Palestijnen massaal naar de stembussen BUITENLAND Steenrijke magnaten hebben geen zin in Joesjtsjenko Eerste scheurtjes in Palestijns leiderschap zichtbaar Alles als vanouds in Afghanistan 'Regering-Blair vernietigt razendsnel documenten' Kerstgratificatie van 14 miljard voor de Zwitsers Baas bedreigd omdat hij moslima niet ontslaat Kerst in China Jezus van Nazareth (12) vrijdag 24 DECEMBER 2OO4 ■at Nicky. Foto: EPA jloond katje Ie verkoop jiiTO - Liefst 50.000 dollar Jen Amerikaanse vrouw Ivoor een kloon van ■erleden kat. Nicky heet istje en de eigenaresse laar huisdier gisteren Indigd. Het bedrijf Gene- Ings and Clones in Sau- I In Californië is de eerste leming die op commeri- Ksis huisadieren kloont. lining rondom ling 'Huygens' I- Voor het Leidse bedrijf Bpace breken spannende laan. Op eerste kerstdag, 18 uur 's nachts, bereikt Ipese satelliet Huygens- Saturnusmaan Titan, ■de Huygens maakt zich «tijdstip los van het moe- lip Cassini en daalt op 14 januari af in de at- Jr van Titan. Dutch Space Ie landing van de sonde lid in Noord-Zweden en Kast aan de omstandighe- ■Titan. De afdaling duurt jlr. In die tijd zal de sonde lenstelling van de atmos- Iten. Er is apparatuur lord die onderzoek aan lervlak van Titan kan Baar het is niet zeker of lis de landing overleeft. b woordvoerder G. Men- ■an Dutch Space is dat ■zeer wel mogelijk'. imenmakers •loft in Gaza ■Twee leden van de ge- jne tak van de islamiti- Irzetsbeweging Harnas leren om het leven geko- het maken van een Ie explosieven waarmee ■ten, ontploften in hun lin Khan Yunis in het ■van de Gazastrook. Dit Hamas in een commu- I laten weten. Negen men neten gewond. b jval op bank I- Het verboden Ierse Ikeinse Leger IRA heeft Irokkenheid ontkend bij I «roof van afgelopen Belfast. Dat meldde het lersbureau Press Associ- fte overvallers maakten miljoen pond (44 mil- Jro) buit. Ln door II in Indonesië fi - Dertien mensen zijn 1 omgekomen door een met een legerhelikop- ■donesië. Het toestel j in slecht weer neer in ■jachtig gebied op Java Bin brand. Alle inzitten den militairen. Jr pijpleiding ■geria ontploft feeker twintig mensen Bekomen na een ont- in de nacht van woens- Bonderdag bij een be- |lde oliepijplijn in een lorp bij de stad Lagos in 1 De slachtoffers pro- li op dat moment olie te J fit de pijplijn, aldus de Bïergelijke ongelukken vaak voor in Nigeria. ten slaat st dood - Een fanatieke chris- achttien jaar de cel in ij een man vermoordde ïst was. Dat heeft de ik in het Australische gisteren bepaald. De 140-jarige zwerver, man met een bijl dood indde diens vrouw ern- echtpaar had de man egeven en uitgenodigd lunch. De zwerver was ;en te gast bij zijn wei toen de vrouw vertel- j en haar man niet in geloofden. Vervolgens bij de naar eigen zeg- vige christen de stop- e scholen na moorden - Ruim de helft van al- :n in de Zuid-Thaise Pattani is gisteren lepaalde tijd gesloten ird op twee onderwij- militante moslims. In in van het overwegend ische Thailand vechten voor onafhankelijk- ids begin dit jaar zijn "10 mensen gedood. ramallah/anp - Bij de eerste ge meenteraadsverkiezingen in Pa lestijns gebied sinds 1976, giste ren, was de opkomst hoog. Ruim 140.000 Palestijnen konden op de Westelijke Jordaanoever kie zen uit bijna 1000 kandidaten voor zetels in 26 gemeenteraden. Hoewel de eerste uitslagen pas morgen worden verwacht, gaan waarnemers ervan uit dat het een strijd is geweest tussen de radikale islamitische beweging Harnas en de Fatah-beweging van de gematigde presidents kandidaat Machmoud Abbas. Hamas is vooral actief in de Ga zastrook, waar pas eind januari gemeenteraden worden geko zen. De Palestijnse premier Ah med Qurei prees de verkiezin gen als „de eerste stap naar de vestiging