edicijn Pharming Dedgekeurd in VS Goed nieuws 0 euw glasvezelnet voor instellingen en gemeente n Noordzee blijft open voor kabeljauwvangst s biotechbedrijf ziet schip met geld komen Leidsch Üs Dagblad -K AOW Kamer maant tot spoed met kilometerheffing Jachttijd ■Air, 5Alicia lijkt sprekend op prinses Irene en Margriet Extraatje voor 85.000 ouderen Bus staat in Lisse WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Top 40 Aller Tijden voor reclamespot REGIO Flats aan Zijldonk en Merendonk grondig vernieuwd tWisselvallig .eiden krijgt een nieuw ter waarde van 1 euro. Het netwerk ingelegd ten behoeve I gemeente Leiden, de iteit Leiden, het ROC en hijk werkende organisa- F-net. De vier partners niervoor gisteravond in het Leidse stadhuis de Stichting Leidse Infrastructuur Bunde ling (SLIB) op. In de nabije toe komst moet het netwerk verder worden uitgebreid voor het Leidse basis- en voortgezet on derwijs, maar de onderhande lingen hierover lopen nog. Het nieuwe netwerk krijgt een lengte van 25 kilometer en moet alle instellingen van de vier partners ontsluiten. De aanleg is hoognodig, bleek gis teren na de ondertekening van de stichtingsakte. Het wiskun- de-instituut LIACS bijvoorbeeld is via slechts een enkele glasve zelkabel met de buitenwereld verbonden. Ook de verbinding tussen het Stadsbouwhuis en het stadhuis is minimaal, terwiji het Cen trum voor Werk en Inkomen en de brandweer het helemaal zonder glasvezel moeten doen. De afgelopen jaren is er al flink gegraven in de Leidse grond, onder meer door het inmiddels failliete KPNQwest en Casema. Deze kabels vormen echter geen netwerk, waardoor de vier partners er weinig aan hebben. Hoewel de samenwerking offi cieel nog ondertekend moest worden, is 20 procent van het nieuwe netwerk al aangelegd, onder meer tijdens de herbe strating van de Pieterswijk en het Steenschuur. De rest van het werk wordt uitgevoerd door de Nederlandse Kabelmaat schappij (NKM), begint ko mend voorjaar en duurt 26 we ken. Het college van B en W zegt lo pende contracten voor glasve zelkabels met bedrijven als KPN op. Hierdoor blijven de kosten voor Leiden nagenoeg gelijk. Verdere besparing ontstaat doordat alle gemeentelijke instellingen straks met hetzelfde financiële softwarepakket Decade kunnen werken. fed Simons •en nieuw medicijn van e biotechnologiebedrijf dat helpt tegen een wellingsziekte - is >urd voor de Ameri- larkt. Daardoor ver- t bedrijf, dat sinds zijn g in 1989 voortdurend teft gedraaid en dat in bijna failliet ging, een end 2005. Francis Pinto rekent liljoen euro. In de ja- loopt het grote let geld binnen. Voor cht hij al een omzet ljoen euro en uitein- :en miljard euro haal- I oprichting van het Bio Park in 1984 hebben de estigde bedrijven hon- niljoenen euro's in de l van nieuwe medi cijnen geïnvesteerd. Pharming - bekend van Stier Herman - is het eerste Leidse biotechbedrijf dat 'de eindstreep haalt' en werkelijk geld gaat verdienen. Het medicijn van Pharming is effectief tegen de erfelijke zwel lingsziekte angio-oedeem. Het draagt nu nog de werknaam 'Cl-inhibitor', maar het bedrijf komt 'binnen enkele weken' met een merknaam. Patiënten met angio-oedeem krijgen spontaan zeer pijnlijke zwellin gen in vooral de buik en het ge zicht. Patiënten kunnen stikken als een zwelling ontstaat in de keel. Het middel van Pharming wordt tijdens een aanval - in het ziekenhuis - toegediend met een injectie. Verlichting treedt op na een kwartier en na twaalf uur is de patiënt weer de oude. De verrassend korte her- steltijd maakt een poliklinische behandeling mogelijk. Tot nu toe duurde een ziekenhuisop- (advertentie) ht aan onze lezers en adverteerders Zaterdag 