Jeugd zonder legitimatie BINNENLAND 2 Schiermonnikoog is weer helemaal Fries De Jong Intra: Strijden tegen topdrie Voorlichtingscampagne lijkt mislukt Faillissementen stijgen evenals schuldsanering VNG: Bezwaar maken tegen hoge gemeentebelasting loont Fraude medewerker UWV Maatschappelijke clubs lunchen niet erg bewust 'Vuurwerkbranche bedreigt installateurs van sprinklers' e generatie inen geboren en - In Reptielenzoo n Vlissingen zijn dins- ele groene leguanen isen) geboren. Het be- :esde generatie die in ichap geboren is. overleeft zelfs een «neratie niet in dieren- it meldde Reptielen- ta gisteren. Het reptie- i ving de verre voor de Groene Legua- op. De ouders wer- geboren. Dat was jd al een primeur. :guanen kunnen twee ig worden. Ns voor open ij daklozen donderdag 23 DECEMBER 2004 .E eke functie •s ioestdijk' AM - Ruim 60 procent ederlanders wil dat Pa- dijk een publieke ijgt. Dat blijkt uit een in marktonderzoekbu- idbox die gisteren is imaakt. Van de voor van het openstellen aleis voor het publiek, icent er een 'Oranje van maken. Andere leden die de Neder- emen zijn een vakan- voor gehandicapte een bejaardentehuis Hel. Een enkeling ziet ten asielzoekerscen- ime of partycentrum iestdijk. Als de Oran- :is blijven gebruiken, eeste Nederlanders em-Alexander en axima als de meest bewoners. »nijnen uit erdwenen de regio IJsselland dopen weken vijf ko- hokken verdwenen. Iffer van de plaatselij- itiedienst voor ver- ruggevonden huis- ivedi) heeft via de sie de bewoners op- de dieren in de :ember goed op te konijnen die spoor- rerbleven in hokken Kampen en IJssel- landelijke afdeling i en de Dierenbe- hebben geen signa- ïgekregen dat het ook elders in Neder- Integendeel, ook in december wordt de mopvang overstelpt meer konijnen waar ifwil, aldus Het Kna- >en Haag. Deze stich- tert de dieren ook rplaatsen, behalve in december. uitbreiding luisterpost - De Raad van State lag heeft gisteren een laald door plannen Msterpost van de Mili- htingen- en Veilig- I n Bt in Zoutkamp uit te Je inlichtingendienst tantal schotelanten- iden om telefoontjes (sten te kunnen on- n. Omwonenden isterpost in het Gro- p vreesden tegenac- irroristen. In juni gaf V\ön State nog wel toe- y jvoor de bouw van *r i schotelantennes irreurbestrijding op 3 P van Zoutkamp. De hog meer schotelan- j plaatsen is nu dus af- De GGD regio IJssel- iderzoekt in Zwolle een geval van open tbc on- en thuislozen in de GGD vermoedt dat een open tbc heeft en mo- ensen in zijn omgeving ;met. Dat liet de GGD weten. De gezond- nst heeft dinsdag bij de huislozenopvang ach- RZV-hallen in Zwolle entallen personen on- Naast dak- en thuis- i ook hulpverleners :ht. Via hen kwam het en van open tbc naar scholieren, 9er scholen yc - Het aantal leerlin- ||udenten bedroeg vorig lar bijna 3,6 miljoen. Dit Mging van 1 procent in ng met het schooljaar Dat blijkt uit het gis- lte schenen Jaarboek On- t6Ji cijfers 2005 van het Bureau voor de Statis- Alleen het aantal )ei n in het basisonder- e beroepsbegeleidende het voormalige leer- is licht afgenomen, telde het aantal leer- het door de overheid le onderwijs en liet het :e onderwijs buiten Het aantal scho- 1003/04 iets afgeno- was vooral in het ba- ijs het geval. Neder- 7007 basisscholen, dan in 2002/03. zeist/gpd - De topdrie in de reisbranche is te dominant. Middelgrote touroperators moeten meer met elkaar sa menwerken om hun rol terug te dringen. Dat is de boodschap van De Jong Intra Vakanties, dat last heeft van de prijzenslag die TUI, OAD en Thomas Cook ontketenen. Volgens commercieel directeur Coby van Dongen moeten klei nere reisorganisatoren samen werken bijvoorbeeld op gebied van inkoop van vliegtuigstoelen en hotelkamers. Niemand heeft tot nu toe echter het initiatief genomen. Ondanks een daling van de omzet met 4 procent en een minimale winst blikt De Jong redelijk tevreden terug op het afgelopen jaar. In 2003 werd op een omzet van 103 miljoen euro winst noch verlies gemaakt. Dit jaar daalde de omzet tot 99,8 miljoen, maar werd wel een paar ton geplust. Door