Langs de zijlijn lopen de presentatoren zich warm VOETBALRECHTEN Ook grote clubs kozen voor het geld Qtad - Nederland stelt 85 ^chercheurs, mare- js, douaniers en onder zie functionarissen ter >ing aan de Nederland sen in de strijd tegen de ufriminafiteit op met na- G^ao. Dit hebben minis- gtaaf (Koninkrijksrela- 3e Antilliaanse premier <tn op Curasao bekend- Nederland geeft hier- spor aan een lang ge- Se wens van de An tim bering. Al maanden ^vraagd om bijstand aanpak van stijgende higer criminaliteit. Met korfbalwaterpolo en bobsleeën voor dames kijkt er geen hond meer Kritiek op CDA'er Atsma Wie heeft wat in het pakket? De uitslag is 18-0 puim vergoeding indicapten ie - Gehandicapten krij- af maart 2005 een hoge- srgoeding voor bezoe- familieleden buiten de gio. Staatssecretaris jlksgezondheid) komt e gedeeltelijk tegemoet 1 Tweede Kamer, die geen wilde aan het aantal te en kilometers. De ver- [geldt voor ongeveer Sf nensen, die met een zo de Valys-pas 16 euro- ^br een kilometer beta- wordt 1,25 euro als het 17 erbudget op is. Mensen met het gewone ver- nnen reizen, krijgen 'Plometer vergoed. Dat s' kilometer. Mensen die nen overstappen op '^bus, krijgen 750 in in 450 kilometer ver- donderdag 23 DECEMBER 2OO4 enende ziet le[ goedkomen 'r^c - Het afgelopen jaar eel opzichten verschrik- laar uiteindelijk is het l goed gekomen. Dat :entrale boodschap van Jan Peter Balkenende na afloop van de laat- adering van de minis- in 2004. „Ik zie talloze e signalen. Ik ben blij aan 2005 kunnen begin- alkenende greep zijn ferentie aan voor de uwing vooral niet te- Dmberen. De moord op n Gogh, de sociale on- tegenstellingen tussen igsgroepen en kwakke- jnomie hebben stuk de kiem gelegd voor itwikkelingen, aldus de „Het was een tijd van ïg, maar wie goed kijkt ire vaste grond onder D hebben gekregen." nus meest ine tuinvogel 8 huismus heeft de s van de eerste plaats leest gesignaleerde vo- in Nederlandse tuinen Dat blijkt uit de Na- uinvogeltelling, waar- fgelopen dagen meer I vogelaars uit verschil len van het land heb- igedaan. Op de plaat tot en met vijf eindig- Dolmees, merel, pim- en kauw. Daarna vol- ink, spreeuw, Turkse jutduif en ringmus. e via internet obiel in trek g - Het is in Nederland n gokspelletjes via in- i mobiele telefoon aan Toch mag deze vorm ispelen zich hier ver in een stijgende popu- )at bleek gisteren uit erzoek in opdracht van kj fge van toezicht op de en onder 7670 mensen f met. Het bedrag dat zij penderen is maar liefst Dudigd: van 50 miljoen miljoen euro. Daar- at er in Nederland on- 6 miljoen euro op aan etjes via SMS en (mo- efoon. V( e stuit op licaliën »ut - De politie is gister- ïr n een pakhuis aan de 01 ;estraat in Den Haag a& 1 gestuit op een aan- er hoeveelheid brandba- ensgevaarlijke chemi- et gaat volgens een lerder om een kilo cy- :n honderden liters ge- eerd zwavelzuur, zout- salpeterzuur. ers roept op keuring - Kiezers moeten jaar in het referendum 5 Europese grondwet n zodat Turkije niet al hvloed binnen de Euro- ie kan uitoefenen. Die deed het onafhankelijke •Kamerlid Wilders gis- md in het Radio 1 Jour- let een 'nee' tegen de je grondwet kan men ar een lidmaatschap kije niet tegenhouden, Kunt er toch voor zor- dit land minder invloed Europa." len krijgen Jebijstand Zondagavond zeven uur wordt het voet bal kijken bij John de Mol. Maar wie pre senteert het voetbal en wie maakt de beelden? Langs de zijlijn lopen de sterren zich warm. hilversum/gpd - Mart Smeets heeft al een open somcitatie de deur uit gedaan. Jack van Gelder is een persoonlijke vriend van John de Mol. Wilfred Genëe werkte bij Sport7 voor hem. En zelf is De Mol wel gecharmeerd van Dione de Graaff. De komende maanden moet John de Mol op zoek naar mensen die zijn voet balprogramma's op vrijdag, zaterdag en vooral zondag willen presenteren. Acht jaar geleden bij de start van Sport7 dreef hij vooral op nieuwkomers. Overstappen naar Sport7 stond toen