ZEEBEVING 'Onfrisse discussie' Kamer over hulp Broer scvomk'n via intcr"ct Noodhulp is een vak Vader moet toezien hoe zoon wegrot a» weden rekent iet 1000 doden elgië rekent met entailen doden !3 die artsen en lothekers •t ychologen AzG lar rampgebied ritse clubs geven eld voor Azië idiostations erven voor 555 n uitzending op euwjaarsdag M biedt ruimte irvoer goederen f m Bangladesh edt landen hulp WD wil geld voor wederopbouw Sudan inzetten voor slachtoffers zeebeving Totale verwoesting Massagraven in Atjeh steeds voller, straten steeds leger Oerstammen op eilandjes in veiligheid EU wil met spoed overleg over hulp ramp aai jd-A uil fd. ickholm - De Zweedse pre- er Göran Persson vreest dat nderden, en mogelijk zelfs l0r' er dan duizend van zijn Ul5 idgenoten de zeebeving in Azië niet hebben over- Tot nu toe staat van 44 m eden vast dat zij zijn omge- oor aien. De Zweedse regering (je lakt een bedrag van 55 mil- an n euro vrij voor hulp aan de [roffen landen. iissEL - De Belgische premier rhofstadt vreest dat tientallen dgenoten het leven hebben :>rd loren als gevolg van de ndvloed in Azië. Er zijn 274 Igen vermist in de getroffen iatische landen. Tot nu toe i vijf Belgische overledenen neld, onder wie twee baby's- I Igië stuurt de komende da- i nog twee identificatieteams )r slachtoffers naar de regio. /an i haag - Apothekers en art- i beginnen vandaag geza- ren nlijk geld in te zamelen om dicijnen te kunnen kopen ir het zwaar getroffen Sri ïka. Volgens de apothekers artsen is er grote behoefte i medicijnen, zoals waterzui- ingstabletten, cholera-kits voorkoming van cholera en ine om malaria tegen te in. ?r- n sterdam - De hulporganisa- Artsen zonder Grenzen iiirt psychologen met de Ipteams mee naar de ramp- lieden rondom de Indische eaan. Vandaag vertrekt een uw team naar Sri Lanka. De nende dagen gaan naar ver- ,ie chting extra hulpverleners ïr Indonesië. De organisatie ïft al een aantal teams in het -nnpgebied zitten. AzG ver- cht dat de hulpteams min- ns twee maanden in de ge ilen gebieden blijven. iden - De twintig clubs uit de mier League, de Britse ere- i isie, schenken gezamenlijk 3 miljoen euro voor de slacht- 3 irs van de zeebeving in Azië. actie is een initiatief van rton. Die club uit Liverpool rdt gesponsord door een aise bierbrouwer. Alle ver- igingen uit de hoogste Engel divisie doneren 50.000 pond. isum - Muziekzenders en ra- stations proberen door bel- sms-acties zoveel mogelijk d op te halen voor de slacht- irs van de zeebeving in Azië. muziekzender TMF heeft tot toe 52.000 euro opgehaald t een sms-actie en donaties de internetpagina. Een sms- ie van diverse radiostations erde al ruim 67.500 euro op versum - De actualiteiten- igramma's Netwerk, NOVA fwee Vandaag en de NOS torgen na gisteren ook mor- 1, nieuwjaarsdag, een geza- nlijke uitzending over de ge- 1 gen van de zeebeving in Het programma 'De ramp teië' is dan te zien van 22.45 23.45 uur op Nederland 2. presentatie van het ingelaste gramma is in handen van el van der Graaf. itel veen - Luchtvaartmaat- appij KLM stelt vrachtruim- leschikbaar aan de Samen- kende Hulporganisaties 10) voor het transport van )00 kilogram hulpgoederen ir de getroffen gebieden in De capaciteit wordt aan- oden op een reguliere chtvlucht naar Singapore, een tussenlanding zal ma- in Medan op het Indonesi- eiland Sumatra. De KLM ■trt gesprekken met de hulp- ■Bnisaties over meer vluchten ■ir de getroffen gebieden. «a- Het straatarme Bangla- h, dat grotendeels buiten ot is gebleven bij de