REGIO 'Zolang ik leef ben ik royaal' 'Alleen Lonsdale is niet in Lisse te koop' GERECHT Een zoengrage vrouw en een Leidenaar die niets van haar wil weten DONDERDAG 23 DECEMBER 2OO4 NAVRAAG Kabeljauwvissers mogen hun werk blijven doen op de Noordzee. Met name door druk van Engelse en Deense zijde doen de EU-ministers van visserij de zee niet 'Kabeljauwvangst gaat ten 1. IV °P5lot om koste van tong en schol de bedreig- de vissoort een 'adempauze' te gunnen. Navraag bij de Katwijkse reder COR HAASNOOT (senior), die verder kijkt dan de kabeljauw. Hoe blij bent u met de opstelling van de EU-ministers? „Ik ben, net als de Nederlandse visserijsector, teleurgesteld in hun standpunt. Want de ruimte die de kabeljauw krijgt gaat ten koste van de tong en de schol. De quota daarvoor gaan in beide gevallen met 2000 ton omlaag, terwijl het aantal tongen en schollen een verhoging van de quo ta juist wettigt. Ik gun de kabeljauwvissers hun quo tum, maar wij kunnen er niet mee leven. Dit heeft gevolgen voor de sector. Veel Nederlandse vissers hebben toch al een slecht jaar achter de rug en straks mogen ze nog minder tong en schol vangen." Waarom hebben de ministers niet naar u geluisterd? „Dat heeft allemaal met politiek te maken. Ik vermoed dat vooral de Engelse kabeljauwvissers hun zin hebben gekregen. Ook Green peace heeft kennelijk een zware stem in Brussel." De milieuorganisatie Greenpeace wil dat de Noordzee deels dichtgaat voor kabeljauwvissers. Wat vindt u van dat standpunt? „Ik kijk er anders tegenaan. Dé zee raakt nooit leeg. Ik heb eens vijf dagen met andere mensen op de Noordzee gevaren. Wij verbaas den ons erover dat wij al die tijd bijna alleen op het water waren." Wat voor vis staat er op uw kerstmenu? „Dat moet ik aan mijn vrouw vragen. Het kan zijn dat we dan geen vis eten, want we moeten ook rekening houden met de kleinkinde ren. Normaal gesproken eten we twee keer per week vis. Zaterdag is het vaste prik. Kerst valt dit jaar op zaterdag, dus misschien zit er toch wel vis bij. Mocht er vis op tafel komen, dan vind ik tong heer lijk, schol heerlijk en kabeljauw ook heerlijk. Bovendien is vis ook nog eens gezond." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Donderdag 23 December LEIDEN - Bijzonder, dat was het zeker, het Kerstfeest, dat de officie ren en manschappen van de Koksschool gisteravond in de Stadsge hoorzaal aangeboden kregen. Sfeervol en verheven was het overigens ook, doch vooral bijzonder en wel in tweeërlei opzicht. Daar was in de eerste plaats het optreden van een soldatenkoor. Dit zou natuurlijk op zichzelf nog niet zo bijzonder behoeven te zijn, doch dit wordt het wel als een dergelijk koor, gevormd door de militairen van de Koksschool zelf, na twee en een halve maand oefenen, een prestatie levert waar van iedereen zegt: „Fantastisch!" De uit 62 man bestaande groep heeft gisteravond prachtige zang laten horen en heeft daarmee dit Kerstfeest voor velen onvergetelijk ge maakt. De zangers brachten een vijftal nummers, waaronder 'Es ist ein Ros' entsprungen' en uiteraard 'Stille Nacht.' Er is bij dergelijke liede ren altijd het gevaar van een teveel aan sentiment, dat soms dicht bij het valse sentiment komt. Deze soldaten hebben dit echter door hun prachtige zang weten te vermijden. ANNO 1979, maandag 24 december WARMOND - Bij De Pomp in Warmond is zaterdag het jaarlijks kerst - marktje gehouden. Het hele gebeuren vond plaats op het pleintje bij de galerie. De aanwezigen konden de grote dorpskerstboom optui gen met de ter plekke zelfgemaakte kerstversierselen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. UDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: diredie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08 30 -12 30 uur Redactie fax 071-5 35$ 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur beft. ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Rond kerst is Joop Ruigrok op zijn aardigst Rond Kerstmis is Joop Ruigrok op zijn aardigst. Hij hangt zijn lieve lingsboom in het Keukenhofbos vol met kerstballen en kaartjes. Thuis in Lisse wenst een handge schreven gedicht naast de deur bel iedere lezer het beste toe en liggen de pakjes voor kinderen en kleinkinderen al onder de kerstboom. „Zolang ik leef, ben ik royaal." De krasse knar uit Lisse heeft aardigheid tot kunst verheven. „Ik heb een uitstekend pensi oen", zegt Ruigrok in zijn slor dige huiskamer. „Bovendien le vert het je zo veel op als je aar dig bent." Hij loopt naar enkele fotolijstjes en wijst op de verza melde kinderen en kleinkinde ren. „Moet je zien: dit is mijn goudmijn." Vader en opa Ruigrok heeft het beste voor met zijn nazaten. Zijn vijf kinderen en veertien kleinkinderen, zo had hij zich al vroeg voorgenomen, mogen niet opgroeien in een flat. Hij gunt zijn hele familie een huis met tuin en steekt zich daar voor desnoods in de schulden. Wie denkt dat Ruigrok, al een jaar of twintig weduwnaar, niet verder kijkt dan zijn eigen na komelingen heeft het mis. Met zijn neef Patiick („Vroeger was hij agressief') loopt hij weg. Ook maakt hij zich verdienste lijk in de Sint Agathakerk. En als hij in de adventstijd weer eens wandelt in het Keukenhofbos, zijn 'achtertuin', dan fleurt hij daar de boel op met kerstver sieringen. Ruigrok zegt het niet met zoveel woorden, maar hij probeert met zijn invallen het leven wat leuker te maken. Na een loop baan die via mulo, Sikkens, Ver- degaal Sassenheim, meteorolo gisch assistent en korporaal uit kwam bij Onderwater bollenex- port, wendt hij zijn energie aan voor andere dingen. Behalve de familie en de kerk heeft de jeugd zijn warme belangstel ling. „Vroeger al organiseerde ik voetbal- en hardloopwedstrij- De Leidsch Dagblad-bus, die gisteren enkele uren in het hartje van Lisse stond, toert ook komende woensdag door de regio. Tussen kerst en oud en nieuw doet de 'rijdende redactie' Noordwijk aan. Tijd en plaats staan vol gende week in de krant. Als de bus door omstandigheden onbemand is, weet het Leidsch Dagblad meestal wel raad: 071-5356356. Joop Ruigrok steekt een kaars aan in zijn kerstboom thuis. „Ik ben katholiek op zijn Lis. Dat wil zeggen dat ik niet alles wat de paus zegt voor zoete koek slik." Foto: Leidsch Dagblad Mevrouw J. Schild uit Ab- benes: „Ik vind die ochtend krant een goed idee, maar als de bezorger die te laat brengt, hebben we er niet zo veel aan. Dat moet veranderen." A. van der Voort uit Lisse: „Ik ben juist abonnee geworden omdat het Leidsch Dagblad ochtendkrant is geworden. Ik ben geïnteresseerd in de histo rie van Lisse, vooral in foto's. Waar kan ik die nabestellen? Kunnen jullie dat regelen?" Lissenaar Van Vliet: „Sinds het Leidsch Dagblad ochtendkrant is, stopt de bezorger hem niet meer in de brievenbus van de aanleunflat van Rustoord. Nu moeten oude mensen helemaal