Minister van veiligheid op komst BINNENLAND ECONOMIE 'Zorro' bedwingt Paleis Soestdijk Man brengt ex-vrouw en haar moeder om Aanleg Euromax kan eindelijk beginnen Stuntende vaders eisen omgangsrecht Politie, ATVD en justitie in één Laat werklozen boterhammen smeren in het ziekenhuis School schorst leraar Duits wegens pornosite Exel Logistics is niet hetzelfde als Exel Aviation NMa keurt overname PinkRoccade goed Afghanistan drooggelegd door Den Haag trix pleit voor tr tolerantie ium - De kersttoespraak gin Beatrix stond dit jhet teken van extremis- en oproep tot verdraag- >id. „We worden gecon- :d met gebeurtenissen le fundamentele normen iefde tolerantie onder zetten. Grenzen dan ook duidelijk zijn gehandhaafd. Hierbij ilangen van individuen en zich uiteindelijk schikken in het alge- jelang", aldus de vorstin. "ojdkeuring lische oliedeal onf >P®|i - Het Russische anti- 'P fjoliebureau heeft zater- d dji fiat gegeven aan de pie door staatsoliebedrijf 1 van Yuganskneftegaz, pngrijkste onderdeel van int Yukos. Yugansknefte- |G) bezit 17 procent van tls oliereserves. Rosneft donderdag bekend dat paikalFinansGroup had een bedrijf dat eerder :n onverwacht op een "G had overgenomen. ld 1de mihei pn O] YNG ic r ADO-fan enf spreekkoor É- Een supporter van ib ADO Den Haag is ld tot tot onder meer genisstraf voor het ldejvan de leuze 'Harnas, alle joden aan het gas', ige Hagenaar moet elf le cel in. Bovendien ve le de Haagse politie- |hem tot twee maanden {ordelijke celstraf en een bb^fvan tweehonderd uur. eenj "n dood na "ddn'uik cocaïne iee«ND - Een 34-jarige Vo- imer is gistermorgen in ,etIJerlandziekenhuis in oriiend overleden, nadat hij a v1delijk met atropine ver- 1 w|ocaïne had gebruikt. De 'i^%mmer werd in de nacht op zondag onwel rd- kroning. Nadat medebe- 2delhulpdiensten hadden ad ieerd, werd hij rond 7.00 a> het ziekenhuis overge- d. 0 iq ay: record 'ansacties >veöDe dag voor kerst lCaaln recordaantal pin- lies opgeleverd. Volgens eny, dat in Nederland het dsche betalingsverkeer l^|jn er vrijdag 7,1 miljoen igen uitgevoerd. Dat lan donderdag, toen er miljoen maal werd ge- Projak voor kerst 2003 wer- ienj,4 miljoen transacties eclMlag afgehandeld. ko2j gewond door d in Emmen Een 5-jarig jongetje is jchtend ernstig gewond bij een woningbrand in L Vader, moeder, een !van 6 en een oudere van 15 wisten zichzelf in. Het kind is in kritieke 1 met een traumaheli- ivergebracht naar een uis. Hoe de brand is 1, wordt nog onder- Bkra (straf voor Schatten lust - „n. eed1n 29-jange man leer is vrijdag wegens voe getinte chatsessies met w ig meisje uit Heems- oordeeld tot 180 uur Jf en een half jaar voor- eer jke celstraf. De man liet se rebcam zijn geslachts- te [\jbet Heemskerkse ien en bevredigde zich- ohar^" de flapt uit ivangenis a/d ijssel - Uit gevan- 1 Ijssel in Krimpen aan il is gistermiddag rond gedetineerde ont- - jarige man slaagde r«»o het luchten over 1 te klimmen. Dat beves- woordvoerder van het ie van justitie. De poli- r de man op zoek. Bij ctie is een helikopter De gedetineerde zat in ge hechtenis voor het pn inbraken. advertenties misleidend' - Veel reisadverten- et rfêbladen zijn mislei- 'haii Consumenten- ;er ^eederde van de reizen ier jiboeken voor het be- 51 ifn de advertentie staat. )rloLertent*es WOfden aller bekende kosten niet op- ^'In sommige gevallen ide uiteindelijke reis- e silrocent meer dan het la e?aarmee wordt gead- Een man verkleed als Zorro wordt gisterochtend van het dak van Paleis Soestdijk verwijderd. Foto: ANP/Vincent