REGIO Wie wil er nog naar zee? Wc pikken StCCClS levensritme zou neer natuurgebied in Boerenkool voor puberende ouders irlichting langs de snelwegen op en rond de Utrechtse Heuvel- aat 's avonds anderhalf uur eerder uit ten behoeve van het die- )Tir ^-7 7 7 renleven. Hun aag bij CARLA VAN STEENBERGEN van de Dierenambulance re iden en omstreken. denkt u van die maatregel? ijk gezegd vind ik het flauwekul. Of het nu tot tien uur aan- of tot half twaalf. Die anderhalf uur, alsof dat iets helpt. Dat tdieren door verlichting worden ontregeld, weten we alle- Maar of die anderhalf uur nu soelaas biedt.. Ik denk van niet. hien voor NAVRAAG eel later, naar ik vrees te laat. Met alle gevolgen voor dier én Het zal mij benieuwen, die maatregel kan echt twee kanten rken." s het eigenlijk in de omgeving van Leiden gesteld. Moet u dood) wild van de snelweg oprapen? wordt helaas steeds meer. Per jaar moeten we een stuk of zes en vossen en een paar reeën ophalen. Het laatste jaar zelfs amhert, dat was aangereden. Wij mensen pikken natuurlijk s meer natuurgebied in, waardoor je het wild dichter bij huis Ms je nu kijkt in Katwijk, bijvoorbeeld. Waar eerst een duinge was, is nu een woonwijk uit de grond gestampt. De dieren ko niet in onze woonwijk, wij komen in het leefgebied van de n. Met alle nare gevolgen voor de dieren van dien. Nogmaals, ik dat zo'n maatregel, die overigens in overleg met drie :htse natuurorganisaties is genomen, niet echt veel zal helpen et leefklimaat van dieren te verbeteren." Annemiek Ruygrok foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN 0 1954, Vrijdag 24 December EN - Toen enkele jaren geleden hier en daar in het land het initi- werd genomen tot het houden van Kerstnachtdiensten in Protes- kerken, kon niemand vermoeden, dat deze bijeenkomsten een ede schare zouden trekken. In Leiden worden door de Hervormde eente reeds twee Kerstnachtdiensten gehouden, die samen onge- 5000 bezoekers trekken. Aan de Commissie voor Bijzonder Ker- rk is dit jaar de zorg voor de nachtdienst in de Pieterskerk toever- id. in alle Bijzondere Kerkdiensten het geval is, zal deze bijeen- geen strikt kerkelijk karakter dragen, dit in tegenstelling tot de van de Hervormde Gemeente in de Hooglandse kerk onder lei- /an ds J. Groot en met zang van het Hervormd Kerkkoor. In de rskerk zal dit jaar een Kerstcantate worden uitgevoerd. Deze can- rmt een indrukwekkend geheel. Het moet voor de componist, lens, een voldoening zijn, zijn werk in de hem zo vertrouwde Pie- irk in de Kerstnacht te horen klinken. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl oofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdcnl ANTOOR tstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden ngstijden van de receptie zijn. I tot en met donderdag d -16 30 uur in 08 30 -12.30 uur fax 071-5 356 415 itie fax 071-5 356 325 erichten fax 023-5 '5° 5^7 NTI EVERKOOP ties m.b.t.: 172-6813661 id goed: 023-5150 543 h 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 xtreaus kunnen contact opnemen 6813636 RVICE in (gratis) 72 - 5196800 MENTEN itbetaling (acceptgiro) ,20 (alleen aut. ine.) >,70 p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekker utomatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Waarom jonge Katwijkers kiezen voor de Visserijschool Is het de onvoorspelbaarheid van de zee? Het avontuur van onderweg zijn? Het leven in een team waarin een be roep op al je capaciteiten wordt ge daan? Wat bezielt de moderne jon gen, die grenzeloze scholings- en car rièrekansen heeft, om naar zee te gaan? Zit het vissersbloed in de ge nen, wanneer vader en opa ook vis sersman waren? Op zoek naar een antwoord op de Visserijschool in Kat wijk. Willem Kuyt (17 jaar) maakte defini tief de keuze voor de visserij nadat hij een reisje had gemaakt op de kotter van zijn buurman. Hij was dertien jaar en mocht een week mee. ,,Dat is me goed bevallen. De manier van werken, de omstandigheden waaron der en de sfeer aan boord van het schip. Je zit natuurlijk een week op eikaars lip, dus een ruzie kan makke lijk ontstaan, maar die is ook zo weer opgelost.' 