ver- ïstende vloedgolven van idag, stuurt hulp naar de den die wel zwaar zijn ge len. Bangladesh, waar het tal slachtoffers beperkt is leven tot drie, stuurt twee rhelikopters en een vlieg- [lading drinkwater en medi- len naai' Sri Lanka en de Idiven. Ook worden Ben- Ise artsen en militairen naar rampgebied gestuurd. vrijdag 31 december 2004 X. nieuwegein/anp - Rob Delissen Zweed die zijn dochter had we- door Paul Koopman den haag/gpd - De tsunami- ramp verhit de gemoederen in politiek Den Haag. Inzet is: hoe veel geld moet Nederland eigen lijk beschikbaar stellen voor de miljoenen slachtoffers in Azië? Terwijl de burgers de portemon nee trekken voor giro 555, zit mi nister Agnes van Ardenne op haar centen, luidt de klacht van kamerleden. Gisteren stelde Van Ardenne nog eens 25 miljoen euro ter beschikking voor noodhulp aan de getroffen landen, maar haar zuinige eerste reactie is niet vergeten. „Van Ardenne had dit extra geld aangekondigd, maar ik vond en vind die twee mil joen die zij eerst ter beschikking stelde schandalig weinig. De minister moet een houding aannemen van: geld speelt geen enkele rol," stelt PvdA-kamerlid Diederik Samsom. GroenLinks-kamerlid Farah Ka- rimi beaamt: „Die twee miljoen was absurd weinig. Gelukkig is daar nu meer bijgekomen. Ne derland behoort bij dit soort hulpacties voorop te staan en niet in de achterhoede te zit ten." De discussie over de omvang van de hulp kreeg gisteren vooral een venijnig karakter door een voorstel van WD-ka- merlid Zsolt Szabo. Van Arden ne moet de honderd miljoen euro die zij afgelopen zomer ter beschikking heeft gesteld voor de wederopbouw van Sudan 'per direct' inzetten voor nood hulp in Azië, bepleit hij. Het kamerlid: „Het is onbegrij pelijk dat Van Ardenne het cor rupte ondemocratische en agressieve regime in Sudan dan een presentje van honderd mil joen voorhoudt als dat zich be ter gaat gedragen, terwijl maar twee miljoen ter beschikking wordt gesteld voor één van de grootste rampen in de geschie denis." De minister zelf voelt zich niet aangesproken. „Voor noodhulp is altijd onmiddellijk geld beschikbaar. En voor grote rampen als deze moet natuur lijk extra geld komen. Maar geld van Darfur overhevelen is een vreemde reactie. Je kunt geld niet twee keet toezeggen, dat maakt je onbetrouwbaar." Een ramp is niet afgelopen als de aandacht in de media ver slapt." Collega-kamerleden rea geren minder onderkoeld op het initiatief van Szabo. Karimi van Groenlinks stelt: „Dit is populistisch gedoe. Je kunt de ene ellende niet tegen de ande re wegstrepen. Het begint zo een onfrisse discussie te wor den." CDA-kamerlid Kathleen Ferrier reageert: „Wat Szabo vergeet, is dat Soe dan óók de hel op aarde is. Ik houd me verder verre van het tegen elkaar opbieden." Samsom (PvdA) verwijt Szabo op 'dubieuze wijze met geld te schuiven.' „Voor de wederop bouw zijn honderden miljoe nen nodig. Maar je moet niet het ene gat met het andere gaan dichten. D66-kamerlid Lousewies van der Laan: „We moeten heel erg uitkijken dat we niet in een dis cussie belanden over wie het meeste biedt voor Azië? nieuwegein/anp - Rob Delissen uit Nieuwegein is blij dat inter net bestaat. Zonder het wereld wijde web had hij nog veel lan ger in onzekerheid moeten blij ven over het wel en wee van zijn broer Theo. Die was met zijn gezin op vakantie in Thai land, toen daar tweede kerstdag de tsunami toesloeg. Delissen kon maar geen contact krijgen met zijn broer nadat de omvang van de ramp was door gedrongen in Nederland. Hij wist