'Goochelen alleen is niet zo leuk' KUNST CULTUUR Nederland in verwarring, Lebbis Jansen niet Alphense 'uitvinder' schrijft kunstwoordenboek Leidse kunstenaar maakt affiche Leiden Alphen Voorschoten lale Grote lifje Ouiz en - Op zondag 9 januari het Rijksmuseum voor enkunde in Leiden de ten- ïstelling 'Met Kuifje naar ica's'. Er zijn in de kerst- mtie voortdurend speciale eractiviteiten rondom de- opulaire stripheld. Om 0 uur wordt op zondag 9 lari de finale gespeeld van ïrote Kuifje Quiz. De win- :s van de drie voorronden ien met elkaar de strijd in de test wie het meeste van deze razende repor- eatief zijn Warmond mond - Galeriehoudster a Sikking begint in januari r met cursussen in cultu- centrum 't Trefpunt in mond. Er zijn onder meer ussen in boetseren, teke- en decoratietechnieken, el voor beginners als ge lerden. Meer informatie en nelden: tel. 071-3011109. arist Hank rland overleden kce park - De legendari- I gitarist Hank Garland is [4-jarige leeftijd overleden, nd speelde samen met feten als Elvis Presley, rlie Parker, The Everly Bro- Is en Roy Orbison. Hij lleed in een ziekenhuis in lige Park, Florida aan een Wokokkeninfectie. Tussen J en 1961 trad hij veelvul- fcp met The King. Hij plde onder meer in de hits e Sister' en 'Big Hunk of I'. De samenwerking met I kwam in 1961 abrupt ten Ie toen Garland een auto- eluk kreeg. Hij lag maan- lang in coma. Na een lang- Ige therapie met electro ns was hij nog slechts een i van de man die hij voor |>ngeluk was. Hij moest al- pnieuw leren, van wande- |ot gitaar spelen. Aemula ^lt prijs in 4 - De Leidse kunste- [svereniging Ars Aemula irae heeft een tweejaarlijk- hjs ingesteld. Op zaterdag iuari wordt de Ais Prijs I het eerst uitgereikt door liurwethouder Ruud Hes- I. Dat gebeurt bij de ope- I van de jaarlijkse ledenex- iie. De prijs wordt toege- [1 door een driekoppige Jen bestaat uit een geldbe- ivan 1000 euro en een Itwerk. donderdag 30 december 2004 R5 aotikah skt spelers theater recensie Martin Hendriksma Voorstelling: Oudejaarsconference van Lebbis Jansen. Gezien: 27/12, Kleine Komedie, Amsterdam. Nog te zien: aldaar t/m 31 december (uitverkocht). De conference wordt op 31 december om 21.00 uur uitgezonden op Nederland 3. Wat kun je in Nederland na de moord op Theo van Gogh als cabaretier nog zeggen? Als een rode draad loopt de vraag door de oudejaarsconference van Lebbis Jansen. Omstandig proberen ze te achterhalen of er moslims in de zaal zijn. Als op gestoken vingers uitblijven ('dat kan niet, vijfhonderd bezoekers en geen enkele moslim') vragen ze de zaal of er dan niet iemand wellicht naast een moslim zit. Ook geen vingers. Dan kan ein delijk de monoloog van Lebbis, waarin hij in een parabel de vloer aanveegt met de profeet Mohammed, beginnen. Nederland is in verwarring, maar het cabaretduo, bezig aan zijn zestiende oudejaarsconfe rence. duidelijk niet. De editie 2004 is een van hun beste. Dat begint al meteen als ze twee vrienden van hun vermoorde collega-kunstenaar spelen, die elkaar de loef proberen af te steken in hun band met de overledene. Al ontbeert de scè ne een overtuigend slot, de hy pocrisie van het alsmaar uitdij ende vriendenbestand van de betreurde wordt fraai getroffen. Minstens zo belangrijk: het vaak aan ADHD lijdende duo durft elkaar de tijd te gunnen, waardoor het programma niet meteen in de overdrive schiet. Snel genoeg raken ze alsnog op stoom. Lebbis levert weer een reeks uit de bocht vliegende monologen (over het petje van Ali B, Jip en Janneke en de Tok- kies) die Jansen van commen taar voorziet. Geestig zijn ze onder meer in hun observaties over de Oekraïne ('Een journa list vermoord, de oppositielei der vergiftigd - er wordt al ge waarschuwd voor Nederlandse toestanden') en de