van de Palestijnse staat". De raadsverkiezingen zijn een opmaat voor de verkiezingen van 9 januari, wanneer de Pa lestijnen een opvolger kiezen voor president Yasser Arafat. Harnas heeft opgeroepen tot een boycot van de presidents verkiezingen, maar had wel kandidaten naar voren gescho ven voor de verkiezingen van gisteren. Dat vooral ook om te bezien hoe groot de steun voor Hamas is buiten de Gazastrook. Vanaf morgen tot middernacht 7 januari mogen de zeven kan didaten voor het president schap van de Palestijnse Autori teit campagne voeren. Mahm- oud Abbas, de nieuwe leider van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) en kandidaat van Arafats Fatah beweging, geldt als favoriet. Maar het eerste conflict is al in de maak: Abbas verwelkomde woensdag nog het voorstel van de Britse premier Tony Blair om in februari een conferentie te houden over economische en politieke hervormingen in de Palestijnse gebieden. Maar premier Qurei keerde zich gis teren fel tegen dat plan. In Ramallah zei hij tegen de pers dat eerder behoefte is aan een vredesconferentie. Blairs sug gestie dat er Palestijnse hervor mingen nodig zijn voordat vooruitgang kan worden ge boekt in het vredesproces, noemde Qurei onacceptabel. Hij acht de Palestijnen prima in staat vredesonderhandelin gen te voeren. Ook Harnas laakte het Britse voorstel. De top in Londen zou zijn bedoeld om de Palestijnen hervormingen te laten door voeren waar Israël van kan profitéren. kabul - Vrouwen in burqa keuren op een markt in Kabul de waren, in dit geval broeken. Hoewel vrouwen sinds het verjagen van de streng funda mentalistische Taliban in 2001 veel meer rechten en vrijheid hebben gekregen, houden veel Af- ghaansen het nog bij het alles bedekkende kleed. Ook in de politiek lijkt er weinig veranderd te zijn: de Afghaanse president Hamid Karzai heeft in zijn nieuwe kabinet vooral hem toegedane hervor mingsgezinde technocraten benoemd. En zoals zo veel heersers uit het verleden heeft hij de meeste krijgsheren - die grote delen van het land contro leren - buiten de regering gehouden. Karzai won op 9 oktober de eerste democratische presidents verkiezingen in de Afghaanse geschiedenis. Foto: Reuters Silvio Berlusconi gulle kerstman voor partijtop rome/anp-afp - Hij is multi- miljardair en de machtigste man in Italië: premier Süvio Berlusconi. Zijn tegenstan ders lust hij rauw, maar wie achter hem staat kan ook op hém rekenen. In financiële zin bijvoorbeeld. Zo heeft hij gisteren - net als een jaar ge leden - zijn trouwe aanhang in regering en parlement een aardig douceurtje gegeven voor het vele harde werken. Mannelijke parlementariërs kregen Longines horloges van 2500 euro per stuk van de miljardair. Hun vrouwelij ke collega's werden vergast op zwarte paarlen oorhan gers en ringen met eenzelfde waarde. Ministers en senato ren van zijn Forza Italia partij toucheerden elk een Omega horloge. De cadeaus zijn be doeld als extraatje en be dankje van Berlusconi omdat de politici tijdens de komen de feestdagen door moeten werken om de begroting voor 2005 nog voor nieuwjaar in te kunnen dienen. sioenen vernietigde dit jaar 30 procent meer dossiers. „Het is typerend voor Blairs schaamte loze regering hoog op te geven over wetgeving die het mogelijk maakt inzicht te krijgen in de wijze waarop de regering werkt, terwijl ze er in werkelijkheid op uit is alles te verbergen, zodat zelfs historici in de toekomst niet meer na kunnen gaan wat er precies gebeurd is", aldus Le wis. De regering ontkent alle aantijgingen en zegt dat slechts 5 procent van alle overheidsdo cumenten historisch belangrijk materiaal bevat en de moeite van het bewaren waard is. De rest kan zonder probleem wor den vernietigd. „Geen