Martin Jol blijft winnen met Spurs SPORT Het masker van Janne Ahonen is nog niet afgegaan Budget van 5 miljoen, eredivisie met 12 clubs Actuele SMS-service amateurvoetbal /-^ Speelsters DIOK geven zich bloot Tennisser Roger Federer is beste sporter van Europa van dit jaar Kijk onder 'voetbaluitslagen' op Iff j www.leidschdagblad.nl fe Qn 'h door Maarten van Helvoirt den bosch - Janne Ahonen als balleri na, het is nauwelijks voor te stellen. De man die als motto heeft 'ik kom hier om te springen, niet om te la chen', is namelijk nooit te betrappen op een frivoliteitje. Maar afgelopen zomer moest 's werelds beste schans springer eraan geloven; zijn vrienden hesen de Fin op zijn vrijgezellendag in een roze tutu. Op de foto's op in ternet kan er geen enkele lach vanaf. Ahonen staat te boek als een man die nooit een spier vertrekt op zijn gelaat. Vandaar dat ze hem 'Het Masker' noemen. Zelf zit hij daar niet mee, als hij maar goed en ver springt. En dat doet de Fin altijd en overal, onder alle omstandigheden. In het zomer- en wintercircuit is Ahonen als een van de weinige skispringers bij praktisch alle topwedstrijden van de partij. Zijn onvoorstelbare fitheid en zijn sprong kracht hebben ervoor gezorgd dat hij al elf jaar tot de wereldtop hoort - en hij is pas 27. Niemand die zoveel podiumplaatsen verzamelde. Als zestienjarige won hij op de natuurlijke schans in het Zwit serse Engelberg zijn eerste wereldbe kerwedstrijd, vorig seizoen was hij echter pas voor het eerst de beste in het totaalklassement. Janne Ahonen heeft namelijk ook de naam van eeu wige tweede - liefst 34 keer overkwam 't hem in de wereldbekerwedstrijden. Maar daar heeft hij dit seizoen voor het eerst serieus mee afgerekend. Slechts bij één World Cup moest hij zijn meerdere erkennen in de Pool Adam Malysz; de andere zeven won hij. Dat maakt Janne Ahonen de to renhoge favoriet voor de prestigieuze Vierschansentournee, die woensdag in het Zuid-Duitse Oberstdorf zal be ginnen en begin januari wordt ver volgd in Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck en tot slot Bischofshofen. Twee keer schreef het Finse ijskonijn de tournee op zijn naam, vorig jaar en in 1999. „Het heeft geen nut om je aan eerder behaalde resultaten vast te klampen. Voor de toekomst zijn herinneringen niets waard", liet de weinig spraakzame Fin zich eerder dit jaar ontvallen. Een vraag over de opvallende tatoeage op zijn boven arm - er werd gespeculeerd dat hij die met een bedoeling had laten zetten - wimpelde hij net zo onverschillig af. „Het heeft geen diepere betekenis." Is het een maskerade, voortkomend uit onzekerheid, of interesseert het de Fin inderdaad geen bal hoe hij over komt? Hoe dan ook, het Duitse televi siestation RTL, dat veel zendtijd aan het schansspringen besteedt, is er mooi klaar mee. RTL zoekt superster ren, glamourboys en clowns. Daar voor hoeven ze echter niet bij Aho nen te zijn. 't 0/Het idee is geboren uit financiële nood D4k om de buitenwereld te laten zien dat ar Jeelsters wel degelijk aantrekkelijke vrou- )ok\. Daarom hebben leden van het vrouwen- in DIOK model gestaan voor foto's op een maandkalender waarop zij zich bloot ge ert in Polderman kwam aan het begin van dit met het idee om de kalender te maken. niet al haar medespeelsters meteen t, itiast reageerden, liet zij eerst een aantal fo- maken waarop zij 'uit de kleren' thmaal overtuigd, deden ook andere leden rfitvrouwenteam mee. loen is na 15 jaar onze sponsor Ton van len weggevallen", zo verklaart Marga Dee- Irzitter van DIOK, het initiatief voor de