naar de balie lopen en is er geen controle op wie de krant meeneemt. Kan dat ook an ders?" den in de straat. Op die manier kon ik lastige jongens ook een beetje opvoeden. Want ik stoor de mij eraan dat zij met een voetbal kleine kinderen in hun maag trapten." Met de rooms-katholieke kerk heeft Ruigrok een haat-liefd everhouding. „Ik ben katholiek op zijn Lis. Dat wil zeggen dat ik niet alles wat de paus zegt voor zoete koek slik. Als de we tenschap ons een middel geeft om de vruchtbaarheid te rege len, dan hoeven de mensen in Afrika toch niet onbeperkt kin deren te krijgen? Ik ken, als achtste kind, de nadelen van grote gezinnen. Mijn moeder heeft de dood van nummer ne gen en nummer elf nooit kun nen verwerken. Dat komt ook omdat doodgeboren kinderen geen begrafenis kregen." Ondanks zijn bedenlcingen draagt de markante Lisser zijn geloof op zijn eigen manier uit. Zo verhoogde hij destijds zijn eigen hypotheek om één van de kinderen aan een mooi huis te helpen. Ook legt hij in decem ber zijn ziel en zaligheid in het Keukenhofbos. Met zijn lieve lingsneef Patrick haalt hij hals brekende toeren uit om de me tershoge spar te vervolmaken. Andere wandelaars volgen, ge tuige de 'vreemde' kaartjes aan de boom, het goede voorbeeld. Je hoort God niet brommen, maar boswachter Maarten La ming wel. Dat is nergens voor nodig, vindt Ruigrok. „Je moet altijd aardig zijn, of het nu in het bos is of in de supermarkt. Ik denk dat ik dat van mijn moeder heb, die er zo in ge slaagd is om mijn vader op het goede pad te krijgen." Tim Brouwer de Koning Klanten waarderen kleinschaligheid en gezelligheid Wat is het geheim van Lisse? Hoewel omliggende gemeenten er alles aan hebben gedaan om de gunst van de klant te winnen, rijdt de kooplustige inwoner van de Bollenstreek nog steeds in de richting van 'Lis'. Dat terwijl het dorp niet eens kan pron ken met aansprekende trekkers als bijvoorbeeld een Vroom en Drees- mann of Mediamarkt. Lisse koket teert met kleinschaligheid en gezel ligheid. Straks gaat in het centrum het ge deelte aan de kop van de Heereweg op de schop. De naam voor dat win kelgebied is er al: Madelief. Wat Pau la van Elburg van de ondernemers vereniging Alverha betreft blijft het een lief bloempje. Er komen daar geen landelijke winkels. Ook in dat gebied borduurt Lisse voort op de aloude formule: een gevarieerd aan bod van 'kleine' winkeliers. „Want dat is de kracht van Lisse", weet Van Elburg. Het dorp heeft een zuig kracht op de omgeving. De laatst gehouden verloting met sinterklaas onderschreef die stelling. Van Elburg zag inschrijvingen uit de hele omgeving. Katwijkers, Noord- wijkerhouters, Haarlemmers, Hoofddorpers en inwoners van Nieuw-Vennep zijn geregelde bezoe kers. Eventjes vreesde ondernemend Lisse een terugloop van de klandizie toen in Hoofddorp en Nieuw-Ven nep gemoderniseerde winkelcentra Een doorkijkje in winkelcentrum Het Blokhuis in Lisse, kleinschalig en knus. Foto: Leidsch Dagblad verrezen, maar de klanten bleven naar Lisse komen. „Het bewijs dat we het goed doen", zegt Van Elburg. De conclusie van Elburg is dan ook dat Lisse geen enkele winkel mist. „Nee, het is niet zo dat ik zeg: pot verdorie, die winkel mis ik hier." Dan is er ineens twijfel bij Van El burg: „Ik moet eerlijk zijn: soms mis ik hier een zaak waar ik de betere huishoudelijke artikelen kan kopen en waar ik voor de gespecialiseerde schoenen