Dodental Ministerie puzzelt met doden en vermisten sunami s Goed nieuws 00.000' u* Mei. se Vuurwerkverkopers doen goede zaken H, Leidsch ^Dagblad Morgen de LD Eindejaarsbijlage Veel regionale acties voor slachtoffers van zeebeving Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 30 december 2004 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders9tNk.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Herinneringen aan de geldregen in Kinderdijk 2003 Komisch magieduo vindt goochelen alleen niet zo leuk Wennemars is na val op kampioenschap een 'bespreekgeval' 2 Zachter 1' 5' laOW zw 4/6 B 9/10° 1 HAAG/GPD-REUTERS - De gating van het aantal dodelij- ■■chtoffers van de zeebeving MIndische Oceaan op tweede ■^dag is gisteren gestegen tot 78.000. Volgens het Inter- nale Rode Kruis kan dit al verder oplopen tot boven 0.000. Vooral het dodental Indiase Andaman- en Nico- ilanden in de Oolf van Ben- is nog onduidelijk. J al op het Indonesische ei- Sumatra (meer dan 45.000 n) en in Sri Lanka (ruim J 0 doden) zijn veel slacht- 3 b te betreuren. Volgens een roordvoerder in Indonesië iet dodental daar nog wel en oplopen tot 80.000. De tncie Atjeh is het zwaarst M ffen. vel het aantal gewonden ^uiiet overal bekend is, zijn Dlgens een woordvoerder le Internationale Federatie iet Rode Kruis (IFRC) ruim half miljoen mensen ge- 1 1 geraakt, terwijl meer dan rnljoen mensen hun huis iten ontvluchten, ^ferenigde Naties probeer- gisteren een overzicht te ;n van de behoeften in de ffen gebieden, om de verlening zo goed mogelijk nnen afstemmen. De orga- ie staat voor de grootste nperatie ooit. Directeur 1 Nabarro van de Wereld- idheidsorganisatie zei dat jchien wel 5 miljoen men- verstoken zijn van water, sel of sanitaire voorzienin- Hulpverleners wisten gis- voor het eerst de Anda- en Nicobar-eilanden te ken, die nog steeds te ma- ïebben met tientallen klei- ischokken. De autoriteiten I n dat op de 550 eilanden :hien wel 7000 doden zijn f gevallen, maar meer dan 35 ei landen zijn nog niet bereikt. Volgens verslaggevers van pers bureau Reuters, die tien dorpjes bezochten, viel het aantal slachtoffers mee. Maar een po litiechef zei dat op de hele Ni- cobarengroep een op de vijf in woners (van de 50.000) dood, vermist of gewond is. Een van de eilanden is door de kracht van de zeebeving in tweeën ge spleten. Tot voor kort leefde de bevolking op de Indiase eilan dengroepen in primitieve stam men, met weinig contact met de moderne wereld. In het Afrikaanse Somalië heeft de tsunami de stad Hafun ver woest. Daardoor zijn 5.000 mensen dakloos geworden. Volgens de VN hebben tussen de 30.000 en 50.000 bewoners van de Somalische kustregio dingend behoefte aan nood hulp. Het is nog niet duidelijk hoe veel toeristen bij de ramp zijn omgekomen. In het gebied worden vooral buitenlanders vermist uit Scandinavië (2.000) en Duitsland (1.000). In Thai land kwamen, volgens een re geringswoordvoerder, 435 bui tenlanders om, onder wie vijf Nederlanders. