Loterijkoorts steekt weer de kop op GESPREK VAN DE DAG Deelnemers Wetenschapsquiz weten bijna niets van plastic Junks pissig over 'kerstkaart' Goed voornemen De Amerikaanse actrice ANGELINA JOLIE heeft met haar geadopteerde Cambodjaanse zoontje Maddox een kerstbezoek gebracht aan Palestijn se weeskinderen in een vluchtelin genkamp in Libanon. De actrice wil de dat Maddox zou kennismaken met kinderen die het minder goed hebben, aldus een woordvoerder van Jolie. Zij had onder valse naam haar intrek in een luxe hotel in de Liba nese hoofdstad Beiroet genomen. Ze wilde zelf niet met de media pra ten. Jolie speelde Lara Croft in de avonturenfilm Tomb Raider. Ze is ambassadeur voor de Unhcr, de vluchtelingenorganisatie van de Ver enigde Naties. Foto: EPA Deze week gaan verschillende pre sentatoren RTL Boulevard aan el kaar praten. Afwisselend nemen Cil- ly Dartell, Jeroen Kijk in de Vegte en Martijn Krabbé de plaats in van BEAU VAN ERVEN DORENS. RTL kan zo kijken of zij de opvolger voor de presentator, die onlangs zijn ver trek aankondigde, zouden kunnen zijn. De Britse koninklijke familie is be gonnen met voorbereiding voor de KRONING van PRINS CHARLES (op de foto samen met zijn zoon Harry). Volgens hovelingen wordt de cere monie moderner dan de vorige. Een deel van de praal bij de kroning ver dwijnt. Ook krijgen leiders van niet- christelijke godsdiensten een promi nentere rol. Er is veel gebeurd sinds de kroning van koningin Elizabeth II in 1953, aldus de organisator van de ceremonie, de hertog van Nor folk. De hertog wil zijn voorstellen volgend jaar aan de 56-jarige kroon prins voorleggen. Foto: Reuters Gay Mortier K-benen: skibenen onderaan de helling DAGELIJKS LEVEN GCZéU-IÓ. He-- IEPEreeev/ /.s bljjvejm sWpeW MENSELIJK Tot hun grote schrik heeft een aantal Amsterdamse junks on langs een niet zo vriendelijke kerstgroet van de politie in hun postbus gevonden. Op de kaart stond dat de ontvangers Kerstmis in de cel moesten doorbrengen als ze hun openstaande boetes niet snel betaalden. De tekst op de kaart viel helemaal verkeerd bij de drugsverslaafden. Op de voorkant van de kaart staat onder meer 'criminals watch out, we'll be watching you' en binnen in de tekst 'ik zit hier heel alleen kerst te vieren'. WUlemijn Los, di recteur van de belangenvereni ging voor drugsgebruikers MD- HG, vindt de kaart veel te ver gaan. „Mensen die de kaart had den gekregen, kwamen hier vrij overstuur binnen. Een van hen is bijvoorbeeld een psychiatrische patiënt die onder een brug slaapt. Hij doet niks, maar krijgt boetes omdat hij buiten slaapt." Op de kaart staat een telefoon nummer dat de ontvanger moet bellen. Op het bandje dat de junk te horen krijgt, staat dat hij zich moet melden bij het dichtstbij zijnde bureau. „De komende we ken gaat de politie actief op zoek naar u. U loopt een grote kans te worden aangehouden rond de feestdagen. Houd er rekening mee dat wij doen wat wij zeggen." De belangenvereniging besloot tot een tegenactie. Op een A4-tje, dat naar alle wijkbureaus is gegaan, presenteert de MDHG foto's van haar twaalf 'topscoorders', met een zwart balkje voor de ogen. Deze groep krijgt de meeste boe tes. Bij alle foto's staat een tekstje met wat de junks fout hebben ge daan. Zo maakt Redman zich vaak schuldig aan zweetvoeten, leeft Opa op zijn 75e nog steeds op straat en scoort Boeroe elke nacht een boete van 90 euro voor het slapen onder