terechtkan." Voor de rest heerst er tevredenheid. En de klan ten van buiten Lisse denken er ken nelijk hetzelfde over. Ze verkiezen de knusheid van een oud centrum zon der grote trekkers boven hun eigen moderne winkelcentrum." Ruby en Claudia (17 en 16 jaar) wonen in Sassenheim, maar gaan in Lisse naar school. Ze komen ook bui ten schooltijd vaak naar het buurdorp. Er is veel te koop, maar niet alles. „Ik durf het haast niet te zeg gen, maar je kunt hier geen kleding van Lonsdale ko pen", zegt Ruby. In Lisse is de kleding populair onder jongeren die niet bepaald positief aankijken tegen al lochtone jongeren. Jan Kortekaas uit Alkmaar mist ook wat in het winkel bestand in Lisse: een zaak in onderdelen. „Ik wilde laatst iets simpels als kool borstels hebben. Niet te koop." Kortekaas verblijft in de weekeinden bi] zijn vriendin in Lisse. Hij vindt Lisse er anders uitzien dan veertig jaar geleden, toen hij nog in Hillegom woonde. „Meen de Hee reweg is verpauperd. Maar ik heb begrepen dat ze die gaan opknappen." Mevrouw J. Schild woont in Ab- benes. Nieuw-Vennep is voor haar dichterbij, maar ze kiest Lisse van wege de gezelligheid. „Ik kom hier 'Ze doen maar wat op het gemeentehuis' De onroerendezaakbelasting (ozb) in Lisse stijgt komend jaar met 16.4 procent. Daarmee neemt het dorp de derde plaats in op de ranglijst met grootste stijgingen in Neder landse gemeenten. Dat is voor som mige Ltssenaars moeilijk te verteren. „Dit lijkt toch helemaal nergens op" zegt H. Zwetsloot. „Ze doen daar maar op het gemeentehuis. Ik vraag me af of het allemaal wel klopt. Maar ja, je hebt er maar mee te leven." J. Schild vermoedt waaraan de grote stijging zou kunnen liggen.Aan het parkeergeld. Of beter gezegd: aan het niet betalen van parkeergeld rondom het Blokhuis. Daar moet een parkeerschijf worden gebruikt Als ze parkeergeld zouden innen dan hoeft de belasting niet zo hard te stijgen." Lissenaar Van der Voort is niet zo geïnteresseerd in politieke kwesties. „Maar als de economie slecht gaat, dan kun je dit soort maatregelen ver wachten. We moeten allemaal inle veren, dat is het hele verhaal. Jan Kortekaas begrijpt waar de stijging vandaan komt. „Lisse zit in de finan ciële problemen. Dan moet het geld ergens vandaan komen." Als de gemeente dan toch meer geld mt, weten Willem en Lenie Meijer wel een bestemming. Sinds zij in 1980 naar Lisse verhuisden, missen zij maar één voorziening in het dorp van hun dromen: een bioscoop. „Nu gaan we wel eens naar Haarlem of Leiden, maar dat blijft behelpen met parkeren en dergelijke. Als er een bioscoop in Lisse komt, gaan we ab soluut vaker naar de film. Nu wach ten we maar tot hij op video uit komt." L benes hebben we alleen een rijdt de verswinkel. Dat schiet niet op. graag. Je hebt hier van alles. In Ab- Rob Onderwater Hij staat in de stad niet be kend als agressieveling. De donkere Leidenaar met zijn lange zwarte rastahaar is juist meer iemand van het chillen en relaxen. Leven en laten le ven, dat is zijn motto. Ja, hij komt wel regelmatig in de kroeg, geeft hij ruiterlijk toe. Maar dat is slechts om een biertje te drinken en bij te ko men van het harde werken. Hij haalt geen rottigheid uit want een onruststoker is de Leidenaar niet. Dat het pas in de kroeg toch gigantisch uit de hand liep, kwam omdat hij zelf werd las tiggevallen. Door een vrouw. Zij wilde te midden van ande re gasten ineens heftig met