SCHRIJVENDE LEZERS Uitbesteden van straatwerk is in Leiden al tientallen jaren schimmige bedoening Het leven in Leiden-Noord kan één groot tamtamfestival zijn Advies van personeel Werkhotel in de wind geslagt Hoe durft Mart Smeets de familie Bockweg op te zoeken? Leiden is juist een nette winkelstad 'Muurtje-strijders' voeren goede strijd Bereikbaarheidsniveau terug bij de jaren vijfti Wie doet straks de dakwerkzaamheden van firma De Nie? Bernhard mocht zijn bene Lelden: graag op tafel ter ruste leg£ Leiden een 'sintvriendelijke gemeente' WOENSDAG 22 DECEMBER 20< éven wil ik reageren op de artikelen over Leiden als winkelstad. Robert Strijk zegt in het leidsch Dagblad dat geen enkele ondernemer zo maar een veegploeg op straat stuurt. De winkelstra ten zijn rommelig en vies. Éekijk de foto maar, er ligt geen papiertje op straat. Elke avond na zes uur wordt de gehele Haarlemmerstraat ge veegd. Elke dag weer! Dank zij de mannen van de ge meente! De straat ziet er echt netjes uit. Niet leuk voor zon schoonmaakploeg dit negatieve geluid steeds te moeten horen. Ook niet leuk voor de winkeliers, die met veel liefde voor hun zaak hun best doen. (Het zou wel heel fijn zijn als het winke lend publiek hun kauwgum niet meer op staat zou gooi en, dit krijg je er namelijk niet meer af.) Als er steeds weer van die negatieve geluiden in de krant staan denken de men sen ook dat het zo is. En wat het Aalmarkt project betreft, prima. Maar denk niet dat daar aantrekkelijke privé za ken in gaan zitten. Het wor den vast weer landelijke ke tens. Als de consumenten meer bij de speciaalzaken zouden kopen, hadden zij meer bestaansrecht en zou den er meer jonge mensen een eigen ('trendy') zaak be ginnen. Helaas, men vindt het leuk die zogenaamde Leuke winkeltjes met nadruk op 'tjes', maar men moet er wel willen kopen, anders wordt het toch weer veel van hetzelfde. De grote ketens. Wat de feestverlichting be treft. Jaren lang hebben de kleinere winkeliers met een enkele groten de feestver lichting betaald. Maar de meeste filiaalzaken laten het de laatste jaren afweten wat betalen betreft. Waar nu over gesproken wordt, werd 35 jaar geleden ook over ge sproken. Vooral meer betaal bare parkeerruimte zou wenselijk zijn. Ik wens ieder die zich voor de stad inzet dan ook veel wijsheid en een creatieve geest toe. En vooral daadkracht. Karin Wisse, Leiden. De klachten die door een stratenmakersbedrijf zijn geuit over het opdracht ver strekken aan maar enkele vaste bedrijven zijn niet nieuw. In 1968/1969 was ik werkzaam bij een toen klein en thans gerenommeerd bureau in de financiële dienstverlening. Ik deed daar onder andere admini straties van diverse kleinere stratenmakersbedrijven. De loonadministratie werd elke week handmatig op basis van netto weeklonen, naar bruto uitgerekend op de loonstroken, die elke week door de diverse stratenma kersbedrijven werden opge haald. Tijdens die contacten was toen al duidelijk dat er spra ke was van uitsluiting van deze bedrijven door de ge meente Leiden. De geruch ten deden zelfs de ronde, dat de gemeente Leiden toen nogal wat betalings achterstand had bij de grootste uitvoerder(s) van straat- en rioleringswerk zaamheden, die daardoor zelf zouden aangeven, wel ke straten aan de beurt wa ren voor herbestrating! De prijzen konden daardoor natuurlijk ook nauwelijks concurrerend genoemd worden. Of dat verhaal uit jaloezie de wereld in werd gestuurd of werkelijkheid was, kunnen alleen de gemeente en de desbetreffende onderne mingen) bevestigen. Feit is wel dat een aantal bedrijven 35 jaar geleden al probeerde op een eerlijke wijze aan werk voor de gemeente Lei den te komen, maar steeds geweerd werd. Het wordt de hoogste tijd dat ook de gemeente Leiden een soort ISO-certificering verwerft, zodat alle werkwij zen en procedures op pa pier vastgelegd zijn. Hier door kan onder meer duide lijk worden op welke wijze de gemeente Leiden goede ren en diensten inkoopt en aan welke eisen een leve rancier