Boon door Henk Runhaar baarn - „Prins Bemhard zou deze actie gesteund hebben. Hij had zelf ook twee buitenechte lijke kinderen", zegt Huub Thoonen, één van de hulpjes van 'Zorro'. Maar Zorro zelf, ac tievoerder Jos Aalders (52), weet na zijn arrestatie gisterochtend beter. ,,Ik heb geluk gehad, zei de politie. Als de prins er nog zou wonen, hadden ze me van het dak geschoten. Een man in het zwart met een dikke rugtas, wat dacht je?" Ze zijn opgetogen als kleine jongens, de drie actievoerders van de 'partij rechten van het kind', de Nederlandse tak van Fathers4Justice. Paleis Soestdijk is bedwongen, eindelijk in het nieuws, missie geslaagd. Maar hun vaderhart bloedt. Ze eisen dat het 'omgangsonrecht' stopt, waardoor vooral vaders na een echtscheiding hun kinderen niet meer mogen zien. „Ook wij willen in vrede leven met onze kids." Het is niet niks om op het dak van het nog altijd zeer zwaar bewaakte Paleis Soestdijk te klimmen en bijna zes uur uit handen van de Koninklijke Ma rechaussee en de politie te blij ven. In het holst van de nacht zijn ze vertrokken, Gerben Rorije uit Hengelo, Huub Thoo nen uit Boxmeer en ervaren ge veltoerist Jos Aalders uit Velp. „We hadden Soestdijk al eerder op de agenda staan, in de tijd dat Batman op Buckingham Palace klom. Na het overlijden van de prins wilden we niet meteen toeslaan. Dit was het goede moment. Kerst zonder kinderen is geen kerst." De eerste poging over de hek ken rond het paleis te wippen mislukt. Het alarm gaat af en de vaders kiezen het hazenpad. Rond vier uur 's nachts lukt het 'Zorro' Aalders ongezien over het hek te komen, compleet met rugtas vol klimtouw, span doek, koffie en zelfgesmeerde boterhammen. Soestdijk blijkt niet zo gek lastig, in een paar minuten is de actievoerder op het dak van de rechtervleugel van het paleis. In de paleistuin is dan de pleu ris uitgebroken. Van alle kanten komen marechaussees aanstor men, schijnwerpers floepen aan. Politieagenten met hon den trachten tevergeefs de in dringer op te sporen. Om niet gezien te worden, ligt Aalders doodstil plat op de hoek van de rechtervleugel van het paleis, in afwachting van het ochtendgloren. Hij kan geen kant op. Het eigenlijke doel, de vlaggenstandaard mid den op het paleis, wordt afge schermd door de marechaus see. „Het was steenkoud, ik ben bijna bevroren." Als rond tien uur eindelijk de mist optrekt en 'Zorro' in vol ornaat opstaat, wordt hij bin nen de kortste keren ingere kend en overgedragen aan de Baarnse politie. Hij krijgt koffie en een boete van dertig euro wegens 'aanwezigheid op ver boden terrein' en wordt na ruim een uur weer netjes afge leverd bij de actievoerders voor het paleis. den haag/anp - Premier Balke nende overweegt in de volgende kabinetsperiode een ministerie voor Veiligheid in te voeren. Hij zegt daarover te willen naden ken. Zo'n minister zou zowel po litie en de veiligheidsdienst AIVD als justitie onder zich krijgen. Nu zijn die verantwoordelijkheden verdeeld over de ministers van binnenlandse zaken en justitie. Volgens Balkenende gaat het kabinet zich in de tweede helft van volgend jaar buigen over de kwestie. „We moeten goed kij ken naar de gevolgen van zo'n nieuwe minister van veiligheid, maar de insteek is positief." Het volgende kabinet beslist pas de finitief of er een minister van Veiligheid komt. Balkenende zegt in het inter view verder dat 2004 „een bitter jaar" is geweest. Twee novem ber, de dag dat filmmaker Theo van Gogh werd vermoord, was voor hem het dieptepunt. „Het was even alsof