Geheim rapport VN over gruweldaden in Ivoorkust BUITENLAND Veel steun voor bedreigde baas Belgische moslimvrouw Suriname zucht onder maandenlange droogte Nederlander gepakt na poging tot machtsgreep Rusland Koetsjma maant tot rust na verkiezingen tei,huis' Verkrachtingen, martelingen en massa-executies Na twee hertellingen heeft Washington gouverneur Veel overlast door sneeuw in Spanje Dronken agent rijdt jongen dood Jeo aanslag jsis Mosul lielf - De Iraakse militante tsttfpering Leger van Ansar al ia heeft gisteren een video- gepubliceerd van de taanslag op een Amerikaan- jerbasis in Mosul. Volgens oepering heette de dader le zelfmoordaanslag Abu al-Museli. Bij de aanslag isdag kwamen 22 men- om het leven, onder wie jen Amerikaanse militairen, bewdeo-opnamen tonen de iosie in de eetzaal van het jp in Mosul. mille van zeven iod in Karbala ba la Een explosie in een ling in de Iraakse stad Kar- j heeft zeven mensen het le- dn^ekost. Alle slachtoffers rden bij een familie die t weken eerder het huis had pkken. De autoriteiten ver fden dat er een bom afging *ijlder verkoopt lde{rstcadeaus in - Een Amerikaanse va- ïeeft de kerstgeschenken ijn kinderen te koop aan- len op het internet. Hij dat zijn drie zonen de ca rnet verdienen. De broers 11 en 15 jaar zouden te en te brutaal zijn geweest, ider, een 41-jarige specia- kit de IT-sector, plaatste de ■omputers van de jongens *n internetveiling. Hij zag tot de drastische maatregel idzaakt omdat andere Fen niet hielpen. r/ojielde en IJzer raar vervuild Isel - De mondingen van de (1de en de Ijzer in België zwaar verontreinigd met ines en dioxineachtige stof- Volgens deskundigen bete- ide aanwezigheid van di- fe dat vis vervuild kan zijn lan^t er dus gevaar bestaat mensen die die vis consu- }n. De vervuiling is ver- delijk aangevoerd via de ri- in. Dioxines en soortgelijke pn zijn moeilijk afbreek- 'en kunnen zich in het vet- feel van de mens ophopen. Jen door ^ongelukken iabad - Zeker 25 mensen iterdag omgekomen door Ibusongelukken in Pakis- ^en passagiersbus reed tij de stad Jehlum in een waardoor achttien men- jmkwamen en er veertig Hnd raakten. Volgens de e reed de chauffeur te 1 Bij de stad Liaya kwamen li mensen om toen hun legen een andere bus bots- stenrijker rriest voor huis enfurt - Een 64-jarige enrijker is vlak voor kerst :™lch om het leven gekomen |n woning in de stad Fin- (ein. Een nichtje vond de vanop kerstavond. Vermoede- i de man, die alleen woon- es pn dag eerder van zijn ei- ra rap gevallen, met zijn fl tegen een muur geko- en bewusteloos geraakt. m froor toen tien graden. :°eden door teuwstormen iington - Zeker twintig >b ten zijn de afgelopen da- h Canada en de Verenigde ti om het leven gekomen pjj (sneeuwstormen. Op een feg in de staat Indiana zijn (erd auto's ingesneeuwd. (5 in het land zijn duizen- tutomobilisten gestrand, ins deskundigen komen i sneeuwstormen zoals die I le afgelopen dagen zelden In de VS. Bewoners in de in Arkansas hadden zater- oor het eerst in 120 jaar ""^en 'witte kerst'. okies' keren te kerst uit en - Het Britse wedkantoor tokes heeft een dure kerst, eeft zaterdag aan goklusti- ie hadden gewed op een kerst in Glasgow, Aber- en Manchester in totaal 00 pond (ruim 700.000 eu- oeten uitbetalen. In de lacht was daar een klein 1 sneeuw gevallen. tse fiscus ent polygamie orrfN - De Britse fiscus over ste li welwijverij (polygamie) maalde religies te erken- Je nalatenschap van een enoot kan dan belasting eender al zijn vrouwen wor- erdeeld. Moslimleiders ie mogelijke verandering n doorbraak. Zij pleiten er r dën voor om islanüüsche ving (sharia) in de Britse n te