Verkoop van Amerikaanse ketens Ahold ECONOMIE Kosten medicijnen via internet op te zoeken Groen licht voor nieuwe terminal Nog ruim een miljard euro aan guldens 3zoek5 Stammenstrijd laait weer op bij Corus van prestatiebeloning Jwi 3Niets mis met Rosneft-aankoopBank-CAO in teken Met behoud van schulden Melkwinkeltje in de openlucht ime garantie or hypotheek rmeer - De grens voor de onale Hypotheek Garantie gaat op 1 januari om- van 230.000 naar 240.000 zo heeft de Stichting orgfonds Eigen Wonin- (SWEW) gisteren bekend- akt. Volgend jaar wordt een garantie mogelijk voor e hypotheken in verband de uitkoop van de partner et verbreken van een rela- Ook de aankoop of afkoop erfpachtgrond kan onder an tie vallen. De provisie de NHG gaat omlaag. Een heeft voor de koper van huis als nevenvoordeel dat nte op de hypotheek veelal uitvalt. ralisering chten Chili l - Luchtvaartmaat- ppijen die zijn gevestigd in lidstaat van de Europese moeten voortaan ook van- dere Europese landen Chili kunnen vliegen. Dat kern van een nieuw EU- tvaartverdrag met Chili, dat opese Commissie giste- heeft voorgelegd aan de rsministers van de lidsta- De commissie reageert met euwe voorstel, waarover gs met de Chileense auto overeenstemming is be- op een uitspraak van de se rechter. rstinkopen it op gang wijk - De meeste klanten en hun kerstinkopen in de ermarkt dit jaar later dan g jaar. De meeste consu lten vulden pas deze week loodschappenkar. Dat liet eren gepubliceerd onder aan bureau GfK zien. De et van de gezamenlijke su- narkten kwam vorige week ip 500 miljoen euro, bijna 7 ;ent lager dan vorig jaar. iderwijs pakt kteverzuim aan haag - De sector beroeps erwijs en volwassenenedu- e wil binnen 2,5 jaar het teverzuim met 20 procent ninderen. Ook het aantal nemers dat in de WAO be lt, moet dan met 20 procent afgenomen. Dat staat in overeenkomst die werkge- en werknemersorganisa- in de sector gisteren met ninisterie van sociale zaken ben gesloten. sunie helpt besparing iingen - De Gasunie gaat in inwerking met het Russi- Gazprom energiebespa- irojecten in Rusland opzet- Dat hebben beide branche- iten afgesproken. Een rdvoerder zei dat het vooral om de kennis op dit gebied ilen met de Russische ener- gant. Gazprom voert de ecten uit. In Rusland zijn jaringen mogelijk van 50 tot niljard kubieke meter gas Par, zegt Gasunie. Dat is dan tweemaal het jaarlijk- derlandse gasverbruik. vrijdag 24 december 2004 uwe supers inkelcentra terdam - Supermarktcon- Dirk van den Broek begint end jaar met een keten tsupermarkten onder de n Dino. Ze komen vooral in P^ie winkelcentra waar de ite jaren veel winkels zijn wenen. Dat heeft directeur van den Broek gisteren be- gd. Buurten die door ande zijn afgeschreven, vindt di- eur Van den Broek juist in- isant. Na experimenten in terdam, Den Haag en Kat- heeft het concern besloten Dino een landelijke keten aken. Van den Broek ver- ït aan het eind van 2005 tot tien nieuwe winkels te >en. Een Dino is half zo t als een doorsnee super- ct. De proef-Dino in Kat- heeft per week 7000 klan- in een omzet van 100.000 Dat is een kwart meer dan vergelijkbare super. rm Prins draagt ndelen over terdam - De ontslagen di- ur van de Exel Aviaton ip (EAG), Harm Prins, zal Jelang in de luchtvaarton- eming overdragen aan taandeelhouder Erik de er. Dat heeft zijn woord der gisteren gezegd. Prins hiertoe besloten „ter be- tming" van het bedrijf, is wil voorkomen dat de •groep verdere schade lijdt dat hij in verband is ge- ht met criminele activitei- aldus zijn woordvoerder, lieger en zijn zakenpartner Sandmann bezitten sa- 85 procent van de aande- 1 EAG, Prins heeft de reste- ia e 15 procent. Onder welke waarden Prins zijn aande- an de Vlieger overdraagt, is pnduidelijk. Eerste dossier Kroes naar collega-commissaris brussel/anp - De Europese Commissie heeft gisteren het licht op groen gezet voor de nieuwe Euromax-containerter- minal