dat Theo, diens vrouw en hun 2-jarige dochtertje, op het Thaise eiland Koh Racha Yai verbleven. Het was een tussen stop op weg naar een nieuw le ven in Nieuw-Zeeland. De inwoner van Nieuwegein was bijna ten einde raad toen hij op de website van de BBC een mededeling zag van een zuidoost-azië - De verwoesting in Zuidoost-Azië is onbeschrijfelijk. Op de foto linksboven zit een vrouw in de Srilankaanse stad Hambantota bovenop de resten van haar huis en schamele bezittingen. Daaronder maken politieagenten zich in dezelfde stad op om lijken onder het puin vandaan te halen. De foto rechts laat zien hoe totaal de verwoesting is in de hoofdstad van de Indonesische provincie Atjeh, Banda Atjeh. Foto's: Reuters/EPA den haag/anp - Hulpverleners in alle uithoeken van het ramp gebied in Azië melden zich op het computerscherm van Pim Kraan, hoofd humanitaire hulpverlening van het ministe rie van buitenlandse zaken. Overheden en hulporganisaties bieden via hetzelfde netwerk goederen en transportmiddelen aan. Aan Kraan en zijn team de taak om vraag en aanbod bij el kaar te brengen. Omdat Nederland nog tot 1 ja nuari voorzitter van de EU is, is Kraan een belangrijk radertje in de hulpverleningsmachine voor de slachtoffers van de zeebe ving in Azië. Zijn afdeling coör dineert de hulpverlening van de EU onder de paraplu van de Verenigde Naties. Dat betekent vooral veel regelen. Zo heeft hij ervoor gezorgd dat een vliegtuig dat gestrande Ne derlandse toeristen in Sri Lanka gaat ophalen, op de heenweg een voorraad lijkzakken mee neemt. Voor een zending Land rovers uit diverse landen die voor Atjeh bestemd is, heeft zijn afdeling transport geregeld. In Sri Lanka is onder leiding van de Nederlandse ambassade een hulpkonvooi van enkele Europese ambassades op weg. Burgers die opbellen met de vraag of ze kleding zullen gaan inzamelen, bedoelen het goed maar kunnen beter geld op giro 555 storten, vindt Kraan. Onge vraagde hulpgoederen veroor zaken meer problemen dan ze oplossen, doordat ze de broze aanvoerlijnen in de getroffen landen kunnen verstoppen. De verdeling van ingevlogen goederen is een groot pro bleem, omdat het rampgebied slecht bereikbaar is en het luchtruim overvol is door alle hulpvluchten. „We doen alleen zaken met organisaties die de hulp goed op de plaats van be stemming kunnen brengen, zo als het Rode Kruis, Caritas en Save the Children. Noodhulp is een vak." Via een soort chat- room houden hulpverleners ter plekke, ambassades, ministe ries en hulporganisaties con tact. Vragen en antwoorden vliegen over en weer. Wie weet hoe lang de landingsbaan van het vliegveld van Banda Atjeh is? Een organisatie biedt een veldhospitaal aan, maar wie kan een vliegtuig regelen? Wat te doen als bruggen weggesla gen zijn? De logistiek heeft volgens Kraan nu de hoogste prioriteit. „Het is nu zaak de overlevenden te la ten overleven door voor voedsel en drinkwater te zorgen en epi demieën te voorkomen." door onze correspondent Step Vaessen banda atjeh - De i8-jarige jongen ligt in een grote ruimte in het enige nog functioneren de ziekenhuis van Banda Atjeh. Zijn vader waakt over hem. Verder is er niemand in de buurt. Geen dokter te bekennen. „De stank is niet te harden", zegt zijn vader, als hij de sarong optilt waarin de gewonde jongen ge wikkeld ligt. „Hij ligt hier gewoon weg te rot ten." In de operatiekamer ligt Teungku Chairul Anwar met een akelig opgezet oog en een gebroken been. „Ik lig hier al sinds vanoch tend op een operatie te wachten, maar ik heb