Bestuurscrisis KPN na illegale kortingen expert ECONOMIE Topjaar havens Amsterdam Teleurstelling over visquota Microsoft verliest slepende zaak voor Europese Hof VS eisen overwinning in merkenstrijd EU op INTERNATIONALE PRIJSSTUNTS! Mogelijk meer ontslagen in top Eerste vlucht mega-raket Nettolonen dalen in 2005 Uitzendwerk beperkt banenverlies erfabriek in .ershoek sluit Cosun sluit de suikerfa- m Puttershoek en dat kost ledewerkers him baan. De ken in Groningen en Din- id nemen de productie uit ad-Hollandse gemeente De fabriek gaat dicht na itencampagne eind dit Cosun geeft het teruglo- e areaal aan suikerbieten (nieuwe 'suikerbeleid' t Europese Unie als rede- oor de sluiting. De Euro- maatregelen betekenen sgere prijs voor de biet en niglopend toegewezen im voor producenten, in dand behalve Cosun ook ers moeten dbijl begraven iaac - Een verbond van organisaties roept de su- irkten op snel een einde ken aan de prijzenoorlog, steeds schadelijker voor imenten, boeren, tuin- dierwelzijn en milieu, vin- nder meer de Stchting ir en Milieu, LTO Neder- >n de Dierenbescherming, de prijzenconcurrentie de voedselkwaliteit en iraalt het levensmidde- obod voor de consument, de organisaties. Verder iide prijzen van biologi- iroducten, verdwijnen indige winkels in dorpen onwijken en draaien boe- ïinders en fabrikanten erlies. Uit: Verbod Vacansoleil Op straffe van een m van 10.000 euro per reisorganisatie Vrij Uit uwe reclame meer ma- tenten en stacaravans current Vacansoleil. Vrij zijn duizenden vakan- waarin foto's van de verblijven zijn afge- et uit de handel te ne at bepaalde de recht - Haarlem. Vacansoleil deze maand een kort aan om de inbreuk óp drecht aan de kaak te Volgens Vrij Uit zijn de e foto's per ongeluk in n terechtgekomen en ternet doorzocht op ie fout. Ide laan uit |Fannie Mae iton - Fannie Mae, i's grootste hypotheek- iraar, heeft twee top- ontslagen. Bestuurs ter Raines en financieel der Howard worden roordelijk geacht voor ten die beurswaakhond ige week in de boeken teerde. Volgens schattin- irdt de hypotheekverze- gedwongen het komen- taal circa 9 miljard dol- ies op derivaten te boe waren bedoeld om ren t's op te vangen. De SEC nieuwe regels meer ikrijgen op de praktijken te twee banken die de hy- ekmarkt beheersen: Fan- en Freddie Mac. Ierland zuinig I kerstcadeaus donderdag 23 december 2oo4 Na de Japanner geven danders het minst uit aan aderautjes. In Japan is dat ideld 78 euro, in Neder- 101 euro. Dat laat interna- il onderzoek zien van ver aar Axa. De uitgaven voor klaas blijven hier de bo rn voeren, terwijl in An- fcische landen vooral met I flink wordt uigepaktr.Top- ajn de Britten die liefst 778 h presentjes onder de ileggen. De Amerikanen a Merry Christmas op voor •e kerstcadeaus in Spanje, Ja, Duitsland en Frankrijk adik boven de 400 euro. leidt ook dat de helft van derlanders oud en nieuw n de familie. Een op de engt de jaarwisseling met len door. Jmputer-animatie van de 1A350. 1KJ' keuters/Airbus ite klant voor awe A350 oort ette -Airbus heeft waar - •lijk zijn eerste klant bin- oor de A350, een middel toestel dat binnenkort in !ctie komt. De Spaanse foartmaatschappij Air Eu- ftil tien van deze vliegtui gen bij de Europese Uigbouwer. Het toestel de concurrent worden I? zogeheten Dreamliner, het Amerikaanse Boeing (2£u Wikkeling is. Beide toe rt gaan pas over een paar tegen. amsterdam/gpd - Microsoft moet ge woon zijn boete van 497 miljoen euro betalen, die de Europese Commissie in maart aan het softwarebedrijf oplegde wegens misbruik van zijn monopoliepo sitie. Het Europese Hof van Justitie heeft dit gisteren beslist. Verder