Al 2,7 miljoen binnen voor hulp aan Azië ZEEBEVING 1 'Met de wederopbouw zijn we nog lang niet bezig' Zwembandje kon Vivian niet meer redden Een ramp op de wereld betekent ook handel Gezamenlijke uitzending omroepen - 'V 1 t/ if - Landelijke tv-actie voor slachtoffers zeebeving Haagse families in angst na vermissing zoon en dochter aos heerst op igveld Phuket iet - Op het vliegveld van haise Phuket heerst totale 5. In tropische temperatu- ggen duizenden gewon- e wachten op transport huis. Als de situatie niet xbetert, zullen veel ge- litjlen bezwijken, waarschu- edewerkers van reisorga- s die ter plekke bijstand iren te verlenen. „Er be- een groot risico dat men- todgaan op het vliegveld ïuket", aldus de woord ter van de Zweedse reisor- atie Fritidsresor. orn geeft een per inwoner donderdag 30 december 2004 sdrei ?hpn< la; dejei an o< daj 'hi =ro g - Premier Balkenende steren namens de Euro- Jjnie de regeringsleiders 1 e idonesië, Thailand en Sri t telefonisch zijn medele- vergebracht. In de ge- ken heeft Balkenende bo- J( en zijn waardering uitge- e en voor het moeilijke red- n - en bergingswerk na de 1 v ving en vloedgolven van leI>pen zondag. Balkenende de landen hulp toe om ie odsituatie het hoofd te ei1 n. Nederland coördineert ^niidig voorzitter van de EU kiip. ïu tent hal: Chaos »rt bij ramp aag - Bij een enorme van deze omvang is chaos mijdelijk. Dat zegt voor- Rosenthal van het COT, iiut voor Veiligheids- en management, over de ving die veel gebieden de Indische Oceaari heeft Fen. „Bij de rampen die land de laatste jaren heeft emaakt, was er al veel en onduidelijkheid. Laat bij deze ramp die een on- de omvang heeft en zo- ebieden treft." Volgens ithal spelen er veel zaken tlie de chaos nog vergro- lijvoorbeeld als het gaat et opsporen van vermiste rlanders. Omdat het va- etijd is, trokken er veel Iktoeristen door de getrof- ebieden. „Probeer die eens op te sporen." (ketten IDA ir Sri Lanka erdam - De Nederlandse foundation heeft gister- pg via Düsseldorf een eer- mding medische noodpak- ti naar Sri Lanka gestuurd. een non-profit groothan- I medicijnen en medische tiiddelen die betaalbare levert aan ontwikkelings- 01. De organisatie heeft als onder meer de wereldge- lieidsorganisatie WHO, h zonder Grenzen, minis- len ziekenhuizen en levert kchtig landen. IDA heeft medische pakketten op pad in de magazijnen in ferdam en De Meern, juist Qit soort noodsituaties. - De gemeente Hoorn gisteren 1 euro per inwo- vergemaakt voor hulp aan chtoffers van de zeebe- n Zuidoost-Azië. Het gaat in totaalbedrag van 68.000 liet de gemeente weten, illege van burgemeester thouders van Hoorn alle andere gemeenten in :land op het voorbeeld te l Als alle gemeenten dat zullen ze gezamenlijk 16 miljoen euro bijdragen, het college in een brief Vereniging van Neder- Gemeenten. pteams aan dag op Phuket rr - Twee teams met Ne- ïdse hulpverleners zijn ;n op Phuket gearriveerd, lat om het Rampen Iden- ie Team (RIT) en een van drie ANWB-hulpver- Het Rampen Identifica- kwam gistermiddag Phuket. Samen met col- uit Duitsland en Scandi- che landen helpen deze ilisten de Thaise overheid e identificatie van slacht- De ANWB-medewerkers 1 een inventarisatie van ital Nederlandse gewon- het eiland en ze bekij- ie medisch gezien wel en et naar Nederland kan n vervoerd. jmas Cook ceert klanten ,g - De reisorganisatie Cook heeft contact ge- let de meeste van de vijf- iste Nederlanders in Sri de Maldiven en Thai- Slechts een enkeling heeft iets van zich laten horen, n woordvoerster van Tho- !ook gisteren. De reisorga- e had ongeveer tweehon- danten in het gebied. De reizigers zijn dinsdag