in de haven van Rotter dam. Volgens het dagelijks be stuur van de Europese Unie heeft de nieuwe terminal, een joint venture van ECT en P&O Nedlloyd, geen te dominante greep op de markt voor contai neroverslag in Rotterdam. De terminal moet in 2008 operatio neel zijn. Het besluit om de joint venture goed te keuren, werd niet geno men door de verantwoordelijke Europees commissaris voor concurrentiebeleid Kroes, om dat zij zelf in het verleden be trokkene was als lid van de Raad van Bestuur van P&O Nedlloyd. Het was het eerste dossier dat Kroes moest door schuiven naar een collega-com missaris. Dat gebeurde al op haar tweede werkdag. ECT is met stevige voorsprong de leidende partij in de contai neroverslag in de Rotterdamse haven. De in de Chinese han den van Hutchison Whampoa verkerende stuwadoor beheerst ongeveer 70 procent van deze markt. Een woordvoerder van de Rotterdamse haven wil niet zeggen of het bedrijf met de nieuwe aanwinst een te domi nante positie krijgt. „Dat oor deel ligt in Brussel." Volgens het Havenbedrijf heeft Brussel niet beslist op basis van marktaandeel van ECT in Rot terdam maar op marktaandeel in West-Europa. De markt voor containerschepen is tenslotte grensoverschrijdend. Voor de nieuwe terminal op de Maasvlakte is een terrein gere serveerd van ongeveer 200 hec taren. Het ligt op het noord westpuntje, aan de Nieuwe Wa terweg. Daar wordt een haven bekken uitgediept dat tezijner- tijd ook de doorgang zal vor men naar de nog aan te leggen Tweede Maasvlakte. amsterdam/gpd - Nederlandse burgers hebben nog zo'n 2,5 miljard gulden (ruim een mil jard euro) niet ingewisseld bij De Nederlandsche Bank. De bankbiljetten en munten zijn volgens DNB 'kwijt' of mensen hebben nog niet de moeite ge nomen om dit geld bij DNB om te wisselen. Nog 633 miljoen euro aan bankbiljetten en 503 euro aan munten is in bezit van de Ne derlandse bevolking. Vorig jaar waren deze bedragen respectie velijk 659 miljoen en 506 mil joen euro. Burgers lopen dus nog niet hard om hun oude guldens in te leveren. Volgens Tobias Oudejans van DNB is er waarschijnlijk veel geld verdwe nen. „Verbrand, verscheurd, verwassen of gewoon kwijt ge raakt", speculeert hij. „Mensen gebruiken bankbiljetten bij voorbeeld als boekenlegger. Wie weet hoeveel kapitaal er verborgen is in de Nederlandse boekenkasten?" Veel mensen denken dat het al lang niet meer mogelijk is om 'guldengeld' in te leveren. Te ruggevonden guldenmunten kunnen tot 2007 bij DNB wor den ingeruild voor euro's. Pa piergeld kan zelfs tot 2032 wor den ingewisseld. „Mensen kun nen op werkdagen tussen 9 en 12 uur langskomen bij onze fili alen in Amsterdam, Eindhoven, Hoogeveen of Wassenaar, maar mogen het geld ook gewoon opsturen", aldus Oudejans. Of er bij het niet-ingeleverde kapitaal veel zwart geld zit, kan Oudejans niet zeggen. „Veel mensen zijn gewoon slordig, zeker met muntgeld", zegt hij. „Dat stoppen ze in een oude jampot en ze halen het er nooit meer uit. Wij gaan er nu van uit dat er zeker 130 miljoen euro niet terugkomt." Het geld dat niet word ingeleverd is pure winst voor DNB en dus voor de Nederlandse staat. De mogelijkheid om guldens om te wisselen voor euro's is voorbehouden aan particulie ren. Ondernemers die met 'gul densacties' klanten naar hun winkel lokken, komen bij DNB voor een gesloten wisselloket te staan. Tussen DNB en Free Re cord Shop loopt hierover nog een rechtszaak, waarin begin volgend jaar uitspraak wordt gedaan. Hans Breukhoven van de cd-keten wil zo'n 2,2 miljoen guldens inwisselen voor euro's, maar DNB weigert medewer king. „Wij hebben een noodlo- ket voor particulieren ge opend," zegt Oudejans. „On dernemers hebben na de over stap naar de euro een jaar lang de tijd gehad om hun kasgeld om te wisselen en willen nu misbruik maken van onze cou lance voor burgers. Dat elke niet teruggebrachte gulden een gulden winst betekent voor de staat