Nieuwe flats in Poelgeest blijven hoog REGIO Heineken besteedt de catering uit iSSr Ouderraad De Schakel vreest bouw op Van Alphenplein in Leiderdorp ■Mie Paardenkracht moet §cken met geld opleveren 'Door appartementen kim je niet heenkijken' L FNV schakelt rechter in 'Onbehoorlijk bestuur van Oegstgeest' bieren Rijnlands Lyceum in de weer voor Ethiopië Leiderdorpers en Zoeterwoudenaren tegen resort langs Oude Rijn epraten !r website jstgeest zoeterwoude - De uitbeste ding van het bedrijfsrestau rant in de Heinekenbrouwe- rij aan cateraar Albron gaat door. Het conflict over de ar beidsvoorwaarden van de kantinemedewerkers vecht vakbond FNV verder uit via een bodemprocedure. Dat zijn de resultaten van een kort geding dat Heineken te gen vakbond FNV heeft aan gespannen. De FNV vindt dat het Heine- ken-personeel met behoud van salaris en onder dezelfde arbeidsvoorwaarden bij Al- bron aan de slag moet kun nen. Volgens de bierbrouwer heeft deze eis de uitbeste ding gefrustreerd. Heineken wil in al zijn vestigingen in Nederland de catering uitbe steden, niet alleen in Zoeter woude. Nadat FNV en Heineken aanvankelijk overeenstem ming over Uitbesteding en een sociaal plan hadden be reikt, kwam de vakbond op zijn keuze terug. Volgens vakbondsman Toon Wenne- kers was de FNV 'tot een an der juridisch inzicht geko men'. De vakbond kwam tot de conclusie dat de uitbeste ding van de catering neer komt op de overname van een bedrijfsonderdeel, wat weer betekent dat de men sen die bij de catering aan de slag waren, hetzelfde loon en dezelfde arbeidsvoorwaar den behouden. Dat zou voor Heineken de uitbesteding tot een zinloze exercitie maken, omdat de brouwer met de operatie juist geld wil bespa ren. De FNV wil nu het juridische geschil verder uitvechten via een bodemprocedure. „Deze patstelling kan alleen de rechter doorbreken' zegt vakbondsman Wennekers. Zo'n procedure kan jaren duren. Tot de rechter uit spraak heeft gedaan, houdt de vakbond vast aan het be staande sociaal plan, hoewel zij dit plan eigenlijk op juri dische gronden bestrijdt. Maar volgens de FNV-regio- bestuurder heeft de vakbond geen andere keuze. „Het al ternatief is dat we de afspra ken naar de prullenbak ver wijzen, inclusief een zwaar bevochten compensatierege ling van maximaal drie jaar salarissen. Dat willen wij niet, want dan staan de werknemers met lege han den." Als de rechter de vak bond gelijk geeft, dan wil de FNV met terugwerkende kracht loon terugvragen voor de cateringmedewerkers. ■■b ■h jghtwoensdag 22 DECEMBER 200A te stellen, tot aan de voorjaars vakantie. Ik hoop dat hij daar toe bereid is. Als school ben je afhankelijk van de goede wil van de bouwer." Schoolhoofd L. van Harteveld reageert laconiek. „Wij hebben natuurlijk het liefst dat er hele maal niet naast de school ge bouwd wordt, maar die palen moeten toch de grond in." Vol gens het schoolhoofd hebben schoolbestuur en aannemer Meerburg geregeld contact over veiligheidsmaatregelen rond het bouwterrein. C. Meerburg, directeur van het bouwbedrijf, bevestigt dit. „Ook voor ons komt de veiligheid van de kin deren op de eerste plaats", zegt hij. „Een hoge schutting langs het schoolplein lijkt ons een prima oplossing. De schootkant van de schutting kunnen we bijvoorbeeld door leerlingen la ten beschilderen. Verder wordt het terrein afgezet met bouw- hekken." Over uitstel van de heiwerkzaamheden doet de bouwer geen toezeggingen. oegstgeest - De nieuwe flats van het Heemland Terras in de wijk Poelgeest