te- komen met een vliegtuig olland Exel. deleven enende door Mayke Calis en Jeroen Hoorn den haag - Onmiddellijk na de zeebeving in Azië is de hulpver lening op gang gekomen. Hoe verloopt die en hoe zorg je er voor dat mensen geen dubbel werk doen? „Het geld gaat alle maal op aan de noodhulp. Met plannen voor de wederopbouw zijn we nog helemaal niet be- z'g" Geld voor de eerste noodhulp na een ramp komt er meestal wel. De gebeurtenis is vers en de schokkende beelden berei ken de huiskamers snel. Voor de wederopbouw, maanden of jaren later, is helaas minder aandacht. Fondsen drogen op en landen komen hun beloften niet na. Zo ongeveer verloopt het pa troon van de hulpverlening na een grote ramp, zegt hoogleraar rampenstudies Georg Frerks van de Wageningen Universi teit. „De aandacht van de me dia en politiek duurt meestal maar kort. Dat is zorgwekkend, omdat het gewone leven juist door de wederopbouw kan worden hervat. Bijvoorbeeld hilversum/gpd - De actualitei tenrubrieken van de publieke omroep en het NOS Journaal verzorgen vanavond op Neder land 2 een gezamenlijke uitzen ding rond de zeebeving in Azië. De reguliere uitzendingen van Twee Vandaag, Netwerk en No va komen te vervallen. De gezamenlijke uitzending met de titel 'De ramp in Azië' begint om 21.40 uur en duurt tot 23.50 uur. De nieuwsuitzending wordt ge presenteerd door Clairy Polak (Nova) en Sven Kockelmann (Netwerk). De geplande BNN programma's en het Sportjour naal wijken voor de ingelaste uitzending. Op Nederland 1 wordt in plaats van Netwerk een aflevering van de Rijdende Rechter herhaald. Op Nederland 2 is tijdens de re guliere uitzendtijd van Twee Vandaag een Tros-reportage te zien van de Postcodeloterij met Winston Gerschtanowitz en Renee Soutendijk in Cambodja. Die zou aanvankelijk om kwart voor acht worden uitgezonden. Op dat tijdstip verzorgt EO Metterdaad nu het ingelaste programma Eerste Hulp Azië, waarbij de nadruk komt te lig gen op fondsenwerving. In cüt programma komen hulporgani saties aan het woord die op dit moment al hulp verlenen in de getroffen gebieden. Eerste Hulp Azië wordt uitge zonden vanuit club Panama in Amsterdam en wordt gepresen teerd door Rebecca Bijker (BlinQ) en Henny Huisman. Ar tiesten als Birgit Schuurman en Do treden tijdens de informa tieve show belangeloos op. EO Metterdaad ondersteunt met deze actie voor giro 300300 kleinschalige hulporganisaties, die niet bij de grote SHO zijn aangesloten (giro 555). Op Nederland 3 vervalt Nova. In plaats hiervan wordt op Ne derland 3 om 22.30 uur de afle vering Palast der Republik' uit Andere Tijden herhaald. Na An dere Tijden volgt de dramaserie Heimat. De uitzending 'De ramp in Azië' op Nederland 2 is een initiatief van de actualitei tenrubrieken zelf, vertelt Peter Kloosterhuis van NOS Actueel. De gezamenlijke uitzending gaat bestaan uit reportages van eigen verslaggevers in Thailand, Indonesië en Sri Lanka. In de studio zijn gesprekken met des kundigen, ooggetuigen en poli tici. Hoofdredacteur Klaas Sam- plonius van Twee Vandaag vindt het logisch dat de actuali teitenrubriek komt te vervallen, al komen de uitzendtijdstippen niet met elkaar overeen. doordat vissers nieuwe netten en boten kunnen kopen." De aardbeving in het Iraanse Bam van vorig jaar is volgens Frerks blijven steken bij de noodhulp. „De mensen zitten daar nog praktisch op hetzelfde niveau als vlak na de ramp. De Samenwerkende Hulporga nisaties (SHO) erkennen dat de aandacht voor de wederop bouw na verloop van tijd ver slapt. Het geld dat vele Neder landers dezer dagen storten om de slachtoffers in Azië te hel pen, is alleen voor noodhulp bedoeld, zegt