REGIO stelt sloop uit tot 2010 'Dit is gelukkig geen stadspraktijk met alleen maar zeurpieten' Verwarmde nieuwjaarsduik 'We willen iets betekenen, iets achterlaten Willibrord aking eigt bij rantano R3 Cadeautje voor Zoeterwoudse gemeenschap n op de drie jjmeenten in lid-Holland Jder toezicht Woningbouvereniging standvastig •ugdevuren an door donderdag 30 december 2004 iscHOTEN - Alle vier de ge- de vreugdevuren in Voor- ten gaan door. Het ge- ntebestuur heeft voor elke lie een buurtbewoner be- gevonden als aanspreek- op te treden. Alleen voor Miuur op het grasveld achter ^B)e Savornin Lohmanplant- ^■zocht de gemeente nog ^Verantwoordelijke. Zonder mole door een buurtbewo- ïag een vreugdevuur niet ;aan. Een aanspreekpunt contact met politie en dweer en ziet erop toe dat rommel op het vuur wordt }id. Alleen blank hout mag brandstapel, geen hout :rf of spijkers. De andere yoorschotense brandplaat- ijn de Donklaan, het Bur- ester Van der Haarplein Tahijaweg. he n aan den rijn - De vak- FNV Bondgenoten eist e Belgische schoenwinkel- Brantano fatsoenlijke af- en met haar werknemers t over de verkoop van het rlandse deel van het con- aan het Engelse Watson. >n is het moederbedrijf de drogisterijen Kruidvat rekpleister en parfumerie ris XL. totaal 260 werknemers, ie er twaalf bij vestigingen ihen aan den Rijn en Kat- verken, moeten een goed d plan krijgen, vindt vak- ibestuurder K. Heynsdijk. rorden ze gedwongen om een baan in de drogiste- nche te accepteren ofwel ig te nemen." Maandag rie uur loopt het ultima- if. Heynsdijk: „Als er niet gereageerd, kunnen we m stakingsacties heen." illeen de inhoud van het >d is de vakbond in het ;rde keelgat geschoten, verknemers zijn overval- lp 10 december kregen ze ren dat de veertig Neder- schoenenzaken zijn ver- De volgende dag lag er ieuw arbeidscontract met ngelse AS Watson in de n vervolgens stonden er weekeinde al gesprekken ld waarin men geacht het getekende contract e nemen." ano, dat tussen 15 januari maart alle Nederlandse ingen sluit, draagt niet al- werknemers over aan Ongeveer twintig ar- ilaatsen verdwijnen. „Dat iensen die gedeeltelijk ar- angeschikt zijn, 60-plus- n de chauffeurs. Voor hen n we een uitkering naar van het aantal gewerkte tjaren. Voor de mensen vergaan van een schoe- inkel naar een drogisterij we ook een vergoeding." v Ruud Sep haag - Van iedere drie Hollandse gemeenten er volgend jaar één onder intief toezicht van de pro- Bij 29 van de 86 ge- ten houdt Den Haag de fi- "tn scherp in de gaten. Vo- r werden nog maar 19 ge- ten onder toezicht ge- Lagere uitkeringen uit het intefonds, de slechte eco- en voorgenomen herin- in zijn de belangrijkste ;en. Sch ze regio werd de gemeente w iswoude onder preventief inni cht gesteld in verband met an P ciële problemen. De ge- eni ite kampt door de slappe m met hoge kosten voor nonderhoud. Voorschoten l de er niet in om de begro- voor de wettelijk vastge- termijn van 15 november leveren en wordt om die 1 volgend jaar extra in de k 1 gehouden. Katwijk, Rijns- Valkenburg, Sassenheim, hout en Warmond staan in onder toezicht omdat ze ikken zijn bij gemeentelijke idelingen. De wet schrijft Ike gevallen preventief toe voor. De gemeente Tel ling tegen de trend in en de erin zich juist te verlos- van het provinciale toe- reventief toezicht blijft de ente verantwoordelijk de eigen financiën, maar de provincie de vinger le pols om te voorkomen Ie gemeente afglijdt naar rikel 12-status, waarbij de ente alleen nog op de kan blijven met extra ivan de rijksoverheid. zoeterwoude - „Ik heb aan de gemeenschap verdiend, nu wil ik de gemeenschap iets terugge ven." Onder dat motto bood de Zoeterwoudse schilder Jan