'Grootscheepse fraude in zorg' ECONOMIE KLM kondigt grootste prijsverlaging ooit aan Duitsers doen alles om tolchaos te vermijden Reisorganisaties druk met oude en nieuwe boekingen Tientallen meldingen van klokkenluiders bij Stichting Moreel Besef Tijdelijketerugval in economie na tsunami thuiswerken blijft nog uit China bouwt brug van 32 kilometer s -«k irernamebod op pikant Durex' N - De Britse ondeme- SSL International, fabri- van onder meer Durex- looms, krijgt mogelijk bin- ;nkele weken te maken n9 een overnamebod. Bureau Na I heeft van een onbekend u ijf opdracht gekregen voor jre, joekenonderzoek bij SSL, )Uu ieldde de zakenkrant Fi- ial Times gisteren. Als mo eë bieders noemt de krant eerr meer huishoudelijke pro der enfabrikant Reckitt Bencki- me n de Amerikaanse onder- dig ingen Johnson Johnson nei imberly-Clark. Het belang- te merk van SSL naast :x is Scholl (schoeisel en ucten voor voetverzorging) onderneming heeft een imzet van ruim 400 miljoen o 1 sterling. Financial Times acht dat een overnamebod Ij 760 miljoen pond (1,1 mil- euro) zal liggen. cali verkoopt or 50 miljoen lari - De Italiaanse inter- ,5 anbieder Tiscali haalt on- ler 50 miljoen euro op door sle( icent van de onderneming rkopen aan de Franse bank :té Générale. Tiscali zal voor nieuwe aandelen uit- n, zo maakte het bedrijf ren bekend. Tiscali-top- Ruud Huisman meent dat de operatie het grootste van de herfinancieringsbe- te van zijn onderneming is kt. Beleggers zijn minder st. De beurskoers van Tis- laalde flink Er zijn al lange ma] orgen dat Tiscali zijn fi- e lering niet rondkrijgt. Een atielening van 250 miljoen die volgend jaar moet zijn ost, hangt als een molen- om de nek van de onder lig die in 2000 World Onli- ijfde. De afgelopen maan- jn veel activiteiten ver- om geld binnen te halen. donderdag 30 december 2004 Goedkopere tickets in Europa door felle concurrentie van prijsvechters door Coen Polack schiphol - KLM verlaagt op 1 ja nuari de prijzen van vliegtickets binnen Europa fors. Volgens de luchtvaartmaatschappij is het de grootste prijsverlaging in haar geschiedenis. De nieuwe prijzen vallen tot ruim 40 pro cent lager uit, zo maakte de KLM gisteren in Amstelveen be kend. Met de prijsverlaging ver wacht KLM meer passagiers te vervoeren en zodoende meer geld met passagiervervoer te verdienen. Passagiers hebben de afgelopen jaren hun tickets voor vluchten in Europa massaal bij prijs vechters als easyjet en Ryanair gekocht. KLM-woordvoerder Youssef Eddini: „Ons markt aandeel in de Europese markt is de afgelopen jaren gestabili seerd en soms zelfs gedaald. Daarom moeten we nu ingrij pen en komen we met deze prijsverlaging." Eddini kan niet zeggen hoeveel passagiers KLM denkt te kunnen terugwinnen met de verlaagde prijzen. KLM kan zich de lage tarieven veroorloven na een ingrijpende bezuinigingsoperatie. Verder zijn de vaak hoge commissies voor reisagenten afgeschaft en kan de reiziger zelf veel via in ternet boeken. Op internet komt KLM met vier nieuwe ta riefsoorten: Overnight Fares en Same Day Return Fares voor korte tripjes, Select Fares voor de zakenmarkt en de Take Off Fares waarmee vooral via inter- netboekingen de strijd met de prijsvechters direct wordt aan gegaan. Een retourtje naar Londen Heathrow kostte tot nu toe zo'n 109 euro terwijl je volgend jaar voor een Take Off-vluchtje naar dezelfde luchthaven slechts 69 euro betaalt. Behalve goedko per wil KLM hiermee transpa ranter zijn: op de site van de luchtvaartmaatschappij krijgt de reiziger gedetailleerd inzicht in de precieze samenstelling van de kosten van het ticket. Verder werkt het boeken per in ternet volgens het devies: 'hoe eerder hoe goedkoper'. Prijsvechter easyjet is niet on der de