LEIDE Connexxion Leiden komt met 'noodoplossing' Braspartij heeft helemaal niets met kerst te Meer straatroven opgelost Heubels ■ilf geld REGIO Nieuwe brug naar woonwijk Roomburg i hebben nan dansen zijn hoofd' Deel marktkramen rood geschilderd I te sterven. wereld, mijn krant. jeidsch J Dagblad (advertentie) )UCHn- Bij Meubelcity Outlet ienfunt u meubels direct van de It kopen. De groothandel .'ossier wordt overgeslagen, ir kunnen wij kasten, eet- verlichting. accessoires etc. iWJn met enorme kortingen. s^Jn er talloze aanbiedingen op rnieubelcity.com Het scheelt tot 70%. Meubelcity heeft 6. lie brede klantenkring, van bedrijven tot kleinere eind- !rs, iedereen is welkom bij: let Center - Meubelcity IVeeresteinstraat 138 afzfegom Tel: 0252 527 323 OPEN TUSSEN >T OUD EN NIEUW d^y.MEUBELCITY.COM maandag 27 DECEMBER 2004 Ri Gemiddeld 30 procent van bussen vertraagd in nieuwe dienstregeling De Schuilplaats eft eten en rg aan daklozen Getemperde ukte op de wnboulevard i van voorpagina n - Het 34-jarige slachtof- n het zinloos geweld is is zijn echtgenote na een uige ziekenhuisopname ing niet de man die hij ,Hij is zeker vijf minuten ipt en geslagen. Ze heb- Dk staan dansen op zijn en hebben zijn eigen zijn gezicht gegooid, ift hij niks kunnen doen. iben drie kinderen van 8 en tot vierenhalf jaar die bijgestaan door een loog en ik moet met geld rond zien te ko- iijn gezin ligt uit elkaar sen hebben mij verteld jn man blijvende schade mishandeling over- de twee verdachten !t slachtoffer hen die be nacht de weg gevraagd [ijlsingel. Een verhaal dat e schoonvader naar het /x fabelen wordt verwe- Mijn schoonzoon weet ed hoe hij van de Zijlsin- ie Van Speykstraat moet Dat verhaal over de agen, hebben die twee iten op elkaar afge- Mijn schoonzoon is ge- onder reden op een ver- elijke manier in elkaar pt en geslagen. Hij is het ffer van zinloos geweld j) e twee hebben geen en den voor de mishande- ;even. Alleen dat zij aan- en waren na het drin- y ibier en wodka." j i de schoonvader was er '"n derde Leidenaar (15) van de mishandeling, left staan kijken en heeft ichopt of geslagen. Maar t zijn twee vrienden ook on Bgengehouden. Sterker M dat ze mijn schoonzoon ood hadden achtergela- left hij in de buurt nog vartier staan kijken hoe r op straat lag te lijden, nooit een ziekenwa- de politie gebeld maar gen op straat achtergela- door Dafne Dubois leiden - Reizigers moeten nog zeker een maand rekening houden met ver tragingen en uitval van Connexxion- bussen in Leiden. De plaatselijke on dernemingsraad (OR) van de chauf feurs uit de Leidse regio en hun vesti gingsmanager hebben inmiddels be sloten dat er eind januari een 'nood- pakket' komt. Dat zegt buschauffeur en OR-lid Kees van Leeuwen van Con nexxion. Buschauffeur Van Leeuwen beaamt dat veel meer bussen te laat zijn sinds de invoering van de nieuwe dienstre geling op 12 december. „Voor de nieuwe regeling was nog geen twee procent te laat, nu is dat ruw geschat twintig procent." De bussen zijn steeds vertraagd doordat de regeling volgens chauffeurs 'onuitvoerbaar' is. Zij moeten soms in twee minuten overstappen op een andere lijn. Daarbij komt dat tijdens de wisseling bussen niet even onbeheerd achter gelaten mogen worden, met als ge volg een domino-effect van vertragin gen. Het noodpakket kan bestaan uit het inzetten van extra personeel of mate rieel. Van Leeuwen zegt dat in maart of april de hele dienstregeling op nieuw onder de loep genomen wordt. „Tijdens dit officieel herstelmoment wordt de regeling aangepast." Alle tij den zoals