verankeren. maandag 2"J DECEMBER 2004 Werkgever visgroothandel wil Marokkaanse behouden parijs/anp) - In Ivoorkust zijn de afgelopen twee jaar op grote schaal gruweldaden gepleegd in de vorm van verkrachtingen, martelingen en (massa)execu- ties. Dat staat in een geheim rapport van de Verenigde Naties waar de Franse krant Libération de hand op heeft weten te leg gen. Volgens de krant wordt in het zwartboek 'de nachtmerrie in Ivoorkust in al zijn gruwelijkhe den' uiteengezet. Zowel doods eskaders die in opdracht van de regering in het zuiden opereren als de rebellen in het noorden van het Afrikaanse land zouden zich schuldig maken aan grove schendingen van de mensen rechten. In Ivoorkust was twee jaar gele den een mislukte coup tegen het bewind van president Gbagbo. Het resulteerde in een burgeroorlog tussen regerings troepen uit het christelijke zui den en diverse rebellengroepen uit het islamitische noorden. De VN heeft uitgebreid gerap porteerd over wreedheden die eind 2002 plaatsvonden. Bij de strijd rond de stad Bouake, in oktober dat jaar, zouden rebel len 131 ongewapende burgers, onder wie kinderen, in koelen bloede hebben doodgeschoten. Twee maanden vermoordde het regeringsleger 120 werkers op een koffieplantage en slachtten Liberiaanse huurlingen in op dracht van de Ivoriaanse rege ring tweehonderd burgers bij de stad Bangolo af. In 2003 werd bij vredesonder handelingen een staakt-het-vu- ren overeengekomen tussen de regeringstroepen en rebellen. VN-troepen en Franse militairen werden ingezet om de partijen uit elkaar te houden. Ondanks de periode van relatieve rust die volgde zouden de gewelddadig heden tegen de burgerbevolking zijn doorgegaan, zowel in het noorden als zuiden. Na het verlopen van een ontwa peningstermijn in oktober 2004 namen de regeringstroepen de wapens weer op tegen de rebel len. De situatie escaleerde toen bij bombardementen op stellin gen van de rebellen negen Fran se soldaten omkwamen. Het Franse leger vernietigde vervol gens ter vergelding de kleine Ivoriaanse luchtmacht. Dat leid de tot anti-Franse demonstraties en plunderingen in de stad Abidjan. Duizenden Europea nen verlieten het land. brussel/anp - In België is veel bijval voor de werkgever van een 31-jarige moslimvrouw, die ondanks bedreigingen weigert zijn werkneemster te ontslaan. Op een petitie-actie via internet van de Vlaamse ondernemersorganisatie Unizo wa ren zaterdag al bijna achtduizend reacties bin nengekomen. Diverse politici, onder wie de Bel gische oud-premier Dehaene, hebben hun steun betuigd. Ook de Belgische kardinaal Danneels sprak in zijn nachtmis steun uit voor werkgever Rik Rem- mery uit het West-Vlaamse Ledegem, eigenaar van een visgroothandel en delicatessenbedrijf. Remmery heeft inmiddels al vier dreigbrieven ontvangen over zijn werkneemster Nairn a Amzal. In de laatste bedreiging, die hij woensdag ont ving, stelden anonieme briefschrijvers dat zij hem om het leven zullen brengen als de vrouw niet ontslagen wordt. Daarvoor zou zelfs een contract van 250.000 euro zijn afgesloten. Eerder vroegen de bedreigers er alleen nog om dat de vrouw haar hoofddoek af zou doen tijdens het werk. Na lang aarzelen gaf de Belgische van Marokkaanse afkomst ook gehoor aan die wens, tegen de wil van Remmery in, die zegt niet te wil len zwichten voor chantage. De vrouw diende woensdag ook haar ontslag in. maar Remmery heeft dat geweigerd, omdat hij vreest dat zij na de bedreigingen elders nergens meer aan het werk komt. Hij stelt verder erg te vreden te zijn over het werk van de vrouw en haar daarom ook te willen behouden. Naïma Amzal heeft zich donderdag wegens de vele