een brug. Als afslui ter wenst de vereniging de politie 'een behaaglijke kerst', anp Deelnemers aan de Nationale Wetenschapsquiz 2004 weten vrijwel niets van plastic. Dat blijkt uit een analyse van de duizenden inzendingen door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Slechts een kwart van de inzen ders wist dat zachte plastics slecht drogen omdat ze water afstoten. Met door elkaar gehusselde woorden hebben de quizdeelnemers geen moeite. Liefst negen van de tien deelnemers antwoordden dat dzee tksetznoedr veel mietoe te lezen is, omdat we de woorden als patronen herkennen. Ruim 20.000 mensen stuurden hun antwoorden in voor de quiz. NWO organiseerde het festijn samen met de VPRO. Gemiddeld hadden de deelnemers tien van de zestien vragen goed. Lezers van de Haagsche Courant scoorden het hoogst (11,6 vra gen goed). Opvallend was de hoge score van lezers van Dagblad de Limburger (11,3) ten opzichte van die van hun buren, het Belgische HUMO (8,3). De grootste verschillen tussen mannen en vrou k ontstonden bij de vragen over een wijnglas en fietswiel. Van de vrouwen wist 80 procent dat dfe toonhoogte lager wordt als je met een natte vin over de rand van een wijnglas wrijft terwijl je hi i| glas vult. Van de mannen had 70 procent deze vraag goed. Daarentegen wisten vier van de vijf [j mannen dat het voorwiel van een fiets sneller draait in een scherpe bocht. Van de vrouwen hiw den drie van de vijf het goede antwoord. Winnaar van de Wetenschapsquiz 2004 werd 0 Hway Ik uit Leiden. De leraar exacte vakken wo 1' een reis naar Andorra. Net als de winnaars van t tweede en de derde prijs had hij alle vragen go« t De winnaar tijdens de televisie-uitzending was v tuurkundige lan Zaanen. Hij had tien van de ve tien vragen goed. Met die score hielp Zaanen zi V team van wetenschappers aan de overwinning het team van hoofdredacteuren, anp 'Goesting' (lust, trek, smaak of zin) is voor de Vlaming het mooiste woord uit de Nederlandse taal. GOESTING is door ruim een kwart van 3300 luisteraars van de Vlaam se zender Radio 1 gekozen uit een totaal van tien Nederlandse woor den. Geroezemoes, reutemeteut, oe lewapper en verdonkeremanen be zetten de plaatsen twee tot en met vijf. Goesting is weliswaar Vlaamse spreektaal, maar is wel opgenomen in de officiële Woordenlijst der Ne derlandse Taal en de woordenboe ken van Van Dale. „Goesting heb ben op een stukske eten", betekent zoveel als trek hebben in een goede maaltijd. Het woord wordt ook vaak gebruikt om seksuele lusten aan te geven, zoals in de uitdrukking 'De broek vol goesting hebben'. Goes ting is een verbastering van het La tijnse 'gustus' (smaak). Terwijl in Nederland de winter koud begonnen is en Spanje kampt met sneeuwoverlast is in Brazilië de ZO MER stralend begonnen. De mussen vallen er uit de dakgoot van de hitte. Duizenden mensen genoten gisteren op het strand bij Rio de Janeiro van de zomerzon. Foto: EPA De actie van Radio 3FM voor Darfur heeft 717.351 euro opgebracht. De dj's GIEL BEELEN, CLAUDIA DE BREIJ en WOUTER VAN DER GOES boden het bedrag aan het Rode Kruis aan, dat daarmee een mobiel ziekenhuis in de Sudanese provin cie kan opzetten. De drie dj's ver bleven sinds maandag in een glazen huis aan de Neude in Utrecht. Van uit deze 'kas' verzorgden zij alle ra dio-uitzendingen van 3FM. Het drie tal heeft ook de hele week gevast en leefde op sap en bouillon. Luiste raars konden tegen betaling platen aanvragen. Ook werden er spullen van bekende Nederlanders geveild voor het goede doel en vrijdagmid dag ging onder leiding van veiling meester Freek de Jonge ook de in boedel van het glazen huis onder de hamer. 