'Toeristen zo snel mogelijk terughalen' litielle op* ZEEBEVING Nog geen duidelijkheid over Nederlandse slachtoffers Oost-Afrika houdt adem in Beving krachtigste in vier decennia 'Grote paniek onder inwoners van Phuket door vloedgolf 40 feest- kapsels! Nu in de winkel A\ Nu in de winkel Terre des Hommes neemt situatie op in Sri Lanka IQ te miljoen r Azië lag - De Nederlandse re- stelt twee miljoen euro lebaar aan Het Neder- Rode Kruis, als nood- oor de getroffen gebie- Zuidoost Azië. Dat e minister Van Ardenne ïtwikkelingssamenwer- steren bekend. Naast de er-president en de konin- ïurt ook minister Bot van ou landse Zaken telegram- n aar zijn collega's in de t d èn gebieden, in sl mensen raarschuwd' r i h IM - Reisbureau Thai- ravel heeft momenteel vakantiegangers in o^d. Een tiental klanten m t Schiedamse reisbureau jot t zich in de kuststreek, as we hebben niemand op ve ind Phuket", zegt Ray- i zi Vronsen van Thailand ig Gisteren heeft hij ichtig contact gezocht e reizigers. Twee kon hij te pakken krijgen. Veel en aan de kust zijn vol- em tijdig ontkomen aan erende vloedgolf. „Zo'n eft lange tijd nodig om k t te bereiken, waardoor f ensen konden worden schuwd." tl nam beving matra waar - De zeebeving in de zaterdag op zondag lidische Oceaan, is waar- jen door de meetstations jt Koninklijk Nederlands ■ologisch Instituut J). Volgens een seismo- m het KNMI hebben de landse meetstations tril- Iwaargenomen van 8,9 op pal van Richter. De be- erd rond 02.12 uur Ne- ilse tijd geregistreerd. t toont leleven Eistad - De paus heeft zijn medeleven ge- et de slachtoffers van urgeweld in de landen Golf van Bengalen, hannes Paulus II sprak lurnis' uit over de 'im- tragedie'. Hij zei dat de jkheden rond kerstmis 5t plotselinge natuurge- n 'verstoord'. t Kruis stelt teschikbaar AG - Het Nederlandse ruis stelt 100.000 euro cbaar voor acute nood de getroffen gebieden Dat maakte Het Rode iteren bekend. Het geld lesteed aan tenten, de- watercontainers voor itoffers in Sri Lanka, In- en India. Het Neder- jtajRode Kruis wil ook zo 'gelijk bijdragen aan de wij van slachtoffers. ingenen tjeh ontsnapt Meer dan tweehon- letineerden zijn uit een nis in de Indonesische dat^ie Atjeh ontsnapt. Dat le nadat vloedgolven als de zeebeving de ge it Ufismuren hadden kapot Volgens de politiechef »el istad Pidie heeft een aan- jalcjngenen zich inmiddels loe^ergegeven. de i *erug wegkan terug' ag - Iedereen die op va ls in het door tsunami's fen gebied in Zuidoost m op kosten van de reis- laties terugkomen naar and. De ANWB is dat gis- dag met de reisbranche tigekomen. „Het calami- ïnds heeft inmiddels het bied aangemerkt als tbied", aldus de ANWB. fetekent dat iedereen die fen' is door de ramp, op van dat fonds terug kan l" Dat geldt ook voor |i die niet gewond zijn, imilieleden missen en igage kwijt zijn. maandag 27 december 2004 den haag/gpd - Of er Nederlanders zijn omgekomen door de zeebeving in de Indische Oceaan blijft onduidelijk. Fami lie en vrienden in Nederland verkeren in grote onzekerheid. Want ondanks de grote inzet van reisorganisaties, de ANWB en de Nederlandse ambassades in getroffen landen, ont breek een volledig beeld. Nederland heeft twee miljoen eu ro aan hulp beschikbaar gesteld. Uit Sri Lanka keren morgen al 270 Nederlandse toeristen vervroegd naar huis terug. Het mailtje aan haar vrienden in Nederland was hartver scheurend. De 18-jarige Mijke uit Den Haag, die in de zuidoost-Indiase stad Chennai in een tehuis voor de op vang van straatkinderen werkt, beschreef gistermiddag tot welke taferelen de vloedgolf in de dichtbevolkte kuststad heeft geleid. „Er is een verschrikkelijke chaos in de stad. Iedereen is in paniek, iedereen rent. Een groot deel van de wijk waar ik werkte is weg: de huizen, spullen, alles. Maar ik mag er niet naar toe. Te gevaarlijk." Bij de ANWB-Alarmcentrale meldden zich om vier uur 's nachts de eerste Nederlandse toeristen die in problemen verkeerden. In de