Sijna heel Stompwijk egen plan UURWERK KOOP JE BIJHALFORDS! REGIO Grote berg piepschuim voor HSL in vlammen op Versleten wegdek verstoort stilte in Oegstgeest irtijafdelingen in ;ylingen fuseren Getemperde drukte op de woonboulevard Verkoopdagen 29, 30 en 31 december Zoeterwoude Hoge Rijndijk 313 Tel. 071 - 5898412 HALFORDS SUPERSTORE ■mil i in1 uw iii wil R3 'Even een frisse neus halen, anders worden we vadsig' (advertentie) Kijk voor openingstijden op www.halfords.nl Voordelig vuurwerk kopen? Je moet naar Halfords toe! door Marijn Roos oegstgeest - Als een Don Quichote vecht Wïlbert van Abswoude tegen de geluids overlast van de A44. De Oegstgeestenaar heeft het idee dat zijn tuin sinds drie jaar een drukbezocht café is, waar hij moet schreeuwen om zichzelf verstaan baar te maken. „Maar ik woon gewoon in een huis met een tuin aan de Willi- brordlaan in de keurige Gruneriewijk in Oegstgeest." Toen hij tien jaar geleden zijn huis kocht, dacht hij in een oase van rust te zijn beland. „Soms hoorde ik wel eens de wind waaien of de vogels zingen als ik de ramen open had. Verder was het muisstil. Ik wist bij wijze van spreke niet eens dat de A44 zo dichtbij was." Naarmate hij er langer woonde, versleet echter het asfalt van de snelweg. „En dat is de oorzaak van de ongelofelijke herrie. In 1988 is de weg met zeer open asfalt beton (zoab) geasfalteerd. Rijkswater staat ging er destijds van uit, dat dat on geveer zestien jaar zou meegaan. Inmid dels is gebleken dat zoab een levensduur van acht tot tien jaar heeft." Van Abswoude nam aan dat Rijkswater staat het wegdek zou vervemieuwen na die tien jaar. Dat gebeurde echter niet. Maar hij gaf de hoop niet op. Hij kaartte verleden jaar, namens de wijk, zijn pro bleem aan tijdens een vergadering van de gemeenteraad. Een jaar later bleek dat de raad het probleem nog steeds niet in behandeling had genomen. 'Ge- luidsgek' stapte hij deze maand weder om naar de politiek om zijn probleem onder de aandacht te brengen. Wat Van Abswoude het meest steekt, is dat de gemeente in zijn ogen dit jaar een kans op nieuw zoab heeft laten lopen. „Ik heb in juni een brief van de milieu dienst West-Holland ontvangen. Daarin stond dat Rijkswaterstaat had aangege ven nog dit jaar te gaan asfalteren. Toen ik dat navroeg, bleek dat ze alleen het stuk snelweg bij Leiden onder handen zouden nemen. Daarop heb ik de ge meente een brief gestuurd. Die stuurde er weer een terug, waarin stond dat het verstandig zou zijn als de gemeente con tact zou opnemen met Rijkswaterstaat, om te vragen of het onderhoud uitge breid zou kunnen worden. Toen ik naar dit contact vroeg, bleek dat ze binnen de termijn van zes weken zouden antwoor den. Intussen was het werk aan de weg begonnen." Hij denkt dat de asfalteerders ook het stuk weg bij Oegstgeest onder handen hadden genomen als de gemeente iets meer haar best had gedaan. „Een gemis te kans. Daarbij heeft de gemeente Oegstgeest helaas ook geen gehoor aan mijn verzoek gegeven om het in novem ber nog eens bij Rijkswaterstaat te pro beren." Wethouder Meester meent echter dat de gemeente geen blaam treft. „Wij hoor den pas in het najaar dat ons stuk niet meegenomen zou worden. Het budget van Rijkswaterstaat was op. Daar kun nen wij niets aan doen. We kunnen wel aan andere opties als geluidsschermen denken, maar daartoe zijn wij wettelijk niet verplicht. Alleen door een genereus gebaar van ons kan ei*een scherm ko men." Volgens CDA-fractievoorzitter De Kok had de gemeente toch eerder moeten reageren. „Dan hadden wij ook zoab ge had. Volgens mij is het een communica tieprobleem." Zijn collega van Progres sief Oegstgeest, Geert Klaver leek het een goed idee als de maximumsnelheid om laag gaat. Daarover is De Kok, die tevens voorzitter is van de commissie ruimte en groen, al in overleg met Wassenaar en Sassenheim. Van Abswoude is de enige van de bewo ners in zijn straat die nog tegen de her rie strijdt. „De anderen hebben de moed al opgegeven. Sommigen verhuizen zelfs vanwege de herrie", zegt hij. Toch heeft de stilteminnende bewoner van de Willibrordlaan nog niet alle hoop opgegeven. Samen met De Kok en wet houder Meester gaat hij op 7 januari over zijn situatie praten. Wellicht kan hij daarna gewoon weer zijn tuin in om zonder te schreeuwen een gesprek te voeren. Of om naar de wind luisteren. []jDman Leefmans Inwijk - De Stompwijkse «keningenactie is een lucces. De organiserende ^P'en van Stompwijk heeft ^'ipons van bijna negentig 1 van de woningen. Uit de ilijke reacties blijkt dat 95 van de Stompwijkers het int van het actiecomité it er best een nieuwe In het dorp gebouwd mag i, maar niet van de om- snelheid waarmee de ,hte Leidschendam-Voor- werk wil gaan. versnipperde glastuin- ,.