bijna gelijk aan hoogverraad, weet Dink Binnendijk nog wel. Hij koos destijds wel voor De Mol. De NOS gaf hier en daar zelfs een loons verhoging om mensen binnen te hou den. Deze keer ligt dat anders. Commer ciële televisie is veel meer geaccepteerd. De NOS heeft geen geld meer voor loonsverhogingen en De Mol staat be kend als een goed werkgever. Na het de bacle met Sport7 gaf hij zijn medewer kers uitgebreid de tijd een andere baan te vinden. Niemand is dat vergeten. Dat geldt bijvoorbeeld voor Wilfred Ge- nee. Die is de afgelopen jaren bij RTL uitgegroeid tot een ervaren sportpresen- tator en wordt vaak genoemd als kandi daat voor de zondagavond. Hij kan op een telefoontje van De Mol rekenen. Mart Smeets misschien ook wel. Hij zei vorige week in een interview al wel 'in' te zijn voor een overstap. Van hem is be kend dat hij graag een late-night sport programma wil maken. De Mol hoeft zijn somcitatie alleen nog maar in te koppen. Wie zeker geen 'nee' kan zeggen tegen een aanbieding is Jack van Gelder. Hij is een vriend van De Mol en een meer er varen voetbalpresentator is bijna niet te vinden. Ook Hans Kraay junior wordt genoemd. Hij heeft nog bij Sport7 ge werkt. Maar zijn overgang ligt minder makkelijk, omdat hij net zijn contract met SBS 6 heeft verlengd. Bekend is dat De Mol zelf van het presentatiewerk van Dione de Graaff onder de indruk is. En van De Mol is bekend: wie hij goed vindt, krijgt hij. Of er veel plaats is voor andere mede werkers van Studio Sport, RTL of SBS, is nog maar de vraag. Want zoveel keus als De Mol heeft als het gaat om presenta toren, zo weinig keus heeft hij als het gaat om bedrijven die de beelden en het commentaar kunnen leveren. Eigenlijk heeft hij slechts de keus uit één: WK Pro ducties van Kees Jansma, vroeger chef van Studio Sport en tegenwoordig ook nog perschef Nederlands Elftal in dienst van de KNVB. Jansma verzorgt nu al de voetbalbeelden voor Canal+, UPC, SBS 6, RTL 5 en voor Talpa, het bedrijf van De Mol. WK Pro ducties levert een compleet pakket, zo wel de beelden als het commentaar en dat op de gewenste lengte. Daarvoor heeft Jansma de beschikking over be kende en minder bekende commentato ren als Theo Reitsma, Eddy Poelmann en Sierd de Vos. De NOS gebruikt ook beelden van WK Producties. De wedstrijden die PSV, Ajax en Feyenoord elk seizoen spelen worden door WK Producties voor Canal+ live uitgezonden. De NOS koopt die beel den, maakt daar een samenvatting van en zet er zelf commentaar onder. Met weinig extra inspanning pakt WK Producties de andere wedstrijden in de Eredivisie er straks ook bij. Zowel voor De Mol als de koper van de live-rechten heeft dat voordelen: een bedrijf met er varing neemt voor één prijs de wedstrij den op en spreekt het commentaar in. De Mol zendt vervolgens de samenvat tingen uit en zet de live-wedstrijden achter de decoder. In dat scenario hoeft De Mol alleen nog maar een paar presentatoren aan te ne men. Zelfs dat wil Jansma wel voor hem doen. Kees Jansma wilde gisteren nog niet op de zaak vooruitlopen. „John de Mol heeft nog geen contact met ons op genomen hierover. Hij wilde eerst de rechten binnen hebben. Maar natuurlijk zijn wij geïnteresseerd." eindhoven/gpd - Of met de nieuwe deal rond de televisie rechten het (financiële) plafond in Nederland wel bereikt is? Voorzitter Rob Westerhof van PSV is daar nog niet zo zeker van. „Er hebben nu alleen Ne derlandse partijen geboden. Als er ook buitenlandse partijen meebieden, worden de financi ële mogelijkheden wellicht gro ter dan nu het geval is." PSV is gisteren met alle andere eredivisieclubs akkoord gegaan met de keuze voor John de Mols Talpa. De PSV-voorzitter verwacht dat de nieuwe over eenkomst zijn club jaarlijks tus sen de 2 en 2,5 miljoen euro ex tra zal opleveren. „Als je ziet dat we vorig seizoen vijf mil joen euro verlies leden, dan is dat dus een mooi bedrag. „In totaal leveren de rechten ons volgend seizoen