Mysterieuze grafstenen in het riet 'Fontein Van Doesburg bij Morspoort' - iuping geen vertraging B en W verwachten Reuzen-reuzenkrab voor Naturalis Borden bij uitvalswegen Eerst klaslokaal, later woonhuis Celstraf voor laptopdief in krijtstreep REGIO renvelden ir honden De gemeente heeft 48 en in de stad aangewezen enveld'. Op deze loca- igen honden vrij rondlo- inder dat hun baasje op wordt geslingerd. Wel lier, net als voor de rest stad, een opruimplicht: ren zijn verantwoordelijk drollen van hun hond. iciële uitrenvelden liggen hele stad verspreid en voorzien van bordjes, inbezitters die hun vier- buiten de aangewezen bn laten loslopen of hun rpselen niet opruimen, en een boete van dertig (advertentie) Ïiede morgen www.auping.nl ik bedrag »r onderzoekers n - Drie wetenschappers Je Leidse universiteit heb- eder een geldbedrag van 1.000 euro gekregen voor igen onderzoeksgroep, pat om wiskundige ir. S. Edixhoven, neuro- irof.dr. M. Ferrari en taal- ige dr. I. Tieken-Boon van Ie. Zij behoren tot de ivan 28 'excellente' we- happers die een subsidie n van de Nederlandse Or atie voor Wetenschappe- nderzoek. order voor Het Leidse bedrijf heeft een belang- in de wacht gesleept, der miljoen euro gaat de leming een onderdeel ";elen van Vega, een Europees lanceervoer- fega is geschikt voor klei- 'lieten en gaat vanaf Ie ruimte in. Dutch Space Idcelt het deel dat de eer tweede trap van het voer- :t elkaar verbindt. Het ige Fokker Space levert nelen voor satellieten ;n belangrijke leveran- ir onderdelen van de ie Ariane-raket. Er wer- mgeveer driehonderd sen. leiden - Met een spanwijdte van drie meter lijkt het een levensgevaarlijk monster uit een nachtmerrie. In werkelijkheid leidt de Japanse Reuzenkrab een sloom bestaan op modderige bodems. Het exemplaar dat gistermiddag - veilig verpakt in piepschuim - bij het Leidse museum Naturalis is afgeleverd, is de grootste Reuzenkrab die ooit is ge vangen. Het beest is boven water gekomen in de netten van een Japanse garnalenvisser. Een krabbenexpert heeft bemiddeld met Leiden en nu krijgt het schaaldier een vaste plek in het natuurhistorisch museum. In Japan is het dier al onder handen genomen. Prepa rateurs hebben de spieren en organen al verwijderd en de buitenkant is gedroogd. De krab is tijdens de kerstvakantie al te zien in de expeditieruimte van Naturalis. Bezoe kers kunnen er niet bij, maar kunnen de krab bekijken vanaf de balustrade. Een kleiner exemplaar staat al langer in de vitrines. Foto: Henk Bouwman vervolg van voorpagina leiden - Automobilisten worden in de toekomst al naar grote parkeerterreinen bij de binnen stad geleid als zij de stad bin nenkomen. De gemeente gaat elektronische verwijsborden plaatsen bij de diverse uitvals wegen. Dat is een van de maat regelen om het parkeerverwijs- systeem Pris te verbeteren. Uit het onderzoek blijkt dat au tomobilisten vaak onnodig de hele stad door worden gestuurd door de onlogische parkeerrou- te en omdat de borden te dicht bij het centrum staan, waar door te veel 'zoekverkeer' als nog in de binnenstad belandt. Andere problemen zijn dat veel borden slecht te zien zijn en dat er geen informatie wordt gege ven over de speciale 'park ride plaatsen, zoals aan de Haagweg. Bovendien zijn de onderhoudskosten erg hoog. Om die problemen aan te pak ken komen er borden bij uit valswegen en worden automo bilisten alleen nog maar naar voor de handliggende parkeer terreinen en -garages verwe zen. Op strategische punten ko men aparte verwijzingen naar de verschillende park ride terreinen waar automobilisten kunnen parkeren en vervolgens met busjes mee kunnen rijden