Veel was fout aan de NSB, maar niet alles BINNENLAND Fascinatie voor foute mensen Buik vol van sigaretten, chocola, cola en de Big Mac Mijn vader heeft uitvoerig spijt betuigd Zestig jaar later lijkt de tijd rijp voor enige nuancering P -* p» uw Thl*}resh Up "Family Drink /ou A.. fF/ikesybtt/ maandag 2~] DECEMBER 2O0 Toen ze vijf was, bladerde ze al driftig door het boek De Ver schrikkingen van het Nazi-sys teem. De fascinatie voor de Tweede Oorlog is gebleven en spitst zich vooral toe op de Na- tionaal-Socialistische Bewe ging, de NSB. Fout in de oorlog. Manon Wilbrink (29) wil er alles over weten. Voor Manon Wilbrink is het nooit genoeg. „Misschien is het wel een beetje een rare hobby, de Tweede Wereldoorlog en dan vooral de NSB. Het houdt me altijd bezig en ik kan er altijd over praten. Ik heb kennelijk een fascinatie voor foute mensen. Hoe mensen el kaar dat allemaal kunnen aan doen?" Als geschiedenisstudent liep Wilbrink stage bij het NIOD, het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie. „Mijn droom kwam uit. Zat ik daar plotseling op een kamer met mensen die in mijn ogen fan tastisch werk deden. Ik deed er mijn onderzoeken en om af te studeren wilde ik uiteraard een stuk over de oorlog maken." Rene Kok van het NIOD kwam vervolgens met een paar namen op de proppen. „Het werd Ca- rel Huygen. Van die man had ik nog nooit gehoord, maar hij was wel lange tijd de derde man van de partij. Huygen was secretaris-generaal van de NSB. Een keurige man. In burger, maar ook in het uniform van de ordedienst Weer Afdeling (WA). „Na het afronden van mijn stu die ben ik doorgegaan met Huygen. Natuurlijk zou het ge weldig geweest zijn als ik die man ontmoet had." Huygen bleek drie zoons te hebben. Manon Wilbrink kwam zijn middelste zoon op het spoor en schreef hem een brief. Ze weet inmiddels vrijwel alles over Huygen en is bezig met het lezen van zijn dagboeken die zijn zoon van zijn moeder gekregen had. In 1933 al werd hij lid van de NSB. Huygen komt uit een rijke, uiterst anti communistische familie. „Carel was een beetje het zwarte schaap van de familie. Studeren lukte niet zo best en hij trouw de beneden zijn stand. Zijn va der stuurde hem naar Milaan om er een bedrijf te leiden. Het was in de tijd dat in Italië Mus solini opkwam. Belangrijk, hij zag wat die beweging voor el kaar kreeg, vooral orde." Ze bedenkt nog een reden waarom Huygen vermoedelijk voor de NSB koos. „Thuis was het maar niets. Bij de NSB was hij iemand. Zeker nadat Mus- sert hem naar Utrecht haalde. Hij was belangrijk. Tja hoe fout was die man nou? Van wat ik tot nu toe weet, heeft hij nooit joden verlinkt." „Maar ja, na 1936 wordt de NSB wel heel erg antisemitisch. Als je dan lid blijft, kun je moeilijk volhouden dat je daar niet ach ter staat." Ze hebben er veel over gesproken. Over zijn keu ze voor de NSB die hij later betreurde. Karei Huy gen (65), kind van een vooraanstaande NSB'er, heeft er veel aan gehad. „Mijn vader was altijd heel open. Naar zijn kinderen, maar ook naar an dere mensen toe. Na zijn gevangenisstraf was het thuis vaak onderwerp van gesprek. Wat we ook vroegen, er kwam altijd een antwoord." Toen ze na zijn straf die hij uitzat in Utrecht in Hoogeveen terecht kwamen, wist iedereen in het dorp wat er aan de hand was. Huygen: „Dat maakte het simpel. Mensen konden zeggen: met hem wil ik niets meer te maken hebben. Hij be greep dat ook wel. De meeste mensen maakten er verder geen punt van. Hij zei: toen heb ik die keuze gemaakt en nu vind ik dat het niet de goe de keuze