worden zeven etages hoog. De gemeenteraad van Oegstgeest aanvaardt dat er één laag meer komt dan in de oor spronkelijke bouwtekeningen was voorzien. Alternatieve bouwplannen zijn te duur voor de gemeente. De bewoners van het tegen overgelegen Simontjesveld Noord hebben hun huis ge kocht in de veronderstelling dat zij in de toekomst tegen een flat van zes etages zouden aankij ken. Maar pas na de aankoop van hun woning werd het be stemmingsplan opgesteld. Hierin werden de bouwteke ningen niet overgenomen met als gevolg: een appartementen complex van zeven etages, dat bovendien nog een stuk breder was dan aanvankelijk gedacht. Zo zadelde de gemeente zich zelf op met een probleem. Dat realiseren de politici zich. In de afgelopen maanden is dan ook een aantal alternatie ven onderzocht. Zo was er de optie om een woonlaag te schrappen, maar de kosten daarvan kunnen oplopen tot 1 miljoen euro. Dat is te hoog voor de gemeente. Ook enige oplossingen die bewoners voor droegen zijn te duur. De ge meente zou er dan bijna 3 mil joen euro bij inschieten. De gemeenteraad rest niets an ders dan het bestemmingsplan te handhaven. „Het is voor ons goedkoper als u via de rechter probeert uw gelijk te halen dan wanneer wij een alternatief zouden goedkeuren", aldus CDA-er Smallenbroek tegen de bewoners. De christen-democraten heb ben net als de andere raadspar- tijen moeite met de belangenaf weging. Smallenbroek: „Ener zijds zijn daar de bewoners van het Heemland Terras en ander zijds de andere inwoners van Oegstgeest. Het financiële be lang van de gemeente is be langrijker. Een extra tekort kun nen we ons niet permitteren." Het merendeel van de raad deelt dat standpunt. In de ogen van Jan Geeft van der Post (Progressief Oegst geest) heeft het college de be woners blij gemaakt met een dode mus door op het laatst te onderzoeken of het schrappen van een woonlaag toch geen optie was. Fractievoorzitter Huizing van oppositiepartij WD 'schaamde zich riood' voor zijn besluit destijds om als pril raadslid in te stemmen met een zevende woonlaag. „Het was een volkomen onjuist be sluit. De WD hamert altijd op het credo 'afspraak is afspraak' en nu hebben we er twee." Huizing stemde uiteindelijk niet in met de extra etage. Carla Thompson (Leefbaar Oegst geest) en Ralph van den Hoek (WD) volgden hem als enigen. De bewoners van Simontjes veld Noord laten het er niet bij zitten. Zij gaan door met hun juridische strijd. Bovendien wil len zij contact opnemen met de minister en de landelijke media inschakelen. Volgens bewoon ster Karin Rosdorff schenden college en raad het beginsel van behoorlijk bestuur en van rechtszekerheid. „De gemeente heeft haar gat gebrand en moet op de blaren zitten. Niet wij.'" Ten zuiden van de nog te bou wen flats staan de woontorens waarover de afgelopen jaren al menig juridisch gevecht is ge voerd. DE STELLING Vuurwerk moet worden verboden voor particulieren. C Ceef uw mening j www.leidschdagblad.nl school om geld te vangen. Ze hebben de afgelopen week honderden boeken, video's, stukken speelgoed en andere tweedehands spullen huis aan huis verzameld. Ook verkopen ze diverse lekkernijen zoals piz- zapunten, boterkoek en hot- dogs en hebben ze een leraar zo gek gekregen zich als kerstman te verkleden. Voor 2 euro gaat hij met iedereen die maar wil op de foto. De Nederlandse scholieren doen traditiegetrouw diverse klusjes om aan hun centen te komen. Enkele diehards trotse ren de kou voor Ethiopië, al gaan veel van klasgenoten naar huis