sindsdien geen dokter meer gezien. De 20-jarige jongen vraagt of wij misschien even kunnen kijken of ergens een dokter is. Even verderop staat een groepje anesthe sisten, net ingevlogen uit Zuid-Sumatra. Maar operaties uitvoeren kunnen ze nau welijks, want de verdovingen zijn haast op. Op de vraag wat de verse hulptroepen voor het grote aantal patiënten kunnen doen, zeggen ze zonder blikken of blozen geen tijd voor ons te hebben: „We hebben nu even pauze." Het besef van de omvang van de verwoes tende tragedie begint in Indonesië lang zaam door te dringen, maar nog steeds gaat de hulpoperatie tergend langzaam. Artsen zijn uit het hele land naar Atjeh ge komen om een handje te helpen, maar nie mand weet wat ze precies kunnen doen. Sinds woensdag mag er ook internationale hulp in Atjeh landen, maar van een hulp operatie die bij een ramp van deze omvang verwacht mag worden, is nog geen sprake. Marswina wil koste wat kost een fatsoenlij ke begrafenis voor haar 21-jarige zus Ida. Die ligt sinds de vernietigende vloedgolf op de vloer van het winkelpand, tussen andere lijken. Masrwila heeft geen idee hoe ze het rottende lijk van haar zus daar weg kan ha len. Haar twintig maanden oude dochtertje dat stierf in haar armen, heeft ze gelukkig wél kunnen begraven. Voor de vrome Atje- hers is het tonen van respect voor de aller laatste keer heel belangrijk. Mensen komen zelfs uit Lokseumawe in het Noorden van Atjeh om familieleden op te sporen zodat ze die kunnen meenemen voor de begrafe nis. Langzaam maar zeker dringt het besef door dat zoeken geen zin meer meer heeft. Na vijf dagen lijken alle gezichten van de rot tende lijken op elkaar. „Ik geef het op", zegt Zulfidli als hij door de verwoeste puin hoop loopt die enkele dagen geleden nög zijn buurt was. De enige die hij nog heeft is zijn zoontje. De rest van zijn familie is ver dwenen. Vier dagen heeft hij ze gezocht. „Ik geef ze terug aan Allah. De massagraven worden steeds voller en de straten steeds leger. Langs de wegen van de stad Banda Atjeh naar de zwaarst getroffen kustgebieden liggen nog duizenden, mis schien wel tienduizenden slachtoffers. Het natuurgeweld wordt daar in zijn meest dui velse vorm zichtbaar. Ontwortelde bom men liggen hoog op elkaar gestapeld, ter wijl alles wat eerst dorpen moeten zijn ge weest, nu kale vlakten zijn. De zee heeft in een ademteug alles weggezogen. Zelfs een schip een en kolossale ijzeren platbodem zijn zonder pardon op het land neergekwakt. De weg naar het westen is op veel plaatsen weggevaagd. Een ijzeren brug is als een stuk speelgoed achteloos in de ri vier terechtgekomen. In een grote cement fabriek aan de kust zijn naar schatting 800 arbeiders aan hun einde gekomen. De fa briek ligt pal aan zee en is als een bouw pakket totaal ontwricht. Voor de fabriek zit Marwan op het asfalt, samen met haar vader en twee dochters. Ze kan geen stap meer verzetten. „Ik ga dood van de honger", zegt ze, „ik heb al vijf da gen niets meer gegeten. Help mij! Ik ben zo uitgeput." Net als de vele andere vluchte lingen vertelt ze over de talloze slachtoffers die nog door niemand zijn bereikt. „Daar ginds wordt iedereen aan zijn lot overgela ten." De meeste vluchtelingen proberen wanho pig Banda Atjeh te bereiken. Niet beseffend dat hen ook daar een hel te wachten staat. Zweed die zijn dochter had we ten te bereiken op hetzelfde ei land als waar Theo zou zijn. Delissen spoorde het telefoon nummer van de Zweed in Stockholm op. Die gaf hem het gsm-nummer van zijn dochter. Delissen