REGIO bakermat van badplaats Noordwijk Gat van Palace: Bij Jan Hobbel is het super druk DONDERDAG 30 DECEMBER 2( NAVRAAG Vanaf 1 januari is het zover: iedere Nederlander vanaf veertien jaar moet op verzoek van de politie een geldig identificatiebewijs kunnen >T~\ 1 7 tonen. Voor veel mensen een re- Uvic KC6T ZOVCCl den om zich op de valreep naar iApri titpiuknn VtPYl 3 het stadhuis te spoeden om een wen IIielISKaanen paspoort of identiteitskaart te halen. Vooral jongeren en ouderen melden zich dezer dagen aan de balie, zegt RUUD HEEMSKERK, teamleider bij de afdeling burgerzaken van de gemeente Leiden. En, loopt het storm de laatste iveken? „Dat kun je wel stellen, ja. Ter vergelijking: in oktober hebben we zo'n driehonderd identiteitskaarten afgegeven. Deze maand zijn het er al 973. Meer dan een verdrievoudiging dus, terwijl december nog niet ten einde is. Wat betreft het aantal afgegeven paspoorten: dat blijft ongeveer gelijk, zo'n driehonderd per maand." Wie melden zich nu voornamelijk bij het stadhuis? „Het zijn vooral jongeren en ouderen die we aan de balie zien ver schijnen. Jongeren tussen de veertien en achttien staan vaak bij hun ouders in het paspoort. Zo doende hebben ze zelf geen iden titeitsbewijs. En een brommerbe- wijs geldt niet, in tegenstelling tot een rijbewijs. Voor veel ouderen geldt dat ze geen identificatie hebben, omdat ze nooit naar het buitenland gaan." Is er nog moeite gedaan om mensen op de hoogte te stellen van de identificatieplicht? „Jazeker. We hebben 1400 mensen - vooral jongeren - aange schreven. Van die groep heeft het leeuwendeel gereageerd. In het nieuwe jaar gaan we ook nog een actie houden in samenwerking met bejaarden- en verzorgingshuizen. Daar gaan we dan zelf langs om ook die groep de mogelijkheid te bieden een identiteitsbewijs te bemachtigen. Is dat niet wat overdreven? Veel van die mensen komen nauwe lijks buiten. „Dat is waar, maar op de momenten dat ze bijvoorbeeld naar het ziekenhuis gaan of naar de pinautomaat, moeten ze zich ook kun nen legitimeren. Als gemeente moeten we ook die mensen de kans bieden een identiteitsbewijs te bemachtigen. Bovendien: ze kun nen zelf, in samenspraak met hun familie, kiezen of ze dat willen." Voor diegenen die deze week nog een identiteitsbewijs willen ha len: wanneer kunnen ze het beste langskomen? „We zijn geopend vanaf half negen 's ochtends. Tussen negen en half elf is het op zijn rustigst. Wel moeten mensen er rekening mee houden dat het nog vijf werkdagen duurt voordat ze het identi teitsbewijs kunnen ophalen. Dus dat wordt sowieso pas in janua- tekst: Rody van der Pols foto: archief Leidsch Dagblad UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Donderdag 30 December LEIDEN - Gelijk Afrikaanse kannibalen, die een goed gevulde zende ling in het oog krijgen, zo gretig stormden gisteravond om kwart voor elf in de afgeladen volle Stadsgehoorzaal de supporters van het Chr. Lyceum Alphen op hun zegevierend volleybalzestal af. De feliciterende horde aanhangers liep de groen-witte kampioenen eenvoudig onder de voet. Dit was het afscheidsbeeld van het Kerst-schoolsporttoernooi, waarin op deze laatste avond het enthousiasme tot een hoogte steeg, dat men zich in zeer Zuidelijke contreien waande. Zelfs een stiekem afgestoken stukje vuurwerk ontbrak niet, terwijl de geluidsproductie van de op dit gebied tegen elkaar opbiedende supporters, bij geen benadering te meten was. Maar met dit al was het een prachtige sportavond, welke de toeschouwers gloeiende wangen bezorgde en zeker niet snel zal worden vergeten. ANNO 1979, maandag 31 december VOORSCHOTEN - De ruimtenood van de Voorschotense gezond heidszorg neemt ernstige vormen aan. De drie gezondheidscentra in het dorp zijn te klein en bovendien in het slechte staat. Het J. van Bemmelencentrum in Noord-Hofland bijvoorbeeld, kampt met lekka ges en rottende vloeren. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie B.M Eisenberg E-mail: directie hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08 30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 'S° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t Auto's: 072-681 3661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut. ine p/kw €56.70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr; 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt. ontvangt de krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar.Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar De meningen lopen uiteen. De één vindt het een mooi plekje, een oase van rust pal aan de (vooral 's zomers) hectische boulevard. Een ander ziet de leegte liever zo snel mogelijk opgevuld worden en heeft er niks mee. Maar hoe je het ook wendt of keert: het Gat van Palace blijft een bijzonder stukje Noordwijk, met een enorme historie en een twijfelachtige toekomst. Op deze zachte winterwoensdag is de kuil aan het Palaceplein, waar ooit een hotel stond, een trekpleister voor de lokale jeugd. Wat jongens trappen tegen een reusachtige tennisbal en de broertjes Tom en Kevin Schouten hebben hun mountainbikes uit de schuur gehaald en maken Jack Ass-achtige capriolen. Op het achterwiel rijden, van de treden 'jumpen' en vol slippen. Het gat is voor de 'skaters' de ideale plek om hun hobby's te beoefenen. „Je kan hier van al les doen", zegt Tom (13). „Voetballen, skaten of lekker 'biken'. We zitten hier elk weekend en ook vaak doordeweeks. Zijn jongere broertje knikt instemmend. „Dit is de enige goed plek in Noordwijk. Het zou flink balen zijn als ze het hier zouden volbouwen met winkels, een gara gebox of een hotel." Toch is dat nog altijd de bedoeling. Althans, als het aan de eigenaar van de grond, projectont wikkelaar Ronnie van de Putte, ligt. Maar zijn Muntendamsche Investering Maatschappij (MIM) en de gemeente Noordwijk liggen niet bepaald op één lijn wat betreft de bestemming van het Gat. En een doorbraak in de impasse lijkt ver weg. De jeugd is dus wel blij met het Gat, maar hoe denkt de oer-Noortukker erover? J.Steenvoor- den (60), die hotel Palace in 1978 nog heeft zien afbranden, vraagt zich af of het plein nog wel bebouwd moet worden. „De mensen zijn ge wend aan het Gat. Het is een begrip, een stukje cültuur. Het is zonde als ze er nu nog gaan bou wen. Bovendien is een open plek veel leuker. Het is al vol genoeg hier. En je kan er 's zomers muziekfestivals en leuke marktjes en dergelijke organiseren. Ze kunnen er veel meer mee doen dan nu gebeurt. Ach, we wachten het maar af." Of Van de Putte zijn plan er doorheen krijgt of niet, voor A. Barnhoorn (65) blijft het Palace plein voor altijd van enorme, historische waar de. „Dit is de bakermat van de badplaats Noordwijk", vertelt de geboren en getogen Noordwijker, die werkzaam is voor het plaatse lijke museum. „Hier is het allemaal begonnen." Daarmee doelt hij op de opening van badbe- drijf Van Konijnenburg (de voorloper van hotel Palace) in 1866, op de plek waar nu het Gat ligt. „Dat was de impuls die nodig was om Noordwijk een toeristische facelift te ge ven. Daarvoor was het een vissersdorp. Het strand hier lag vol met bom schuiten van de haring vissers. Maar omdat de economie stagneerde, moest er drastisch iets veranderen. De toenmalige burge meester Piquet zag dat in en gaf het startsein voor de ontwikkeling van Noordwijk als bad plaats. Samen met lo gementhouder Van Konijnenburg is hij de grondlegger van het Noordwijk, zoals wij dat vandaag de dag kennen", al dus Barnhoorn. En daar pluk ken - bijna 140 jaar na dato - nog vele Noordwijkers de vruchten van. Robert Toret Eigenlijk heet hij Jan Nijssen maar heel Noordwijk kent hem als Jan Hobbel. Bekend van Jan Hobbel Souvenirs in de Hoofdstraat. „Maar omdat je in de winter niet kunt eten van souvenirs, doe ik het vuurwerk erbij." En dat doet Hob bel vanuit zijn opslagplaats aan de Keyserswey op bedrijvenpark 's Gravendijk. Gisterochtend vroeg stonden de eerste klanten al voor de deur voor een simpele Romein se kaars van ruim anderhalve euro tot het Crown Executive Pakket van 115 euro. „En dat luxe pakket is al uitverkocht." Sinds twee jaar zit Hobbel voor de vuurwerkverkoop op het industrie terrein. „Toen kocht ik hier een loods voor de opslag van souvenirs en van daaruit verkoop ik nu het vuurwerk. En dat bevalt best. Van uit de Hoofdstraat verkopen mocht niet meer omdat je het vuurwerk niet meer op een eerste etage of in een