ffi© SERVICE SPEURDERS Zuurkool met prei en gember Koude start Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 maandag 27 DECEMBER 2( CD VAN DE DAG IBuratng Genre: roots reggae Burning Spear Creation Rebel (Original Classic Recordings from Studio One) Rounder/Heartbeat 11661- 7664-2 De geschiedenis van de reggae is onverbrekelijk verbonden met de opkomst van zwart bewustzijn. Dat merk je niet alleen als je als toerist de tropen bezoekt (waar dan ook), maar helemaal als je je verdiept in leven en werk van Marcus Garvey en zijn rastafaria- nism - de terug naar Afrika-beweging. De samenhang dringt zich ook weer op aan de hand van deze historische opnamen uit de le gendarische, Jamaicaanse Studio One. De lichte ruis en diffuse blazers maken de combinatie van ska en roots-reggae sowieso in trigerend. Het is helemaal een prachtig document als je Godfrey Winston Rodney zijn bijbelse geloof hoort verkondigen in stukken als New Civilization of Zion Higher. We schrijven medio jaren zes tig en Rodney heeft net zijn naam veranderd in Burning Spear, on der de indruk als hij was van de verkiezingen van Jomo Kenyatta tot president van Kenia. Zijn, door de legendarische Clemence S. Dodd geproduceerde (en in enkele gevallen niet eerder uitge brachte) songs ademen nog de hoop op gelijkberechtiging en vooruitgang en charmeren alleen al daardoor. Pareltjes! BOEK VAN DE DAG Genre: strip Willem Ritstier/Minck Oosterveer Bliksems! De avonturen van Rick Rolluik Uitg. BeeDee Prijs: 12,95 Het klassieke avonturenverhaal Bliksems! van scenarist Willem Rit- stier en tekenaar Minck Oosterveer is een fantastisch hebbedinge tje voor liefhebbers. Nadat het verhaal jarenlang op een plank heeft gelegen bij de uitgever van het weekblad Suske en Wiske, heeft de kleine Haarlemse uitgever BeeDee dit aansprekende ver haal in bescheiden vorm op de markt gebracht. Het binnenwerk is in zwart-wit en het formaat is wat kleiner dan een normaal strip boek. Desalniettemin zijn de makers, bekend van de fantasystrip Zodiac in de Telegraaf, erin geslaagd een charmant en buitenge woon spannend avontuur te presenteren. Rick Rolluik en zijn 'free-fight' vriendin Lynn moeten in Sitterveen aan Zee op zoek naar de oorzaken van rare lichtflitsen op het strand. Het verhaal heeft een grote zeggingskracht, verveelt geen seconde en bezorgt de lezer veel plezier. Met een einde dat nog meer afleveringen be looft. KOKKERELLEN Vegetarisch hoofdgerecht voor 2 personen Ondanks het feit dat het gerecht op grote sneden geroosterd wit brood wordt gepresenteerd heeft het iets van de zuurkool achtige groentegerechten uit de beide Korea's weg. Ook daar is de combinatie met prei en gember niet geheel onbekend. Ingrediënten 300 - 350 gram zuurkool; 1 middelgrote prei; 35 gram boter; 3 eetl. droge sherry (fino) of Chinese rijst wijn; 3 eetl. gembersi roop, uit potje; 3 eetl. fijngehakte gemberbol letjes, uit potje; 1 friszu- re appel, zoals Granny Smith, grof geraspt; 4 grote sneden witbrood, licht geroosterd; eventu eel handjevol (ca. 40 gram) licht gezouten pin da's (zonder vlies) of 4 eetl. seroendeng. Bereiding Haal met twee vorken de zuur kool los.' Laat hem uitlekken en druk er daarna nog zoveel mo gelijk vocht uit. Haal de zuur kool daarna opnieuw los. Maak de prei schoon. Snijd de preistok in de lengte doormid den en vervolgens in smalle boogjes. Spoel de prei en laat hem uitlekken. Laat de boter smelten ineen pan met dikke bodem. Schep de prei erdoor als het schuim begint weg te trekken en laat alles, onder voortdurend