Pops tars in sc haduw van Idols t MEDIA Acteur Mimoun Oaissa beschouwt quizmaster als een rol 'Ralph keek constant mee' Portie kerst gevarieerd opgedien Reallife soap van Di-rect ojp TMF en inten t hdc 648 donderdag 23 DECEMBER 20 Jirm f a um f rinbJ illVI 1 jêêêk M| m fm 1 f i w TT m<y m umB ■- f p De winnende reclamespot van Centraal Beheer Foto: ANP Gouden Loeki voor de leeuw Hilversum - De Gouden Loeki 2004 voor de leukste tv-reclame bij de publieke omroep is ge wonnen door het filmpje De leeuw. De winnaar verwierf 29.8 procent van de stemmen van het publiek. Tweede werd de Schoonmaaksters, derde Huis aan huis. In het winnende spot je neemt een gezin na een be zoekje aan een safaripark per ongeluk een leeuw mee naar huis op het dak van de auto. *VARA Laat' ruilt met PaPaul Hilversum - Het amusements programma PaPaul van Paul de Leeuw is met ingang van 4 ja nuari niet meer omstreeks van af 20.00 uur te zien bij de VARA, maar om 23.00 uur. PaPaul wis selt van uitzendtijd met VARA Laat, dat dan naar 19.50 uur gaat en VARA Live gaat heten. Dat heeft de omroep gisteren bekendgemaakt. Hilversum - De jongens van Men2B en de meiden van Raffish strijden vanavond in Popstars om de winst. Winnaar is de groep die de hoogste hitnotering scoort in de Single Top 100. Waarom kijken er minder men sen naar Popstars - The Rivals dan naar voorloper Idols? Bij Idols 1 en 2 hoefde je maar een naam te noemen van een van de deelnemers en iedereen wist waar je het over had. Wanneer je nu een naam noemt van een van de kandi daten van Popstars gaat er niet met een een belletje rinkelen. Het aantal mensen dat naar het programma kijkt blijft sterk achter. Men2B en Raf fish moesten het afgelopen zaterdag doen met nog geen 600.000 belang stellenden. Op Idols stemden gemid deld 2 miljoen mensen af. Niet alleen Popstars - The Rivals heeft met tegenvallende kijkcijfers te ma ken. 1000 Sterren Stralen van de TROS, waarin Frans Bauer op zoek is naar een vertolker van het Neder landse lied, heeft nog niet één keer boven de 1 miljoen kijkers gescoord. Verder zijn er nog de talentenjacht programma's Sterrenjacht (AVRO) en Komt dat Schot (BNN), dat inmiddels is afgelopen. Ook deze programma's scoren minder dan verwacht. Henkjan Smits, juryvoorzitter van Idols, heeft een duidelijke mening over Popstars - The Rivals: „Popstars is simpelweg minder goed dan Idols. De formule van Idols is gewoon slim bedacht. Eerst de audities, dan thea terronde, workshops en vervolgens de finale. Idols had de mazzel dat er tussen de juryleden een goede che mie was. We gaven ook duidelijk aan waarom iemand niet goed genoeg Boyband Men2B bestaat uit Nils, Steven, Ehsan, Anno en Mark. Foto's: GPD/Nick van Ormondt Girlgroup Raffish bestaat uit Nora, Sharon, Lianne, Eva en Esri. was. Je moet mensen iets meegeven. Stop ermee, neem zangles. Verder waren de filmpjes van Idols briljant gemaakt." Over de jury van Popstars zegt Smits: „Ze zijn gewoon niet kundig genoeg. Ze weten niet wat het inhoudt. Toen wij met Idols liveshows met publiek hadden was het'heel lastig om te ho ren of er goed werd gezongen. We hebben toen koptelefoons gevraagd, zodat we toch een goed oordeel kon den vormen. Bij Popstars zeggen ze dat de juryleden ook koptelefoons ge bruiken. Dan weet ik genoeg, dan schiet hun beoordelingsvermogen te kort. Verder heeft Popstars het pro bleem dat de grootste ster van het programma niet een van de kandida ten is, maar Beau van Erven Dorens." 