Kans op brede school bij A4 Leiderdorp slinkt REGIO Torenflat op plek ROC Leiderdorp s Fröbelen en versieren slaan aan in de donkere dagen voor kerst De beste stuurlui staan aan wal bij Micro-magic zeilen igf aos rond valt mee R3 Veranderende regels voor luchtverontreiniging staan bouw mogelijk niet toe Ook wethouder Molkenboer twijfelt hardop tiekschool rmond dicht I r geldgebrek s EDOX Gezocht: aanspreekpunt bij vreugdevuur Nieuwe plek in beeld voor Meerburgermolen gdweer et zonnetje jorp - De Leiderdorpse tieei heeft zaterdag drie »nde brandweerlieden in metje gezet. J. van Bohe- H. Vorst zijn twintig dienst, A. Sormani gnhalf jaar. De brand- erde feest in de kazerne Simon Smitweg. tod 'n°' De afsluiting van de A4 Burgerveen en de afslag voude-Rijndijk (Nil) de (gelopen weekeinde niet 'tot een verkeerschaos. lqiA44 ontstond zaterdag >an iar een ^n^ce maar den zoals die zich enke- i geleden voordeden bij rdere weekeindafsluiting A4, deden zich niet voor. ordvoerster van de poli- 'estigt dat beeld. „Het •liswaar een stuk druk- relopen weekeinde, met op de provinciale wegen, et verkeer liep niet com- ist." Alleen de A44 bleek de botüeneck. „Daar iterdag ook sprake van intal aanrijdingen. Niet alleen blikschade." jeerdere afsluiting van de e weken geleden, verliep ders. Omdat op de A44, e manier om van noord ;dam) naar zuid (Den otterdam) te komen, al- stond, kozen veel auto- :en voor sluiproutes, provinciale wegen kwa- via Roelofarendsveen in torp terecht. Doorgaan- en als de Persant Snoep- Engelendaal en ook de nlaan zaten toen pot- •i Dit weekeinde was het jl> iar druk, maar konden meestal na enig n toch doorrijden. maandag 20 DECEMBER 2004 door Janneke Dijke leiderdorp - De kans bestaat dat er geen nieuwe basisschool wordt gebouwd langs rijksweg A4 in Leiderdorp. Wethouder Molkenboer houdt er rekening mee dat de provincie geen toe stemming geeft voor de bouw van een brede school, omdat de regels daarvoor mogelijk veran deren. De provincie Zuid-Holland kondigde onlangs aan dat de toestemming voor de bouw van de school nog op zich laat wachten. Reden is dat de Raad van State eerder dit jaar de aan leg van een bedrijventerrein vlakbij rijksweg A16 in Hendrik- Ido-Ambacht tegenhield in ver band met luchtverontreiniging door stikstofdioxide en fijn stof, eveneens in hoge concentraties aanwezig nabij de A4 in Leider dorp. De provincie wil zeker weten of de gezondheid van Leiderdorp- se kinderen niet wordt aange tast. Deskundigen meldden de afgelopen jaren dat het riskant is om op 60 meter van de A4 een school te bouwen, maar de berekeningen bleven steeds net binnen de normen. Daarom koos de gemeente toch voor de ze plek op de hoek van de Eri calaan en de Hoogmadeseweg. De brede school moet de Kas- tanjelaanschool vervangen, die niet meer van deze tijd is. Nu blijkt dat de provincie zeker tot mei de tijd neemt om een besluit te nemen over de school. Ook rijkswaterstaat neemt tot dat moment de tijd om extra goed naar het tracébe- sluit voor de A4 te kijken. Voor al de berekening van nieuwe verkeerscijfers neemt veel tijd in beslag. Op basis van de nieu we rechterlijke uitspraak is het noodzakelijk om 24-uursge- middelden te berekenen van het aantal auto's dat voorbij rijdt en van de uitstoot daarvan. Tot nu toe berekenden provin cie en gemeenten jaargemid delden. „Hoe gek het ook klinkt, 24-uursgemiddelden val len hoger uit dan jaargemiddel den", zegt Molkenboer. De nieuwe