nog meer op de kosten te letten, efficiënter te werken en door voorzichtig en scherp in te kopen, daalden de kosten meer dan de omzet, aldus Van Don gen. De Jong vervoerde afgelo pen jaar 255.500 passagiers. Daarmee behoort het bedrijf tot de 15 grootste reisorganisato ren. Veel last ondervindt De Jong Intra Vakanties van de prijzen oorlog op bestemmingen als Latijns-Amerika en Turkije. De Jong wil daar eigenlijk niet aan mee doen omdat het liever kiest voor kwaliteit. Zo leverde de touroperator op groeimarkt Turkije 4000 passagiers in en is Zuid-Amerika inmiddels gro tendeels uit het pakket verdwe nen. Daar staat tegenover dat bestemmingen als China, Ma leisië, Thailand en de stedenrei- zen het 'uitstekend' doen. Ook De Jong verwacht dat het komende zomerseizoen de prij zen van vakanties verder dalen: op verre bestemmingen met zo'n 10 procent. De boekingen voor het lopende winterseizoen liggen zo'n 5 procent achter op vorig jaar. den haag/gpd - De meeste jon geren tussen de veertien en achttien jaar hebben nog geen identiteitsbewijs, terwijl dat vanaf i januari 2005 wel ver plicht is. Jongeren die door de politie worden aangehouden en zich niet kunnen legitimeren, krijgen een boete die kan oplo pen tot 50 euro. Wie nu nog een identiteitsbe wijs moet aanvragen, is te laat. De levering neemt gemiddeld minimaal vijf werkdagen in be slag. In verband met de feestda gen zullen de meeste gemeen ten het document niet meer op tijd kunnen leveren. De voorlichtingscampagne van het ministerie van justitie, waarin de jeugd op radio en te levisie wordt opgeroepen om een identiteitskaart aan te schaffen, lijkt mislukt. Van de 335.000 jongeren tussen de veertien en achttien jaar die thuis een brief hebben gekre gen, hebben de meesten nog niet gereageerd, zo blijkt uit een rondgang langs diverse (grote) gemeenten. De identificatieplicht geldt ove rigens voor iedereen van 14 jaar en ouder. De campagne was gericht op jongeren, omdat zij vaak geen eigen identiteitsbe wijs hebben. In veel gevallen staan ze bijgeschreven in het paspoort van een van hun ou ders. Het Openbaar Ministerie is niet van plan om de eerste weken van het nieuwe jaar 'nog even door de vingers te kijken'. „We hebben de jeugd uitvoerig voorgelicht. Iedereen die een overtreding begaat en geen identiteitsbewijs op zak heeft, krijgt een boete. De identificatieplicht is inge voerd om raddraaiers sneller op te sporen. Daar gaan politie en justitie volgend jaar direct mee aan de slag", aldus een woord voerder van het OM. schiermonnikoog/gpd - Schiermonnikoog is door een grenscorrectie per 1 januari weer geheel Fries grondgebied. De gemeenteraad van het eiland is gisteravond akkoord gegaan met een regeling, waardoor nieuw aangeslib de grond op Gronings territorium wordt 'ge kocht'. Schier betaalt 23.000 euro schadeloos stelling aan de Groningse buurgemeente Eemsmond, ter compensatie van de verschui ving in de uitkeringen uit het Gemeentefonds. Het Friese Schiermonnikoog (999 inwoners) is de laatste vijftien jaar zover naar het oosten 'gewandeld' dat een punt van het eiland in de Groninger gemeente Eemsmond was beland. Onhandig, want zolang die oostelijke zand plaat formeel Gronings gebied is, is de burge- meester van Eemsmond verantwoordelijk voor de rampenbestrijding. Bij een verdwaal de potvis, een neergestort vliegtuig of een ge strand schip zou hij vanaf de wal de klus moeten klaren. De gemeenteraden en provin ciebesturen besloten vorig jaar dat Schier monnikoog weer een ondeelbaar geheel moest worden. Daarna barstte de 'grensoor- log' pas echt los. De gemeente Eemsmond wil geld voor de grenscorrectie. Want de Gronin ger gemeente moet door verlies van de zand plaat aan Schiermonnikoog geld uit het Ge meentefonds missen. Die uitkering is gebaseerd op grondopper- vlakte. Maar de eilanders weigerden aanvan kelijk compensatie. „Dat lijkt ons bedoeld om de pijn voor de begroting van Eemsmond te verzachten. Een vergoeding is onterecht. Wij krijgen wel extra geld uit het gemeentefonds, maar dragen ook meer