ka- ,De kalender is dus bedoeld om geld voor iwenteam binnen te krijgen. Met de op willen wij in mei naar een internationaal I in het Belgische Dendermonde en in juni moeten de vrouwen hun nationale titel verdedigen op Ameland bij het strandrugby-toernooi. Het geld dat overblijft, gaat naar de spaarrekening want op termijn moeten er ook weer nieuwe shirts ko men." Naast geld is de kalender volgens Deenen ook be doeld om een wijdverbreid misverstand uit de we reld te helpen. „Want steeds weer komt het beeld terug dat vrouwen die rugby spelen zwaar, dik en lelijk zijn. Met deze kalender hebben wij aange toond dat zoiets absoluut niet het geval is. Het zijn mooie foto's van aantrekkelijke meiden. Ik ben zeer tevreden met het resultaat." De foto's zijn genomen door fotograaf Richard Frigge. Hij heeft een aantal plaatjes in de studio gemaakt maar het merendeel is op en rond de vel den van DIOK geschoten. De kalender heeft een oplage van 250, kost 15 euro per stuk en is vanaf morgenavond te koop in het clubhuis van DIOK aan de Smaragdlaan. Foto: Richard Frigge Visionair Hans Schraders had niet alleen verstandige voorspellingen jckenkamp weg Mphense Boys AAN DEN RIJN - Willem ip vertrekt aan het het seizoen als trainer ihense Boys. De inwoner ida was maar een sei- ef op sportpark De Bij- :ckenkamp trainde eer- IC en werd met de Al- en|e hoofdklasser kampioen ïoofdklasse A. de Ruiter contract - Robbert de ook volgend seizoen van WSB. Het wordt De derde termijn bij de Noordwijkerhout, die in de eerste klasse zon- deelt op dit moment ieite plaats met Feyenoord. UjI Beukering t vallen af Zwitser verslaat Schumacher warschau/anp - Roger Fede rer is gisteren uitgeroepen tot Europees sporter van het jaar. De Zwitserse tennisser, die af gelopen seizoen het Austra lian Open, Wimbledon en het US Open op zijn naam schreef, kreeg de voorkeur bo ven Michael Schumacher, de wereldkampioen in de For mule 1. De Duitse autocou reur won de afgelopen drie jaar. De Britse atlete Kelly Holmes, olympisch kampioe ne op de 800 en 1500 meter, eindigde als derde. Het Poolse persbureau PAP hield de verkiezing voor de 47ste keer. Ditmaal deden 22 nieuwsagentschappen uit 20 landen mee. De top drie werd behalve door de initiatiefne mer zelf, goed voorspeld door Belga (België), SID (Duitsland) en TASR (Slowakije). Inge de Bruijn was in 2000, het jaar van haar grote olym pische succes en tal van we reldrecords, de beste Europe se sporter. Ditmaal kwam haar naam noch die van haar Nederlandse zwemcollega Pieter van den Hoogenband, die zijn olympische titel op de 100 vrij prolongeerde, in de toptien voor. De uitslag van het referen dum is: 1. Roger Federer (Zwi- /tennis) 179 punten, 2. Mi chael Schumacher (Dui/auto- sport) 172, 3. Kelly Holmes (GBr/atletiek) 139, 4. Jelena Isinbajeva (Rus/atletiek) 66, 5. Valentino Rossi (Ita/motor- sport) 45, 6. Andrej Sjevtsjen- ko (Oek/voetbal) 42, 7. Robert Korzeniowski (Pol/atletiek) 37, 8. Catalina Ponor (Roe/tur nen) 35, 9. Hermann Maier (Oos/ski) en Jana Klotsjkova (Oek/zwemmen) 33. UITSLAGEN BASKETBAL New York. NBA. Indiana Pacers - Detroit Pistons 93-98, LA La- kers - Miami Heat 102-104 (na verlenging), San Antonio Spurs - Minnesota Timberwolves 96-82, Phoenix Suns - Memphis Grizzlies 109-102, Sacramento Kings - Miami Heat 107-109. VOETBAL Engelse competitie Chelsea - Aston Villa 1-0 (1-0). 30. Duff 1-0. Arsenal - Fulham 2-0 (1-0). 12. Henry 1-0, 71 Pires 2-0. Manchester United - Bolton Wanderers 2-0 (1- 0). 10. Giggs 1-0, 89. Scholes 2-0. Norwich City - Tottenham Hotspur 0-2 (0-0). 