van Gent (rechts op de foto) zijn dorpsgenoten gisteren een bank aan. De 64-jarige Van Gent, wiens verf en behangwinkel in de Dorpsstraat gisteren voor het laatst open was, hoopt dat de bank een ontmoetingspunt wordt voor iedereen die zin heeft in een praatje. Onder grote belangstelling werd de bank onthuld. Van Gent dacht eerst aan een exemplaar in U-vorm, waarop mensen tegenover el kaar kunnen zitten. Maar dat werd een te kostbare zaak. Uit eindelijk koos hij in overleg met de gemeente voor een bank zo als die al op diverse plekken in het dorp staat. Zoeterwoude kan volgens Van Gent wel wat extra buitenbanken gebruiken. Men sen zitten naar zijn idee veel te veel in huis. Hij zou graag zien dat het leven zich meer op straat afspeelt. Foto: Henk Bouwman door Bas de Rue roelofarendsveen De nieuwjaarsduik is de ultieme test voor koud waterfanaten en een sprekend voorbeeld van collectieve zelfkwelling. Deel nemers die zich op nieuw jaarsdag brullend in het ijs koude Noordzeewater storten, kunnen andere vaderlandse helden als admiraal Piet Hein of elfstedenwinnaar Henk An- genent zonder schroom recht in de ogen kijken. Ook Roelofarendsveners vin den het leuk om op Nieuw jaarsdag in het water te sprin gen. Maar volgens Don de Jeu, eigenaar van café De Haven aan de Noordkade, is het een misverstand te denken dat het water per se koud moet zijn. Om de beproeving voor het gestel iets draaglijker te ma ken, bedacht de Vener een vriendelijker manier om het jaar te beginnen: de verwarm de duik. Tot vorig jaar was het voor Ve- ners die geen trek hadden in de grote nieuwjaarsduik in Scheveningen gebruikelijk in de Wijde Aa te plonzen. Vol gens café-eigenaar De Jeu trok deze alternatieve duik slechts een handvol mensen, omdat een sprong in de Wijde Aa 'veel kouder en heftiger' was dan de duik in de Noordzee. De Jeu heeft de Veense sluis aan de Noordkade - naast zijn café - uitgekozen als meest ge schikte plek voor de alternatie ve nieuwjaarsduik. Om het wa ter op aangename tempera tuur te brengen, heeft de Ve ner een bevriende installateur bereid gevonden een verwar mingsketel te leveren. Die zuigt koud water uit de sluis en pompt het er warm weer in. Uiteindelijk moet de tempera tuur van het water uitkomen op 18 graden. Zwembadwater heeft doorgaans een tempera tuur van 28 graden. Zeewater is 's winters een graad of 6. Maar gaat de essentie van de nieuwjaarsduik niet verloren als het water warm is? Ja na tuurlijk, zegt de goedgeluimde Vener. Hij is zelf veteraan van meer dan tien nieuwjaarsdui ken; in de Noordzee en in de (onverwarmde) Wijde Aa. Als geen ander kent hij het gevoel van de wedergeboorte dat volgt op de koude duik. Zelfs een stevige kater weerhoudt hem er niet van in het water springen. „Het gaat erom dat je bewijst klaar te zijn voor het nieuwe jaar, zegt De Jeu. „De ze actie is als grap begonnen. Elk jaar duik ik met een aantal vrienden het water in, maar er is één jongen die altijd weer terugkrabbelt." Aanvankelijk wilde de vriendengroep alleen voor die ene kameraad een warm bad regelen, lacht de ca fé-eigenaar. „Maar toen men sen luer lucht van kregen, heb ben we zo veel reacties gehad, dat we het onmogelijk klein konden houden. Voor echte bikkels is er altijd nog het wa ter aan de andere kant van de verwarmde sluis." Leiderdorpse meiden met een missie op weg naar Sri Lanka door Bas de Rue leiderdorp - Ze zijn er nog nooit geweest. Ze hebben er eigenlijk geen geld voor. Maar toch doen ze het. In februari vertrekken Maaike van Rijn en Madeion van Rooyen uit Leiderdorp voor vier maanden naar Sri Lanka, als eer ste studenten van de Leidse Ho geschool ooit. De twee studen tes Sociaal Pedagogische