de grond onder mijn voeten wegzakte." Allerlei inititatieven in de sa menleving om meer saamho righeid te krijgen tussen de be volkingsgroepen vormen voor de premier „de keerzijde van de moord". „Die positieve krach ten mee te maken, dat was echt enorm stimulerend. We zien nu een afvlakking van de inciden ten. De deëscalatie lijkt te zijn ingetreden." LPF-kamerlid Eerdmans regeert „zeer verheugd" dat Balkenen de is gewonnen voor een minis ter van Veiligheid. De LPF pleit hier al jaren voor. Eerdmans spreekt dan ook van „een over winning van de LPF". Als het veiligheidsbeleid wordt onder gebracht bij één ministerie komt er eindelijk een einde aan de „stammenoorlog" tussen Binnenlandse Zaken en Justitie, verwacht hij. ruurlo/gpd - Een 32-jarige man heeft afgelopen weekeinde in het Achterhoekse Ruurlo zijn 22-jarige ex-echtgenote en haar 46-jarige moeder om het leven- gebracht. De man schoot z'n ex op eerste kerstdag rond het middaguur neer bij de voor deurvan het huis van haar moe der, bij wie ze op kerstbezoek was. Zij was op slag dood. Vervolgens nam de dader zijn voormalige schoonmoeder on der vuur, die daarbij zwaarge wond raakte. De vrouw werd met een traumahelikopter naar het Radboudziekenhuis in Nij megen vervoerd. Daar overleed ze zaterdagnacht aan haarver- wondingen. Na de schoten te hebben gelost verliet de dader het huis, waar zich naast beide slachtoffers nog drie kinderen van de 46-jarige vrouw en de twee kleine kinderen van de 22- jarige bevonden. De man meld de zich daarop bij de politie. Er waren al enkele maanden problemen tussen de twee ge wezen echtelieden. De politie wist daarvan en had tijdens de echtscheidingsprocedure afge lopen zomer de vrouw zelfs nog geholpen een schuiladres te zoeken. Daarbij werd de af spraak gemaakt dat de politie zou worden gebeld als de ex- man zou komen opdagen bij de vrouw of haar familie. De poli tie was niet op de hoogte van het bezoek van de vrouw aan haar moeder. door Alexander Bakker rotterdam/gpd - Rederij P&O Nedlloyd en containeroverslag- bedrijf ECT kunnen eindelijk beginnen met de aanleg van hun gezamenlijke EuroMax-ter- minal nu ook de Europese Commissie het licht op groen heeft gezet. 'Brussel' heeft geen bezwaar tegen de samenwer king tussen ECT en P&O Ned lloyd. Volgens plan moet de nieuwe terminal vanaf eind 2007 worden opgeleverd. Het besluit om de 'joint ven ture' goed te keuren is niet ge nomen door de verantwoorde lijke Europees commissaris voor concurrentiebeleid Kroes, omdat zij zelf tot september van dit jaar lid was van de raad van bestuur van P&O Nedlloyd. Het EuroMax-dossier was het eerste dossier dat Kroes, al op haar tweede werkdag, heeft doorgeschoven naar een colle ga-commissaris. ECT is met stevige voorsprong de leidende partij in de contai neroverslag in de Rotterdamse haven. De stuwadoor beheerst ongeveer zeventig procent van deze markt. ECT is eigendom van het Hongkongse Hutchison Whampoa, dat ook container- terminals in Engeland (Felixsto we en Thamesport) heeft. De Europese Commissie heeft voor de beoordeling van de Euro- Max-joint-venture gekeken naar het totale marktaandeel van de Hutchison-terminals in Noordwest-Europa. P&O Nedlloyd en ECT hebben al in 2000 een akkoord bereikt over de aanleg van de terminal in de zogeheten Noordwest hoek van de Maasvlakte. De ter minal krijgt een oppervlakte van 129 hectare groot terrein en een maximale capaciteit van 2,4 miljoen standaardcontainers (teu's). den haag/gpd - Duitsland ex perimenteert met verplichte te werkstelling