AVRO blijft net als TROS in het bestel MEDIA Top 2000: winnaar is al bekenc Moszkowicz zoekt opvolger met charisma We moeten allemaal aan de digitale televisie Intemetactie voor behoud Studio Sp(E Europeanen zien lieg familiefilm met ker Hindoestaans Tijdschrift stopt Aboutaleb drie uur geïnterviewd v i uf Kf&ifflaffcKnq tutaiftiW""*0 KIJKCIJFERS den haag - Het hindoestaanse tijdschrift Hindorama verdwijnt na vijfjaar. De ruim tweedui zend abonnees hebben het laatste nummer gekregen. Dat hebben uitgever R. Thakoerdin en hoofdredacteur K. Adhin be vestigd. De belangrijkste reden voor het stopzetten van de glos sy is dat het aantal abonnees en adverteerders stagneert, aldus Thakoerdin. Het blad kwam ook uit in Suriname. Volgens de uitgever heeft Hindorama on voldoende betalende abonnees. „Een abonnement kostte 22 eu ro per jaar, maar zelfs dat wil de hindoestaan er blijkbaar niet voor betalen", zegt de uitgever. Hilversum - De VPRO zendt vandaag van 9.00 tot 12.00 uur op Radio 1 een drie uur durend marathon-interview uit van El- les de Bruin met de Amster damse wethouder Ahmed Aboutaleb. De in Marokko ge boren PvdA-bestuurder volgde in februari de afgetreden Rob Oudkerk op, en wordt vaak ge kenschetst als 'mister Integra tie'. Vooral in de dagen na de moord op Theo van Gogh deed hij van zich horen, onder meer door in een moskee gelovigen de Nederlandse waarden te res pecteren of anders hun biezen te pakken. Aboutaleb werd daarna bedreigd, en kreeg per soonlijke beveiliging. dinsdag 21 december 20$ Omroepen stoppen commercieel avontuur hilversum/mediaredactie - Na de TROS blijft ook de AVRO in het publieke omroepbestel. Dat heeft de omroep gisteren aan staatssecretaris Medy van der Laan van Mediazaken laten we ten. Beide omroepen staken daarmee hun onderzoek naar een commercieel avontuur bui ten het publieke bestel. Van der Laan wilde voor giste ren uitsluitsel van de twee om roepen. De TROS kondigde eind van de zomer samen met de Vlaamse commerciële zen der VTM een onderzoek aan naar een commerciële zender in Nederland. De AVRO sloot zich daar later bij aan. Beide publieke omroepen kwamen tot dat voornemen omdat ze vrezen dat Van der Laan de rol van de omroepverenigingen in het bestel wil verkleinen. De staatssecretaris heeft voor ko mend voorjaar een plan aange kondigd voor een nieuw pu bliek omroepbestel per 2008. Tot die tijd krijgen alle omroe pen automatisch een verlen ging van hun uitzendvergun ning, als ze tenminste de ko mende drie jaar daadwerkelijk in het bestel blijven. Vandaar dat de staatssecretaris van de TROS en AVRO voor 20 decem ber duidelijkheid eiste. Dat gaf de TROS vrijdag in een kort briefje en de AVRO giste ren. Voor Van der Laan zijn bei de brieven onvoldoende, liet ze gisteren via haar woordvoerster weten. Beide omroepen moe ten duidelijker aangeven dat ze in het bestel willen blijven. De TROS heeft inmiddels aan dat verzoek voldaan, meent een woordvoerder. „De staatssecre taris wilde weten of we de ko mende drie jaar echt blijven en of we ons aan het eerder inge diende beleidsplan houden. Het antwoord op beide vragen is 'ja'." Bij de AVRO was de vraag van de staatssecretaris nog niet binnengekomen, maar een woordvoerder verwacht hetzelfde antwoord te geven als de TROS. Daarmee stoppen beide omroepen het daadwer kelijke onderzoek naar een commercieel avontuur, aldus beide woordvoerders. Familiezender Volgens de