moet Micro soft speciaal voor Europa een aangepas te versie van zijn besturingssysteem Windows XP op de markt brengen. Daaruit moet het onderdeel Media Play er zijn verwijderd. De Deense rechter Vesterdorf volgde in zijn vonnis vrijwel volledig de straf die de Europese Commissie had opgelegd. Hij wees de klacht van Microsoft af, dat de straf van de Commissie 'onherstelba re schade' aan het concern zou toebren gen. Microsoft moet verder zijn concur renten inzage geven in sommige delen van de broncode van zijn server-soft ware. Door die code in de kluis te hou den ontneemt het concern concurren ten de mogelijkheid programma's op de markt te brengen die kunnen communi ceren met de software van Microsoft. De rechtszaak tegen Microsoft heeft vijf jaar geduurd. In de VS, waar het concern vijf jaar geleden ook al eens schuldig werd bevonden aan illegale handels praktijken, zorgde president Bush er voor dat geen straf werd opgelegd. Ook nu hoopte Microsoft er mee weg te ko men. Maandag maakte het concern be kend nog steeds met de Commissie te willen onderhandelen over een schik king. Het concern put moed uit de plot selinge ommedraai die de rechtszaak kreeg, toen vier van de vijf klagende concurrenten hun bezwaren inslikten, nadat Microsoft hen hiervoor geld had geboden. Softwarehuis Novell kreeg 536 miljoen dollar zwijggeld in handen gedrukt. Uit geverij Time Warner en softwarehuis Sun incasseerden in totaal 2,4 miljard dollar. De enige klager bleef RealNet works, de maker van muzieksoftware die door Microsofts Media Player vrijwel van de markt is gedrukt. Door de Media Player gratis mee te leveren met Windows, valt er voor RealNetworks weinig te verdienen op de markt van mediaspelers. Zowel Microsoft als 'Brussel' kunnen in beroep gaan tegen het vonnis. Dat zou nog eens vijf jaar van beroepszaken kos ten. De Europese Commissie heeft al la ten weten geen trek meer in te hebben in schikkingsgesprekken. den haag/gpd - Illegale kortin gen aan zakelijke klanten van KPN heeft het telecombedrijf in een bestuurscrisis gestort. Eelco Blok, verantwoordelijk voor de vaste telefonie, heeft zich per di rect teruggetrokken uit de raad van bestuur, zo maakte KPN gis teren bekend. Het is niet uitge sloten dat nog meer topmana gers worden ontslagen. KPN riep gisteren een speciale commissie in het leven die moet onderzoeken of er meer verantwoordelijken zijn aan te wijzen voor het verstrekken van illegale kortingen aan zakelijke klanten. In totaal zou het gaan om een bedrag van ruim 20 miljoen euro. Kortingen zijn verboden, omdat zij voor con currentievervalsing zorgen. De affaire kwam aan het rollen na klachten van overige aanbie ders van vaste telefonie. KPN heeft vervolgens een intern on derzoek ingesteld naar verleen de kortingen. Dat onderzoek is inmiddels afgerond. Telecom- toezichthouder OPTA is nog bezig met een eigen onderzoek naar illegale praktijken van de divisie vaste telefonie van KPN. De centrale ondernemingsraad vroeg vandaag duidelijkheid van Scheepbouwer, omdat zij vreesde dat nog meer managers ontslagen worden. Voorzitter Cor de Jongh wilde weten of de managers in opdracht van het bedrijf werkten of eigenhandig de regels hebben overtreden. „Als zij in opdracht van het be stuur hebben gewerkt, lijkt mij ontslag niet op zijn plaats." Woordvoerder Potman van KPN ontkende noch bevestigde dat er meerdere managers zul len sneuvelen. „Eerst wachten we de resultaten van de com missie af', aldus Potman. Scheepbouwer heeft vandaag overleg met het topmanage ment van de divisie vaste tele fonie. Daarin zal volgens Pot man vooral gesproken worden over de regels rond