indruk van de prijsverla ging. Volgens een woordvoer ster kunnen de traditionele luchtvaartmaatschappijen die prijsstelling niet lang volhou den. Hun kosten zouden daar voor structureel te hoog zijn. Bovendien is de nieuwe KLM- prijs van een retourtje Amster dam-Londen van 69 euro, ex clusief toeslagen, nog altijd veel duurder dan het goedkoopste tarief van de prijsvechter, 48 euro, inclusief toeslagen. Om de kosten van een vliegreis- je nog verder naar beneden te brengen werkt KLM ook aan 'Self-Service Boarding'. Op Schiphol is het vanaf vandaag mogelijk om op de C-pier volle dig geautomatiseerd het vlieg tuig in te stappen. Er staat dus geen steward of stewardess meer klaar om de tickets te controleren en te scheuren voordat de passagier het toestel instapt. Schiphol heeft appara tuur aangeschaft om dit proces automatisch te laten verlopen. Voorlopig kan het automatisch b o arden alleen nog bij gates Cll en C13. Komende zomer Een reiziger haalt op Schiphol zijn ticket door een apparaat voor au tomatische toegangscontrole. Foto: ANP/Evert Elzinga zullen alle gates op de C-pier voorzien zijn van de nieuwe ap paratuur. Veel maatschappijen werken nu al met inchecken via internet of computerterminals op de luchthaven. Die combi natie zorgt ervoor dat de reizi ger straks alleen bij bagageafgif- te en paspoortcontrole nog per soneel tegenkomt. den haag/gpd - In de zorgsector - ziekenhuizen, verpleeghuizen, huisartspraktijken en apotheken - wordt grootscheeps gefrau deerd. Ondanks recente maatre gelen is gerommel met subsidies en declaraties aan de orde van de dag en komt dat voor in alle soorten instellingen. De zorgver zekeraars hebben dit jaar al 40 miljoen euro aan onterechte de claraties teruggevorderd. Bij de Stichting Moreel Besef (SMB), waar klokkenluiders anoniem hun verhaal kunnen doen, zijn de afgelopen maan den tientallen fraudemeldingen binnengekomen. Daarmee is die sector na de bouwwereld m 18.000 sche's terug Doorbraak in ifurt - De Duitse sport- ïfabrikant Porsche haalt auto's van het model 911 )let terug naar de garage nspectie van het dakme- sme. Gebleken is dat het j hoge snelheid spontaan can gaan. Voorzover Por- veet, heeft het manke- tot nu toe niet geleid tot ukken of letsel. De auto's ïbouwd tussen augustus ;n januari 1998. Er zijn er 'an verkocht in Europa, n de Verenigde Staten en t elders in de wereld. een bedrijfstak waar volop wordt gesjoemeld met gemeen schapsgeld. Het gerommel be perkt zich niet alleen tot grote instellingen als ziekenhuizen. „Het zit in de hele branche", al dus Hans Boer, econoom en woordvoerder van SMB. Hij wil nog niet ingaan op de inhoud van de meldingen, om dat de stichting eerst met de tipgevers om tafel gaat zitten. Dat gebeurt in januari. Boer: „Veel klokkenluiders zitten vol emoties, want je geeft je werk gever niet zomaar aan. Boven dien zijn sommigen bang voor hun baan." Volgens Boer is het gesjoemel vergelijkbaar met dat in de bouwfraude. Daar vindt vooral vervolging plaats wegens vals heid in geschrifte, oplichting, ongeoorloofde samenwerkings verbanden en overtreding van de belastingwetgeving. Bran cheorganisatie Zorgverzeke raars Nederland (ZN) is niet verbaasd over de beschuldiging van grootschalige fraude. „In een bedrijfstak waar 44 miljard euro in omgaat, is er altijd spra ke van fraude", relativeert Wal ter Annard van de ZN. De bran cheorganisatie is twee jaar gele den nog met een rapport geko men over fraude in de zorg, waarin ze ook aanbevelingen doet om malversaties te voor komen. Volgens Annard zijn het vooral beroepsbeoefenaars zoals apothekers en huisartsen die de verleiding van het rom melen met grote sommen geld niet kunnen weerstaan. Dat er veel meldingen komen uit grotere zorginstellingen ver baast ZN wel. Juist daar zijn veel maatregelen genomen om fraude tegen te gaan, zoals het instellen van vertrouwensper sonen en het werken met vaste budgetten. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) geeft toe het nog steeds mogelijk is om te sjoemelen binnen het nieuwe financieringssysteem, waarin vaste behandelingstarieven staan. „Het is niet zo dat je mij zult horen zeggen dat het wa terdicht is", zegt NVZ-woord voerder Joanne Hogervorst. „We proberen de fraude inzich telijk te maken en de drempels te verlagen voor het melden van misstanden." In de loop van januari verwacht de Stichting Moreel Besef de tails te kunnen geven over de zorgffaude. Twee weken gele den heeft SMB nog aangifte ge daan van nieuwe grootschalige bouwfraude waarbij 250 bedrij ven betrokken zijn. Daarbij zit ten ook grote ondernemingen die zich al moesten verant woorden voor eerdere malver saties. Die aangifte is inmiddels in behandeling genomen. e pleegt nu plagiaat g - Sportartikelenfabri- Jike, vaak het slachtoffer amaak, heeft zich in Chi- f schuldig gemaakt aan at. Een rechter in Peking het Amerikaanse concern :deeld tot een boete van J0 yuan (ruim 26.000 eu- fegens illegaal gebruik van personage van de cartoon- igjiu Zhiqiang in reclame. jieeft een functionaris van j ichtbank woensdag meege- DH. Volgens het rechterlijke !eel heeft Nike de auteurs- jen geschonden en moet joncem niet alleen een e betalen, maar ook open- ejerontschuldigingen aan- en. Zhu had zaak in juli jangig gemaakt en eiste 2 miljoen yuan. rotterdam/anp - De Neder landse leidinggevende werkt in vergelijking met vijf jaar gele den wel meer thuis, maar van een echte doorbraak is geen sprake, zo blijkt uit onderzoek van adviesbureau Ernst Young onder 600 bedrijfs- en overheidsdirecteuren. Van de ondervraagden werken er nu vier op de tien gedeeltelijk van uit huis. Dit is ongeveer hetzelf de aantal als bij soortgelijk on derzoek in februari, toen een sterke groei was verwacht. Volgens onderzoeker Verschuur frustreert de overheid het thuis werken. Vooral de afschaffing van de pc-privé-regeling in au gustus heeft kwaad bloed gezet. Een kwart van de ondervraag den zegt dat dit een negatief ef fect kan hebben op het aantal thuiswerkers onder het perso neel. „Het beleid is warrig, ter wijl er bijvoorbeeld waanzinni ge ambities zijn ten aanzien van de bestrijding van files", aldus Verschuur. Vijf jaar geleden werkten nog twee op de tien directeuren ge: deeltelijk thuis. Nu wordt voor al bij kleine bedrijven en in de dienstensector veel thuisge- werkt, aldus Ernst Young. Ondervraagden zeggen dan ef ficiënt te kunnen werken, zon der reistijd en files. shanghai - Een luchtopname van de brug die aanbouw is bij Shang hai in oostelijk China. Het is de eerste brug in China die een zeeëngte over grote afstand overkluist. De brug met een lengte ter zal naar verwachting eind volgend jaar gereed zijn. van 32 kilome- Foto: EPA den haag/gpd - Hoe gTOOt het menselijk leed ook is door de vloedgolf die tweede kerstdag Zuidoost-Azië trof, de economi sche gevolgen lijken vooralsnog beperkt. De groei van de econo mie zal in de getroffen landen iets lager zijn. Maar de gevolgen zijn vooral tijdelijk, en niet structureel, benadrukken ana listen. De reacties van de financiële sector in de betrokken landen wijzen daar ook op. Aandelen markten in landen als Thailand en Indonesië verloren wel iets, maar slechts tienden van pro centen. De beurs van Bombay steeg zelfs met ruim 0,5 pro cent. Nationale valuta als de Thaise baht en de Indiase en Srilankaanse rupia, bewogen nauwelijks. Op de westerse aandelenmarkten waren het vooral de aandelen van verze keraars die terrein verloren. Een