1000 Sterren Stralen vindt Smits op dit moment het beste talentenjacht- programma. Smits weet wel waarom het programma minder kijkers trekt dan verwacht: „Het is heel arrogant van de TROS om gelijktijdig met kijk cijfertopper Kopspijkers uit te zen den. Daarbij is het jammer dat Frans Bauer te weinig in beeld is. Kijkers zien liever hém dan het team achter hem." Over de jury van 1000 Sterren Stralen is Smits positief: „Emile Hart kamp (juryvoorzitter) ziet het goed. Hij zegt net als ik dat het wel degelijk gaat om de x-factor. Verder geven ze ook goed aan wat er schort aan ie mands kwaliteiten." Als je naar de programmering kijkt, dan heb je het antwoord al", zegt Frans Bauer over de tegenvallende kijkcijfers van 1000 Sterren Stralen. „Je kunt een nieuw programma niet tegenover een grootheid als Kopspij kers zetten." Over de kwaliteit van Popstars vertelt Bauer: „Idols was heel succesvol. Maar dat wil niet zeg gen dat andere programma's slecht zijn. Er is een verschil tussen Idols en Popstars. Bij Idols draait het om dat ene talent, bij Popstars zoeken ze een band. Het is dus appels met peren vergelijken." Zondag is de finale van 1000 Sterren Stralen in een speciale kerstsho* Frans Bauer in het Gelredome. N' ben nog altijd zenuwachtig, maa heb er erg veel zin in", zegt de p laire volkszanger. In zowel de Top 40 als de PepsiQ is de single Bigger than that van Men2B op nummer één binneng men. Plaything van Raffish staati beide charts op nummer drie. 2 jongens nu zeker van de overwin W ning? Nee. Winnaar is de groept het hoogste binnenkomt in de Si N' Top 100. Volgens een woordvoei van RTL is „het op dit momenta luut nog niet zeker wie er gaat vii nen". Vanavond weten we pasvi winnaar is van Popstars - The Ri Gc Arthur van Colmjon Popstars - The Rivals: Finale, vat: avond, RTL 4, 20:30 uur. Marokkaanse gemeenschap' is net zo'n hol begrip als 'internationale gemeenschap'. Is dat Amerika of China? Ti... ir„ 1 'De Mimoun Oaissa (29) is vooral bekend als medebedenker en hoofdrolspeler Ap in de speelfilm Shouf, Shouf, Habi- bi!. Hij is door het mannentijdschrift MAN uitgeroepen tot 'Man van de toekomst 2004' en presenteert twee de kerstdag De Nationale Weten schapsquiz Junior. door Maurits Schmidt Wat zegt u de kerstgedachte? „Dan denk ik aan verplichte bezoek jes aan de schoonfamilie die uitmun ten door saaiheid. Aan gezelligheid met een grote G in koude maanden." Wat me opviel was dat jullie zo wei nig lachen in Shouf, Shouf. „Personages moeten niet om zichzelf lachen. De kijker moet lachen. De Dikke en de Dunne lachen ook nooit om hun eigen fouten. Zeker in komi sche films neemt het personage zich zelf serieus." Zou u de film nü dramatischer heb ben gemaakt? „Dat is gissen. We zouden hem elke dag anders neerzetten. De tragikomi sche instelling hadden we niet veran derd." Eén kritiek, van ons persbureau GPD, luidde: 'Couscous met bitterballen'. „Wat was de context? Wat bedoelen ze? Hutspotje met bittere klank? Het zou niet mijn omschrijving zijn." Een Marokkaanse site verweet u zich teveel als Nederlander te gedragen. Daarbij stond een mij onbekend scheldwoord: u zou 'getataliseerd' zijn. „Oh, 'tata' betekent aardappel en staat voor Nederlander. Kan zo in de Dikke van Dale! Moet iemand gezegd hebben die zichzelf ziet als 'oer-Ma- rokkaan'. Wie anders doet, hoort bij 'de anderen', in dit geval de Neder landers. Zulke mensen kom je overal tegen. Zegt veel over wie het zegt." U wilde niet doorgezaagd worden over de nasleep van Van Gogh. „Klopt. Ik heb een diploma als ac teur. Daarin ontwikkel ik me.Intussen vraagt men mijn analyses over poli tieke en sociaal-maatschappelijke za ken. Waarom is mijn mening belang rijker dan die van de bakker?" Omdat u geacht wordt een 'voorbeeld- Marokkaan' te zijn. „Dat woord alleen al! Alsof de rest verkeerd bezig is en ik de uitzonde ring ben die de regel bevestigt. Twij felachtige eer! Maar vooral onzin! Het geeft een vertekende kijk op de wer kelijkheid. Ongenuanceerd." De Marokkaanse groep staat toch be hoorlijk in de kijker... „Wat bedoelt u met 'groep'? Je hoort het de hele dag door. Laten we het definiëren! Wie zijn dat? Die 'rot- jochies'? Hoeveel generaties lang blij ven zij 'Marokkaans'? 