TROS-woordvoer- der heeft de omroep besloten niet commercieel te gaan, om dat het plan nog niet klaar was. „Wij koersten op 1 maart om ons plan af te hebben en een beslissing te nemen. Van de staatssecretaris moest het eer der, dan blijft er weinig anders over dan voor het publieke be stel te kiezen." Ook de aankon diging van de tv- plannen van John de Mol hebben de com merciële plannen van de TROS en de AVRO geen goed gedaan. Doordat De Mol in augustus met een familiezender begint, is de markt ineens een stuk voller. door Patrick Meershoek Amsterdam - Een onrustig jaar wordt afge sloten met enkele zekerheden: de laatste week van december is op Radio 2 opnieuw de Top 2000 te beluisteren en Bohemian Rhapsody van Queen zal op nummer één staan, zoals dat ook de afgelopen vijf jaar het geval was. En gelukkig maar, zegt zen dercoördinator Kees Toering. „De eerste plaats van Queen is onderdeel van de tradi tie. Het zou heel slecht zijn als plotseling een ander nummer op één zou staan." Die kans is buitengewoon klein, want Queen is voor de popmuziek wat Victor Janoekovitsj voor de Oekraïense politiek is: het is niet per se noodzakelijk om de stem men te tellen om te weten wie er aan de macht blijft. Toering: „Eerst komt Queen, dan een hele tijd niets, daarna de rest." Die rest is trouwens al bijna even onverander lijk: Dire Straits, Eagles, Deep Purple, Led Zeppelin en natuurlijk Meatloaf. En dat terwijl de deelnemers aan de verkie zing, die op 10 december sloot, de keuze hebben uit meer dan drieduizend titels, en de mogelijkheid zelf een nummer in te brengen. De Top 2000 wordt in zijn geheel door de luisteraars samengesteld, verzekert Toering. „Er wordt niet aan gesleuteld. Een radiomaker zou de neiging hebben om snelle nummers af te wisselen met een rus tige plaat. Wij draaien de nummers zoals ze uit de bus komen, ook al betekent dat mis schien dat we drie nummers van The Beat les achter elkaar moeten laten horen." De Top 2000 wordt afgewerkt in de laatste Oueen: onwrikbaar aan de top. Foto: PR week van het jaar, zes etmalen achtereen, om uiteindelijk even voor de jaarwisseling met nummer één af te sluiten. De muzikale slijtageslag wordt op prijs gesteld: tijdens de uitzending van de Top 2000 stemmen ongeveer twee maal zoveel luisteraars af op Radio 2. Tijdens de editie van 2003 trok de zender 5,2 miljoen luisteraars, een getal waarvan zendercoördinatoren, dj's en ad verteerders zielsgelukkig worden. En dat terwijl de Top 2000 eigenlijk een eenmalige gebeurtenis had moeten wor den. In de aanloop naar het nieuwe millen nium ontstond bij de mensen van Radio 2 het idee een Top 2000 uit te zenden. Een logische gedachte, geeft Toering toe. „Zon der dat we het van elkaar wisten, had Radio Donna in Vlaanderen hetzelfde plan opge vat. Ook daar was het zo'n groot sue P men er een traditie van heeft gemaal f* In vijf jaar tijd is de Top 2000 uitgegi f» tot een instituut. De radio kreeg gez$T van de televisie, waar Matthijs van I h kerk in drie verschillende programm C aanhaakt bij het succes. Behalve de N die nu al loopt, zijn er de dagelijkse K dingen in de laatste week van het ja N net na de jaarwisseling de registratif N een live-concert met artiesten. Voeg L de activiteiten op het internet bij, eqN toch een vijftigtal medewerkers in d N voor het 'mediabrede evenement', 2 K zendercoördinator het noemt. U Toering: „De Top 2000 is veel meer L sorteren