Blair wil vredesproces opkrikken BUITENLAND De mijnwerkers van Donetsk willen een sterke man Vrijgelaten journalisten gaven de hoop nooit op Palestijnen naar internationale conferentie in Londen Brussel: Sterke toename mensensmokkel kinderen Hoogste wolkenkrabber ter wereld is feng shui 'Troepen blijven nog tien jaar in Irak' donderdag 23 december 2oo4 »t, vorige week gefoto- d in zijn auto, kort voor d opgenomen in een zie- lis. Foto: Reuters Sbchet weg (iekenhuis De Chileense ex-die- mgusto Pinochet is giste- 1 uit het militair mis in Santiago. Hij was iterdag opgenomen na- een hersenbloeding had Het hooggerechtshof ich ondertussen over het dat Pinochets advoca- idag hebben ingediend [iet arrestatiebevel dat het n beroep van Santiago 8 jekrachtigd. De 89-jarige ator is aangeklaagd voor Dord en negen ontvoerin- '2 n linkse tegenstanders n regime tussen 1973 en ies rebellen tsjenië nep' 32? i - Tsjetsjeense rebellen 'j en met nep acties, die zij 18 jo hebben vastgelegd, 211 materieel los te weken 2( i sponsoren in het bui- 2; d: de moslim broeder- 24 ïn al-Qaeda. Volgens de 22? levelhebber van de Rus anti-terreureenheden la- 2i video's acties zien uit de 18 000-2002. Er wordt ech- 2 gedaan alsof die dit jaar 5; onden. Volgens de Rus- 41 en de Tsjetsjenen dat f him acties geen succes 5 ebben. President Poetin 5! e week tijdens zijn be- 81 in Duitsland dat de oor- 29' 'sjetsjenië al drie jaar ge il vas beëindigd. e Arabië en s i over complot 12| Saudi-Arabië heeft zijn ;adeur teruggeroepen uit 1 de Libische ambassa- 4 Riyad gesommeerd het K reet te verlaten. Aanlei- 5 een vermeend Libisch 13 it om kroonprins Abdul- Abdul Aziz te vermoor- 8 it maakte minister van 1 andse zaken prins Saud il gistëren bekend. j I Israël in p Gazastrook 41 ad - In Khan Yunis, in ien van de Gazastrook, 15 Israëlische militairen 91 twee Palestijnen dood den tijdens een inval in :htelingenkamp. Het le- 's morgens met onge- 18 rtig tanks en enkele bull- het kamp binnen. De Is- ie militaire actie is een ing voor Palestijnse l?e- 2 igen van nabijgelegen 2 lederzettingen. Zes Pa- 1 raakten tijdens de ac- 2 3nd. Ook in Beit Ha- 211 het noorden van de 2iook, doodde het Israëli- 2«er een Palestijn. statie na >rd in kliniek i(ux - In Frankrijk heeft ^tie een werknemer gear- 28 van de kliniek waar za- ïpen dubbele moord is 4|d. Dat heeft de openba- ïlager gemeld. Acht eer restanten - onder wie htal patiënten - zijn weer 5»en. Zaterdag werden de kte lichamen van twee Jmsters gevonden in ïper van-een psychia- jekenhuis in Pau, Het 2<an een van de slachtof- 21 op een televisie gezet. erlandse skiër I in Tirol Een 26-jarige Neder- ijieeft gisteren in het rijkse Tirol een ongeluk j jftdën niet overleefd. Vol- ^Oostenrijkse autoritei tje man tijdens het ski- |n de piste met zijn 'kt een steen. Een skile- 5d de levenloze Neder- iJieanimatiepogingen T ede man CDU na schandaal r Laurenz Meyer, de se- •generaal van Duits- botste oppositiepartij, heeft gisteren wegens mcieel schandaal zijn Ingediend. Meyer, na dster Angela Merkel de man in de partij, heeft jen dat hij na zijn aan log een half miljoen bark kreeg uitbetaald n voormalige werkge- tgiebedrijf RWE. Boven- 1 hij deze 'gouden ik' niet als dusdanig Iscus gemeld. door onze correspondent Remco Reiding Donetsk - Op de 'oranje revolutie' in Oekraïne volgt zondag een nieuwe stembusgang. Het vorige verkiezings resultaat werd wegens fraude geannu leerd. Inwoners van Donetsk, in het oosten van het land, geloven niet dat er sprake was van een massale op stand. De protesten zetten in dit ge bied van industriearbeiders en mijn werkers slechts kwaad bloed. 