73. Robbie Keane 0-1, 77. Brown 0-2. Southampton - Charlton Athletic 0-0. Crystal Palace - Portsmouth 0-1 (0-0). 69. Pri mus 0-1. Blackburn Rovers - Newcastle United 2-2 (1- 2). 6. Dyer 0-1, 26. Dickov 1-1, 34. Robert 1- 2, 54. Todd 2-2. Everton - Manchester City 2-1 (1-1). 22. Cahill 1-0, 42. Fowler 1-1, 63. Bent 2-1. Rode kaart: 83. Negouai (Manchester City). Birmingham - Middlesbrough 2-0 (2-0). 10. Morrison 1-0, 45. Heskey 2-0. West Bromwich Albion - Liverpool 0-5 (0-1). 17. Riise 0-1, 51. Sinama-Pongolle 0-2, 55. Gerrard 0-3, 82. Riise 0-4, 89. Garcia 0-5. Rode kaart: 39. Contra (West Bromwich) we gens hands in strafschopgebied: bijzonder heid: Baros mist penalty. De stand: 1. Chelsea 18-43, 2. Arsenal 18-38, 3. Everton 18-37, 4. Manchester United 18- 34, 5. Middlesbrough 18-32, 6. Liverpool 18- 28, 7. Charlton 19-28, 8. Tottenham 18-25, 9. Aston Villa 18-25, 10. Manchester City 18-23. Schotse competitie. Hearts - Celtic 0-2 (0-1). 9. McGeady 0-1, 68. PetrovO-2. De stand aan kop: 1. Celtic 20-50, 2. Rangers 19-46, 3. Aberdeen 19-34, 4. Hibernian 19- 33, 5. Motherwell 19-29, 6. Hearts 19-27. WIELRENNEN Diegem. Zesde veldrit Superprestige: 1. Vervecken (Bel), 2. Nijs (Bel) 0.02, 3. Vant- hourenhout (Bel) 0.05, 4. Groenendaal (Ned), 5. Wellens (Bel), 6. Franzoi (Ita); 9. Van Gils 0.35, 14. Nijland 1.20, 26. Van den Bergh 4.42. Stand SP: 1. Nijs 86, 2. Groenendaal 72, 3. Vanthourenhout 70; 9. Van Gils 29, 15. Nij land 17. door Henri van der Steen leiden - Voetballen is leuk, voet ballen kijken is ook leuk. Het wordt kennelijk steeds leuker, gezien de volle tribunes en de ra ce om de uitzendrechten die er voor zorgt dat er almaar meer voetballen op tv is. Het leven is te verdelen in pe riodes van een jaar of vijftien, het voetballeven dus ook. Zo rond 1989 leek het voetbal in Nederland op zijn kont te lig gen. De toeschouwersaantallen waren op een historisch diepte punt uitgekomen, minder dan zevenduizend per wedstrijd. De met nationale emoties gevierde overwinning van Oranje op het EK in Duitsland veranderde daar niets aan. In Zeist werd moedeloos vastgesteld dat de triomf geen enkel effect had ge had op de toeschouwersaantal len. Ben de Graaf concludeerde in de Volkskrant: „De Oranje leeuw schijnt dus in de Duitse stadions voor niets te hebben gebruld. Het hele land lag aan zijn voeten, maar het was nau welijks meer dan een vakantie liefde." Het betaald voetbal in Neder land was eind jaren tachtig goedbeschouwd een zaak van hobbyisten en amateurbestuur ders. Maar zie: de visionairs meldden zich. Het moest alle maal anders. Hans Schraders was de man die het meest op de voorgrond trad met zijn toe komstbespiegelingen. Schra ders, een marketingexpert die in het bedrijfsleven furore maakte en toen in de gaten kreeg dat hij een mooie rol in het voetbal zou kunnen gaan spelen, produceerde het ene rapport na het andere, met dui zelingwekkende cijfers die voet balbestuurders moeiteloos op- geilden. Schraders blijkt achteraf een aantal verstandige voorspellin gen te hebben gedaan, maar ook talloze missers op zijn naam te hebben. Hij stelde een dan Schraders in zijn wildste voorspellingen had durven dro men. De geldstromen werden regel recht pervers van aard - de uit gaven ook. Spelers incasseer den ineens asociale salarissen, clubbestuurders gaven het geld met bakken tegelijk uit. In het voetbalrijke Engeland werd Roy Keane begin maart 2002 de eer ste speler die honderdduizend pond (zeventigduizend euro) per week ging verdienen. Voet bal was een religie geworden, betaaltelevisie een nieuw soort kerkbelasting. 