'Nederland verlengt verblijf in Irak niet' BUITENLAND Over de vuile oorlog zwijgt Brazilië liever Klein, kleiner, kleinst Nieuwe bloedige aanslag op Amerikanen Twee in Irak gegijzelde Franse journalisten vrij Palestijnen omzeilen wegversperring Poetin pakt Schroder in met charmeoffensief Rusland betaalt schulden af Servisch parlement geeft verguisde Cetniks status Gestaalde kaders herdenken Stalin Belgen betogen voor loon apen naar en Congo Verenigde Naties kele honderden vre- ren naar het oosten emocratische Repu- go, waar zwaar ge- Jwordt. De militairen I jfemstig van de 4000 man L*edesmacht Monuc, die ^noord-oosten van het jtationeerd. In de met Rwanda vech- ringstroepen tegen tal- Tlenbewegingen. In de i miljoenen mensen I ontsnapt Jingwissel Het lijkt een scène [ollywoodfilm, ont- uit de gevangenis door ng te wisselen met je fjtoroer. Toch slaagde rige Zweed daarin, al- riteiten gisteren. De celstraf van tien uit wegens mishan- een overval. Toen zijn iroer op bezoek kwam, ig hen een tijdje jongens wisselden waarna de crimi- leuk naar buiten liep. is aangehouden we ielpen bij een mis- mocht enkele uren ;kken. De leiding van igenis bleef stomver- hter. I >ed bezig «perken CO2 De EU en de meeste y/jf liggen op schema met rken van het schadelij- /3 iroeikasgas. De Euro- nmissie heeft dat giste- U lid. De gemiddelde uit- ■uropa is nu 9 procent 6( iin 1990. Dat is zelfs 1 het zogeheten Kyoto- 8 procent rond 2010. ildioxide) is een van de dat de aarde steeds vordt. e kerstman aar geslagen I stel tieners heeft in 'ranse stad Ales de in elkaar geslagen. De was snoep aan het onder kleine kinderen, ngeren, allemaal rond r, vonden dat ze te loep hadden gekregen, cerstman uitlegde dat ch echt voor de klein- sloegen ze hem in el- rbijgangers wisten de te ontzetten. Die if met blauwe plekken wonden en diende bij een klacht in. test snelle raket II - India heeft gisteren litgevoerd met een ïpersonische kruisra- inaf de grond wordt i De raket, die geza- ïet Rusland is ontwik- het vastgestelde doel telijke woestijnstaat 1, aldus het ministerie isie in een verklaring. ios-raket, genoemd vier de Brahmaputra, bereik van 290 kilo kan een lading van 1300 kilo vervoeren. robot doet leens beter Een nog onverklaard 1 heeft ervoor gezorgd ïimterobot op Mars j^Jel beter presteert. Dat tijdschrift New Scien- ns het blad heeft 'iets de afgelopen tijd :n de Amerikaanse lot Opportunity maakt en afgestoft, werkt de robot weer racht. Enige tijd gele- e helft van de kracht e hevige stofvorming )e twee robots Op en Spirit doen voor nderzoek op Mars. woensdag 22 december 2004 uza president Xozambique IDe regeringskandi- ando Emilio Guebuza lozambique de presi- jiezingen gewonnen, I deze maand werden i. Volgens de definitie- jheeft Guebuza bijna it van de stemmen ge- ijn voornaamste rivaal 1 hlakama, een voorma lenleider, behaalde 32 buebuza volgt zijn iot Joaquim Chissano afgelopen achttien rde in Mozambique. isoverleg r geschorst it vredesoverlg over ^se regio Darfur, dat Mcht van de Afrikaan- plaatsvindt in de e hoofdstad Abuja, is tot januari. Dat staat nenlijke verklaring Wanese regering en de tie de AU gisteren in bracht. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Al 23 jaar loopt Cri- meia de Almeida gerechtelijke instanties plat om opheldering te krijgen over het verlies van haar man, schoonvader en zwager. Zij waren, net als zij zelf, militanten van de Brazili aanse Communistische Partij (PC do B). Begin jaren zeventig vochten zij aan de zoom van de Amazonejungle een guerrilla oorlog tegen het generaalsregi- me. Crimeia twijfelt er niet aan dat de drie in 1973 gedood zijn door het Braziliaanse leger. Maar tot dusver deden de op eenvolgende democratische re