naar de binnenstad. Het elektronische verwijssys teem Pris is volgens de ge meente onder meer bedoeld om de bereikbaarheid van de parkeervoorzieningen te verbe teren, om zoveel mogelijk ver keer van buitenaf uit het cen trum te houden en om Leiden een goed imago te geven op het gebied van parkeermogelijkhe- den. Zoals Pris nu functioneert, worden deze doelen niet of nauwelijks gehaald. Drie jaar geleden riepen C. Ver- plancke, directeur van Stads- parkeerplan Leiden dat onder meer het terrein aan de Haag- weg exploiteert, en directeur J. van Leeuwen van Hoogvliet Be heer dat de garage boven de su permarkt beheert, al dat Pris niet voldoet. Hun grootste er gernis was toen al de onjuiste informatie op de borden. Roomburg krijgt 'schoolwoningen' leiden - In de nieuwbouwwijk Roomburg in Leiden worden drie 'schoolwoningen' ge bouwd. Die gaan een tijd lang onderdak bieden aan zes groe pen van de brede school, die er in de eerste helft van 2006 moet staan. Na tien tot vijftien jaar worden de schoolhuizen weer 'bewoonbaar' gemaakt, zodat ze doorverkocht kunnen wor den. Leiden kiest voor deze oplos sing om te voorkomen dat er in de toekomst kostbare lokalen leegstaan in Roomburg. De ver wachting is namelijk dat het aantal kinderen in de nieuw bouwwijk in de loop der jaren afneemt. Waarschijnlijk blijven er dan negen groepen over, en die passen in het hoofdgebouw. Deze aanpak is goedkoper dan het neerzetten van noodlokalen die later weer moeten verdwij nen. In totaal kosten de drie huizen, die identiek zijn aan de belen dende patiowoningen, ruim één miljoen euro. den haag/leiden - De rechtbank heeft 21 maanden celstraf opgelegd aan een 32-ja- rige Rijswijker die onder meer in Leiden op opmerkelijke wijze computerapparatuur zou heb ben gestolen bij de Pensioen en Uitkeringsraad aan het Ka naalpark. De man moet ook de schade vergoeden. Twee weken geleden was 27 maanden cel te gen hem geëist. De dader, een drugsverslaafde met een strafblad van tientallen pagina's, liep gekleed in een onberispelijk krijtstreeppak en met een luxe (lege) laptoptas in de hand bedrijven binnen. Het ging daarbij vaak om grotere bedrijven en instellingen zoals KMPG of Centraal Beheer Ach- mea. Moeiteloos kletste hij zich daar langs schoonmaaksters of portiers: soms ritselde hij zelfs een 'dagpas' bij de beveiliging. Op de terugweg naar buiten - druk telefonerend - was zijn tas gevuld met een of meer laptops die hij van het bedrijf had ge pikt. In Leiden bezocht de dader de Pensioen- en Uitkeringsraad aan het Kanaalpark meermalen. Op 8 januari verdween er een laptop en later nog een keer een dure 'beamer' (een projec tie-apparaat). De schade bedroeg 7400 euro. De totale waarde van alle buit tezamen zou in ieder geval meer dan 50.000 euro bedra gen. LEIDSE KWESTIES twesties die als een eeu- feagteken boven de stad i. Is de Leidse bevolking bdom? Wie kiest de liedjes Ecarillon uit? Kun je het inwater drinken? De ru- pidse Kwesties biedt een Ird op vragen die elke Lei- zich wel eens stelt. Afle- J51: welk verhaal schuilt er Ide twee grafstenen in re- Igebied De Strengen? iegebied De Strengen is tertuin van de Meren deel is het Warmonds lum, maar vooral stads- rs waaien uit tussen het ld riet en de schapen op ig Tengnagel. :ame wandelaar die na itje over de Zijl de brug ïkt, linksaf slaat en het stuit onverwachts op rafstenen. Tussen het riet twee gedenktekens, niet dan tegels. Hector Barra- arrigas en jasmine Hiem- n allebei geboren in lector is 22 geworden, stierf twee jaar later, gel is voorbijgegaan", Jasmine's steen te le zen, en 'Nuestro amor es para siempre'. 