moet voldoen om in aanmerking te komen voor opdrachten. De overheid (in dit geval de gemeente Leiden) zou elk jaar een openbaar overzicht moeten maken van de door haar in te kopen goederen en diensten, bijvoorbeeld aan de hand van een jaar plan, dat elke directie zou moeten hebben. Elke leve rancier moet daardoor een gerede kans maken op ge meentelijke opdrachten. Wie weet kan dit de belas tingbetaler ook een behoor lijke duit schelen. ThJ. Valk, Leiden. Ik lees hier in Canada regelmatig het Leidsch Dagblad op het internet en voor namelijk het nieuws uit de Duin-en Bollen streek. Toen ik vandaag de nieuwskop 'Muurtje-strijders naar rechtbank' zag staan, dacht ik meteen aan Noordwijker- hout. Als ex-Noordwijkerhouter, sinds 1978 wo nend in Canada, is 'Het muurtje', 'De steeg', en 'De Witte kerk' synoniem aan 'Het Centrum' van Noordwijkerhout. Het Muurtje hoort net zoveel bij de Witte Kerk, als dat de Witte Kerk hoort bij Noordwij kerhout. Afbraak van het Muurtje is een afbraak van een historisch monument. Je dempt toch ook geen gracht rondom een kasteel, of as falteert een deel van een kasteeltuin voor een parkeerplaats? Leo van Noort, Langley, Canada. Ik ben een jonge vrouw van 25 jaar en woon in Katwijk. Dat is iets wat ik nog wel eens moet uitleggen, of verdedigen zo je wilt. Vooral hippe, grootsteedse leeftijdgenoten vragen zich re gelmatig af wat ik daar toch te zoeken heb. Ik vertel dan altijd dat Katwijk heel centraal ligt en dat ik zo in Den Haag of Am sterdam ben. Ook zeg ik - en dat is mijn grootste troef - dat dit gebied van de Randstad zo verstedelijkt is, dat Leiden en Katwijk aan elkaar gegroeid zijn, dat je bijna kunt spreken van één grote stad en dat alle voorzieningen in Leiden uitste kend met het openbaar vervoer te bereiken zijn. Maar dat is niet meer zo. Met het intreden van de nieuwe dienstregeling van busmaat schappij Connexion is in Kat wijk het bereikbaarheidsniveau van de jaren vijftig terugge keerd. Katwijkers die met bus en trein naar hun werk reizen en op tijd moeten beginnen, konden vroeger al voor zessen op het station zijn. Nu mogen ze blij zijn als ze daar voor ze ven uur aankomen, want de eerste bus uit Katwijk gaat pas om 6.28 uur. Lastig, als je een bepaalde trein moet halen om naar je werk te gaan. 's Avonds is het niet veel beter. De laatste bus uit Leiden ver trekt niet meer om 0.30 uur, maar ruim een uur eerder. Als ik naar huis wil, moet ik zorgen dat ik om 23.20 uur paraat sta op Leiden Centraal. Een avond je naar de kroeg? Dat wordt vanaf 23.00 uur zenuwachtig op mijn horloge kijken. De late film? Niet meer haalbaar. Het theater? Ik zal voortaan maar vragen om een plaatsje vlakbij de uitgang zodat ik, indien no dig, voor het einde van de voor stelling de zaal kan verlaten. De reden voor deze beperkin gen is eenvoudig: geld. Voor Connexxion is het niet rendabel om de vroege en late buslijnen tussen Leiden en Katwijk in de lucht te houden. Over alterna tieven valt niet te praten. Een ideetje: vanaf 22.30 uur 's avonds de bus naar Katwijk eens per uur laten rijden. Die van 23.00 en 0.00 uur zou je dan kunnen schrappen - dat scheelt twee ritten - en dan wel de laatste bussen van 23.30 en 0.30 uur handhaven. Maar busmaatschappij is niet te murwen. Te weinig mensei maken gebruik van de lijn, het nu eenmaal, wij moete ook nog wat aan verdienen laas mevrouw. Van de gemeente Katwijk h Connexxion niet veel te v Meer dan een notaatje waa staat dat de gemeente de v ging van de dienstregeling betreurt, heeft zij niet te bi Dat is teleurstellend, want deze manier voldoet de ge meente niet aan de plicht ervoor te zorgen dat Katwij Leiden goed en gemakkelij! kunnen bereiken met het (X baar vervoer. Het zou beten" als de gemeente Katwijk erl Connexxion en de provindB Zuid-Holland, de opdrach® ver van Connexxion, serie J zou aandringen dat de wij* wordt teruggedraaid. Daaifl valt ook te denken aan eenB nanciële bijdrage van Katvfl aan het in stand houden vi oude