van tweeduizend nummer N april beginnen we met de eerste voi ni dingen. Op de website is informatie 't den over alle artiesten. De verkiezin K moeten worden voorbereid. In de e V\ ren was het internet nog niet zo gea N ceerd. We maken nu gebruik van fili Ji erop toe te zien dat alles eerlijk verli N Als er vreemde dingen gebeuren me S plaat, valt dat op en grijpen we in." S Het succes is andere zenders niet 01 Je Radio Veronica lanceerde vorig jaar K 1000. Toering: „Die werd ook in de Tl week van december uitgezonden. D M niet dat er veel mensen naar geluist Ir hebben. Dit jaar zijn ze een week ei N gaan zitten." De zendercoördinatoi N schouwt dat als een mooi complim N wens de concurrentie veel sterkte." 21 H Top 2000, Radio 2, 26 t/m 31 deceml Ai Vi door Ed Brouwer Hilversum - We moeten aan de digita le televisie van kabelaars als Casema en UPC. Digitaal is het helemaal en om ons te overtuigen geeft Casema het vertrouwde analoge zenderpakket sinds een week er in digitale uitvoering gratis bij. TVD, heet het en het enige wat je ervoor hoeft te doen is een de coder kopen en een gratis abonne ment nemen. Digitale tv geeft mooi beeld, maar het is niet zaligmakend, merkten we tijdens een wekenlange test. Journaalbeelden van dvd-kwaliteit met daarbij kraak- en ruisvrij commentaar van cd-kwaliteit. Wie wil dat niet? Het voorspelde kijkgenot begint bij het aansluiten van de decoder waarin je de bijgeleverde TVD-smartcard stopt. Het afstellen van de decoder is kinder spel; de handleiding hoef je amper te raadplegen. Minuten na het uitpakken zap je al langs de zenders. Voor onze proef heeft Casema alle zenders die zij digitaal doorgeeft in ons proefpakket gestopt. Dat betekent zappen langs 86 televisiekanalen met heel veel documentairekanalen, sport, financiële zenders, Arabische (ook Al Jazeera) en Turkse, Hindi en Chinese netten, vier filmkanalen en evenzoveel pomonetten. Opgeteld zou het pakket zo'n honderd euro in de maand kos ten, maar vermoedelijk kiest niemand voor dit totaalpakket. Veel zenders kun je door de taalbarrière toch niet volgen en de aardigheid gaat er heel snel van af. Zappen is na verloop van tijd ook niet leuk meer. Je valt overal middenin en vooraf bestuderen wat je wilt zien is geen doen meer. De ingebouwde elek tronische programmagids kijkt slechts een dag of wat vooruit. Voor de film- netten Cinenova 1 en 2 stuurt Casema wel per post een gidsje, maar de be schrijvingen van de 150 films per maand zijn nogal summier. Het aanbod aan televisie- en radio/muziekzenders is veel uitgebrei der dan de analoge kabelabonnee ont vangt. Dat is een voordeel van digitaal. Maar merkje verschil? Daar gaat het vooral om. Jazeker, merkje verschil. Het digitale beeld is veel schoner. Geen ruis en spikkels, geen flikkerende Casema maakt abonnement gratis om klanten te werven voor nieuwe techniek D ottMoap. Nwterfï dotusoap oveiéel vm tetz#kmhm op de verlof-'O*13 ,jnW De elektronische programmagids die bij digitale televisie hoort in beeld. Foto: Ed Brouwer kleurvlakken. Zwart is ook zwart. Maar scherper? Nee, eerlijk gezegd valt dat tegen. Gestoken scherp zijn de beel den niet, het lijkt net of er een miniem waas over het beeld hangt. De geluids kwaliteit valt zwaar tegen. Het geluid van TVD klinkt met beide meegelever de decorders blikkeriger dan via de analoge zenders. Ronduit storend, is dat beeld en geluid in TVD niet altijd lipsynchroon