'lan voor ieuwe wijk Warmond Grondrechten zijn niet meer heilig voor CDA AEL dreigt met rechtszaak over AIVD-rapport Djoser in handen van Britse Holidaybreak Goed WqiiïJK Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad Sportquiz 2004 jgelijk bouw 3000 huizen Licht in zwarte kerstdagen vrijdag 24 DECEMBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Lichte buien Bruiklenen uit Rijksmuseum sieren Lakenhal Hendrik van Beelen iblijft dromen van jt' een profcarrière Huiswaarts (advertenties) Bericht aan onze lezers en adverteerders Directie en medewerkers van het Leidsch Dagblad wensen u prettige kerstdagen. In verband met de kerstviering zijn onze kantoren vandaag vanaf 16.00 uur gesloten. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor f9,75 öJ Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! den haag/gpd - De Arabische Europese Liga (AEL) is 'diep verontwaardigd' dat de veilig heidsdienst AIVD de organisatie afschildert als een staatsgevaarlijke organisatie. De moslimorganisatie eist rectificatie door mi nister Remkes en dreigt anders met juridi sche stappen. In de gisteren verschenen AIVD-nota wordt de AEL ervan beschuldigd de democrati sche rechtsstaat omver te willen werpen. „Ik vind deze beweringen erg stuitend. Te meer omdat we nooit door de AIVD zijn benaderd of ondervraagd over onze denkbeelden", zegt voorzitter Nabil Marmouch van de AEL. Ook het verwijt dat de AEL de sjaria, de isla mitische wetten volgens de koran, wil in voeren, werpt Marmouch verre van zich. Hij zegt niets eens te weten wat de AIVD daar mee precies bedoelt. „Zijn dat de wetten zo als ze in Nigeria, Saudi-Arabië of misschien in andere landen gelden? Als daarmee het afhakken van handen wordt bedoeld, dan hebben we daar een duidelijk mening over. Dat soort barbarij verwerpen we ten stellig ste." De AEL zegt al contact met de AIVD te hebben gehad, maar die kon geen ophelde ring geven over de bronnen, waarop de dienst zich baseert. Marmouch hoopt nu dat Remkes meer duidelijkheid kan geven. „Als hij niet bereid is tot rectificatie van de ze misplaatste aantijgingen, dan overwegen we juridische stappen." (advertentie) Beide kerstdagen 12-17 uur kerstpuzzel, speurtochten tentoonsteling Teringzooi' Maandag dinsdag: 13-16 uur zeep maken (tot 12 jaar) Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl man gisteren zes mensen neer gestoken. Een van de slachtof fers is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden, vier anderen verkeren in kritieke toestand. De dader zou met zijn auto hebben rondgereden en willekeurig op voorbijgangers hebben ingestoken in een noordelijk stadsdeel, meldde de BBC. Hij stak de meeste slacht offers in de rug. De politie heeft een verdachte aangehouden die vermoedelijk uit Turkije of het Midden-Oosten afkomstig is. De autoriteiten zetten een heli kopter in bij de jacht op de da der. Leidsch Dagblad Klappijl heeft de toekomst, denkt Barney Leidse horeca gelooft weer in betere tijden LOKALE LASTEN ,kale woonlasten sdjgen ko- 1 jaar gemiddeld met maar c|l dertien procent Gemeen- )t) e heffingen (ozb, afvalstof- tffing en rioolrechten) gaan omhoog, terwijl de burger [enlijk niets extra's voor te- rijgt Een trend die al enke- il I ten aan de gang is: de bur ls melkkoe van de armlasti- meente. En zolang de bur- de verhogingen voor lief it, kijkt de ge- ite wel uit op levere wijze de i in de begro- e dichten. dezelfde week In de president e Ie Nederlandsche Bank de tr oproept zijn spaargeld te m rollen om de economie het IS< dnodige zetje te geven, n, t bekend dat het nettoloon en, Jan