'Love is forever' luidt als een echo het opschrift van de steen ernaast. Niemand lijkt te weten welk verhaal achter de twee stenen schuilt. De Warmondse histori ci hebben nog nooit van de ge heimzinnige gedenktekens ge hoord. Zoekmachines op inter net geven niet thuis. De ge meente kent de namen van de overledenen niet. Naamgeno ten van Hector komen nauwe lijks in het telefoonboek voor. Er is een Barragan in Eindho ven, maar die meldt via zijn mobiele telefoon dat hij nog nooit van een Hector heeft ge hoord. In de Leidse regio wo nen nogal wat Hiemstra's, maar voor zover na te gaan kennen ook die het jonggestorven meis je niet. Waren Jasmine en Hec tor geliefden? Gaat het om een watersportongeluk? Een ver drinking? Een liefdesdrama? De molenaar van de Broekmo len, aan de overkant van het water, kan uiteindelijk licht op de zaak werpen. Hij is op de hoogte van het drama dat zich heeft afgespeeld. „Het was een buitenlandse jongen", herin nert hij zich. „Hij stond hier al tijd in het riet te vissen. Een paar jaar geleden is hij zwaar 'Love is forever'. Foto: Hielco Kuipers gewond aangetroffen in de Me- renwijk, bij de brandweerkazer ne." De archieven van deze krant bevestigen het verhaal. Hector was 22 jaar oud, en fietste in de nacht van 21 op 22 juni 2000 over de Broeklaan in de Meren- wijk. Om half twee troffen voor bijgangers de jongen bewuste loos in de berm naast het fiets pad. Hij was tegen een knotwilg gebotst en hard tegen de grond geslagen. Met 'zeer ernstige verwondingen' werd hij afge voerd naar het ziekenhuis. Acht dagen later bezweek hij. Daarmee was de zaak niet af. vervolg van voorpagina leiden - Volgens de onderzoe kers van bureau Rigo valt een aantal kostenposten van het Aalmarktproject hoger uit dan de gemeente denkt, zijn som mige verwachtingen slecht on derbouwd en draagt de ge meente financieel te veel risi co's vergeleken met de project ontwikkelaar. Vooral de kosten van de verbouwing van het LVC en de Stadsgehoorzaal zijn te laag en te lang geleden inge schat. Rigo verwacht een over schrijding van respectievelijk 0,7 en 0,9 miljoen euro. Extra rentekosten van 1,5 miljoen eu ro zijn te verwachten omdat het bestemmingsplan opnieuw moet worden aangepast. Burgemeester en wethouders verwachten niet dat een nieuw bestemmingsplan voor het Aal marktgebied nodig is. Volgens het college is een beperkte wij ziging door middel van een zo geheten artikel 19-procedure voldoende. Die is noodzakelijk omdat de Boommarktgarage is vervallen, waardoor er minder parkeerplaatsen voor bezoekers overblijven. Er komt wel een garage bij de Morspoort. Onderzoeksbureau Rigo denkt juist dat een nieuw, tijdrovend, bestemmingsplan wel nodig is. Als bewoners of winkeliers be zwaren indienen staat de ge meente juridisch niet sterk, omdat inmiddels het aantal parkeerplaatsen voor bezoekers is verminderd. „Het sombere scenario dat Rigo schetst is in geen geval aan de orde", stelt het college in zijn weerwoord. Het college baseert zich op adviezen van de eigen afdeling Bouwen en Wonen, van de stadsadvocaat en van een juriste van de provincie. De suggestie om een aantal on derdelen van het plan te schrappen valt niet in goede aarde bij B en W. De nieuwe steeg, de nieuwe brug en de verbrede Mandenmakerssteeg vormen juist de ruggengraat van het plan, stellen zij. Boven dien zouden projectontwikke laar en investeerders af kunnen haken als deze onderdelen niet doorgaan. Over de hogere kos ten voor de verbouwing van de Stadsgehoorzaal en het LVC zegt het college te vertrouwen 'op de expertise van onze bouwkundig adviseur en van de dienst Cultuur en Educatie'. „Het viel ons op