LEIDE Bij Rover veel klachten over Connexxion n Pleidooi voor klankbordgroep Oude Rijnzone De X verhuist met 'een blij gevoelnaar Muziekhuis REGIO Buren willen opheldering over voormalig gebouw van GGD n III' Kerstliedjes uit volle borst Provincie stemt in met zes ton voor feestje koningin ider treinen erstvakantie - De NS laten op het tra- liden-Utrecht de extra einen vervallen tijdens de lakantie. De Nederlandse wegen stellen de vakan- aai istregeling in van maan- december tot en met ïtinig 7 januari, ld; len, ijl op subsidie nepanelen rati jn; i/recio - De belangstel en, oor gesubsidieerde zon elei telen is groot. Binnen en- j feken zijn de gemeenten i, Leiderdorp, Voorscho- Zoeterwoude bijna door udget voor, 2004 heen. De ieregeling voor 2005 daarom al deze maand isteld. Sinds oktober iet regionale Servicepunt Wonen 500 offerte-aan- ii voor energiebesparende egelen binnengekregen. 30 procent toonde be- elling voor zonne-ener- •t Leidse subsidiebudget onnepanelen in inmid- ;heel op. Wel heeft Lei- og extra gemeentelijke ie voor een aantal zonne- De gemeenten Leider- Voorschoten en Zoeter - hebben voor 2004 nog ;in budget voor zonne- én zonnepanelen. m iwe voorzitter ir Fonds 1818 nje bandje id verkocht Xl; Het oranje bandje 'te lloos geweld en voor res- 'erkoopt goed in Leiden. Ie Record Shop en Blok- n ze al op. Bij Super de ntertoys en Albert Heijn bandjes volgens mede- rs eveneens gewild. Op- is dat bij het postkan- jl m de Breestraat de res- ^11-bandje niet of nauwe- orden afgenomen. (advertentie) i A naar B met het OV? Bel 0900-9292 www.9292ov.nl IM1 [9090 e 3L maandag 20 DECEMBER 2004 R1 door Wilfred Simons leiden - De CDA-fractie Zuid- Holland wil dat er een klank bordgroep Oude Rijnzone komt. Burgers moeten daarin de gelegenheid krijgen om zich uit te spreken en mee te denken over de plannen die vijf ge meenten, de provincie Zuid- Holland en de Kamer van Koophandel voor het gebied bedenken. Statenlid Hans Démoed wil daarmee tegemoetkomen aan de zorgen die bewoners hebben over de toekomstige leefbaar heid van het gebied. Eén daar van is de claim van de gemeen- CDA-fractie in Zuid Holland: 'Burgers moeten meer te zeggen hebben' te Leiden om dertig hectare be drijfsterrein in het gebied aan te leggen. Bovendien verwacht Démoed dat toekomstige plan nen voor het gebied beter ge dragen worden als de klank bordgroep ermee instemt. Samen met zijn fractieleden Klein en Potharst heeft Démoed schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeerde staten met het verzoek om het voortouw te willen nemen bij de komst van zo'n klankbordgroep. Waarom hebt u het initiatief voor zo'n klankbordgroep geno men? „We hebben onlangs bijeen komsten gehad in Alphen aan den Rijn en Rijnwoude, waarop bewoners nogal wat zorgen uit ten. Ze vrezen dat grootschalige woningbouw het open karakter van de Rijnzone aantast, ze ver wachten verkeersproblemen en denken dat de leefbaarheid on der druk komt. In sommige ge meenten zijn burgers al erg ac tief, in andere minder. Dat kan ertoe leiden dat de actiefste burgers meer invloed op de be sluitvorming krijgen. Hun be langen overheersen dan, ten koste van burgers die minder meedenken. Met een klank bordgroep kun je iedereen ge lijk aan bod laten komen en be scherm je ieders belang." Maar, er zijn al zoveel partijen bij de Oude Rijnzone betrokken. Vijf gemeenten, de provincie, de Kamer van Koophandel. Het kost al moeite om een eenslui dende visie te krijgen. Maakt zo'n klankbordgroep het overleg niet nog stroperiger? „Als die overleggen zijn be stuurlijk. Burgers zitten daar niet bij. Zij hebben óók ge- biedskennis en het is om die re den toch goed ze erbij te be trekken. Wij zien een klank bordgroep als een mogelijkheid om draagvlak voor de .herin richting van de Oude Rijnzone te krijgen. Als burgers zich niet gehoord voelen, gaan ze naar beroeps- en bezwaarcommis- sies en naar de Raad van State. Dat is ook stroperig." Daarvoor maakt een klank bordgroep geen verschil. Er zijn veel voorbeelden te geven van burgers die, ondanks langdurige, inspraak, tóch naar de rechter gaan. „Dat weet ik ook wel, maar ik wil het positief benaderen. De gemeenten praten over be drijfsterreinen en woningen, de burgers willen graag meepraten over recreatie en groen. Dat is toch goed als zij daar aandacht voor vragen, dat maakt de dis cussie alleen maar breder, niet waar?" Fonds 1818 krijgt een voorzitter. G. Lycklama tmholt volgt L. van Solkema (■begint per 1 januari. 