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken heeft de dood van drie Ne derlanders bevestigd, twee in Thailand en een in Sri Lanka. De Thaise prinses Maha Chakri Sirinthorn, hoofd van het Thai se Rode Kruis, heeft buitenlan ders in haar land opgeroepen bloed af te staan. Er is voor de buitenlandse gewonden vooral behoefte aan donaties van re- susnegatief bloed. Dat komt onder de Thaise bevolking heel weinig voor. Meer nieuws over zeebeving elders in deze krant 3o den haag/gpd - Hoeveel Neder landers zijn er vermist? Dood of gewond? De verwoestende vloedgolf in Azië betekent veel werk voor medewerkers van het ministerie van buitenlandse za ken. Het maken van betrouw bare lijstjes is een gigantisch karwei. Het ministerie maakt volop ge bruik van zijn ambassades en consulaten in het rampgebied. Er vindt druk overleg plaats met en tussen alle buitenposten. Ziekenhuizen worden bezocht en lokale autoriteiten om infor matie gevraagd. Belangrijk zijn bewijzen. Mondelinge informa tie is te onbetrouwbaar om als feit door te spelen naar Neder land. Pas als er officiële gege vens zijn, wordt iemand op de 'gewondenlijst' gezet. Het crisisteam van het departe ment in Den Haag maakt veel gebruik van telefoontjes van fa milieleden en vrienden in Ne derland. Die kunnen details over vermisten doorgeven, waardoor de teams in het rampgebied gerichter op zoek kunnen gaan. „Maar het is ook van belang dat achterblijvers bellen als een vermiste weer van zich heeft laten horen", zegt een woordvoerder. „Dat neemt de teams veel werk uit handen." De 'lijstjesmakers' maken ook Een inmiddels vertrouwd tafe reel in het door tsunami's ge troffen Phuket (Thailand). Hans Markhorst uit Lent is wanhopig op zoek naar zijn acht maanden oude baby Ame. Markhorst was zondagmorgen met zijn dochters Ame en Julia aan het zwemmen toen de vloedgolf toesloeg. Julia werd gered, maar op de vlucht voor het water verloor de vader zijn jongste kind. Foto: EPA (advertentie) (advertentie) Bericht aan onze lezers Zaterdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) verschijnt het Leidsch Dagblad niet. De krant van morgen, vrijdag 31 december, wordt uitgevoerd als een zaterdageditie. Indien u de krant morgen niet ontvangt, kunt u tot 15.00 uur bellen met de afdeling lezersservice: 0800-1711, voor mobiele bellers: (072) 5196800. leiden/regio - In rap tempo worden overal in de Leidse re gio acties voor de slachtoffers in Azië bedacht. Schaatsverenigingen uit de re gio dragen een steentje bij via de actie die ze voeren voor het behoud van de Leidse Ijshal. Tijdens de kerstvakantie wor den sponsoracties gehouden. Een deel van de opbrengst gaat naar Azië. Galeriehoudster Eliza Kopec uit Lisse heeft veertig kunstenaars uit binnen- en bui tenland gevraagd mee te doen aan een inzamelingsactie. Het betreft de deelnemers aan de 'kunstsupermarkt', die tot en met 15 januari in Lisse wordt gehouden. „De reactie was even spontaan als hartverwar mend", vertelt Kopec. „Ik kreeg grote steun toen ik voorstelde de helft van de prijs van elk ver kocht kunstwerk te storten op giro 555." J. Klijn-Lubach uit OBHUEETinE COMMENTAAR VUURWERK ider Kings, Dancing Ghosts, B t Waves. Velen staan dezer D weer in de rij voor vuur- :met de meest exotische na- 1 In lange rijen soms, nu 1700 de nieuwe regelgeving l3°toijlen, sierpotten en zeven- !??$ers nog slechts op een be- aantal plaatsen in het land fn worden ver- t. Door de wirwar nieuwe regels - In tot in de klein- etaiis alles is vast- - moest een aantal winke- afhaken. de richtlijnen voor opslag de dramatische vuur- amp in Enschede zijn ver- pt, is op zichzelf te verde- Toch mag worden betwij- >f met de veelheid aan af- en de juiste weg wordt be eld. Menig verkoper ziet de bomen het bos niet En een goede controle is de extreme verfijning van Oorschriften welhaast on mogelijk. De vraag is daarom gerechtvaardigd of met de nieu we