loop van de dag bleken in Thailand vijf Nederlanders te worden vermist en in Sri Lanka drie. De verhalen die bij de alarmcentrale binnenkwamen waren vaak dramatisch. „Mensen staan op daken van hotels en kunnen door het hoge water geen kant op. Ze hebben al les verloren en zijn totaal ontredderd", aldus een woord voerder. Vanaf een uur of zeven gisterochtend begon het nieuws ook in de rest van Nederland door te dringen. Steeds meer ongeruste vrienden en familieleden wilden weten hoe het met hun dierbaren stond. Zoals een Utrechtse vader die een sms'je ontving van zijn dochter op het Thaise eiland Ko Phi Phi, dat zij had moe ten rennen voor haar leven. Volgens de Haagse Mijke in het Indiase Chennai zijn in de loop van de dag vele bewoners van huizen en hotels aan de kust geëvacueerd, omdat er nog naschokken met vloedgolven worden verwacht. Ook zij moest haar logeer adres verlaten. „Ik zit nu op een redelijk veilige plek, maar ik voel me heel verdrietig omdat ik almaar denk aan mijn kinderen." De ANWB trommelde in allerijl tachtig mensen op (tien keer de normale bezetting) die vanaf een uur of één 's middags de lijnen van een speciaal ingesteld telefoon nummer bedienden. Ieder uur werkten ze samen bijna 400 telefoontjes af. Rond een uur of vijf waren er al zo 'n 5000 binnengekomen. „Dit is een geweldige ramp die een enorm gebied heeft getroffen. Je hebt dan heel veel men sen nodig om alles in kaart te brengen. Dat is extra moei lijk omdat telefoonlijnen in onder meer de Maldiven niet meer werken", aldus een woordvoerder. Aan het begin van de avond hadden al ruim honderd Nederlandse toe risten zich gemeld. Ondanks het feit dat ambassades en consulaten geregeld de stand van zaken aan Den Haag doorgaven ontbrak ook bij Buitenlandse Zaken het overzicht. „We weten niet hoeveel Nederlanders in de verschillende landen aanwe zig zijn, omdat ze natuurlijk niet verplicht zijn zich bij ons te melden. Zelfs mensen die er permanent wonen hoeven dat niet te doen, verklaart een woordvoerder. Alle reisorganisaties die klanten in Azië hebben probeer den gisteren koortsachtig hun reisleiders te bereiken. Maar ook zij ondervonden hinder van de gebrekkige ver bindingen en de chaos. Tegen het eind van de avond had den ook zij nog niet alles in kaart. Wel kwam de reisbran che overeen dat alle getroffen toeristen op kosten van de reisorganisaties kunnen terugkeren naar Nederland. Het calamiteitenfonds heeft de hele zone rond de Indische Oceaan aangemerkt als rampgebied. den haag/gpd - De vloedgolf die de landen rond de Indische Oce aan trof is ook een slag voor de reisorganisatoren. Enkele tour operators hebben al regelingen getroffen om toeristen zo snel mogelijk naar Nederland terug te brengen. De reisorganisaties Necker- mann en TUI besloten gisteren al om vandaag een extra vlieg tuig te sturen naar de Srilan- kaanse hoofdstad Colombo teneinde 270 getroffen reizigers morgen terug naar huis te brengen. Coby van Dongen, commerci eel directeur van De Jong Intra- vakanties, dat jaarlijks zo'n 30.000 Nederlanders naar Thai land brengt, wil nog bekijken of het noodzakelijk is mensen te rug te halen. Daarover wordt mogelijk vandaag beslist. Of volgende Neckermannvluch- ten - dinsdag naar Phuket, van af Brussel, en vrijdag naar Co lombo - door kunnen gaan moet nog bekeken worden, al dus woordvoerder Suzanne van de Velde. Met name wat Sri Lanka betreft heeft ook Jaap de Carpentier Wolf van TUI (Hol land International en Kras, dat veel passagiers naar Zuid Oost Azië brengt) daar z'n twijfels over. Suzanne van de Velde denkt dat de ramp 'een grote crisis' bete kent voor de Nederlandse reis branche. „De eerste berichten wijzen er op dat bijvoorbeeld in Sri Lanka veel hotelaccommo daties en resorts stevig getrof fen zijn. En hoe snel is dat her steld? Wanneer kun je er weer mensen heen sturen?" Dick Broecke van FOX Vakan ties is wat optimistischer „Bij ons heeft nog niemand in Sri Lanka zich