verantwoordelijkhe den", aldus Harm Carrette van Ons Belang. Gisteravond stemde de meerderheid van de raad tot ongenoegen van Ons Belang alsnog met de vergoeding in. „Als wij nee zeggen, gaat de grenswijziging helemaal niet door. Wij moeten de wijste zijn en onze verant woordelijkheid nemen", zegt Johan Hagen van de Christelijke Groepering Schiermonnik oog. „Deze bijdrage is niet voor de gemiste inkom sten van Eemsmond, maar is een pleister op het geknakte ego van Groninger gedeputeer de Bleker. Deze man, die altijd heeft gedacht dat er niets boven Groningen gaat, heeft ken nelijk onlangs een landkaart onder ogen ge kregen en ontdekt dat er wel degelijk nog iets boven Groningen ligt. Zijn frustratie dat Schiermonnikoog niet Gro nings zal worden, moet nu met geld worden geheeld", aldus Eric Augusteijn van Schier- monnikoogs Belang. Het eiland Schiermonnikoog is weer hele maal Fries en de gemeente draait dus op voor eventueel gestrande potvissen, schepen en vliegtuigen op de oostpunt van het eiland. Als er de komende vijf jaar iets op de oost punt gebeurt, zouden de gemeente Eems mond of de provincies ook het risico moeten dragen, vindt Augusteijn. „Wij passen immers gratis op de winkel omdat wij de vergoeding uit het gemeentefonds doorspelen naar Eemsmond." De Friese gemeente Schiermonnikoog heeft voor 23.000 euro een stuk grond (rechts tussen de lijnen) overgekocht van de provincie Groningen. De gemeente wordt weer volledig de baas op het eigen eiland. Foto: GPD/Landsat 7 amsterdam/anp - Het aantal faillissementen is in vergelijking met vorig jaar gestegen met 7 procent naar 9460. De schade die daardoor werd aangericht bedroeg 2,4 miljard euro. Dat blijkt uit onderzoek van onder zoeksbureau Graydon. Het aantal particulieren en klei ne ondernemers dat gebruik maakt van schuldsanering is het afgelopen jaar met eender de gestegen. Dit jaar waren er 14.727 mensen die feitelijk fail liet gingen en op wie de wette lijke schuldsaneringsregeling werd toegepast. Schade: 1,2 miljard euro. Onderzoeker Blom van Gray don verklaart de stijging uit het feit dat veel mensen op te grote voet leven. „Dat is nog een uit vloeisel van de vette jaren van de economie rond 2000. Er is te veel geleend, waardoor de schulden sterk stegen." Onge veer een kwart van de gesaneer de schuldenaren was onderne mer met een eenmanszaak. Het gaat volgens Blom om de naweeën van de 'grote slach ting' die ontstond onder de vele starters uit de gunstige econo mische periode. Toen zagen ze hun kans schoon een eigen zaak te beginnen, mede dankzij versoepelde regelgeving. De economische teruggang en slecht ondernemerschap heeft hen opgebroken. De saneringsregeling bestaat sinds 1998 en is bedoeld voor particulieren die hun financiën niet meer op orde krijgen. Ge durende drie jaar na de sane ring leven ze door op het uiter ste minimum omdat elke cent verdwijnt naar de schuldeisers. Daama zijn ze er in principe vanaf, terwijl de gevolgen van een faillissement veel langer doorlopen. Graydon verwacht dat het aan tal faillissementen volgend jaar ongeveer gelijk zal blijven. Van schuldsanering zullen ongeveer 10 procent meer mensen ge bruik moeten maken. amsterdam/anp - Medewerkers van maatschappelijk bewuste organisaties krijgen in veel ge vallen van hun werkgever geen verantwoorde lunch aangebo den. Vooral Novib, Fair Trade, Consumentenbond, Defence for Childeren en Het Wereld Natuurfonds zijn door de mand gevallen. Dat meldde gisteren de alternatieve consumenten organisatie Goede Waar Co. De organisatie noemt de resul taten van het onderzoek 'rond uit teleurstellend', zeker als het gaat om een bewuste keuze voor bijvoorbeeld biologisch voedsel. Volgens de organisatie is het vooral een kwestie van geld waarom sommige organi saties geen verantwoorde pro ducten aanbieden. Ook zou ge makzucht een rol spelen. Hivos, de Kleine Aarde, Plat form Biologica en de stichting Varkens in Nood scoren vol gens Goede Waar Co heel goed. Deze organisaties schen ken koffie en thee met een fair- tradekeurmerk. Varkens in