25 december (Kerstmis) verschijnt het Leidsch Dagblad niet. De krant van vrijdag 24 december wordt uitgevoerd als een zaterdageditie. Zaterdagabonnees ontvangen daarom volgende week hun krant op vrijdag. De sluittijden voor advertenties voor de krant van vrijdag 24 december en maandag 27 december zijn gewijzigd. Voor informatie daarover kunt u bellen met (071) 5356300. Voor opgave van rubrieksadvertenties belt u (072) 5196 868. COMMENTAAR <RAN t het jlAoi -1 L en 19' meerden moeten in de zelf AOW-premie gaan Dat is de enige manier imene oudedagsvoor- betaalbaar te houden. -Jelekte idee van vakbon- kgevers en kroonleden Sociaal Economische •r de Tweede Kamer de prullenbak ver- 'n reactie is voorbarig, ige 65-plussers nau- hebben om kerstca- •r hun kleinkinderen te er ook knarren' isioen heb- een hoog :n-gevoel. hen mag so- verwacht name gemiddeld vier dagen. Pharming telt nu 45 werkne mers en wil in 2005 'voorzichtig gaan groeien'. Voorlopig mikt Pinto op een verdubbeling van het aantal werknemers. Het be drijf verhuist daarom in 2005 of 2006 naar het 'Beagle'-gebouw aan de Darwinweg, naast Natu- ralis. De komst hiervan was in 2002 al aangekondigd, maar het kon bij gebrek aan huurders niet worden gebouwd. Een an dere huurder is biotechbedrijf Microsafe. Pharming ziet Leiden als cen trum voor onderzoek en ont wikkeling. „De kwaliteit van de Leidse onderzoekers is onge ëvenaard", zegt topman Pinto. „Daarom willen we hier blijven." Pagina Ri: 'Pharming opnieuw wereldmarktleider' den haag/anp - Een ruime meerderheid in de Tweede Ka mer wil nog deze kabinetspe riode, dus voor 2007, een begin maken met de invoering van een kilometerheffing. Een mo tie van een opmerkelijke coali tie van PvdA en WD kreeg gis teren brede steun. Minister Peijs (verkeer) wilde tot nu toe wel een plan voor het beprijzen van het autorijden uitwerken, maar het uiteindelij ke besluit overlaten aan haar opvolger. Eind november, toen de motie op tafel kwam, liet ze echter weten dat ze 'het oordeel aan de Kamer wilde overlaten'. Anders gezegd, ze zou het voor stel uitvoeren. Een door Peijs in het leven ge roepen werkgroep, geleid door oud-ANWB-directeur Nouwen, komt dit voorjaar met een ad vies voor rekeningrijden. wiERiNGERMEER - In de weken voorafgaand aan Kerstmis wordt er in de Wieringermeer volop gejaagd. Niet op alle diersoorten overigens. De flora- en faunawet zegt dat alleen mag worden gejaagd op hazen, fazanten, konijnen, houtduiven en eenden. En dan nog alleen in bepaalde maanden. De jagers zijn niet erg geliefd bij het grote publiek, maar met de kerst wordt daarentegen wel veel wild gegeten. In Neder land worden volgens opgave van de jagersvereniging jaarlijks ongeveer 220.000 hazen en 120.000 fa zanten geschoten. Het gaat hierbij om vooraf vastgestelde aantallen, die niet mogen worden overschre den. Foto: ANP/Koen Suyk j"d. I- he 1Veev< werd ingevoerd in de Tg, toen menig arbei- ;t eind van zijn werk- nauwelijks een pen- 1:k te hebben opge- et is een verzekering (omensverlies vanaf 65 zoals bij elke verzeke- rdt er bij het passeren :enis uitbetaald, ;eïncasseerd. Toch is er te zeggen voor het idee Sociaal Economische pensioenen zijn de af- decennia gigantisch door het groeiend 'erdieners is de oude dag van de babyboomgeneratie behoorlijk gegarandeerd. De collectieve oudedagsvoorziening wordt betaald door de werken den, die een percentage van hun inkomen in de AOW-kas storten. Wil de AOW blijven bestaan, dan moeten er óf meer mensen aan het werk gaan, óf de werkenden moeten meer gaan betalen, óf de AOW-gerechtigden moeten zelf gaan meebetalen, redeneert de SER terecht Politiek Den Haag durft de pre mieheffing