dienstregeling. Ga met de auto, of neem e taxi, is een voor de hand li de reactie. Maar zo simpel het niet. Ten eerste: taxi's hemeltergend duur. Ten tv de: niet iedereen heeft een to, en er zijn situaties denk waarin je niet kunt of wilt rijden. Bovendien gaat dez stelling voorbij aan het ess ele punt: voorzieningen di Katwijk niet aanwezig zijn, moeten op redelijke tijden reikbaar zijn met het open vervoer. Leiden biedt nu e maal voorzieningen die K; niet of in mindere mate he bioscoop, station, schouw cafés, restaurants enzovoc Conclusie: het is een schai Volgens mij heeft een inwi van pakweg Appelscha bet mogelijkheden om in Groi gen te komen dan ik van e naar Leiden. Het klinkt mi schien wat pathetisch en o dreven als ik zeg dat ik me inwoner van Katwijk, op h moment wat geïsoleerd en gesneden voel, maar zo is wel. En mijn hippe grootst se leeftijdgenoten? Voor h< het duidelijk: ik moet verh zen. Dorine van Ke; Tegen personeelsleden van firma De Nie is gezegd zoals blijkt uit het Leidsch Dag blad van zaterdag 11 december, dat Energiq zich niet gaat toeleggen op dakwerk zaamheden omdat dat niet in hun takenpakket zou passen. Dan rijst bij mij de vraag hoe Energiq dan denkt door te kunnen gaan in de filosofie van de firma De Nie, aangezien de dakafdeling een belangrijk onderdeel was van de werkzaamheden van firma De Nie. F. van der Kaay, In het Leidsch Dagblad van 14 december stond een verslag van het werkbezoek van de heer De Graaf, minister bestuurlijke vernieuwing en koninkrijksrela ties, aan Leiden. Beschreven werd een discussie met buurt bewoners over integratie en de onderlinge verhoudingen tus sen allochtone en autochtone bewoners. Met belangstelling heb ik tijdens de middag ken nisgenomen van de verschillen de standpunten. In het artikel in het Leidsch Dagblad valt mij op dat het nogal eenzijdig is be licht vanuit de Marokkaanse deelnemers. Anderzijds maakt het duidelijk dat de mensen die in het ver slag aan het woord komen slechts negatieve opmerkingen maken en nadrukkelijk in de slachtofferrol kruipen. Reden waarom het ;Zij-Wijgevoel' nooit zal verdwijnen. Het 'wie ben ik-syndroom' wordt telkens aangevoerd zonder dat duide lijk wordt hoe dat komt en hoe je er vanaf komt. Is het een ver wijt? Zo ja, aan wie? En wie moet het oplossen? „Een Marokkaan vraagt de Ne derlandse gemeenschap zich meer open te stellen voor religi euze uitingen." Waarom zou ik? Lost dat iets op? Lieve Marok kanen, beleid uw geloof van harte, maar breng een onder scheid aan tussen kerk en staat. Verder helpt het niet om nader tot elkaar te komen door de dis cussie over de beleving van de islam te koppelen aan de uit wassen van radicalisering. Kop pel het los. Beleid uw geloof en verwerp en bestrijd radicalise ring. Verder ben ik van mening dat er gestopt moet worden met Ayaan Hirsi Ali de schuld te geven. Zij is niet de eerste die vormen en onderdelen van de islam bekritiseert! Waarschijn lijk wel de enige die gehoord kan worden als ervaringsdes kundige. Als je wilt, ga tegen haar in met inhoudelijke argu menten, toon aan dat zij het verkeerd ziet, maar houd op met je beledigd te voelen. In het artikel is ten onrechte geen aandacht voor de inbreng van andere buurtbewoners. De ze buurtbewoners, de zoge naamde 'wijkbaronnen', zijn nogal wars van de 'Zij-Wijbena- dering'. Zij hebben het liever niet over allochtonen of au tochtonen, dat zal hen een worst wezen, je bent buurtge noot, dat telt. „Beste buurtge noten, stop met al die zelforga nisatieclubjes, kom helpen in je wijkvereniging, samen met ons zij aan zij." Deze oproep, naar mijn hart, vanuit de wijk mis ik in het verslag. Nog een: „Het is zo jammer dat de imam geen Nederlands spreekt en verstaat, ik zou zo graag met hem van man tot man overleggen over onze buurt, zonder tolk erbij." Volgens mij kan het leven in Leiden-Noord één groot tam tamfestival zijn als iedereen eens ophoudt te mauwen en eens aanpakt en bewoner wordt van de buurt zonder au tochtoon