enkel de partement vernietigt dossiers in opdracht van de premier", aldus een regeringsverklaring gisteren. „Dat zou ook totaal in tegen spraak zijn met de intentie van deze regering om de openheid juist te vergroten." londen/gpd-rtr - De Britse re gering vernietigt in deze laatste dagen van het jaar in snel tempo grote aantallen officiële docu menten om te voorkomen dat het publiek ze per 1 januari 2005 opvraagt. Die beschuldiging uit de Britse oppositie aan het adres van premier Tony Blair. Volgend jaar treedt in Groot-Brittannië een nieuwe wet (Vrijheid van In formatie) in werking, waardoor burgers documenten kunnen inzien die dertig jaar lang ge heim gehouden zijn. Het conservatieve parlementslid Julian Lewis zei gisteren 'zeer bezorgd' te zijn over de snelheid waarmee grote hoeveelheden paperassen de papierversnippe raar ingaan. Volgens hem heeft het ministerie van handel en in dustrie tussen 2003 en 2004 ruim 97 duizend documenten vernietigd, het dubbele van het aantal uit de periode 1999-2000. Het ministerie van werk en pen- door onze correspondent Bob Kroon bern - De Zwitserse Nationale Bank verrast alle 7,2 miljoen inwoners van het Alpenland met een kerstgratificatie van ruim 2.000 euro. Indirect, wel te verstaan. De Nationale Bank had 1300 ton goud teveel en heeft dat de afgelopen twee jaar mondjesmaat verkocht. De enorme opbrengst, 21 mil jard Zwitserse francs, oftewel 14 miljard euro, wordt nu ver deeld onder de kantons en de federale overheid. Maar wat die er mee mogen doen is al een jaar lang het onderwerp van een verhit debat in het parlement. Eerst was er een plan voor een Solidariteits fonds, deels voor de lijdende mensheid, deels voor Zwitser se achtergestelden, want die zijn hier ook. Maar voor zoveel medemenselijkheid was geen parlementaire meerderheid te vinden. Dan moet de hele poet maar naar de AOW, meenden onder anderen de socialisten, want daar dreigt door de ver grijzing van de bevolking met tertijd een dramatisch kaste kort. Maar de rekenmeesters van de federale regering wilden al dat geld niet zien verdwijnen in wat voor bodemloze put ook. Het ministerie van financiën stelde daarom voor het megakapitaal gewoon in aandelen of obliga ties te beleggen. Dat zou zo'n 400 miljoen euro per jaar ople veren, en daar kon je dan tot in lengte van dagen leuke dingen mee doen. Omdat ook hiervoor geen meerderheid te vinden was heeft de regering nu de knoop doorgehakt: er gaat vijf miljard naar Bern om het nationale be grotingstekort terug te dringen, en de rest wordt onder de 26 kantons verdeeld met de be doeling dat die hun eigen kan tonale schulden gedeeltelijk in lossen. Die verdeelsleutel is nu aanvaard, maar het bestedings patroon nog niet, want de kan tonale overheden willen over deze opsteker naar eigen goed dunken kunnen beschikken. Bijvoorbeeld door belastingver laging, want dat ligt altijd goed bij de kiezers. stellen voor andere bedrijven. U hebt uw doodvonnis gete kend", stellen de briefschrij vers. Remmery: „Ik ben niet van plan aan deze dreigemen ten toe te geven. Dit kan ge woon niet." De dreigbrieven zijn telkens ondertekend met de oproep Nieuw Vrij Vlaande ren. Het tijdschrift Vrij Vlaan deren is een publicatie van de jongerenafdeling van het Vlaams Belang, de opvolger van het extreemrechtse Vlaams Blok. De partij heeft eerder al gezegd niets met de dreigbrie ven te maken te hebben. De werkneemster, de 31-jarige Naïma Amzil, heeft inmiddels haar ontslag ingediend, omdat ze de spanning niet meer aan kan. Maar Remmery weigert haar ontslag te verlenen. ,Als ik haar nu ontsla, vindt ze nooit meer werk. Dan wil nie mand haar aannemen, omdat ze zullen vrezen dat ook zij doodsbedreigingen zullen krij gen. Naïma