die nu op de borden staan, blijven hetzelfde tot de invoering van een andere dienstregeling. Niet alleen de chauffeurs, ook de rei zigers zijn sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling uitermate on tevreden. Randy Koo van de afdeling Leiden van reizigersorganisatie Rover zegt dat bussen soms zelfs helemaal niet komen opdagen. „Het gevolg hiervan is boze reizigers, die bijvoor beeld te laat op hun werk komen." Volgens Van Leeuwen werken de chauffeurs onder hoge druk. Zij mis sen veel pauzes omdat de rusttijd te krap is. Tot eind januari moeten zij de 'onuitvoerbare' regeling nog uit voeren en daarom krijgen zij ter com pensatie een financiële vergoeding of een extra vrije dag. Hij zegt dat de chauffeurs wel begrip tonen voor de reizigers en de toestand zo goed mo gelijk proberen uit te leggen. De ko mende maand moeten beide partijen volgens hem 'nog even doorbijten'. Woordvoerder Herman Opmeer van Connexxion vindt de ophef over de nieuwe dienstregeling overdreven. „Twintig procent vertraagd, dat bete kent nog altijd dat tachtig procent van de bussen gewoon op tijd is." Bovendien nemen de vertragingen volgens hem af. „De invoering van nieuwe dienstregelingen betekent al tijd dat partijen moeten wennen: zo wel de chauffeurs als de reizigers. Bo vendien is er veel gebeurd in Leiden vorige week. De A4 stond een paar keer compleet vast, wat op de toe voerwegen en zelfs in de binnenstad tot grote opstoppingen leidde. Daar kan geen dienstregeling tegenop." Bep en Anita Pijnacker„Kerstnachtmis heeft meer sfeer." M. Wassens en J.W. Wassens-Terpstra: „De sfeer is hier wel anders." Thea Jager en FJ. Dietzel uit Den Haag: „We vieren kerst wel bescheidener dit jaar." Foto's: Mark Lamers Tijdens de kerstnachtmis in de Leidse Pieterskerk stroomt kerkvolk toe dat zich de rest van het jaar niet laat zien. Voor de sfeer, de kaarsen, het 'gewoon lekker zingen'. Bep en Anita Pijnacker uit Leiden: „We gaan echt maar één keer per jaar naar de kerk, op een enkele keer na dan. En op vakantie in het buitenland hè, dan ga ik nog vaker dan in Neder land. Ik gelóóf wel, hoor. Kun je na gaan, ik ben katholiek, en ga hier naar een protestantse dienst. Maar ik vind de kerkdiensten vaak niet zo boeiend. Ja, dat mag ik toch wel zeg gen? Ik ben gewoon eerlijk. Een kerstnachtdienst heeft meer sfeer. Lekker zingen. Of we nog speciale kerstgedachten hebben? Tja... samen zijn? We hebben hele sterke familie banden. Ze gaan allemaal met me mee hier naar toe." M. Wassens en J.W. Wassens-Terp stra uit Leiden: „Normaal gesproken gaan we naar de Bevrijdingskerk in Zuid-West. Die past hier wel zes keer in. De sfeer is hier wel anders. Door de kolossaliteit, de ruimte, de hoe veelheid mensen. Maar we konden de dominee slecht zien: door de pila ren. En over de dienst moet je me verder niets vragen, want ik heb er geen woord van verstaan. Het galmt hier vreselijk." Thea Jager en FJ. Dietzel uit Den Haag: „We zijn geen wekelijkse, maar wel regelmatige kerkgangers. We ko men speciaal naar Leiden, want dichtbij huis is het niet leuk. In onze kerk maken we op kerstavond veel hypocrisie mee: van mensen die nor maal nooit naar de kerk komen, maar met kerst wel een grote rol opeisen. Hier in de Pieterskerk zijn normaal gesproken geen diensten. Je kent el kaar niet, dan valt de hypocrisie ook niet zo op. We vieren kerst wel be scheidener dit jaar. Voor veel mensen is het één grote vreet- en braspartij, dat heeft niets met kerst te maken. Je hebt mensen die daarin meegaan, anderen vieren het juist ingetogener. Wij