Modaal in 2005 daalt j i matiging blijft het motto Ut kabinet, terwijl van alle fl n lastenverzwaringen op irger afkomen. Zou meneer uk niet beseffen dat het leidsbeleid spaarzin juist in 'd werkt? naar de gemeente. Het is lijk waar dat gemeente met diezelfde zuinige te maken hebben en worden gekort Maar de te zal net als haar inwo ners de tering naar de nering moeten zetten. Minder uitgeven dus. Plaatselijke politici en hun ambtenaren houden er natuur lijk - net als u en ik - niet van om in het eigen vlees te snijden. Bovendien liggen bij tal van ge meenten ambitieuze geldver slindende projecten op tafel en die moeten koste wat het kost worden uitgevoerd. De Vereniging Eigen Huis komt nu als eerste in op stand tegen de almaar stijgende woonlasten. De huiseigenaren vra gen om ingrijpen van de rijksoverheid. Van die kant hoeven we echter niet veel te verwachten, want Den Haag kan moeilijk de gemeenten korten en tegelijker tijd hen verbieden andere bron nen van inkomsten aan te bo ren. Effectiever zou zijn de plaatselij ke partijen en politici in de raadzaal of per mail op hun ver antwoordelijkheid te wijzen. Dan het plantsoentje maar een keertje minder gemaaid. Of de nieuwbouw van het raadhuis een jaartje opgeschort De defi nitieve 'afrekening' volgt wel bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2006. Bill Meyer den haag/leiden - Justitie is een groep oplichters op het spoor, die de laatste maanden vermoedelijk 140 succesvolle 'babbeltrucs' hebben uitge voerd. De groep was actief in Leiden, Voorschoten, Leid- schendam en Den Haag. Een 19-jarige Hagenaar is opgepakt en in de cel gezet. Naar een on bekend aantal andere verdach ten loopt een onderzoek. Veelal ouderen zijn de afgelopen maanden slachtoffer geworden van de Hagenaar en zijn hand langers. Zij werden opgebeld door vermeende 'bankmede- werkers'. De opbellers stelden dat er iets mis was met hun bankpasje en dat er iemand thuis langs zou komen onj het pasje op te halen. Vervolgens werd de pincode losgepraat en de bankrekening van het slachtoffer geplunderd. Pagina R1 Zwemmer VDH sportman 2004 toza van der Veer nd/sassenheim - De prO- k onderzoekt samen met jnheim en Warmond of er onwijk in de Klinkenber- ler in Warmond kan ko- L Het zou mogelijk om drie- ind huizen gaan. De huizen- li is nodig om een nieuw ui bij de Warmonderweg, ij de afrit iond/Sassenheim van de ndabel te maken. Blijkt gbouw in de polder niet lijk, dan komt het station assenheimse Wasbeeker- i week werd bekend dat er Peijs geld heeft uitge- 1 voor een station in Sas- Volgens M. Witteman, feuillehouder verkeer en ier van Holland Rijnland, It eerst gekeken of het sta- Ibij de Warmonderweg kan Woningbouw in de lenbergerpolder moet zor- Ivoor voldoende klanten J het station. Om hoeveel het precies gaat, staat s Witteman niet vast. ren in de Klinkenberger- is lastig omdat het ge- J onder de geluidscontour chiphol ligt en buiten de ïeten rode contouren rond nond en Sassenheim. Bui- e lijn rond de dorpen mag worden gebouwd van de ster. Witteman: „We willen desondanks toch onderzoeken of het station op deze plek mo gelijk is. Warmond wil zelf graag kijken wat de mogelijkhe den zijn van woningbouw in deze polder. Als op korte ter mijn blijkt dat de Klinkenber gerpolder niet bebouwd kan worden, komt het station aan de Wasbeekerlaan." Een station bij de Wasbeeker laan is hoe dan ook rendabel, blijkt uit berekeningen van de NS. Aanvullende woningbouw is daar niet nodig. Witteman: „Juist bij Sassenheim is de af spraak gemaakt dat eens wordt gekeken wordt of de opening van een nieuw station