van de grootste slachtoffers is Sri Lanka. Het land is sterk af hankelijk van de toeristen en de angst dat die zullen wegblijven is groot. Het door toeristen ge liefde zuiden van het eiland is een rampgebied: wegen en spoorwegen zijn vernield, hui zen tegen de vlakte geslagen. Het duurt minimaal een jaar voor de schade is hersteld. De verwachting is dat de groei van de economie daardoor een procent lager ligt dan eerder werd geschat, geen vijf, maar vier procent. Vorig jaar bezoch ten een half miljoen toeristen het eiland, dit jaar waren dat er ongeveer 11 procent meer. Vol gend jaar zullen het er veel minder zijn. En Sri Lanka heeft het al moei lijk. Het meeste geld wordt ver diend met de productie van kleding en textiel. Per 1 januari krijgen India en China volgens internationale afspraken meer ruimte voor export van juist die goederen. De economische ge volgen daarvan zijn waarschijn lijk verstrekkender dan die van de tsunami. Zo somber zijn de vooruitzich ten voor Thailand niet. De toe ristenindustrie, goed voor zo'n 12 miljoen bezoekers per jaar, heeft al wat klappen achter de rug. Longziekte SARS zorgde voor een terugloop van 7,4 pro cent in het aantal toeristen. Ook botsingen tussen regeringstroe pen en moslimrebellen in het zuiden hadden invloed op de Betonaandeel stijgt De aandelen van een Thai se keten van hotels zakten deze week met één procent. Die van een Thaise betonfa- brikant stegen met 1,7 pro cent. De verwachting is dat die laatste profiteert van het herstel van de schade. Analisten schatten de scha de voor het bruto binnen lands product van Thailand op een 0,5 procent Indone sië zou 0,2 procent inleve ren. Heiverzekeraars vernach ten veel lagere schades als gevolg van de tsunami dan door de orkanen die dit jaar de VS troffen. De eerste schattingen van schade in India bedragen 456 miljoen dollar. Voor Thailand is dat 510 miljoen dollar. De aandelen van de Zweedse touroperator TTG zakten maandag 6 procent Veel Zweedse slachtoffers zaten in een TTG-vakantie park in Phuket. bezoekcijfers. De gevolgen van de tsunami zijn slechts tijdelijk, verwachten de Thai. „Toeristen zullen de eerste maanden nog huiverig zijn, maar daarna wordt alles weer normaal", aldus een ana list van de nationale Thaise bank, BankThai. Beelden van getroffen stranden waar toeris ten alweer liggen te zonnen lij ken hem gelijk te geven. De Indiase minister van finan ciën doet er deze dagen alles aan de ramp, economisch ge zien, te bagatelliseren. Het ge bied waarop de vloedgolf stuk sloeg is niet echt een toeristen trekker. Goa en Kerala, de drukst bezochte stranden, wer den niet getroffen. Het toerisme zal er niet onder lijden, was zijn boodschap. „We kunnen de cri sis aan en geld voor herstel zul len we wel vinden", aldus de bewindsman. De gevolgen voor Indonesië zijn onduidelijk. Atjeh is zwaar getroffen, maar de autoriteiten bezweren de zaak onder con trole te hebben. Geluk bij een ongeluk voor de Indonesiërs is dat de aardgaswinning op Atjeh geen schade opliep. tt -L ;en/gpd - De Duitse auto- En en de beheerder van het tteem Toll Collect zetten de ende dagen alles op alles haos bij de start van de It Tax' te voorkomen. De tol- fig gaat op 1 januari in. Om tssen te voorkomen zetten uitsers extra (grens)politie ?n het begin van tolplichtige eten staan automaten waar Iportbedrijven de tol hand- g kunnen betalen. [eduld van weggebruikers t waarschijnlijk voor het ;op de proef gesteld op ndag 3 januari, nadat 's lts het zondagsverbod voor itwagens afloopt. „Het It dan meteeen een puin- aan de grenzen," voor directeur Looman van het ditiebedrijf van de Wim nan Groep in 's-Heeren- de ADAC, de Duitse zuster- iiisatie van de ANWB, schuwt voor flinke vertra- in