Vorig jaar regende het geld in Kinderdijk GESPREK VAN DE DAG De zingende rechtsbuiten: Ehsan van Men2B Nieuw drankje voor jongeren Upraat normaal donderdag 30 december 20 m DAGELIJKS LEVEN *WEET JE- kOM VAN OüP EW NIEUW GEltH-ICi 0 DMC» VI EK?FK/ MENSELIJK OUDEN NIEUW is onder Turken, Marokkanen, Surinamersen Nederlands-An- tillianen het populairste decemberfeest. Van de TURKEN en MAROKKANEN vierde vorig jaar de helft de jaarwisseling, bij Surinamers en Nederlands-Antilli- anen was dat 85 procent. Dat blijkt uit de Netherlands Kinship Panel Study (NKPS) die de afgelopen twee jaar is gehouden onder ruim 22.000 personen. Ongeveer 85 procent van de Surinamers en Nederlands-Antillianen vierde kerst en bijna de helft Sinterklaas. Turken en Marokkanen die Sinterklaas vieren, zijn veelal jonge gezinnen van de tweede generatie. Burgemeester COHEN van Am sterdam luidt op oudejaarsnacht op de Dam even voor twaalven op symbolische wijze het 'JAAR VAN DE VERBROEDERING' in. Hij doet dat tijdens het tweede Damfeest in de hoofdstad, met dj's van Radio Veronica die de feestgangers meenemen naar 2005. Amsterdam rekent erop dat met oudejaarsnacht tiendui zenden mensen naar de Dam komen om het nieuwe jaar te verwelkomen. Door de geweld dadige gebeurtenissen van het afgelopen jaar staat het pro gramma voor de komende jaar wisseling mede in het teken van verbroedering. Na de toespraak van Cohen zullen de aanwezigen gaan aftellen tot de klok van twaalf uur. Foto: ANP 1 Een van de sterren uit de populaire Amerikaanse tv-serie Law Order, JERRY ORBACH, is dinsdag op 69-jarige leeftijd OVERLEDEN. Dat berichtten Ameri kaanse media gisteren. Orbach leed aan prostaatkanker. De geboren Newyorker speelde twaalf seizoenen lang de rol van detective Lennie Briscoe in de serie. Hij was ook vele malen op Broadway te zien, onder meer in de producties Chica go, 42nd Street en Promises Promises, waarvoor hij een Tony Award kreeg. Hij speelde ook mee in de bioscoopfilms Dirty Dancing, Prince of the City en Crime and Misdemeanors. TRIJNTJE OOSTERHUIS is de beste zange res van Nederland, MARCO BORSATO de beste zanger. Dat bleek gisteren uit een on derzoek van Maurice de Hond, in opdracht van Radio Noordzee FM. Trijntje Oosterhuis liet de zangeressen Anouk en Do achter zich. Nederlanders vonden Marco Borsato beter dan Paskal Jakobsen van Blpf en Frans Bauer. De radiozender heeft een on derzoek laten uitvoeren naar de voorkeuren van het Nederlands publiek op meerdere gebieden. De resultaten worden deze week bekendgemaakt. Gisteren bleek dat de res pondenten actrice Katja Schuurman de glamourvrouw van 2004 vinden, voor Wen dy van Dijk en Chantal Janzen. Glamour- man is presentator Beau van Erven Dorens. Hij verloeg Winston Gerschtanowitz en Hu- mberto Tan. Prinses Méxima is het popu lairste lid van de koninklijke familie, zo blijkt uit het onderzoek. Ze wordt gevolgd door de begin deze maand overleden prins Bernhard en haar echtgenoot prins Willem- Alexander. Foto: ANP De smaak van sterke drank, met een alcoholpercentage dat netjes onder de grens van 14,9 blijft. Dat is de in steek van 16up, een nieuwe dran- kenlijn voor jongeren'die nog net geen achttien zijn, maar wel een glaasje amaretto of tequila lusten. De wet schrijft voor dat de mini mumleeftijd voor bier en wijn 16 jaar Oliver W. Holmes Stilte: een balsem om door het geluid geslagen wonden te helen is en voor sterke drank 18 jaar. De horeca heeft er moeite mee in de drukte te moeten uitzoeken hoe oud iemand precies is, vandaar deze op lossing.. Bij de Stichting Alcoholpreventie houden ze vooralsnog een slag om de arm over het initiatief. ,,Het is heel dubbel", zegt woordvoerster Monique Kuunders. ,,Aan