gegijzelde school in Beslan: „Kan bij ons niet voorkomen, daarvoor zijn onze scholieren veel te goed bewapend." Hun vorm etaleren ze ook als ze de zaal betrekken bij een analy se van de toestand in Neder land. Vanaf het derde balkon klinkt na enig aandringen een luid en duidelijk 'Teringzooi'. Jansen: „Prima! Nog twee van die termen erbij en je hebt ge lijk vijftien zetels." Zelfs het on vermijdelijke lied dat in elke oudejaarsconference opduikt is deze keer goed te doorstaan. Al zal het thuis voor de buis ver moedelijk nog steeds massaal worden aangegrepen om de oliebollen op te warmen. De sterke show van Lebbis Jansen maakt het eens te meer betreurenswaardig dat vakge noten als Youp en Freek het op oudjaar laten afweten. Juist nu is de behoefte immers groot aan cabaretiers die ongege neerd van leer trekken tegen de huichelachtigheid die de kop opsteekt, zoals de smadelijke godslastering die minister Don- ner overwoog strafbaar te stel len. Mooi is hun slot, waarbij ze be grafenis van de zo massaal be treurde André Hazes afzetten tegen die van Bram Vermeulen. De zanger die zich met hart en ziel verzette tegen onverschil ligheid, maar wiens dood in de meeste kranten niet meer dan een bescheiden tweekolom- mertje opleverde. Hij krijgt dankzij Lebbis Jansen alsnog even de prominente plek die hij verdient. Lebbis Jansen. Foto: Martin Oudshoorn Komisch duo Scott en Muriel debuteert in de piste van Carré I - Toneelgroep Chaotikah jt toneelspelers, dansers muzikanten voor een nieu- Iroductie. De jongeren- p is ontstaan uit theater eshops in Magnifosi te Lis- haotikah is bezig zelf een [stelling te ontwikkelen, nelden kan via rutger.lo- j®magnifiosi.nl. Er wordt Jondagavond gerepeteerd jet verenigingsgebouw van lltuin Marijke. euw kwartet >r oude muziek i - Vier internationaal ge- beteerde musici op het ge il van de authentieke uitvoe- ipraktijk hebben een nieuw wartet opgericht: Amster- B String Quartet. Het kwar- iestaande uit Alida Schat (jil), John Wilson Meyer lede viool), Simon Murphy ooi) en Thomas Pitt (cello) enteerrvanaf januari een concertseries in Neder- Het nieuwe gezelschap jt ook naar Leiden. Het 1 zondag 1 mei een koffie- fert in de Stadsgehoorzaal. door Hans Visser Amsterdam - Het Koninklijk The ater Carré rook bij de opening, vorige maand, nog sterk naar nieuwe vloerbedekking en verse verf. Maar nu hangt er de ver trouwde geur van paarden, die het zaagsel van de piste als van ouds doen opstuiven. Kortom: het Amsterdamse Carré is weer het gebouw waarvoor circusko ning Oscar Carré het in 1887 liet bouwen. Vorige week ging daar de twin tigste productie van het We reldkerstcircus in première en ook dit jaar wordt het aantal bezoekers geschat op 60.000. Die krijgen een programma met onder meer een vliegende tra peze uit Noord-Korea, de enige in zijn soort waarin de schom mel om zijn as draait. Na Carré gaat dit nummer naar het cir cusfestival van Monte Carlo, als serieuze kandidaat voor de Gouden Clown, 's werelds hoogste circusprijs. Ook de jonge Brit Martin Lacey is met zijn leeuwen van de par tij. Deze zomer bracht hij zijn nummer van wereldformaat en schoolvoorbeeld van humane dressuur nog in Krone. En wel licht krijgt hij daar ook zelfs de leiding want een paar weken geleden heeft hij zich verloofd met Jana Mandana, troonop volgster in de Krone-dynastie, eigenaar van het grootste rei zende circus van Europa. Voor het eerst is er ook een Ne derlands nummer in de stoet van internationale acts. Het ko mische magieduo Scott en Mu riel maakt zijn debuut in het circuspaleis aan de Amstel. Ze voelen zich er prima thuis en vinden het vooral leuk om een thuiswedstrijd te spelen. „Meestal zitten we voor een se rie voorstellingen als deze in een hotel, maar nu kunnen we 's