tussen de 5,5 en 6 miljoen euro op. In Enge land zitten ze tussen de 30 en de 40 miljoen. In Engeland wo nen dan wel meer mensen, maar ook in verhouding blijven wij laag zitten wat betreft de in komsten uit de rechten." John Jaakke, voorzitter van Ajax, is tevreden. „De uitkomst is goed. De Mol heeft het goed voorbereid, gepresenteerd en begeleid. Kwaliteit heeft in de discussie nauwelijks een rol ge speeld. We hadden niets te kla gen over de NOS, maar het kon wel wat frisser. En laten we eer lijk zijn, zo groot is de revolutie nu ook weer niet. Voetbal is voetbal en voor de kijker maakt het toch niet echt uit waar ze heen moeten voor hun favorie te programma. Ook Ajax vond het geld belang rijk. Jaakke: „Natuurlijk hebben we voor het geld gekozen. Zo gek is dat toch niet? Jaakke is niet bang voor een overkill aan voetbal zoals nu dreigt in omringende landen. „We hebben wat dat betreft nog wel wat in te halen ten opzichte van Engeland, Italië en Duits land." Een woordvoerder van Feyen oord zegt dat de club niet om de financiële kant heen kon en wilde. „Maar we hebben afge sproken verder over deze zaak niet naar buiten te treden." Studio Sport op zondag om zeven uur van de buis door Berrit de Lange Hilversum - Studio Sport stopt volgend najaar met haar uitzen ding op zondagavond om zeven uur. „Als het voetbal op dat moment ergens anders zit, lijkt het me niet verstandig om als Studio Sport andere sporten te brengen", aldus hoofdredac teur Maarten Nooter. Wel gaat de NOS met John de Mol pra ten over het kopen van samen vattingsrechten van eredivisie wedstrijden, die dan mogelijk later op zondag uitgezonden kunnen worden. De kijkcijfers van Studio Sport op de zondagavond bewijzen dat het inmiddels 45-jarige pro gramma lange tijd niet kapot te krijgen was. Drie miljoen kijkers is geen uitzondering. Studio Sport besteedt nu 180 uur per jaar aandacht aan ere divisievoetbal op een totaal van 1800 uur aan sport op televisie bij de NOS. Die zendtijd wordt straks opgevuld met andere sporten waarvoor de NOS wel de rechten heeft. Van de begro ting van Studio Sport van 55 miljoen euro per jaar valt vol gend jaar 21,1 miljoen euro vrij, omdat de eredivisierechten niet meer hoeven te worden be taald. Dat bedrag wordt niet ge kort op het budget van de sportredactie, want het geld blijft nodig om nog een kans te maken op de rechten voor de Champions League en voetbal toernooien als het WK en het EK. Voor al die competities heeft ook John de Mol interes se. De Eredivisie CV schrijft voor dat De Mol de succesformule van de publieke omroep sim pelweg kopieert: het voetbal moet worden vertoond op zon dagavond, tussen zeven en ne gen uur. Daar kan Studio Sport zónder beelden vanaf 's lands voetbalvelden niet tegenop boksen. „Als je Studio Sport vult met korfbal, daarna een wedstrijd waterpolo en ten slot te bobsleeën voor dames, kijkt er geen hond meer", aldus Cees Vis, lid van de raad van bestuur van de Publieke Omroep. Hij zei dat vorig jaar en noemde toen in een adem de eredivisie rechten 'topprioriteit' voor de publieke omroep. „Het ligt voor de hand dat Stu dio Sport zonder voetbal naar een ander tijdstip gaat", zegt Ed van Westerloo, die als NOS-di- recteur tussen 1984 en 1995 de onderhandelingen voerde over de voetbalrechten. Binnenkort verschijnt zijn boek 'We hoeven er niet aan te verdienen', een persoonlijk relaas over de strijd om de uitzendrechten van volkssport nummer één door de jaren heen. „De publieke omroep heeft de opdracht een groot publiek te bereiken. Stu dio Sport voldoet in hoge mate aan die doelstelling. Op zondag 5 april 1959 presen teerde Jan Cottaar de eerste, vijftien minuten durende uit zending van 'Sport in beeld', zoals de voorloper van Studio Sport heette. In die jaren werd regelmatig voetbal vertoond, maar nog lang niet in de hoe veelheden die de kijker nu over zich uitgestort krijgt. Van Westerloo: „In die tijd leg den de clubs nog