almarktplan valt eer duurder uit' Voetbalrechten naar John de Mol KERST ilingklokken drie kwartier stil kiesbureau veegt vloer aan met plan winkelhart 'i Leidsch ^Dagblad Rechtenfaculteit heeft haar treurberk 1 'Een donderslag, maar niet bij heldere hemel' Morgen bijlage 'Kerst 1944' Leiden gaat geflopt systeem parkeerborden nu aanpakken Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 23 DECEMBER 2004 DE ANDERE JUWELIER Airvilla's in overbodige zendmasten Mysterieuze grafstenen tussen het riet Maarsmanstccg 21 (naast V&D1 Centrum Leiden 07I-5I2077S www.vanCerner.com f w'-) Regenachtig t van Dijk n Schoonhoven De plannen voor een inkelhart in de Leidse vallen drie tot zes jeuro duurder uit dan de i denkt. Aan het Aal- oject, dat volgens de be- jvan het college van B Ijna 18 miljoen euro kost, veel financiële onzeker- Bovendien zijn bepaalde ^len helemaal niet nodig. lit het Amsterdamse bu- go Research en Advies, pdracht van de gemeen- M het raadsvoorstel voor lied rond de Aalmarkt ^ïtte. Vragen zijn er ook ^Jut en noodzaak' van de ■J*> uze plannen. „De Bree- verdient een impuls, Vrij hebben twijfels over Hnarktgebied als aantrek- '.elgebied. Het is af- of de zegen die ermee teoogd, ook wel wordt m rink of Ieot bereikt", zegt Geurt Keers, een van de makers van de analyse. Om de kosten te drukken moet de gemeente onder meer be sluiten om de nieuwe steeg met nieuwe brug tussen Aalmarkt en Stille Rijn te schrappen. Ook moet worden afgezien van het pleintje in de Mandenmakers- steeg. „Nergens wordt aange toond dat dat een kansrijk win kelgebied oplevert. Zo'n steegje zal daar weinig aan bijdragen. Het plan bevat meer aannames dan goed onderzochte plan nen", aldus Keers. Het college is het niet eens met de vaststellingen van Rigo. „Sommige conclusies klinken erg hard, terwijl wij in ons weerwoord het fundament van die conclusies op losse schroe ven zetten", schrijven burge meester en wethouders in een reactie aan de gemeenteraad. Volgens wethouder Hillebrand klopt een aantal cijfers niet, en heeft het bureau maar een week de tijd gehad om de zaak door te rekenen. Het grootste deel van de gemeenteraad ac cepteert Hillebrands verklaring dat een paar miljoen speling normaal is bij projecten van de ze omvang. Jan-Jaap de Haan (CDA) blijft kritisch: „Rigo spreekt harde woorden. Het college doet zijn best dat te ver zachten. Hillebrand kan mij voor de helft van die drie tot zes miljoen overtuigen. Maar de andere helft van dat tekort blijft staan. Dat is nog altijd heel ste vig." Wat Jaques de Coo (LWG- De Groenen) betreft 'prikt Rigo het sprookje Aalmarktplan door'. Wethouder Hillebrand houdt het erop dat 'sprookjes altijd goed aflopen'. „Iedereen is blij met het Aalmarktplan, waar we tien jaar over gedaan hebben. Iedereen wil haast ma ken, alleen De Coo blijft boos in een hoekje zitten." Pagina R1: B en W verwachten geen vertraging lelieke Slappendel Honderden mede van FloraHolland in hebben gisteroch- 1 werk korte tijd neer- |Zij protesteerden op de nier tegen de nieuwe Jrkregeling. Door hun ac- |de bloemenveiling tijde- Jhts drie van de zes klok- Imiken. msburgse vestigingsma- FloraHolland J. de nt de actie 'buitenpro- ;el'. De bloemenveiling alle locaties dezelfde overwerkregeling laten gelden en stelt dat die deel uitmaakt van de onlangs overeengeko men CAO. Volgens de CNV Dienstenbond is de nieuwe re geling achteraf aan het eindbod van FloraHolland toegevoegd, terwijl die voor Rijnsburg onac ceptabel is. Door deze 'druppel die de emmer deed overlopen' was een actie in de ogen van de vakbond op zijn plaats. Bloemenveiling Flora in Rijns burg fuseerde bijna drie jaar ge leden met veiling Holland. In middels telt het concern Flora- Holland vijf vestigingen. Bij het (advertentie) Bericht aan onze lezers Zaterdag 25 december (Kerstmis) verschijnt het Leidsch Dagblad niet. De krant van morgen, vrijdag 24 december, wordt uitgevoerd als een zaterdageditie. Indien u de krant morgen niet ontvangt, kunt u tot 15.00 uur bellen met de afdeling lezersservice: 0800-1711, voor mobiele bellers: (072) 5196800. COMMENTAAR VOETBAL op één lijn brengen van de ver schillende CAO's levert