avond gewoon naar huis." De in Amerika geboren Scott en de Nederlandse Muriel leerden elkaar tien jaar geleden kennen. Scott werkte alleen en Muriel zat bij een theatergroep, totdat ze besloot om in Londen een clownscursus te gaan volgen. Daar ontwikkelde ze een eigen clownskarakter, een levende en wat onstuimige etalagepop. Dat werd de basis voor hun inmid dels avondvullende programma waarin de pop wordt gecon fronteerd met een wat stijve, onhandige goochelaar. Ander half jaar geleden stonden ze er mee in het Zomertheater van het Wassenaarse attractiepark Duinrell. Scott en Muriel: „Wij zoeken eindeloos naar de komische kant van een act." Foto: GPD/Jos Berg Inmiddels trekken ze met hun programma over de wereld en dit seizoen is er ook een Neder landse tournee. „Een program ma met een assistent in een de cor met een vier man sterk or kest", zegt Muriel. „Jammer dat we in Carré slechts twee keer tien minuten kunnen laten zien. Het is toch zwaar om je twee keer per dag voor die tweemaal tien minuten op te laden om extra veel te kunnen geven. Want we gaan al die mo menten knallen." Zeker, ze hebben de nieuwe theatershow van André van Duin gezien, waarin de komiek een briljante parodie laat zien op het doorzagen van een maagd. „Niemand doet hem dat na", zegt Scott. Maar qua humor hebben ook zij iets bij zonders te bieden, ze waren vier jaar geleden het eerste duo dat met een komisch act we reldkampioen goochelen werd. „Het gaat bij ons om de combi natie van comedy en magie, om het plezier en de verrassing", verklaart Scott. „Want gooche len alleen vind ik niet zo leuk. Bij Hans Kazan en Hans Klok ligt het accent op de magie: je begrijpt niet echt wat ze doen en dat hoort ook zo. Maar voor het publiek is die afstand toch ook wat demotiverend." De meeste illusionisten kopen dan ook gewoon 'een kist', zet ten daar muziek bij en dan heb ben ze een nummer, zo rede neert het duo. Muriel: „In plaats daarvan zoeken wij ein deloos naar de komische kant van zo'n act. Dat betekent im proviseren en zoeken naar wat leuk zou kunnen zijn." Omdat ze puur visuele komedie brengen, konden ze na een op treden op het illusionistenfesti val van Monte Carlo, al gauw wereldwijd terecht. „We heb ben heel Europa gehad", zegt Muriel. „We hebben ook in Cir que du Soleil gespeeld, maar vaak staan we in Duitse variété theaters, zoals je die vroeger ook in Nederland veel had. Zo'n maand in een variététhea ter levert vaak boeiende ont moetingen op. Muriel: „Zo deelden we de kleedkamer met een Chinees slangerimeisje. Ze vertelde dat ze daar als kinde ren van een jaar of zes in de dorpen worden opgespoord om voor een staatscircus te worden opgeleid. De familie vindt dat eervol en economisch interes sant. Maar op hun 25ste zijn ze op leeftijd en moeten ze iets an ders gaan doen, een trapeze nummer of zo." In Carré spelen de voormalige wereldkampioenen tussen di verse andere wereldnummers en prijswinnaars. Leuk, maar ook lastig, vinden ze. De humor moet dan wel de geheimzinnig heid rond de magie wegnemen, maar doordat de mensen hier aan alle kanten om het duo heen zit, is het toch moeilijk om te voorkomen dat het geheim van de truc al te zichtbaar wordt. Maar als het spelen in de piste bevalt, kunnen ze volgend seizoen zeven maanden op tournee met circus Knie. Scott: „Het mooiste klassieke circus dat ik ken." Wereldkerstcircus, t/m 9 janu ari, Koninklijk Theater Carré, Amsterdam. ye Brongers: „Als ze uitgebreider geïnformeerd willen worden, !en ze maar een encyclopedie." Foto: Hielco Kuipers door Theo de With alphen aan den rijn/leiden - Wat is een gouache? Waar staat Cobra voor? Wie waren precies de Leidse fijnschilders? In musea wordt vaak te pas en te onpas aan zulke begrippen gerefereerd. Door een