vaste telefo nie. Scheepbouwer neemt voorlopig de honneurs van Blok waar. De ondernemingsraad verwacht dat de topman van KPN streng zal optreden tegen het overige management. De Jongh kent Scheepbouwer als een manager die ingrijpende maatregelen niet uit de weg gaat. Met snel ingrijpen hoopt KPN grote schadeclaims wegens illegale kortingen te voorkomen. Om dat KPN aan de beurs in New York is genoteerd, worden er vooral claims uit de VS ver wacht. Washington - De grootste en zwaarste draagraket ter wereld heeft met succes zijn eerste vlucht gemaakt. De bijna 71 meter lange Delta IV Heavy werd vanaf Cape Canaveral in Florida gelanceerd om een nepsatelliet in de ruimte te brengen. De krachtigste onbemande ra ket ooit werd ontwikkeld door het vliegtuig- en ruimtevaartconcern Boeing. De 'superraket' kan 22 ton vracht meenemen.De lancering was herhaaldelijk verschoven wegens technische problemen en slechte weersomstandigheden. Foto: EPA/Bruce Weaver amstelveen/anp - De nettolo nen gaan volgend jaar omlaag bij een gelijkblijvend brutosala ris. Vooral werknemers met een maandsalaris van 2000 tot 2500 euro zijn het haasje: zij verlie zen tussen de ruim 8 en 14 euro (0,56 tot 0,84 procent). Het net to minimumloon verandert nauwelijks. Dit blijkt uit bereke ningen van LogicaCMG, die de salarisgegegevens van 1,3 mil joen Nederlanders verwerkt. LogicaCMG heeft de nettolonen berekend op basis van verande ringen in de loonheffing, socia le lasten en pensioen- en ziek tekostenpremies. De bereke ningen geven netto dalingen aan van 4,12 euro per maand bij een brutosalaris van 1750 euro, tot maximaal 14,15 euro bij bruto 2500 euro per maand. Het draaipunt ligt rond de 4300 euro. Daarboven is sprake van een licht positief effect. In de hogere lonen zijn echter de ver anderingen in de pensioen- en ziektekostenverzekeringen niet meegerekend. Mensen die par ticulier voor ziektekosten zijn verzekerd hebben wat minder pijn dan ziekenfondsverzeker den. De laatsten zien 0,48 pro cent meer van hun brutosalaris afgaan dan dit jaar. De loon grens voor het ziekenfonds is in 2005 33.000 euro op jaarbasis. Het maximum spaarloonbe drag blijft 613 euro per jaar. Maar volgend jaar kan een werknemer het maximumbe drag nog maar bij een werkge ver sparen. Tot en met dit jaar kon hij dat bij meerderen doen als hij meer banen had. De be lasting die de werkgever ver schuldigd is over de spaarloon- inleg wordt verhoogd van 15 naar 25 procent. Werkgevers zijn dus per deelnemer per jaar maximaal 61,30 duurder uit. De pijn in de portemonnee ein digt voor de Nederlanders nog niet aan de onderkant van hun salarisstrook. Allerlei onont koombare rechtsreekse uitga ven gaan ook flink omhoog. Zo gaat een gemiddeld gezin vol gend jaar tussen de 100 en 150 euro per jaar extra betalen aan energie. Ook de gemeentelijke lasten zullen verder stijgen. Zo betalen huiseigenaren vol gend jaar gemiddeld 13 procent meer aan lokale woonlasten, zo blijkt uit een streekproef van Vereniging Eigen Huis in 50 ge meenten. Het gemiddelde loka le woonlastenniveau komt op 735 euro per jaar. De lastenstij ging komt voor 6,9 procent voor rekening van de onroeren- dezaakbelasting. Amsterdam - De havens langs het Noordzeeka naal (Amsterdam, Zaanstad, Beverwijk en IJmui- den) hebben een topjaar gedraaid. Het Gemeen telijk Havenbedrijf schatte gisteren dat de goede renoverslag dit jaar uitkomt op 74 miljoen ton, waarmee het record van 70,4 miljoen in 2002 wordt gebroken. Ten opzichte van 2003 is dat een stijging van 13 procent. De goederenoverslag komt vermoedelijk uit op 53 miljoen ton, een toename van 19 procent. Vol gens