cijfers zijn naar ver wachting begin volgend jaar al bekend. Op sommige plekken zal de verontreiniging hoger zijn dan op andere plekken. De provincie bepaalt vervolgens op welke plekken geen gebouwen met een 'gevoelige bestem ming' gebouwd mogen worden, zoals scholen. Omdat de plek van de brede school tot nu toe net binnen de normen viel, be staat de kans dat de nieuwe cij fers over die norm heen gaan. Of de nieuwe regelgeving gevol gen heeft voor de rest van het W4-project, is nog onduidelijk. Wethouder Molkenboer houdt er daarom rekening mee dat de school er niet komt, mochten de criteria voor luchtkwaliteit veranderen. „We wilden in ja nuari 2006 open, maar als het meezit kunnen we in januari 2006 gaan bouwen. Als de school er al komt", zegt hij. De directie van de protestants- christelijke schoolvereniging, waar de Kastanjelaanschool on der valt, wil niet reageren. „Wij laten de communicatie via de gemeente verlopen", meldt di recteur F. Vroon via zijn secre taresse. De vereniging Weg van de Snel weg - vanwege de luchtkwali teit tegenstander van de bouw van de school naast de snelweg - is tevreden met de uitlating van Molkenboer. „Ik ben blij dat hij het nu zelf toegeeft", zegt bestuurslid Karin Laurens. „Hij kan niet anders. Die schoof komt er niet. Wij vinden dat dé gemeenteraad met deze weten schap alvast op zoek moet natfr een andere locatie, want de Kastanjelaanschool heeft nieuwbouw nodig." roi| De Muziekschool mond houdt er aan het n dit schooljaar mee op. ditig leerlingen moeten nde zomer op zoek naar lere muziekschool. de voorzitter van de school Jaap de Vetten is ichuld van de gemeente, zenjaar geleden werd beslo- riss 1 de jaarlijkse subsidie adi OOO euro in drie jaar te- n.I jrengen naar nul", zegt 5te 1 dit schooljaar krijgen niks meer. Dit betekent het lesgeld dan moeten as I irdubbelen van 300 naar ;teurc>. En dat willen we de am en en hun ouders niet etoi i." ïleii i de voorzitter van de vereniging Warmond veel ouders bij die een utieverhoging niet kun- brengen. „Zonder subsi- de gemeente kunnen uur en de acht parttime :hten niet betalen. We verenigingsbestuur al al vrijwillig, dus we we- vvaar we het geld van- oeten halen." Ruimte voor woningen en autobedrijven WÊBBÊSBBÊmBBBBBmm Veel grote mensen richten hun aandacht op kleine boten tijdens microzeilwedstrijden in Warmond.Foto: Henk Bouwman Schaken op het water in de Veerpolder leiderdorp - Op de plek van het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC) aan de Leidsedreef in Leiderdorp mag een torenflat van 42 meter hoogte komen en is ruimte voor bedrijven, waar schijnlijk in de autobranche. Dat hebben burgemeester en wethouders van Leiderdorp be sloten. Het ROC verhuist in 2008 naar Leiden. De scholengemeenschap voor middelbaar onderwijs heeft de gemeente uitgedaagd een be sluit te nemen over de moge lijkheden op het terrein tussen De Baanderij en de LOI. Het is voor het ROC belangrijk dit te weten, omdat de onderwijsin stelling de grond wil verkopen. Het ROC ml in 2008 nagenoeg alle locaties in de regio samen voegen op twee plekken in Lei den: naast de stations Centraal en Lammenschans. Op de plek van het ROC mag een nieuw pand komen waar van de begane grond en de eer ste verdieping zijn ingericht als bedrijfspanden. De gemeente denkt daarbij allereerst aan au tobedrijven. Op De Baanderij zitten al veel autodealers die willen uitbreiden. Leiderdorp heeft al eerder kenbaar ge maakt