REGIO Kerstslingers, engeltjes en zelfgebakken taart 'Afzetting moet blijven' Vroeger was er nooit zoveel uurtclub erft met akantie Alkemade lobbyt voor het Lage Land Extraatje voor ouderen en gehandicapten ol vrijuit na =jan rij ding A4 Adieu Warmond haag/hoocmade - Een 26- e. Poolse chauffeur die een istig ongeval op de A4 bij ogmade had veroorzaakt, is gens de Haagse rechtbank schuldig. was tijdens een mistige sep- nbernacht vermoeid van de i uit zijn vaderland, met zijn itelbusje op een voorganger eden. De klap had verstrek- ide gevolgen. Beide voertui- i vlogen in brand, waarbij inzittenden gewond raak- Een jonge vrouw hield er degraads brandwonden aan r en de man die naast haar kreeg nekklachten, kneu- 0( gen en last van geheugen- 'C\ l>es- gens de technische recher- had de Pool roekeloos gere- i. De officier van justitie eis- laarom een voorwaardelijke angenisstraf van twee anden, 4000 euro boete en e ekking van het rijbewijs ,etl ir twee jaar. aai advocaat van de chauffeur *a'j mde, twee weken geleden ens de zitting, het onder- v van de politie broddel- "P' k. De rechtbank geeft hem Justitie moet de Pool ir de uitspraak een bedrag i7000 euro terugbetalen. Dat de som die de chauffeur als g had betaald om te kunnen mi iskeren naar zijn familie, ani v n d - noi rdt ?rd et' fi t aa gde 'r-1 erdorp - Buurtvereniging ikk. 10f in Leiderdorp heeft een net ondere wervingsactie op ma in gezet. Onder de nieuwe iss< n die zich tussen nu en half t re iari aanmelden, wordt een week in het Limburgse va- tiepark Weerterberg verloot, n li firma Roompot Vakanties foil ank deze prijs aan de buurt- n a Leyhof hoopt op deze ma- het aantal leden, nu 300, te oep lubbelen. :n c bewonersvereniging bestaat nds 1996 - het jaar dat de wijk is i opgeleverd - en strijdt te- de problemen in de meest b rdelijke wijk van Leiderdorp s wegver zakkingen, sluip- onveilige kinder- ilplaatsen. Daarnaast orga- ert Leyhof evenementen gs een straatspeeldag, een jionoptocht en een kerst- l Begin dit jaar dreigde Ley- 'Olter ziele te gaan, maar een ®pw bestuur onder leiding voorzitter Randy Koo pakte aart de draad op en nieuwe dei atieven werden ontwikkeld, up' rijgen leden een pas waar- ze bij een aantal winkels ddiiedrijven uit de buurt kor- ani krijgen. d( ander initiatief is de leden- pi actie die momenteel loopt, niet :irca 700 woningen die niet ate et adressenbestand van de inersvereniging voorko- worden folders in de bus to apt. Lidmaatschap kost een en1 je per jaar en de sluitings- vrfm voor nieuwe leden die willen maken op de mid- is 1 januari. In de tweede van het nieuwe jaar wordt en nd welke bewoner de prijs anj itvangst neemt. iog dei Lideoi '«ge Marieke de Kok op lat TGEEST - „Die slinger is hè?" Trots laat Anneke een kerstslinger zien van prikte kerstbomen. Ze hem zelf gemaakt. Nii de ■v dagen voor de deur staan J mini-winkeltje van activi- ïcentrum Jottem gevuld kerstartikelen. Stuk voor zijn ze gemaakt door men- -^met een verstandelijke be ng die een paar dagen in eek aan het werk zijn bij jas m. Wijnflessen met zelfge- ch 'de etiketten, kerstkaarten, ere Bn engeltjes, handgegoten en en keramieken schalen, n, gevestigd aan de Louise ilignylaan in Oegstgeest, 65 mensen met een ver- ir lelijke handicap elke dag ei activiteiten aan. Elk van ents groepen heeft een eigen t p aliteit. Zo is er een bak- S )die allerlei lekkere taarten va :n een groep die vooral '1 en maakt en met keramiek - ke zit in groep 1 waar ze ourt en verft. „Maar het te vind ik prikken", zegt ze „Elke dag prikken de 3n en weer iets anders", vult ida van Breda haar aan. ireda is één van de vier be iers van groep 1. „Nu zijn Dornamelijk kerstbomen geitjes voor de kerstslin- Maar we maken het hele loor ook verjaardagsslin- I net de naam van de jarige 1S 8 Mensen kunnen die be- aaI n met elke gewenste tekst alle kleuren." ke knikt. Dan loopt ze Alle artikelen in het winkeltje van mooi, origineel en handgemaakt." naar een grote mand