om daar wat extra werk te doen. De 12-jarige brugklassers Divera en Armi niet: ze wassen voor enkele euro's met ijskoude handen het autootje van hun mentrix. „Ze heeft ons dit klusje gegeven", bibbert Divera. „Ik denk niet dat veel leerlingen dit soort werk doen, veel te koud." Maar als arme kinderen ermee geholpen worden, maakt de kou de twee meiden niets uit. „En gelukkig is het niet zo'n grote auto." Met een emmer water en sponsjes in de kou staan is niets voor de 15-jarige 4 vwo'ers Bob, Jesper en Tomasso. De heren hebben meer lol in gitaar spe len en jongleren in de buiten lucht. Vernikkeld zitten ze op een stenen bankje voor de school. 'Wij blijven hier drie uur zitten' hebben ze op een A4'tje geklad en dat legt ze geen windeieren. Stukje bij beetje raakt de tas voller met klein geld. Na ruim een uur hebben ze 30 euro binnen. Tomasso tokkelt met moeite liedjes van The Animals en The Red Hot Chili Peppers. „Met koude vin gers is het lastig spelen hoor", zegt hij. „En door de kou raakt de gitaar steeds ontstemd." Ze zijn blij als ze een paar uur later weer naar binnen mogen. Niet om uit te rusten, maar om mee te doen met het voetbal toernooi in het kader van de ac tie. De jongens kloppen zich op de borst. „Veel van die Oegst- geestse kinderen gaan naar huis, geven wat geld en doen verder helemaal niets", zegt Jesper. Hij komt uit Voorhout, dus hij heeft recht van spreken. De organisatie weet best dat er altijd wel een paar zijn die er onderuit proberen te komen. Maar dat mag geen naam heb ben. Docente Ineke van der Sar is elk jaar weer beretrots als alle leerlingen aan het eind van de middag de aula binnenwande len met hun opbrengst. „De mentoren gaan dan direct het geld tellen", zegt ze. „Maar we hebben nog wel tijd nodig om het totaal uit te rekenen. De precieze opbrengsten van de oliebollenverkoop komen er bijvoorbeeld nog bovenop. Vrij dag kunnen we zeggen wat het definitieve bedrag is." Rietbroek Het Rijnlands Ly- ;stgeest is in de 111 [kerst in rep en roer. bakken honderden een groep leraren rap-single op om op :rkopen en klassen Idenschappen af met iren. Zo heeft een een docent zo ver ge- mtthij zijn haar blon- 'd'jen oorbel neemt als ze vjjk 500 euro verdienen, eljjomt ten goede aan de 1 vActie Paardenkracht, raHn werd gehouden. 1C1# bedoeld om bakken r verdienen voor een 5t 1 Dit jaar hoopt de jreji minste 17.500 euro Diite brengen voor de ;nle Maedot. Die zet anider meer voor in dat dJeren in Ethiopië naar aoftnen en dat volwas- astn hoe ze een eigen a0|raaiend kunnen hou- ntjet Rijnlands Lyceum eejeuro haalt, komen ge^xtra Ethiopische kin- jrAanmerking voor gratis I oljlandse leerlingen van itionale afdeling hou- rtntermarkt in de Gitaarspelen in de kou valt niet mee, maar brengt wel geld in het laatje. Foto: Hielco Kuipers 1st - Oegstgeest is voor- ;ei|van een regionale bi- en ik in de Duin- en Bol- k. Aanvankelijk leken de eraadsfracties van Pro- esjoegstgeest en WD te- jn voorstel om zeven re- 0 eeszalen te laten fuse- jartijen vonden het bu rn van de bibliotheken d. De twee stemden lainet een fusie, nadat :li Ier Eegdeman had toe- 12 at het businessplan al- aa kennisname hoefde aangenomen. Dat 11 dat er ruimte is voor rplan. iaring levert goed mille op no- Papierbesparing en onsorde fietstocht de Milieudienst West- dit jaar ruim 1000 euro trd. Dit geld wordt ge- aan het landgoed Warmont'. Van deze wordt gereedschap ge- aarmee een nieuw vrij- eam op het landgoedf ag kan. Met de actie Ilieudienst West-Hol- ragen