een SHO-woord- voerder. „Met wederopbouw zijn we helemaal nog niet bezig. We hebben ook nog geen idee hoe die vorm moet krijgen." Net als de Verenigde Naties be amen alle organisaties die zijn aangesloten bij de SHO dat de ze ramp uniek in zijn soort is. Niet eerder zijn zoveel slachtof fers gevallen verspreid over zo'n groot gebied en in zo veel verschillende landen. Bij een aardbeving of vulkaanuitbar sting is de schade en de om vang meestal vrij snel duidelijk. „Je kunt meteen beginnen met het ruimen van de doden en het verplegen van de gewon den", zegt Wim Piels, nood hulpcoördinator van Men- Overlevenden van de zeebeving van afgelopen zondag krijgen in de Indiase stad Madras rijst. Foto: Reuters seninNood/Cordaid. „Bij deze ramp is na een kleine week nog niet eens duidelijk hoe groot het aantal slachtoffers en de precieze hulpvraag is." Bijko mend probleem is dat meer dan een miljoen mensen hun inkomstenbronnen kwijt zijn. „Zoiets is bij mijn weten nog niet eerder voorgekomen", zegt Piels. Ook het aantal gewonden is gigantisch. Door de vloedgol ven zijn mensen van hot naar her gesleurd en overal tegenaan gebotst. Het belangrijkste bij de hulpverlening is de onderlinge afstemming, zegt Tilleke Kie- wied, beleidsadviseur bij Novib. Zowel in Nederland als in de landen ter plekke. Omdat deze ramp zich in zo veel verschil-, lende landen heeft voltrokken is dat extra lastig. Mis gaat het soms wanneer de coördinatie niet goed verloopt, zegt Kie- wied. „Wanneer de teams eenmaal zijn samengesteld en de hulp goed op gang is gekomen, moet je zorgen dat ze elkaar niet in de weg zitten. Er moeten bij voorbeeld niet te veel teams in hetzelfde gebied opereren." Een andere punt waarop het mis kan gaan is volgens hoogle raar Frerks als de lokale autori teiten onvoldoende worden in gezet en geraadpleegd. „Juist door hun kennis van het gebied zijn zij van groot belang." Ook zijn hulporganisaties niet altijd blij met de talloze particu liere initiatieven van mensen die ineens geld en goederen willen gaan uitdelen. „Deze goedbedoelende stichtingen hebben vaak geen netwerk in het land, waardoor ze het risico lopen de goederen niet te kun nen verspreiden", zegt de SHO- woordvoerder. 'Ik vond een heleboel zwemvestjes, maar allemaal leeg' "v: - 0>.-'P^' /\y Thaise reddingswerken pakken de lichamen van slachtoffers van de zeebeving in vlakbij een hotel in Khao Lak. In dat hotel verbleven zo'n 229 buitenlandse toeristen. Foto: EPA door Bert Steinmetz krabi - De Nederlander Steven Slot (40) is een gebroken man. Zijn driejarig dochtertje Vivian is dood, verdronken in de vloedgolf die de Thaise bad plaats Krabi trof, vlak bij het ei land Phuket. Gisteravond heeft hij Vivian geïdentificeerd in het mortuarium van de stad. Steven, die met z'n gezin in Hong Kong woont, was met z'n vrouw Helena (34) en zijn drie kinderen Bastiaan (12), Matthijs (9) en Vivian, in Thailand op kerstvakantie. Het verdriet verscheurt hem, maar toch zegt hij, telefonisch vanuit zijn hotel in Krabi: „Wij zijn nog met zijn vieren over, terwijl ik bang was de hele fa milie verloren te hebben. Wat heb ik gebeden." Steven Slot wil z'n verhaal kwijt. .Afgelopen zondag waren we naar Chicken Beach gevaren, een eilandje vlak bij het be roemde toeristeneiland Phi Phi, om daar te snorkelen. We wa ren vroeg vertrokken. De lucht was strakblauw, de zee glad en kalm. Ik lag zelf met Matthijs op het strand, Vivian, met opblaas- bandjes aan haar armpjes, speelde bij de zee, mijn vrouw was met een longtailboot op zee en Bastiaan was daar aan het snorkelen. Er dobberden daar zeven van die boten en twee speedboten. In