behoren tot die laatste categorie." Silvan Schoonhoven leiden - Marktkramenverhuurder Tom Ver schoor is begonnen met het beschilderen van de uitsteeksels van zijn marktkramen. Fluorescerende, rode verf moet voorkomen dat fietsers in het donker tegen de stalen frames aanrijden. Een discussie over de gevaarlijke uitsteeksels brandde los, na een artikel in deze krant waarin werd gerept over de 'gevaarlijke' fra mes. De vraag was of er ooit doden of ge wonden zijn gevallen door de uitsteeksels aan die kramen. De uitsteeksels boven het wegdek zitten op een hoogte van 1.98 me ter. De gemiddelde voetganger loopt hier moeiteloos onderdoor. Maar wie 's avonds op de fiets over de marktroute rijdt, als de kramen daar staan, loopt het risico gewond te raken. Wethouder Alexander Geertsema (Economische Zaken/WD) zegde toen na vragen van raadslid Peter Bootsma (D66) toe, met Verschoor te gaan praten. „Maar ik heb die wethouder nooit gespro ken", aldus Verschoor. „Wel is Bootsma bij me geweest met de vraag of het mogelijk is iets aan die gevaarlijke punten te doen. Per soonlijk vind ik dat onzin, want die kramen staan er al jaren. Er is nog nooit wat ge beurd. Maar goed, dit win ik nooit van de gemeenteraad dus ben ik afgelopen week begonnen met het aanbrengen van fluores cerende verf. Momenteel heb ik ongeveer de helft gedaan en de rest maak ik voor half ja nuari af. Vinden mensen dat het amateuris tisch en slecht is geschilderd en dat de rode verf in het donker nauwelijks oplicht? Bela chelijk, die verf kost 65 euro voor een klein potje en is in het donker echt wel te zien." Foto: Hielco Kuipers leiden - De gemeente bouwt een fietsers- en voetgangers brug over het Rijn- en Schieka- naal in Leiden. De brug komt op de Kanaalweg vlakbij het Van Vollenhovenplein. De ge meente gaat deze brug aanleg gen om de bewoners van de nieuwe woonwijk Roomburg aan de overkant van het kanaal met de binnenstad te verbin den. Vanaf het fietspad komen nieu we verkeerslichten en een mid dengeleider om in twee fases te kunnen oversteken naar de brug. Omdat de brug hoger ligt, wordt het gedeelte van de Ka naalweg bij de oversteek zestig centimeter opgehoogd. Ook de uitrit bij het Van Vollenhoven plein past de gemeente aan, zo dat de voorrangssituatie voor het verkeer duidelijker wordt. Behalve fietsers en voetgangers kan ook alarmverkeer zoals am bulances en brandweer via de brug het kanaal oversteken. In de constructie is hiermee vol gens de gemeente rekening ge houden. Volgens de plannen begint de bouw volgend jaar. De brug kost 622.000 euro. In zage en inspraak in de plannen is mogelijk sinds maandag 20 december. door Eric-Jan Berendsen leiden - Dankzij extra inspan ningen van de politie is het op lossingspercentage van straat roven en overvallen flink geste gen. Zo'n 30 procent van de overvallen en 50 procent van al le straatroven zijn dit jaar opge lost. In 2002 was dat respectie velijk 6 en 8 procent. Een groot aantal overvallen (32) en straatroven (165) deed Lei den en Voorschoten in 2002 op schrikken. Voor de politie was het lage oplossingspercentage van deze zaken reden om in fe bruari van 2003 het zogeheten 'Revor Team' te formeren. Een team dat tot een standaardaf handeling van die zaken moest komen en vooral het oplos singspercentage moest verho gen. Het Revor Team (revor is het omgekeerde woord voor rover, red) bestaat uit recherchecoör dinator Bert Eisses, twee re chercheurs en twee 'gewone' agenten, die na drie maanden weer teruggaan naar een wijk team en worden vervangen door andere dienders. Het