met haar naam erop. Ze pakt er een rood-witgeblokt tafelkleed uit. Aan de randen heeft ze kippen geborduurd, elk in een andere activiteitencentrum Jottem zijn gemaakt door mensen met een verstandelijke beperking. „De spullen zijn Foto: Dick Hogewoning kleur en met een ander pa troon. „Deze heb ik ook ge maakt", vertelt ze terwijl ze het kleed uitvouwt. De piepkleine steekjes staan elk precies een halve centimeter van elkaar. Esmeralda (26) zit in groep 5, een verdieping hoger. Daar is elke dag weer iets anders te doen. Een grote tafel is hele maal gevuld met allerlei dingen die nodig zijn voor kaarsenma ken. In bakjes liggen stompjes kaars op kleur gesorteerd en op een aanrecht staat een apparaat dat nodig is om het kaarsvet te smelten en te kleuren. Op de tafel staan mallen in verschil lende vormen. Er staan al drie kaarsen te drogen. Gesmolten kaarsvet wordt op een plaat gegoten. „En daarna ga ik het breken in hele kleine stukjes", zegt Esmeralda. „En dan gaan die stukjes in de mal en daarna gieten we er nog vloeibaar kaarsvet overheen." Verlegen laat Eseralda een bak je zien met stukjes paars kaars vet. „Dit heb ik al gebroken." Ze bloost erbij. Toch zijn de mensen van Jot tem niet dag in dag uit aan het werk voor het winkeltje. Zo heeft Esmeralda computerles en eens in de week is er een be wegingsdocent. Anneke vouwt boekjes van de plaatselijke voetbalclub en haar groepsge noten versnipperen papier voor verschillende bedrijven. In het niet-winstgevende win keltje in Oegstgeest is nu een speciale kerstlaaam ingericht. De kaarsen van Esmeralda staan erbij, maar ook de kaar ten die Anneke heeft inge kleurd. De tekeningen zijn van iemand anders uit de groep. „De kaarten die ik getekend heb, zijn al uitverkocht", zegt Anneke trots. Nachtlampjes, flessen wijn, houten engeltjes en mooie schalen van papier- maché. In een hoekje liggen de kerstslingers van groep 1 en de drijfkaarsjes van groep 5. Mi randa van Breda: „De spullen uit de winkel zijn gewoon mooi, origineel en handgemaakt. Mensen kopen ze omdat het kwaliteitsartikelen zijn." alkemade/warmond - De slag om het Lage Land gaat de laat ste fase in. Nu het besluit over de samenvoeging van War mond, Voorhout en Sassen- heim tot de gemeente Teylin- gen binnenkort naar de Tweede Kamer gaat, staat ook de ge meente Alkemade klaar om daar haar aanspraken op de Warmondse polders ten oosten van de Kagerplassen onder de aandacht te brengen. Alkemade maakt er al langer geen geheim van graag de 'overzeese gebiedsdelen' van Warmond over te willen ne men. De verhuizing van War mond naar Alkemade kan on der de inwoners van het gebied in ieder geval rekenen op war me steun. De bewoners zijn im mers al van oudsher op Al kemade gericht. Om in 'hun' dorp boodschappen te doen zouden ze.helemaal om moe ten rijden door Leiderdorp, Lei den en Oegstgeest. De gemeente heeft nog wel de tijd om de voorstellen voor een grenswijziging in Den Haag aan de man te brengen. De Tweede Kamer praat pas voor het zo merreces over Teylingen. bollenstreek - Zo'n 1.800 chro- nisch zieken, gehandicapten en ouderen in Lisse, Noordwijker- hout, Sassenheim, Warmond en Hillegom krijgen waar schijnlijk een extraatje van 100 euro. Dat heeft het dagelijks be stuur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Bollenstreek (ISD) besloten. De gemeentera den van de bij de ISD aangeslo ten gemeenten moeten nog wel akkoord gaan met het extraatje. Het gaat om 65-plussers, ge handicapten en chronisch zie ken die niet meer inkomen hebben dan 110 procent van de bijstandsnorm. Mensen met een flinke spaarrekening vallen buiten de boot. Volgens de ISD hebben mensen met een chro nische ziekte of handicap en ook ouderen door hun omstan digheden vaak extra kosten die niet door andere instanties of instellingen worden vergoed. Het gaat hier om de zogeheten 'verborgen kosten' als hogere telefoonkosten, extra kosten voor dure voeding, hoger ener gieverbruik en verhoogde (risi- co)premies. Het geld wordt betaald uit het budget dat de gemeenten heb ben gekregen voor de bijzonde re bijstand. De mensen die in aanmerking komen, moeten zelf een aanvraag indienen. Angst voor drukte Splinterlaan, Spanjaardslaan en Zijldijk door Loman Leefmans leiderdorp - De afzetting aan het begin van de Leiderdorpse Splinterlaan moet blijven en ook de scheiding tussen Span jaardslaan en Zijldijk mag niet worden afgebroken. Dat is kort weg de mening van M. Erkelens van het Buurtoverleg Zijlkwar tier. Erkelens vreest een enor me toename van het verkeer als genoemde maatregelen worden teruggedraaid. De Splinterlaan was vroeger een van de belangrijkste invals wegen van Leiderdorp. Om de grote toename van het verkeer tegen te gaan, werd het begin van deze straat nabij de Spanjaardsbrug met een bus- sluis afgezet. En om de doorgaande autostro men ook uit de rest van de wijk Zijlkwartier te weren, werden de Spanjaardslaan en de Zij- loordkade met hekken en be tonnen bloembakken geschei den van de Zijldijk. De winkeliers aan de Splinter laan hebben zich altijd tegen de maatregelen verzet. Door de versperringen worden klanten uit Leiden-Noord ontmoedigd naar de winkels te komen, zo beweren de middenstanders. In september organiseerden de winkeliers een ludieke actie en de Kamer van Koophandel dreigde met een rechtszaak te gen de gemeente. Intussen bleek ook dat een aantal buurt bewoners het onhandig vond dat ze hun wijk alleen via een omweg door Leiderdorp kon den bereiken. Tegelijkertijd werd ook binnen een aantal Leiderdorpse politieke partijen de vraag gesteld welk doel de obstakels dienden. Buurtbewoner Erkelens volgde deze ontwikkelingen met zorg. Hij wil niet dat de indruk ont staat dat de winkeliers en de bewoners op één lijn zitten. Er kelens voorspelt een chaos, me de door de uitbreidingen op het nabijgelegen bedrijventerrein de Baanderij. „Wil Zijlkwartier een leefbare, veilige en prettige woonwijk blijven dan moeten de maatregelen gehandhaafd worden", stelt hij. warmond - In een buitengewo ne raadsvergadering in het Tref punt in Warmond sprak burge meester Vosjan gistermiddag voor de laatste keer haar raads leden toe. „We waren een goed team, een scharnier tussen het ambtelijke en bestuurlijke." Een samenwerking die volgens de scheidend burgemeester stoelde op drie begrippen: streng, recht vaardig en breekbaar. Met breekbaar liet ze weten het fijn te vinden dat in moeilijke tijden iedereen elkaar in Warmond steunt. „Daar heb ik van ge leerd." Na de raad was het de beurt aan de Warmondse burgerij om offi cieel afscheid te nemen van hun burgemeester. Riet Vosjan is 65 jaar en wil in het nieuwe jaar in een minder hoog tempo opere ren. Adieu Warmond." Foto: Henk Bouwman Laatste verenigde vergadering van waterschap De Oude Rijnstromen door Marijn Roos leiderdorp - De hoofdingelan den van het waterschap De Ou de Rijnstromen kwamen gister middag voor de laatste keer in verenigde vergadering bijeen in het waterschapshuis in Leider dorp. Nog eenmaal discussieer den de raadsleden van het wa terschap met de heemraden en de dijkgraaf over de peilbeslui- ten. Ambtenaren nemen hun taak vanaf volgend jaar over. De vergaderzaal van het water schapshuis ziet eruit als een klaslokaal. Aan de muren han gen de wapens van de verschil lende polders. De hoofdinge landen zitten in de school banken, waar de dijkgraaf en zijn heemraden hen streng kunnen aankijken. Dat doen ze niet. Rustig wachten ze tot alle volksvertegenwoordigers elkaar de hand hebben geschud en el kaar voor de laatste keer in functie begroet hebben. Pas als iedereen van koffie is voorzien, opent dijkgraaf Panman 'echt voor de laatste keer' de verenig de vergadering (de v.v.). Er moet nog een aantal peilbeslui- ten worden goedgekeurd. Voor Paulus van den Bergh (73) is het niets nieuws meer. Sinds 1961 heeft hij in het bestuur van het waterschap gezeten. Aanvankelijk besliste hij alleen over het land rond zijn boerde rij, de