'De Marok kaanse gemeenschap' is net zo'n hol begrip als 'internationale gemeen schap'. Is dat Amerika of China? Ik hoor, vermeend, tot de Marokkaanse gemeenschap. Heb ik nooit be speurd. Gemeenschap impliceert een gezamenlijk doel, een structuur. Hier is het bedacht om anderen in een 'Man van de toekomst' Mimoun Oaissa doet de Nationale Nieuwsquiz Junior. Foto: ANP/Comm/Carli Hermes overzichtelijk kader te plaatsen. Een illusie! Die Marokkanen, net als 'die' Nederlanders, maken elkaar het leven zuur, dat wil je niet weten! Het trieste is dat 'Marokkanen' zelf de term 'Ma rokkaanse gemeenschap' overnemen. Ze laten zich definiëren door anderen en dat is niet verstandig." Uw volgende speelfilm, Shouf, Shouf, Barraka, hebt u door de omstandighe den uitgesteld. Wat betekent Barraka trouwens? „Vrij vertaald: genoeg, ophouden, dimmen. We zijn nu eerst bezig met een tv-serie 'Shouf, Shouf voor de VARA. Die gaat gewoon door. Voor de film willen we ons opnieuw bezinnen op de thema's die nu gaande zijn. Van nul af aan." Of durven jullie bepaalde thema's in dit stadium niet meer aan te snijden? „In tegendeel. We willen ons juist be zig houden met die thema's, niet vastzitten aan de karakters en de toon' van 'Shouf-1'. Dót vraagt herbezin ning. Welke thema's? Die kunt u zelf ook bedenken: over hoe mensen ver schillend tegen deze wereld aankij ken, over de (mis-)communicatie daarover." U presenteert de Nationale Weten schapsquiz Junior. Kunt u mij vertel len waarom duiven tijdens het lopen wippen met hun kop? „Ja, die vraag ga ik natuurlijk niet be antwoorden! Vorig jaar is het mis ge gaan doordat de antwoorden tevoren al gepubliceerd waren." Hè toe! Eén antwoord maar. „Nee! Ik kan u zeggen dat het wippen een functie heeft, en dat is geen headbangen." In de VPRO Gids van twee weken gele den heb ik mijn antivoorden omcir keld. Wilt u eens kijken hoeveel ik er goed heb? Dan vraag ik toch niet naar de antwoorden. „Ook nee! Daar moeten we heel streng in zijn. Ik ben niet van gisturuh! De VPRO zou me aan de hoogste boom knopen. Stuur de ant woorden maar in. De hoofdprijs is een reis naar een Europese hoofd stad. Misschien mag u wel naar Am sterdam. En de antwoorden van de seniorquiz krijgt u ook niet, die heb ik nog niet eens gezien. Ik ga hem zelf insturen!" U hebt de juniorquiz toch zelf wel ge daan? „Nee, ik moest meteen uitleggen tij dens de opnames. Er zitten behoor lijk pittige vragen tussen." Waaraan hebt u de eer te danken Wim T. Schippers te mogen opvolgen als presentator? „Weet ik niet. Ik werd gevraagd. Ik had wel dingen gepresenteerd, ook les gegeven aan jongeren, maar niet voor tv. Het ligt natuurlijk in het ver lengde van acteren. Wat dat betreft ben ik de eerste niet. Een Mare Klein Essink was ook acteur. Quizmaster is een rol, je acteert feitelijk ook." Gaat uw hart inmiddels meer uit naar het quizmasterdom dan het acteren? „Ik wil nog beter keuzes leren maken. Dat geldt ook hiervoor. Presenteren is ontzettend leuk, filmen en acteren ook. Wil je hoog niveau halen, zul je je erop toe moeten leggen. In beide gevallen gaat het over communicatie. Mijn fascinatie daarvoor zal u zijn opgevallen." De Nationale Wetenschapsquiz Ju nior, zondag 09.40 uur bij Villa Ach terwerk, VPRO, Nederland 3. amsterdam/anp - Muzil on der TMF gaat vanaf 3 janu 1® Haagse popband Di-rt 1 gen. Jamie, Spike, Bas zijn zes weken lang diiejlF per week op TMF te zi( "u band wil zo zijn nieuwe jC op opvallende wijze aanl de gen' lïïf Di-rect werkt momenta de opname van het niein bum 'All systems go' dat 1 februari uitkomt. Die opi zijn te zien in het progi Live Di-rect bij TMF, 1 ternet en via de mobielfnei foon. Ook is te zien wat dps gens in het dagelijkse doen. Tegelijkertijd ligt vanaf 21 bië ari de nieuwe single 'H for Love' van Di-rect in d