vooral Rijnsburg in, vindt het CNV. Eerder werden de sinterklaas- en kerstuitkering afgeschaft en een nieuw beloningssysteem ingevoerd, buiten de CAO-on- derhandelingen om. De Mol legt uit dat het bedrijf op de kosten moet letten nu de resultaten onder druk staan. „Die overwerkregeling is echt geen pesterijtje." Bovendien denkt hij dat 'betrekkelijk wei nig mensen' er hierdoor op achteruit gaan. De Mol vreest voor het vertrouwen bij de ko pers en kwekers, nu drie en uit eindelijk twee klokken stilston den tussen 6 en 7 uur, het be langrijkste uur voor de veiling. Pagina R2: 'Uitgekleed Rijnsburg' in CNV-paars leiden - Het was een risicovoile operatie, maar het ging goed. Cisteren is een ongeveer tien meter ho ge treurberk in het atrium van het Leidse Kamer- lingh Onnesgebouw geplaatst. Een forse kraan was nodig om de volwassen boom, op zo'n veertig me ter hoogte, over het dak naar de binnenplaats van de rechtenfaculteit te tillen. Dat gebeurde bij windkracht negen. „Het woei enorm en we moes ten ook bakken spoorgrind over het dak tillen", zegt hoofdaannemer Jan Imthorn van het gelijkna mige Noordwijkerhoutse bedrijf. „Het was best ris kant, maar het is goed gegaan." De inrichting van het atrium vormde het sluitstuk van al het infra structurele werk rondom het universiteitsgebouw. De voorbereidingen voor de klus begonnen een maand geleden. Toen moest er ook een metersho ge kraan aan te pas komen om 50 kubieke meter bomenzand in het atrium te slepen en een draina gesysteem aan te leggen. Foto: Henk Bouwman stemmen met m- augustus 2005 af op ir hun samenvattingen. Mols zender mag elke zaterdag en zondag de de belangrijkste spel len in beeld brengen. De alleen het recht voet en uit te zenden op de igs de lijn). Zelfs RTL is leeld met itreekse uit- van een vrijdag, voetbalclubs irt hebben len, is een ir de NOS, die het be tbal veertig jaar mooi bracht, tderingen zijn niet Studio Sport blijft staat spannende tele- maken met aandacht :1 meer sporten dan 1 De kijker kan op de avonden het bord dus |i op schoot houden, hij nkel een andere knop in jtken. Op het open net let zelfs leuker met een lante live-wedstrijd van JV of Feyenoord (RTL). 3atel kunnen we comple- te voetbalmatches gaan bekij ken en per duel afrekenen. 'Pay per view' (Betaal wat je ziet) is voor de Nederlandse televisie wereld een interessante uitbrei ding van de mogelijkheden. Daarvoor hebben we dan wel een digitaal tv-toestel nodig, of een decoder. De voetbalclubs zien in deze techniek nieuwe mo gelijkheden om aan geld te komen. De 'Heren Achttien' zijn vermoedelijk uitgeke ken geraakt op de werkwijze van abon neezender Canal+, dat al die ja ren bleef steken op zo'n 275.000 leden. De leden betalen relatief veel voor sport en films. Versatel kiest alleen voor voetbal. John de Mol, grootaandeelhou der van Versatel, zal leergeld hebben betaald door het mis lukken van zijn Sport7. Neder landers willen niet veel geld be talen voor hun wedstrijden. De duels moeten rechtstreeks wor den uitgezonden. En Versatel moet zorgen dat de apparaten gemakkelijk te verkrijgen zijn. Jaap Timmers zeist/gpd - De voetbalwedstrijden in de eredivisie zijn met ingang van augustus 2005 te zien op de nieuwe televisiezender van John de Mol. In de strijd om de uitzendrechten troefde de mediamagnaat de NOS af. De Mol zal in drie jaar tijd zo'n 105 miljoen euro voor het weergeven van het belangrijkste Neder landse competitievoetbal neertellen. De keuze voor De Mol werd gisteren in Zeist bekendgemaakt door de ECV, het overkoepelend orgaan van de clubs in de eredivisie. De beshssing betekende een bit tere pil voor de NOS, die traditioneel de beelden verzorgt. Sinds voetbal op televisie wordt uitgezon den kwam het slechts één keer eerder voor dat de publieke omroep de rechten kwijt raakte. Door het echec van Sport7 in 1996 duurde die periode echter maar een paar maanden. De NOS moet nu met De Mol gaan onder handelen over het uitzenden van hoogte punten van de eredivisiewedstrijden. Beide partijen moeten het ook nog eens worden over het geldbedrag dat daar tegenover staat. De NOS was gisteren de grootste, maar niet de enige verliezer in de