was." Al vrij snel schreef Huygen in de gevangenis dat hij fouten gemaakt had. Huygen jr.: „Mijn va i( heeft uitvoerig spijt betuigd. Uit de gesprekke en de brieven die hij schreef, bleek bovendie jj dat mijn vader wel vaderlandslievend was. A x dat zeg, zie je de mensen denken: hoe kan d^j. nou? Hij was toch NSB'er? Dat klopt, maar ei nog wel een verschil tussen NSB'ers. Mijn va p dacht een buffer te kunnen vormen tussen I* j derland en de bezetter." „Soms is het moeilijk te begrijpen. Hij was b voorbeeld heel trouw aan Mussert die hij na bevrijding nog wel gevraagd heeft zijn eed oi daan te maken. Als je lid werd van de NSB, n je een eed afleggen." Soms is het uiterst con terend. Ook voor Karei Huygen die er zo opi over kan praten. „Als je hem in uniform op ziet staan tussen Duitsers is het maar goed weet hoe hij daar stond." door Manon Wilbrink breda - NSB'ers? Landverraders, na zihulpjes, jodenverklikkers en profi teurs. Dat waren het! Niet één uitge zonderd! Zestig jaar later lijkt de tijd rijp voor een nuancering. Na zestig jaar beseffen we dat niet iedere Duit ser fout was in de oorlog. Als dienst plichtig militair gedwongen worden naar een bezet land te gaan, is heel iets anders dan bewust samenwer ken met de bezetter van je land, zo als de NSB'ers deden. Veel NSB'ers waren er oprecht van overtuigd dat Nederland hen nodig had. Ze voel den zichzelf een soort buffer tussen het volk en de Duitse bezetter. Zij dachten dat zij de enigen waren die de Duitsers op andere gedachten zouden kunnen brengen. Het volk zou dat volgens Mussert van liever lee wel een keer gaan inzien, maar hoe fout bleek die veronderstelling van de leider. De Duitsers maakten maar wat graag gebruik van zijn naï viteit. Kortom, Mussert en zijn aan hangers kregen dikke worsten voor gehouden in ruil voor collaboratie. Om wat meer van de ideeën van Mussert en zijn NSB tijdens de oor log te kunnen begrijpen, is het nodig om naar de geschiedenis van de be weging te kijken. December 1931 was de maand waarin de Nationaal- Socialistische Beweging door Ir. AA Mussert en elf anderen in een zaaltje aan het Domplein in Utrecht werd opgericht. Het was een tijd van diepe economi sche crisis, van lange rijen steuntrek kers, wachtend op een stempel. Ne derland was een verzuild land, waar in de katholiek naar zijn RK-voetbal vereniging ging, een katholiek meisje trouwde en zijn kinderen naar een katholieke school liet gaan. Ook de protestanten hadden hun eigen scholen en verenigingen. Diezelfde verdeling liep dwars door de poli tiek. Omdat geen enkele politieke partij groot genoeg was om in haar eentje te regeren, moesten partijen samenwerken. Die samenwerking zorgde ervoor dat partijen compro missen sloten en politieke proble men achter de schermen probeer den op te lossen. In de NSB kwamen mensen uit de elite, de middenstand en de arbeidende klasse samen. De elite was bang voor het rode gevaar dat vanuit Moskou naar ons land loerde en hoopte dat Mussert Ne derland weer welvarend zou maken. De middenstanders hoopten dat meer welvaart hen meer omzet zou opleveren. Arbeiders wilden werk, zodat ze hun hand niet meer op hoefden op te houden. Mussert beloofde dat hij rust en orde zou brengen. In haar eerste jaren keek de NSB naar Italië en Mussolini die in dat land een einde had ge maakt aan de sociale en politieke problemen. Daarbij zagen Mussert en zijn volgelingen niet dat de Duce veel geweld en zelfs moord tegen politieke tegenstanders had gebruikt om zijn plannen door te drijven. In de eerste jaren