of allochtoon te zijn. Houd op met in de kramp te schieten als er verschillen zijn, die zijn er, niet wegpoetsen. Ja, er wordt gediscrimineerd. Nee, dat is niet goed, maar laat je niet leiden door een stelletje klojo's. Kijk wat er in positieve zin aan kan worden gedaan en draag daar zelf je steentje aan bij. Creetje van Gruting-Wijnhold, Leiden. Volgens een onderzoek van de Vereniging tot Behoud van Sin terklaas bekleedt Leiden de ne gende plaats in Nederland als het gaat om de gastvrije ont vangst voor de bisschop uit Spanje. Dat is leuk om te mer ken. Inderdaad bezoeken dui zenden kinderen de jaarlijkse intocht van de sint op de Bees tenmarkt en zijn ruim 9000 kin deren bij sint op bezoek ge weest in zijn huis in de Waag. De vereniging tot Behoud van Sinterklaas haalt aan dat in veel plaatsen het grootwinkelbedrijf niet meebetaalt aan de sinter klaasactiviteiten in de stad. Als organisator van het Huis van Sinterklaas hecht ik er daarom waarde aan te zeggen dat dit in Leiden gelukkig anders is. Juist V&D, maar ook Douglas en de Hema ondersteunen dit initia tief van harte. Etaleurs van deze bedrijven hebben actief gehol pen bij de tijdelijke inrichting van het logeeradres van de goedheilig man. In uw kranten bericht stond dat een groot deel van de filiaal winkels 'meelift ge drag' vertoont. Dit is helaas waar en inderdaad een doorn in het oog van de lokale mid denstand. Maar het geldt in Lei den dus net niet voor degenen die werden aangehaald in uw krantenartikel van 29 novem ber. Namens het Centrummanage ment Leiden, Robert Strijk, Leiden. Ik heb ook altijd de neiging bij vermoeidheid met de benen op tafel heerlijk uit te rusten. Daar om las ik met veel genoegen het artikel in het LD over het speci ale 'Bernhard-tafeltje' in Miner va, geschonken door de prins. Als aanvulling daarop geef ik mijn ooggetuigenverslag. In de jaren vijftig of zestig be zocht het koninldijk paar Lei den. Het bezoek eindigde in de Burgerzaal. Ten aanschouwen van alle genodigden - onder wie ondergetekende - legde de prins zijn benen op de tafel die vóór hem stond. De chef van de afdeling onderhoud gebouwen van Gemeentewerken, de heer Voorbach schoot toe en zei iets wat wij uiteraard niet vers den. De prins 'gehoorzaal en trok zijn benen terug. Achteraf bleek dat de heer Voorbach, zich terecht vei woordelijk voelend voor h kostbare meubilair, de pri op gewezen had dat het h een speciale tafel betrof. 1 prins heeft later tegen de 1 gemeester, de heer Van Ki schot, gezegd dat hij het v woordelijkheidsgevoel functionaris kon waarden maar dat zijn echtgenote door het overladen progra vermoeid waren. I.E. Batei Oegs! Bij deze willen wij even reage ren op het artikel van 26 no vember omtrent het werkhotel. Als eerste reageren wij op het artikel van Frank Koster. Er wordt geschreven dat er niet genoeg gekwalificeerd perso neel is. Maar alle medewerkers komen nagenoeg uit de crisis opvang, maatschappelijk werk, psychiatrie en technische oplei dingen of hebben leidinggeven de capaciteiten. Om die reden zijn we allemaal aangenomen op kwalificatie. Wij hebben Frank Koster maandelijks uitge nodigd aanwezig te zijn tijdens onze maandelijkse briefing, maar hij heeft daar nooit ge hoor aan gegeven, ook niet tij dens ernstige gebeurtenissen zoals zelfmoordpogingen, ern stig drugs- en alcoholmisbruik en het dealen van drugs en psy chische problemen van bewo ners door gebrek aan zinvolle dagbesteding. Wij hebben in onze dagelijkse rapportages duidelijk weerge geven wat er hier allemaal plaatsvindt, maar er is nooit de moeite genomen ondanks onze adviezen dit voor waar aan te nemen. Daarnaast hebben wij de heer Arthur van der Linden, wijkagent van bureau West, meerdere malen geconsulteerd om hem uit te leggen wat er gaande is in zijn wijk. Wij von den het onze plicht om hem hierin te briefen, hoewel het de plicht van de heer Koster en de directie was om dat te doen. Koster heeft zich er nooit mee bemoeid. Ook de ad interim Saskia