directeur Gerson van het Gemeentelijk Ha venbedrijf, laat deze groei zien dat de Zeehavens Amsterdam de positie als internationaal logistiek knooppunt steeds beter waarmaakt. „De groei is enerzijds te danken aan de economi sche ontwikkelingen maar zeker ook aan de in spanningen en creativiteit van het havenbedrijfs leven en van gerichte investeringen." De direc teur constateert dat de haven tot de snelst groei ende in Europa behoort. In tien jaar tijd nam de goederenoverslag toe van 50 naar 74 miljoen ton. Verder is het havengebied populair als vesti gingsplaats voor bedrijven. Dit jaar gaf het Ha venbedrijf 25 hectare aan bedrijfsterrein in erf pacht uit. Voor volgend jaar verwacht Gerson nog een verdere groei. Naar verwachting komt de hoeveelheid overgeslagen vloeibare massagoede ren uit op rond 19 miljoen ton, 37 procent meer dan vorig jaar, en het droge massagoed op onge veer 49 miljoen ton, een toename van 9 procent. De stukgoedsector blijft wat achter. De totale overslag zal naar verwachting een half miljoen ton lager uitkomen dan vorig jaar, op 6,5 miljoen ton. Het aantal zeeschepen dat Amsterdam be zocht, liep terug van 8584 naar 8400. Dit jaar kwamen 102 zeecruiseschepen naar de hoofd stad, één minder dan in 2003. Het aantal rivier cruiseschepen dat Amsterdam aandeed, nam met 7,5 procent toe tot 700. washington/anp-rtr - De VS zeggen een duidelijke zege te hebben behaald in een felle merkenstrijd met de Europese Unie. Een uitspraak van we reldhandelsorganisatie WTO toont aan dat de unie in zijn geografische bescherming van merken onrechtmatig opereert. Dat heeft de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de WTO Zoellick verklaard. Het gaat overigens om een voorlopig oordeel van een WTO-commis- sie. Een definitief oordeel wordt in maart verwacht. De discussie betreft de manier waarop Brussel producten be schermt die in een specifieke regio worden gemaakt. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om Par maham. Alleen speciaal gepre pareerde ham uit Parma en di recte omgeving mag de naam Parmaham dragen. De EU be schermt zo 600 regionale voed selproducten en naar schatting 4000 wijnen. De VS en enkele andere landen verzetten zich al jaren tegen deze handelwijze. Zo was er een felle strijd over het gebruik van de merknaam Budweiser, een van de grootste biermerken ter wereld. Het Tsjechische Budejovicky Bud- var eiste de naam Budweiser op omdat het een vertaling zou zijn van de plaatsnaam. De claim werd onderbouwd met EU-regelgeving en een verdrag over streekproducten uit 1976 met Oostenrijk. Het Europese Hof van Justitie stelde de Tsje chen eind vorig jaar in het ge lijk. Budweiser-brouwer An heuser-Busch stellen dat ze al in 1876 Budweiser als merk naam introduceerden, 19 jaar voordat Budejovicky Budvar werd opgericht. brussel/anp-gpd - De Neder landse Vissersbond is teleurge steld over de vangstregeling een zeevis die de EU-ministers van visserij gisteren na een mara thonzitting in Brussel in alle vroegte hebben vastgesteld. Voorzitter Nooitgedagt had op een tongquotum van 20.000 ton gehoopt om het verlies aan schol te compenseren. Ook de zeedag minder komt hard aan. Het ge middeld aantal beschikbare zee dagen per maand gaat terug van 16 naar 15, aldus Nooitgedagt. „We hadden gehoopt dat een aantal EU-landen zich hierte gen zou verzetten. Veel Neder landse visserijbedrijven staan er nu al slecht voor en dit vergroot de problemen", aldus Nooitge dagt. Een verdere reductie van de Nederlandse vloot is volgens hem haast onvermijdelijk. Milieuorganisatie Greenpeace is ook teleurgesteld over de af spraken. „Dit is meer van het