Nood doet het vooral goed in het aanbieden van vegetarische produkten. Novib kwam in het onderzoek het slechtst naar voren. Volgens een woordvoerder van de orga nisatie worden de lunches in het bedrijfsrestaurant niet door de directie gesubsidieerd, zoals in veel bedrijven wel gebeurt. Gemeenten voeren de belasting druk volgend jaar gemiddeld dertien procent op, blijkt uit een onderzoek van de Vereniging Ei gen Huis. Komt er ooit een eind aan deze geldklopperij en wiens schuld is het eigenlijk? Rijk en gemeenten maken elkaar verwij ten. den haag/gpd - Huiseigenaren kunnen vrij eenvoudig de on- roerendzaakbelasting (ozb) ver lagen. Zij moeten gewoon be zwaar maken tegen de waarde- beschikking van hun huis. Vol gens de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) kan de ozb hierdoor gemiddeld drie tot vier procent lager uitvallen. Dat zegt de VNG in een reactie op een steekproef van Vereni ging Eigen Huis onder vijftig gemeenten. Uit deze steekproef blijkt dat de woonlasten vol gend jaar met gemiddeld 13 procent omhoog gaan. Eigen Huis keek naar de ozb, de afval stoffenheffing en het rioolrecht. De verhoging heeft tot woeden de reacties geleid in de Haagse politiek. „Een reden te meer om de afschaffing van de ozb zo snel mogelijk te regelen", aldus minister Zalm van financiën. Ook de coalitiepartijen CDA, WD en D66 hebben geen goed woord over voor de lastenver zwaring. „We vragen de burger om de nullijn te houden en dan kun je als overheid niet met ho gere uitgaven aankomen. Lan delijk doen we dat ook niet, dus gemeenten moeten zich ook matigen", aldus WD-Kamerlid Stef Blok. Een constatering waar D66-Ka- merlid Bert Bakker het hele maal mee eens is. „De afgelo pen tien jaar zijn de lokale be lastingen met 80 procent geste gen. Tegelijkertijd hebben de gemeenten veel hogere uitke ringen uit het gemeentefonds gekregen. Internationaal gezien staat Nederland op eenzame hoogte met de lokale belasting druk. De gemeenten moeten keuzes maken en niet maar steeds de belastingen verhogen om alles te blijven doen." De PvdA heeft echter wel begrip voor de gemeenten. „Ze krijgen steeds meer taken toebedeeld door het rijk, zonder dat ze er extra geld voor krijgen", aldus financieel woordvoerder Ferd Crone. De gemeenten vinden het onte recht dat ze de schuld krijgen van de lastenverhoging. „Het grootste deel van de stijging van gemeentelijke lasten komt om dat de regering de Zalmsnip heeft afgeschaft", aldus een woordvoerder van de VNG. De Zalmsnip (een belastingvoor deel van ongeveer 45 euro) is enkele jaren geleden ingevoerd om de burgers te compenseren voor de stijgende lokale belas tingen. Regeringspartijen wij zen erop dat het schrappen van deze lastenverlichting is ge compenseerd in de loonbelas ting. De VNG betwist ook de reken som die Eigen Huis heeft ge- Inkomsten gemeenten maakt. „Eigen Huis maakt in de berekening gebruik van ver keerde cijfers. De gemiddelde waarde van woningen op basis waarvan de ozb berekend wordt klopt niet. Hier kunnen mensen nog bezwaar tegen ma ken, en dan zal dat bedrag een stuk lager uitvallen", zegt een woordvoerder van de VNG. De Vereniging Eigen Huis is verbaasd over de kritiek op hun onderzoek. „Je kunt alleen be zwaar aantekenen als je vindt dat er een fout is gemaakt door de gemeente. De VNG gaat er blijkbaar vanuit dat gemeenten veel fouten maken bij het vast stellen van de waarde van wo ningen." Wethouder van financiën Willi- kens van Nederweert, de ge meente waar de woonlasten volgens de steekproef van Eigen Huis het meest stijgen, kan het verhaal van de VNG ook niet onderschrijven: „Wij besteden het vaststellen van de waarde van een huis uit aan beëdigd taxateurs, ik ga er niet vanuit dat die er drie tot vier procent naast zitten." den haag/gpd - Uitkeringsor- gaan UWV heeft aangifte ge daan van fraude door een eigen medewerker. De verdachte zou 200.000 euro hebben verduis terd. Een woordvoerder van het UWV heeft vanmorgen de aan gifte bevestigd, maar wil niet ingaan op de hoogte van het bedrag. Volgens het openbaar