|n Stompwijk te centrali- heeft de gemeente geld j Daarom werd een plan gelanceerd voor 350 woningen. Dat zijn er te veel naar de zin van de Stompwijkers en ze kwamen in actie. liet dorp staat momenteel vol protestborden en twee weken geleden werd een handtekeningenactie ge start. Die is verlengd tot 30 de cember omdat de bijbehorende formulieren nog niet in alle de len van Stompwijk zijn opge haald of ingeleverd. Inmiddels heeft de fractie van Groenlinks in provinciale sta ten laten weten het standpunt van de Stompwijkers te steu nen. Het CDA in Leidschen- dam-Voorburg, dat verreweg de meeste steun geniet in het dorp, liet eerder weten het niet met de Stompwijkers - veelal CDA-stemmers - eens te zijn. De fusiegemeen- j^jingen bestaat nog niet, politieke partijen D66 van de drie plaatsen J. Zo vormen de drie igen Sassenheim, Voor- nan Warmond van D66 in één afdeling. Bij de _tvvordt op 18 januari een :ring belegd om tot een afdeling Teylingen te Ide progressieve partijen r vanuit dat de fusie tus- gemeenten per 1 ja- '006 doorgaat. Het is de dat de fusie in febru- 'dt besproken in de vaste j^ommissie en in mei in at ,jede Kamer. Nog voor de moet de Eerste Kamer nemen. zijn de voorberei- voor de dorpenfusie in ig. Niet alleen door en, die inmiddels g"^n werkgroepen hebben M, maar ook bij de poli- ijen. Zo gaat D66 verder als D66 Teylin- ïorzitter A. van Kempen rmond is voorzitter van de nieuwe afdeling. Bij de PvdA is nog niet bekend wie voorzitter van de nieuwe af deling wordt. Woordvoerder G. van der Meer: „Eerst moeten de drie afdelingen zichzelf ophef fen en dan moet een nieuwe af deling worden opgericht. Daar moeten de leden mee instem men." Op dezelfde bijeenkomst op 18 januari wordt ook de koers voor de verkiezingen in de fusiegemeente besproken. Die worden, als de fusie door gaat, in november gehouden. „We moeten praten over moge lijke lijstverbindingen. Die be staan nu in de verschillende ge meenten en blijven gewoon be staan. We moeten wel gaan kij ken welke andere progressieve partijen in Teylingen actief zijn. Nu is in geen van de drie ge meenteraden GroenLinks of de SP vertegenwoordigd. Wellicht komen die partijen er straks wel als de gemeenten fuseren. Sa men met de leden moeten we daar een inschatting van maken en beslissen of en zo ja met wie we een lijstverbinding aan gaan", aldus Van der Meer. maandag december 2004 door Ben Zwirs zoeterwoude/leiderdorp - Voor de uitgang van de Trend hopper op de lüjneke Boule vard steekt Otto uit Leiderdorp een sigaret op. Wachtend op zijn vrouw die op koopjesjacht is. Zijn blonde dochtertje hangt aan zijn been en vraagt wan neer ze nu eindelijk naar huis gaan. „Snel. Ik hoop snel", ver- Zangers, kerstmannen - kosten noch moeite zijn gespaard om het publiek op tweede kerstdag naar de Rijne- ke Boulevard te trek ken. Foto: Eric Taal zucht hij. „Mijn vrouw koopt nu allemaal dingen die we hele maal niet nodig hebben. We wilden er gewoon even uit en gingen naar de woonboulevard. Maar ik had beter naar het strand kunnen rijden." Otto is niet de enige die 'zo maar' naar de Rijneke Boule vard in Zoeterwoude- en Ha- zerswoude-Rijndijk is getogen. Het is de drijfveer van de mees te bezoekers. „Na een paar da gen binnenzitten en veel eten en drinken wilden we een frisse neus halen", zegt het echtpaar Van Gasteren uit Leiden. .An ders worden we vadsig. We wa ren op weg naar Avifauna, maar omdat het er hier zo gezellig uitziet, zijn we uitgestapt." Ook een getrouwd stel uit Voor burg is zonder een duidelijke reden naar de woonboulevard gekomen. Normaal maken ze op zondag een strand- of bos