totaal wa ren er meer dan dertig mensen. Daarvan zijn er zo'n vijftien dood. En als je dan nagaat hoe veel van die kleine eilandjes er zijn als dat waar wij waren..." „Dan zie je ineens die golf aan komen. Ik wist wat een tsunami is. Ik had net het boek Krakatau gelezen. Mijn overgrootmoeder in Indië heeft een tsunami na de uitbarsting van de vulkaan Krakatau in 1883 overleefd." „Ik was heel verbaasd: een tsunami, hier, met zoveel eilan den? Die golf leek ook helemaal niet zo groot. Maar toen zag ik die boten hoog de lucht in gaan en ik riep tegen Matthijs: Ren! Op dat moment sloeg de golf al op het strand. Die klap kwam ik goed te boven, maar tot mijn schrik zag ik meteen een vol gende golf. De derde en vierde trokken mij naar beneden. En bij de vijfde golf kon ik niks meer. Ik dacht: nu gaat het he lemaal mis. Dit is het, dit over leef ik niet. Maar die vijfde golf was gelukkig ook de laatste. Ik kwam boven water en realiseer de me toen hoe erg het allemaal was. Er was geen boot meer te zien. En ook geen mens." „Ik dacht meteen aan Vivian, met die opblaasbandjes - die dan niets meer helpen. Even la ter zag ik een meisje in het wa ter, maar het was Vivian niet. En dan denk je: als ik mijn ei gen dochter niet kan redden, dan haar. Samen met een ande re man wist ik haar op een stuk hout drijvend te houden. Kort daarna kwam er een onbescha digde longtailboot om ons te redden. Stom toevallig zat daar de moeder van het meisje dat ik gered had op. Judith, een Zwit serse." „Met een speedboot die erbij was gekomen, gingen we zoe ken of er nog mensen te redden waren. Ik zocht natuurlijk naar mijn vrouw en kinderen. Ik vond een heleboel zwemvest- den haag/anp - De inzamelings actie van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) heeft in twee dagen tijd 2,7 miljoen euro opgeleverd. De SHO opende zon dagavond, speciaal voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië, giro 555 en zendt sinds maandagavond tv-spotjes uit. Met de financiële bijdragen uit Nederland zijn lokale organisa ties al dagen actief met nood hulp. Dinsdag vertrokken de eerste vliegtuigen met hulpgoe deren naar het rampgebied, zo liet een woordvoerder gisteren weten. De mensen daar hebben volgens de SHO vooral behoefte aan schoon drinkwater, voed sel, medicijnen en onderdak. Hoeveel geld er nodig is om de honderdduizenden slachtoffers te helpen met de eerste levens behoeften en de wederopbouw, kan de SHO onmogelijk zeggen. De overheden en hulporganisa ties zijn nog steeds bezig om de gevolgen van de natuurramp in kaart te brengen. De SHO is een samenwerkings verband dat in tijden van grote crises aandacht vraagt en fond sen werft voor een rampsitua tie. Artsen zonder Grenzen stuurt de komende dagen extra hulpverleners naar Sri Lanka en Sumatra. In India, Thailand en Maleisië zijn al teams ter plaat se. Dinsdag vertrok een vliegtuig met 32 ton hulpgoederen, zoals generatoren, watertanks, mus- ïbetennetten en een zieken huistent, naar Sumatra. Het Rode Kruis stuurde dinsdag ook een vliegtuig met negen honderd familietenten naar Sri Lanka. Een hulpteam volgt la ter. Oxfam, waar Novib deel van uitmaakt, stuurt dinsdag vanuit Engeland 27 ton aan wa tertanks, pompen en kranen om drinkwater- en sanitaire voorzieningen te bouwen in At- jeh en Sri Lanka. Unicef heeft eerder al twee vliegtuigen met hulpgoederen vanuit magazijnen in Kopenha gen en Dubai naar Sri Lanka gestuurd en verleent ter plaatse noodhulp aan moeders en kin deren. Organisaties als Novib, KerkinActie/Icco, Mensen in Nood, TEAR fund en Stichting Vluchteling verlenen hulp via de partnerorganisaties in de ge troffen