van werklozen. De overheid biedt hen - bovenop hun uitkering - één euro netto per uur voor het verrichten van schoonmaakwerk of ander nut tig werk dat anders zou blijven liggen. Bij weigering raken zij de helft van hun uitkering kwijt. Zou dit initiatief kunnen over waaien naar Nederland? Het is niet goed voor een sa menleving als grote groepen mensen nergens meer bij be trokken worden - nog afgezien van het feit dat het slecht is voor die mensen zelf. Naast het economische nut van werk, heeft werk ook een sociale functie: op je werk kom je an dere mensen tegen, andere op vattingen, andere culturen. „Werk is een samenbindend element en dat hebben we in Nederland hard nodig", zegt Si mon van Driel (PvdA). Behalve lid van de Eerste Ka mer is Van Driel directeur van Loyalis, een (sociaal) verzeke ringsbedrijf voor onderwijs en overheid. In het verleden was hij directeur van de sociale dienst in Den Haag. Hij is over tuigd voorstander van het idee om werklozen desnoods tot werken te verplichten, ook als het aangeboden werk niet 'pas send', kortom niet aansluit bij opleiding en werkervaring van betrokkene. Lei Delsen, universitair hoofd docent economie in Nijmegen, ziet nog een ander belang om werklozen aan de slag te hel pen: „Hoe langer mensen bui ten het arbeidsproces staan, hoe meer zij als economische factor aan waarde verliezen. Mensen die kunnen werken, vertegenwoordigen een econo misch kapitaal. Als dat achter uitgaat, verliezen zijzelf en de maatschappij letterlijk aan waarde." Van belang is ook dat aan men sen eisen worden gesteld: op tijd je bed uit, doen wat je moet doen, je aan regels houden. Is er op de reguliere arbeidsmarkt geen passend werk voor han den, dan zal de overheid in ac tie moeten komen, vinden zo wel Van Driel als Delsen. Er ligt immers genoeg werk te wach ten in de Nederlandse samenle ving, ook al is dat werk com mercieel vaak niet interessant, of is er simpelweg geen geld voor beschikbaar. Wie kent niet de briefjes op muren van scho len en buurtcentra waarin vrij willigers worden gevraagd voor schoonmaak-, reparatie- en schilderwerk. „Goed les geven is de belang rijkste taak van onderwijzend personeel, maar dat kan niet in een school waar nooit wordt opgeruimd", stelt Van Driel. Dus zijn leerkrachten onnodig veel tijd kwijt met simpele werkzaamheden die niets van doen hebben met hun eigenlij ke lestaak. Van Driel ziet een zelfde beeld in de zorgsector. Verpleegkundigen met een hbo-opleiding staan boterham men te smeren of vloeren te soppen. En omdat ze maar op één plaats tegelijk kunnen zijn, gaat dat al gauw ten koste van hun primaire taken. Zowel Delsen als Van Driel me nen dat dit soort secundaire ta ken, als ook werk dat nu hele maal niet wordt uitgevoerd, zou moeten worden overgedragen aan werklozen met een uitke ring. En dat kan volgens hen zonder dat het de Nederlandse samenleving extra geld kost. „Iedereen die geen last heeft van een ernstige lichamelijke of psychische kwaal, kan een paar uur per dag een steentje bijdra gen aan de maatschappij, die hem van een inkomen voor ziet." Delsen vindt wel dat bij een eventuele introductie in Neder land van het Duitse model scherp gelet moet worden op mogelijke verdringingseffecten. Een uitkeringsgerechtigde die komt schoonmaken voor een euro per uur, is immers stukken goedkoper dan een reguliere ar beidskracht. Van Driel maakt zich daarover veel minder zor gen: „De situatie is nu zo dat er helemaal niet wordt schoonge maakt. Dus over welke verdrin ging hebben we