Tientallen kilometers uitzicht GESPREK VAN DE DAG 'Overheidscampagne vrijbrief voor beledigen dikke mensen? Mannen eisen de keuken op Rel in India om seks op mobieltje Bakker, vandaag geen brooien AVAAU l'E Kin, MENSELIJK De populaire Amerikaanse jazzzan geres NORAH JONES heeft een con cert in de Indonesische hoofdstad Jakarta afgezegd. Zij zou daar op 1 maart volgend jaar optreden. De VS, Groot-Brittannië en Australië advi seerden hun burgers vorige week om in de aanloop naar Kerstmis niet naar Indonesië te reizen. Militante moslims zouden de adventstijd wil len aangrijpen om nieuwe aanslagen te plegen. Norah Jones, die met haar debuutalbum Come Away With Me in 2002 acht Grammy Awards in de wacht sleepte, is niet de eerste westerse artiest die een optreden in Indonesië annuleert. Alicia Keys en de groep Bond deden dat eerder ook, na een bomaanslag op de Au stralische ambassade in Jakarta in september. Foto: AP Artsen in het Poolse Skierniewice hebben bij een 54-jarige man 12,3 PROMILLE ALCOHOL in zijn bloed vastgesteld, drie maal de hoeveel heid die als dodelijk wordt be schouwd. De man werd onderzocht nadat hij met zijn auto een ongeluk had veroorzaakt. Volgens de artsen had de man liters zware alcohol ge dronken binnen een hele korte tijd. De man beweerde niet meer te we ten hoeveel hij had gedronken. Hij Kon zich ook niets herinneren van Itet ongeluk, dat hem een hoofd wond en kneuzingen opleverde. Al léén zijn naam wist hij nog wel. Een Maleisische bruidegom heeft kort voor de bruiloft met een SMS zijn HUWELIJK AFGEZEGD. De af gewezen bruid eist smartengeld. De profvoetballer stuurde zijn verloofde de dag voor de bruiloft een sms met de boodschap dat ze niet voor elkaar zouden zijn bestemd. De verbouwe reerde 23-jarige bruid besloot het trouwfeest door te laten gaan. Onge veer duizend gasten waren er getui ge van dat de bruidegom niet kwam opdagen. De voetballer is door zijn club de laan uitgestuurd. Drugsbestrijders en hulpverleners hebben met verontwaardiging gerea geerd op uitlatingen van popster ROBBIE WILLIAMS dat hij de beste tijd van zijn leven heeft gehad onder invloed van DRUGS. In een inter view met een radiozender zei de 30- jarige Williams dat de enige reden dat hij van de drugs afbleef was, dat hij niet zo dik wilde worden 'als een kleine vliegtuighangar'. „Mensen zoals Williams zijn rolmodellen. Zijn optreden is onverantwoordelijk", vinden antidrugsorganisaties. Wil liams raakte aan de drugs nadat hij in 1995 Take That had verlaten. Hij ziet er schattig uit in zijn kerst- mannenpakje, en dat is nou net de bedoeling. Orangoetan DAN-BI, en andere apen, worden door het Leger des Heils in Zuid-Korea ingezet om geld in te zamelen voorwezen en zwervers. In de hoop dat hun lieve oogjes het beste in de GULLE GE VERS naar boven zal brengen. Foto: Reuters Eens het domein van moederlief, eist de man anno 2004 steeds meer ruimte op in de keuken. Met 77 pro cent zijn mannen bovengemiddeld geïnteresseerd geraakt in de keuken. Eenderde zegt serieus kookliefheb- ber te zijn, 42 procent kookt voor de lol. Een en ander blijkt uit onderzoek van Trendbox voor het kenniscen trum van Sanóma Mens Magazines (SMM), uitgever van mannenbladen als Playboy en Panorama. In totaal werden door het hele land meer dan duizend mannen van zestien jaar en Will Cuppy Etikette betekent: je iets beter gedragen dan absoluut noodzakelijk is ouder ondervraagd. De meeste mannen (51 procent) hebben leren koken van hun moe der. Als manlief in de keuken staat bereidt hij (36 procent) doorgaans de vaste gerechten. Bij voorkeur doet hij dat alleen, zonder pottenkijkers. Eenderde van de mannen stelt dat hij goed is boven de pannen en zijn best doet met kokkerellen. Dat de smaak van de man soms op vallend is blijkt wel uit de keuze voor meest favoriete kok. Na Jamie Oliver (24 procent) is namelijk The Swedish