heeft hier niets mee te maken." OR: We zijn bijzonder pissig door Pieter van Hove londen/ijmuiden - Abrupt is een einde gekomen aan de veelbelovende carrière van Pe ter Jongenburger bij staalcon cern Corus IJmuiden. Volko men onverwacht zegde de top in Londen de directievoorzitter van Corus Nederland de wacht aan. De topman mag van Corus wel aanblijven als hoofd van de af deling Research, Development and Technology en als zodanig verantwoordelijk voor de tech nische ontwikkeling bij de Ne derlandse poot. Bij de Corus-werknemers is Jongenburger voornamelijk be kend als drijvende kracht ach ter World Class IJmuiden, het interne reorganisatieprogram ma dat drie jaar geleden is inge zet. Hoofddoel was te komen tot een kostenbesparing van 50 euro per geproduceerd ton staal. Jongenburger is in deze missie geslaagd en de IJmui- dense vestiging behoort tot de top drie van meest efficiënte staalbedrijven ter wereld. Zowel de commissarissen van het Ne derlandse deel van Corus als de centrale ondernemingsraad (COR) hekelen dan ook het be sluit uit Londen. De commissa rissen hebben er „met zorg en verontrusting" kennis van ge nomen. Zij geven geen steun aan dit Londense besluit. De ondernemingsraad ziet het opstappen als een ontslag gedi rigeerd vanuit Londen. „Het is de zoveelste Nederlandse ma nager die sinds de fusie het veld moet ruimen", aldus de OR. „Het nieuws is hier ingeslagen als een bom. Hij heeft vijf jaar uitstekend werk gedaan. Nie mand begrijpt het. We zijn bij zonder pissig", aldus OR-voor- zitter Frits van Wieringen. Vol gens de OR probeert Londen door Jongenburger weg te schuiven meer greep te krijgen op IJmuiden. De Board zou azen op een hogere bijdrage van het voormalige Hoogovens aan de concernfinanciën. Corus Nederland zit dankzij de winstgevende activiteiten zeer goed bij kas. Een jaar geleden leende de Nederlandse vesti ging het moederbedrijf een be drag van 100 miljoen euro, zo dat er minder een beroep hoef de te worden gedaan op de kre dietfaciliteit van 1,2 miljard eu ro van banken. Met de lening van de IJmuidense dochter werden de rentelasten aanzien lijk gedmkt. De interne lening van het moederconcern stuitte destijds op veel kritiek vanuit het Nederlandse deel. Corus Nederland zou beschouwd worden als melkkoe voor de Britse activiteiten. Binnen de Nederlandse vak bonden gaan stemmen op dat het vertrek van Jongenburger puur een afrekening betreft vanwege de mislukte verkoop van de aluminiumtak van Co rus. Corus wilde de opbrengst van de verkoop van de winstge vende aluminiumtak, die onder Corus Nederland valt, gebrui ken voor de nieuwe sanering, maar het Nederlandse deel stak daar een stokje voor. De Neder landers kregen vervolgens gelijk bij de rechter.De Onderne mingskamer van het gerechts hof in Amsterdam oordeelde onder meer dat de top van het concern niet duidelijk had we ten te maken hoe de opbrengst van de aluminiumverkoop zou worden besteed, een voorwaar de die Corus Nederland had ge steld. FNV-bestuurder Jos Duijnho- ven denkt dat Jongenburger mogelijk wordt afgerekend op het feit dat hij bezwaar maakte tegen de toenemende vraag vanuit Londen om geld. Duijn- hoven zal ook niet verbaasd op kijken wanneer de overige di rectieleden van Corus Neder land hun functie beschikbaar stellen. De gang van zaken staat haaks op het beleid dat Corus- topman Philippe Varin verkon digt met meer internationalise ring (lees: een grotere Neder landse invloed) binnen de top. Zijn project Bridging the Gap, het dichten van de kloof tussen het Verenigd Koninkrijk en Ne derland, lijkt na het verdwijnen van Jongenburger in IJmuiden opeens moeilijk te verwezenlij ken. moskou/afp-rtr - De Russische president Poetin vindt dat rond de veiling en verkoop van het Yukos-onderdeel Yugansknefte- gaz geen vreemde zaken zijn gebeurd. Poetin stelde gisteren dat de nieuwe eigenaar, het staatsoliebedrijf Rosneft, volle dig