de ene kant zijn we natuurlijk blij dat onder nemers zich op deze manier aan de regels houden, want die twee leef tijdsgrenzen maakt het extra inge wikkeld. De minder goede kant is dat ze toch duidelijk drankjes aan het promoten zijn. Want vergeet niet: 14,5 is een hoog percentage, fors ho ger dan bier. De 16up-drankjes worden 10 januari op de Horeca vakbeurs in Amster dam uitgebreid gepresenteerd, gpd De populaire jongensgroep Men2B kwam dit weekeinde met de hit 'Bigger than that' van niets op 1 binnen in de Mega Top 100. De jongens versloegen in de finale van Popstars The Rivals hun vrou welijke concurrenten van Raffish. Het Hoofddorpse bandlid Ehsan begint zo langzamerhand te be seffen wat hem allemaal over komt. ,,Het is nu wat aan het bezinken. In eerste instantie kon ik het alle maal niet geloven. Vanuit het niets kom je op nummer 1 in de hitlijsten binnen. Ondanks alle drukte bevalt het me tot dusverre goed. Ik heb maandag van tien uur 's ochtends tot half twaalf 's avonds in de studio gezeten voor de opnames van ons eerste al bum. Ik moest wat langer blijven dan de andere jongens omdat ik van het eerste nummer van de nieuwe cd leadzanger ben. Geluk kig was ik met kerst vrij. We zijn met de hele familie naar mijn zus in Almere geweest. Daar ben ik weer wat tot rust gekomen." Het 16-jarige popidool is daarom maar even gestopt met zijn vwo- studie aan het Heemsteedse Ha- geveld College. „Ik zit nu in het vijfde jaar. Ik heb voor Natuur Techniek gekozen en dat is het zwaarste profiel, je moet je volle dig inzetten om dat te halen. Dat gaat nu niet dus heb ik mijn oplei ding even in de koelkast gezet. Klagen over de nadelen van het beroemd zijn doet Ehsan niet. „Het is iets dat ik altijd al wilde. Eerst wilde ik nog profvoetballer worden, maar dat is niet haalbaar. Ik heb wel gevoetbald maar de top bereiken zat er niet in. Ik was de zingende rechtsbuiten, stond ik daar tot ergernis van m'n team genoten bij de comervlag te zin gen, haha." Hoe het is om als bekende Neder lander over straat te gaan weet de 16-jarige Hoofddorper nog niet „Het was de laatste dagen dusf nig druk dat we vrijwel niet buit zijn geweest. Ik heb geen idee I het zal gaan. Wel staan er de la; ste tijd geregeld meiden voor deur. Soms staat er een dagje niem; maar dat wordt de volgende daj '1 dan weer gecompenseerd. Ach, het bevalt me allemaal wel." Jesper Neeleman d vei il lei hm< u fes deert ee ian oc 'hi te at Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan begin nen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn ei gen jeugd en goede voornemens strijden om voor rang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 16. Het nieuwe jaar staat voor de deur. Met nog datzelfde afgezakte gezicht als het oude. Hand onder de kin, zit Jiuiith somber voor zich uit te kijken. Ze moet met haar 'misselijke' lijf straks naar de kapper. Als dat maar geen golf braaksel tegen de spiegel gaat opleve ren. Ze is ruim tivintigjaar jonger dan ik. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat zij langer zal leven dan ik. Dan wordt ze weduwe. Weduwen maar door. Achter de kinderwagen straks. Alleen. Voel me behoorlijk grieperig. Heb me ziek gemeld op het werk. Eerst bij mijn chef Hoorde ik argwaan aan de andere kant van de lijn? Ach nee, dat is vast in beelding. Je chef moet volgens de wet Poortwachter nu uit en te na vragen wat je mankeert. Die man kan daar ook niks aan doen maar zo dwingen ze je tot het vertellen van onsmakelijke verhalen. Je voelt je een brekebeen, een klager. Dat mdken ze van je. Je moetje zaak toch verdedigen? 