gebieden. door Nico Postma Hilversum - De publieke om roepen zetten samen met de commerciële stations RTL en SBS een landelijke tv-actie op om geld in te zamelen voor giro 555, ten behoeve van de slacht offers van de zeebeving in Azië. De tv-actie wordt gehouden op donderdag 6 januari, zo is gis termiddag in gezamenlijkheid besloten. Het fondsenwervend program ma zal vanaf half negen 's avonds te zien zijn op Neder land 2, RTL 4 en SBS 6. De ove rige zenders Nederland 1 en 3, RTL 5, Yorin, Net 5 en Veroncia zullen in hun uitzending ook actief naar de actie verwijzen. Wie het programma gaan pre senteren, is volgens een woord voerder van de publieke om roep nog niet bekend. Ook een naam voor de actie is nog niet bedacht. Wel is duidelijk dat in de vooravond al volop aan dacht wordt besteed aan de tv- actie in het programma RTL Boulevard. Later op de avond zal het SBS-programma Hart van Nederland een prominente rol krijgen in de gezamenlijke tv-avond. Volgens de woordvoerder van de publieke omroep hoefden de tv-bazen gistermiddag niet lang na te denken over het verzoek van de samenwerkende hulpor ganisaties: „We zaten er klaar voor. Er is vooral gepraat over de vorm waarin we het gaan doen." Het is niet voor het eerst dat de publieke omroepen en de com- merciëlen samenwerken voor het goede doel. Eerder is op de ze manier geld ingezameld voor onder meer de slachtoffers van de oorlog in Kosovo en de or kaan Mitch in Latijns-Amerika. jes, maar allemaal leeg. Uitein delijk bracht de speedboot ons terug naar de kust. Ik zag Hele na al van ver, en hoopte dat on ze zoons erbij waren. 'De jon gens zijn oké!', riep ze. Maar dat Vivian er niet bij is. dat kun je niet accepteren." „De jongens zijn er nog betrek kelijk goed van af gekomen. Bastiaan had wel allerlei won den, maar niet ernstig, en hij was zijn zwembroek kwijt. Hij was door de golven in een rots spleet vast blijven zitten. Mat thijs was tegen een rots gesla gen. Helena bleek door de gol ven ook op de kust gegooid te zijn. Ze zag er goed uit. Pas in het ziekenhuis merkten ze die klaplong." „We hebben zo'n twee uur op de rotskust gezeten voordat we werden opgehaald. Iedereen reageerde op zijn eigen manier. Toen we veilig waren heb ik 250 afdrukken van een pasfoto van Vivian verspreid, onder meer in alle ziekenhuizen. Je blijft im mers hopen. Maar nu weten we dat we haar voorgoed kwijt zijn." bussum/gpd - Bob Vlietstra windt er geen doekjes om: een ramp ergens op de wereld bete kent handel. Zijn bedrijf, Inter national Procurement Agency in Bussum levert hulpgoederen aan verschillende humanitaire organisaties. Goederen voor het lenigen van eerste noden, zoals tenten, lampen, opvouwbare jerrycans, kooktoestellen en de kens. Maar ook zaken voor we deropbouw, zoals generatoren, medische apparatuur, koelap paratuur en vrachtwagens. Van de ramp in Azië zal Vlietstra niet rijk worden. Mis schien klinkt het cru, zegt hij, maar „zoals het er nu uitziet valt er voor ons niks te verdie nen. Kleren. Tenten. Jerrycans. Waterzuiveringstabletten. En, als het leven weer z'n normale loop neemt, bouwmaterialen. Dat zijn de zaken die nu in Azië het hardst nodig zijn. Geen goederen die je van grote af standen invliegt, maar die in de regio zelf in voldoende mate aanwezig zijn of kunnen wor den geproduceerd." Desondanks blijft Vlietstra dicht bij de telefoon: je kunt immers niet weten. Op afroep heeft hij 7000 tenten beschik baar, die al in het Verre Oosten liggen. Ook op de diensten van Wijn roemer Relief Goods (WRG) in Gassel is nog geen beroep ge daan, zegt directeur Van de Vorle. Hij is een van de vaste le veranciers