spanningen wel ziek gemeld. Justitie in Kortrijk heeft inmiddels extra mensen op de zaak gezet. Daarbij wordt ook gekeken naar personeelsleden, vrienden en familieleden van Remmery. De brieven zijn telkens onderte kend met de kreet 'Nieuw Vrij Vlaanderen'. Vrij Vlaanderen is ook de titel van een tijdschrift van het Vlaams Belang, de opvolger van het voor ra cisme veroordeelde extreemrechtse Vlaams Blok. De partij stelt nadrukkelijk niets met de brieven te maken te hebben. seattle/anp - Ruim zeven we ken na de verkiezingen is dui delijk wie de nieuwe gouver neur van de noordwestelijke Amerikaanse staat Washington wordt. De Democratische kan didate won met 130 stemmen verschil, blijkt uit de derde, handmatige telling van de 2,9 miljoen uitgebrachte stemmen. De minister van justitie van Washington, Christine Gregoi- re, versloeg de Republikeinse opponent Dino Rossi. Ameri kaanse media spraken over een 'microscopische zege' van Gre- goire in de Democratisch be stuurde staat. Rossi was de winnaar na de eer ste telling. Hij zag zijn voor sprong van 261 stemmen tot 42 slinken na een machinale her telling. Gregoire stond na de derde tel ling met tien stemmen voor, toen het hooggerechtshof be sloot dat ook ruim zevenhon derd aanvankelijk ongeldig ver klaarde stemmen moesten wor den meegeteld. Zij vergrootten de voorsprong van de Demo- crate. Aanhangers van de verslagen Rossi kondigden al juridische stappen aan om de uitslag aan te vechten. palma de mallorca - Hevige sneeuwstormen hebben gisteren tot een verkeerschaos geleid in het noorden van Spanje. Ruim 150 plaatsen werden van de buitenwe reld afgesloten. Ook in andere delen van Spanje veroor zaakte hevige sneeuwval veel overlast. Zo was het va kantie-eiland Mallorca was deels met sneeuw bedekt. Weerdiensten hadden gewaarschuwd voor het slechte weer. De gevolgen van het koufront vielen toch nog te gen, want er was vooral op onweersbuien gerekend. Vandaag is het koudefront voorbij, zo verwachten weer diensten. Foto: EPA: Monserrat Diez den haag/anp - In Moskou is anderhal ve week geleden een 23-jarige Nederlan der gearresteerd wegens een poging tot gewelddadige machtsovername. Dat heeft de vader van Wladimir Lind zater dag bevestigd. Hij verwacht dat zijn zoon een straf van een paar jaar te wachten staat. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat er een Nederlander in Rusland is opgepakt. Wladimir Lind, die ook de Russische na tionaliteit heeft, woont met zijn Russi sche moeder in Sint Petersburg en stu deert daar filosofie. De student drong op 14 december met een groep van onge veer veertig demonstranten het kantoor van de Russische president Poetin bin nen. Het zou gaan om leden van de Na tionale Bolsjewieken uit het hele land, meest studenten. Ze duwden de wachten opzij en eisten in de vergaderzaal Poetin te spreken. In het kantoor zwaaiden ze met hun partij- vlag met hamer en sikkel. De demon stranten strooiden pamfletten en hingen een spandoek voor het raam met de leus: Poetin rot op!. Volgens vader Lind, die samen met Wladimirs zus in Den Haag woont, ging het om een ludieke, protestactie en is hooguit sprake van vandalisme. De groep was volgens hem ongewapend. „Mijn zoon is ongerust dat Rusland afglijdt door Poetin. Hij vindt dat Poetin alle macht naar zich toetrekt, steeds harder optreedt en de media onderdrukt." Lind wist niet dat zijn zoon zich kenne lijk heeft ingelaten met de Nationale Bolsjewieken. „Hij heeft wel eens gezegd dat hun leider Limonov mooie boeken schrijft, maar dat hij zo gek is om voor die partij te gaan demonstreren, had ik niet gedacht." Wladimir zit in voorlopige