'Een goal als ze gen, tegen een vastgestelde prijs', schreef de Frankfurter Allgemeine Zeitung. In Neder land had een clubje als RKC in 2003 een selectie van 47 man. Geld zat! Even later moesten de Waalwijkers van een faillisse ment worden gered. Door de lokale overheid. Zo verging het NAC en FC Utrecht en FC Den Bosch en tal van andere clubs. Kwam er dan niemand meer kijken naar de wedstrijden? In tegendeel. In 2003, toen werd berekend dat de voetbalge meenten in Nederland voor in totaal driehonderd miljoen eu ro clubs van deapdergang red den, zaten de sffwiions voller dan ooit. Ajax speelde gemid deld voor 47.570 fans, ondanks verfoeide want volgens de mar keteers volstrekt oninteressante tegenstanders als RBC en FC Groningen. Feyenoord trok 43.123 mensen, PSV 33.105. Ge middeld. Maar de neergang is toch zicht baar elf clubs scoren lager dan vorig seizoen, inclusief Feyen oord en PSV. Een jaar of vijftien geleden liep het ineens nergens zo storm in voetbalstadions als in Rusland. Daar hadden de marketeers iets nieuws be dacht: in de rust van elke wed strijd werd een auto verloot. De toeschouwersaantallen namen met bijna vijftig procent toe. De visionairs uit de stal van John de Mol zullen misschien wel een passende variant op deze commerciële truc weten te be denken. iein - De waterpoloërs iot (Sprey Hout/AZC) van Beukering (De •Vivax) zijn afgevallen nationale selectie, (coach Robin van Galen :t veertien man de laat- n^rbereidingsfase op het van 4 iet 9 januari in het Itali- Imperia in. Hier liggen voor het WK in juli oaotreal of Long Beach Het Nederlands team s wan 27 tot 30 december zytfenduels met het Franse en Jong Oranje onder Ook neemt Oranje deel n toernooi in Alphen aan jn met landskampioen olifavemy en HZ Zian, de >er in de hoofdklasse. :tie: keepers Mare Nol- nC) en Martin Neder- fe/fZian) en de spelers ramer (CN Sant Andreu) lavenga en Matthijs de (Olympic Nice), WÜlem- Gerritse, Jeroen Kuil- ■el ji Robert van den Hoo- od (AZ&PC), Richard van Ton van Jaarsveld (Polar le-£de), Roeland Spijker en taierweij (Zijl/LGB-Vivax), in Coevert (Rapido '82) Siewers (De Robben). ""Mol biedt ook 'oetbal België - John de Mol heeft ook fo&telling voor het verwer- dm de televisierechten op in België. Bij de Belgi- ifliga, die de rechten de mediagigant via kabelmaat- Versatel de voorwaar- rdegevraagd voor een offici- Dat meldde vrijdag De Standaard. Volgens it zou het gaan om be- voor de rechten op :endingen van wedstrij dje r de hoogte van een log niets bekend. Hans Schraders. Foto: GPD profliga voor, die er ook is ge komen, de Eredivisie CV. Hij voorspelde ook dat meer dan ooit de macht bij de televisie zou komen: voetbal werd enter tainment. Zijn cijfers blijken echter van geen kant te klop pen. De eredivisie telt (volgens Schraders in 1989) rond de eeuwwisseling nog maar twaalf clubs, het gemiddelde budget van die clubs bedraagt onge veer vijf miljoen gulden, van overheidssubsidie is geen spra ke meer en de toeschouwers aantallen dalen nog verder, ten minste in de Nederlandse com petitie. Want in de nieuwe eeuw is er natuurlijk die lang verbeide Europese competitie, die wel dertigduizend fans van Ajax, Feyenoord en PSV per wedstrijd tot een bezoek ver leidt. Deze drie clubs spelen continu in Europese liga's. Eind 1989, nu precies vijftien jaar geleden, was het niet zo vreemd dat clubs en media met grote belangstelling het koffie dik kijken van Schraders volg den; het was exact honderd jaar eerder dat de voetbalbond werd opgericht. De tussenstand