gids, op de verklarende tekstbordjes of in de koptelefoon die steeds meer musea gebruiken voor audiotours. Het was Alphenaar Douwe Brongers een doorn in het oog dat al deze termen als bekend worden verondersteld. Hij schreef daarom in samenspraak met de Leidse kunsthistorica Desirée Rae- maekers het 'Kunst ABC', een handzaam boekje waarin meer dan duizend begrip pen uit de kunstwereld worden uitge legd. „Eigenlijk heb ik het geschreven voor mijn vrouw en de vriendin uit Bo degraven, met wie ze elke vrijdag een museum bezoekt", vertelt Brongers. „Dikwijls vroeg zij bij thuiskomst: 'Dou we, weet jij wat dat precies is?' Soms wist ik het, maar vaak ook niet. Daarom ben ik naar boekhandel Haasbeek, hier in Alphen, gestapt om te vragen naar een verklarend woordenboek voor de kunstliefhebber. Tot mijn verbijstering bestond iets dergelijks niet. Dan ga ik het zelf maken, riep ik meteen." Douwe Brongers zat net in de VUT en had daarom voor zijn gevoel alle tijd hiervoor. Bovendien had hij al drie boe ken op zijn naam staan. Die hadden vooral te maken met zijn vakgebied: vei ligheid en criminaliteitsbestrijding. Zijn grootste succes was echter de 'Uitvin- dersgids' die vijf jaar geleden voor het eerst verscheen en vorige maand zijn vierde, geactualiseerde, druk beleefde. ,Als iemand een goed idee heeft, moet hij dit boek lezen. Daarin staat bijvoor beeld hoe hij octrooi moet aanvragen. Ik ga in op alle juridische en praktische kanten van een uitvinding." Het grote verschil met het 'Kunst ABC' is dat de vorige boeken voortvloeiden uit zijn beroep, terwijl hij met beeldende kunst helemaal niet zoveel affiniteit had. „Mijn vrouw moest ook erg lachen, toen ik het idee opperde. Ik ga zelden met haar mee naar het museum. 'Ik kan toch lezen en verzamelen', was mijn verweer. Inmiddels heb ik de smaak toch wel te pakken en krijg ik bij creativiteitscen trum Parkexpressie elke week schilderles van Gerard Huysman." De Alphenaar is gewoon op zoek ge gaan. In bibliotheken, in kunstboeken, op internet. „Alle begrippen die ik te genkwam, heb ik met hun verklaring ge noteerd. De duiding mocht het liefst niet langer zijn dan vijftig woorden. De lezer moet immers snel achter de essentie ko men en bovendien mocht het boekje niet te dik worden. Museumbezoekers moeten het bij zich kunnen steken. Als ze uitgebreider geïnformeerd willen worden, pakken ze maar een encyclope die." Omdat Brongers merkte dat ver klaringen elkaar soms tegenspraken, be gon het gebrek aan kunsthistorische kennis zich te wreken. Hij vond raad bij Desirée Raemaekers. Deze week verschijnt er geen UITbijlage bij de ze krant. Daarom plaat sen wij de filmpro gramma's van biosco pen in de regio vandaag op de kunstpagina. ui O u ui O leiden - De Leidse schilder Pe ter Willemse heeft dit jaar het ontwerp gemaakt voor het affi che en het programmaboek van het Wereldkerstcircus in Carré. Elk jaar krijgt een andere kun stenaar van de organisatoren, oud-journalist Henk van der Meyden en zijn echtgenote Mo nica Strotmann, de opdracht hiervoor. Willemse schaart zich met deze eervolle opdracht in een lange rij van illustere voorgangers als Karei Appel, Kees Verkade en Corneille. Op zijn affiche heeft hij een negental bezoekers af gebeeld die allemaal met een eigen gezichtsuitdrukking op de circusacts reageren. Behalve de beroemde Italiaanse clown Fu- magalli is in het publiek ook de bekende Leidse ondernemer Peter Labruyérè (bovenste rij, rechts) te herkennen. Het is overigens niet de eerste keer dat Labruyérè door Peter Willemse is geportretteerd. Hij is ook te zien op het grote schil derij 'Never a dull moment' dat sinds enkele jaren in de foyer van de Leidse Schouwburg hangt. Het door Willemse ont worpen affiche is in een be perkte oplage