stuurde een sms naar de Zweedse in Thailand. Zij bel de terug en vertelde Delissen dat het Nederlandse gezin bij de eerste vloedgolf naar een ho ger gelegen deel van het eiland was gevlucht. Theo was achter gebleven om snorkelaars die in' nood waren gekomen, te hel pen. Zijn vrouw Uta en doch tertje Lisa waren al in veilig heid. Een paar uur later belde Theo Delissen zijn broer met de mededeling dat hij leefde. „Ik was werkelijk dolblij. Dank aan internet, dank aan de BBC", al dus Delissen. port blair/anp/rtr/afp -De in heemse stammen op de eilan dengroepen Andamanen en Ni- cobaren hebben de verwoes tende vloedgolf van afgelopen zondag overleefd. Eerder werd gevreesd voor een volkenkundi ge ramp omdat de unieke stam men weggevaagd zouden zijn door de tsunami. „Dat is absolute onzin. Ik heb het persoonlijk gecontroleerd", aldus de directeur-generaal van de Indiase kustwacht, Arun Ku mar Singh, gisteren. Volgens hem hebben de stammen op de archipel geen menselijke verlie zen te betreuren. De Indiase kustwacht heeft de stammen bezocht en voorzien van hulp goederen en medische hulp. Op het afgelegen cluster van ruim 550 eilanden in de Indi sche Oceaan leven zes stam men in zeer primitieve omstan digheden. Deze mensen zijri van Afrikaanse of Mongoloïde afkomst en leven al duizenden jaren op de eilandengroepen. De stammen, zoals de Shom- pen, de Onge en de Jarawa, konden ontsnappen aan het natuurgeweld omdat ze diep in de hoger gelegen oerwouden wonen, ver van de kust. Ook zijn sommige van de eilanden nauwelijks geraakt door de vloedgolven. Een van de stam men, de Sentinelezen, gooiden zelfs stenen naar de kustwacht- helikopter toen die hulpgoede ren dropte. De Sentinelezen staan bekend om hun vijandig heid tegenover indringers. Volgens de autoriteiten zijn er op de eilandengroepen Am damanen en Nicobaren meer dan 6000 doden gevallen. De totale bevolking bedraagt onge veer 350.000 mensen. Daaron-J der zijn zo n 30.000 stamleden, voornamelijk behorend tot de Nicobarezen. brussel/gpd - De Europese Commissie probeert een do norconferentie te organiseren voor hulp aan de slachtoffers van de getroffen gebieden in Azië. De Europese ministers van ontwikkelingssamenwer king komen daartoe volgende' week vrijdag voor een ingelaste vergadering bijeen. Een groot deel van de organisatie van de EU-hulp komt terecht op Ne derlandse schouders, omdat het kleine Luxemburg, dat van af 1 januari voorzitter is van de Unie is, in Azië de mensen niet heeft. Het idee van een donorconfe rentie werd dinsdag gelanceerd door de commissaris voor ont wikkelingssamenwerking Louis Michel, maar de Commissie probeert nu actief steun te krij gen van de lidstaten voor een bijeenkomst 'op zeer korte ter mijn'. Michel wil dat daar ook onder meer de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds aan tafel zitten, en dat er ook gesproken gaat worden over de schuldenlast van de ge troffen landen. Tot nu toe heeft de Europese Commissie 33 miljoen euro aan noodhulp toegezegd, waarvan de eerste drie miljoen al naar het Rode Kruis zijn overge maakt. De Italiaanse premier Silvio Berlusconi wil dat ook de G8, de club van rijke geïndustriali seerde landen, bij elkaar komt om over een gemeenschappe lijke aanpak te spreken. De G8- landen kunnen hulp geven, maar zij zijn ook in staat om de schulden van getroffen landert kwijt te schenken. De Duitse kanselier Gerhard Schroder pleitte gisteren al voor het 'be vriezen' van die schulden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5