Trimbos heeft zich nooit met de rapportages bezigge houden. Zij heeft zich zelfs nog nooit voorgesteld aan de bewo ners, hoewel zij toch inzicht had in gevoelige informatie omtrent de bewoners. De rol van Koster is onduidelijk. Het enige wat wij in het afgelo pen jaar van hem zagen, was een artikel in de Volkskrant, waar hij zich als strateeg profi leerde. Deze strateeg heeft een jaar de kans gehad om in te grijpen. Nu het te laat is, zalft hij de zaak met een slechte di recteur. Dit was al in maart door ons aangegeven. Ook vindt Koster dat welzijns werkers met een snelle at naar het werk moeten koi Het Werkhotel is onder z strategie bijna failliet, 251 ners zijn gedupeerd, de v trouwe medewerkers staa straat en gaan hun laatste dienst ook met de bus of 1 de fiets naar huis. Zonder scheidshand. Enige weken geleden beschreef Mart Smeets in zijn column in het Leidsch Dagblad een be zoek aan de familie Bockweg in Miami en verwijst hierin naar de eredivisietijd van BS Leiden, toen Parker Leiden, eind jaren zeventig. H^t is in de Leidse basketbal- wereld een publiek geheim dat Snieets niet bepaald iets had met Leiden en omgekeerd Lei den ook weinig met Smeets. Hij liet nooit na de Vijf Meihal een stoomketel of woorden van ge lijke strekking te noemen en, hoewel Parker Leiden de hoog ste toeschouwersaantallen had in de eredivisie, ging zijn voor keur bij voortduring uit naar vooral Den Bosch en Amster dam. Terug naar het artikel, waarin hij een woordgebruik hanteert waar ik erg boos over kan wor den. De pedanterie druipt er vanaf; wellicht lees ik - als ex- voorzitter van Parker Leiden - door een gekleurde bril, maar dan nog. De sponsor Robert Bockweg wordt direct aange duid als een 'een op het oog heel nette man'. De wedstrijden in de Groenoordhallen werden bezocht door 'ettelijke duizen den'. Robert Bockweg als een op het oog nette man omschrijven - hoe durft hij? De toon is nega tief en een bevestiging van zijn beeld van (destijds) basketbal- stad Leiden. Toch bestaat hij het de familie Bockweg in Mia mi met een bezoek te vereren (waarom eigenlijk?). Is Smeets vergeten dat er 10.000 man in die Groenoordhallen bijeenwaren? Waarschijnlijk niet, want hij was er waar schijnlijk niet bij. Niet welkom, denk ik. Overigens werd het basketbalblad Play Off onder zijn verantwoording uitgege ven, dus had hij beter op de hoogte moeten zijn van feiten en cijfers. Nog even de taailogica van Smeets. Zoon Bockweg nodigt hem uit mee te gaan naar een wedstrijd van Miami Heat. Smeets legt hem uit dat hij in elk geval gaat. Vervolgens vol hardt de zoon en gaan ze toch samen. Waarin volhardt zoon Bockweg dan? Wou hij toch lie ver niet samen met Smeets, wat ik me goed kan voorstellen trouwens? Vervolgens bewondert Smeets de foto's van Parker Leiden- spelers in de gangen van de wo ning van de heer Bockweg, maar eindigt met bewonderen de blikken voor Akerboom, Franken en Cramer. Welnu, die laatste drie hebben nooit voor Leiden gespeeld, meneer Smeets. En alleen al zijn verwondering bevestigt zijn incorrecte beeld van de situatie in Leiden gedu rende het Parker tijdperk en daama. Misschien dat Smeets vooral acteert voor de poen en de roem, maar de heer Bockweg had een zakelijk, commercieel belang in Leiden, namelijk de Parker-pen naar de jeugd bren gen. Daarvoor heeft hij recla megeld geïnvesteerd en het rendement gekregen waar hij naar zocht. Niks poenerig, niks roem, Bockweg wou niet eens op de foto! Laat Mart Smeets zich bij het wielrennen houden, hoewel ik hoop dat hij uit eerbied voor Genie Knetemann de van Ger- rie 'geleende' kreten niet meer gebruikt. Laat Smeets niet meer in het Leidsch Dagblad schrij ven, hoef ik me er ook niet aan te storen. Ik ben blij dat de heer Bockweg niet thuis was toen de heer Smeets op ongevraagde vi site kwam. Henny Nijssen, Voorschoten. Weet Mart Smeets nog dat er 10.000 basketbalfans in de Groenoordhallen bijeenwaren? Foto: GPCI

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18