lopen. Het verschil kun je goed merken als je switcht tussen TVD en het analoge beeld. Dan zie je ook dat het TVD- beeld seconden later wordt uitgezon den. Voor TVD-kijkers begint het nieu we jaar dus twee, drie seconden later. Live is bij TVD niet echt live. Volgens Casema ligt dat niet aan de digitale doorgifte en wordt druk met omroe pen overlegd om dit snel op te lossen. Bevriezen Merkbaar verschil met 'gewone' tv is ook dat het beeld heel af en toe hapert en een beetje 'bevriest' in kleine blok jes. Zappen gaat ook trager dan met de gewone afstandsbediening, omdat de beelden steeds eerst moeten worden opgebouwd. Hinderlijk was afgelopen weken een paar keer dat TVD-kanalen met excuses van Casema op zwart gin gen. De BBC en andere zenders moes ten even vervallen om plek te maken voor een van de vele voetbalwedstrij den. Gelukkig kun je dan uitwijken naar het oude analoge kanaal. Dan valt op hoe snel je eigenlijk went aan het beeld. Digitaal is mooi maar na een paar minuten wordt dat heel gewoon, kijk je daarna een poosje analoog dan is dat eigenlijk zo slecht niet. Grappig is dat je met de decoder van sommige zenders de iconen bovenin beeld kunt uitschakelen. Decoders kosten vanaf zo'n 150 euro. Let niet alleen op de prijs, maar ook op de kwaliteit. De decoder van Panaso nic die wij testten heeft bijvoorbeeld geen teletekst, en dan moet je toch weer steeds je oude afstandsbediening erbij pakken. Pagina's opvragen gaat overigens supersnel, want de decoder kent geen wachttijden. Verder bieden decoders soms wat extra's, zoals Nokia allerlei spelletjes. De manier waarop de extra programma-informatie wordt weergegeven, verschilt per decoder. De decoders uitzetten, kan trouwens niet. Ze blijven allemaal stroom ge bruiken en warm worden. Chill out Mooier beeld en veel zenders kan een reden zijn om TVD te nemen. Bedenk wel dat er voor elke televisie en video- recorder/dvd-speler een aparte deco der plus abonnement nodig is. Sluit je op slechts één apparaat een decoder aan, dan kun je op alle overige appara ten nog wel het analoge signaal ont vangen. Interessant is trouwens dat in het TVD-pakket ook een veelheid aan radiozenders en muziekkanalen zit zo als Italiaans, Iers, new age, chill out en nog heel veel meer. Die zijn gewoon via de geluidsinstallatie te beluisteren, maar dan moet de televisie wel uitblij ven. De decoder werkt uitsluitend op tele visies met op de achterkant een lang werpige scart-aansluiting. Aardig om te weten is, dat het digitale signaal niet rechtstreeks de tv, videorecorder of dvd-speler in gaat, het wordt in de de coder op het laatste moment alsnog omgezet in een analoog signaal. Sinds vorige week promoot Casema TVD verder door tachtig euro korting te geven op een Samsung-decoder van 149 euro. Voor 69 euro kun je dus nu over op digitaal. Afhankelijk van je portemonnee en je wensen kun je de TVD-kerstboom dan verder optuigen met een pluspakket van €7,50 of meer, wat bovenop het standaardpakket komt dat pakweg €15 kost. Beweer dan nog maar eens dat er weer niets op tv is. hilversum/gpd - Fans van Stu dio Sport zijn gisteren op inter net een actie begonnen om het sportprogramma van de NOS op zondagavond te 'redden'. Onder het motto 'Wij Willen Studio Sport' hopen de initia tiefnemers te voorkomen dat de uitzendrechten van het eredivi sievoetbal morgen in handen vallen van John de Mol. Twintig minuten nadat de site