'Ik haat die zogenaamde oranje revolutie'. Een ijzige wind verspreidt een pene trante geur door heel Donetsk. De af komst vormt geen mysterie: hoge pij pen in grauwe straten blazen grote wolken rook uit. Dit is het centrum van de Oekraïense kool- en staalin dustrie, hel bolwerk van presidents kandidaat Viktor Janoekovitsj. Oranje vlaggen en lintjes zijn hier nergens te bekennen, tentenkampen met vol hardende studenten evenmin. Do netsk, in het oosten van Oekraïne, is niet oranje maar grijs gekleurd. Naar de industrieregio is de vonk van de 'oranje revolutie' allerminst overge slagen. Beelden van honderdduizen den betogers, die protesteerden tegen de frauduleuze verkiezingen en het criminele regime in Kiev, gingen de hele wereld over. Het Westen sympa thiseerde met de protestbeweging, maar in Donetsk hebben de betogers slechts kwaad bloed gezet. Hier in de regio Donbass, zo zegt men veelvuldig, wordt het geld ver diend. In het westen van het land wordt het uitgegeven. Niets doen, wel geld krijgen en dan nog klagen ook. Inwoners van Donetsk zeggen het nog net niet, maar duidelijk is dat ze hun landgenoten uit het westen een stelletje luie, ondankbare honden vinden. Trouwens, waar hebben we het ei genlijk over? „Natuurlijk was er hele maal geen revolutie!roept Jelena Ivanenko verbaasd over zoveel wes terse domheid. „Het was een stelletje daklozen dat werd betaald om met oranje vlaggen te zwaaien. Ze wilden niet werken, zaten daar maar niets te doen en te drinken." De mensen die werkelijk protesteren, hebben een dubbele agenda, denkt marktverkoopster Ivanenko. „Ze wil len ons land in tweeën splitsen, ze zijn uit op een oorlog tussen het oos ten en het westen van het land." Jon geren namen het voortouw tijdens de geplande en strak georganiseerde ac ties in Kiev. Studenten in Donetsk verafschuwen die rol van hun 'colle ga's' uit het westen, want de demon straties kostten veel geld en het werk kwam wekenlang stil te liggen. „Ik haat die zogenaamde oranje revolu tie", zegt Anna Ivanova (20). „Die staat alleen maar voor economische problemen." Ook Ivanova heeft een ander beeld van de massale demon straties. „Er waren alleen maar stu denten die verplicht moesten komen. Ze zagen het als een aardige manier om hun vrije tijd door te komen. Ter wijl wij hier hard werken, vergooien zij hun tijd." Kwamen de studenten dan niet in opstand omdat ze meer democratie verlangen in Oekraïne? „Democratie maakt geen deel uit van onze manier van denken", zegt Ivanova. „In dit land kunnen we gewoon geen demo cratie hebben. We hebben een sterke man nodig die ons de weg wijst. Een verenigd Oekraïne met Joesjt- sjenko als president is een illusie, meent ook Anna Ogneva. „Onmoge lijk. Dan moeten we ons afscheiden, dan hebben we geen keuze meer", zegt de studente buitenlandse talen aan de universiteit van Donetsk. Een week na de tweede ronde van de ver kiezingen dreigden provincies uit het oosten al met separatisme. Joesjtsjen- ko eiste daarop gerechtelijke stappen tegen mensen die dergelijke on grondwettelijke plannen zouden lan ceren. Het westen van Oekraïne wil Donetsk namelijk niet kwijt. „Natuur lijk niet", schampert Ogneva. „Zij le ven op onze kosten." Mocht Joesjtsjenko de verkiezingen van zondag winnen en Donetsk be sluiten tot afscheiding, dan heb je de poppen aan het dansen. Dat kan lei den tot een oorlog, denkt Ivanova. „Sommigen zeggen dat Amerika Do netsk zal bombarderen, net als inder