groeide de NSB erg snel. De partij was goed georgani seerd en Musserts ideeën sloegen aan. Bovendien was de saamhorig heid binnen de nieuwe organisatie erg groot. Kameraden namen werk loze partijgenoten in dienst, verza melden kinderwagens en kleding voor leden die het minder goed had den. Op het hoogtepunt in 1935 had de NSB iets meer dan 50.000 leden. Dat zorgde ervoor dat de andere partijen gingen samenwerken om te voorko men dat de nationaal-socialisten te groot zouden worden. De NSB maakte het zichzelf ook steeds moei lijker. Ze werd openlijk antisemi tisch, koos steeds meer de kant van Hitler-Duitsland en feliciteerde Mussolini toen hij een oorlog begon in Abessinië. De NSB haalde zich nog meer woede op de hals toen het liet blijken dat de joden zelf de schuld waren geweest van de Kristal Een collage van publicaties over de NSB van Mussert. Foto: GPD nacht Dat schoot ook een groot aan tal kameraden in het verkeerde keel gat en het ledenaantal daalde dras tisch. NSB'ers raakten in een isole ment. Familie en vrienden bleven weg en op straat werden ze bespot: op de hoek van de straat staat een NSB'er, 't is geen man, 't is geen vrouw, 't is een rasplebejer. Toen de Duitsers Nederland in de meidagen van 1940 binnenvielen, werden 5.000 NSB'ers uit voorzorg gevangen gezet omdat de Neder landse regering bang was dat zij ver raad zouden plegen. Veel NSB'ers waren net zo tegen een Duitse be zetting als goede Nederlanders en voelden zich vernederd door hun ei gen landgenoten. Bovendien vluchtte de koningin naar Engeland en dat was een klap in het gezicht van de beweging, die altijd erg Oranjegezind was geweest. Wïlhelmina had haar volk moeten steunen en niet op zo'n laffe manier het land moeten verlaten, vond Mussert. Mussert vond dat er nu niets anders opzat dan dat hij het Nederlandse volk zou leiden. De nieuwe leden werden door de oude leden neerbuigend Meikevers ge noemd. Het waren profiteurs die mee wilden liften op het nationaal- socialistische succes. Mussert wilde graag de regering leiden en op die manier Nederland onafhankelijk van Duitsland houden. Duitsers en de radicale NSB'ers wilden Nederland echter helemaal op laten gaan in een groot Germaans rijk. Van onafhan kelijkheid zou geen enkele sprake meer zijn. Iedere keer dat de Duitsers iets van Mussert gedaan wilden krijgen, be loofden ze hem regeringsleider te maken. Telkens trapte hij er in: hij ging mensen werven voor de SS, liet zijn leden samenwerken met de Duitsers en ging naar Berlijn om een eed op Hitier als Germaans Führer af te leggen. In de ogen van de Nederlanders werden Mussert en zijn NSB het symbool van het kwaad, terwijl de Leider dacht dat hij juist in het be lang van dat volk handelde. Toen hij later tegenover zijn rechters stond en de doodstraf tegen zich hoorde eisen, was hij stomverbaasd. Hij dacht juist dat hij na het uitzitten van een paar jaar gevangenisstraf erg van pas zou kunnen komen voor de Nederlandse politiek. Na de bevrijding zijn er tussen de 120 en 150 duizend Nederlanders - terecht of onterecht - opgepakt op verdenking van collaboratie met de Duitsers. Ze werden opgesloten in kampen en gevangenissen en moes ten onder meestal erbarmelijke om standigheden lange tijd wachten op hun berechting. Rond 1947 kwamen de meeste lichte gevallen vrij. Dat waren mensen die slechts hadden meegelopen of schuldig waren aan kleine vergrij pen. De zware gevallen kregen ge vangenisstraffen van vijf jaar tot le venslang. Bijna vijftig NSB'ers, onder wie Mussert en Blokzijl, kregen kogel. Lang