geringen niks om opheldering te geven over de naar schatting zeventig rebellen, die na over gave zijn vermoord of doodge marteld. Crimeia: „Ik wil weten hoe ze zijn gestorven zijn en waar ze begraven liggen. Ik mis een stuk van mijn levensge schiedenis." Daarom wil zij inzicht in de mi litaire archieven over de dicta tuur die duurde van 1964 tot 1985. Die archieven zitten tot dusver potdicht. De vorige pre sident Fernando Henrique Car doso tekende vlak voor afloop van zijn mandaat een decreet dat het voor eeuwig geheim verklaren van militaire docu menten over de vuile oorlog te gen links mogelijk maakt. Ook de huidige president Lula - een oud-vakbondsleider, die tijdens de dictatuur korte tijd vast zat wegens het organiseren van stakingen - is bijna niet te por ren om deze zwarte bladzijde in historisch perspectief te plaat sen. „Het openstellen van de archieven is niet de taak van de uitvoerende macht. Een rege ring behoort vooruit te kijken, niet terug," zei hij in oktober nog. Lula deed zijn uitspraak een week na de publicatie van schokkende naaktfoto's van een in 1975 doodgemartelde man. Het staatshoofd toonde zich doof voor de roep van mensen rechtenorganisaties, kerk en linkse parlementariërs dat het nu tijd is dat de waarheid bo ven tafel komt. Politieke inge wijden denken dat Lula bang is de coalitieregering op het spel te zetten. De rechts-Überale PL daarbinnen onderhoudt warme relaties met de legertop. Het leger beschouwt de dicta tuur als een afgesloten hoofd stuk. Generaal Jorge Felix - die binnen het kabinet de porte feuille heeft van Institutionele Veiligheid - wil dat archieven nog om een andere reden dicht blijven: ze bevatten materiaal dat huidige regeringsfunctiona rissen in verlegenheid brengt. Felix: „Heel wat toenmalige gu errillastrijders hebben hun ka meraden verraden. De docu menten verhalen over corruptie en overspel. Informatie die ge zinnen kapot kan maken." Maar de waarheid is ook, dat de militairen bang zijn voor een 'heksenjacht' op oud-collega's. Anders dan in Argentinië en Chili, waar de dictaturen veel meer slachtoffers eisten, klinkt de roep vanuit de Braziliaanse maatschappij om gerechtigheid echter minder hard door. Toch beschikt Crimeia sinds een paar weken over een laatste strohalm. Het Hooggerechtshof bepaalde, dat de archieven open moeten. Lula heeft de uit spraak met tegenzin geaccep teerd. Grote vraag is alleen of geheime documenten daar ook onder vallen. Minister van justi tie Marcio Thomas verzekerde dat de archieven open gaan. „Maar zonder haast en zonder trauma's te veroorzaken", voegde hij eraan toe. Voor Crimeia betekent dat, dat ze nog een paar jaar geduld moet opbrengen. Dan nog is het onzeker of het iets oplevert over haar gestorven geliefden. Op twee plaatsen zijn de afgelo pen week verkoolde resten ge vonden van honderden docu menten over de dictatuur. Ge vreesd wordt dat de gepensio neerde generaals opdracht heb ben gegeven hun sporen uit te wissen. Chicago - Dit zijn de tweelingzusjes Rumaisa (rechts) en Hiba Rah man uit Maywood in de VS. Rumaisa woog bij haar geboorte slechts 243,8 gram en was 24,8 centimeter lang. De kinderen mogen over een paar weken het ziekenhuis verlaten. Volgens haar artsen is Rumaisa het kleinste bab/tje ooit dat is blijven leven. Rumaisa weegt inmiddels 1,2 kilo. Ook met Hiba gaat het goed. Zij was de zwaargewicht van de twee: 567 gram bij de geboorte. Foto: Reuters den haag/gpd - Nederland zwicht niet voor Britse, Japanse en Iraakse verzoeken om na 15 maart nog militairen te houden in het zuiden van Irak. „Iedereen wil dat Nederland zijn verblijf verlengt maar daar hebben we zelf ook een opvatting over", al dus minister Kamp (Defensie) gisteren in een debat