strijd om de voet balrechten. Betaalzender Canal+ raakte de rechten op het uitzenden van live-wedstrij den kwijt aan Versatel, dat daarvoor zo'n 30,5 miljoen betaalde. De Mol is voor 41 procent eigenaar van Versatel. De NOS be hield wel de radiorechten. Ook RTL kreeg een puntje van de taart: de commerciële omroep mag vanaf augustus 2005 elke vrijdagavond een eredivisiewed strijd rechtstreeks uitzenden. Ook kreeg RTL het zogenoemde tweede recht van sa menvatting. Voor 3,5 miljoen euro per jaar waarborgt de zender daarmee het be staansrecht van de populaire voetbalpraat show Voetbal Insite. De totale deal levert de eredivisieclubs jaar lijks bijna zeventig miljoen euro op. Mo menteel is dat 43 miljoen euro. Premier Balkenende feliciteerde John de Commentator Frank Snoeks niet van plan mee te verhuizen door Covert Wisse haarlem - Op weg naar Hilver sum hoorde Frank Snoeks het nieuws over de voetbalrechten gistermiddag op de autoradio. De samenvattingen van voet balwedstrijden zijn vanaf au gustus op zondagavond niet meer te zien bij Studio Sport. En dus is Snoeks dan ook op die dag niet meer te horen als hij commentaar levert op bui- tenspelgevallen en penalty's. „De deskundigen hadden al voorspeld dat John de Mol de grote kanshebber was. Ik hield er dus rekening mee. Deson danks schrok ik toch. Het is een donderslag, maar niet bij helde re hemel." Snoeks is het met collega Evert ten Napel eens die gisteren zei dat het hart uit Studio Sport is gesneden. „Ikzelf ben als jonge tje opgegroeid met het stemge luid van Bob Spaak, ir. Ad van Emmenes, Herman Kuiphof en Koen Verhoef." Inmiddels is de stem van Snoeks zelf vanaf 1986 op de zondagavond een ver trouwd geluid in de Nederland se huiskamer. Nog een half jaar is dat het geval. „Laten we in ie der geval in stijl afscheid ne men en de kijker niet lastig val len met onze pijn." Hoe groot die pijn is, kan Snoeks op dit moment moeilijk inschatten. „Dat we de samen vattingen kwijt zijn, is een groot verlies. De meest flonkerende juweel is van de kroon, maar er blijven nog diamantjes over. We houden wel het EK en WK voetbal, de Champions League en het UEFA Cupvoetbal. Bo vendien is er meer dan voetbal alleen." Snoeks doet ook het schaatsen en honkbal. Dat hij meteen werkloos raakt, is dus niet waarschijnlijk. Over een over stap naar de zender van John de Mol heeft hij naar eigen zeg gen nog niet nagedacht. „Daar voor ben ik te veel verbonden aan Studio Sport. Ik verhuis niet meteen mee met de voet balrechten, ben geen profvoet baller die van de ene naar de andere club verhuist." Ook Marts Smeets,boegbeeld van Studio Sport, leeft over zijn toekomst in het ongewisse. Maar de Haarlemmer, van avond presentator van het Sportgala, maakt zich niet al te zenuwachtig. „Eén ding is ze ker. Ik kijk uit op het Spaame. Ik heb mijn dochter net gezegd: het water blijft rustig door het Spaarne stromen." Sportpagina: Column Smeets Morgen verschijnt bij deze krant de bijlage 'Kerst 1944'. De kerstdagen van '44 waren beladen en drama tisch. De inwoners van het nog niet bevrijde westelijke deel van het land beleefden een hongerwinter die diep ingreep in hun leven. Neder land hongerde als het ware naar de bevrijding. De twaalf pagina's tellende bijlage heeft het karakter van een bewaar- nummer. Het hart van de bijlage be staat uit vier pagina's met persoon lijke herinneringen van lezers aan de kerst van 1944. Historische, deels nog ongepubliceerde, foto's en een uniek beeldverhaal uit de oorlog ge ven gezicht aan een bijzondere pe riode. Mol. Hij vreest niet voor de toekomst van de publieke omroep. „Die blijft bestaan. Er is meer dan het hebben van de voetbal rechten." Staatssecretaris Medy van der Laan (media) noemde het besluit echter „een klap voor de publieke omroep." Ze zei te hopen dat de NOS de leemte op zondagavond goed zal weten in te vullen. „En van John de Mol verwacht ik dat de hoge kwaliteit van de Studio Sport-uitzendingen verder wordt gewaarborgd." In de Tweede Kamer lopen de reacties uit een. CDA en PvdA zijn teleurgesteld dat de belangrijkste rechten aan de NOS zijn voor bijgegaan. „Dit betekent dat de 70.000 tele visieaansluitingen