regelgeving wel het gewenste effect - een kleinere kans op ca lamiteiten - wordt bewerkstel- ligd. Veel beter zou zijn het accent te leggen op aanpak van de illegale handel. Juist door de nieuwe re gels zijn bijna vergeten smokkelweggetjes in ere hersteld om verboden en dus gevaarlijk vuur werk in met name België aan te schaffen. Voor duizenden euro's is er de afgelopen dagen gekocht bij onze zuiderburen, die een veel minder stringent beleid kennen. Wordt de controle op die illegale handel niet verscherpt of volgen er geen uniforme afspraken in Europees verband, dan wordt de nu toch al betwiste nieuwe re gelgeving - zeker in de grensge bieden - een lachertje. En dat kan nooit de bedoeling zijn. Adriaan Brandenburg leiden/regio - De handelaren die dit jaar nog wel vuurwerk mogen verkopen, hebben op de eerste verkoopdag goede zaken gedaan. Winkelketen Halfords verkocht woensdag al meer vuurwerk dan gedurende de laatste drie dagen van vorig jaar. De halvering van het landelijk aantal verkooppunten van 3000 in 2003 naar ongeveer 1500 dit jaar pakt ook gunstig uit voor de winkelketen Intratuin. Veer tien van de 59 filialen verkopen dit jaar vuurwerk. Vorig jaar waren dat er drie. Volgens een woordvoerder is de verkoop dit jaar in die drie filia len bijna verdubbeld ten op zichte van 2003. Bij Intratuin in Voorschoten was het vanmorgen een drukte van belang. Het tuincentrum is het enige verkooppunt van vuurwerk in Voorschoten. Ondanks allerlei doemscena rio's in de landelijke media blijft de stormloop op vuurwerk in Leiden vooralsnog uit. „Het loopt gestaag door, maar er zijn ook wel rustige momenten", al dus Teske van de gelijknamige vuurwerkshop aan de Turf markt in Leiden. Het is volgens De vuurwerkverkopers in Nederland draaiden vandaag, op de eerste dag dat het mocht, èen topomzet. Bij Intratuin in Utrecht stonden de rijen klanten tot buiten op de parkeerplaats. Foto: GPD/Ruud Voest een verkoopster van de Vlieger shop aan de Oude Herengracht wel extra druk, maar klanten hoeven niet in lange rijen aan te schuiven. „Ja, in dorpjes met maar één verkooppunt en een kleine voorraad kunnen zulke scena rio's wel ontstaan", aldus Tes ke. In de Duin- en Bollenstreek was het bij Kuiper Fietsspecialist in Sassenheim een 'gekkenhuis'. Zijn zeven verkopers moesten alle zeilen bijzetten. Pagina R2: Bij Jan Hobbel is het superdruk gebruik van openbare bronnen, zoals Thaise overheidswebsites, waar lijsten circuleren met dui zenden namen van toeristen die gewond in ziekenhuizen lig gen. Compleet zijn die over zichten niet, en het wemelt van de spelfouten in de namen. Betrouwbaarder zijn gegevens van reisorganisaties. Gegevens van reisleiders worden doorge speeld naar het crisisteam in Den Haag. Als alle bronnen (fa milie, reisorganisaties, lokaal ambassadepersoneel, openbare bronnen en ooggetuigen) niets melden, komt iemand op het 'vermistenlijstje'. „Nog steeds komen er namen bij. Maar ge lukkig laten velen ook weer van zich horen en kunnen ze ervan af worden gehaald", aldus Bui tenlandse Zaken. Er is ook voortdurend overleg met het medische team van de ANWB en het Rampen Identifi catie Team (RIT). Enkele mede werkers van het RIT zitten in het crisiscentrum van het mi nisterie. Pas als lichamen van Nederlandse toeristen door de teams of nabestaanden zijn geï dentificeerd, komen ze op de 'dodenlijst'. Het ministerie van buitenland se zaken meldt dodelijke slacht offers pas als het lichaam