van december 1989 was er, wat de profs aanging, een van treurnis. Schraders' lofzang op de toe komst ging er dus in als Gods woord in een ouderling. Zijn vaststelling dat de rol van de overheid was uitgespeeld, was zo'n woord. De overheid hoef de geen noodlijdende clubs meer te redden, het betaalde voetbal zou zichzelf saneren, op geheel natuurlijke wijze. Al leen de sterken bleven over. Ja- ja. Die Europese competitie, ook door andere visionairs in de ja ren tachtig aangemerkt als 'on vermijdelijk', kwam er niet, zo als gepland, begin jaren negen tig. Er kwam wel een aftreksel, de Champions League. De bud getten gingen wel stevig om hoog, maar heel wat steviger (advertentie) Norwich/anp - Martin Jol heeft gisteren als hoofdcoach van Tot tenham Hotspur zijn vijfde over winning op rij geboekt. De laat ste keer dat de Londense voet balclub daarin slaagde was der tien jaar geleden. De Spurs ver sloegen Norwich op eigen ter rein met 2-0. Daar kwam het no dige geluk bij kijken. De thuisclub Norwich was ge durende lange tijd dominant, kreeg een reeks goede kansen, maar faalde en had pech in de afwerking. Bentley en McKenzie zagen hun inzetten op het aluminium eindigen. Tottenham sprong zuiniger om met de mogelijkhe den, die zich pas ver in de tweede helft aandienden. Rob bie Keane en Michael Brown scoorden, tegen de verhouding in. Geen Londenaar die erom maalde. Jol drukte zijn stempel op de wedstrijd. De oud-oefenmees- ter van onder meer RKC straalt momenteel zoveel zelfvertrou wen en inzicht uit, dat hij het waagde international Jermain Defoe op de bank te laten be ginnen en Fredi Kanouté voor rang gaf. Topschutter Defoe draafde pas vlak voor de treffer van Keane op. Door dit resultaat handhaafde Jol zich met zijn ploeg in de subtop. Alle toonaangevende clubs zegevierden op Boxing Day, de voetbaldag bij uitstek in Engeland. Chelsea won zuinig jes van Aston Villa: 1-0. Damien Duff maakte het winnende doelpunt, met dank aan de op nieuw zeer bevlogen Arjen Rob ben. Arsenal rekende pas laat definitief af met Fulham, die dat dankte aan doelman Edwin van der Sar. Deze kon alleen Henry en Pires niet van scoren afhouden: 2-0. Robin van Persie loste een kwartier voor tijd Dennis Bergkamp af. Everton, Manchester United en Arjen Robben wordt onderuit gehaald door Nolberto Solano van Aston Villa. Foto: EPA/David Davies Liverpool voegden ook drie punten toe aan hun totaal. In de directe strijd om de titel haakte een tegenvallend Midd lesbrough af door een 2-0-ne- derlaag bij Birmingham City. Alle Nederlanders, op de ge blesseerde George Boateng na, deden van begin tot einde mee. Hasselbaink, Zenden noch Rei ziger kon hun team inspireren. Bij Birmingham kwam Mario Melchiot de laatste tien minu ten de voorsprong helpen ver dedigen. Newcastle United kwam bij Blackburn Rovers tweemaal op voorsprong maar niet tot winst: 2-2. Patrick Kluivert bleef in de rust geblesseerd in de kleedka mer van Newcastle achter. Celtic heeft gisteren in de strijd om het Schots kampioenschap geen fout gemaakt. De titelver dediger won in Edinburgh ver diend met 2-0 van Hearts. De jonge Aiden McGeady en de Bulgaarse international Stilian Petrov scoorden. Alle andere wedstrijden in de 20ste speelronde zijn vandaag. Glasgow Rangers ontvangt Mo therwell en verkleint bij winst de achterstand op Celtic weer tot één punt. „Januari wordt een hectische maand", voor spelde coach Martin O'Neill. „Maar we zijn heel blij dat we het nieuwe jaar hoe dan ook in gaan als koploper."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15