in overeenstemming met de regels van de vrije markt heeft geopereerd. Hij trok een vergelijking met de privatiseringsronde in de jaren '90 waar 'vrije jongens' voor een relatief zacht prijsje kroon juwelen uit de failliete indu striële boedel van de Sovjetunie wisten te bemachtigen. De nieuwe eigenaren ontpopten zich tot zogenoemde oligar chen die behalve economische ook steeds meer politieke in vloed opeisten. „U weet goed hoe bij de privati seringen in het begin van de ja ren '90 marktpartijen voor vele miljarden aan staatseigendom men in handen hebben weten te krijgen. Dat gebeurde door middel van slimmigheidjes en kunstgrepen, die voor een deel strijdig waren met de wet. Van daag heeft de (Russische) staat gebruik gemaakt van legale marktmechanismes om zijn be langen veilig te stellen", zo ver duidelijkte Poetin. Woensdagavond werd duidelijk dat het olieconcern Rosneft ei genaar is geworden van het productiedivisie van oliemaat schappij Yukos. Rosneft nam het onderdeel over van het on bekende investeringsvehikel Baikalfinansgroup, dat Yukans- kneftegaz zondag op een veiling voor 9,35 miljard dollar had ge kocht. Hoeveel Rosneft voor het belangrijkste Yukos-onderdeel heeft neergeteld, is niet bekend. Rosneft is ondertussen op de korrel genomen door Yukos. Via een zegsman in de VS, waar het olieconcern vorige week surseance van betaling heeft aangevraagd, laat Yukos weten dat het via de rechter 20 miljard dollar schadevergoeding wil verhalen op de nieuwe eigenaar van Yuganskneftegaz. amsterdam/gpd - ABN Amro en de gezamenlijke vakbonden hebben afgelopen nacht een CAO afgesproken, waarbinnen individuele werknemers bonus sen kunnen verdienen tot 20 procent van htm loon. Daar naast zijn afspraken gemaakt over begeleiding van bovental lige werknemers naar een nieu we baan, binnen of buiten de bank, de zogenaamde 'employ- ability'. Bij ABN Amro werken in Neder land bijna 27.000 mensen. Als gevolg van reorganisaties en sluiting van filialen wil de bank de komende jaren het perso neelsbestand flink afslanken. De vakbonden hebben van nacht in het CAO-akkoord ge accepteerd dat de mensen die weg moeten goede interne be geleiding krijgen en bonussen bij vertrek. Daarnaast is in de CAO, die loopt van 1 juni 2004 tot eind december 2005, vastgelegd dat vanaf 1 januari aanstaande vas te periodieken worden inge ruild voor prestatiebeloning. De bank zal een Persoonlijk Presta tie Plan invoeren, waarbij werk nemers maximaal 20 procent extra kunnen verdienen van hun basissalaris. door Anita de Haas Begin deze week openden de zorgverzekeraars de website www.medicijnkosten.nl. Daarop is te zien hoeveel een medicijn kost en of er goedkopere alter natieven zijn. Handig om te be reken hoeveel er vanaf volgend jaar van de no-claim afgaat. Voor iedereen die tegen ziekte kosten is verzekerd, wordt het vanaf 1 januari mogelijk te we ten hoeveel er voor medicijnen moet worden betaald. Dan geldt immers het no-claim sys teem in de gezondheidszorg voor mensen van 18 jaar en ou der is. Via internet kan nu wor den nagegaan hoeveel de medi cijnen kosten die de huisarts voorschrijft. Het overkoepelen de orgaan van alle zorgverzeke raars CVZ heeft daarvoor de website www.medicijnkosten.nl in het leven geroepen. Ziekenfondsverzekerden heb ben momenteel geen inzicht in de kosten van medicijnen die volledig door de verzekeraar worden vergoed. Particuliere patiënten zien dat overigens ook vaak pas achteraf,, omdat veel rekeningen rechtstreeks van de apotheek naar de verze keraar gaan. De verzekerde zelf krijgt pas achteraf een overzicht Straks is precies na te gaan hoeveel medicijnen kosten. Foto: ANP van vergoede en eventueel niet vergoede kosten. Vanaf 1 januari krijgen verze kerden die in een jaar tijd de gezondheidszorg niets hebben gekost, aan het einde van het jaar 255 euro van de verzeke raar terug. Maar premiebetalers voor wie bij de