Chef (7 procent), de hilarische kok uit the Muppetshow, favoriet. Van kookwonder Nigella Lawson wordt de man niet warm of koud en namen als Rudolph van Veen of Jonnie Boer scoren ook slecht. Op de kerstdagen zijn veel mannen wel te porren om een uitgebreid kerstmaal te bereiden. Zeker 34 pro cent vindt het sowieso leuk om voor vrienden te koken, maar liefst 50 procent neemt dan zelfs ruim de tijd en 37 haalt alles uit de kast om iets speciaals klaar te maken, anp De mogelijkheden van de nieuwste generatie mobiele tele foons worden niet overal ge waardeerd. In India is een schandaal ontstaan, nadat een 16-jarige scholier orale seks met zijn vriendin vastlegde met de filmoptie van zijn telefoontje. Het duo werd, nadat het filmpje de ronde bleek te doen onder andere scholieren, van school verwijderd. Een 23-jarige stu dent technologie bood de beel den vervolgens op internet te koop aan. Die bleken het bijzon der goed te doen op de porno- markt, waar het filmpje op cd- rom voor minder dan een dollar te koop was. De Indiase politie heeft de direc teur van de site waarop het film pje aangeprezen werd, Avnish Bajaj, opgepakt. Zijn bedrijf, Baazee.com, is onderdeel van het Amerikaanse Ebay, een in ternetgigant die wereldwijd websites runt waarop particulie ren spullen te koop aanbieden. Inmiddels zijn ook de scholier en de student opgepakt. De arrestatie van Bajaj heeft tot grote verontwaardiging bij Ebay en de Amerikaanse regering ge leid. Bajaj is Amerikaans staats burger. De conservatieve seksuele mo raal in India komt steeds meer onder druk te staan. Eerder pu bliceerde een krant foto's van een Indiase filmster die haar vriendje in het openbaar kuste, iets wat in India 'niet kan'. Tele visieprogramma's bespreken seks op een manier die een paar jaar geleden nog onmogelijk was. Vorige week trouwde voor het eerst een lesbisch stel in New Delhi, gpd/reuters donderdag 23 december DAGELIJKS LEVEN Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan begin nen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig af leveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 15. Judith is nu zes maanden. Als de dikke directeur van het leven loopt ze door het huis. Het is zondag, zo'n dooiïge dag, zo'n dag die een spuitje heeft ge kregen. Hij doet me denken aan de zondagen in mijn jeugd. Van die zondagen waarover al de scha duw lag van de plicht, van de maandag waarop ik naar school moesten mijn vader naar zijn werk. Van God is de zondag- goddank niet van ons. Die woorden zouden boven de bedden van ieder huisge zin moeten hangen.Tegen tweeën begon het humeur van mijn vader te versomberen. Hij liep rusteloos door het huis, van de krant naar de keuken, van de keuken naar de krant. Op het gas pruttelde de groentesoep die mijn moeder had gemaakt, soep waarop van die lensjes van vet dreven. Buiten, in de regen, liep een vrouw haar hondje uit te laten. Het hondje rende naar de duiven toe. die opstoven naar de balkonranden. Ze waren te dik om ooit nog de hemel te bereiken. Duiven, ik vond het maar niks. De theetantes onder de vogels. Wat zie je?', vroeg moeder, die met een pot thee de kamer binnenkwam. 'Niks', zei ik. Waarom zit je dan naar buiten te kijken?' Tja, als daar eens een goed antwoord op was. Je zat binnen en je keek naar buiten, waarom wist je ei genlijk niet goed. En daarmee versleet je je nekwer- vels. 'Als ik toch eens de voetbalpool won', zei mijn vader, 'dan liet ik ze morgen op het werk allemaal de moord steken. En mijn baas maar bellen: 'Is Jan thuis, waar blijft Jan? We zitten hier godverdomme met zestig orders die af moeten.' En dan zou ik de hoorn tegen mijn hol drukken en ineens een grote scheet laten. 'Hoor je die, Rutjes? Die is voor jou. En zorg jij nou maar dat die orders afkomen, want ik zet geen stap meer in die uientent van je. Tegen vieren ging Frits van Turenhout aan. De voet baluitslagen. Met een ballpoint in zijn hand contro leerde vader de kruisjes op het totoformulier, "t Is weer kut', mopperde hij. 