hechtenis in de beruchte Butyrka-gevangenis in Mos kou. „Hij krijgt nu nog redelijk te eten en mag de bibliotheek bezoeken. Maar als hij eenmaal veroordeeld is, vrees ik dat hij naar een strafkamp moet", aldus Lind. Wladimirs moeder heeft hem een keer kunnen bezoeken. „Dat is de Ne derlandse ambassade nog steeds niet gelukt." Volgens Lind ligt Rusland dwars omdat Balkenende, als voorzitter van de EU, Poetin heeft beledigd. De verwachting is dat Wladimir en zijn kameraden niet eerder dan in maart voor de rechter moeten verschijnen. Lind verwacht een lange straf. „In een vergelijkbare zaak hebben leden van diezelfde club ongeveer vijf jaar cel ge kregen." Hij hoopt aan de andere kant dat de chronische nieraandoening van zijn zoon misschien reden is om hem eerder vrij te laten. Het ministerie van buitenlandse zaken is op de hoogte gebracht van de arrestatie. De familie Lind heeft Wladimirs arresta tie tot zaterdag stil gehouden op verzoek van het Nederlandse ministerie, zegt va der Lind. „Omdat ze dan meer zouden bereiken in Rusland." De Russische ad vocaat van Wladimir heeft er op aange drongen dat Lind het nieuws naar bui ten bracht. Paramaribo/ANP - Een extreme droogte die al enkele maanden duurt, en onvermogen van het energiebedrijf EBS om ade quaat in de energiebehoefte in en rond Paramaribo te voor zien, dreigen tot een groot te kort aan stroom te leiden. Om dit te voorkomen heeft het bauxietbedrijf Suralco in over leg met de Surinaamse regering besloten andere mogelijkheden tot opwekking van energie te zoeken. Suralco moet op basis van een contract elektriciteit aan EBS le veren, maar is niet in staat vol doende energie op te wekken door de lage waterstand in het Afobaka-stuwmeer. Afobaka voorziet in het leeuwendeel van de energiebehoefte van Para maribo. De eerste generatoren die in opdracht van Suralco de extra energie moeten opwekken, worden de komende week in Paranam verwacht. Daar wordt een extra centrale opgezet. Voor de kosten, die geraamd worden op 1,9 miljoen euro per maand, draaien Suralco en de Surinaamse overheid samen op. De EBS is al jaren niet in stqat op eigen kracht Paramaribo en omgeving van voldoende ener gie te voorzien. Dat is temeer een probleem, omdat de be hoefte door de uitbreiding van de hoofdstad flink is toegeno men. De voorziening aan huis houdens en bedrijven moet ge regeld worden stilgelegd. De verouderde machines van de EBS laten het vaak afweten. Het bedrijf probeert daar met bui tenlandse hulp wel iets aan te doen. Het zal echter enkele ja ren duren voordat het zover is. Het uitblijven van regen treft ook de bewoners van het Suri naamse binnenland. De voed selvoorziening in verscheidene dorpen is ernstig in gevaar. De regering laat sinds gisteren met vliegtuigen voedsel brengen naar gebieden die niet bereik baar zijn als gevolg van droog gevallen rivieren en kreken. namen/anp - In het Waalse Ta- mines bij Namen heeft een dronken politieagent zaterdag avond een veertienjarige jongen doodgereden. Na de aanrijding pleegde de agent bovendien vluchtmisdrijf. Nadat hij een krantenkiosk ramde, kon hij door collega's worden aange houden. De 45-jarige politieman, die al langer met een drankprobleem kampt, blijft voorlopig in voor arrest. Hij riskeert een celstraf van twee jaar en degradatie in rang of een andere sanctie. Het jonge slachtoffer liep op straat zijn hond uit te laten toen hij door de auto van de politie man werd geraakt. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Op verzoek van verkeersminister Landuyt kondigde de Belgische politie begin deze maand tijdens de kerstperiode extra alcohol controles aan. door onze correspondent Remco Reiding Kiev - De Oekraïense president Koetsjma heeft gisteren de beide presidentskandida ten in zijn land opgeroepen een eventuele nederlaag zonder morren te accepteren. De inwoners van Oekraïne gingen gisteren op nieuw naar de stembus om een president te kiezen. De eerste uitslag wordt vanmor gen vroeg verwacht. Volgens de meeste pei lingen zal oppositieleider Joesjtsjenko de nieuwe president worden. In de eerste ronde haalde geen van de kan didaten een meerderheid. Janoekovitsj won de tweede ronde met minimaal verschil. In een 'oranjerevolutie' protesteerden hon derdduizenden aanhangers van Joesjtsjen ko echter tegen de uitslag. Het Hoogge rechtshof annuleerde het resultaat ander halve week later wegens grootschalige frau de. Met de ogen van de hele wereld op zich ge richt brachten de inwoners van Oekraïne gisteren voor de derde keer in twee maan den hun stem uit. De stembureaus sloten gisteravond om 19.00 uur Nederlandse tijd. De opkomst was redelijk hoog. Aftredend president Koetsjma hoopt dat de uitslag deze keer niet wordt betwist. „God, laat dit de laatste stembusgang zijn", dacht Koetsjma volgens eigen zeggen toen hij zijn stem uitbracht. „Naar mijn mening moet degene die verliest de winnaar bellen om hem te feliciteren en een einde maken aan deze verlengde verkiezingscampagne. Koetsjma riep de inwoners van Oekraïne op het hoofd koel te houden. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn 170.000 politieagenten op de been om de wet te handhaven en de orde te bewaren. „Mensen zijn moe van politiek en veront rustende politieke uitspraken. Het Oekra- iense volk wil vrede en orde in het land", zei Koetsjma. De stembusgang verliep gisteren tamelijk rustig. Op het laatste moment werd toch toegestaan dat ouderen en zieken thuis stemmen. Meldingen van grootschalige on geregeldheden bleven uit. Ongeveer 12.000 buitenlandse waarnemers hielden toezicht op het verloop van de verkiezingen, evenals honderdduizenden Oekraïners. In het oosten van Oekraïne ontbraken bij veel kiescomités een aantal vertegenwoor digers van oppositieleider Joesjtsjenko. Bij zeker vier comités waren te weinig of zelfs helemaal geen controlerende partijgenoten van Joesjtsjenko aanwezig. Het verkiezingsweekeinde eiste wel slacht offers. Volgens UA Today overleed in Lvov een waarnemer aan een hartaanval, kort na de opening van de stembureaus. Verschil lende kiezers overleden eveneens nadat ze onwel waren geworden. Zaterdagochtend al werd het hoofd van een kiescomité in Dnepropetrovsk door een familielid ver moord, meldt het Russische persbureau In terfax. Oppositieleider Joesjtsjenko, populair in het westen van het land, toonde zich zelf verzekerd tijdens het uitbrengen van zijn stem in de hoofdstad Kiev. „Ik ga winnen. Dat is honderd procent zeker." Zijn tegenstrever Janoekovitsj was crypti- scher. „Ik verwacht dat het Oekraïense volk de juiste keuze maakt. Ik heb gestemd voor de toekomst, voor de toekomst van het Oe kraïense volk", zei Janoekovitsj, die in het oosten veel steun geniet. De uitslag van de verkiezingen bepaalt of Oekraïne, dat ligt ingeklemd tussen Rus land en de Europese Unie, meer toenade ring zoekt tot het grote buurland of een westerse koers gaat varen. Janoekovitsj geldt als de conservatieve, pro-Russische kandidaat, terwijl hervormer Joesjtsjenko zich meer richt op het westen. Oekraïne is ongeveer net zo groot als Frankrijk en telt 48 miljoen inwoners. Oppositielieder Joesjtsjenko maakt een V-teken nadat hij zijn stem heeft uitgebracht. Foto: Reuters/Grigory Dukor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5