die geen Nickelodeon ontvangen straks nauwelijks voetbal meer kunnen zien", zegt Kamerlid joop Atsma. De WD is blij dat de wedstrijden niet ach ter de decoder verdwijnen. Meer nieuws en achtergronden op Pagina Voetbalrechten leiden - De gemeente gaat de problemen met de elektroni sche parkeerborden in Leiden eindelijk oplossen. Het sys teem, dat automobilisten naar de grote parkeerterreinen leidt, heeft nooit goed gewerkt. De aanpassingen kosten meer dan de aanschaf van het verwijssys teem in 1997. Nog geen acht jaar geleden be taalde Leiden voor het prestigi euze Parkeer Route Informatie Systeem (Pris) 1 miljoen gul den, zo'n 450.000 euro. De aanpassingen gaan de ge meente nu 470.00 euro kosten. Dat is exclusief BTW. Het systeem heeft nooit goed gewerkt. In het verleden werd er al op gewezen dat de borden foute informatie gaven. Nu concludeert de gemeente dat zelf ook in een onderzoek naar het functioneren van Pris. De resultaten geven een stui tend beeld. Het gebeurt gere geld, zo blijkt, dat de elektroni sche borden aangeven dat er op de Garenmarkt, het Haagweg- terrein, de Kaasmarkt of bij Mo len de Valk nog plaatsen vrij zijn, terwijl dat niet het geval is. Andersom komt het ook voor dat de borden 'vol' aangeven, terwijl er op die pleinen nog voldoende vrije plekken zijn. De reden: het systeem slaat op tilt als een auto op een detectie- lus in het wegdek parkeert. Een van de detectielussen voor de Garenmarkt zit in de Raam- steeg ter hoogte van een geld automaat, waar veel automobi listen even stoppen om te pin nen. Een andere detectielus ligt pre cies op het punt waar de vrachtwagens van Aldi laden en lossen. Pagina Ri: Borden bij uitvalswegen Wegverlichting uit voor dier utrecht - De verlichting langs de snelwegen op en rond de Utrechtse Heuvelrug gaat sinds kort 's avonds eerder uit. Dat heeft Rijkswaterstaat bekendge maakt. De maatregel is geno men in belang van het dierenle ven in het natuurgebied. De snelwegen waar de verlichting om 22.00 uur in plaats van om 23.30 uur uitgaat, zijn de A12 tussen Bunnik en Veenendaal, de A27 tussen Bilthoven en knooppunt Eemnes en de A28 tussen Den Dolder en de afslag Maam. Bij calamiteiten, weg werkzaamheden of zeer slecht weer wordt van de tijden afge weken. LPG-transport weg uit steden den haag - Vervoer met de ge vaarlijke stoffen chloor, ammo niak en LPG moet zoveel moge lijk de woongebieden mijden. Het kabinet trekt tussen de 70 en 80 miljoen euro uit om op slag, transport, verwerking en verkoop van deze stoffen veili ger te maken voor de omgeving. Transport moet zoveel mogelijk gebeuren door de binnenvaart en via de Betuwelijn. Bomenversierder meldt zich in Lisse lisse - Het mysterie van de ver sierde spar in het Keukenhof- bos is opgelost. De 'dader', de 73-jarige Joop Ruigrok uit Lisse, maakte zich gisteren bekend bij de rijdende redactie van het Leidsch Dagblad. Hij houdt al twaalf jaar zijn eigen kersttradi tie in stand, die in zijn woon plaats gemengde reacties op roept. Ruigrok kwam ooit op het idee om een boom in het wild op te tuigen, toen hij met zijn kleindochter door het bos wandelde. Boswachter Maarten Laming behoort niet tot de fans van Ruigrok. Persoon vindt hij de versierde spar 'wel grappig', maar als boswachter zit hij let terlijk met de brokken, want er sneuvelt wel eens een kerstbal. Pagina R4 Christijan Albers in Formule i Amsterdam - Christijan Albers rijdt volgend jaar in de Formule 1De 25-jarige autocoureur uit Laren wordt vandaag in Am sterdam gepresenteerd als nieuwe rijder van de Italiaanse renstal Minardi Cosworth. Al bers, afgelopen seizoen voor Mercedes erg succesvol als DTM-rijder, testte in 2002 al eens voor Minardi. Pagina Sport De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor f9.75 1 BI Ja. ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat is nog geen 2 0.41 per dag! 2 Naam DM DV J Adres J Postcode/Plaats:- J Telefoon: Q.vjn. bezorgcontrole) l Geboortedatum: l e-mailadres: Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 1800 VB Alk maar Gratis tel 0800 - 1711 E-mall lezersservice@hdc.nl of surf naar www. leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1