kels. „Uniek aan dit con(jü(e! dat de verhaallijnen en werpen voortleven op dii schillende mediatypen: q£ sie, internet en de mobiel fonie. Het mobiele telefoan internet gedeelte is niet i geschikt aan de televisie, 5S gaat verder daar waar af stopt", aldus producent Media. „Het is voor het eerst dat deze manier multimedia! uitzenden. Elk medium zijn eigen onderdeel en aanvullend op elkaar", li nei recteur Wouter Maagdi toe. De serie van drie gen per week bestaat uit levering over een numm 03 het nieuwe album, overle ven van de bandleden t persiflage. Dochter Marjan presenteert tv-hommage aan Ralph Inbar Hilversum - De TROS brengt met twee speciale uitzendingen van TV-Masqué een hommage aan Ralph Inbar. De tv-maker overleed op 15 maart op 65-ja- rige leeftijd aan de gevolgen van een hartinfarct. Hij was toen in een vergevorderd stadium met de opnames van de afleverin gen van TV-Masqué die zater dagavond en op 2 januari wor den vertoond. De presentatie van het tv-eerbetoon aan Inbar is in handen van zijn dochter Marjan. „Na Ralphs overlijden wisten we even niet hoe het verder moest", vertelt Marjan Inbar- Robberechts (30). „Maar na een tijdje kwamen we tot de con clusie dat we Ralph niet genoeg creditzouden geven door zijn materiaal op de plank te laten liggen. In de vorm van deze hommage willen we de kijkers laten meegenieten van de laat ste grappen die hij had be dacht." De opnames van Inbar die be kende Nederlanders fopt waren ten tijde van zijn overlijden al nagenoeg klaar. Hij neemt in die scènes weer allerlei ver mommingen aan om mensen in het ootje te nemen. De con frontatie in de studio was nog niet opgenomen, die neemt Marjan nu voor haar rekening. Voor Marjan Inbar was het 'wel even schrikken' toen beoogd presentator Ivo Niehe voorstel- Ralph Inbar en dochter Marjan die haar vaders show presenteert. Foto: GPD/PR de dat zij de presentatie op zich zou nemen. „Ralph is niet te vervangen, zei Niehe. Hij vond dat iemand die heel dichtbij mijn vader stond het moest doen en hij dacht dat ik het wel zou kunnen. Ik werk al lange tijd achter de schermen voor televisie, waarvan de laatste twee jaar voor TV-Masqué, maar presenteren is toch een heel ander verhaal." Natuurlijk zal de inhoud van de TV-Masqué-specials afwijken van wat de kijker gewend was. Marjan: „Normaal stond altijd de hoofdgast centraal, nu is dat Ralph." Zo vertellen de gefopte personen, René Froger, Anne- marie Jorritsma, Albert Verlin de, Chiem van Houweninge, Sylvana Simons en Frans Bauer, over eerdere ontmoetingen met Inbar. In de vorm van anekdo tes wordt teruggekeken op de lange tv-carrière van 'Mr. Ba- nanasplit'. Vader en dochter hebben tot op de dag van Inbars dood samen gewerkt aan het verborgen ca mera-programma waarmee In bar in 1992 de prestigieuze Gouden Roos van Montreux won. „Ralph is mijn stiefvader, maar ik zag hem als mijn echter vader. Hij kwam in mijn leven toen ik twaalf was. Mijn liefde voor Israël en tv-maken heb ik meegekregen van Ralph." Ze heeft zeven jaar in Israël ge woond en gewerkt, onder meer als tv-producer voor RTL Nieuws en Sky News. „Twee jaar geleden begon het oorlogs geweld me op te breken en ben ik teruggekomen om met Ralph te gaan werken. In TV-Masqué leg ik even uit wie ik ben, want de kijkers kennen mij natuurlijk niet. Het wordt inderdaad heel persoonlijk, maar het is niet zo dat we een potje gaan janken. Het blijft entertainment en zo zou Ralph het ook gewild heb ben." Nog niet bekend is wat er ver der gebeurt met het tv-werk van Inbar. „We zoeken naar een manier om Ralphs erfgoed voort te zetten, maar willen niets overhaast doen. Mijn moeder, mijn zus en ik zijn heel blij dat we deze tv-hommage nog voor hem konden maken. Het was bovendien alsof hij constant over mijn schouder meekeek. Ik weet zeker dat het zo geworden is als Ralph had