niet iedere NSB'er had me)c] werkt aan de jodenvervolging o e zetslieden verraden. Het is ook m zo dat iedere goede NederlandeVi het verzet had gezeten. Daarme a natuurlijk niet gezegd dat de N! n een zuivere organisatie was, wa [e van de leden afieen door blind hun Leider te vertrouwen als m h schapen de afgrond werden ing^ trokken. Vele kameraden hebbe^f profiteerd van de bezetting, een tal heeft mensen verraden om beter van te worden. Veel leden ren ook oprecht in hun veranda»! stelling dat ze met het NSB-lidr schap het goede deden en meew( ten aan een nieuwe tijd. Veruit ni meeste NSB'ers waren niet betrei ken bij het oppakken en deport .j van joden of andere vijanden vy, het Derde Rijk en wisten niet w 0, werkelijk gebeurde in de nazika^ pen. Wij weten achteraf dat er joenen mensen zijn vermoord, j^0 als je iemand - NSB'er of goede h, derlander - voor de oorlog had e, teld wat we sinds 1945 weten, hadden weinigen het geloofd. 0 waren er tijdens de oorlog geno geruchten dat de werkkampen de nazi's vernietigingskampen ren. Uiteraard is het niet goed t - praten dat mensen alleen vanw hun geloof, ras of politieke ovei ging werden opgesloten en kaa n schoren in een gevangenispak fle dwangarbeid zouden moesten richten. Dit was een beeld waai j's NSB niet tegen was. Wie in 193 jr lid was van de NSB, was het mi schien niet helemaal eens met y£ ideeën over rassenverhoudingt 7 de oplossing voor het jodenprc bleem. Kennelijk accepteerden 4 die keuzen wel als een conseqi ja van het pad dat men had gekoa Daar mogen oud-NSB'ers wel lijk verantwoordelijk voor word gehouden. A Amerikaanse bevrijders brachten hun cultuur mee, maar nu groeit het verzet door Dirk Vellenga breda - De Amerikaanse bevrij ders kwamen in 1944 uit een ver, vreemd land met wolkenkrab bers, roze Cadillacs en cowboy hoeden. Amerika lag op alle ge bieden voor op Europa. De we reld is in zestig jaar grondig ver anderd. De Amerikanisering heeft zo ingegrepen op onze ma nier van leven datje Nederland de 51e staat van de USA zou kun nen noemen. Op de kaart van de bevrijding van Europa loopt een pijl van Omaha Beach naar Zaandam, waar in 1971 de eerste McDo nald's van Europa werd ge opend. Vandaar lopen duizen den lijnen naar restaurants met Amerikaans fast food in alle hoeken van Nederland. Vanaf D-Day kun je ook nog een lijn tje via Dallas naar Sex and the City leggen. Toen de Duitsers waren verslagen, begon de Amerikaanse opmars. De Geal lieerden tracteerden op chocola en sigaretten. D,e wereldwijze yankees lieten iedereen royaal delen in hun rijkdom. Bevrijde Nederlanders dansten op Moonlight Serenade en In the Mood van Glenn Miller. Ameri kaanse films draaiden in onze bioscopen. Europa gaat tegen woordig gekleed in jeans en T- shirts en kan dag en nacht kij ken naar commerciële tv. Jon geren praten een soort half-En- gels. Het is zo gewoon dat het lijkt alsof het altijd zo was. Toch heeft het proces van de Ameri kanisering zich zeker in het be gin langzaam en niet zonder te genstand voltrokken. De legers van Hitier hadden zich overgegeven en het gevaar lijke Duitsland was vastgebon- l.SSM.FrStvM ftJU n**ea> Reclame van Lucky Strike uit de jaren vijftig. Foto: GPD den en gekneveld. Het was niet zo dat Nederland in de zoete roes van de bevrijding de lang durige invloeden van de Duitse cultuur snel inruilde voor de American way of life. Nederlan ders bewonderden de grote na men van het machtige Duitse taalgebied: Goethe, Schiller, Hegel, Thomas en Heinrich Mann, Heinz Rühmann, Emil Jannings. Amerika