hem zoenen. Terwijl de man het voorval in de rechtszaal uitlegt, krijgt hij het weer be nauwd. Hij schraapt zijn keel. De plotselinge, hartstochtelij ke aanval van affectie viel ook die dag bij hem niet in goede aarde. Hij wees het intieme aanbod dan ook radicaal van de hand. Iets wat de vrouw aanvankelijk vopr onmogelijk hield. Stug probeerde ze de kleine man met de gouden tanden opnieuw op de mond te zoenen. De tweede afwijzing die daar onverbiddelijk op volgde, kwam hard aan. Toen bleek dat een romantische vrijpartij niet alleen nu maar waar schijnlijk nooit tot de moge lijkheden zou behoren, schold ze de Leidenaar de huid vol en spuugde hem in het ge zicht. Met de scheldwoorden 'motherfucker' raakte ze waarschijnlijk onbedoeld een gevoelige snaar. Zonder par don, sloeg de gefrustreerde man daarop haar tanden uit de mond. „Het was een reflex", stamelt de Leidenaar vandaag. Hij schrikt enigszins van de bloe dige foto's die de rechter hem toont. „'Mother fucker' had ze ge woon nooit te gen mij mogen zeggen. Ik heb mijn moeder niet ge kend", geeft hij als verkla ring. „Ze stierf toen ik vier maanden oud was. Het onderwerp ligt dus gevoe- lig- De man kent het slachtoffer overigens redelijk goed. Zij is ook al jaren stamgast in zijn favoriete kroeg. Toch gaf dat haar die dag nog niet het recht om hem bij zijn nek te pakken en op de mond te zoenen, vindt de Leidenaar. „I don't kiss li ke that, zei ik nog tegen haar. In feite heb ik haar dus ge waarschuwd." De zoengrage vrouw wilde die namiddag maar van geen stoppen weten, herinnert de man zich. Ook al keerde hij haar eerst be leefd de wang toe, ze bleef aandringen. „Ze wilde per se deze lippen", zegt hij op bloedserieuze toon tegen de rechter terwijl hij naar zijn mond wijst. En dat terwijl hij zich al niet zo lekker voelde, vervolgt hij op een zielig toontje. „Ik had heel hard gewerkt, mijn spieren deden pijn. Ik kwam alleen naar de laoeg om rustig een biertje te kunnen drinken." „Het kan ook heel vervelend zijn als een vrouw je lastig valt", beaamt de rechter. Maar de man hoort ook te be grijpen dat je iemand nooit zomaar op het gezicht kunt slaan. Zijn reactie op de onge wenste avances van de vrouw was buiten alle proporties. „U beseft toch wel dat dat niet mag?", vraagt de rechter voor de zekerheid. „Ja, dat besef ik heel goed", zegt de man, „maar het gebeurde in een flits." Na afloop heeft de Leidenaar de vrouw zijn excuses nog ge maakt en aangeboden de tandartskosten te betalen. „U moet echter wel begrijpen", vervolgt de verdachte, „dat ze die dag buitengewoon verve lend was." De rechter knikt: „Zelfs een vriend van haar heeft tegenover de politie' klaard dat als ze dronken i M ze behoorlijk irritant en la kan zijn. Nou, als een vrie m dat zelfs zegt, neem ik dat ker voor waarheid aan. Hij vindt dat de uitzonder omstandigheden in deze z verzachtend werken voor |(J verdachte. De Leidenaar k |g 500 euro boete opgelegd i je( wel geheel voorwaardelijk |jj. Als u de komende twee j< it t niet nogmaals dit soort dit .e gen doet, hoef u geen cent betalen", licht de rechter t De man heeft echter al ge noeg gehoord. Hij peinst e B niet over nog een keer naa kroeg gegaan. „Sinds heti dent kom ik niet meer in ve fés. Het is helemaal basta. D( De kans daar dronken vro n wen aan te treffen die me^L van hem willen, schat hij groot. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16