wandeling, maar vandaag wil den ze een keer iets anders. „We hebben niks nodig, maar misschien dat we tegen een leuk tafeltje of een mooie stoel aanlopen." Kosten noch moeite zijn ge spaard om de winkels een sfeervol kerstgezicht te geven. Verlichte bomen bij de entrees, een zangkoor op de stoep, een kerststalletje met geitjes voor de deur en een zingende kerstman bij de kassa. Op het Meubel plein in Leiderdorp rijdt zelfs een arrenslee rond, wordt gratis erwtensoep uitgedeeld en blaast een kerstman allerlei be kende deuntjes uit zijn trom pet. Ondanks al dit vermaak, verve len veel kinderen zich een on geluk in de eindeloze meubel en tapijtwinkels. Een baldadig jongetje met een blauw petje op zijn hoofd, wordt door zijn va der tot de orde geroepen wan neer hij op een grote rode zit bank vrolijk heen en weer springt. „Ga jij het betalen als ie stuk gaat?", bijt zijn vader hem toe terwijl hij de jongen aan zijn arm meesleurt. Ook een meisje met een paardenstaart oogst onbegrip als zij zich in een hou ten kledingkast probeert te ver stoppen. Zonder een woord te zeggen, neemt moeder haar mee. Gericht op jacht naar een bank of een keuken is er op tweede kerstdag bijna niet bij. „Grote aankopen doen de meeste klan ten niet. Het is vooral funshop- ping", zegt een verkoper van Trendhopper. Daarnaast is het rustiger dan andere jaren. Dat komt volgens directeur Bart Keijzer van Kooreman Woon- adviseurs in Leiderdorp door het mooie weer. Hij spreekt van een 'getemperde drukte'. Toch is hij niet bang voor een lagere omzet. „We kunnen onze klan ten nu beter helpen. Waar schijnlijk verkopen we toch nog een stuk meer dan op een nor male dag." Vlammen sloegen gisteravond metershoog uit het tempex dat op de HSL-bouwplaats, op de grens van Leiderdorp en Hoogmade, lag opgestapeld. Foto: Hielco Kuipers Stank tot in de Bollenstreek te ruiken Brandweer en politie denken aan brandstichting door Ron de Joode leiderdorp/hoogmade De brandweer heeft gisteravond met veel moeite de grote zwarte rookwolken kunnen bedwingen die ontstonden door een brand in het piepschuim op een bouwplaats van de hogesnel heidslijn (HSL) bij Leiderdorp. De grote berg tempex is vrijwel helemaal in vlammen opge gaan. De brand ter hoogte van het vi aduct over de Van Klaverweij- deweg, de HSL en de A4 brak omstreeks half tien uit. Ander half later had de brandweer het vuur onder controle. Het na blussen ging nog door tot mid dernacht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, al was er voor alle zekerheid wel een ambulance naar de brand gestuurd. De vlammen, die reikten tot zo'n dertig, veertig meter hoog te, gaven een vettige, zwarte rook af. De stank was in Leiden en zelfs tot in de Bollenstreek te ruiken. Maar uit metingen on der meer in de buurt van de Stierenbrug en het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp bleek dat er geen gevaar was voor de gezondheid, aldus de woord voerster van de politie, Yolanda Wubben. Het vuur trok vooral veel aan dacht van het autoverkeer op de A4. Om te voorkomen dat automobilisten zich lieten aflei den, stelde de politie via de ma- trixborden een lagere maxi mumsnelheid in. Een rijbaan tussen de afrit van de NI 1 (Lei- den-Bodegraven) werd tijdelijk afgesloten. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De techni sche recherche doet vandaag onderzoek. Maar volgens Henk van Emmerik, de hulpofficier van dienst, 'ontstaat zo'n brand niet voor niets'. De politie woordvoerster is het met hem eens. „Het bouwterrein van de HSL was weliswaar afgesloten. Maar als je kwaad wilt, kun je natuurlijk op de bouwplaats komen." Onder de tientallen 'ramptoe risten' werd al gespeculeerd over een volgende fik tijdens de jaarwisseling. De politie gaf aan zich te zullen beraden over ex tra voorzorgsmaatregelen. Het piepschuim lag klaar om te worden gebruikt als onder grond bij de verbreding van de A4. Het spul wordt veel ge bruikt bij de aanleg van wegen op slappe bodems. Het weegt nauwelijks iets en verzakt dan ook niet snel. Over de omvang van de schade was gisteravond nog niets be kend. k ïdtekeningenactie groot succes da;

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13