'Ik hou d'r mee op. Je zou toch zeggen dat Ajax van Excelsior moet winnen. Spelen die klootzakken gelijk. Meteen verbeten gezicht verfrommelde hij het for mulier en smeet de prop naar het Heilig Hartbeeld in de hoek. 'Die is voor jou', zei vader tegen Jezus. 'Jij helpt me nooit. Niet zo grof, Jan', zei moeder. 'Daar rust geen zegen op. Kom op, joh. We gaan lekker eten. 'Het mot maar', zei vader. 'Wat jij, jongen?' Hij keek naar me met een blik die solidariteit ver wachtte. 'Leer jij maargoed, hoor. Anders kun je net als ik de metaal in. Of je wordt anpikkelateur. 'Anpikkelateur? Wat is dat, pap?' vroeg ik. 'Dan moet je met een stok met een punt eraan door het park om papiertjes op te prikken. En af en toe een harde drol. Krijg-je zo'n corduroy broek aan, net als de gekken. Dan heb je alleen maar Langzame Leerschool. 'Kom jongens, eten', riep moeder. 'Anders staat mijn vlees straks te verpieteren. Na het eten ging ik naar mijn zolderkamer. Op de traptreden knerpte het kolengruis. De zolder was een tochtgat. Ik huiverde even. De deur van mijn kamertje hing wat scheef in zijn scharnieren. Om hem open te krijgen moest je even flink kracht zet ten. Bij het opengaan hoorde je hem eventjes, heel kort maar, hinniken. Het maanlicht scheen naar binnen. De schaduw van de sponning lag als een donker kruis op het zeil. Vlug deed ik het lichtje boven mijn bureau aan. De Nederlandse Obesitas Vereniging twijfelt aan het nut van campagnes tegen overgewicht. Ze zouden een te eenzijdig beeld van dikke mensen schetsen. „In het theater kwam iemand naar me toe, die zei: 'Ik heb toch een leuk dieet voor je, dat moet je eens proberen'. Ik heb dan de neiging om hem bij de strot te grijpen." Met dit soort situaties wordt voorzitter Mieke van Spanje van de Nederlandse Obesitas Vereniging vaak geconfronteerd. Door de overheidscampagne 'Maak je niet dik' over overgewicht voelt zij zich in een hoek gedrukt, omdat er volgens haar een eenzijdig beeld van dikke mensen wordt geschetst. De campagne werkt volgens Van Spanje averechts. Mensen zouden door de campagnes een vrijbrief krijgen om dikke mensen ongevraagd van advies te voorzien. „De campagne suggereert de oplossing te hebben voor overgewicht, maar die is niet zo makke lijk. Gezegd wordt dat je vermagert als je minder eet, maar zo werkt het niet." Zo'n 40 procent van de Ne derlanders kampt met overgewicht. Ongeveer vier Mijn atlas lag open. Ik sloeg het dicht en voelde een koude zucht langs mijn gezicht gaan. Dat was de kou van de grote zeeën. Achter mijn rijtje boeken lag een exemplaar van het pikante tijdschrift De Lach. Afgezien van de cartoons viel er weinig te lachen in het blad. Het ging om de vrouwen die erin stonden. In zwarte corsetten en jarretelles. Ze stonden voor overgebogen bij een strijkplank, met hun billen ach teruit. Of ze lagen op een rots aan zee, glanzend, in gesmeerd meteen dikke laag zonnebrandolie. Naar die vrouwen ging mijn hart uit, die vrouwen zag je hier buiten niet lopen. Ze waren mijn geheime vriendinnen, ze vertelden mijn gedachten nooit aan iemand door. Ik begon belangstelling te krijgen voor vrouwen, had al wel eens aan de billen van Coby, ons buurmeisje, mogen zitten. Ze waren zacht als deeg. Nu ik dit tafereeltje uit mijn jeugd weer op roep, moet ik ineens denken aan een ver haal van die lieve Johnny van Doorn. Hij loopt nog vol van de drank door een ver laten straat in Arnhem. Bij een huisdeur ligt er een klein briefje op het bordes. Daarop staat in een wat onhandig handschrift: 'Bakker, vandaag geen brooien.Voor mij vatten die vier woorden kort onze hele mannelijke ellende samen. Judith komt even buurten aan mijn bureau. Ze heeft iets weg van een klein olifantje. Zo'n jumbootje, dat op een omgekeerde ton kan staan. Straks is er hier een kind. Natuurlijk zullen we er blij mee zijn. Maar eens, ja eens, dan zullen onze vreugden ebben en alleen de speelgoeddieren hier nog vrolijke gezichten hebben. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internetsite op de tien mannen en drie tot vier op de tien vi wen is te zwaar. Ongeveer 3,5 miljoen volwasse n hebben te maken met overgewicht. 1( Mirjam Bouwens van het Bureau voor Voeding n Beweging in Nijmegen pleit voor een aanvullin de campagne. Die moet gericht zijn op de oorz e van het probleem. „Mensen met overgewicht d r ons komen, zijn vaak geconfronteerd met nare x merkingen. Zoals: 'Je moet alvast maar gaan sp 0 voor je begrafenis want je hebt een grotere kist dig'. Zeer beledigend." Dikke mensen trekken zich, mede door de bele gen, terug uit sportverenigingen en zijn niet in a om af te vallen. Patricia Schutte van het Voedin centrum, dat op dit moment de campagne 'Ma niet dik' voert, voelt zich niet aangesproken. hebben niet de intentie mensen te kwetsen. Al psychologische kant van overgewicht in een ca pagne naar voren brengt, krijg je wellicht ande l wijten en praat je mensen misschien een eetpr l( bleem aan." gpd De Roermondse projectontwikke laar Har Muermans wil in loze ruimtes van zendmasten op grote hoogte luxe appartementen bou wen. Een plan voor vijftig 'airvilla's' in de Roermondse zendmast kreeg deze week een positief onthaal van minister Peijs. Muermans onder zoekt ook de haalbaarheid van su perhoogbouw in 26 andere mas ten. De droom van Muermans: het Burj al Arab-hotel in Dubai. Foto: EPA „Van een lelijk eendje maken we een mooie zwaan", belooft Muer mans. De betonnen koker van de televisietoren in Roermond krijgt in zijn plannen vanaf ongeveer dertig meter hoogte een uitbouw in de vorm van een gloeilamp. Een constructie van staal en be ton, die rust op palen, waarin ruimte is voor zo'n tien verdiepin gen op elkaar met twee tot vier appartementen per verdieping. Boven op die tien verdiepingen komen nog zo'n vijf woonlagen bestemd voor luxe penthouses. De bestaande betonnen koker blijft in gebruik als lift en trappen- gang, maar wordt deels ook ge bruikt voor het sanitaire gedeelte en de berging van de airvilla's. Toekomstige bewoners hebben een uitzicht dat tientallen kilome ters ver reikt. Het plan om televisietorens te ge bruiken als woningen en eventu eel ook kantoren, reclamemasten, De Roermondse projectontwikkelaar Har Muermans wil appartementen bouwen op 26 orkaanbestendige, overbodig geworden zendmasten. of voor recreatie ontstond een jaar geleden. KPN zocht een alter natieve bestemming voor de to rens, die de komende jaren gro tendeels hun functie verliezen door de opmars van digitale tele visie en het al veelvuldig toege paste glasvezelnet. Muermans, ruim twintig jaar pro jectontwikkelaar en ook actief in de Verenigde Staten, België, Duitsland en Frankrijk, zag er brood in. De masten zijn gemid- Appartementen in overtollige zendmasten deld zo'n veertig tot vijftig jaar oud en zo stevig gebouwd dat ze bestand zijn tegen orkanen. Muermans: „Sloop is nauwelijks een optie. Dat kost miljoenen en is heel moeilijk. De televisietoren in Roermond ligt bijvoorbeeld midden tussen woonwijken. Kan toren en kerken worden tegen woordig verbouwd tot woningen. Dus waarom televisietorens dan niet", zegt Muermans. De projectontwikkelaar maakt zich geen zorgen over de belang stelling. Voor eerdere superhoog bouw in Rotterdam en Tilburg was de belangstelling groot. Muermans droomt ervan één van die torens om te bouwen tot een woon-en-werktoren in c van een groot zeilschip, staat zo'n toren. De Burj Een juweeltje." Andere communicatietc de in Alphen aan den Rijn, dam, Groningen, Den Haarlem, Rotterdam, Lelystad en Maastricht. Peet Adams

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2