de rode loper uit als de televisie kwam. In Vo- lendam lag er een pondje pa fing klaar voor de tv-makers, uit Maastricht kwamen ze steevast terug met een doos vlaaien." In 1963 eiste de KNVB voor het eerst geld van de omroep, wat de NTS -de voorloper van de NOS- botweg weigerde. Vier jaar later werd voor het eerst een bedrag overgemaakt in ruil voor voetbalbeelden: 250 dui zend gulden. Ook in de jaren dat de oud-di recteur van de NOS aan de on derhandelingstafel zat, pro- zeist/gpd - Michael van Praag, voorzitter van de Eredivisie CV (ECV), heeft gisteren tijdens de persconferentie over de voet balrechten hard uitgehaald naar CDA-Kamerlid Joop Ats ma. De ECV heeft zich de afge lopen weken groen en geel ge- ergerd aan de opstelling van Atsma, die er openlijk en na drukkelijk voor pleitte het voet bal voor de publieke omroep te behouden. Van Praag zei gisteren zich ver baasd en gestoord te hebben aan 'de vaak ongefundeerde kritiek van Kamerleden'. „En daarbij spande de heer Atsma de kroon", zei hij. „Het leek wel een persoonlijke kruistocht. Op een gegeven moment ging ik me afvragen: hij heeft toch geen persoonlijke belangen bij de NOS?" Atsma baseerde zijn me ning onder meer op het gege ven dat het voetbal, via bijvoor beeld politie-inzet, nogal wat overheidsgeld opslokt en dus bij de publieke omroep hoort. „De ECV zal zich altijd aan de wet houden, maar laat zich niet onder druk zetten door een Ka merlid dat op publiciteit belust is. Natuurlijk gaat dit ook om geld, maar toen het Rijk de ether- en umts-frequenties ver kocht ging het óók om geld. Daar heb ik niemand over ge hoord." Atsma noemt de kritiek van Mi chael van Praag „persoonlijk en een beetje laag". Commercieel directeur Chris Woerts deed namens de ECV ook nog een duit in het zakje. Atsma was gewoon slecht op de hoogte. Ik heb hem wel eens aan de telefoon gehad, dan had hij weer kritiek en vroeg ik: maar waar staat dat dan in ons tenderdocument? Toen bleek dat hij dat helemaal niet gele zen had. Echt, ik hoop dat Ka merleden beter voorbereid zijn als het over bijvoorbeeld volks gezondheid gaat." zeist/gpd - De overeenkomst tussen de eredivisie en John de Mol over het uitzenden van de samenvattingen uit de nationa le competitie was gisteren het belangrijkste, maar niet het eni ge onderdeel van een totaal pakket aan voetbalrechten dat gisteren werd verkocht. De Mol betaalt tot de zomer van 2008 jaarlijks 35 miljoen euro voor de samenvattingen. Dat stelt hem in staat om op za terdag- en zondagavond de beelden te brengen, die nu nog door Studio Sport worden uit gezonden. Dat betekent dat er vanaf 1 augustus van het vol gend jaar bij de NOS geen ere divisievoetbal meer te zien zal zijn. Studio Sport heeft overi gens nog wel langlopende con tracten voor het uitzenden van Champions League-voetbal, EK's en WK's. Versatel betaalt iets meer dan dertig miljoen per jaar voor het uitzenden van hele wedstrijden van achter de decoder. Die rechten zijn nu nog in bezit van Canal+, dat graag doorwilde, maar zich verslikte met een veel te laag bod. In het buitenland zijn live-duels via betaaltelevi sie een groot succes, in Neder land heeft het nog geen vaste voet aan de grond gekregen. Omdat De Mol aandeelhouder bij Versatel is, is het niet on denkbaar dat de Nederlandse Mededingingsautoriteit zal on derzoeken of er niet te veel rechten in dezelfde handen zijn. RTL heeft het zogenoemde recht van tweede samenvatting verworven, een nieuw pakket in de voetbalrechten. Daarmee kan de zender beelden laten zien als ondersteuning van an dere programma's. RTL mag ook elke vrijdagavond een wed- anp-pron.ECy stnjd rechtstreeks uitzenden. Contractueel is vastgelegd dat daaronder per seizoen één uit- duel van zowel Ajax, Feyenoord en PSV is. Op de radio verandert er niks. De NOS behoudt het recht om via onder meer Langs de Lijn wedstrijden te verslaan. Op de. achtergrond speelt overigens een juridische strijd of