was heel ver weg. H.JA Hofland schreef ooit: Mijn eigen kennismaking met de wolkenkrabbers vond plaats via de lectuur van A.M. de Jongs Avonturen van Bulle tje en Bonestaak. De nieuwe verhoudingen in de wereld na 1945 dreven ons land in de richting van de Verenigde Staten. Achter het verslagen Duitsland doemde het Sovjet gevaar op en alleen Amerika kon ons beschermen. De NAVO klonk ons land in 1949 vast aan het Amerikaanse legerapparaat. Economisch waren we ook af hankelijk van de VS geworden: zonder de Marshall-hulp zou de wederopbouw nooit lukken. Op commercieel gebied werden hier en daar Amerikaanse novi teiten ingevoerd. Nylorikousen die in 1945 voor het eerst door de Amerikanen werden ge toond, werden vanaf 1952 door Enkalon in ons land nage maakt. In dat jaar introduceer de Albert Heijn na uitvoerige research in Amerika, de eerste zelfbedieningswinkel en werd het postorderbedrijf Wehkamp opgericht naar het succesvolle Amerikaanse voorbeeld Sears Roebuck. In de kale jaren vijftig waren vooral jongeren gevoelig voor de Amerikaanse cultuur. James Dean en Marylin Monroe wer den hun helden. De film Rock around the clock (1956) met de opzwepende rock and roll van Bill Haley zorgde op verschil lende plaatsen voor rellen. Elvis Presley gaf de jeugd een luide stem en soepele heupen. Het succes van West Side Story (1961) toonde aan dat de emo ties van de Amerikaanse spij- kerbroekenjeugd ook in Neder land herkend werden. De ouderen bleven wat huiverig voor het Amerikanisme. De ra dio filterde de Amerikaanse amusementstroom: Europese muziek ging voor en Ameri kaanse nummers kregen bij voorkeur een aangepaste, Ne derlandse uitvoering. Ameri kaanse literatuur - Hemingway, Faulkner, Steinbeck - die in or dinaire pockets op de markt kwamen, werden grotendeels genegeerd. Televisieseries boden vanaf 1960 een blik in de Amerikaan se huiskamers. Vader weet het beter (met Robert Young) en Al les draait om moeder (met Donna Reed) lieten gelukkige gezinnetjes zien in een luxe wo ning in een zonnige buitenwijk. Kinderen én ouders droegen spijkerbroeken en lichte gym schoenen. Iedereen was jong, knap, zorge loos en reed rond in een open auto. Moeder stond te zingen in de keuken en als de kinderen thuiskwamen, riep ze vrolijk: There are cookies in de the jar and there's milk in the refrige rator. Nederlandse kijkers vergaapten zich aan de glimmende appara ten in die shows. Er werd ook gewaarschuwd: een Ameri kaanse gezin is niet veel meer dan een groep personen die uit dezelfde koelkast eten. Duitsland was zeker niet afge schreven, ook al was het ver deeld in Oost en West. Goede, schuldbewuste auteurs als Heinrich Böll en Günther Grass werden gretig gelezen. Er ble ven schlagers uit het oosten ko men. Leni und Ludwig zongen Schön ist die Jugend (1958), Freddy Quinn had succes met o.a. Junge komm bald wieder (1963). Verder konden Conny Froboess en Rex Gildo zich tot in het begin van de jaren zestig makkelijk meten met Elvis Pres ley, Pat Boone en Connie Fran cis. De televisie speelde de hoofdrol in de Amerikanisering van Eu ropa. We raakten vertrouwd met Dick Van Dyke, Lucille Ball, vader en zoons Cartwright in Bonanza, de rechtszaken van Perry Mason. Via Peyton Place (vanaf 1967 in ons land op tv) en Dallas leerden we wat een soap was. Het geweld van de Amerikaanse tv-industrie was niet te keren. Europa moest zich gewonnen geven. In Nederland ging men programma's maken volgens Amerikaanse formats, we kre gen reclameblokken en in 1989 zelfs commerciële zenders, zo als die al heel