'De zes tot zeven beman ningsleden op de kotter maken het gezellig met elkaar, heeft Kuyt ge merkt. Inmiddels heeft hij zes reizen gemaakt, zowel op de kotter als op een grote hektrawler, vier weken naar Mauritanië. ,,Ik heb de ambitie om op de brug te komen. Schipper op een kotter van 45 meter, dat is het wel, volgens mij." Het liefst was hij op zijn veertiende al naar de Visserij school gegaan. Maar de technische metaalopleiding op het Andreas Col lege die hij eerst heeft gedaan, was ook een goede investering. „Ik kan altijd nog in de metaalsector aan het werk." De school voor de zeevisvaart pre senteert in de informatiefolder het werken op zee als dynamisch, ver antwoordelijk en vervuld van team geest. Het biedt carrièrekansen in een moderne bedrijfstak en boven dien vormt het varen een persoon lijkheid die kalmte en rust uitstraalt. Niet dat daar al veel van is te merken op school. Op het moment dat een journaliste het gebouw binnenstapt, barst even gejoel onder de twee dejaars los. Aan vrouwen zijn ze op de visserijschool nu eenmaal niet gewend. Al sinds de oprichting door schooldirecteur K. Boorsma in 1861 is het een man- nenbolwerk, net zoals de visserij overigens. Schooldirecteur Gerard Haas noot weet slechts twee vrouwen te noemen die het op de Nederlandse vloot tot schipper heb ben gebracht. Eén ding is duidelijk; wie naar zee gaat, gaat niet voor de meisjes, de meisjes, de meisjes. Wouter Swets (17) komt uit een vis sersfamilie en wist van jongs af aan dat hij wilde gaan varen. Toen hij vorig jaar eindelijk een reis mee maakte, wist hij: Dit is super, pre cies zoals ik had gedacht.Hard wer ken, dat wel. In de anderhalf uur dat de netten in zee liggen, kun je even slapen. Daarna is het weer binnen halen en verwerken. Achter elkaar door gaan, zonder zeuren. Als je je poot breekt, krijg je een schop toe, bij wijze van spreken.Swets houdt het meest van de nautische kant en het echte vissen. Hij zit dan ook liever aan dek dan in de machinekamer. Toch komen op school alle aspecten aan bod. „Deze opleiding is een hele goede keuze geweest, ook al had ik niets anders. Ik kwam zonder diplo ma van de lts. Toen ik zestien was en hierheen kon, dacht ik: doen!" Nog een paar maandjes en dan kan hij naar zee. Met de kotter. „Een trawler is net een fabriekshal. Als je in zo'n vriezer bij -20 Celsius vis in dozen staat te stoppen, is alle charme van het vak verdwenen. Dan ben je geen visserman. Dus doe mij maar een kotter, juist een plek voor jongeren, want de kottervisser is een uitster vend ras. Wij kunnen het vak mooi van die oude rotten leren." Om de jongens klaar te stomen voor het vissersvak, wordt hen in twee tot vier jaar tijd een variatie aan vakken geleerd. Ze moeten aan boord tenslot te alles kun nen: vissen, vis schoon maken, wacht lopen op de brug, sleutelen in de machinekamer. Ze krijgen daar om les in zeemanschap, scheep- werktuigkunde, navigatie, visserij- kunde, radiocommunicatie, gezond heidsleer zoals ehbo en hygiëne. En dan zijn er nog de algemene vakken: twee talen, wis- en natuurkunde en sport. Een belangrijk item is tegen woordig milieu, legt Haasnoot uit. „Hoe ga je om met milieu, met duurzaam vissen zodat je de zee niet leeghaalt? Maar ook: hoe verwerk je de vis op de beste manier? Je moet ze meegeven dat kwaliteit boven al les gaat. Want kwaliteit maakt de prijs en voor veel vissers is het inko men afhankelijk van de opbrengst." De opleiding wordt afgerond met een jaar stage. Gert van der Plas (18 jaar) kwam van de mavo en had geen idee wat hij moest doen. Hij ging een jaar mee met een schip van Wiron (iets groter dan een kotter) en beviste het Kanaal en de wateren bij Engeland en Schot land. „Je leert wachtlopen, alles over de visserij en over scheepstechniek. Ik leerde gewoon aan boord, door alles te doen. Uiteindelijk wilde ik toch wel weer naar school, want zonder diploma's heb je geen toekomst." Nu hij eenmaal de zilte lucht heeft ge proefd, vallen Van der