Hulp verlening moeten er een Sri Lan- kees verpleeghuis voor verstan delijk gehandicapten uit het slop trekken. De watersnoodramp in Zuid- Oost Azië heeft aan de plannen van de twee Leiderdorpse mei den niets veranderd. Integen deel, het heeft ze des te vastbe radener gemaakt. „We weten niet exact hoe de situatie daar nu is", zegt Van Rijn. „Het ver pleegtehuis is geëvacueerd, zo veel is duidelijk. Maar of dat ge daan is vanwege hoog water weten we niet. Het kan natuur lijk ook uit voorzorg zijn. De meeste patiënten kunnen niet zwemmen. Hulp is meer nodig dan ooit. Alleen als het ons ver boden wordt, blijven we in Ne derland." Het is een eigenzinnig duo, Van Rijn en Van Rooyen. Ze willen net even anders zijn dan de rest. Dat geldt dubbel voor hun afstudeerproject. De twee Lei derdorpse meiden hadden geen zin om net als tientallen ande ren een scriptie te schrijven over autisme of andere beken de ontwikkelingsstoornissen. Deze meiden duiken niet alleen in de boeken. Ze willen iets be tekenen, iets achterlaten. Dat ze voor hun afstuderen niet in de bibliotheek, maar in Sri Lanka terecht kunnen, hebben de twee Leiderdorpsen mede te danken aan de Haagse vrijwilli gersorganisatie Horizon Hol land. „Die hebben projecten lo pen over de hele wereld", zegt Van Rooyen, die antikraak in de Leiderdorpse Peppelschans woont. „We hebben gewoon de leukste uitgekozen." Wat de twee aan voorkennis ontberen, maken zij goed met hun ongebreidelde enthousias me en hun ondernemingslust. „We zijn nog nooit op het ei land geweest", bekent Van Rijn lachend. „Ons dorp ligt iets ten noorden van de hoofdstad Co lombo. Van de rebellengroep de Tamil Tijgers hebben we waarschijnlijk weinig last, die zitten meer naar het noorden." Geld bijeen sprokkelen is voor Van Rijn en Van Rooyen nu de dringendste opgave. Ze zijn blij met elke euro. Van Microsoft kregen ze een oude laptop ca deau. Tijdens de oogstfeesten in de Engelbewaardersparochie in Hazerswoude-Dorp hielden ze een presentatie over hun plannen en gingen vervolgens rond met de collectebus. „Maar sponsors vinden, blijft een lasti ge klus. We zijn natuurlijk maar met z'n tweetjes, dus voor bij voorbeeld Heineken is het pro ject te kleinschalig", zegt Van Rooyen. In Sri Lanka staat de twee een berg werk te wachten. Een ken merk van vrijwilligersprojecten in de Derde Wereld is dat het project gauw op z'n gat ligt zo dra de laatste vrijwilligers zijn vertokken. Dat geldt ook voor het reisdoel van de twee Leider dorpse meiden, het opvangcen trum voor verstandelijk gehan dicapten in het dorpje Prithi- pura. Daar verblijven ongeveer negentig mensen, in de leeftijd van 8 tot 50 jaar. De laatste vrijwilliger uit het centrum kwam in augustus te rug. Van Rijn: „De nadruk van de opvang in Sri Lanka ligt ei genlijk alleen op eten en slapen. De bewoners hebben daar bijna niets te doen. Die zitten zich de hele dag te vervelen." Dat wil len Van Rijn en Van Rooyen veranderen. De speeltuin van het centrum, die door vrijwilli gers is aangelegd, is inmiddels in een zee van onkruid veran derd. Met spades, verf, hamers en spijkers willen de twee het mini-oerwoud weer bruikbaar maken voor de dagbesteding van de bewoners. En belangrij ker nog: ze willen stapje voor stapje regelmatig gebruik van de tuin introduceren, zodat de Leiderdorpse invloed in Prithi- pura beklijft, ook na hun ver trek. Van Rijn: „Ons idee is: niet te veel tegelijk willen verande ren. Alles dat blijft hangen, is pure winst." door Judy Nihof zoETERWouDE-rijndijk - Wo ningbouwvereniging Willibrord zet het plan door om 35 eenge zinswoningen in Zoeterwoude- Rijndijk te slopen en te vervan gen door appartementen. Het is de commissie