gemeld dat hij terug wil, ondanks het feit dat we ie dereen naar Colombo hebben moeten evacueren. En wat ons betreft gaan alle geplande va- kantievluchten vanuit Neder land de komende weken ook door." Vakantiegangers die deson danks geen zin hebben in hun geplande reis naar het getroffen gebied, kunnen hun trip annu leren. Dat is kosteloos als ze van hun touroperator geen ge lijkwaardige alternatieve reis aangeboden krijgen. Verder heeft het Calamiteitenfonds van de reisbranche de beving in middels ook daadwerkelijk tot calamiteit verklaard en dat be tekent dat mensen hun vooruit betaalde reisgeld via hun reis organisatie kunnen terugkrij gen. Toeristen die tijdens hun reis door de ramp werden ge troffen krijgen in principe een vergoeding voor geleden scha de en noodzakelijk gemaakte meerkosten. Overal is de verwoesting enorm. Foto: ANP nairobi/anp-rtr-afp - Landen in Oost-Afrika houden de adem in voor de mogelijke komst van vloedgolven veroorzaakt door de zeebeving voor de kust van het Indonesische Sumatra. Tot nog toe lijken de effecten zich echter voornamelijk op het psy chologische vlak af te spelen. Bewoners en toeristen in het gebied wachten in spanning af. Tot nog toe komen er uit lan den van de Hoorn van Afrika in het noorden tot Tanzania ver der naar het zuiden slechts meldingen binnen van lichte overstromingen en ongebruike lijk heftige getijdebewegingen. „We hebben vier keer vloed en vier keer eb gehad in de afgelo pen zes uur", maakte een lokale zegsman in het Keniaanse Ma- lindi bekend. Regionale autoriteiten ver wachtten verder geen proble men met het water. „We hou den de situatie scherp in de ga ten maar we denken niet dat het zo ver komt", aldus een woordvoerder van politie in de Keniaanse provincie Mombassa over mogelijke vloedgolven. De nationale autoriteiten heb ben mensen in de kuststreken uit voorzorg echter gevraagd de stranden te verlaten met het oog op mogelijk vloedgolven. „Dit is een zuivere voorzorgs maatregelen nadat er berichten binnenkwamen van rare water bewegingen in de Indische Oceaan", aldus de minister van milieu van Kenia, Kalonzo Musyoka. In Somalië sloegen boten om door zware zeegang en harde wind. Op de Seychellen hadden bewoners wel last van het op komende water. Kustwegen lie pen onder, de elektriciteits voorziening werd verbroken en de brandweer moest de start en landingsbaan van het vlieg veld geregeld schoonmaken. De Britse regering heeft haar onderdanen op Mauritius, Ma dagaskar, de Seychellen, Kenia en Tanzania opgeroepen op hun hoede te rijn voor het wa ter. Een grafiek van de aardbeving gisteren bij Sumatra. Foto: EPA Reddingswerkers en inwoners van de stad Madras in India dragen een meisje van het strand nadat de kust was getroffen door de vloedgolf na een aardbeving bij Sumatra. Zeker 390 mensen werden gedood, meldden de autoriteiten aan de zuidkust van India. Foto: Reuters rijswijk-patong/anp - De inwoners van het plaatsje Patong op het Thaise vakantie-eiland Phuket moesten het gisteren op een rennen zet ten toen een vloedgolf de stranden van het stadje bereikte. „We werden naar een heuvelachtig ge bied gedreven", vertelt Claudette Grootenboer (28) die daar op vakantie is. „Iedereen was erg in paniek." In het dorp is het een enorme chaos, vertelt Grootenboer. „Het verkeer staat helemaal vast en iedereen is op de vlucht. De vloedgolf heeft de kust verwoest en geen horecagelegenheid staat nog overeind. Rond twee uur 's nachts Nederlandse tijd voel den de inwoners van Patong de schokken van de zeebeving. „Twee uur later werden we geëvacu eerd, omdat de vloedgolf onderweg was. In het heuvelachtige gebied waar de bergen ongeveer 500 meter hoog rijn, voelden de meeste mensen zich wel veilig." In het NOS Journaal vertelde de Nederlander Mark Schlaghecke die in Phuket rit, dat hij het dak opvluchtte om zichzelf in veiligheid te bren gen. Hij overleefde vier vloedgolven. „Het is een enorm geweld. Alle huizen zijn kapot, je