gisteren rond 17.00 uur de lucht in ging, hadden dertig sympa thisanten het online gasten boek getekend. „Dat geeft wel aan dat een heleboel mensen het stukje nostalgie dat Studio Sport heet, willen behouden", aldus initiatiefnemer van der Vecht, die via van voetbalclubs en blogs zoveel mogelijk:k standers hoopt te vint 5, der Vecht vreest dat feu één persoon beter va er als het eredivisievoe John de Mol terecht k< )r Mol zelf." De reacties nenkomen op de site van 'Studio Sport RfJ; 'Weg met De Mol, leve tionele zondagavond!' de Mol moet van ons afblijven. Big Brother vi genoeg'. Anderen oppe om een gironummer te 'Dan helpen we de NO! amsterdam/anp - The sound of music en A Christmas carol, dat willen Nederlanders op tv zien tijdens de kerstdagen. Iedere vorm van geweld mag in de feestweek van het scherm ver dwijnen. Dat blijkt uit een za terdag gepubliceerd onderzoek van Research International. De enquete onder 5000 personen in elf Europese landen,waaron der Nederland, werd gehouden in opdracht van kabelaar UPC. Bijna de helft van de Nederlan ders kijkt tv met de kerst. In Oost-Europa wordt tijdens de feestdagen de meeste tijd door gebracht voor de buis: meer dan driekwart van de inwoners kijkt dan. Van de Fransen brengt slechts 36 procent tijd door voor de tv. Het favoriete programma is met ruime meerderheid een familie film. De Nederlanders zijn daar het meest uitgesproken in, want 71 procent wil een kerst film zien. Europees gezien is dat 60 procent. In populariteit wordt de familiefilm gevolgd door spelshows en ni zendingen. Sport is ni lair tijdens de kerstda| geveer 9 procent van d landers en 12 procent Europeanen heeft daai te aan. Op gewelddadij sie zitten de respondent: niet te wachten. Vooral Europese landen wil n hg kwart geen geweld zie^s In Nederland is dat 5381 Jongeren hebben minf| blemen met geweld orim tijdens de kerst dan oulw Uit het onderzoek blij b dat de meeste Europe liefst de kerst thuis gen. In Nederland voor 75 procent van sen. De Fransen en Be het minst thuis, met 1 velijk 61 en 55 procent, dereen heeft een kt 'A thuis. Vooral de Polen }- ren en Tsjechen hechs veel waarde aan. In Ztis het aantal kerstbonjj® laagst. Daar heeft 6E van de mensen er een Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (zo 19u) NOS 3.380 2. Journaal (zo, 20u) NOS 2.590 3. Postcodeloterij Milj.jacht TROS 2.423 4. Heerenveen-Beveren NOS 2.035 5. Kopspijkers compilatie VARA 2.035 6. Baantjer RTL 4 2.024 7. Goede tijden slechte tijden RTL 4 1.990 8. Vermist TROS 1.984 9. Pulse RTL 4 1.990 10. Hart van Nederland SBS 6 1.726 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 251 2. Home alone 3 Yorin 215 3. My dad the rockstar Nickelodeon 212 4. Klokhuis NPS 202 5. Rocket Power Nickelodeon 200 6. Lucky Luke Nickelodeon 193 7. Avor>turen van Kuifje Nickelodeon 175 8. Kinderen v. kinderen songf. VARA 170 9. Bij pap en map op de thee VPRO 169 10. Totally spies! Fox Kids 167 Marktaandelen inc, Nederland 1 11,7 (11,9) Nederland 2 18,0 (18,6) Nederland 3 8,1 (7,6) RTL 4 16,8 (17,1) RTL 5 4,8 (4,4) Yorin 5,9 (6,1) SBS 6 10,2 (9,9) NET 5 6,0 (6,2) Veronica 4,0 (3,7) De cijfers komen van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. Bij de best beke ken kinderprogramma's gaat het om kijkers van 3 t/m 12 jaar. Hilversum - Strafrechtadvocaat Bram Moszkowicz zoekt zijn ideale opvolger. In De nieuwe Moszkowicz strijden tien kandi daten om