tijd Joegoslavië", zegt Ivanova in alle ernst. „Ja, dat vrees ik zelf ook." Hoe vreedzaam de betogers in Kiev waren, dringt tot de meeste inwoners van Donetsk niet door. Rookpluimen om ringen weliswaar hun stad, maar die zijn van een soort waarop de bewo ners trots zijn. Ze vormen het bewijs van hun levende kool- en staalindu strie, niet van een gevreesde oorlog. dor onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De internationale con ferentie over het Midden-Oosten die de Britse regering in februari in Londen wil houden, is bedoeld om de routekaart - het interna tionale vredesplan voor het Mid den-Oosten - nieuw leven in te blazen. Dat zei de Britse premier Tony Blair gisteren tijdens een eendaags bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Israël heeft eerder aangekon digd niet aan de conferentie te zullen deelnemen, maar dat leek Blair niet te deren. Hij zei blij te zijn met de steun die hij van premier Ariel Sharon heeft ontvangen voor het idee van de bijeenkomst. De bijeenkomst is bedoeld om de Palestijnen te helpen bij hun economische en politieke her vormingen. Tijdens zijn bezoek aan Jeruza lem deed Blair er alles aan de Israëliërs niet tegen de haren in strijken. Op een gezamenlijke persconferentie met Sharon zei Blair met veel nadruk dat de conferentie alleen zal gaan over hervormingen aan Palestijnse kant. Die moeten het mogelijk maken verder te gaan langs de lijnen van de routekaart, het in ternationale vredesplan dat in juni 2003 is getekend in Akaba. en dat moet leiden tot de stich ting van een onafhankelijke Pa lestijnse staat: Een van de voor waarden voor een hervatting van het diplomatieke proces is dat de Palestijnen een eind ma ken aan het terrorisme, zei Blair. Sharon liet zich in soort gelijke bewoordingen uit. De Britse premier zei in zijn ge sprek met Sharon niet de in druk te hebben gekregen dat deze het wil laten bij de uitvoe ring van het losmakingsplan, door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De jaarlijkse kerst loterij 'El Gordo' (De Dikke) heeft weer duizenden Spanjaar den gelukkig gemaakt. Óp- nieuw viel de hoofdprijs van 390 miljoen euro op een lot dat door de 'Gouden Heks' in Sort was verkocht. Het Pyreneeëndorp met zijn duizend inwoners doet zijn naam eer aan, want Sort is het Catalaanse woord voor geluk. Sinds eigenaar Xavier Gabriel in 1994 de eerste prijs naar zijn dorp haalde, is de 'Bruixa d'Or' uitgegroeid tot het best verko pende loterijkantoor van Span je. Vorig jaar was de omzet 42 miljoen. Niet alleen Spanjaar den reizen over de smalle berg weg naar het het Pyreneeën dorp om er hun kerstloten te kopen, ook gelukzoekers uit Nederland, Duitsland, Amerika, Saudi-Arabië en Japan vertrou wen op de Gouden Heks die op een bezemsteel aan de ingang van het loten winkelt je geduldig wacht tot de kopers hun lot on der haar neus wrijven om zo het geluk af te kopen. Al snel na het begin van de trekking bleek dat De Dikke, lotnummer 54.600, in zijn ge heel was verkocht in het geluks- dorp. De helft van de hoofdprijs ging naar een dorpje in het zuiden van Spanje waar bakker Ju an Herrera de loten uit Sort samen met zijn broden doorverkocht aan buurtbewoners, familiele den en klanten. Plotsklaps werd het dorp 180 miljoen euro rij ker. „Het mooiste is dat het geld mooi is verdeeld onder eenvoudige en hard werkende mensen aldus Juan. Ook in veel andere plaatsen van Spanje knalden de cavakurken, toen een deel van de in totaal 1.8 miljard euro aan prijzen daar neerdaalde. De kerstloterij is niet alleen één