dat de bedrijven daar voor de kans krijgen als het (advertentie) ee i leente betreurt het be- ïa% de muziekvereniging lee te stoppen. Wethou- Klinken benadrukt dat 3ie[ nuziekschool zich flexi- 310 ld opgesteld er nog naar kheden gekeken had i worden. Van Klinken: ""frilden dat de muziek- ook haar goede wil Door festiviteiten te or- ;n waardoor ze ook zelf het laatje zouden bren- als een jaarlijkse bene- ert of een tombola, e wil was er totaal niet. udthet op." door Arne Hankel warmond - Het dek is ge schrobd. De touwen staan strak. De zeilen staan bol. De zeilboot doorklieft het water. Maar op het dek is geen be manning te zien. Dat klopt, want deze bootjes zijn maar zo'n 50 centimeter groot. De 'zeilers' staan aan wal, zoals het de beste stuurlui betaamt. Op de vroege zondagmorgen be sturen zij in de Veerpolder in Warmond hun bootjes. Micro- magic zeilboten heten ze offici eel. Rien Mussert is één van de ini tiatiefnemers van de wedstrij den die tweewekelijks worden gehouden. Met nog een paar le den van de Koninklijke Water sportvereniging De Kaag be sloot Mussert om een plaatselij ke afdeling van de vrij nieuwe sport, voor Warmond op te richten. Mussert: „In oktober zijn we begonnen met wedstrij den te houden, met een hand jevol mensen. Het is deze mor gen voor de zesde keer dat er een wedstrijd wordt gehou den." Het enthousiasme van de zeil- pioniers werkt aanstekelijk. Mussert: „Er komen steeds meer deelnemers bij. Samen varen we nu één keer in de twee weken voor het lichthuis en de wedstrijden worden steeds drukker." Deze ochtend staat een groep van zo'n 25 mensen op de kant. „Bakboord, bakboord!", schalt het over het water. De 25, me rendeel mannen, staan gecon centreerd naar de bootjes in het water te turen. Met het roepen van bakboord wordt aangege ven dat een boot aan de linker kant voorrang heeft ten opzich te van een boot die van rechts komt. Verwoed gestuurd door hun eigenaars varen de bootjes op een boei af. Een rondje daaromheen en dan weer terug naar de finish. Dat lijkt simpeler dan het is. De wind draait, valt weg, en het is ook nog eens aar dig druk in het water met zo'n tien bootjes per wedstr ijd. Mussert: „Het is net zoals nor maal zeilen. Alleen sta je nu op de wal. De bootjes worden niet voortgedreven door een motor. Dat gaat puur op de wind en je hebt maar een zuchtje nodig. Met de afstandsbediening wor den het zeil en het roer be dient." Rutger van Soest neemt ook deel. „Het aardige is dat het net zeilen is, maar het is ook goed te doen in de winter. Het is een leuk alternatief voor zeilen. En iedereen bouwt zijn eigen boot, want het zijn bouwpakketten, en daarna kun je varen. Zo sim pel is het." Van Soest is één van de leden van de zeilvereniging die op deze frisse zondagmor gen om tien uur in de Veerpol der staat. Het is zonnig maar guur door de wind waardoor er wel goed gezeild kan worden. De populariteit van het micro- zeilen neemt in heel Nederland toe. Er zijn al bijna duizend bootjes geregistreerd. In januari waren dat er nog 195. Mussert: Dat is gekomen door een arti kel in de Waterkampioen. Daar besteden ze uitgebreid aan dacht aan Micro-magic en sindsdien loopt het storm." „Kijk", legt Mussert uit „het voordeel van deze sport is dat het laagdrempelig is. Een boot je kost zo'n 100 euro, de af standsbediening nog een keer 60, maar dan ben je klaar. En het is leuk voor jong en oud. Onze oudste deelnemer is zes tig, de jongste is tien." Dennis van Gelder vaart met zijn opvallende boot 'Hasta la Pasta'. Voor deze gelegenheid opgetuigd met een kerstzeil. „Het is leuk om een beetje aan je boot te knutselen. Dit zeil heb ik gemaakt van cadeaupa pier. Maar vergis je niet, het zei len is nog niet zo eenvoudig. Het wordt wel omschreven als schaken op het water." Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Katwijk aan Zee, Juwelier v.d. Zwart, Zeilmakerstraat 2 Leiden, Plessen Juweliers, Bevrijdingsplein 12-13 Leiderdorp, Juwelier de Jonge, Winkelcentrum Santhorst Sassenheim, Juwelier Wielinga, Hoofdstraal 196 Voorschoten, Juwelier Florentijn, Schoolstraat 156 www.edox-watches.com ROC vertrekt. 1 De gemeente denkt dat er op het terrein ruimte is voor onge veer 150 woningen. Daarvan moet 30 procent sociale koop-- of huur zijn. Een deel van de. appartementen kan bovenop de autobedrijven worden ges bouwd. Hoe hoog dit gebouw wordt, is nog niet vastgesteld! Op een hoek van het terrein» langs de Leidsedreef tegenover de Willem de Zwijgerlaan, mag van de gemeente een woonto ren van 42 meter hoog komen.' Dit zijn ongeveer veertien ver diepingen. Het gebouw wordt daarmee het hoogste gebouw rondom de Zijlbrug. Schuin daar tegenover, in het nieuwe Leiderdorpse woonwijkje Driegatenbrug, komt volgend jaar een flatgebouw van tien verdiepingen. Het gebouw vah de LOI komt straks in de scha duw van de torenflat te staand De LOI telt zes etages. Het duurt nog even voor de bouw begint. Het ROC vertrekt in 2008, maar wil nu al op zoek naar een koper of een project ontwikkelaar. De nieuwe eige naar moet de plannen maken in overleg met de gemeente. De globale stedenbouwkundige randvoorwaarden liggen nu al vast ter inzage. voorschoten - Op vier plaatsen in Voorschoten staat de plaat selijke overheid tijdens oud en nieuw vreugdevuren toe. Ten minste, als zich zogeheten aan-: spreekpunten melden bij het gemeentehuis. Deze aanspreek^ punten zijn buurtbewoners die een oogje in het zeil houden tij dens de jaarwisseling, omdat politie en brandweer niet op air le plaatsen tegelijk kunnen zijn. Voor de Donklaan en het Bur gemeester ter Haarplein heeft zich een vrijwilliger gemeld. Dat is nog niet het geval bij de Tahijaweg en het grasveld ach ter het De Savornin Lohman-; plantsoen. Als zich voor die plekken geen aanspreekpunt meldt mag er geen vreugdevuur worden aangestoken, zo laat een woordvoerder van de ge meente weten. isti ie ■54^ ier ibri jnheve 'oude - Er zit weer schot in de verhuizing van de Meerbur- n uit Zoeterwoude-Rijndijk. „We zijn serieus bezig met een aldus een ambtenaar van de gemeente Zoeterwoude. De loet weg van zijn huidige plek, omdat er in de Meerburger- 'oningen en kantoren zijn gepiand. Tot dusver liep de zoek- iar een andere plek steeds op niets uit. Geen enkel alternatief j nader onderzoek te voldoen aan de criteria. Een van de ei- de Rijnlandse Molenstichting is dat het monument uit 1684 'en malen. Daardoor viel onder meer de Vierheemskinderen- weg in Hazerswoude af. De molen kon daar niet optimaal functione ren. De plek die nu in beeld is, bevindt zich volgens de ambtenaar 'in de wijde omtrek' van Zoeterwoude. Meer wil hij er nog niet over zeg gen. Deze week hoopt de gemeente meer duidelijkheid te hebben. Mocht de plek onverhoopt afketsen, dan wordt gedacht aan het op slaan van de molen. „Dat is een alternatief dat we ver achter de hand hebben. Want voor het behoud van de molen is opslaan niet