team heeft het vooral druk met de roof van mobiele telefoons. „We hebben voor straatroven een standaardafhandeling", al dus Eisses. „Er zijn duidelijke afspraken gemaal met het openbaar ministerie. We vragen een tap aan op die gestolen gsm en volgen dat toestel. Vaak is dan al vrij snel bekend wie het gestolen mobieltje op dat moment in zijn bezit heeft. Er volgt dan een aanhouding voor heling en uit verhoren kunnen we er achter komen wie de tele foon gestolen heeft. Wordt de roof niet opgelost, dan hebben we in ieder geval de telefoon opgespoord en teruggegeven aan de eigenaar. Dit jaar zijn er tot 1 december 50 straatroven van mobieltjes geweest en 60 procent daarvan is opgelost." Bij overvallen ligt dat percenta ge lager. Van de 20 overvallen dit jaar is 30 procent opgelost. „Dat komt onder meer door an dere recherchemethoden", al dus Eisses. „Bij een gestolen gsm rechercheer je van de aan gifte terug naar de dief, door middel van een tap. Bij een overval heb je te maken met al lerlei andere factoren. Zo is er een buurtonderzoek, komt de technische recherche ter plaat se en zijn er getuigenverhoren." Volgens Eisses zijn mobieltjes in trek omdat ze goed te verko pen zijn. „Ze worden steeds mooier en duurder." De laatste tijd worden ook steeds meer valse aangiftes gedaan van straatroof. „We hebben dit jaar elf aanhoudingen verricht voor valse aangifte." Verzekerings maatschappijen keren alleen nog maar uit bij roof met ge weld. „Bij een valse aangifte wordt de verzekering ingelicht en wordt er aangifte opgeno men van oplichting en valsheid in geschrifte. Er volgt een aan houding en de nieuwe telefoon wordt in beslag genomen." De politie probeert de gemaakte kosten te verhalen op de aange vers van een valse aangifte. „Denk maar aan de arbeids uren die daar in gaan zitten. Momenteel staat er nog 7000 euro uit die valse aangevers moeten betalen." Onlangs is door de leiding van de politie het Revor Team ge- evalueerd. Met als resultaat dat de ploeg ook in 2005 blijft wer ken aan het oplossing van straatroven en overvallen, tot vreugde van Eisses. „Want het voordeel van het Revor Team is dat je een vaste kern van men sen hebt, met een steeds grote re expertise." Dit jaar 66 verdachten opgepakt Het aantal overvallen in Leiden en Voorschoten bedraagt dit jaar (tot 1 december) 20. In 2003 waren dat er 13 en in 2002 hadden er 32 overvallen plaats. Het oplossingspercentage be droeg 6 procent in 2002, 49 procent vorig jaar en ligt dit jaar op 30 procent. In 2002 waren er 165 berovingen/straatroven tegen 121 vorig jaar en dit jaar staat de teller tot 1 december op 113. Het oplos singspercentage is respectievelijk 8. 38 en 50 procent. Het Revor Team heeft dit jaar tot 1 december 66 verdachten van overvallen, roof of beroving aangehouden. Er werden 11 mensen opgepakt voor het doen van een valse aangifte. Van de 50 straatroven waarbij een mobieltje werd gestolen, werden 29 zaken opgelost. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nn Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! E/T Ja, Ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik ais vaste abonne^kiakkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56.70) Naam OM OV l 1 Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: n Geboortedatum Bank/girorgkenlngnummer* Handtekening Uitsluitend bi) automatische Incasso. Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E-mail lezersservice@>hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÖDagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11