niet aan. De AOW heeft daar onge veer net zo'n beladen klank als de aftrekbaar heid van de hypotheek rente. Dat is onzinnig. Maar er is wel veel voor te zeggen om een andere manier te kiezen om de AOW betaalbaar te houden. Het is principieel een beetje mal om premies bij ge pensioneerden te innen. Bij een inbraakverzekering wordt im mers ook geen premie geheven bij de 'slachtoffers'. Veel beter is het de echt hoge pensioenen wat meer te belasten. Dat ontziet de mensen die alleen een klein AOWtje hebben en doet recht aan het beginsel dat iedereen naar draaglaacht bijdraagt aan de collectieve voorzieningen. Peter de Vries (advertentie) Goed nieuws voor wie de hele week geabonneerd is op het Leidsch Dagblad: uw abonnement wordt vanaf 1 januari niet duurder. Reden genoeg dus om ook in het nieuwe jaar het Leidsch Dagblad te lezen en zo op de hoogte te blijven van wat er landelijk en regionaal gebeurt. Bent u nog geen abonnee? Bel dan gratis 0800 - 1711 voor een (proef)abonnement! Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. brussel/anp - Delen van de Noordzee gaan niet dicht voor kabeljauwvissers. Onder de EU- ministers van visserij bleek gis teren geen meerderheid voor dit voorstel van de Europese Commissie. Het protest kwam vooral uit landen met veel ka beljauwvissers, zoals Engeland en Denemarken. Ook Neder land zag vooral nadelen: slui ting zou er slechts toe leiden dat de vissers elders meer gaan vangen. De ministers kijken nu naar al ternatieve maatregelen om de bedreigde kabeljauw beter te beschermen. Voorstel is om ka beljauwvissers twee dagen per maand minder te laten varen op de Noordzee en veel andere zeeën. Ook zou de controle flink scherper worden: inspec teurs gaan minstens een op el ke vijf aankomsten controleren. Kabeljauw is flink afgenomen in de Europese zeeën. De soort herstelt zich momenteel lang zaam. Milieuorganisatie Green peace vindt het „zeer onhan- riiswijk/anp - Weekblad Week end publiceert vandaag foto's van Alicia, de buitenechtelijke dochter van prins Bemhard. Ook maakt het blad de achter naam en andere persoonlijke informatie over de Amerikaanse bekend. Dat heeft hoofdredac teur M. van der Linden gisteren gezegd. De Rijksvoorlichtings dienst weigert commentaar. Prins Bemhard heeft het be staan van Alicia en zijn andere buitenechtelijke dochter, de 37- jarige Fran^aise Alexia, onthuld in een serie vraaggesprekken met De Volkskrant die pas na zijn dood mochten verschijnen. Beide dochters delen in de erfe nis van de prins. Alicia is volgens Weekend hoofdredacteur Van der Linden in mei 1954 geboren en lijkt sprekend op de prinsessen Ire ne en Margriet. Ze is tuinarchi tect en woont in een villa in een middelgrote plaats in Califor- nië. De hoofdredacteur onthul de in het programma RTL Bou levard dat Von Bielefeld de ach ternaam is van Alicia. Ook zei hij dat Weekend de vrouw heeft gesproken, maar dat dit gesprek pas volgende week in het blad verschijnt. Bernhard was terughoudend over Alicia. In de interviews met De Volkskrant zei hij: „Ze moet met rust worden gelaten." Van der Linden vindt dat onzin. „Dat is niet aan de prins. Zijn dochters zijn nieuws en hij heeft zelf de knuppel in het hoenderhok gegooid in zijn vraaggesprel&en met De Volks krant." Het weekblad kondigde voor volgende week een vervolgre- portage aan over Alicia. „Daar staat onder meer een aantal re acties van betrokkenen aan het hof in", aldus Van der Linden. den haag/anp - Ouderen met alleen AOW of een klein aanvul lend pensioen krijgen komend jaar 108 euro extra op hun bankrekening bijgeschreven. Daar heeft de Tweede Kamer gisteren toe besloten. Bejaar den krijgen door de nieuwe