erwoestende zeebeving in Azië KORTING Tsunami haalt 900 km per uur 30% TOT VINTERSPORT mm Voorhouter houdt aan zinloos geweld blijvend hersenletsel over OP MEER DAN 10.000 SCHOENEN EN JACKS #:r dan 12.000 doden door tsunami's Acht Nederlanders vermist Golven van tien meter hoog Atjeh zwaarst getroffen sjtsjenko wint Oekraïne OPGERICHT 1 MAART 1860 maandag 2f DECEMBER 2OO4 (advertentie) adidas pumn Cö335ïfl De actie is geldig van 27/12 t/m 31/12. www.intersport.nl de bilt - „Als deze aardbeving of liever gezegd zee beving op land had plaatsgevonden zou er hele maal niets meer overeind hebben gestaan." Voor Hein Haak, seismoloog van het KNMI in De Bilt is het duidelijk: de beving die gisteren zoveel ver woestingen aanrichtte op de kusten van Zuidoost- Azië, was een 'heel bijzondere'. Bijzonder vooral vanwege de enorme kracht: 8,9 op de schaal van Richter, wat een vijfde plek op levert op de lijst van de zwaarste geregistreerde bevingen aller tijden. Dergelijke 'grote jongens' meten ze maar zelden in De Bilt. De vorige was alweer veertig jaar geleden: een aardbeving in Alaska, die 9,2 op de schaal van Richter haalde. En vier jaar eerder werd Chili getroffen door een beving van 9,5. De beving van gisteren, midden in de Indische Oceaan, was ook bijzonder vanwege haar enor me reikwijdte. Als gevolg van de beving sloegen enorme vloedgolven op de kusten van de vele landen die deze betrekkelijk kleine oceaan om sluiten. De razende watermassa's, van soms wel tweehonderd kilometer breed, deden er slechts een minuut of twintig over om het vasteland te bereiken. „Die vloedgolven kunnen een snelheid hebben van zo'n 900 kilometer per uur", aldus Haak.Als een vloedgolf de kust nadert en het ondieper wordt neemt de snelheid af, maar wordt hij wel hoger. Met een vaart van nog ruim boven de honderd kilometer spoelt de watermas sa vervolgens het land op, alles wegvagend op zijn weg." Tachtig procent van de vloedgolven, door des kundigen ook vaak aangeduid als tsunami's, komt voor in de Stille Oceaan. Tsunami is een Ja pans woord, samengesteld uit de woorden haven (tsu) en golf (nami). Zolang de golf in diepwater is merk je er aan het oppervlak niets van. Een schip kan in een diepe zee rustig over een tsuna mi heen varen. Anders wordt het als de tsunami een kust nadert. Dan kunnen er golven van tien tallen meters hoog ontstaan. Zo'n verwoestende muur van water sloeg zes jaar geleden op de kust van Nieuw-Guinea. Door zijn enorme snelheid kan een tsunami in een groot gebied zijn verwoestende werk doen. Toen Chili in 1960 door een aardbeving werd getroffen lag het epicentrum, de plek recht boven de aardbe ving, vlak voor de kust. De vloedgolf die hiervan het gevolg was trof de volgende dag het eiland Hawaï, op bijna 4000 kilometer afstand. De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders9hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Vloedgolven na zeebeving Kalm en droog 2/5° lanriffjNo 1,20 ZATERDAG 1,70 Tientallen gewond in het verkeer Dagblad Laura Pausini gelooft in eigen kracht Martin Jol blijft winnen met Spurs Lanka 3.538, in India meer dan 3.000, in Maleisië 28, in Thai land meer dan 300 en op de Maldiven enkele tientallen. Het aantal gewonden loopt in de tienduizenden. Het zwaarst getroffen lijkt het Indonesische Atjeh op Sumatra, waar in de stad Banda alleen al 3.000 slachtoffers vielen. „Het was schitterend weer, geen wol ken en plotseling kwam het wa ter. Het kwam in de stad tot borsthoogte", vertelde een in woner van het zwaar getroffen Banda. Een marine-officier in dezelfde stad vertelde telefo nisch dat iedereen volstrekt verrast was: „De mensen zagen het water stijgen en ze renden niet weg. Ze bleven kijken. Een aantal van mijn eigen mensen is ook verzwolgen." Ooggetuigen meldden dat vol wassenen door de golven van de straten de zee in werden meegesleurd, kinderen uit hun armen werden gezogen en ver dronken. De Indonesische pre sident Susilo Bambang Joedho- jono wordt vandaag op Suma tra verwacht. In de meeste ge bieden is de noodtoestand uit geroepen. „Nog nooit heeft zich zo'n cata strofe voorgedaan in ons land", zei de Thaise premier Sjina- watra. Vooral op de toeristische eilanden zoals Phuket is de schade gigantisch. Vele duizen den konden het vege lijf nog Een tsunami richtte op het strand van de befaamde badplaats Phuket een enorme ravage aan. Auto's en boten