heeft een gezin, een huis dat afbetaald moet worden. Ik kan het niet maken om haar werk af te nemen. Ik geef haar niet op", aldus de West-Vlaamse eigenaar van de visgroothandel. brussel/anp - De werkgever van een moslimvrouw in het Belgische Ledegem heeft op nieuw bedreigingen ontvangen, waarin wordt gesteld dat er een prijs van 250.000 euro op zijn hoofd staat als hij een islamiti sche werkneemster niet ont slaat. Dat heeft werkgever Rem mery, eigenaar van een vis groothandel, gisteren gemeld. Remmery zegt niet op de drei gementen te zullen ingaan. Justitie in het West-Vlaamse Kortrijk heeft inmiddels extra mensen op de zaak gezet. Het gaat al om de vierde dreigbrief aan Remmery, die eerder ano nieme bedreigingen kreeg om de moslimvrouw te verbieden haar hoofddoek te dragen. Uit eigen beweging besloot de me dewerkster al de hoofddoek voortaan niet meer om te heb ben. Nu eisen de briefschrijvers dat de werkgever de vrouw ont slaat. „Ze beschuldigen er mij van dat ik heul met de islam", aldus Remmery gisteren op de Vlaamse tv. In de laatste brief die hij ontving wordt hij een „slechte Vlaming" genoemd. „U collaboreert met de mos lims. Wij willen een voorbeeld changchun - Keurig net voor Kerstmis is in Chang chun, een stad in het noordwesten van China, een reusachtig ijsstandbeeld van de kerstman voltooid. Het ijsbeeld is 8o meter lang, 17 meter hoog en 25 meter breed. Kerstmis is een christelijk feest, en de kleine christelijke minderheid in China heeft het erg moeilijk. De kerstman is kennelijk heidens ge noeg om door de beugel te kunnen bij de commu nistische autoriteiten in het snel veranderende China. Foto: EPA rome - Zo zag Jezus van Naza reth er uit toen hij twaalf jaar oud was. Althans, volgens de computer die de Italiaanse justi tie doorgaans inzet om portret ten van vermiste of gezochte personen te maken. De compu ter kan bijvoorbeeld laten zien hoe vermiste kinderen er na tien of twintig jaar uitzien. Anders om kan ook. Forensische experts hebben geprobeerd het gezicht van de jonge Jezus van Nazareth te reconstrueren. Ze maakten gebruik van de Lijkwade van Tu rijn, een eeuwenoud stuk linnen waarop de afdruk te zien is van een gekruisigde man. Veel ka tholieken geloven dat het de af druk is van het lichaam van Christus, hoewel daar geen enkel wetenschappelijk bewijs voor is. De gelaat op de lijkwade werd met de geavanceerde computer technieken verjongd, wat een engelachtig en sereen jongens gezicht opleverde. Foto: EPA Conservatief grootkapitaal blijven een macht van formaat in Oekraïne Joesjtsjenko.Foto: Reuters Joesjtsjenko leidt Volgens opiniepeilingen wint de presidentskandidaat van de oppositie in Oekra- ine, Viktor Joesjtsjenko, zon dag de presidentsverkiezin gen. In een peiling van giste ren leidt hij met veertien punten ten opzichte van zijn enige rivaal, de zittende pre mier Viktor Janoekovitsj. Volgens peilingen denkt 51 procent op hem te gaan stemmen en slechts 37 pro cent op Janoekovitsj. door onze correspondent Remco Reiding kiev/donetsk - Nergens in de voormalige Sovjetstaten spelen clans rond steenrijke magnaten zo'n dominante rol als in Oekra- ine. De meeste oligarchen zijn hervormer Viktor Joesjtsjenko liever kwijt dan rijk. Bij de presi dentsverkiezingen van zondag hebben zij veel te verliezen. Wie in de voormalige Sovjet- Unie praat over de verstrenge ling van politiek en economie hoort wel eens het volgende cynische grapje. „Waar je met je rechterhand voor tekent, vang je met je linkerhand." Plannen uitdokteren dus waar mee je zelf je zakken kunt vul len. Vriendjespolitiek is ook zo'n fraaie. Neem Oekraïne. De re gering besloot dit jaar de enor me metaalfabriek Kryvorizjsta- lin te privatiseren. Wie kwam als