Nieuwkoopse Polder. Vandaag zit hij als hoofdinge land bij de v.v., maar hij heeft 33 jaar aan de andere kant van de tafel gezeten. „Toen ik in 1961 in het polderbestuur te rechtkwam, werd ik meteen naar voren geschoven als vice- dijkgraaf. Ik was met mijn 30 jaar de jongste. De andere be stuursleden vonden dat ik die taak maar op mij moest ne men." Zijn polderbestuur fuseerde in 1979 met een aantal andere tot waterschap De Aarlanden. Ook Politiek en religie spelen geen rol bij het waterschap. „Het water moet worden weggepompt." Foto: Henk Bouwman. hier bleef Van den Bergh vice- dijkgraaf. De Aarlanden fuseer de in 1994 weer met water schap De Veen- en Geestlanden tot De Oude Rijnstromen. Vier jaar maakte hij deel uit van het dagelijks bestuur. „Daama ging ik er een tijdje tussenuit. Nu ben ik al weer bijna drie jaar hoofdingeland." Aan die func tie komt echter ook een einde, nu 'zijn' waterschap opgaat in het Hoogheemraadschap van Rijnland. „Het is een mooie tijd geweest." De v.v. komt intussen goed op gang. De dijkgraaf wil het over het peilbesluit van polder Vier- ambacht bij Alphen aan den Rijn hebben. Veel hoofdinge landen steken hun vinger op om heemraad Straathof een vraag te stellen. Hier blijkt dat de polderbestuurders met veel tegenstrijdige belangen te ma ken hebben. Vooral over de on derbemaling zijn de meningen verdeeld. Van onderbemaling is sprake als een bepaald deel in de polder een lager waterpeil heeft dan de rest van het ge bied. Ook komt de westenwind ter sprake. Als die waait, is de afwatering namelijk slecht. „Hoe kunnen we daar het best mee omgaan?" Anderen willen weten of deze grote polder ei genlijk niet opgedeeld moet worden. „Zo kun je tot een veel duidelijker peilbesluit komen." Volgens heemraad Aad Straat hof blijkt uit de droogte-nat- analyse dat de polder juist een goed peil heeft. „Vroeger was er nooit zo veel discussie", herinnert Van den Berg zich. „We hadden alleen boeren in de besturen en die hadden hetzelfde doel: het wa ter weg krijgen op zo'n manier dat de gewassen goed konden groeien. Tegenwoordig zitten er meer stedelingen in het bestuur en die hebben andere belan gen. Vaak zijn ze tegen onder bemaling, terwijl dat in mijn ogen niets uitmaakt. Sterker nog, zonder onderbemaling kunnen sommige akkerbou wers niet meer werken, omdat hun gewassen dan verrotten." Ook nieuw is dat het water schap steeds meer rekening moet houden met de natuur. In de ogen van Straathof is dat niet zo'n issue in de Vieram- bachtenpolder. „Het is een pol der met een zakelijke inslag. De natuur is geen verliezer, omdat er weinig van is." Van den Bergh moet er wel om lachen. „Natuurliefhebbers zien na de wateroverlast in Delfland van een paar jaar geleden ook wel in dat het niet alleen om de mooie natuur en een paar kik vorsen gaat Nee, het water moet worden weggepompt." De Vierambachtenpolder is het enige struikelblok deze middag. De vier andere peilbesluiten worden direct afgehamerd. Wat rest zijn de afscheidstoespra ken. De dijkgraaf geeft het amb tenarenapparaat een pluim voor het vele werk dat zij ver richt hebben om de fusie op tijd mogelijk te maken. „Bravo, of beter: chapeau." Ook brengt hij het 'goede nieuws', dat alle medewerkers van zijn water schap straks een functie binnen het nieuwe hoogheemraad schap krijgen. Tijdens de afscheidsborrel denkt Van den Bergh nog even terug aan zijn beginjaren. „Die eerste twintig waren het leukst. Toen mochten wij als bestuur zelf de polder schouwen. Nu is alles overgenomen door ambte naren en mogen wij alleen onze goedkeuring verlenen. Straks zijn het alleen nog ambtenaren. Weet je wat zo fijn was: politiek en religie speelden geen enkele rol. Er werd alleen over water gesproken." Hij valt niet in een zwart gat. „Ik ben voorzitter van de her vormde kerk in Ter Aar en ik werk nog vaak voor mijn zoon. Morgenvroeg moet ik weer om half zeven aan de slag. Spruitjes plukken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15