'Nou en ik had tivintig wijntjes op, twee whisky's, een stuk of wat konjakkies en wat gebeurt er? Ik moest ineens over mijn nek. Je kent dat wel: zo'n peen- en uienmozaïekje. Begrijp jij dat nou?' Ik heb een pokkenhekel aan mensen die op verjaar dagen over ziekten zitten te praten. 'Heb je het ge hoord van Fie d'r man? Die heeft blaaskanker. Zou dat komen door dat gedoe van hem bij die fanfare? Ja, meid, het is wat. Moet jij nog een bakkie? Alles er- NIEUWJAAR 2005 Skischansspringers liggen onberispelijk weer in de houding in de lucht boven het Oostenrijkse dal en kijken met hun brillen in het lasvuur van de zon, dat achter bergkammen brandt. Wij ritselen hier om het laken met gestrikte klokken, gaan katerig aan koffie of de tulband met sneeuw zoals wij nu al jaren doen - behalve in de tijd dat onze voetjes nog boven het tapijt hebben gezweefd. Vader glimlacht na over zijn dood vanaf de televisie. Bij elke geslaagde landing klappen wanten dof. We willen allemaal wel dat zich iemand daar te pletter valt en dan weer opstaat in triomf. De jongste dag van het nieuwjaar wordt buiten nog eens omgeknald. En op oud-rose wegen staan de flessen leeg. Gisteren weer zoveel zoenen die ons niks meer deden. Nu wachten allerbeste wensen op de broek waaraan ze worden afgeveegd. in?' En nu ben ik zelf dus zo'n theetante. Als je je chef hebt ingelicht, moet je de ziekenadmini- stratie van het werk bellen en een dag of tivee daarna heb je de verzuimdeskundige aan de lijn. Die dame of heer weet alles van verzuim af. Die kan aan de ande re kant van de lijn horen of de hoest echt is of ge speeld. Daar zijn ze in getraind. Hoest 11 eens. Nee, wat dieper graag. Ziet u hem staan, die verzuimdeskundige? Net een keel-, neus- en oorarts, maar dan een cd-tje opzijn voorhoofd in plaats van een keelspiegeltje. Soms gaan ze met een hele brigade op pad om de zieken uit hun bed te sleuren of achter hun potkacheltjes weg te ruk ken. Er komt nog een tijd dat de zieken worden kaal geschoren en op een plein worden tentoongesteld. Of dat ze met een bel of ratel door de straten gaan. Wat zijn de klachten?', vroeg de verzuimdeskundige van de Arbo-dienst. 'Griep. 'O, wat apart. Hoe lang denkt u dat het gaat duren?' 'Ik ben geen dokter', zeg ik. 'Daar zijn we van op de hoogte, meneer. Hoe lang denkt u dat de klachten gaan duren?' 'Ik ga vandaag naar de huisarts. 'Zal ik maar schrijven dat u aan het begin van t-Mk\ de week weer voor honderd procent aan de gang '£^5 gaat? Want u klinkt goed. U praat normaal.' Tja, denk ik, het lichaam staat op instorten maar de stem blijft intact. Ik hou de telefoon omhoog en laat de stem van de verzuimdeskundige uit de gaatjes stromen. Hoor hem nog net 'Prettige dag verder'zeggen. Dat zal wel lukken. I Kwispelend komt mijn vulpen op me Êm af.'Zullen we eens lekker gaan JjJf flfli schrijven? Voor onszelf?' 'Daar ben ik veel te ziek voor', zeg ik. 'Lui niet', zegt mijn vulpen. 'Maak maar een mooi nieuwjaarsgedicht voor de le- y zers. - 'Afgesprokenmompel ik. En ik zoek in gedachten steun bij mijn collega's Hein F. en Carlo N. die op de redactie nu van hun V politieberichten juweeltjes van Tsjechovi- aanse vertelkunst aan het maken zijn. - j| Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site Hennie Huisman, Martijn Krabbé en Winston Gerschtanowitz met de winnaar van de Postcodekanjerprijs van vorig jaar uit Kinderdijk. Archieffoto: GPD De bekendmaking dat de 'Jumbo kanjer' van de Postcodeloterij dit jaar in de Rotterdamse wijken Om moord en Zevenkamp is gevallen, bracht in Kinderdijk herinneringen boven aan precies een jaar gele den. Toen mocht prijzenuitdeler Winston Gerschtanowitz 13,9 mil joen euro verdelen over zes bewo ners van het dorp aan de Lek. „Mijn tip aan die mensen in Rotterdam: gebruik je hoofd." Een loterijwinnaar