van bewoners in de Rijnegommerstraat, Titus Brandsmastraat en de 5 Meilaan niet gelukt om de sloop van ta fel te krijgen. Wel heeft Willibord in samen spraak met de bewonerscom missie besloten om de operatie uit te stellen tot 2010. Oor spronkelijk was het de bedoe ling om in 2007 te beginnen met de sloop. Volgens Frank van Hulsentop kon de bewo nerscommissie er niet meer uitslepen. „Willibrord hield zijn poot stijf. Daar konden we wei nig aan veranderen. Je hebt als bewoners ook maar heel weinig middelen om ertegen in te gaan." Uit een enquête bleek medio dit jaar uit de meeste bewoners van de 35 eengezinswoningen in kwestie geen sloop wilden, maar renovatie van hun hui zen. Maar Willibord was hier toe niet te vermurwen. „Reno vatie is voor ons geen optie", aldus Willibrord-voorzitter De Graaff. Om de bewoners toch enigszins tegemoet te komen, is besloten om het plan drie jaar uit te stellen. Met de vervan ging van 35 eengezinswonin gen door appartementen wil Willibord de eigen woningvoor raad meer afstemmen op de vraag. Het leeuwendeel van het huidige bestand is eengezins woningen. Appartementen voor senioren zijn er te weinig, vooral in Zoeterwoude-Rijn- dijk. Wat de bewonerscommissie wel heeft bereikt, is dat aan hun huizen de komende jaren het nodige onderhoud wordt verricht. „Daar zijn afspraken over gemaakt", aldus Van Hul sentop. „Houtrot, slechte vloe ren, dat wordt allemaal aange pakt. Ook krijgen we nieuwe dakgoten en anti-inbraaksloten op de achterdeuren." Volgens Willibord-voorzitter De Graaff zal vooral in 2005 en 2006 veel onderhoud plaatsvinden om de huizen in goede staat te hou den. Een sociaal plan voor de bewo ners van de te slopen huizen is volgens de woningbouwvereni ging al zo goed als rond. „Dat plan gaat in als we, naar ver wachting in 2007, het sloopbe- sluit nemen en de sloopvergun ning aanvragen." Volgens Willibord zijn er diver se mogelijkheden om de men sen die uit hun huis moeten aan een andere woning te hel pen. Zo zouden zij voorrang kunnen krijgen op andere wo ningzoekenden. Verder denkt Willibord aan het Bruines-ter rein, waar een groot aantal wo ningen moet verrijzen. De wo ningbouwvereniging is in over leg met de ontwikkelaar en de bouwer om te kijken wat hier mogelijk is in de sociale sector. „Het is de bedoeling dat het parkeren daar ondergronds gaat, wat dit plan ontzettend duur maakt", aldus De Graaff. ,,Als we dat niet kunnen veran deren, vrees ik dat de sociale sector ook onder de grond wordt gestopt." Dierenarts Rob Visser zegt de boeren van Roelofarendsveen na bijna een kwart eeuw vaarwel door Ruud Sep roelofarendsveen - Al op de la gere school wist de kleine Rob Visser precies wat hij wilde worden: veearts. En dat gebeur de ook. Al bijna een kwart eeuw is Visser dierenarts in Roelof arendsveen. Een alleskunner die net zo makkelijk met een keizersnede een koe ter wereld brengt als bij een hond een tu mor verwijdert. Maar na vol gende week behoren de koeien, de varkens en de schapen defi nitief tot het verleden. Visser doet vanaf 1 januari alleen nog maar huisdieren. Een pijnlijk afscheid, maar aan de andere kant ook een bevrijding. Bij de receptie waarop dieren arts Rob Visser vorige week af scheid nam van de veehouders waar hij jarenlang over de vloer kwam, vroeg één van de gasten hem hij hem moest feliciteren of moest condoleren. „Ik zei: een beetje van allebei. Het mooie van het werk als veearts is dat je naar buiten gaat, de polder in. Dat ga je missen. Maar het is ook een soort op luchting. Het wordt steeds zwaarder. Lichamelijk, maar ook met alle administratie die er tegenwoordig bij komt kij ken." Vraag de 55-jarige Visser niet wat hij vindt