de radio rechten überhaupt bestaan en of ze verkocht mogen worden. De Mol: Droomstart voor een nieuwe zender beerden de voetbalbonzen al invloed te krijgen op de journa listieke invulling van hun goud mijn. Van Westerloo: „Ze zei den doodleuk: Die Smeets moet weg, want dat is een zuurp ruim, Ten Napels commentaar kan wel wat positiever en Reits ma mag wel wat enthousiaster. Da's goed, zei ik, maar dan wil ik meepraten over de opstelling van de elftallen. En dan werd er wat gelachen en gingen we weer over tot de orde van de dag." Studio Sport-fan Rens den Hol lander: „Het verbaast mij dat iedereen dat zo gelaten onder gaat. Misschien beseffen veel kijkers nog niet goed wat John de Mol werkelijk van plan is. Namelijk: tussen elke samen vatting een reclameblok en Ajax helemaal aan het einde, om de kijkers vast te houden. Om nog maar te zwijgen van allerlei irri tante sms-acties voor 'beste speler' en 'mooiste doelpunt'." Ga er maar vanuit dat het voet bal door De Mol in een strak commercieel keurslijf wordt ge propt, waarschuwt Den Hollan der. „Wat De Mol niet kan ko pen is nostalgie. De waarde van het aloude Studio Sport-gevoel op zondagavond is simpelweg niet in geld uit te drukken." John de Mol wordt gefeliciteerd door Michael van Praag, voorzitter van de Eredivisie CV. Foto: ANP/Marcel Antonisse zeist/gpd - „Dit is een droom start voor een nieuwe zender", zei John de Mol gisteren vlak nadat bekend was gemaakt dat de uitzendrechten van de sa menvattingen van eredivisie duels zijn toegewezen aan zijn bedrijf Talpa. „Ik had het niet verwacht maar natuurlijk wel gehoopt. Op de nieuwe zender die wij voor ogen hebben is voetbal een belangrijk onder deel van de programmering." De Mol heeft voor 35 miljoen euro het recht verworven om met ingang van volgend voet balseizoen drie jaar lang sa menvattingen van eredivisie duels op de buis te brengen. Hij zal dat doen op zijn nieuwe fa miliezender, cfie vanaf augustus 2005 de avonduren op kinder- kanaal Nickelodeon gaat vullen. ^Ik ben bijzonder gelukkig met de uitslag 18-0", zei De Mol doelend op de unanieme be slissing van de achttien voetbal clubs om hem de samenvat tingsrechten toe te kennen „Die geeft blijk van een groot ver trouwen in onze plannen met voetbal." De Mol wil nog niet vooruit lo pen op de inhoud van de sport programma's die hij gaat uit zenden. Wel liet de Eredivisie CV weten dat bij de keuze voor De Mol heeft meegespeeld dat hij een dagelijks eredivisiejour naal op de buis zal brengen. De Mol sluit niet uit dat hij mensen aantrekt die nu nog bij Studio Sport werken. „Ik begeef me op de vrije markt waar ook de NOS en SBS hun mensen hebben ge vonden. Er is genoeg talent. Wij zullen de sport minstens net zo goed als de NOS altijd deed in beeld brengen. De kijker moet voortaan alleen een ander knopje indrukken om het te kunnen zien. Ik kan niet wach ten tot de kerstdagen voorbij zijn en we aan de slag kunnen om de nieuwe zender op poten te zetten." De Mol zei overvallen te zijn door de opmerkingen van mi nister Van der Hjpven van on derwijs, cultuur 9 media, die dinsdag in de Tweede Kamer wees op het voorkeursrecht van de NOS. Volgens de minister is dat afdwingbaar om de publie ke omroep in staat te stellen goede sportberichtgeving op basis van samenvattingen te verzorgen. De Mol: „Ik zal er de Mediawet nog eens op nalezen. Als de wet dat recht voor schrijft, zal ik mij daar als braaf staatsburger aan houden." Het mislukken van Sport7 in 1996 speelt niet meer in zijn achterhoofd nu hij opnieuw een commercieel avontuur aangaat met voetbal, verzekert De Mol. „De nieuwe zender is niet vergelijkbaar met Sport7, waarbij de bedoeling was dat de hele hap achter de decoder zou verdwijnen. Nu gaan we gewoon op het open net voet bal uitzenden." Voorgoed verleden tijd: met het bord op schoot op zondagavond voor de buis, want Studio Sport begint! Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3