aan het behoud Ituur. Door minder rbruik en minder auto- lUjven bomen en leef- van planten en dieren door Bas de Rue leiderdorp - Ouders van basis school De Schakel aan het Van Alphenplein maken zich zorgen over de aanstaande bouwwerk zaamheden pal naast de school. De ouderraad vreest voor de veiligheid van de kinderen. Een muurtje van anderhalve meter hoog is de enige scheiding tus sen speelplein en bouwplaats. Bovendien zijn zij bang voor geluidsoverlast. De school heeft aan bouwer Meerburg gevraagd het heien een aantal weken uit te stellen, om verstoring van de lessen te vermijden. Op de plek van de gesloopte sporthal Op Dreef wil de plaat selijke overheid een hof met 36 appartementen en maisonnet tes bouwen. De woningen wor den in een u-vorm aangelegd, met de dichte kant tegen De Schakel aan. In februari gaan de eerste palen de grond in. De aannemer gaat ervan uit dat het heien een week in beslag neemt. De ouderraad van de basis school is verontrust. De bouw plaats ligt tegen het schoolplein aan. „We moeten koste wat het kost voorkomen dat kinderen makkelijk de bouwplaats op kunnen", zegt J. Rijntalder, voorzitter van de ouderraad. Volgens haar is het lage muur tje dat het einde van het schoolplein markeert, verre van voldoende. De ouderraad ziet het liefst dat de aannemer de bouwplaats met een hoge schutting afschermt. „Een schutting zorgt er bovendien voor dat kinderen tijdens de les niet de hele tijd naar buiten kij ken." Twee lokalen hebben di rect uitzicht op het toekomstige bouwterrein. Rijntalder vreest verder dat de werkzaamheden voor een ver keerschaos zorgen. „Als de bouw is begonnen, kunnen ou ders hun auto niet meer achter de school kwijt en komen ze al lemaal over de Coomhertdreef, de weg die langs de voorzijde van De Schakel loopt. Dat wordt een zootje. Ook het vooruitzicht van het gebonk door heimachines zit de ouders niet lekker. „Het is een enorm bouwproject, dus ze gaan flink heien. Dat is niet fijn voor de lessen." Dat de Leider- dorpse aannemer Meerburg heeft toegezegd dat zijn bedrijf 'trillingsarm' te werk gaat, wil Rijntalder graag geloven, maar gerustgesteld is zij niet. „De school heeft een brief gestuurd naar de aannemer om de hei werkzaamheden drie weken uit Theolieke Smit, Piet Goor, Kees Hoogervorst en Peter Rientjes hebben vanuit Leiderdorp uitzicht op het Zoeterwoudse terrein waar de resort moet komen. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke zoeterwoude/leiderdorp - Be- woners van huizen langs de Oude Rijn in Zoeterwoude- Rijndijk en Leiderdorp vereni gen zich tegen het plan voor 73 dure appartementen en 31 huurappartementen. Die zijn gepland op de plek van Omtzigt Bouwmaterialen, Tijssen Jacht bouw en Delfos Ceramics in Zoeterwoude. Een aantasting van het historische karakter van de Rijnzone, vinden ze. Bij toeval ontdekten enige Lei derdorpers dat aan de overzijde van het water, 25 meter vanaf hun huizen, een resort is be dacht met een woontoren van zeven h acht verdiepingen, een zwembad en een ondergrondse garage voor 180 auto's. Zij krij gen de huis-aan-huisbladen niet waarin de gemeente Zoe terwoude deze plannen aan kondigt. „Mijn klanten uit Zoe terwoude nemen die krantjes nu voor mij mee. Bizar toch? De wereld houdt toch niet op bij de Rijn?", zegt Kees Hooger vorst, kroegbaas van het Leider- dorpse café Doesbrug. Maar ook voor de Zoeterwoudenaren komen de plannen uit de lucht vallen. „We hebben het idee dat de gemeente dit er een beetje sneaky doorheen