ideaal", aldus de ambtenaar. Foto: Hielco Kuipers door Nancy Ubert leiderdorp/ alphen - Een krans van kokos vezel met lichtjes. Een wilgentenen kerst boom met lichtjes en ballen. Een gelast fra me in de vorm van een kerstklok met allerlei soorten groen en natuurlijk materiaal. Menig donkere dag voor kerst wordt gevuld met fröbelen en versieren. In de adventsperiode laait de workshopkoorts tot ongekende hoogte op. Ook in Alphen aan den Rijn, Wou- brugge en Leiderdorp. Een 'modem kerstarrangement' wordt deze avond in de Hofmakerij in Alphen gemaakt. Meester-bloembindster Marja Mourits helpt de deelnemers met de compositie. Op een grote ronde schaal wordt eerst een frame gemaakt. Dan kan met behulp van perenhouten takken (voor een iets frivoler arrangement) of ijzerdraad (voor een strak ke vormgeving). Zeven vrouwen tuigen hun frame op tot een abstract kerstarrange ment. „Zo. Dat koop je niet in de winkel", zegt één van de deelneemsters na afloop. Ze slaakt een zelfvoldane zucht. „Hier kan ik mee thuiskomen." In een gehuurd klaslokaal in Leiderdorp laat Linda Daleman haar cursisten een obeliskframe 'a la Noël' opmaken. Com pleet met lampjes. „Ik geef altijd tips mee zodat de mensen het werkstuk thuis kun nen veranderen zodra er een nieuw seizoen aanbreekt." Truus van der Eijk uit Woubrugge heeft een avond even geen cursisten. Niet erg, geeft ze aan, want ze geeft het hele jaar door knutselcursussen en creaworkshops. En er staat nog een groot personeelsfeest op het programma. „Heb ik eindelijk ook eens mannen in de groep. Het zijn altijd vrou wen die hier aan de slag gaan. Overigens is dit voor mij de drukste tijd. Als Kerstmis nadert, tastten mensen gemakkelijker in de buidel voor een workshop. Knutselen hoort bij kerst." Onder de vlag van haar onderne ming Bromelia Trends Curiosa biedt Van Eijk tal van cursussen aan. Zo heeft ze idee- en voor kinderpartijtjes en vrijgezellen- feestjes. („Hooifiguren maken, Mexicaanse pot verven of mok beschilderen.") Ook Linda Daleman geeft het hele jaar door knulselavonden. „De laatste tijd ben ik ern stig aan het kerstworkshoppen. Zo'n stukje met drie kerstballen en een plastic kerst mannetje erin; ik moet er niet aan denken. Een zelfgemaakt arrangement heeft abso luut meerwaarde. Als ik iemand aan het einde van de avond glunderend naar huis zie gaan, weet ik waar ik dit werk voor doe." Terug in de Hofmakerij. Mourits: „Iedereen heeft hetzelfde basismateria^«ekregen. Het is leuk om te zien dat geen!enkel kunst werk op een ander arrangement lijkt." De deelnemers lopen een rondje langs de gro te werktafel om de verschillende resultaten te bewonderen. De één werkt vanuit een middelpuntde ander zoekt het in hoogte. Mourits vond het best spannend om de workshop te geven, zegt ze na afloop. „Het was wel een gewaagd stuk. Maar het resul taat was verbluffend." Volgens Daleman hebben kerstknutselbij- eenkomsten een 'therapeutische werking'. .Mensen vinden yvarmte en plezier bij el kaar. Aan het einde nemen ze iets prachtigs mee naar huis, dus het geluksgevoel kan niet meer stuk." „Oude fietsbanden is bij mij de nieuwe trend", geeft Truus van der Eijk aan. „Je knipt een binnenband open en dan blijkt dat de reep lichtgrijs gepoederd is. Daar mee omwikkel je een frame. Dat geeft bij zondere effecten." Haar collega uit Leider dorp: „Trends? Ik zie vooral dat mensen graag doen wat een ander ook doet."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9