'Beautiful Day' van U2 bracht van alle verzoekplaten met 3000 euro het meeste geld op. In België zijn voor het eerst in ruim driehonderd jaar WILDE LYNXEN gesignaleerd. De katachtige roofdie ren met grote oorpluimen zouden zich vooral ophouden in het Duitsta lige deel van het land. Dat meldden gisteren diverse Belgische media, op basis van getuigenverklaringen. De dieren zijn vermoedelijk afkom stig uit Duitsland. Daar zijn opnieuw illegaal lynxen uitgezet. Ook in de Duitse streek van de Palts en de Franse Alpen, Jura en Vogezen hou den zich sinds enkele jaren weer wilde lynxen op. Wie in één klap schatrijk hoopt te worden, kan rond de jaarwisseling zijn slag slaan. Traditiegetrouw stunten de loterijen met megaprij- zen. En kunnen de gokkers weer fantaseren over rijkdom en luxe. Een oudejaars- en een december- lot wil hij. Het eerste met het eindcijfer negen en als tweede een blauw lot met het eindcijfer acht. „Daarmee heb je de grootste kans om te winnen", weet Jim van Hoek. „Twee loten om de kansen een beetje te spreiden." Wat hij met het geld zou doen als hij miljoenen wint? „Nou, een mooi huis kopen, een nieuwe au to, een grote reis maken en wat geven aan familie en goede vrien den." En met de rest? Daar moet hij nog even over nadenken. Rond de jaarwisseling steekt de loterijkoorts weer de kop op, met visioenen van miljoenen op de bank. De Lotto stunt met een jackpot van 17,5 miljoen euro, de Postcodeloterij belooft een jum bokanjer van 20,9 miljoen en de Staatsloterij heeft het oudejaarslot met als hoofdprijs het recordbe drag van twintig miljoen euro be lastingvrij. Elk jaar zijn de hoofdprijzen ho ger. De concurrentie tussen de lo terijen is moordend. Wie de grootste en meeste prijzen biedt, haalt de grootste omzet. De Staatsloterij loopt wat dat be treft aan kop. De helft van de Ne derlandse huishoudens koopt een oudejaarslot. Van de 4,8 miljoen lotnummers is inmiddels ruim ze ventig procent verkocht. Met de 2,5 miljoen prijzen is in totaal zes tig miljoen euro te winnen. „Spe lers gaan maar voor één ding, en 'Dit is de hel' De zes grootste loterijorganisa ties Staats-, BankGiro-, Sponsor en Postcode.loterij, Lotto en Sci entific Games behaalden vorig jaar samen een omzet van 1,5 miljard euro. Aan prijzengeld werd 720 miljoen uitgekeerd. Daarvan incasseerde de Staat 68 miljoen euro aan kansspelbelas ting. Goede doelen ontvingen 369 miljoen euro. Ook de verko pers van loten pikken een graan tje mee van de eindejaarsrally. De Staatsloterij geeft op de ver koop van oudejaarsloten twee procent extra provisie. Toch blij ken winnaars van grote prijzen in de praktijk hun leven zelden Alleen als ik beweeg schiet de wijzer van de weeg schaal in de badkamer even over de 93. Het valt nog niet eens mee, om tien kilo aan te komen. Het lijkt wel of het lijf zich verzet tegen de overmaat van twee dagen kerst, door in de nachtelijke uren in hoog tem po af te breken waarmee het overdag is volgestopt. Na drie maanden van nauwelijks sporten en gestaag dooreten, dreig ik in het zicht van de haven te stran den. Om in het nieuwe jaar tien kilo te kunnen afval- len, moet ik er nog tivee aankomen. Ik vestig komen de