een baan bij zijn ad vocatenkantoor. Per aflevering zal meester Moszkowicz een kandidaat naar huis sturen, net zo lang tot hij zijn perfecte op volger vindt. Naast de baan krijgt de winnaar een startbonus van 25.000 euro, een Jaguar van de zaak, passen de maatkleding en een scooter. Een scooter? Ja, natuurlijk! Daarmee kun je je veel makke lijker door de Amsterdamse binnenstad verplaatsen dan met zo'n grote bolide. De zes vrouwen en vier heren die strijden om de winst zijn onlangs of bijna afgestudeerde juristen. Zij leren elkaar beter kennen omdat ze samen in een pand in Amsterdam gaan wo nen. Via camera's in het pand kan de kijker de teleurstellingen en successen meebeleven. Qua opzet heeft De nieuwe Moszko wicz veel weg van Trumps troonopvolger (The apprentice) waarin de steenrijke Ameri kaanse zakenman Donald Trump op zoek gaat naar een opvolger. Voor het programma hebben zich veel kandidaten aange meld. Na een voorselectie zijn de makers begonnen met twee honderd sollicitanten. Dat aan tal is teruggebracht naar vijftig, en uiteindelijk zijn de beste tien overgebleven. „Normaal zou ik een sollicitatie niet via de. televi sie doen. De producent (Eye- works van Reinout Oerlemans, red.) heeft mij benaderd", ver telt Moszkowicz. De openbare sollicitatie zet vol gens hem bij de collega's op kantoor 'geen kwaad bloed'. „Het is altijd prettig als er een goede nieuwe collega bij het team komt." Overigens moet het woord 'opvolger' niet te let terlijk worden genomen. De winnaar krijgt een contract voor één jaar. En bovendien verkondigt Moszkowicz overal dat het einde van zijn juridische loopbaan voorlopig nog niet in zicht is. De succesvolle strafpleiter is re gelmatig te zien als zogenaam de 'crimedeskundige' in het showbizzprogramma RTL Bou levard. Kritiek op zijn tv-optre- dens heeft hij naar eigen zeg gen nog nooit gehoord. „Ik zit ongeveer een keer per week bij RTL. De reacties die ik krijg zijn zonder uitzondering positief. Ik wil graag op een lichtvoetige manier het recht uit zijn ivoren toren halen. Wel wil ik bena drukken dat mijn praktijk voor alles gaat." Op licht ironische toon: „Ik zou het fijn vinden als tie intelligentie. Goed k in spreken in het openba, j' een pré. Het minste dat van de strafpleiter verlangd m den, is een goede kenn wet. „Verder vind ik he rijk dat de kandidaat b gr over een natuurlijk cha '1 Kan hij of zij dwingen luisteren? Als drie verst mensen hetzelfde pleidiai den, hoe komt het dan De raadsman beslist pf wie er doormag en wie „De beslissing is altijd De kandidaten maken i ten en er moet er dan len. De persoon die he gramma moet verlaten altijd duidelijk de redei(| ren. Ik probeer het wel houden. Het is niet mi ling om mensen voor natie af te laten gaan.',fltr Maakt het hem nog uit j® zijn kennis, contacten m digheden aan een man vrouw kan overdragen p het allemaal op me afk Als de kandidaten evei oi zijn, zal ik niet schrom een vrouw te kiezen/' De zes vrouwen en vier mannen die de strijd aangaan. Foto: GPD/Chris van de Vooren Arthur van Colmjon u dat zou opschrijven." De opdrachten die de kandida ten in De nieuwe Moszkowicz krijgen, zijn gekoppeld aan de kwaliteiten die een goede advo caat in de ogen van Bram Moszkowicz moet hebben. Na tuurlijk moet de deelnemer be schikken over een gezond por- De nieuwe Moszkowia J£ vanavond bij de AVRO ;r 20.30 uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10