1818 is één van de grote- ritatieve fondsen in Ne- id en steunt vooral aan- uit deze regio. irwerkopslagen niet in orde is mg - Drie grote vuur- 00' ipslagen in Zuid-Holland !$n niet aan de eisen. Dat jlit een recente controle provincie, die verant- elijk is voor vijf grote op- voor consumentenvuur- Het gaat om opslagen dan 10.000 kilogram. De e drijven, die niet aan alle voldoen, mogen nog uurwerk opslaan. Om 1 opslagen het precies -j niet bekendgemaakt, i-v s de inspectie is geen erk aangetroffen. De twee ekeurde bedrijven heb- jn'| middels wel vuurwerk )r 1. Rond de feestdagen on<! ize nog wel een bezoekje ovinciale inspecteurs, om 3eP troleren of de ruimtes ar® ïeel gebruikt worden voor vuurwerkverkoop. Een fdat meer dan 10.000 ki- f°011 vuurwerk opslaat moet taal 20 meter van huizen Jd"' en. Voor professioneel e rerk geldt een afstandseis 'te'|0 meter, td; ifrechtgeleerde it naar Tilburg De Leidse strafrechtge- Theo de Roos (56) ver aar de Universiteit van jg g. Naar eigen zeggen is de vooral dat hij de laatste ril benutten om van mgeving te veranderen, it dat de Leidse rechten- (it de afgelopen jaren bezuinigen en dat de ruk hoog opliep, is vol- em niet de oorzaak. Hij iet in Leiden, vooral na evering van het Kamer- )nnesgebouw, 'goed naar Jn'. De Roos, die vaak in lia optreedt als deskun- aat per 1 februari weg. woordvoerder J. Maar- erweerd zoekt de rech- ulteit al naar een opvol- De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. Onvrede over nieuwe dienstregeling Connexxion beaamt dat de maatschappij 'krap in de tijd zat', omdat ze pas op 1 septem ber wist dat ze de nieuwe rege ling mocht invoeren. Volgens Rover klagen chauf feurs ook over de nieuwe, strak kere dienstregeling. Volgens Koo hebben steeds meer daar door bussen vertraging. „Het valt mij op dat de laatste tijd op de overzichtsborden bij het busstation steeds vaker in rode letters 'vertraagd' staat. Soms rijden de bussen helemaal niet meer, als ze te lang vertraagd zijn. Het is wel fijn dat er 22 procent meer bussen rijden, maar als er weer diensten ver vallen, dan heeft het geen nut." Opmeer zegt dat de chauffeurs nog even moeten wennen aan de nieuwe dienstregeling en dat bij de start van zo'n nieuwe tijdstabel elk jaar klachten bin nenkomen. 8 Mijn wereld, mijn krant. I Leidschö Dagblad IJ leiden - Een levende kerststal, glühwein en de kerstman luisterden zaterdagavond een kerstfeestje op in het Da Vinei College aan de Noachstraat. Kinderkoor Flits zong liedjes 'rond het kampvuur' en deed dat uit volle borst. Foto: Dick Hogewoning door Erna Straatsma leiden - Bewoners van de Cronesteinkade en de Roodenburgerstraat vinden dat de gemeente snel duidelijkheid moet geven over de toekomst van het voormalige GGD-gebouw. In het monumen tale pand aan de Roodenburgerstraat wordt mo menteel asbest verwijderd. Ook dat roept bij de buurtbewoners veel vragen over. „Het ergert ons in toenemende mate dat wij niet worden geïnformeerd door de gemeente", zegt Thomas van Duijn, voorzitter van de Vereniging Professoren- en Burgemeesterswijk. Buurtbewo ners ontvingen enige tijd geleden een brief over 'asbestverwijdering' in het oude GGD-gebouw, maar veel wijzer werden ze er niet van. Waarom de gemeente aan het bouwen en slopen is, stond niet in de brief. „Het roept allemaal heel veel vra gen op." Medewerkers van dé gemeente hebben inmid dels een sloopgang aangelegd om asbest uit het gebouw te halen. Voor de klanten van de metha- donpost van Parnassia, die hiervoor een klein onderdeel van het gebouw huurt, is een andere ingang gemaakt. Waar het het asbest precies zit, weten de buurtbewoners niet. De werkzaamhe den in het pand duren