van de groot ste loterijen ter wereld; door de opdeling van de loten in tien den winnen veel mensen een prijs. De Spaanse kerstloterij bestaat al sinds 1812 en de trek king wordt nog steeds op de zelfde manier gedaan. Kinderen in uniform zingen de nummers van de balletjes die uit de grote korven rollen. De trekking is al tijd een paar dagen voor Kerst mis en begint 's morgens om negen uur. Op dat moment ligt het hele land min of meer lam en zit iedereen voor de buis met zijn loten in de hand. Grootste winnaar is overigens de Spaanse overheid: de kerst loterij levert genoeg op om de begroting voor volksgezond heid te dekken. Tony Blair schudt de hand van Machmoud Abbas, die waarschijnlijk de Palestijnse presidentsverkiezingen van 9 januari zal gaan winnen. In het midden de Palestijnse premier Ouirei. Foto: EPA dat de ontruiming behelst van de Gazastrook en een klein deel van de Westoever. Blair: „Ik heb hem heel, heel duidelijk horen zeggen dat losmaking niet het laatste woord is, als er tenmin ste een eind komt aan de ter reur." Blair had verder in Ramallah een onderhoud met PLO-leider Machmoud Abbas (Abu-Ma- zen), die op 9 januari waar schijnlijk zal worden gekozen als de opvolger van president Yasser Arafat. De Palestijnen hadden graag gezien dat Blair een krans op het graf van Arafat had gelegd, maar dat gebeurde niet. Hij hield het bij een korte knik met het hoofd. Abbas omschreef de conferentie in Londen als een eerste stap op weg naar hervat ting van het vredesproces. door onze correspondent Erwin Tuil Taipei - Zonder de Chinese re gels van de feng shui - onze omgeving en de inrichting er van bepalen ons welzijn - had Taipei 101 er heel anders uitge zien. Maar de bouwheren van het hoogste gebouw ter wereld, dat vandaag wordt geopend, nemen de regels van de wind en het water zeer serieus. Nie mand wil het risico lopen dat het niet goed gaat met een be drijf dat in zo'n gebouw gehuis vest is. Anderhalf miljard euro legden investeerders voor de toren neer. Maar daarvoor krij gen ze wel een gebouw van 508 meter hoog met 101 etages. De Taiwanese architect C.Y. Lee koos voor een bamboevormig bouwsel. Boven de basis, heeft Lee acht 'mandjes' getekend met elk acht etages. Acht sym boliseert een 'voorspoedige groei' en het mandje symboli seert overvloed, aldus de archi tect. De ornamenten aan de buitenkant zijn afgeleid van ou de Chinese munten. Met het ontwerp moet de verwachte economische voorspoed van Taiwan onderstreept worden. De futuristische elementen lij ken zo te komen uit de film Me tropolis van Fritz Lang uit 1926. Vanwege de hoogte is gekozen voor de snelste liften ter wereld. De 61 dubbeldeksliften kunnen bezoekers met een snelheid van 1000 meter per minuut naar het observatiedek op de 89ste etage brengen. Het kost de bezoeker 39 seconden om er te komen. De mensen die op de hoogste etage werken, zitten 438 meter boven de begane grond. Be langrijker nog zijn de gebruikte bouwmaatregelen om de con structie overeind te houden bij londen/latifiy/anp-afp - Het duurt nog zeker tien jaar voordat Irak in staat is voor zijn eigen veiligheid te zorgen en alle buitenlandse troepen naar huis kunnen. Dat heeft een groep Britse parlementariërs gezegd na een bezoek aan Irak, zo meldde het dagblad The Independent giste ren. De bevindingen van de Lagerhuiscommissie voor defensie contrasteren met de opvatting premier Tony Blair, die meent dat eind 2005 de terugtrek king van buitenlandse militairen kan beginnen. Een nieuwe autobomaanslag in Irak heeft giste ren zeker vijf