gedrukt en wordt in de pauze van de voorstellin gen verkocht. Deze Leidse kunsthistorica nam de eindredactie op zich. Met een stofkam ging zij door de woordenlijst. Ze knik kerde er zo'n honderd begrippen uit, die te voor de hand liggend waren of juist discutabel. Ze voegde er ook een aantal toe die volgens haar niet mochten ont breken in het 'Kunst ABC'. Het resultaat is een handzaam gidsje op zakformaat met een uitgebreide begrippenlijst op het gebied van schilderkunst, beeld houwkunst en architectuur en een tijd balk waarin tal van kunststromingen in de tijd worden geplaatst. Douwe Brongers is er de man niet naar om lang van zijn succes te genieten. Hij is alweer bezig aan zijn vijfde boek. Om mogelijke concurrenten niet wijzer te maken, wil hij er niet over uitwijden. „Schrijf maar op dat het over een be paald soort bedrijven gaat." 'Kunst ABC', Douwe Brongers en Desi rée Raemaekers, uitgeverij Inmerc, 9,95 euro. LIDO tel. 071 -5124130/ 5133210. Steenstraat 39 The Incredibles 6 jr.. NL vr 14.15; zo t/m wo 13.30 15.45; Orig. versie, do vr zo t/m wo 18.45 21.30. Floris 6 jr.. do 18.45 vr 14.15; 18.45; zo t/m wo 13.30 15.45 18.45. Alexander 16 jr.. do vr zo t/m wo 21.00. Sneak Preview ma 21.30. Polar Express 6 jr., NL, vr 14.30; zo t/m wo 13.30 15.45. Lemony Snicket 6 jr., do vr zo t/m wo 18.45 21.30. The Princess Diaries 2 a.I., do 19.00; vr 14.15 19.00-, zo t/m wo 13.30 15.45 19.00. Ladder 49 12 jr., do vr 21.30. Bad Santa 12 jr., zo t/m wo 21.30. STUDIO tel. 071 - 5124130/ 5133210 Pluk van de Petteflet a.I., vr 14.30; zo t/m wo 13.30 15.45. Bridget Jones: The edge of re ason 12 jr., do vr zo t/m wo 19.00 21.30. LUXOR tel. 071-5121239, Stationsweg 19 Ocean's Twelve a.I., do vrzo t/m wo 18.45 21.30; zo t/m wo 00k 14.30. TRIANON tel. 071 - 5123875, Breestraat 31 vrijdag 31/12 en zaterdag 1/1 gesloten Alexander dag. 14.00 en 20.30. Bridget Jones: The edge of re ason dag. 19.00 21.30. Amazones: dag. 19.00. The Motorcycle Diaries dag. 21.30. Erik of Het Klein Insectenboek dag. 14.00 16.15. Pluk van de Petteflet dag. 14.0016.15. HET KIJKHUIS tel. 071 - 5661585, Vrouwenkerksteeg 10 vrijdag 31/12 en zaterdag 1/1 gesloten Der Untergang dag. 21.00. Finding Neverland dag 19.30 21.30. Verborgen gebreken ma di wo 19.00. Maria Full of Grace do+ zo 19.00. EUROCINEMA tel. 0172- 420800; reserveren 24 uur per dag: tel. 0900- 2045678, Van Boetzelaer- straat 6, www.jtbioscopen.nl Alexander 16 jr., dag. beh. ou dejaarsdag 21.00. Lemony Snicket's ellendige avonturen 6 jr., dag. (beh. ou- dejaars- en nieuwjaarsdag) 16.30 en 19.00 (beh. oude jaarsdag). Ocean's Twelve a.L, dag. beh. oudejaarsdag 18.30 21.30. Bridget Jones: The edge of re ason 12 jr., da beh. oudejaars dag 18.45 en 21.30. Floris 6 jr.dag. behalve oude jaarsdag 16.00 en 18.30. Erik of het klein insectenboek 6 jr., dag. behalve nieuwjaars dag 14.00. The Polar Express a.L, Ned. versie, dag. (beh. nieuwjaars dag) 13.45 en 16.15 (beh. oudejaarsdag). The Incredibles Ned. versie 6 jr., da 13.15 (beh. nieuw jaarsdag) en 16.00 (beh. ou dejaarsdag). Pluk van de Petteflet a.L, da. 13.30 (beh. nieuwjaarsdag) 13.30, nieuwjaarsdag 16,15. PARKFILÜHUIS tel. 0172- 492982, Comelis Geellaan 2 Bongiomo notte do za t/m wo 20.30; zo ook 15.30. Babar4jr., ma 13.30. Shrek 2 8 jr., ma di 15.30. Beestenboot 6 jr.. di wo 13.30. The wooden camera wo 15.30. KINDERFILMTHEATER. Cul tureel Centrum, tel. 071 - 5612566 of www.kinderfilm- theater.com. Prinses Marijke- laan 4 Sjakie en de Chocoladefabriek do 13.30 Tijl Uilenspiegel do zo t/m wo 15.30. K3 en het magische medallion zo t/m wo 13.30. Extra achtergronden bij de films in de regio vindt u via de filmagenda op onze website www. leidschdagblad. nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19