mogelijk is zonder veel extra huizen rondom te bouwen. Dat kan door te zorgen dat het station met de bus, fiets en auto heel goed bereikbaar is." Station Sassenheim maakt on derdeel uit van de zogeheten Stedenbaan, een ambitieus project van rijk, provincie, spoorwegen en gemeenten om het treinverkeer in de Randstad te verbeteren. Daarvoor moeten er meer en goed bereikbare sta tions worden geopend. Daar moeten dan zeker zes treinen per uur stoppen. Station Me- renwijk in Leiden maakt even eens onderdeel uit van het Ste- denbaanproject. Pagina R3: Angst voor het einde van'een idylle (advertentie) Groep oplichters actief in de regio Desnoods verbod politieke partijen die sjaria willen invoeren den haag/gpd - Politieke partij en die de islamitische wetten, de sjaria, willen invoeren, moeten worden verboden. Dat stelt de grootste regeringspartij CDA in reactie op een advies van de Al gemene Inlichtingen en Veilig heidsdienst (AIVD). CDA-ffac tievoorzitter Maxime Verhagen is het met de AIVD eens, dat moet worden voorkomen dat onze rechtsstaat van binnenuit wordt uitgehold. „Wie ijvert naar een niet-democratische rechtsorde, moet worden aange pakt. Ook als dat op legale wijze gebeurt," aldus Verhagen. Het CDA wil dat de rechter de mogelijkheid krijgt om politieke partijen te verbieden. Ook moet radicale moslims hun burger rechten, zoals de vrijheid van vereniging, kunnen worden ontnomen. „Nu kan het kies recht al worden afgepakt, die mogelijkheid kan worden uitge breid zonder verandering van de grondwet", vindt hij. Het plan kan vooralsnog niet rekenen op een meerderheid in de Kamer. In het rapport, dat gisteren verscheen, signaleert de AIVD dat steeds meer mos lims zich keren tegen de Neder landse samenleving en cultuur. Naar schatting lopen zo'n 1500 'potentiële Mohammed B.'s' rond, die bereid zijn te sterven voor de komst van de islamiti sche heilstaat. De AIVD advi seert harder op te treden tegen extremisme. Ook partijen die hier op democratische wijze de islamitische wet willen invoe ren, zoals de AEL, zouden moe ten worden verboden. Volgens de dienst kan dat al. D66 is ronduit tegen het voorstel van de AIVD en het CDA. „Je kunt beter met de AEL in debat gaan in de Tweede Kamer, dan dat je de partij uitsluit en verder laat radicaliseren." Regeringspartij WD vindt het 'niet logisch' de rechten van burgers af te pakken. „We wil len juist dat onze westerse grondrechten beschermd wor den", aldus WD-Kamerlid Luchtenveld. Volgens het AIVD-rapport veraf schuwen steeds meer moslims de 'verderfelijke westerse le vensstijl'. Vooral moslimjonge ren keren zich tegen de Neder landse samenleving en tegen ge matigde moslims, die in hun ogen heulen met de vijand. De dienst wijt dat aan de identi teitscrisis' van veel allochtone jongeren. Vaak zijn ze hier gebo ren, maar voelen ze zich hier niet thuis. De radicale islam biedt hen simpele antwoorden en gevoel voor eigenwaarde. straatsburg - Bij de Zuidpool heeft zich gisteren een uitzon derlijk zware aardbeving voor gedaan. Seismologen in Straats burg meldden dat de kracht van de beving 8,2 op de schaal van Richter was. Het epicentrum lag in de streek waar het eiland Macquarie ligt. Dat is een Au stralisch natuurpark, ongeveer 1150 kilometer ten zuidwesten van het zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland en circa 1500 kilometer ten zuidoosten van (Australisch) Tasmanië. Wildeman steekt zes mensen neer londen - In Londen heeft een leiden/Londen - Reisorganisatie Djoser uit Leiden komt in han den van het Britse Holidaybreak. De nieuwe eigenaar betaalt 22,75 miljoen