probeert te drukken", zeggen de Zoeter woudse Theolieke Smit en de Leiderdorpers Hoogervorst, Pe ter Rientjes en Piet Goor. Ze spreken ook namens buren. Van oudsher staan er lage ge bouwen van maximaal drie eta ges langs dit stuk van de Oude Rijn. Een begane grond en een of twee verdiepingen erop, dat is het. Bovendien is de Rijn op het stuk ter hoogte van de Lei- derdorpse Doesbrug smal: 25 tot 30 meter, tegen wel 60 me ter op andere plekken. „Dan zeggen ze: aan een graan silo van 25 meter wen je ook, met het idee dat we straks ook wel aan de woontoren wennen. Maar er staat hier helemaal niet zoiets hoogs", zegt Hoogervorst verontwaardigd. Rientjes: „Te gen mij zeiden ze: de laaan die er nu staat is ongeveer even hoog. Toen ben ik een beetje boos geworden. Door een kraan lam je heenkijken, door een appartementengebouw niet." Het argument van de ar chitect dat verderop in Zoeter woude ook een massief, hoog appartementencomplex staat, deugt eveneens van geen kant, zeggen de bewoners. „Dat heeft hijzelf neergezet." Ze zijn bang voor schaduwwerking. „Dat heb je nu al met die loods", wijst Hoogervorst. „Het wordt ruim twee keer zo hoog. Dat scheelt me een paar uur zon." Het doet de bewoners van de Leiderdorpse zijde pijn dat het rommelige uitzicht verdwijnt. „Straks kijken we tegen een massief complex aan. Nu is het een lekkere rommel, afwisse lend, en 's avonds donker", zegt Rientjes. Goor: „Het geeft je een rustig gevoel." Gewerkt is er al tijd langs de oevers, en de oude pandjes en rommelige terrein- tjes met boten op trailers en hopen zand storen de bewo ners niet. Als er dan wat anders moet ko men, laat het dan iets voor kleinschalige bedrijfjes zijn, zegt Rientjes. Smit denkt aan een combinatie van wonen en werken. „Huizen met een be drijfsruimte erbij. Dat is nooit onderzocht." Wellicht kan in die laatste optie iets van de oude sfeer behou den blijven, voegt kunsthistori ca Claudia Thunnissen toe. „In het huis van Tijssen zitten de restanten van een oude molen. Je hebt de smederij van Pieter- sen, een prachtig complexje met een klokgeveltje. Ook het gebouw waar ooit het rechthuis van Zoeterwoude in zat is mar kant. De afgelopen decennia heeft Zoeterwoude zijn Rijn kant verpest, en nu gaan ze weer slecht om met de histo rie." Ook Smit haalt haar neus op voor de werkwijze van de ar chitect. „Hij gebruikt alleen een rood steentje." De bewoners hopen dat ze steun krijgen van meer buren. „De wethouder wil dat in 2006 de eerste spa in de grond gaat. Als je nu niets van je laat horen, ben je te laat", denkt Rientjes. st - Inwoners van st mogen meepraten nhoud, vormgeving en van de gemeentelijke Die website gaat ge- :ei ieuwd 'online'. n< >pen maanden is hard [01 om de informatie van te naar de nieuwe over zo geeft de afdeling le icatie van de gemeen- 3\)e komende maanden of tpsgewijs nog een aan- atwe elementen toege- af (a ente wil de Oegstgees- 11 letrekken bij de verde- it tkeling van de website, or dat Oegstgeest van in- laiwil horen hoe zij de Le ;ebruiken, of informa- w r problemen is te vin- vlwelke gegevens de in- :zijop de gemeentelijke )k villen vinden, as ng communicatie richt een klankbordgroep iners die willen mee kunnen zich aanmel- id van de klankbord- e gemeente is vooma- 1 zoek naar mensen in j 1 van 17 tot en met 60 f het bezit zijn van een r met intemetverbin- -mailadres. Geïnteres- tit Oegstgeest kunnen melden door een e- uren aan communica- geest.nl. :d

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15