bedoeld." Berrit de Lange TV-Masqué, zaterdag25 decem ber en zondag2 januari, TROS, Nederland 2, 20.15 uur. door Bernice Breure Hilversum - Wie zich straks weet te onttrekken aan eindelo ze kerstdiners, ontkomt ook met een bord op schoot voor de buis niet aan een aanzienlijke portie kerstgevoel. Nagenoeg elk zichzelf respecterend tv- programma komt op kerst avond met een - al dan niet ge forceerde - 'kerstspecial'. Niet vies van een beetje - vals - sentiment Dat wordt morgen kiezen tussen de Memories kerstaflevering van Anita Wït- zier (20.30 uur, Ned. 1) en de twaalfde All You need is love kerstspecial 20.30, SBS6), bei de met een behoorlijk hoog tis suegehalte. De wat cynischer gestemde kij ker gaat voor de special van Jiskefet (20.55, Ned. 3) waarin het fenomeen feestdagen het zwaar moet ontgelden. Op MTV brengen de Osboumes om 22.00 uur beroemde vrienden, waaronder Britney Spears, bij een. Sharon verzorgt een over- the-top traditioneel kerstfeest in het zonnige Beverly Hills. Op Nederland 3, iets voor achten, is de humoristische kerstspecial van Absolutely Fabulous te zien waarin Patsy het heeft geschopt tot creatief directeur van een nieuw modebedrijf. Zwaardere kost is 'Felderhof viert kerst met ds. Carel ter Lin den'. De presentator die het laatste tv-interview met prins Bernhard hield, spreekt in Toscane met de predikant die Robert ten Brink tijdens de twaalfde kersteditie van All you need is love. Foto: GPD/Jean Pierre Heijmans de uitvaart van diezelfde ko ninklijke hoogheid verzorgde. Maar Bemhard zal geen onder werp van gesprek zijn, aange zien de opnamen dateren van eind oktober. God De EO stuurt vanaf morgen avond maar liefst vier bekende Nederlanders 'op zoek naar God'. Na Catherine Keyl (niet bekeerd) en Henny Huisman (wel In de Heer) is het dit jaar de beurt aan Willibrord Frequin, Chazia Mourali, Lucil le Wemer en Wilma Nanninga. Frequin („Wie legt mij uit waar om God niet ingrijpt?") start de reeks. Wendy van Dijk selecteert voor SBS 6 in Eneco Stralend Neder land 2004 (23.10 uur) mooi ver sierde huizen, straten en tui nen. Eerder deze maand boog de rechter zich nog over een ru zie tussen producent Endemol en SBS over dit programma. Het juridisch gesteggel over harde euro's was bepaald niet in de geest van de kerstgedach te. Op Eerste Kerstdag domineert cabaret, althans op Nederland 3. De VARA zendt om 19.30 uur de registratie uit van het thea terstuk 'Zeg 'ns AAA' met de le gendarische Mien Dobbelsteen, dokter Lydie van der Ploeg, haar zoon Gert-Jan, haar echt genoot Hans Lansberg en haar aangetrouwde nichtje Wiep. 'Moderne' onderwerpen als on vruchtbaarheid, wachtlijsten in de gezondheidszorg, op straat en zielige bollet kers komen aan bod. Aansluitend is 'Lustrui s. derde gezamenlijke sho is, Brigitte Kaandorp en Bei der, te zien waarin de Ch rb' ke Scholengemeenscha[ sr. Culpa haar honderdjai eg staan viert. De KRO v j£ om 20.15 uur de famfoi Pietje Bell: de bende 1 Zwarte Hand. De NCR) met TV-Toppers Kerst (22.10 uur). Het oude fc ten-programma van Jos n sloeg afgelopen zomer z lei aan dat, in het nieuwe ji jjj6 tweede reeks wacht. Het j; gevoel van deze afleverii n- majoor Bosschart, doet 1 kunsteld aan. Vervolgen in navolging van Robf Brink ook de TROS zi doel gesteld dierbaren v kerst bijeen te brengen, omroep mikt hierbij op f j1" die gedeeltelijk zijn greerd. 'Mijn mooiste itn (21.50 uur), gepresentee les Mireille Bekooy en Mart Os, belooft 'een aantal 1 dere mensen onverg 10 feestdagen omdat ze d(d-l sen van wie ze zoveel 1 '°j eindelijk weer ontmoetei 1( Wat voorspelbare televi iei treft: op Tweede Kerstd. d- RTL 4 A Christmas Caro uur) maar weer eens kast.Bij de VPRO (22.10 de laatste aflevering val tl de Jonge's televisiefeuille J1* Vergrijzing te zien. a

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10