omscheppen, 2 - 3 minu ten zachtjes bakken. Spreid de zuurkool er over uit en schenk sherry, gembersiroop en 1 dl kokend water erbij. Schep alles en kele malen om en houd alles 10 -12 mi nuten tegen de kook aan. Laat het gerecht daarna nog even (ca. 1 1/2 minuut) in een ver giet uitlekken. Doe de zuurkool te rug in de pan. Strooi gehakte gember en geraspte appel erover en schep alles om. Laat de zuurkool op nieuw warm worden. Presentatie: Leg op elk voorverwarmd bord twee geroosterde sneetjes wit brood. Verdeel de zuurkool erover en strooi er eventueel licht gezou ten pinda's of seroendeng over. Dien zo warm mogelijk op. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd. Vandaag wordt er gecontroleerd op A2 Eindhoven - 's- Hertogenbosch bij Boxtel en op de A29 Rotterdam - Bergen op Zoom bij Oud-Beijerland. HET WEER door Jan Visser Eventjes komt de atmosfeer tot rust en dat komt om dat een uitloper van het hogedrukgebied boven de Azoren zijn zinnen gezet heeft op onze regio. Hier door worden Atlantische storingen heel kortstondig op afstand gehouden en blijft het vandaag droog. Maar neerslagzones staan te trappelen om een uit stapje naar Nederland te maken en dus zal het niet lang duren alweer de pluviometers opnieuw aan het werk worden gezet. Meer bepaald in de tweede helft van dinsdagnacht gaan we over op een nat weer beeld. Vandaag is het landschap hier en daar gehuld in ne vel en plaatselijk mist. Vermits de temperatuur in de vroege ochtend bijna overal negatief is, vriest de ne vel en mist aan. Het is dan ook opletten voor gladde wegen. In de loop van de dag begint het kwik aan zijn dagelijkse klim en zal bij een maximale waarde van 6 graden stagneren. De zon probeert al snel komaf te maken met het ochtendgrijs en eenmaal dat gelukt is, mag ze één van de hoofdrollen opei sen. Vannacht neemt de wind geleidelijk aan toe en tegen de ochtend staat een matige tot krachtige zuidwes tenwind. Na eerst nog opklaringen raakt het betrok ken en later vannacht begint het vanuit het westen te regenen. De regen gaat aan de oostgrens van onze regio even vooraf door sneeuw. Door de wind en de toename van de bewolking, koelt het niet zo fel af en komt het niet meer tot negatieve temperaturen. Morgen begint de dag met regen. Vanuit het noord- westen wordt het droger en dan komt de zon tevoor- P schijn. De kans op een plaatselijke bui is echter niet uit te sluiten bij maxima rond 6 graden. (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat u ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. Omschrijving "dierenverblijf'. Antwoord zou zijn "stal", maar ii moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, i ken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Groente; 5. nauw; 7. zonder verdediging, 8. plezier; 9. gast; 11. roofdier; 14. onderricht; 16. woud: 17. schop; 18. betaalmiddel; 19. spoedig; 20. verdwenenLn 22. adellijke dame; 25. zak; 27. lichte bedwelming; 29. betrekkelijk; 30. hinder; 31. tocht. |°S| ve Verticaal: 2. Kelner; 3. sluier; 4. gegraven water; 5. zwin hamer; 6. loog; 8. tralie; 10. waarde; 12. eenheid van stri"£ sterkte; 13. visgerei; 15. stijf; 16. torenkraai; 19. voeder!^6 21. drinkgerei; 22. bleek; 23. herkauwer; 24. reeks; 26. n; i drank; 28. baken. bec Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 3. Gedeeld; 6. opstel; 8. daad; 10. schep: 13. rossig. i;12.afzÉ lOl ST Verticaal: 1. Teut; 2. beeld; 4. lila; 5. dossier; 7. schots; 9. dutyjy 11. paai. J

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10