lang in de VS be stonden. Toen John F. Kennedy in 1963 werd vermoord, waren we in Ook het frisdrankje 7up veroverde Nederland. Foto: GPD Nederland geschokt alsof hij ook onze president was. De te levisie had het eens zo verre en vreemde Amerika dichtbij ge bracht. De Amerikaanse strijd in Vietnam leidde ook in Ne derland tot hevige discussies en grote demonstraties. Nog meer Amerikaanse invloe den golfden binnen toen de te gencultuur van hippies, love and peace en undergroundmu- ziek in de tweede helft van de sixties hier bij de jeugd aan sloeg. Hollywood verwierf vol ledige hegemonie in de Neder landse bioscopen. Het aandeel van films uit Frankrijk, Duits land en Italië werd gereduceerd tot bijna nul. Het digitale tijd perk vulde onze taal met een reeks Engelse woorden en uit drukkingen. Waren alle oude reserves verdwenen? Nee, we probeerden nog een beetje afstand te houden. Hoofdschuddend zagen we dat verkiezingscampagnes aan de andere kant van de plas slimme shows waren met veel lawaai, ballonnen en oneliners zonder beleid of samenhang. Inmid dels doen we het in polderland niet veel anders. De peperdure gezondheidszorg en de kolossale schadeclaims in de VS werden breed afgewezen. Dat waren Amerikaanse toe standen. Net als de zware cri minaliteit met maffiapraktijken, corruptie bij de overheid, afre keningen op straat en lijken in beton. Ook met die harde reali teit zijn we ondertussen aardig vertrouwd geraakt in Neder land. Door de democratisering van de jaren zestig en zeventig en de verhoogde welvaart ontwik kelde zich een massacultuur en die was en is op Amerikaanse leest geschoeid. Kijk een hele dag tv en je waant je in Ameri ka, sommige reclames zijn niet eens meer ondertiteld. Vechtende jongens worden op straat opgehitst door toekijken de kinderen die Jerry, Jerry roe pen. De talkshows van Jerry Springer en consorten horen bij hun leefwereld. Kerst wordt steeds meer bepaald door de Amerikaanse Father Christmas, we vieren Valentijnsdag op de Amerikaanse manier en zelfs Halloween heeft hier vaste na, grond onder de voet gekrq De laatste jaren lijkt die Ai kaanse almacht in Europa H irritaties te leiden. Typerii als materialistisch, oppen kig, jachtig, sensatiebelus en arrogant worden steed ker gehoord. Het anti-Am nisme wordt vooral gevoe P door één man: George W. J de huidge president. r Zijn spierballentaal en sir wereldbeeld roepen weer: den op. De Amerikaanse iftP in Irak maakt de meeste I|„. landers niet dankbaar m: gerust. De historicus Joha Huizinga schreef in de jarl dertig over de Verenigde Hl Uw toestel van beschavin vooruitgang, Uw big citie" Uw volmaakte organisatie A ven ons slechts heimwee I wat oud en stil is. L Hij sprak van een naar bue gerichte cultuur zonder ei diepte. Het is een geluid cf ook vandaag de dag kunt ren. Socioloog P.J. Boum^. teerde in 1950 over de VS:, rijk, ietwat protserig en lu] ruchtig, materialistisch er nisch overgestandaardisel volk. Het zou een actuele zuchting kunnen zijn. De Amerikanen kwamen P 1944 als bevrijders, ze wei bejubeld, bewonderd en d( delijk bijna slaafs gehoor- zaamd. Anno 2004 zou je I nen spreken van een Amt kaanse bezetting, indirectj vreedzaam, volgens het ix°; tig rollende marktmechar Ondertussen is het weer c, 1 althans volgens de Ameril se visie leven we sinds 11 tember 2001 in een oorlof atie. Europa probeert zicri te maken en zich los te wi van de VS. Het lijkt erop <L genoeg hebben van de sijj ten, de chocola, de cola e| c Big Mac.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6