bij grensovergangen ^eel vrachtverkeer, zoals hede, Oldenzaal/De Lutte, I, Venlo, Straatsburg en ten ïn van München. Ook de jn afritten naar veelbe- Jte tankstations en op we ll Mie parallel lopen aan de 1 )bahn' kan het hectisch len, aldus ADAC. |n tot nu toe 280.000 tolkastjes ingebouwd in vracht wagens, terwijl volgens ADAC voor een vlekkeloze start was uitgegaan van 500.000 zoge noemde on board units. Daar door zijn bijna 200.000 vracht auto's de komende tijd nog aangewezen op handmatige boeking via betaalterminals en internet. Toll Collect wil op vijf tig verkeersknooppunten waar overlast en files dreigen detail kaarten uitreiken, die vrachtwa- genchaufferus de weg wijzen naar alternatieve betaaltermi nals. Daarmee hoopt het bedrijf knelpunten te ontlasten. Op de plaatsen waar het risico op dichtslibben het grootst is, zet Toll Collect extra mensen in. Verder staan bij de betaal terminals op parkeerplaatsen en bij tankstations 5000 mede werkers, die chauffeurs helpen bij het invoeren van gegevens. De afgelopen weken hebben ze al tienduizenden truckers voor af geïnstrueerd. Buitenlandse chauffeurs kun nen al voor de grensoversteek, bij tankstations' en chauffeurs- café's de Maut boeken en daar na zonder oponthoud doorrij den, zegt een woordvoerder van Toll Collect. Als zich files vormen, dan is dat waarschijn lijk aan de westgrenzen, vooral de Frans-Duitse. De Franse ver voerders lopen sterk achter wat betreft het aantal ingebouwde Een vrachtwagen passeert een tolcontrolestation bij de Frans-Duitse grens in Kehl. Foto: EPA/Patrick Seeger tolkastjes, evenals de Poolse. Het Nederlandse bedrijfsleven ziet de tol als 'een ordinaire be lastingverhoging'. De hefting zal er bij wegvervoerders die veel op en door Duitsland rij den, stevig inhakken, verwacht belangenorganisatie Transport en Logistiek Nederland. Voor een gemiddeld transportbedrijf met vervoer op en door Duits land stijgen de lasten met zo'n 60.000 euro per jaar, becijfert TLN. In totaal gaat de Duitse tol Nederland 125 miljoen euro per jaar extra kosten. Niet alleen de 'Maut' (per gereden kilometer moet gemiddeld 12,4 eurocent betaald worden) jaagt de kosten op, ook stijgen de administra tieve lasten. Eenmalig moeten de inbouwkosten van de tolkastjes voor fief genomen worden. „Er is maar één ding eerlijk aan deze maatregel, en dat is dat de Turk, de Pool en de Fransoos voor dezelfde kostenverhoging staan," zegt directeur Looman. „Er zit maar één ding op: De Maut netto doorberekenen. Wij gaan er in ieder geval niet over discussiëren met de klanten. Kleinere bedrijven zullen het waarschijnlijk moeilijker heb ben om druk te zetten bij grote klanten." De heffing leidt vol gens Looman tot een kosten verhoging van 5 tot 7 procent voor het stukgoedvervoer (groupagebedrijven), en zelfs 10 tot 15 procent voor transpor teurs die met volle wagens de Duitse wegen op gaan. „En dat Cijfers en feiten De Duitse overheid incas seert via het tolsysteem jaar lijks 3,4 miljard euro. De opbrengst gaat deels naar het concurrerende spoor. Zo'n 30 procent wordt omgezet in asfalt, de rest vloeit naar algemene middelen. De exploitatie is uitbesteed aan Toll Collect, een geza menlijke dochter van Daim ler Chrysler, Cofiroute en Deutsche Telekom. Het tolplichtige wegennet is 12.000 kilometer lang, telt 2213 op- en afritten en 251 kruisingen. Het aantal tolplichtige trucks wordt geschat op 1,2 tot 1,4 miljoen. Hiervan ko men er 500.000 uit het bui tenland. Per jaar gaat het om 22,7 miljard voertuigkilometers, waarvan eenderde door bui tenlandse vervoerders. 