Plas de tivee jaar in de schoolbanken niet mee. Hij kijkt uit naar zijn stage, waarmee hij zijn vaarbevoegdheid moet verdie nen. Daarna wil hij varen op een kotter, een kleine boot. „Hoe groter de boot, hoe langer je van huis bent. Met een kotter kom je elke week terug aan wal. Dan kan ik in het weekein de zelf gaan vissen, is ook leuk. De circa 40 leerlingen van de Visse rijschool zijn afkomstig van vmbo of havo, of hebben soms helemaal geen diploma. Afhankelijk van hun vooropleiding werken ze toe naar een diploma voor stuurman/werk tuigkundige op uiteenlopende ni veaus. Het diploma bepaalt ook op welk soort schip en in welk vaarge- bied ze mogen varen: van dertig mijl uit de Nederlandse kust, tot wereld wijd. Cees Midde (20) komt uit Schevenin- gen, maar koos bewust voor de kleine Katwijkse school. Hij is een van de weinigen die nog niet naar zee wil ,Als ik hier klaar ben ga ik verder le ren in Rotterdam. Ik wil maritiem of ficier worden, zodat ik op alle soor ten schepen wereldwijd schipper-ma- chinist kan zijn. Ik kan later nog lang genoeg werken, dus eerst wil ik zorgen voor de goede papieren.Op het kleine bootje van zijn vader in de Scheveningse haven maakte Midde van kind af aan kennis met de zee. Een visje fileren deed hij al toen hij vijf jaar oud was. Na zijn opleiding ziet hij zichzelf eerst een paar jaar op een kotter werken om het handwerk te leren. Daarna wil Midde verder. Via contacten in de scheepvaartwe reld heeft hij al heel wat plannen uit gestippeld. Werken op een sleep-, een onderzoeks- of bevoorradingsschip, of in de scheepvaartinstallatie bij fa milie in de Verenigde Staten. Zijn mogelijkheden lijken eindeloos. „De koopvaardij lijkt me ook wel mooi, dan zie je nog eens wat van de we reld. Op de Visserijschool weten ze dat er nog elk jaar een kleine stroom leer lingen binnenkomt. Dit schooljaar zelfs meer dan het jaar ervoor. En wat hun beweegredenen ook zijn, ze gaan allemaal naar zee. (Die ene vis ser die toch aan de wal gaat werken, is zeldzaam. Hij heeft heimwee. Is moerziek, zeggen ze in Kattuk.) In de wervingsfolder meent de school dan ook te kunnen volstaan met de meest algemene slogan die je kunt bedenken om leerlingen te loïdcen. Zie je niets in een zouteloos bestaan? Zoek dan de zee op! Saskia Buitelaar U - Een veelkleurig lint van in dikke trainingspakken gestoken trimmers de zich zaterdagochtend door de Leidse Hout. Het betrof de traditionele op van de Leidse Politie Sportvereniging. Niemand minder dan de kerst- loste het startschot voor deze loop. archief Leidsch Dagblad 5 in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan alie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Siel Schipper zijn op een kotter van 45 meter, dat is de ambitie van de meeste jongens die naar de Katwijkse Visserijschool gaan. Maar voor het zover is, worden ze breed opgeleid. Ze moeten aan boord ten slotte alles kunnen: vissen, vis schoonmaken, wacht lopen op de brug en sleutelen in de machinekamer. Foto: Dick Hogewoning TUSSEN PEN EN PAN V Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrond verhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In Tus sen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Pubers. Ze leveren niet alleen een hoop ge spreksstof op, maar ook veel ruzie. Het nieuwste blad J/M Pubers achter haalde in een onderzoek dat in 87 procent van de gezinnen met pubers bij na dagelijks wel een ruzie is te bespeuren. Klopt, ook wij zitten wel eens in zo'n neerwaartse spiraal. Neem nu deze week. School moet worden ge combineerd met kerst- shows, gala's en acties voor het goede doel. Fleur vindt haar avond jurk niets meer aan. „Dit is niks. Zo kan ik niet ver schijnen", meldt ze zon dagavond na een dag vol verveling. „Ik heb maar zitten leren voor die stomme toetsen van maandag, verder mocht ik niets van jullie en nu overkomt me dit weer? Ik ga een nieuwe kopen." Ik opper dat ze misschien de oude baljurk van Fré even tevoorschijn kan halen. Voor één avond moet dat toch lukken? Zelf denkt ze aan een wijd