met de Tweede Kamer. „En die opvatting is dat we van af 15 maart 2005 vertrekken", benadrukte hij. Binnen zes we ken zijn de Nederlanders dan weg uit de zuidelijke provincie Al Muthanna waar zij de Irake zen helpen de veiligheid te handhaven. Alleen in het uit zonderlijke geval dat de Iraakse verkiezingen, gepland voor 30 januari, worden uitgesteld denkt Nederland na over ver- lenging. Wel wil het kabinet 25 militai ren beschikbaar stellen om on der Navo-vlag veiligheidsfunc tionarissen op te leiden. De Ka mer moet daar nog over beslui ten. Bij een aanslag gisteren op een Amerikaanse militaire basis in de Noord-Iraakse stad Mosul Honden vinden massagraf Zwerfhonden die voortdurend op de dezelfde plek naar botten groeven, hebben dorpsbewoners in het noorden van Irak naar een massagraf geleid. Toen zij zelf aan het graven sloegen, stuitten de bewoners op de resten van ze ker twintig lichamen. Forensische deskundigen gaan het graf onderzoeken. Gegevens over massagraven kunnen wellicht worden gebruikt in de rechtszaken tegen de ver dreven dictator Saddam Hussein en zijn vertrouwelingen. zijn 24 doden en meer dan zes tig gewonden gevallen. Onder de doden zijn 14 Amerikaanse militairen en verder leden van de Iraakse Nationale Garde en burgers uit het Westen die daar werken. Basis Marez ligt in het zuidwesten van Mosul. Rond het middaguur, toen veel mensen op de basis aan de lunch zaten, werd een eettent getroffen. Personeel van Basis Marez ver klaarde al eerder dat hun eet tent een potentieel doelwit voor een aanslag was, omdat dit de enige plek is waar veel perso neel regelmatig samenkomt. Om de eetruimte heen waren betonnen muren gebouwd, maar het dak was niet be schermd. Het Witte Huis liet weten dat de aanslag het democratiserings proces in Irak niet zal ontspo ren. De aanslag in Mosul ge beurde op de dag dat de Britse premier Blair een onverwachts eendaags bezoek aan Irak bracht. In Bagdad sprak hij on der anderen met interim-pre mier Allawi en bezocht hij de kiescommissie die de stembus gang van 30 januari organiseert. Na Bagdad bezocht Blair de Britse troepen in Basra. Zeldzame vorm longontsteking velt soldaten chicago/gpd-rtr - Achttien Amerikaanse soldaten die in Irak actief waren hebben een zeldzame vorm van longont steking. Twee soldaten zijn er al aan gestorven. Hoe de soldaten de ziekte hebben gekregen is een raadsel. Me dici van het Amerikaanse le ger hebben vastgesteld dat de soldaten de ziekte, AEP genoemd, tussen maart 2003 en maart 2004 moeten heb ben opgelopen in Irak. Of er sindsdien nieuwe gevallen zijn opgetreden is onbekend. Wat de bron van de uitbraak is geweest valt ook niet te achterhalen. Alhoewel het maar om achttien gevallen gaat op 183.000 Amerikaanse soldaten die in Irak hebben gediend, maakt het leger zich toch zorgen. AEP komt immers nauwelijks voor. Bij de Iraakse burgers zijn geen gevallen bekend zodat daar ook geen verklaring te vin den valt. In november ont dekten artsen van het Ameri kaanse leger bij 102 soldaten een zeldzame, nauwelijks te behandelen bloedinfectie. Zij hadden die begin 2002 opgelopen. Van hen hadden er 85 in het Midden Oosten en Afghanistan gediend. Destijds stelde het leger in ziekenhuizen extra controles in op infecties. Die hebben AEP echter niet tijdig aan het licht gebracht. gaza-stad - Palestijnen moeten in de Gaza-strook gebruik maken van het strand om zich te verplaat sen. Israël heeft de enige weg langs de kust ge blokkeerd. De regering Sharon wil zich volledig te rugtrekken uit de Gaza-strook, maar kan zijn plan alleen doorzetten met steun van de oppositionele Arbeidspartij. Daarvoor moet een nationale rege ring gevormd worden, en de partij heeft gisteren ingestemd met het akkoord dat