dat ze over een aantal punten wel erg makkelijk heen stappen", zegt onderzoe ker Geurt Keers van Rigo. „Het college zegt: er mag geen geld bij. Maar dat is nu makkelijk ge zegd. Het kenmerk van dit soort projecten is dat het moeilijk is om de kosten binnen de perken te houden. De ambitie is vaak te groot" I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad De politie riep getuigen op, want was het wel een ongeluk? Of was de jongen door een auto van de weg gedrukt? Weken la ter zit er nog geen schot in de zaak, meldt de krant. Vier jaar na het ongeluk meldt de politie desgevraagd dat de zaak inmiddels is afgesloten. „Er is niets gebleken dat wijst op een misdrijf', zegt een woordvoerder. „Het is onwaar schijnlijk, ja, dat je met de fiets op deze manier verongelukt. Maar zulke ongelukken zitten nou eenmaal in een klein hoek je." En het meisje? De molenaar kent haar ook. „Jasmine was zijn vriendin, die het gebeurde niet kon verkroppen. Ze heeft daarom een einde aan haar le ven gemaakt. Af en toe komen de nabestaanden hier nog kij ken, dan houden ze elkaar vast terwijl ze daar in het riet staan. Het eerste jaar zag je ze hier wel elke twee maanden. Waar die twee begraven liggen, weet ik niet." Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mali naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redacde: 071-5356426. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I 21 ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvaaa de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) I Naam: qm C1V I Adres I Postcode/Plaats: I Ttelefoon:(l.v.m. bezorgcontrole) J Geboortedatum e mailadres Bank/girorekeningnummer' Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711. E-mail lezersservlce@hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding Is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDEN door Silvan Schoonhoven leiden - De fontein 'Vierkant in vierkant', naar ontwerp van kun stenaar Theo van Doesburg, krijgt mogelijk een plek bij de nieuw te bouwen Morspoortga- rage. Zowel wethouder Hille- brand als de gemeenteraad voelt wel iets voor dat plan en wil pra ten met de erfgenamen van de wereldberoemde kunstenaar. Toestemming van de erfgena men is nodig voor de sculptuur kan worden geplaatst De Morspoortgarage, die plaats moet gaan bieden aan vijfhon derd tot duizend auto's, wordt de entree voor veel bezoekers van buiten de stad. Om die re den vindt een deel van de ge meenteraad de plek geschikt voor plaatsing van de omstre den fontein. Het nooit gebouwde Vierkant in vierkant' is al jaren onder werp van controverse. Van Doesburg legde in Leiden de grondslag voor De Stijl, maar er is in de stad weinig dat aan de wereldberoemde kunstenaar herinnert. De vereniging Vier kant in vierkant spant zich daarom al jaren in om de fon tein - in 1917 ontworpen voor de stad Leeuwarden - op het Leidse Stationsplein te laten verrijzen. Daar komt echter een beeld van Jan Wolkers te staan. Sinds deze week staat een proefmodel op het plein om te zien hoe het beeld in de omge ving past. Vijf jaar geleden was er sprake van dat de fontein zou worden gebouwd in de Kooi in Leiden- Noord. De erven-Van Doesburg gaven toen geen toestemming voor de oprichting van het kunstwerk op het Stenevelt- park. Ook daarna bleef de sculptuur de gemoederen be zighouden: twee jaar geleden raakte een vier meter hoge ma quette van de fontein zoek uit de opslag van stedelijk museum De Lakenhal. De stichting Vier kant in vierkant wil, gesteund door de erven-Van Doesburg, een schadeclaim indienen bij het museum.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13