tot het eind van dit jaar, zo stond in de brief die de buurtbewoners heb ben ontvangen. „Het is oorverdovend stil als het gaat om de toekomstplannen voor het gebouw", zegt Van Duijn. „Die brief over asbestverwijde ring is het eerste wat we sinds een jaar hebben gehoord." Een jaar geleden deelde wethouder Buijing de wijk mee dat hij het gebouw mis schien wilde inrichten als nachtopvang voor dak lozen. „Daarna hebben we niets meer gehoord." Onlangs lanceerde de gemeente het plan om de Leonarduskerk aan de Haagweg op te kopen voor opvang van daklozen. De wijkvereniging vindt het zonde dat het monu mentale gebouw al anderhalf jaar leegstaat. „Dit is een heel erg onbevredigende situatie. Het gaat om een prachtig pand waar je van alles mee kunt doen. Wij hebben ons zeer ingespannen om mee te denken over een mogelijke nieuwe bestem ming en de gemeente daarvoor allerlei suggesties gedaan. Maar ogenschijnlijk gebeurt er niets." De vereniging Professoren- en Burgemeesters- wijk hoopt overigens niet dat in het oude GGD- gebouw een nachtopvang voor daklozen komt. Omwonenden vrezen dat zij daarvan hinder on dervinden. De gemeente was niet voor commentaar bereik baar. den haag - Provinciale staten hebben ingestemd met een budget van 600.000 euro voor de viering van Beatrix' 25-jarig jubileum als koningin. De frac ties willen echter niet dat het budget een 'extraatje' is. Gede puteerde staten (GS) moeten het geld bijeen sprokkelen door te bezuinigen op andere zaken, zoals de jaarlijkse 'statenont- moeting' tussen Noord- en Zuid-Holland. De SP heeft grote moeite met het feestbudget, andere partijen spraken van een 'uitstekend initiatief van GS. CDA-woord- voerder Hans Démoed: „Het CDA is er trots op dat de mo narchie deel uitmaakt van het democratisch bestel. Dit is een kans om de burger te betrekken bij ons staatsbestel." Het CDA vindt het zinvol dat een deel van geld is bestemd voor een speciale statenvergadering, waar tal van prominente gasten zullen spreken. „De activiteiten worden gerelateerd aan de the ma's democratie en monar chie." De SP stemde niet in met het de uitgave van zes ton, omdat de 'burger het verjaardagsfeestje van de koningin betaalt'. Vooral de organisatie van een speciale statenvergadering zit de partij dwars. „Omgerekend gaat die statenvergadeing ongeveer 900 euro per statenlid kosten", al dus SP-statenlid Bart Vermeu len. Voor een nog nader te be palen 'publieksevenement' is veel minder geld, stelt de SP. „Daarvoor is 8 cent per Zuid- Hollandse inwoner beschik baar. Het wordt dus vooral een elitefeestje voor de statenleden zelf. De inwoners van Zuid- Holland komen er nauwelijks aan te pas." Noord-Holland trekt ook zes ton uit voor het jubileum. Beide provincies organiseren in 2005 gezamenlijk een reeks feestelij ke activiteiten. door Dafne Dubois leiden/regio - Sinds de nieuwe dienstregeling van bussen in Lei den en de regio is ingegaan, stromen de klachten binnen bij reizigersorganisatie Rover. Voor al Katwijkers en Oegstgeestena- ren zijn ontevreden over de dienstregeling, waarin wel ruim 22 procent meer bussen rijden. Volgens Rover zijn er lijnen en diensten vervallen, waarvan de reiziger de dupe is. Connexxion maakt begin januari een inven tarisatie van alle klachten en voert in maart eventueel veran deringen door. Randy Koo van de Leidse afde ling van Rover is zeer ontevre den over de nieuwe dienstrege ling. „Er zijn mensen in Katwijk die een uur te laat op hun werk komen omdat de vroegste bus niet meer rijdt. Dit is geen lijn waar niemand in zit, er reizen dagelijks 15 tot 25 mensen mee." Koo denkt dat Connex xion deze dienst heeft ge schrapt omdat de onregelma tigheidstoeslag voor chauffeurs tijdens die tijden te hoog is. Herman Opmeer van Connex xion ontkent dit. „Wij houden regelmatig tellingen in de bus sen en gaan echt geen dienst opheffen als er genoeg mensen in zitten. Het klopt wel dat chauffeurs 's ochtends vroeg en 's avonds laat duurder zijn, maar een lege bus tijdens de middag kost ons meer dan een volle ochtendbus", aldus Op meer. Oegstgeestenaren zijn