week al mijn hoop op de oliebollen en de appel flappen. In de zomermaanden spiegel ik mij graag aan Lance Armstrong, al was het maar met de bumpersticker ('Lance and I ride Trek') op mijn auto. In de winter maanden is Jan Ullrich het grote voorbeeld. De bege nadigde Duitse wielrenner komt altijd tien kilo aan in de maanden dat hij het wat rustiger aan doet. Een belangrijk deel van het seizoen besteedt hij vervol gens niet aan de jacht op zijn Amerikaanse concur rent, maar aan het kwijtraken van overgewicht. Armstrong beroept zich erop dat hij als enige in het peloton ook op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag op de fiets zit. Maar dan hebben Jan en ik wel wat an ders aan ons hoofd. Toch heb ik dit jaar ergens in oktober m'n racefiets weggehangen, met het vaste voornemen het deze winter niet zo ver te laten komen. Op de mountain bike zou ik mijn conditie en mijn gewicht in de don kere maanden voor kerst op peil houden. Maar toen ik met een valpartij op het eerste ritje twee ribben kneusde, moest ik het noodgedwongen wat rustiger aan gaan doen. En daar stop je niet zo gemakkelijk mee. Mijn tweede richtpunt om weer serieus te beginnen werd 1 december, de datum waarop de profwielren ners starten met de voorbereiding op het nieuwe sei zoen. Half november zette ik mijn racefiets op zolder op de rollenbank, om alvast te trainen op souplesse. Met de mountainbike zou ik aan kracht en conditie werken. Maar 1 december was eigenlijk al voorbij voordat ik het wist, waarna ik ongemerkt toch weer in het Jan Ullrich-scenario terechtkwam. En dan moet je er ook vol voorgaan. Niet trainen en je met eten zodanig matigen dat je toch redelijk op gewicht blijft, is geen optie. Als er niet wordt gefietst, willen Jan en ik voluit van het leven genieten. Mijn racefiets staat sinds die tijd volgens mijn nazaten hinderlijk in de weg onder het dartbord en naast het voetbalspel. En na een paar weken stuurt mijn eega me met een stofdoek naar boven. Op momenten dat ik fanatiek train, schommelt mijn lichaamsgewicht rond 85 kilo en kan ik alles eten wat ik wil. Stoppen met fietsen gaat me in de winter makkelijk af, maar ophouden met alles te eten wat ik wil, is een verworvenheid die ik niet graag opgeef. Goed, er zijn best weieens momenten dat ik na een bord patat, twee nasischijven, een fri- f kadel en een kroket ogenblikken van menta le zwakte ken. Waar ben ik helemaal mee bezig? Maar dan verman ik mij en laat ik me de dag erop bij het tweewe kelijkse koffiebezoek bij mijn moeder weer twee taartpunten voorzetten. Als Jan sterk is, moet ik het ook zijn. Het blad Fiets bracht mij enkele we ken geleden al de Fietscoach, het trainingsschema dat dit jaar voor bereidt op de Amstel Gold Race (16 april, week 15), de Dolomieten Ma rathon (week 26) en Luik-Bastena- ken-Luik (week 32). Het richtpunt voor het hervatten van de training is voor mij nu 2 januari, dé dag van de goede voornemens. Maar als ik op die datum beelden te zien krijg van een Ullrich die zich nog eens een halve liter pils laat voorzet ten, kan het zomaar 2 februari worden. Voorlopig de komende zes dagen nog 2 kilo te gaan. Reageren? column@dickvanderplas.nl Met het nieuwe jaar in zicht droomt half Nederland weer zoete dromen van grote rijkdom en een leven zonder werken. Foto: GPD/Koen van Wei dat is een grote hoofdprijs win nen", zegt Joris van Dijk van de Staatsloterij. De hausse aan