ministe rie in Amsterdam gaat het om één verdachte die werkte bij de uitkeringsinstantie. Hij zou hulp hebben gekregen van drie anderen. Een woordvoerder meldt dat het gaat om een be drag van hooguit één of twee ton. Het onderzoek loopt nog. De medewerker van het UWV sluisde geld door naar spookre- keningen, die op naam stonden van niet bestaande personen, en namen het geld zelf op. Het gaat om een medewerker van het UWV-kantoor in Amster dam-West. Volgens woordvoer der Stalman van het UWV is na het voorval de interne controle verscherpt. De betrokken me dewerker is op staande voet ontslagen. Omdat de instantie volgend jaar een grote reorgani satie doormaakt, zou de ver dachte zijn baan toch al verlie zen. Het UWV schrapt de ko mende jaren bijna de helft van de 20.000 arbeidsplaatsen. Het orgaan keert jaarlijks ruim twintig miljard euro uit aan ar beidsongeschikten en werklo zen. Stalman zegt dat de instan tie tot het uiterste zal gaan om het verduisterde geld terug te vorderen. „Het is gewoon ge meenschapsgeld. De gemeenten krijgen bijna negentig procent van hun inkom sten direct van het Rijk. Dat gebeurt via het Gemeentefonds en via directe uitkeringen, zoals de bijdragen voor de bijstand. De eigen inkomsten van gemeenten bestaan voor het overgrote deel, zo'n 90 procent, uit inkomsten via de onroerendzaakbe- lasting (ozb). Daarnaast krijgen de gemeenten nog geld binnen via parkeerbelastingen, precariorechten en dergelijke. De inkomsten via de ozb zijn de laatste jaren gestegen. De be langrijkste reden is de gestegen huizenprijs. De ozb wordt bere kend aan de hand van de huizenprijs. Hoe duurder het huis, hoe hoger de ozb. De burger betaalt daarnaast ook nog een aantal heffingen, zoals de afvalstoffenheffing en het rioolrecht Deze heffingen leveren de gemeenten echter geen geld op, ze zijn kostendekkend. De Kamerleden maken zich wel boos over de jaarlijkse verho ging van de ozb, maar ingrijpen kunnen ze niet. Als het aan de regeringspartijen ligt, is dat in 2005 voor het laatst het geval. Het kabinet komt binnenkort met een wetsvoorstel om de ozb in 2006 gedeeltelijk af te schaffen. Het deel dat eigenaren van on roerende goederen dan nog moeten betalen, zal aan een maxi mum gebonden worden. De gemeenten krijgen het wegvallen van de ozb gecompenseerd door het Rijk. den haag/anp - Vuurwerkhan- delaren bedreigen bedrijven die sprinklers installeren. Dat zegt NCP-LPCB, de organisatie die toeziet op de kwaliteit van sprinklerinstallaties. „Handela ren willen nog snel een installa tie hebben, omdat ze anders geen vuurwerk mogen verko pen", aldus een woordvoerder Een bedrijf zou volgens de woordvoerder zelfs beveiliging hebben ingehuurd om het per soneel te beschermen, nadat een boze vuurwerkverkoper problemen had veroorzaakt. De stormloop op sprinklers heeft onder meer te maken met het bedrijf Potential Protection, dat de installaties inspecteert. Veel vuurwerkverkopers hebben daarmee zaken gedaan. De cer tificaten voor sprinklerinstalla ties die Potential Protection af geeft, zijn niets meer waard. Het bedrijf moest zijn licentie inleveren 'waarschijnlijk we gens wanprestatie', denkt de woordvoerder van NCP-LPCB. Vuurwerkverkopers hebben een sprinklercertificaat nodig om in aanmerking te komen voor een gemeentelijke vergunning voor de opslag van vüfcwerk. Bran chevereniging Consumenten vuurwerk Nederland zegt niets te weten van de bedreigingen. Wel begrijpt de woordvoerder dat de winkeliers boos zijn op de installateurs. „Ze komen hun afspraken niet na. Ze beloven langs te komen maar bellen massaal af. Verko pers hebben rond 30.000 euro geïnvesteerd om aan alle eisen te voldoen en kunnen vervol gens dit jaar geen vuurwerk verkopen. Dat valt niet goed, natuurlijk." Het adviesbureau Frontline Fire Protection in IJsselstein weet dat installateurs van sprinklers niet aan de vraag kunnen vol doen. „De veiligheidseisen zijn veel te laat op tafel gelegd. Sprinklerbedrijven lopen over van het werk", aldus een woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5