@0 SERVICE SPEURDERS IG?mt aClcn tezamen Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 donderdag 23 DECEMBER 2OO4 CD VAN DE DAG L6g6nd^ 1000 Luchtdruk(mbar) Isob; I -10° -5° 0° 5° 10° 15° 20° 25° 3| Koufront Warmtefront Genre: pop/rock unplugged John Lennon Acoustic Capitol/EMI 72438744292 Als je zoveel mogelijk materiaal van The Beatles wilt verzamelen, dan is ook deze sampler van thuisopnamen van John Lennon on misbaar. Hoe abrupt de opnameknop ook wordt omgedraaid of hoezeer een gitaar ook uit stemming zweeft - het is om met Geor- gina Verbaan te spreken wel John fucking Lennon. Hoe gebrekkig de demo's zijn, de intensiteit van de man komt altijd over en de kwaliteit overstijgt die van vele anderen die uitsluitend op superbe geluidsapparatuur hebben gewerkt. Woorden schieten eenvoudig tekort om uit te leggen wat de universele waarde is van Lennon's liedje over God ('I just believe in me'). Geen hond heeft een beter stuk geschreven over het zonder hulpmiddelen afkicken (Cold Turkey), gezongen met de koude rillingen op de stembanden. Zit de wereld echter te wachten op alweer een Lennon-sampler? Alles is relatief, hoorden we laatst een collega opmerken. Aardig is wel dat hier de teksten inclusief de akkoorddiagrammen zijn afge drukt. Da's meegenomen. In het diepst van onze gedachten zijn we allemaal ooit John Lennon. BOEK VAN DE DAG KfrUtUtdi Genre: bloemlezing C.J. Aarts en M.C. van Etten (red.) Komt allen tezamen Uitg. Bert Bakker Prijs: 10,00 Wie weet eigenlijk dat het oudste Nederlandse kerstliedje uit de elfde eeuw stamt? Het is Nu zijt wellekome Jesu lieve Heer, door een onbekende geschreven en wij zingen het nog steeds zoals in de zestiende eeuw. Samenstellers Aarts en Van Etten hebben het aangedurfd in dit handzame boekje de klassieke kerstliederen bij een te brengen met een paar moderne, waaronder de kaskraker Eenzame kerst van André Hazes. In hun uitgebreide inleiding doen ze verslag van hun zoektocht en de problemen die ze onderweg te genkwamen. Ze hebben de kerstliederen in hun oorspronkelijke vorm willen weergeven en met hun oorspronkelijke auteur, en dat was niet altijd eenvoudig. Soms bleken er meerdere versies te zijn en waar nodig is er dan ook meer dan een opgenomen. Het boekje bevat louter teksten. Wie de liedjes mee wil zingen, wordt verwe zen naar de componist of de cd, maar dat is op zich geen pro bleem, want alle klassiekers staan erin. Een boekje voor iedereen die van zingen houdt én geïnteresseerd is in de historische achter gronden van de liedjes. KOKKERELLEN Eendenfilets met appeltjes Hoofdgerecht voor 4-6 personen Opnieuw een gerecht dat het waard is om tijdens een van de kerstdagen op te dienen. Voor degenen die het wat eenvoudi ger wensen: het kan ook met de borstfilet van een kip of poular de worden uitgevoerd. Ingrediënten 5-6 grote appels, bij voor keur goudrenetten; 3 dl ongezoet appelsap; 1 1/2 eed. limoen- of citroen sap; 3 eetl. Calvados (ap pelbrandewijn); 1 eetl. ho ning; 2 dl gevogeltefond, uit potje; 1 takje verse tijm; 4-6 borstfilets van wilde eenden, elk ca. 130 gram; ca. 100 gram boter; zout; witte peper uit de molen; 2 theel. al- lesbinder; ca. 1/2 theel. kaneelpoeder. Bereiding Schil de appels en boor de klokhuizen eruit. Steek er met een (aardappel)boortje bolletjes uit. Leg ze in een kom en spren kel limoen- of citroensap er over. Schep de bolletjes enkele malen om. Breng het appelsap aan de kook en voeg er Calva dos en honing aan toe. Blijf zo lang roeren tot de honing in het vocht is opgenomen. Leg de bolletjes in het kokende vocht. Temper het vuur en houd alles 4-5 minuten tegen de kook aan. Laat bolletjes uitlekken. Zeef het appelvocht en breng het opnieuw aan de kook. Voeg ge vogeltefond toe. Laat alles zo lang zachtjes koken tot door in dampen de helft is overgeble ven. Maak intussen de eenden filets droog met keukenpapier en wrijf ze heel licht in met wat zout en peper. Verhit de helft van de bo ter in een koekenpan. Bak de eendenfilets 4-5 mi nuten aan beide kanten goudbruin als het schuim is weggetrokken. Neem ze uit de pan, ver pak ze in aluminiumfolie en houd ze warm in de oven. Verwijder de boter uit de pan. Blus met de reduc tie van appelsap en ge vogeltefond. Roer de aanzetsels van de bo dem van de pan los. Laat er even flink de kook over gaan. Schenk het meng sel door een zeefje in een kleine (saus)pan. Breng de saus op nieuw aan de kook. Strooi er al- lesbinder over en klop er snel de rest van de boter met een kleine garde door. Voeg zout en/of peper naar smaak toe. Warm de appelbolletjes hierna nog even in de saus op. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 Zwolle - Gro ningen, tussen knooppunt Hattemerbroek en knooppunt Lank- horst en A50 Arnhem - Apeldoorn, tussen knooppunt Waterberg en knooppunt Beekbergen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A27 Utrecht - Breda, tussen Lexmond en Noordeloos en A59 Waalwijk - 's-Hertogenbosch, bij Heusden. Vrijdag: A12 Den Haag - Utrecht, bij Zoetermeer. Zaterdag en zondag (beide kerstdagen): Alleen de dagelijkse controles. HET WEER door Jan Visser Blikvanger op de weerkaart zo vlak voor kerst is zon der enige twijfel een orkaandepressie in het zeege bied tussen IJsland, Noorwegen en Spitsbergen. De druk in de kern bedraagt vandaag tijdelijk circa 930 hPa. Een randstoring van de megadepressie trekt met de bulderende straalstroom (op circa 10 kilome ter hoogte boven Zuid-Groenland gisternacht maar liefst 370 km/uur) uitdiepend naar het zuiden van Noorwegen. Het frontensysteem veroorzaakt bij ons (mot) regen en aan de kust waait het krachtig tot hard uit het westen tot zuidwesten. Verder is het zacht met maxima rond 10 graden. Morgen overdag is de neerslag meer buiig van karakter en met circa 8 graden is het iets minder zacht. Met de komst van alweer een volgende randstoring kan de zuidwester aan zee stormachtig worden, op het midden van de Noordzee is er kans op een zware westerstorm. Tij dens de kerstnacht slaat een regengebied van een frontale storing mogelijk over het hele land uit. Af hankelijk van het uitdiepingsproces van de storing neemt de wind af. Vervolgens wordt het tijdens het kerstweekeinde minder zacht. Hogerop in de atmos feer lijkt de meeste kou echter ten westen van ons land naar het zuiden uit te zakken waardoor de kans op winterse buien niet zo groot is. Gisteren een kille, winderige en vooral in het noordwesten natte dag. In Alkmaar viel 22, in Uitgeest 20 mm. In het bin nenland viel eerst natte sneeuw en ijsregen. De tem peratuur bleef laag in Limburg. In Hoensbroek waar het even wit werd bleef het kwik op 1,6 graad steken, in de regio Den Helder werd het 9 graden. Tot voor kort waren de wintersportcondities in het Alpenge bied dramatisch. Sedert eind vorige week heeft het echter op veel plaatsen intensief gesneeuwd. Wel is het de laatste dagen erg koud geweest. In Seefeld in Tirol, waar de sneeuw 45 centimeter hoog ligt, werd gisternacht -24,0 graden geregistreerd. StMC. Tit: Horizontaal: 1. Morsig persoon; 9. plaats in Frankrijk; 10. klimop; 11. spil 12. mier; 14. soort slee; 15. kwelling; 17. duinvallei; 19. een g zekere; 21. deel van India; 22. Noorse godheid; 23. rekenkun dig vraagstuk; 25. ten opzichte van; 27. vaatwerk; 30. ut supr 32. halsbont; 33. aan zee; 34. geen uitgezonderd; 36. pepmid del; 38. van grote waarde. Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Verticaal: 1. Kwaadsprekerij; 2. deel van het bestek; 3. Frans voegvvoor 4. domoor; 5. shoarmabroodje; 6. voegwoord; 7. Griekse lette 8. broeikas; 13. met andere woorden; 15. dotterbloem; 16. gebaar; 18. ik (Lat.); 20. nieuw; 23. Indiaanse vrouw; 24. netto; 26. draadje; 28. kelner; 29. groen gesteente; 31. groente; 33. berg op Mindanao; 35. Frans lidwoord; 37. Oude Verbond. Plaats nu uw speurder via wvuw.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Opstap; 7. aorta; 8. akers; 9. denim; 10. love; 11. enigma; 12. angora. Verticaal: 2. Praam; 3. torero; 4. passie; 5. rand; 6. branding; 10.lil jhi 11. eva. CPU»" fe|

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8