onderstuk. Met wat extra stof kan Margrietha dat wel voor elkaar bok sen. Ze loopt naar onze buurvrouw. Nee, die ziet alleen maar dat de jurk te strak zit en dat de band geen ruimte toelaat voor extra stof. Theo oppert een heftig sportprogram ma om wat af te slanken. Niet leuk allemaal. Wat nu? Gewoon boos zijn, net zolang tot de ouders met een nieuwe sugges tie komen en dan weer heftig boos worden. Wij weigeren. Maandagavond is het de beurt aan Olivier. Hij kondigt op boze toon aan geen ruimte in zijn planning te hebben. Hij heeft nog een proefwerk, moet een kerstwens schrijven en een cadeau tje kopen voor de gezelli ge kerstochtend op school waarvan hij denkt dat die woensdag is. Een paar dagen later blijkt die op vrijdag te zijn. Tijd ge noeg dus, maar het con flict is geschapen. De sponsorpapieren zijn door ons nog niet inge vuld en hij heeft geen schaatsen. Als ik zeg dat je schaatsen kunt lenen, gaat het helemaal mis. Alles is stom, alles zit te gen. Hij hoeft niet te eten en wij moeten het maar bekijken. Hij moet oefe nen op zijn gitaar. Het le ven is niet leuk. Jawel, Fré belt dinsdag morgen op het werk. Scriptie aangenomen. Het gaat nu echt gebeu ren. Donderdagmiddag diploma-uitreiking op de Academie voor Lichame lijke Oefening in Den Haag tussen vier en zes uur. Wie komen er alle maal? „Wie bereik ik nog op het laatste moment?", is mijn tegenvraag. „Weet je wel, ik werk op dit moment. Wat een planning, uitgerekend in de kerstweek." „Ach, kijk maar, zo belangrijk is zo'n diploma nou ook weer niet", zegt ze. Te genover mij zit een jonge collega, die een paar uur later een gesprek heeft met zijn docent over zijn scriptie. Hij bejubelt mijn dochter, was hij maar al zover. Sam meent dat woens dagmiddag het moment is om te praten over de aanschaf van een nieuwe computer via internet. Hij heeft alles onder con trole en vindt het bela chelijk dat zijn ouders nog meer willen weten over de 'ins' en 'outs' van dat kreng. „Na kerst gaan we ons daarmee bezig houden. Als we hem nu bestellen, hebben we hem juist na de kerstda gen." Zo tettert hij nog een poosje door.Als ik het maar niet in mijn hoofd haal om naar zijn kerstshow te komen kij ken. Hij heeft niets aan ons." Zo voel ik dat woensdag avond ook. Gespannen oververmoeide kinderen ruziën, evenals de ge spannen oververmoeide ouders. Allemaal moeten we nog zoveel. Ik roep dat ik zo niet door wil gaan. „Dit is geen kerst sfeer, zo ga ik de kerstda gen niet in." Het schok effect. Niemand heeft het meer ergens over, het is stil. Toch weet ik een uur later niet hoe de donder dag gaat verlopen. Wie moet waar naar een bal of kerstshow, wie gaat mee naar Fré? Wanneer doen we boodschappen? Olivier heeft al ge schaatst. Zijn voet ook. Daarom loopt hij mank, maar het is allemaal ge lukt. Het was zelfs leuk. De jurk van Fré kan net, meldt Fleur. Ze heeft er zwarte puntschoenen van 15 euro bij gekocht en met de oude groene boa kan het er allemaal net mee door. Sam heeft nu een uitdraai van al het computermateriaal. We kunnen er rustig naar kij ken. Hij concentreert zich op zijn show. Oma Krykofski die door hem speciaal is meegevraagd zal genieten, denkt hij. Theo en ik besluiten tus sen alle bedrijven door onze boodschappen te halen voor een vol huis met kerst. We verdelen de winkels en de lijstjes. Dat gaat gewoon lukken. Gisteravond, na midder nacht, als ik de laatste boerenkoolpan in het warme sop bewerk, voel ik mij redelijk wel. Het feestje van Fré is ge slaagd. Fleur zag er fan tastisch tfk voor haar bal. Olivier heeft een prachti ge kerstwens gemaakt en Sam heeft zijn humor te rug. Verder een huis met etende mensen, die ge noten van onze pubers en de boerenkool met worst. Ik behoor dan volgens het onderzoek tot de 33 procent puberouders die zich erg gelukkig voelt. Verder val ik in de cate gorie uitgeput. Bij één op de vijf tot zes ouderparen is het gedrag van een pu ber een aanslag op nachtrust en seksleven. Lezers, maak er iets moois van met kerst. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23