1 Automatische controle ge beurt via een netwerk van 300 poorten boven de snel wegen. Er zijn 300 mobiele teams die de klok rond con troleren op zwartrijden. Boete bij overtreding kan oplopen tot 20.000 euro. terwijl de marges in de branche al uiterst dun zijn." rijswijk/anp - Reisorganisaties wegen momenteel af in hoever re vakanties hervat kunnen worden naar de getroffen ge bieden in Zuidoost-Azie. Ter wijl TUI, Thomas Cook, Oad, Hotelplan en De Jong Intra Va kanties druk zijn met wijzigin gen en annuleringen van boe kingen, melden accomodatie- verhuurders uit het Thaise Phu ket, langs de kustlijn van Sri Lanka en vanaf de Maldiven dat hun verblijf weer op orde is. Directievoorzitter Helming van Thomas Cook, ook bekend van Neckermann, zei ondanks de positieve geluiden uit getroffen gebieden gisteren besloten te hebben klanten ook volgende week nog de mogelijkheid te geven hun reis kosteloos te an nuleren of om te boeken. „Voor onze klanten moeten wij kijken naar de algemene situatie. Hoe staat het met de infrastructuur, de hygiëne en de veiligheid. Oad heeft besloten alle boekin gen naar de getroffen gebieden tot 19 januari uit te stellen en Hotelplan tot half januari. Alge meen directeur De Wolf van Hotelplan verwacht dat snel duidelijk zal worden wanneer strandvakanties naar Sri Lanka en de Maldiven hervat kunnen worden. „Phuket duurt mis schien langer. Daar lijkt de in frastructuur erger te zijn aange tast en zijn stukken weg langs de kust kapotgeslagen." Hotelplan heeft tot en met dinsdag een kleine honderd an nuleringen geteld voor de ge troffen gebieden. Oad heeft momenteel een paar honderd aanvragen voor omboekingen binnen. „Mensen die voor april en maart hebben geboekt wachten nog met annuleren," aldus commerciëel directeur Ter Haar van Oad. TUI heeft tot nu toe ongeveer veertig annuleringen binnen en honderd verzoeken om geplan de reizen om te boeken. Direc teur touroperating Slot van de reisorganisatie met onder meer Arke, Holland International en Kras, rekent er wel op dat 'over niet al te lange tijd' in delen van de getroffen gebieden weer va kantie gehouden kan worden. „We krijgen vanuit meerdere resorts en hotels te horen dat ze weer gereed zijn. Het is typisch Aziatisch om de zaken snel weer op te pakken." Reisorganisaties benadrukken dat boekingen naar niet getrof fen delen van Thailand en Sri Lanka doorgaan. TUI en Tho mas Cook zeggen daarvoor ook boekingen binnen te krijgen. „Je zou zeggen dat mensen ge schrokken zijn van de beelden, maar het zijn zulke grote lan den en iedereen reageert an ders op wat er gebeurd is", stelt Helming van Thomas Cook. De reisorganisaties rekenen er wel op dat boekingen naar Thailand, Sri Lanka en ook het minder getroffen Maleisë zullen achterblijven door de ramp. „Er zijn voor soortgelijke vakanties namelijk tal van keuzemogelijk heden, zoals het Indonesische Bali en het Caribisch gebied", aldus De Wolf van Hotelplan. Slot van TUI denkt dat het toe risme in Zuidoost-Azië zich net zo snel kan herstellen als dit jaar het Caribisch gebied, dat onlangs te makeahad met ver woestende orkanen. Commercieel directeur Van Dongen van De Jong Intra Va kanties zegt twee tot vier annu leringen te hebben gekregen van mensen die dinsdag zou den vertrekken voor een cultu rele rondreis door Thailand. „De meeste mensen hebben zich voor vertrek verdiept in het land en weten hoe groot de af standen zijn. Door een ramp op Gibraltar worden wij hier in Ne derland immers ook niet direct getroffen. Bovendien willen sommigen juist nu gaan om de mensen die zo afhankelijk zijn van toerisme te steunen." De Jong Intra heeft besloten een brochure over Sri Lanka en de Maldiven die op 11 februari zou uitkomen, voorlopig achter te houden. Ook worden er geen vakanties naar Phuket op de korte termijn verkocht.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11