re geling jaarlijks 36 euro extra, uitgekeerd door de Belasting dienst. De maatregel wordt met terugwerkende kracht tot 2003 ingevoerd. Dat betekent dat men nu in totaal 108 euro van de fiscus terugkrijgt (over 2003, 2004 en 2005). Naar verwach ting komen 85.000 bejaarden voor de regeling in aanmerking. Minister De Geus (sociale za ken) heeft zich lang tegen het plan verzet. De nieuwe regeling gaat naar schatting 14 miljoen euro per jaar kosten. De ouderenbonden hebben te leurgesteld gereageerd. Ze vin den het bedrag te laag en de groep die ervoor in aanmerking komt te klein. De redactie van Krant in de Bus heeft Lisse vandaag uitgekozen als standplaats. Wie opmerkin gen, vragen of klachten heeft, meldt zich vanaf tien uur in het winkelcentrum in Lisse. De bus staat in het Blokhuis, in de buurt van C&A. Veel doden bij aanval op VS-basis mosul - Bij een aanslag op een eettent in een Amerikaanse le gerbasis in Mosul zijn 24 doden en minstens 60 gewonden ge vallen. De aanslag is opgeëist door het Leger van Ansar al- Sunna. Deze militante groepe ring pleegde eerder bloedige aanslagen. Mosul, de derde stad van Irak, is na de Ameri kaanse aanval op Fallujah over spoeld met soennitische strij ders, waardoor het al weken onrustig is in de stad. Pagina Buitenland Trompetgeschal tegen spreekkoor Amsterdam - Ajax en het Am sterdamse gemeentebestuur willen theater, drums en trom petgeschal als instrument ge bruiken om kwetsende spreek koren in de Arena tegen te gaan. Ze zijn in gesprek met theatermaker Jos Zandvliet. Hij hoopt in februari al een optre den te mogen verzorgen tijdens de wedstrijd Ajax-ADO Den Haag, in het lege vak in de Are na. De Haagse supporters zijn niet welkom na de kwetsende spreekkoren van september, de vriendin van Ajacied Rafael van der Vaart, Sylvie Meis, werd uit gemaakt voor hoer. Miljoenenbuit na bankroof Belfast Belfast - Bankrovers hebben miljoenen buitgemaakt bij een overval in het centrum van het Noord-Ierse Belfast. Volgens de Britse zender SkyNews gaat het om maar liefst 30 miljoen Britse pond (44 miljoen euro). De buit is zo groot omdat de bank geld distribueert aan alle filia len van de Northern Bank.De politie houdt er rekening mee dat bendeleden in de nacht van maandag op dinsdag al enkele hoge functionarissen van de bank in hun eigen huizen heb ben gegijzeld om informatie over de kluis los te krijgen. dig" dat de Noordzee niet deels dichtgaat voor kabeljauwvis sers. „Kabeljauw krijgt meer en betere eitjes naarmate ze groter wordt. Die 'big mama's' kun je alleen beschermen door gebie den af te sluiten. Want anders zitten de grote exemplaren juist als eerste in de netten", zegt medewerker Gertjan Gast van Greenpeace. Hij vreest dat „de ellende voor de kabeljauw zo nog jaren voortsukkelt. Ook voor ansjovis wil de EU toch geen zeegebied sluiten. Dat leidde tot grote vreugde bij de Spaanse delegatie. Voorstel is om 30.000 ton te vangen. Wel moet er een langetermijn-her- stelplan komen. De visserijmi nisters zijn in Brussel begonnen aan een marathonzitting over de visvangst in 2005. Minister Veerman (visserij) leidt de ver gadering, omdat Nederland de huidige EU-voorzitter is. De vis soorten die voor Nederland be langrijk zijn, tong en schol, zijn nog grotendeels buiten schot gebleven. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken vooi 9,75 Bl Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM V Adres: Postcode/Plaats: Telefoon:(Lvov ln—mummh) Geboortedatum: e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711 E mail lezersservicee>hdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch I-I'* Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1