werden als speelgoed opgetild en verder landinwaarts neerge kwakt. De vloedgolf trof tal van hotels. Minstens 120 mensen kwamen om in de omgeving van Phuket en het dodental kan nog fors oplopen. Foto: Reuters redden, maar anderen werden volkomen verrast door de me ters hoge vloedgolf en stierven. „Er was geen enkele waarschu wing. Ineens was die water muur er. Niets bleef overeind", meldde een Amerikaanse toe rist. Ook op Sri Lanka wordt gespro ken van de grootste natuur ramp in de geschiedenis. Presi dent Kumareatunga sprak van een nationale catastrofe. Hij heeft internationale hulp ge vraagd. In zijn land zijn net als in Indonesië en Thailand veel vissersdorpjes soms compleet weggespoeld. Pagina Zeebeving netsk - De Oekraïense ielieder Joesjtsjenko is rschijnlijke winnaar van j identsverkiezingen. Vol- rerse peilingen haalde hij 155 procent van de stem- e voorlopige uitslag van Ier veel problemen verlo- de ronde volgt vandaag. id president Koetsjma steren de beide presi- ndidaten in zijn land op ntuele nederlaag zonder te accepteren, irste ronde haalde geen van de kandidaten een meer derheid. Viktorjanoekovitsj won de tweede ronde met mi nimaal verschil. In een oran jerevolutieprotesteerden hon derdduizenden aanhangers van Viktor Joesjtsjenko echter tegen de uitslag. Het Hooggerechts hof annuleerde het resultaat anderhalve week later wegens grootschalige fraude. Pagina Buitenland: Koetsjma maant tot rust na verkiezingen COMMENTAAR Leidsch £04ag/gpd-rtr - Een zware *ld|ng bij het Indonesische Sumatra gevolgd door Cjedgolf heeft gisteren 1 in 12.000 slachtoffers ge- 'uid-Oost Azië. Gevreesd 3! lat het dodental in de ezè getroffen landen, Indo- t ri Lanka, India en Thai- •9-Dg enorm zal oplopen, itu met een hoogte tot tien verrasten gistermorgen 60jien kustbewoners en 1. De watermuur die Indische Oceaan en de l?Van Bengalen raasde, :c«een gigantische schade "ictfe vloedgolf werd veroor- ieioor een aardbeving in de )ewan Sumatra, met een delvan 8,9 op de schaal van één van de zwaarste uit ra hiedenis. fjsjes voor naschokken die watermassa's kunnen aken, hebben miljoenen 1 de nacht in de open 1 oorgebracht. De bericht- 1' uit de door de ramp ge- 'e gebieden is uiterst sum- 34 )e meeste verbindingen ge og verbroken. Wegen, orl nen en havens zijn ver- el1 Mede daardoor is het laiilstrekt onmogelijk een k beeld te krijgen van de ite 2 ast staat dat meer dan nensen zijn verdronken er nog duizenden wor- mist. Onder de vele ver zijn acht Nederlanders, Sri Lanka en vijf in d. De ANWB is sinds k 27 2: iu< pa 30I iddag met man or 97 D. lezig te situatie in kaart gen en hulpacties voor ;iden. Duizenden tele- 5 zijn binnengekomen speciale telefoonnum- llende landen hebben schepen ingezet om ge in te redden. Ook met in ebleven vissersbootjes overal mensen geëva- Volgens de laatste be vielen in Indonesië an 5.000 doden, in Sri OEKRAÏNE door Eric-Jan Berendsen leiden - De 34-jarige man uit Voorhout die in de nacht van maandag 4 op dinsdag 5 oktober op de hoek van de Zijlsingel en de Trompstraat bewus teloos op straat werd gevonden, houdt blijvend hersenletsel over aan zijn mishandeling. „De twee vermoedelijke daders hebben wel vijf minu ten tegen zijn hoofd staan schoppen en erop staan dansen", vertellen zijn vrouw en schoonva der. De politie heeft in november twee Leide- naars van 15 en 17 jaar opgepakt in verband met de zaak. Wat de familie van het slachtoffer het meest steekt, is dat de twee vermoedelijke daders be kenden zijn van de politie. „Ze terroriseerden de wijk, maar de politie vond het nooit nodig hen voor langere tijd op te pakken", aldus de schoon vader. Als ze wel waren gearresteerd, hadden ze mijn schoonzoon nooit in elkaar kunnen slaan. De politie had die gasten beter in de gaten moe ten houden." Het slachtoffer, straatmaker van beroep, had 4 oktober 's avonds als barkeeper gewerkt in het Antonius Zalencentrum. Na een drankje in café 't Praethuys aan het Vrouwenkerkhof was hij fiet send onderweg naar het huis van zijn moeder aan de Van Speykstraat. Nadat hij zonder reden in elkaar is geslagen, heeft hij daar nog bijna drie kwartier gelegen voordat een voorbijganger een ziekenwagen belde. Uiteindelijk hebben ze via een datum die in zijn trouwring is gegraveerd zijn identiteit kunnen achterhalen. Pagina Ri: 'Ze hebben staan dansen op zijn hoofd' (advertenties) ruswuk - Door tientallen