slachtoffers gemaakt, zo meldt de directeur van een lokaal ziekenhuis in Mahmu- diya, dertig kilometer ten zuiden van Bagdad. Volgens de geneesheer is het niet precies duide lijk hoeveel slachtoffers er te betreuren zijn. om dat velen naar ziekenhuizen in Bagdad zijn afge voerd. De explosie deed zich omstreeks half ze ven voor. „Rookkolommen tekenden zich af te gen de hemel na de ontploffing, die ten minste vier woonhuizen en twintig winkels verwoestte", aldus een bewoner van de stad tegen het Franse persbureau AFP. brussel/anp - De smokkel van minderjarige meisjes en jon gens voor de prostitutie in EU- lidstaten is de laatste jaren sterk toegenomen. De Europees commissaris Frattini (justitie en asiel) wil daarom volgend jaar komen met een actieprogram ma voor de aanpak van kinder- smokkel. Daarbij denkt hij onder meer aan proefprojecten in landen als Bulgarije, Roemenië en Oe kraïne, waar jonge slachtoffers vooral vandaan komen. Frattini kondigde zijn initiatief gisteren aan, na overhandiging van een studierapport over mensenhan del van een commissie van des kundigen onder voorzitter schap van de Nederlandse ex pert Wijers, die als stafmede werker is verbonden aan het Clara Wigmann-instituut voor vrouwen en rechtFrattini stel de dat er momenteel tussen de 600.000 en 800.000 slachtoffers zijn van mensenhandel in de EU. Frattini kon geen cijfers verstrekken over de concrete toename van het aantal geval len van kindersmokkel. „Uit ge gevens van politiediensten in heel Europa blijkt echter wel dat er meer en meer vraag blijkt te zijn naar meisjes en ook jon gens van twaalf tot veertien jaar voor prostitutie." Buiten Oost- Europese landen is ook Nigeria de laatste jaren steeds vaker een 'leverancier' van jonge prostituées, vooral voor Groot- Brittannië en Italië. Frattini noemde „bestrijding van mensenhandel en vooral de rol van minderjarigen daarin een extra prioriteit voor de nieuwe Europese Commissie". De Italiaanse eurocommissaris zelf is gisteren benoemd tot voorzitter van een werkgroep van zeven commissieleden, die begin 2005 een pakket concrete maatregelen zal voorstellen. De EU-ministers van justitie en binnenlandse zaken moeten deze maatregelen vervolgens goedkeuren. Taipei 101, de allerhoogste, voor lopig. Foto: GPD/Erwin Tuil een aardbeving. De rekenmees ters beloven dat Taipei 101 een beving van 8 op de Schaal van Richter kan overleven dankzij de gekozen structuur en een contragewicht van 800 ton dat is verwerkt in het ontwerp. Naast Taipei 101 staat een nieuw winkelcentrum waar alle top modeketens uit Europa en Japan een onderkomen hebben gevonden. De tweede etage is ingericht voor vrouwen tussen de 25 en 35 jaar die geld kun nen stuk slaan voor haute cou ture, juwelen, lingerie en schoenen. De vierde etage pronkt met de grootste en best gesorteerde boekhandel van Azië. Taipei 101 neemt het pre dikaat hoogste gebouw van de wereld over van de Petronas Twin Towers in Kuala Lumpur (Maleisië). Maar de strijd om het allerhoogste gaat door: in 2007 hoopt Sjanghai in China het hoogste gebouw te hebben. door onze correspondent Henk Glimmerveen viLLACouBLAY - De gijzeling was een keiharde ervaring geweest voor Christian Chesnot en Ge orges Malbrunot. „Je verkeert in grote onwetendheid. Morgen kun je worden vrijgelaten, maar morgen kun je ook dood zijn. Hoe lang een gijzeling duurt, je weet het niet. Een paar dagen, een paar weken, zes maanden, twee jaar?" Georges Malbrunot was van de twee in Irak vrijgela ten Franse journalisten het meest aan het woord op een