winnaar uit de bus? Viktor Pintsjoek, de schoonzoon van president Leonid Koetsjma. Voor minder dan de helft van wat westerse en Russische be drijven naar verluidt boden. Geld betekent macht en macht vormt de sleutel tot nog meer geld. Zo speelt een slimme po liticus in Oekraïne het spel. Geen wonder dat vrijwel elke oligarch een zetel heeft in het parlement, dat dikwijls als ont moetingsplek annex zakencen trum fungeert. Het begon zo. De Sovjet-Unie viel uiteen, Oekraïne werd een onafhankelijk land en privati sering van staatsbedrijven was de toverformule. Plots lagen de grote ondernemingen voor het oprapen en een handjevol slimme zakenlui stapten gretig ANALYSE in het avontuur. Ze betaalden een schijntje voor interessante bedrijven, in Oekraïne vooral in de staal- en koolindustrie en oliepijpleidingen. De magnaten vochten vervol gens als gangsters met elkaar om meer macht en rijkdom. Toen de rook was opgetrokken en verschillende zakenmensen en politici om zeep waren ge holpen, bleven er in feite drie dominante, regionale groepen over. De Dnjepropetrovsk-clan (uit de gelijknamige provincie, red.), de Donetsk-groep en de Kiev-clan bleven weliswaar concurrenten, maar ze ge doogden elkaar en werkten zelfs samen om hun imperia te behouden en uit te breiden. Elke groep zorgde voor goede vertegenwoordigers in de poli tiek. Zo bracht Dnepropetro vsk president Koetsjma voort en werd zittend premier Viktor Janoekovitsj een afgevaardigde van de Donetsk-clan. De eige naren van de groep uit Kiev hadden Viktor Medvedtsjoek op een mooie plek zitten. Hij is hoofd van de presidentiële ad ministratie. Iedereen blij, totdat iemand op het politieke toneel verscheen die niet voortkwam uit het eli te-wereldje van multimiljo nairs. Hij ging met de botte bijl allerlei voordeeltjes weghak ken, in het bijzonder de belas tingvrijstellingen en staatssub sidies waarvan de oligarchen profiteerden. Die man was Vik tor Joesjtsjenko. Hij was aange steld als premier, wellicht om de Verenigde Staten - waar hij geliefd was - te paaien. Na een jaar premierschap slaagden zijn tegenstanders er in Joesjtsjenko van zijn troon te stoten. Dit jaar keerde hij, als een moeilijk uitroeibare kakkerlak, echter terug als pre sidentskandidaat voor de op positie. Ongedierte valt te bestrijden en in het geval van Joesjtsjenko heette het middel TCDD, een gevaarlijke vorm van dioxine waarmee hij werd vergiftigd. Een etentje was hem zogezegd slecht gevallen. Aan tafel zaten het hoofd van de geheime dienst, Igor Smesjtsjko, en zijn rechterhand, Vladimir Satsjoek. De glimlach ver dween van zijn geruïneerde gezicht, maar Joesjtsjenko leef de nog. De media - grotendeels in han den van conservatieve oligar chen - deden hun werk door Joesjtsjenko als nationalist en marionet van Amerika af te schilderen, maar het hielp on voldoende. Fraude bracht wel het gewenste resultaat: Viktor winnaar Üezingen Janoekovitsj werd Kt wi van de presidentsrokie; uitgeroepen. Maar Joesjtsjenko ging de straat op en kreeg honderdduizenden protesterende mensen aan zijn zijde. Ze eisten een einde aan het corrupte, criminele klimaat in het arme land. Het parle ment, nota bene gevuld met za kenmensen, koos onder grote druk in meerderheid zijn zijde en verklaarde de presidentsver kiezingen ongeldig. Het hoog gerechtshof deed hetzelfde. Nu komen er zondag nieuwe verkiezingen. Met Joesjtsjenko. Dat leidt tot twee vragen. Kun nen de oligarchen alsnog van Joesjtsjenko afkomen? En: wat doen ze als dat onverhoopt weer niet lukt? In elk geval is Joesjtsjenko, die zegt dat hij het land zo graag wil hervormen, nog lang niet van de oligarchen af. En zij waarschijnlijk ook niet van hem.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7