vindt niets meer terug." In Patong is het wegens de feestdagen erg druk. Grootenboer schat dat er wel duizenden mensen op de vlucht zijn. „Nie mand weet wat ze moeten doen. Rond het middaguur Nederlandse tijd werden de inwoners opnieuw naar de bergen gestuurd. Waarom weet Grootenboer niet. „Misschien komt er nog een naschok." Grootenboer heeft gehoord dat er mensen op het strand waren toen de vloedgolf de kust trof. „Van doden heb ik nog niets gehoord, wel rijn er mensen gewond ge raakt." Vanochtend gaat Grootenboer proberen om van het eiland af te komen en een vliegticket naar Bangkok te boeken. „Je weet eigenlijk niet waar je verstandig aan doet, maar ik denk het dat beter is om naar de binnenlanden te gaan." In Bang kok woont Nederlander Stefan de Haar (32). Hij heeft de schokken van de zeebeving ook gevoeld. „We moesten uit het appartementencomplex ko men maar het viel hier gelukkig wel mee." londen/anp-rtr - De zeebeving van gisteren voor de kust van het Indonesische eiland Suma tra is een van de zwaarste aard bevingen van de afgelopen hon derd jaar. Een overzicht van de krachtigste bevingen: Mei 1960: Chili. Beving met een kracht van 9,5 op de schaal van Richter. 5000 doden, twee mil joen daklozen. Maart 1964: Alaska, VS. Beving met een kracht van 9,2 eist 125 mensenlevens. Schade in het dunbevolkte gebied bedraagt 311 miljoen dollar. Maart 1957: Alaska, VS. Beving met een sterkte van 9,1 op de Richterschaal. Geen slachtoffers gemeld. November. 1952, Rusland. Be ving in het verre oosten van Rusland met een kracht van 9,0 veroorzaakt tsunami die Hawaii bereikt. Er vallen geen slachtof fers. December 2004: Indonesië. Zeebeving met een kracht van 8,9 op de schaal van Richter. Duizenden mensen in Zuid-Azi atische landen India, Sri Lanka, Indonesië, Thailand, Maleisië komen om. Januari 1906: Ecuador/Colom bia. Aardbeving met een kracht 8,8 voor de kust van Ecuador en Colombia veroorzaakt vloedgolf. Ongeveer duizend mensen vin den de dood. Februari 1965: Alaska, VS. Be ving met kracht van 8,7 op de schaal van Richter veroorzaakt ruim 10 meter hoge tsunami. Voor zover bekend vallen er geen slachtoffers. Augustus 1950: Tibet en India. Een aardbeving van 8,6. Min stens 1500 mensen vinden de dood door instortende huizen, tempels'en moskeeën. Februari 1923: Kamtsjatka, Rusland. Beving met een kracht van 8,5. Februari 1938: Indonesië. Be ving onder de Banda-Zee van 8,5 op de schaal van Richter ver oorzaakt tsunami's en veel scha de op de eilanden Banda en Kai in het oosten van de Archipel. Feest-tip! De oud nieuw (advertenties) Koop nü uw Oudejaarsloten! fa 5 minuten ,j_ klaar in 5 minuten Oudejaarsloterij-»» 4*. 40+ en voor het eerst moeder... 4C Gratis horoscoopboekje! Afi Mariëtte kreeg van Margriet een buikwandcorrectie rijswijk-colombo/anp - De Ne derlander Lei Bouns, coördina tor van Terre des Hommes in Zuid-Arië, kreeg gisteren rond 09.30 uur lokale tijd het eerste trieste bericht over de zeebe ving. Aan de oostkust in Sri Lanka verdwenen drie kinderen in een vloedgolf. De slachtoffer tjes zaten op een van de inter naten die de ontwikkelingsor ganisatie steunt voor kinderen die zijn getroffen door de bur geroorlog in het land. Bouns aarzelde geen moment en stuurde onmiddellijk medewer kers naar de getroffen staten Batticaloa en Trimcomalee. Al snel hoorde hij over de gi gantische omvang van de ramp. Dat de zeebeving in het oosten en zuiden van het land duizen den mensen heeft gedood en honderdduizenden inwoners al hun bezittingen hebben verlo ren. „We hadden het wel zien aankomen, maar uiteindelijk kwam het zo snel dat niemand er meer iets tegen kon doen." Terre des Hommes heeft naast de internaten in het oosten, projecten lopen aan de zuid- en westkust voor vissers. Ook daar heeft Bouns hulpverleners naartoe gestuurd. De medewer kers inventariseren de komen de dagen wat er precies aan noodhulp nodig is.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3