geïmproviseerde persconferen tie op het platform van de luchtmachtbasis in Villacoub- lay. Ongeveer driehonderd col lega's waren naar de militaire basis getrokken om getuige te zijn van de landing van hun twee vakbroeders. Maar dich terbij komen was er niet bij. Het tweetal werd op grote afstand gehouden door agenten van de inlichtingendienst DGSE, die hen meteen na afloop meena men voor verder verhoor. Het was een surrealistisch tafe reel op de ijskoude vliegbasis bij Parijs. Vooral Chesnot en Malbrunot hadden zichtbaar moeite met de vrieskoude re- Georges Malbrunot (rechts) en Christian Chesnot kort na hun terug keer op Franse bodem. Foto: Reuters gen die het noorden van Frank rijk al enkele dagen teistert. Maar wat overheerste was de enorme blijdschap. Bij de jour nalisten in de eerste plaats, maar zeker ook bij hun familie die de beide verslaggevers bij de vliegtuigtrap opwachtte voor een emotioneel welkom. „Het was een moeilijke tijd, af en toe zelfs heel moeilijk, maar we hebben nooit de hoop opge geven", zei Malbrunot. „En we hadden 'geluk' dat we met z'n tweeën waren. We zijn er uit eindelijk in geslaagd onze ont voerders duidelijk te maken dat we niet pro-Amerikaans waren. We hebben de kaart gespeeld van 'Franse journalisten', ver slaggevers uit een land dat geen troepen had in Irak, dat tegen de oorlog was, en we suggereer den dat we begrip hadden voor het verzet tegen de aanwezig heid van de Amerikanen. Diezelfde elementen waren ook terug te vinden in de verklaring van het Iraaks Islamitisch Le ger, waarin de vrijlating van de twee journalisten werd beargu menteerd. De grote vraag, die onherroepelijk de komende tijd aan de orde gaat komen, blijft waarom het dan toch ruim vier maanden heeft geduurd voor dat de twee verslaggevers wer den vrijgelaten. Het Franse televisiestation France 2 meldde gisteravond dat Chesnot en Malbrunot rechtstreeks door de ontvoer ders werden overhandigd aan agenten van de DGSE. De vrijla ting zou geheel en al buiten de Amerikanen en de Iraakse rege ring om zijn gegaan. De DGSE zou hiertoe hebben besloten om de vrijlating niet in gevaar te brengen. Eerder op de dag had premier Raffarin bij hoog en bij laag ontkend dat er los geld voor de vrijlating van de twee journalisten was betaald. „Er is geen enkele voorwaarde aan de vrijlating gesteld; ge woonweg omdat de ontvoer ders er niet om hebben ge vraagd", aldus de Franse eerste minister. Chesnot en Malbrunot zeiden fatsoenlijk te zijn behandeld door hun ontvoerders. „We zijn niet geslagen, we zijn niet mis handeld, er zijn geen schijnexe- cuties in scène gezet", zei Mal brunot. Chesnot daarentegen verklaarde dat op 8 november het leven van beiden aan een zijden draadje heeft gehangen. „Toen scheelde het heel weinig. Ons leven was Astig in ge vaar", verklaarde hij zonder in details te treden. Het optreden van de UMP-par- lementariër Didier Julia, die in september op eigen houtje ging proberen de journalisten vrij te krijgen, was volgens Chesnot en Malbrunot spelen met vuur ge weest. „Het leven van twee landgenoten werd er ernstig door in gevaar gebracht. Zijn houding verdient slechts diepe minachting", aldus Malbrunot. Een uur na aankomst in Villa- coublay werden de twee jour nalisten in een helikopter van de DGSE naai een andere luchtmachtbasis overgevlogen voor een gedetailleerder ver hoor. De familie van Chesnot en Malbrunot hebben evenwel de toezegging gekregen dat bei den de kerstdagen in huiselijke sfeer kunnen doorbrengen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7