euro voor de aan winst. Voor het personeel en het reisaanbod verandert er niets. Het hoofdkantoor blijft geves tigd aan de Breestraat en op richter Herman van der Velde blijft directeur, zegt projectma nager C. van Houdt van Djoser. Mededingingsautoriteit NMa moet nog haar goedkeuring ge ven aan de overname. De partij en verwachten dat dit begin vol gend jaar zal gebeuren. Holidaybreak is in Nederland vooral bekend als eigenaar van Eurocamp. Via deze dienst kun nen vakantiegangers op een groot aantal campings in Euro pa een bungalowtent huren. Djoser is marktleider in Neder land in het segment 'avontuur lijke groepsreizen', een relatief kleine maar wel een snel groei ende markt. De reisorganisatie was in 2003 goed voor een om zet van 36,5 miljoen euro en een bedrijfsresultaat van 2,8 miljoen euro. Voor dit jaar re kent Djoser op een ton meer, bij een omzet die zes ton hoger uitvalt. De Britse reisorganisatie wil met Djoser haar positie als or ganisator van actieve en avon tuurlijke vakanties versterken. Vier jaar geleden riep Holiday break de divisie Adventure Hol- didays in het leven, waarin twee activiteiten, Explore Worldwide en RegalDive WorldWide (ge specialiseerd in duikvakanties), werden ondergebracht. De overname komt een dag na dat de Britten ook Business Re servation Centre hadden weten in te lijven. BRC biedt korte va kanties aan via de sites 'week- endjeweg' en 'nachtjeweg'. Ho lidaybreak telde 33,5 miljoen euro neer voor BRC. Pagina Ri: Van studentenbaan tot miljoenenbedrijf COMMENTAAR bennebroek - Kerst 1944. Moeder trapt op de fiets om haar gezin in de huiskamer van licht te voorzien zodat ze kunnen lezen en breien. Deze unieke foto uit privé-bezit illustreert de donkere kerstdagen van 1944. Zestig jaar geleden hongerde de bevolking in het westen van het land naar de bevrijding. Met veel improvisatievermogen organiseerden gezinnen hun kerstmaal met havermout- koekjes, pannenkoeken van suikerbietenpulp of roer gebakken aardappelschillen. Wie geluk had kon een feestmaal maken, maar schraalhans was keukenmees ter. Meer over de kerstdagen van '44 in een speciale bij lage bij deze krant met uniek foto-materiaal, een strip verhaal uit de oorlog en persoonlijke herinneringen van lezers aan deze zwarte periode. Foto: privé-collectie familie Evers-Holswilder. Amsterdam - Pieter van den Hoogenband is opnieuw tot sportman van het jaar gekozen. Collega-sporters gaven de zwemmer tijdens het jaarlijkse sportgala in de Amsterdamse RAI de meeste stemmen. Bij de vrouwen werd Leontien Zij laard-van Moorsel voor de zes de keer in haar rijke carrière uitgeroepen tot sportvrouw van het jaar. De estafettezwemploeg vier keer 100 meter vrij werd uitgeroepen tot sportploeg van het jaar. Pagina Sport Zware aardbeving treft de Zuidpool BIJ UW DAGBLAD! Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. Leidsch 4% Dagblad Dick Advocaat en de domste wissel ooit, de internationale ervaringen van de Noordwijkerhoutse scheids rechter Pieter Vink en het vórige landskampioenschap van AZ. Zo maar een paar onderwerpen die aan bod komen in de Leidsch Dagblad Sportquiz 2004. Tussen het kerstdi ner en de appelflappen kunt u van daag op de sportpagina uitgebreid uw kennis testen. De internationale, nationale en regionale hoogte- én dieptepunten van het sportjaar 2004 in vijftig meerkeuzevragen. Pagina Sport 2 Geboortedatum e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Letdsch Dagblad. Antw.nr 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E-mail lezersserviceti,hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1