zelfde", reageert campagnelei der oceanen Gast. „Er mag een dagje minder gevist worden, maar dat lost het probleem niet op. Greenpeace wil gebieden helemaal sluiten voor visserij, ontwikkeling van vistechnieken die geen schade doen, selectie vere vangsten en een duurza me, kleinere visserijvloot. Dat is noodzakelijk voor het leven in onze zeeën en voor iedereen die van de zee moet leven. Je moet alleen nog vissen op wat je echt nodig hebt. De huidige aanpak helpt op termijn de sec tor ook niet uit de ellende." Stichting De Noordzee stelt dat met het bereikte akkoord de politieke korte termijn belan gen het gewonnen hebben van het verstand. „De visserijminis ters luisteren naar de verkeerde adviezen." De stichting ver wacht dat de visstand niet zal verbeteren en de visserij op den duur ook de dupe zal zijn van het besluit. Om de drastische afgenomen kabeljauwstand in de Noordzee te beschermen wordt ook het aantal controles van schepen die deze vis aan land brengen verdubbeld om 'zwarte vang sten' te voorkomen. De aanpak gaat minder ver dan eurocom missaris Borg (visserij), biolo gen en de natuurbeweging vroegen. Zij wilden zeegebie den sluiten voor de kabeljauw vissers. Maar Nederland, Groot- Brittannië en Denemarken vin den de sluiting nutteloos, om dat vissers dan elders toch meer gaan vangen. Voor Britten speelt mee dat ze veel kabel jauw eten in de 'fish and chips'. Minister Veerman sprak over een goed compromis. „We moeten zorgen voor een rede lijke balans tussen de vissen en de vissers." Vooral Groot-Brit- tannië en Denemarken waren tegen Veermans aanvankelijke idee om kabeljauwvissers twee dagen minder te laten varen. Van de EU-landen stemde uit eindelijk alleen Litouwen tegen. Vangstquota 2005 Toegestane vangsthoeveelheden in tonnen 2004 Nederland 2005 voorburg/anp - Bedrijven huren steeds meer uitzend krachten in, waardoor het banenverlies daalt. In het be drijfsleven nam in het derde kwartaal de werkgelegenheid met 124.000 banen, ofwel 2,3 procent, af. In de voorgaan de drie maanden werd nog een daling gemeten van 148.000 arbeidsplaatsen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) gisteren heeft bekendgemaakt. Vooral in de zakelijke dienstverlening is het effect van uitzendwerk groot. Door de inhuur van uitzendkrachten sloeg in de ze bedrijfstak het banenver lies van 0,4 procent in het tweede kwartaal om in een stijging met 11 procent in de maanden juli, augustus en september. „De opvallende stijging van de werkgelegenheid in de uitzendbranche is een sig naal dat bij een aantal be drijven het economisch her stel leidt tot extra vraag naar arbeid. Werkgevers voorzien daarin vooralsnog door een beroep te doen op uitzend bureaus", aldus het CBS. Het totaal aantal banen in de publieke en de private sector daalde in het derde kwartaal met 109.000 naar 7,344 mil joen in vergelijking met 2003. Tegenover duidelijk minder banenverlies in het bedrijfsleven staat een af vlakkende groei van de werk gelegenheid in de niet-com- merciële sector. Onderwijs, gezondheids- en welzijnszorg waren de enige sectoren waar de werkgele genheid groeide ten opzichte van vorig jaar. In het onder wijs en de zorg werden res pectievelijk 4000 en 20.000 meer banen geteld dan in 2003. Vorig jaar was de groei nog flink hoger met 14.000 meer arbeidsplaatsen in het onderwijs en een plus van 57.000 in de zorg. Slechts Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. Prijzen excl. verwijderingsbijdrage. Aanbiedingen zijn geldig zolang de voorraad strekt. DAAR WORD JE WIJZER VAN Slechts 51 cm platte LCD-TV 599,-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9