is geï dentificeerd én de nabestaan den van de overledene zijn in gelicht. Vandaar dat de aantal len doden die het ministerie noemt, bijna altijd lager zijn dan de aantallen die de Thaise autoriteiten opgeeft. Over het aantal vermisten doet het ministerie de komende da gen geen uitspraken. Daarvoor fluctueert het aantal nog te veel. „Het is een soort legpuz zel. Er komen stukjes bij en er worden puzzelstukjes wegge haald. Dat maakt het erg las tig." De laatste dag van het jaar is bij uit stek geschikt om terug te blilcken. Het Leidsch Dagblad doet dit mor gen aan de hand van zes interviews met regiogenoten die hun stempel op 2004 drulcten. Ook het nieuws overzicht ontbreekt niet Verder geeft de Katwijkse tekenaar Bert van der Meij zijn impressie van een groot aantal gebeurtenissen van het afgelopen jaar en de fotografen van deze krant kiezen hun beste, leukste of meest ontroerende foto. Oegstgeestenaar sterft na ongeval leiderdorp - Een 36-jarige fiet ser uit Oegstgeest is gisteroch tend bij een ongeval in Leider dorp om het leven gekomen. Om kwart voor negen werd hij bij de kruising van de Van der Valk Boumanweg en de Span jaardslaan aangereden door een 22-jarige Leidenaar in een vrachtwagen. De fietser over leed ter plaatse. Het slachtoffer reed vanaf de Spanjaardsbrug de kruising op. De Leidse chauffeur verzuimde hem voor rang te geven. KLM verklaart easyJets oorlog Amstelveen - KLM is gedwon gen de Europese tarieven fors te verlagen vanwege de hevige concurrentie met vooral prijs vechters. De luchtvaartmaat schappij gooit de ticketprijzen op 1 januari tot ruim 40 procent omlaag. De maatregel geldt voor alle vluchten vanaf Schip hol naar Europese bestemmin gen. Pagina economie (advertentie) Oegstgeest lanceert het voorstel om het bedrag dat mensen aan vuurwerk besteden ook over te maken op giro 555. „Dan eten wij zelf maar even wat minder de komende dagen." In Voor hout en Oegstgeest zijn slager John Voordouw en cricketclub Ajax acties begonnen. Voor- douw kon de ellende in Azië niet meer aanzien. Hij heeft in zijn winkel aan de Herenstraat een oude stembus van de ge meente neergezet. Notaris Meddens heeft gisteren de ton verzegeld en komt over een maand de opbrengst tellen. De cricketafdeling van Ajax Sportman Combinatie (ASC) in Oegstgeest onderhoudt al jaren innige banden met mensen in Sri Lanka. Voorzitter Anton Ja cobs heeft de leden opgeroepen met een dikke portemonnee op de nieuwjaarsreceptie te ver schijnen. Goed nieuws voor wie de hele week geabonneerd is op het Leidsch Dagblad: uw abonnement wordt vanaf 1 januari niet duurder. Reden genoeg dus om ook in het nieuwe jaar het Leidsch Dagblad te lezen en zo op de hoogte te blijven van wat er landelijk en regionaal gebeurt. Bent u nog geen abonnee? Bel dan gratis 0800 - 1711 voor een (proef)abonnement! Leidsch i Dagblad Mijn wereld, mijn krant. I)(' oclil Clink I .m( (li«* wwt ol' jouw ziekenhuis wel gr/oud is. Proef 1111 l eidsch I in de oclilend. I weken vooi ,J.7.r» SI Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: M Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: Geboortedatum e-mailadres: Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antw.nr 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 E-mail lezersservlce^hdcnl of surf naar www. leidse hdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Q Dagblad i. bezorgcontrole) I I I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1