onderhandelaars zondag sloten met de Sharons Likudpartij over toe treding tot de coalitie. Wel stelde het Centrale Co mité van de partij de voorwaarde dat Shimon Pe res plaatsvervangend premier wordt. En dat kan nog problemen opleveren: volgens de wet mag Is raël slechts één vice-premier hebben, en de huidi ge vervanger van Sharon, Ehud Olmert, weigert af stand te doen van zijn post. Foto: EPA door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - „Met immense vreugde kan ik u meedelen dat Christian Chesnot en Georges Malbrunot zijn vrijgelaten". De overgeluk kige Franse premier Jean-Pierre Raffarin bevestigde gisteren in de Senaat wat het Arabische te levisiestation Al Jazeera kort daarvoor al had gemeld: Aan de gijzeling van de twee Franse journalisten was na ruim vier maanden gevangenschap een einde gekomen. Het was de langste gijzeling van westerse gevangenen in Irak tot nu toe. Vandaag zouden de beide ver slaggevers al in Frankrijk aan komen, zo deelde een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken mee. Chesnot (37) en Malbrunot (41) werden op 20 augustus samen met hun Syrische chauffeur Mohammed Al-Joundi door ge wapende leden van de groepe ring Iraaks Islamitisch Leger ge vangen genomen. Ze waren toen op weg naar Najaf voor het maken van reportages voor ver schillende Franse media. De chauffeur werd vorige maand in Falluja vrijgelaten. Vrij snel na de ontvoering van de twee journalisten eiste het Islamitisch Leger dat Frankrijk de zogeheten wet op de hoofd doekjes zou intrekken. De wet verbood met ingang van het nieuwe schooljaar het opzichtig dragen van religieuze uitingen op de openbare scholen, zoals islamitische hoofddoekjes, joodse keppeltjes en katholieke kruizen. Frankrijk heeft van het begin af aan geweigerd aan die eis te voldoen. De gijzeling van de beide jour nalisten is door de Franse pers vier maanden lang in het nieuws gehouden, ook al waren er lange periodes bij dat er geen enkele nieuwe ontwikkeling te melden was. Een groot deel van de kranten drukte iedere dag foto's van de beide verslagge vers af met daarnaast het aantal dagen dat de twee waren ont voerd. Over de gezondheids toestand van de twee journalis ten zijn geen mededelingen ge daan. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het tweedaags bezoek van de Russische president Vla dimir Poetin aan zijn goede vriend Gerhard Schroder, de Duitse bondskanselier, is een lucratieve aangelegenheid ge weest. Poetin stelde Schroder (SPD) een 'groot kerstgeschenk' in het vooruitzicht: het Kremlin wil een aanzienlijk deel van zijn schuld aan Duitsland afbetalen. Het gaat om miljarden euro's. En de Duitsers kunnen flinke orders uit Rusland tegemoet zien. Nu het goed gaat met de Russi sche economie - die groeit met vijf tot tien procent per jaar, mede dankzij de enorme vraag naar olie en gas en de hoge olieprijs - willen de Russen voor 2008 dertig miljard euro aan buitenlandse schulden af lossen. Van die schuld is 42,5 procent in Duitse handen. Poetins bezoek werd een ge slaagd 'charmeoffensief. De betrekkingen tussen Rusland en het Westen waren bekoeld na de crisis in Oekraïne waar het Kremlin de zijde koos van de pro-Russische - en van fraude beschuldigde - presidentskan didaat Janoekovitsj. Poetin ver zekerde gisteren de uitslag van de hernieuwde presidentsver kiezing in Oekraïne, zondag, te zullen accepteren. Eergisteren al zei hij dat hij vond dat Duitsland en de EU een bijdrage kunnen leveren aan een normalisering van de situatie in Tsjetsjenië. Tegen demonstranten, die protesteer den tegen de schendingen van mensenrechten door Russische troepen in Tsjetsjenië zei Poe tin, die Russisch-orthodox is: „Ga naar huis. De oorlog is al drie jaar