het dan?" Duits model Duitsland telt bijna vijf miljoen werklozen. Op 1 januari treedt een nieuwe werkloosheidswet in werking. Veelbesproken on derdeel van de nieuwe wetgeving is het fenomeen '1 Euro Job'; werken voor 1 euro netto per uur, bovenop de uitkering. Veel werklozen hebben zich al aangemeld voor zo'n baan 'tot nut van het algemeen'zoals straatveger, vuilnisophaler, parkop zichter of jeugdtrainer. Vanaf 1 januari dreigen forse kortingen op de uitkeringen van de weigeraars. lelystad/anp - De openbare Scholengemeenschap Lelystad (SGL) heeft een leraar Duits per direct geschorst. Dat heeft wet houder T. van der Zwan be kendgemaakt. De man en zijn vrouw, die ook op de school werkte en eerder ai de toegang tot de school werd ontzegd, raakten onlangs in opspraak toen collega's en leerlingen lucht kregen van een pornosite van het Lelystadse paar. Alleen de man staat voor de klas. Zijn vrouw bekleedde een administratieve post binnen de school. De wethouder stelt dat medewerkers van een school een rolmodel moeten vormen voor de jeugd. „Het opzetten en beheren van een pornosite op internet past absoluut niet bij de voorbeeldfunctie van schoolpersoneel." Hij wil daar om zeker weten of de leraar in derdaad uit de porno-industrie is gestapt. Zijn vrouw beweert van wel. Volgens de vrouw, die op inter net bekend staat als Carolina, was de directie al langere tijd op de hoogte van haar neven activiteiten. Zij speelt de hoofd rol in foto's en filmpjes op de site. Zij zegt dat de directie haar had aangezegd om met de site te stoppen, omdat er anders disciplinaire maatregelen tegen haar zouden worden genomen. Haar man zou hebben besloten om zijn schoolcarrière voorrang te geven. Zelf koos de vrouw ervoor om haar schoolbaan eraan te geven en verder te gaan met haar ero tische werk en eigen internet bedrijf. Na de bekendmaking van haar beslissing mailde een onbekende persoon een van de website gehaalde pikante kerst foto van haar de school rond en werd haar per direct de toegang tot de school ontzegd, zegt de medewerkster. Per 1 januari is ze niet meer in dienst van de school. Rector J. Supèr van de SGL vindt het „onwenselijk" dat een medewerkster van de school open en bloot op een pornosite staat. „We vinden het vervelend dat dit is gebeurd. Daarom heb ben we snel en adequaat pas sende maatregelen genomen. De vrouw begrijpt het best dat de school haar de toegang ont zegde. „We respecteren elkaar nog. Maar blijkbaar heeft ie mand mij nog een schop na willen geven, nadat ik mijn ont slag al had ingediend. door Herman Stil amsterdam/gpd - Afgelopen week werd Dig Istha aangesteld om het geschonden aangezicht van Exel Aviation op te vijzelen, maar de luchtvaartgroep is niet de enige met een gevalletje imagoschade. Een geheel ander Exel zet al een week alle zeilen bij om klanten uit te leggen dat het er allemaal niets mee te ma ken heeft. De Exel in deze kwestie is een logistiek dienstverlener - vroe ger heette dat gewoon een transportbedrijf. Het beursge noteerde Britse bedrijf verzorgt vervoer van rolluik tot rolluik: per vrachtwagen, per boot of per vliegtuig. En daar zit het probleem. Immers, Exel Avia tion vliegt ook, hoewel dat om passagiers gaat, terwijl Exel Lo gistics alleen vracht doet. Leg maar eens aan een klant uit dat je directeur werkelijk niet in t wegens sing. Dat de beUafingdienst geen beslag heeft gelegd op een dochterbedrijf en dat een schuldeiser niet het faillisse ment van een bedrijfsonderdeel heeft aangevraagd. „Wij krijgen steeds meer