enorme hoofdprij zen ontstond begin jaren negen tig, nadat de Postcodeloterij in ingrijpend te veranderen. Slechts een enkeling stopt met werken of jaagt het gewonnen geld er in de kortst mogelijke tijd doorheen. Het merendeel koopt een nieuwe Opel Astra in plaats van een Lamborghini. Een enke ling wordt zelfs doodongelukkig door de weelde. Zoals de Portu gees die vorige maand de jack pot van 43 miljoen euro won en sindsdien met zijn gezin als op gejaagd wild leeft, bang voor ontvoeringen en mensen die op zijn geld azen. Daarnaar ge vraagd zei hij terug te verlangen naar zijn oude leventje zonder veel geld. „Want dit is de hel." 1989 zijn entree had gemaakt. In 1992 werd de Staatsloterij een zelfstandige stichting en steeg de hoofdprijs van de traditiegetrou we ton -honderdduizend gulden- naar het toen 'sensationeel' ge noemde bedrag van drie miljoen gulden. In één klap kon je miljo nair worden. Sytze Kingma, specialist op het gebied van kansspelen bij de Vrije Universiteit in Amsterdam: „Met grote hoofdprijzen kun je mensen trekken. Die focussen daarop. Je kunt beter een paar grote prijzen in het vooruitzicht stellen, dan een grote reeks kleinere." Elke loterij heeft zijn eigen con cept. Het enorme succes van de Postcodeloterij is volgens Kingma te danken aan het feit dat de prij zen op tv door coryfeeën worden uitgereikt. „Daar is het één grote fusie van media, sterren uit de showbizz en goede doelen. Dat spreekt mensen enorm aan." De negentienjarige R. won vorig jaar een miljoen euro in de Staats loterij. Ze heeft gevraagd haar naam niet te vermelden, om met haar rijkdom geen ongewenste aandacht te trekken. „Vroeger fantaseerde ik over wat ik allemaal zou doen als ik een grote prijs zou winnen", zegt ze. „Ik zou een ei gen zaak beginnen en dure vakan ties houden. Toen ik dat miljoen won was het heel onwerkelijk, zo'n groot bedrag. Ik kon het niet geloven." Maar van al die wilde fantasieën is weinig terecht gekomen: geen ei gen zaak, geen groot feest en ook geen dure vakanties. „Een deel van het geld staat op een spaarre kening. Wel heb ik een huis ge kocht en een auto, maar wel een tweedehandsje. Ik vond dat het al gek genoeg was. Ik heb altijd een heel gewoon leven gehad en thuis geleerd op de kosten te letten." In hoeverre mensen echt gelukkig worden door het winnen van enorme bedragen is nauwelijks bekend. Volgens Ruut Veenhoven, hoogleraar 'menselijk geluk' aan de Erasmus Universiteit Rotter dam, is het ideale onderzoek nog niet gedaan. „Uit een kleine steekproef onder prijswinnaars bleek dat die erg gelukkig v Andere onderzoeken sprekeP1 weer tegen." j1' Zo werd in een kleinschalig F1 derzoek in de Verenigde StaiR het geluk van loterijwinnaarPÉ geleken met dat van niet-wi<^ naars in hun straat. Beide grj pen kwamen er in de meting gelukkig uit. Ook bij mensen die een flinl|j fenis kregen, was slechts sprj van een kortdurend gelukseA Na een paar maanden was nd luksgevoel al weer verdwenari Prijswinnares R. herkent datfj' ben er helemaal niet gelukkiP' door geworden. Geluk zit inr andere dingen. Ik weet dat illjs nooit geldzorgen zal hebbeqL maar het nadeel van zoveel ist is, dat sommige mensen jalcF zijn en eèn beroep op je doe^e Ook heeft er een verhaal de i gedaan dat mijn vader me si omdat hij niets van mij gekrf zou hebben. Dat zijn de neglt kanten." Thea van Beek

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2