afgelopen. Vrolijk kerstfeest." Kanselier Schroder ligt in eigen land onder vuur wegens zijn vriendschap met Poetin. Critici verwijten de Rus sische president autoritair op treden. Schroder vindt zijn Rus sische vriend echter een 'loep zuivere democraat'. De kanselier vermeed in zijn gesprekken met Poetin heikele thema's aan te snijden. In ruil hiervoor sleepten de Duitsers lucratieve contracten in de wacht. Zo gaat Siemens in Rus land een hoge snelheidsspoor lijn bouwen, die er in 2007 moet liggen, een order van 1,5 miljard euro. Voordat hij Poetin uitzwaaide roemde de kanselier de economische betrekkingen tussen de twee landen. Die zijn volgens Schroder 'enorm goed'. „En dat moet zo blijven." belgrado/anp-dpa-rtr - Het Servische parlement heeft giste ren na een debat van een week een wet aangenomen waardoor de Cetniks, royalistische Servi sche guerrillastrijders tijdens de Tweede Wereldoorlog, eerher stel krijgen. Overlevende Cet niks krijgen ook een pensioen, net zoals oud-partizanen van de communistische ex-presi- dent Tito. De Cetniks van de legendari sche charismatische generaal Dragoslav ('Draza') Mihajlovic vochten in eerste instantie sa men met Tito tegen de Duitse bezetter. Toen de geallieerden Tito gingen steunen, koos Mi hajlovic echter de kant van de nazi's. Na de overwinning van de par tizanen werden Mihajlovic en veel van zijn mannen als verra ders berecht en geëxecuteerd. In het communistische Joego slavië van Tito werden de ex- Cetniks als paria's behandeld. Aan de negatieve beeldvorming droegen tientallen films over WO II bij, waarin de Cetniks worden getoond als bebaarde, bloeddorstige strijders met lang haar die leden van andere be volkingsgroepen de keel afsnij den. Tijdens de Balkanoorlogen in de jaren '90 was Cetnik in Bos nië en Kroatië een scheldwoord voor Servische strijders. Omge keerd gebruikten Servische pa ramilitairen symlMien uit de Cetnik-traditie. Difoleek de af gelopen jaren ook steeds weer tijdens getuigenissen voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Oud-partizanen proteste ren tegen de wet. Volgens hen is Servië het eerste land van Eu ropa waar een beweging van collaborateurs tot antifascis tisch is uitgeroepen. gory - Voor veel oude communisten is Josif Vissarionovitsj Dzjoegasjvili, zoon van een Georgische schoenlapper, nog altijd de grootste held. De wereld kent hem als Josef Stalin, en gisteren werd zijn 125ste geboortedag herdacht. In zijn geboorteplaats Gory ging zijn aanhang met vlaggen en portretten de straat op, en ook bij zijn graf tegen de Kremlinmuur in Moskou werd de sovjetdictator herdacht. Ove rigens zonder dat er een woord werd gerept over de vele miljoenen sovjetburgers die Stalin liet vermoor den of deporteren, wat vaak op hetzelfde neerkwam. Toch zouden veel Russen terugverlangen naar een sterke man als Stalin: volgens een recente opiniepeiling 16 procent van de bevolking. 21 Procent noemde Stalin een wijs man en slechts eenderde noemde hem een 'wrede en inhumane' tiran. Foto: EPA brussel/anp - Enkele maanden na de sociale onrust in Neder land maakt ook België zich op voor een periode van demon straties en stakingen. Gisteren demonstreerden tussen de 40.000 en 50.000 vakbondsle den in Brussel. Aanleiding is de dreigende mislukking van het centraal overleg over lonen. In België draait de economie beter dan in Nederland. De werkne mers willen dat vertaald zien in loonsverhogingen. De werkge vers stellen echter dat de con currentiepositie van België niet sterk genoeg is voor hogere sa larissen, mede door de dure eu ro. Bovendien is er een conflict over het 'brugpensioen', de VUT. De bonden willen niet dat daaraan getornd wordt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7