ver ontruste klanten aan de tele foon, die vragen of ze nog wel zaken met ons kunnen doen," zegt Frank van den Nieuwenhof van Exel. Dat het beslag van de Fiscus een onderdeel van Exel Aviation in Eindhoven betrof, waar transporteur Exel de buurman is, helpt ook al niet. Inmiddels heeft het bedrijf alle vaste klanten een brief ge stuurd. waarin het verschil tus sen de Exels wordt uitgelegd. „Ook in de media wordt de luchtvaartmaatschappij tame lijk vaak als Exel aangeduid. Omdat we in dezelfde branche zitten, transport, levert dat voor ons problemen op." amsterdam/anp - De kartel- waakhond NMa heeft zijn goedkeuring gegeven aan de voorgenomen overname van automatiseerder PinkRoccade door branchegenoot Getronics. Het gezamenlijke marktaandeel van de betrokken partijen op de verschillende markten die de NMa heeft onderzocht, maakt het ontstaan van een machts positie niet aannemelijk, aldus de NMa. Er zijn andere grote en kleinere spelers actief, waar door de concurrentie wordt ge waarborgd. Een definitieve keus laat nog op zich wachten. Ook automati seerder Ordina is nog in de ra ce. Donderdag liet deze auto matiseerder weten bereid te zijn om zijn bod op PinkRocca de met 20 miljoen te verhogen naar 370 miljoen euro. Maar dan wil Ordina wel de boeken van PinkRoccade inkijken. Het bestuur van PinkRoccade heeft een uitgesproken voor keur voor overname door Ge tronics. Dat bedrijf heeft zijn eerdere bod verhoogd naar on geveer 350 miljoen euro in con tanten. Als nadrukkelijke voorwaarde stelde Getronics daarbij dat een derde partij, zoals bijvoorbeeld Ordina, geen inzicht mag krij gen in de financiële situatie van PinkRoccade. poi-E khomri/anp - Nederlandse militairen in Af ghanistan mogen vanaf 1 januari geen druppel alcohol meer drinken. De maatregel, uitgevaar digd door de nieuwe chef defensiestaf generaal Berlijn, maakt een einde aan de zogeheten 'two- can-rule', de toestemming om 's avonds maxi maal twee biertjes te mogen drinken. Het verbod treft niet alleen de manschappen van het Apache-team in Kabul en het provinciale re constructieteam (PRT) in het noordelijker gele gen Pol-e Khomri, maar ook de officieren die ver bonden zijn aan de staf van het hoofdkwartier van de internationale veiligheidsmacht (ISAF) in de Afghaanse hoofdstad. Met het alcoholverbod trekt Berlijn met Afgha nistan eenzelfde lijn als in Irak en bij missies van de Koninklijke Marine, waar militairen met scherp geladen wapens moeten rondlopen. Al leen de militairen in Bosnië ontspringen de dans omdat de rust daar grotendeels hersteld is. Het einde van de 'werkmansborrel' is in ieder ge val bij het PRT in Pol-e Khomri met ongeloof ontvangen. Voor de manschappen die vaak lange dagen moeten maken en ieder op hun manier een groot offer brengen, betekent dit tevens het einde van de mogelijkheid om voor het slapen gaan nog even samen de dag te verwerken. Het zonder aanwijsbare reden droogleggen van de mannen zal gevolgen hebben voor de saamho righeid, denkt de raadsman van de eenheid. Staatssecretaris Van der Knaap, die met kerst een bezoek bracht aan het PRT in Pol-e Khomri, wil de geen commentaar geven. „Dit is een zaak van de chef defensiestaf,'' aldus de bewindsman. Staatssecretaris van defensie Cees van der Knaap bracht kerstavond door met Nederlandse militairen in Pol-e Khomri. Naast Van der Knaap zit kolonel Jan van Hoof. De alcholische versnaperingen die de heren nuttigen zijn na i januari taboe. Foto: ANP/Hennie Keeris

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7