aan rijdingen als gevolg van glad heid en mist op de wegen in het noorden van het land zijn giste ren op de A 28 zeker 34 mensen gewond geraakt Bij de drie grootste plekken des onheils bij Joure, De Wijk en tussen Staphorst en Zwolle waren zo'n 75 auto's betrokken. Daarnaast ontstonden er door ongelukken en opstoppingen tal van files, in totaal met een lengte van circa 150 kilometer. Prince verdiende best in popwereld new york - De Amerikaanse popartiest Prince heeft dit jaar 87,4 miljoen dollar vergaard met zijn Musicology-tour. Hier mee staat hij bovenaan de lijst van veelverdieners in de pop wereld van 2004. Prince (His Royal Badness) gaf dit jaar 96 concerten in 69 steden. Nederlander spaart niet meer Amsterdam - De spaar drift van Nederlanders is geheel gaan lig gen. Sinds mei blijken de spaar tegoeden niet meer te groeien. De consument heeft simpelweg geen geld genoeg meer om opzij te zetten. Dit blijkt uit het Statis tisch Bulletin van De Neder- landsche Bank (DNB). Door loonmatiging en prijsstijgingen hebben de Nederlanders minder te besteden. Begin deze week deed DNB- voorzitter Nout Wel link een oproep aan de consu ment om het spaargeld uit te ge ven. Daarmee zou de consu ment de economie stimuleren. 'Zorro' klimt op dak van Soestdijk baarn - Een lid van de actie groep Fathers 4 Justice is er, uitgedost in een Zorro-kos- tuum, in de nacht van eerste op tweede kerstdag in geslaagd Pa leis Soestdijk binnen te dringen en daar uren op het dak door te brengen. De man, Jos Aalders uit Velp, werd gisterochtend omstreeks tien uur door de ma rechaussee in de kraag gevat. De marechausse wachtte met de arrestatie tot de mist was op getrokken, nadat zij eerder al de wetenschap had verkregen dat het hier niet ging om een terro rist, maar slechts om een lid van de groep die regelmatig ac tie voert voor meer rechten van gescheiden vaders. Pagina Binnenland/Economie 1 0 J3» ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel j Johnson Bros ontbijtservies! I Ik betaal I automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I MN I Naam J Adres I Postcode J Plaats I Telefoon Geboortedatum e-mail: I I Bank/giro* Handtekening Uitsluitend bl) automatische Incasso I Stuur de bon In een oncefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 127. 1800 VB 1 Alkmaar Gratis tel 0800 1711 I E mail lezersservlce#hdc nl of surf I naar www leldschdagblad nl WIJ gaan zorgvuldig om met persoons- I gegevens In de colofon van ae krant I vindt u nadere informatie I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Muur van piepschuim langs rijksweg A4 gaat in vlammen op ïje vlaggen kunnen in blauwe halfstok. Hoe- officiële uitslag van de itsverkiezingen in de pas in de loop van de- wordt verwacht, wijst op dat Joesjtsjenko als uit de bus komt Als- ïchtigheid, zo lijkt het. net de uitslag nu een an de ernstige politieke lheid in het land? Dat betwijfelen, eespalt zou is groter dan linnen wor- jramen na de nmgeldig ver- var verkiezin- jcl1ihangers van im|rale democraat Joesjt- eermassaal in opstand met 3reknje revolutie', de blau- Aanhangers van de pro- [JfMie Janoekovitsj - zullen keer niet zomaar neer- iatsbij de uitslag. Bij het van de stemlokalen ,nn!vast een stevig protest Ke'1)ndigd. Opnieuw zou 1 fraudeerd. Een nieuw cal^tk in de toch al zo bi- ^^erkiezingsstrijd is snel \en. nt er voor de op de EU Angelina Jolie leert haar zoontje wat armoede is en VS gefocuste Joesjtsjenko dan ook op aan zijn ware kracht te tonen. Een volwassen democra tie betekent immers dat ook naar de minderheid wordt ge luisterd. Joesjtsjenko moet laten zien dat hij zich daaraan niet wil onttrekken; dat hij bijvoorbeeld bereid is zich te verdiepen in de taal van de vele duizenden mijn werkers in het oosten van de Oekraïne. Kompels die zich da gelijks vele hon derden meters on der de grond in het zweet werken om, zoals zij zelf zeggen, het geld te verdienen dat de oranje brigade verbrast. Als Joesjtsjenko daadwerkelijk bereid is zich in te zetten voor het herstel van de (economische en politieke) rust in zijn land, zal hij zijn oranje patronen dan ook van blauwe tinten moeten voorzien. Laat hij dat na, dan neemt de diepe verdeeldheid tussen oost en west in de Oekra ïne slechts toe. Iets waar ook de EU en VS niet op zitten te wach ten. Adriaan Brandenburg

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1