kelder mag op slaan. Dat moet op de begane grond. Iedereen schreeuwt nu moord en brand over de aange scherpte eisen aan de opslag, maar dat was vorig jaar al lang bekend." „Natuurlijk dacht ik twee jaar gele den: shit, ik moet weg uit het dorp, ik moet naar het bedrijventerrein", vervolgt Hobbel. „Maar uiteinde lijk moet iedereen dat, die vuur werk wil verkopen. Ik heb toen ge adverteerd en de klanten in mijn winkel verteld dat we met de vuur werkverkoop gingen verhuizen. Dit jaar ben ik vanaf sinterklaas aan het folderen geweest in heel Noordwijk en in de wijken Rijn soever en Hoornes in Katwijk." En met resultaat, want het is bij Hobbel al vroeg een drukte van be lang. „Ik heb hier twee ruimtes Elk jaar is het dringen wie er mag werken: het werk is leuk en de sfeer is goed. Foto: Dick Hogewoning naast elkaar waar het vuurwerk staat opgeslagen. Ruimtes met al les erop en eraan qua veiligheid. Dagelijks komt de brandweer hier controleren. Ik mag hier maximaal 10.000 kilo op voorraad hebben en het vuurwerk vliegt de deur uit. Gelukkig heb ik goede afspraken met mijn leveranciers om de voor raad weer aan te vullen. Ik slaap deze nachten boven de winkel en vanochtend, lang voordat ik om negen uur open ging, stonden de eerste klanten al voor de deur. Daarnaast heb ik nog nooit zo veel bestellingen gehad als dit jaar." Volgens Hobbel is het in de souve nirbranche bikkelen om te overle ven. „Maar omzet in het vuurwerk maken, is niet moeilijk. Alleen worden de marges kleiner. Dat komt bijvoorbeeld door de dure verpakking. Elke doos is afgedekt met dun ijzerdraad en daarbij zit een schaar om het open te knip pen. Daarnaast had je vroeger een vergunning voor een paar tientjes en dat kost nu ruim 300 euro." Maar klagen is aan Hobbel niet be steed. „Het is druk en dat blijft het tot vrijdagmiddag vijf uur als we met de verkoop stoppen. Favorie ten dit jaar zijn de Thunder King en de Screamer King, mortiertjes die heftiger zijn dan een gillende keuken meid." Hobbel prijst de sfeer in zijn verkoopteam. „Elk jaar is het dringen wie er mag werken, want het is leuk en de sfeer is goed. Tij dens de jaarwisseling steek ik een paar grote potten af en dan hou ik het voor ge zien. Want met oudjaar ben ik gesloopt." Eric-Jan Berendsen J. van Egmond uit Noordwijk: „De heil boulevard is gerenoveerd en bestraat! met rode stenen. Maar op het stukje I naast het parkeerterrein aan het Pala-r ceplein liggen gele stenen. Dat is toch! veel mooier? De gemeente zou de hel^ boulevard aan de kant van de horeca met gele stenen moeten bestraten." H. Poortman uit Rotterdam: „Mijn moeder is 99 en woont in Leiden. Toen ik bij haar was zag ik jullie op roep in de krant over herinneringen aan de hongerwinter. Ik heb toen een e-mail gestuurd naar de redactie met daarin het verzoek contact op te ne men met mijn moeder omdat ze nog heel veel weet over de hongerwinter, j Maar op die oproep is helaas nooit ge reageerd." Een passerende dame in een invali- denwagen: Jullie moeten bij de He- ma in de Hoofdstraat gaan staan, daar is het veel drukker dan op het Palace plein." A. Barnhoorn uit Noordwijk: „Jullie maken een goede krant. Alleen zou ik graag wat meer aandacht zien voor wetenschap. Ik word graag op de hoogte gehouden van allerlei ontwik kelingen op medisch gebied en satel lieten." Een verontrust Noordwijks echtpaar: „De strandfoto die jullie afgelopen maandag in de krant hadden, kan on mogelijk in Noordwijk zijn gemaakt. Op de achtergrond zijn namelijk aller lei huizen, gebouwen en hijskranen te zien en die staan er momenteel niet, hier aan de boulevard." Het echtpaar, twee minuten later, na dat er een redacteur met hen is mee gelopen naar een strandopgang: „De foto is toch hier op het strand ge maakt. Op de achtergrond is Scheve- ningen te zien. Dan moet het op twee de kerstdag wel heel helder zijn ge weest." De broertjes Scl» ten zijn echte vn halzen en kunne op het Gat van A ce de nodige en< gie kwijt. Foto: Dick Hogewoning Een ansichtkaart van het Palaceplein rond 1955. Het gebouw aan de rechterkant is hotel Palace, dat eindja ren zeventig in vlammen opging. Particuliere foto r -

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16