van Artsen zonder Grenzen en werkt ook voor War Child. WRG levert tenten, lijk enzakken, radio's, waterzuive ringstabletten, pompen en zelfs complete mobiele hospitaal units. „Ik denk dat veel organi saties nog uit eigen voorraden kunnen putten", denkt Van de Vorle. Anna Kodde van het Neder lands Rode Kruis bevestigt Vlietstra's verhaal: hulpgoede ren worden door haar organisa tie zoveel mogelijk in de getrof fen regio's zelf aangeschaft. Maar 100 procent gaat dat ver haal niet op, zegt ze er meteen bij. „De omvang van deze ramp is zó enorm, dat regionale voor raden op geen stukken na toe reikend zijn." (advertentie) Koop nü uw Oudejaarsloten! Ougejaarsiaterij -a door Maaike Oppier en Robbert Salome den haag - Alles wat ze hebben, zouden ze willen inruilen. „Ons hele hebben en houwen. Als de kinderen maar terugko men. Het is vandaag de vijfde dag dat de ouders van Donnie Moesman (28) en diens vriendin Melisssa Hofland (29) thuis in Den Haag wachten op een teken van leven van hun kinderen in Thailand. Aan een andere mogelijkheid wil me vrouw Moesman niet denken. „Ik voel de band met hen nog heel sterk." Op 8 december vertrokken Donnie en Melissa naar Thailand, hun eerste verre reis. Op eerste kerstdag was er nog tele fonisch contact. De twee belden vanaf Phi Phi eiland. Een dag later zaaiden de alles vernietigende vloedgolven dood en verderf. Sindsdien hebben de ouders van het stel niets meer van hen verno men. Donnies mobiele telefoon wordt niet beantwoord. Hij staat op de voice- mail. Waar ze op Phi Phi eiland verble ven weten de ouders niet. Het kan de zwaar getroffen westkust zijn, maar ook de minder beschadigde oostkust. „Ze reisden niet in een gezelschap. Ze waren samen. Met een rugzak", zegt mevrouw Moesman. E-mails naar hotels op het ei land leverden niets op. De dagen van de ouders van Donnie en Melissa bestaan uit niets anders dan wachten bij de telefoon. Familie en vrienden bellen vaak, maar kunnen niet meer bieden dan medeleven. Vader Moesman telt de uren op de klok.Als het bij ons twaalf uur 's nachts is, wordt het daar alweer licht. Ik wou dat de zon 24 uur per dag scheen, dan konden ze blijven zoeken." De onzekerheid is ze nuwslopend. Een gevoel van machte loosheid overheerst. Lijsten met namen van gewonden en dodelijke slachtoffers op internet bieden geen uitkomst. Be richten in kranten en op radio en tv evenmin. Telefoontjes naar de ambassa de, de ANWB en het ministerie van bui tenlandse zaken leveren geen nieuwe in formatie op. Toch maar elk uur opnieuw proberen. Familieleden hebben een foto van Don nie en Melissa naar het rampgebied ge stuurd. Naar plaatselijke kranten, de Ne derlandse ambassade, hulporganisaties. Elke strohalm, hoe dun ook, wordt met beide handen omklemd. Tal van fami lies De Jong in het Westlandse dorp Monster hebben ze gebeld, alle 42 uit het telefoonboek, nadat de ouders van Donnie en Melissa een overlevende met de naam De Jong uit Monster op de tele visie hadden gezien. Geen van de gebel de nummers bleek het goede. Aan Don- nies vader is de afgelopen dagen meer malen gevraagd waarom hij zijn zoon en Melissa niet gaat zoeken. „Maar waar moet je gaan zoeken", roept hij vertwij feld uit. Het wachten is hemeltergend. De hoop blijft. Maar éls ze dan gevon den worden, dood, dan moeten ze hier heen komen, zeggen de ouders. Me vrouw Moesman laat die gedachte niet toe. „Ik ben heel sterk", zegt ze. ,A1 heb ik ook momenten dat ik kan gillen. Va der Moesman vertelt dat hij 'in zijn hele leven nog niet had gehuild'. „Tot tweede kerstdag. Toen hield ik het echt niet meer."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3