vinden in Kin derdijk is niet moeilijk. „Dan moet je hém hebben", zegt Maris- ka, die achter de bar staat in café De Klok. „Zijn dochter heeft ge wonnen." Achter zijn glaasje port zit Roel de Jong, die beaamt dat dochter Heieen een jaar geleden 2,8 miljoen euro op haar rekening kreeg bijgeschreven. Een gebeur tenis die hen niet naar het hoofd is gestegen, vertelt hij. „Ze heb ben in Tsjechië een huis in de bergen gekocht, bij een ski-oord, en de rest op de bank gezet. Zij is skilerares geweest, haar man en de kinderen zijn ook dol op skiën. Elke vakantie gaan ze daar nu heen. En niet alleen zij; het is een huis voor de hele familie." Heieens partner was net ontsla gen toen hij de loterij miljoenen in de schoot geworpen kreeg. Roel vertelt: „Hij kon terugkomen bij zijn baas, maar daar heeft hij voor bedankt." Roel (78) woont in de zelfde straat als zijn dochter en had dus ook 'gevangen' als hij lo ten zou hebben gekocht. Dat hij daarnaast greep, deert hem echter niet. „Ze is gul", lacht hij. Toch wordt er niet met geld ge smeten, meldt dochter Heieen (40) vanuit het Reuzengebergte in Bohemen. „We kunnen van de rente makkelijk leven, dus waar om zouden we gekke dingen doen?" Als ze in Kinderdijk, waar ze hun huis hebben aangehou den, in het café verschijnen, wor den ze ook niet anders benaderd dan voorheen. „Ik hoop niet dat ze me nu anders zien, maar ze moeten er niet van uitgaan dat ik alles betaal. Het gebeurt weieens, maar sowieso niet als ze erom vragen. Ik heb trouwens niet het idee dat er misbruik van ons wordt gemaakt. Dat we in zo'n klein dorp wonen, beschouwde ik in eerste instantie als een nadeel, maar er heerst in Kinderdijk niet zo'n sfeer van: dat zijn ze nou. Dat was hooguit de eerste maand het geval, met al die publiciteit." De Lekkade, vol knusse arbeiders woninkjes met prachtig uitzicht over de Lek, is sinds vorig jaar ver deeld in een rijke kant (de eerste twaalf huizen naast de veerpont) en een 'arme' kant. Maar van een tweedeling is geen sprake, wordt gemeld bij de familie Waterman, die geen loten had en dus niets won. „Het is hier net een cam ping, dus iedereen profiteert er van." Een paar huizen verderop is de bewoonster een andere me ning toegedaan. „Het is er niet ge zelliger op geworden daar", wijst ze op het 'rijke stuk'. „Een beken de van mij die daar tussen woont, had geen loten. Die hoort er nu ineens niet meer bij." In de straat haaks op 'de goud kust', de Veerdam, hadden de be woners destijds wel de juiste cij fers in de postcode, maar niet de juiste letters. Daar was de loterij organisatie dus wat minder vrijge- Mevrouw Doobe van de Veerdijk uit Kinderdijk won bijna 4 ton. Van deel van het geld laat ze haar huis verbouwen. Foto: GPD/Jos Wesdijk ,o< el- da i re ko lol vig. Maar bewoonster Doobe is wat blij met haar 359.000 euro, ondanks de 25 procent die daar nog vanaf ging. „Ik heb mijn schulden afbetaald, mijn kinderen geholpen en daarna mijn eigen wensen vervuld." Zodoende staat haar huis momenteel vol bouw vakkers, die de woning herinrich- ten volgens haar aanwijzingen. „In maart is het klaar, hoop ik. En dan heb ik nog 100.000 euro opzij gezet. Dat komt over acht jaar vrij." Hebben de loterijwinnaars nog een goede raad voor hun 'opvol gers' in Rotterdam? „Je moet hoofd goed gebruiken. Laat j( gek maken. Hoewel dat voor misschien makkelijker is dan degenen die echt die hebben gewonnen." de Jong. „Gebruik de hulp di< aangeboden krijgt", suggeree die. „Laat je goed adviseren e niet er verder van. Het leven 1 zo afgelopen zijn, dat zie je n weer in Azië. En verder hoop dat ze er in Ommoord net zo lukkig van worden als wij." Edwin Wendt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2