van alle regels waar een huidige veearts zich allemaal aan moet houden. Want dan raakt hij voorlopig niet uitgepraat over geneesmid delen die in de ene verpakking alleen door een arts mogen worden toegediend en in een andere verpakking door ieder een vrij mogen worden ge bruikt. Over huis-, tuin- en keu kenmiddelen die hij niet aan boeren af mag geven en zware middelen die vrij verkrijgbaar zijn. Over partijen geneesmid del die worden afgekeurd om dat er een verkeerd streepje op de dop staat. Over visitebrieven en over ISO-certificering. „Het is allemaal zo imbeciel. Ik vind dat je moet staan voor wat je doet. Maar zo werkt het niet meer. Je moet al je daden ver antwoorden en op papier zet ten. Dan krijg je zulk soort idio terie dat er boven zo'n grote ro de brandhaspel een bordje 'brandhaspel' moet hangen. Ik ben toch geen halve zool! Met dat soort bureaucratische regel tjes ontmoedig je mensen hun eigen verantwoordelijkheid te nemen en creëer je een maat schappij waarin het ieder voor zich is." Kort samengevat: Visser is geen fan van de bureaucratie die een direct gevolg is van de toegeno men aandacht voor voedselvei ligheid na onder andere de BSE-crisis. Maar hij geeft direct toe dat er meer redenen zijn om de veehouders vaarwel te zeggen. „Ik heb ook last van mijn schouder. Heel normaal, een beroepsprobleem. Dat krijg je van het koeien voelen. Dan ga je er met je er met je hand van achteren in. Dat vindt zo'n koe niet leuk, dus die staat niet echt stil. Beweegt ze naar rechts, dan ga je gewoon mee. Maar sta je in een klein hoekje en beweegt die koe naar links, dan hoor je 'knap' en hem je een lamme vlerk. De laatste ja ren heeft mijn assistente daar om al de meeste koeien ge daan." En dan is er ook nog de crisis in de veehouderij waardoor er steeds meer boeren verdwijnen - een proces dat in en rond Al kemade nog is versterkt door dat er veel agrarische grond is verdwenen door de aanleg van de HSL. „Twintig jaar geleden Dierenarts Rob Visser: „Als dierenarts doe je alles: je steriliseert net zo makkelijk een hond als je bij een konijn een gezwel weghaalt." Foto: Henk Bouwman deed ik 360 keizersneden bij koeien per jaar. Dat komt neer op gemiddeld één per dag. Maar ik heb er ook wel eens op een zondagmiddag drie in twee uur gedaan. Nu doe ik niet meer dan zeventig van dergelij ke ingrepen in een jaar. Het is natuurlijk ook een economisch verhaal." Maar dan. Na een leven lang tussen de boeren vanaf volgen de week ineens alleen nog maar tussen de huisdieren. Wordt dat niet afschuwelijk saai? „Nee. Maar ik ben ook eigenlijk een beetje anders dan anderen geloof ik. Ik vind dflBnensen achter de dieren hCTmeest boeiend. Een kat een prik geven kan iedereen, daar gaat het niet om. En dit is gelukkig geen stadspraktijk met alleen maar zeurpieten. Die tutten, daar kan ik niet mee omgaan. Ik ben een prakticus. Dit zijn gewoon no nonsense mensen. Dat is prachtig. En je doet als dieren arts alles: je steriliseert net zo makkelijk een hond als dat je bij een konijn een gezwel weg haalt. Of je staat met een heel klein slijpschijfje voorzichtig een ringetje van het pootje van een kanarie te halen. Ik maak mijn eigen röntgenfoto's, ben een beetje tandarts, een beetje oncoloog. Dat zit er allemaal bij. Nee, dit gaat niet zo gauw vervelen. En die boeren: ik heb beloofd dat ik binnenkort wel eens een keertje langs kom fiet sen. Daar heb ik straks eindelijk de tijdvoor." Maaike van Rijn en Madeion van Rooyen uit Leiderdorp gaan voor vier maanden naar Sri Lanka een verpleeghuis voor verstandelijk gehandicapten uit het slop trekken. Foto: Hielco Kuipers om daar

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17