verzekeraar kos ten zijn gedeclareerd voor me dicijnen, bezoek aan een speci alist of een operatie krijgen maar een deel of helemaal niets terug. Het bezoek aan de huisarts wordt niet met de no-claim ver rekend. Dat is door de politiek tegengehouden om te voorko men dat op die manier een drempel voor mensen ontstaat om met klachten naar de huis arts te gaan. Datzelfde geldt voor verloskundige hulp, kraamzorg en ook alle vergoe dingen uit de aanvullende (tandarts)verzekering vallen buiten de no-claim teruggaafre geling. Voor de meeste ouderen, chro nisch zieken en mensen die heel dure medicijnen nodig hebben, heeft het weinig zin bij te houden hoe het met hun no- claim tegoed staat. Die weten bij voorbaat dat ze te veel kos ten hebben om geld terug te krijgen. Voor anderen kan het lonen inzicht te hebben in met name de kosten van medicij nen. En dat is ook de reden dat het CVZ de website www.medi- cijnkosten.nl heeft opgezet. Als een medicijn bijvoorbeeld vier maanden wordt gebruikt en per maand vijftien euro kost gaat er vier maal vijftia|euro ofwel zestig euro af vSThet no-claim tegoed. Voor elk geneesmiddel meldt de site ook of er goedkopere al ternatieven zijn. Als dat zo is en de patiënt dat wil, kan hij of zij de huisarts vragen het andere middel voor te schrijven. Die zelfde huisarts kan overigens in het belang van de patiënt rede nen hebben dat niet te doen. Als iemand bijvoorbeeld moeite heeft met het slikken van pillen, kan gekozen worden voor een andere toedieningsvorm. De medicijnwijzer geeft ook aan of een medicijn door de verzekeraar wordt vergoed en tot welk bedrag. Als voor een medicijn moet worden bijbetaald, gaat dat ui teraard niet ten koste van de no-claim. Anders zou iemand het bedrag van die bijbetaling dubbel betalen. srinagar - Een melkboer uit Kashmir kookt melk in zijn tijdelijke winkeltje aan de oevers van de rivier Jehlum in de hoofdstad Srinagar. De winters in het door India ingelijfde gebied zijn koud en gaan gepaard met hevige sneeuwval. Foto: EPA/Altaf Oadri zaandam/anp - Ahold verkoopt zijn Amerikaanse supermarktke tens BI-LO en Bruno's voor 66o miljoen dollar. De nieuwe eige naar wordt een aan de Ameri kaanse investeerder Lone Star Funds gelieerde onderneming. Dat heeft Ahold gisteren be kendgemaakt. De twee ketens stonden al lan ger in de etalage. Beide onder delen behouden hun schulden en andere verplichtingen. De nieuwe eigenaar neemt ze over. Voor een deel van de verplich tingen kan Ahold later nog aan sprakelijk zijn. Het concern wil niet zeggen om welk bedrag dat eventueel gaat. Ahold verwacht dat de transac tie begin volgend jaar wordt af gerond. Ahold zal 560 miljoen dollar van de opbrengst ont vangen en 100 miljoen dollar in depot plaatsen. Bl-LO en Bruno's zijn twee ke tens in het zuidoosten van de Verenigde Staten met samen meer dan 450 winkels. De ge combineerde netto-omzet be droeg vorig jaar 4,7 miljard eu ro. Ahold kocht BI-LO in 1977 en Bruno's in 2001. Deze laatste keten alleen kostte toen 500 miljoen dollar. De prijs is lager dan analisten hadden verwacht. Die gingen uit van een bedrag tussen de 700 miljoen en 1 mil jard dollar. De verkoop is onderdeel van de strategie van het concern om de portefeuille beter op orde te brengen, de financiële positie te verbeteren en de schuldenlast terug te brengen. Ahold richt zich in de VS nu op de ketens Stop Shop/Giant-Landover en Giant-Carlisle/Tops. Een woordvoerder noemt de verkoopt een goede overeen komst omdat de nieuwe eige naar ook de schulden van beide onderdelen overneemt. „We mogen die schulden dus ook aftrekken van onze schuld. We komen zo goed op streek naar ons doel om per 2005 voor 2,5 miljard euro te desinvesteren." Lone Star Funds is een niet- beursgenoteerde investeerder in het Texaanse Dallas. Het be heert wereldwijd voor ongeveer 13 miljard dollar.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9