vooral ontevreden over het wegvallen van lijnen 27 en 30. Er zijn wel alternatieven, maar dan moe ten reizigers uit het dorp op de Rijnsburgerweg overstappen om bij het stadhuis te komen. En dan moeten ze nog een stukje lopen", aldus Koo. Rover heeft volgens hem al in september een negatief advies van zeven A4'tjes ingediend bij Connexxion. Dat het bedrijf hier niets mee heeft gedaan is volgens hem eigenlijk te wijten aan de provincie Zuid-Holland. „Omdat de provincie te laat is begonnen met de aanbeste dingsprocedure, had Connex xion ook geen tijd meer om de dienstregeling aan te passen. De provincie had hier in 2003 al mee moeten beginnen, maar ze is pas in maart 2004 van start gegaan." Herman Opmeer van 0 Ja, ikneemesnvasl kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste 1 abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel j Johnson Bros. ontbijtservies! 1 Ik betaal: l automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56.70) I M/Vf I Naam: J Adres: j I Postcode J Plaats. I Telefoon: J Geboortedatum I e mail: I Bank/giro* Handtekening: I Uitsluitend bij automatische In Antwoordnummer 127. luu~ - 1 Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 I E-mail: lezersservlce«>hdc.nl of surf I naar www.leidschdagblad.nl 1 Wij gaan zorgvuldig om met persoons- I gegevens: ln ae colofon van de krant I vindt u nadere informatie door Erna Straatsma leiden - Met een 'blij gevoel' ver huist cultureel centrum de X ko mende week naar het Muziek huis aan de Middelstegracht. Za terdag namen medewerkers en bezoekers afscheid van het Volkshuis. „Gewoon een gezelli ge afsluiting van de zeven jaar die we aan de Apothekersdijk hebben gezeten", zegt X-voorzit- ter Sinan Cengiz. De afgelopen twee jaar was het minder gezellig in het onderko men van de X, dat ooit begon in de gekraakte Rex- bioscoop in de Haarlemmerstraat. De toen malige directeur van het Volks huis kreeg een hoogoplopend conflict met bestuur en mede werkers van het cultureel cen trum. Hij ergerde zich aan de manier waarop de X-medewer- kers het gebouw gebruikten. De Leidse Welzijnsorganisatie, hoofdhuurders van het Volks huis, kondigde daarop een fikse huurverhoging aan. Na lang touwtrekken leidde het conflict tot het besluit om te verhuizen naar de Middelstegracht. Cengiz, sinds twee jaar voorzit ter, kijkt niet verbitterd terug op de laatste jaren in het Volks huis. „Het waren spannende tijden." De ogen zijn inmiddels op de toekomst gericht. „Ja, we gaan met een prettig gevoel weg. Het wordt tijd om een fris se, nieuwe start te maken. En het Muziekhuis is daar heel ge schikt voor, al is de locatie Mid delstegracht minder mooi dan de Apothekersdijk. We kunnen daar veel zelfstandiger werken dan in het Volkshuis. We heb ben er ook een eigen podium dat groter is dan de plek die we in het Volkshuis hadden. We gaan er op vooruit. Dus ik heb echt een blij gevoel. Cengiz verwacht niet dat de sa menwerking met het Muziek huis tot problemen zal leiden, zoals in het Volkshuis. „Met de i Mijn wereld, mijn krant, t Leidsch Dagblad LWO en de nieuwe coördinator van het Muziekhuis hebben we goeie afspraken gemaakt. We kunnen geheel onze eigen gang gaan en hebben ook een eigen opgang." Cengiz omschrijft de X als een 'leuk podium waar nieuwe dingen gebeuren'. De komende drie maanden moet de X het wel rustig aan doen, want het Muziekhuis wordt nog verbouwd. Cengiz: „Of we kunnen programmeren, is nog maar de vraag. Maar we kunnen altijd incidenteel van het Volkshuis gebruikmaken. We weten nog niet hoe het er uit komt te zien." Na het slotfeest, met onder meer optredens van straator kest Toeters en Bellen en de Ca ribische band Koffie Verkeerd, zijn de X-medewerkers aan het inpakken. Op de website van de X staat een melancholieke af scheidsgroet: 'Dag lieve men sen van het Volkshuis, dag dak lozen in het portiek, dag deur die niet wil sluiten, dag X-salon en kantoor, dag'. Met een vrolijke muzikale avond namen medewerkers en bezoekers van de X zaterdag afscheid van het Volkshuis. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7