Bloedige aanslagen in heilige steden Irak BUITENLAND Turkse nationalisten woedend over EU-deal Na 26 uur onafgebroken onderhandelen is er toch een klimaatakkoord Bastogne herdenkt Slag om de Ardennen Ruim zestig doden en 150 gewonden Italiaanse veerboot weer thuis Ur Kou-alarm daklozen in Franse gruwelmoorden^ psychiatrisch ziekenhi Minister houdt crisisberaad voor Fran het noordti Circa 2000 Britten dupe 'roofdrugs' londen - Naar schatting 2000 Britten zijn jaarlijks het slacht offer van roofdrugs'. Het gaat om mannen en vrouwen die in een horecagelegenheid een slaapmiddel of drugs in hun drankje krijgen, waarna ze van hun bezittingen worden be roofd. Dat bericht de Britse zondagskrant The Observer. De middelen waarmee de daders toeslaan zijn onder meer een vloeibare vorm van xtc en ro hypnol. Dat laatste middel staat i ook bekend als een „verkrach tingsdrug" waarmee vrouwen worden gedrogeerd om ze ver volgens te verkrachten. De meeste slachtoffers van roof 1 zijn mannen. Ze worden verleid 1 door vrouwen die zijn geld en andere bezittingen meenemen. Amerikanen in vuile lucht I Washington - Ongeveer een op de drie Amerikanen leeft in een j gebied waar de luchtvervuiling de wettelijke norm overschrijdt. Dat is gebleken uit grootschalig onderzoek van het overheids bureau voor milieubescher ming EPA. De dienst onder zocht de vervuiling met zoge- j noemd fijn stof, afkomstig van verbrandingsprocessen. Deze vorm van vervuiling is zeer schadelijk voor de gezondheid j en in de VS verantwoordelijk voor jaarlijks duizenden sterf gevallen en talrijke ziekenhuis opnames. Volgens het EPA zijn er in twintig staten overschrij dingen gevonden van de norm, die al sinds 1997 geldt. Aangepaste kerst voor zwakke paus rome - Paus Johannes Paulus II zal tijdens de komende kerstda gen een aangepast programma afwerken wegens zijn zwakke gezondheid. Dat bericht de zondagseditie van de Duitse krant Die Welt op basis van bronnen binnen het Vaticaan. De kerkvorst zal op 24 decem ber gewoon de traditionele mis om middernacht leiden en hij zal de dag ema ook de zegen 'urbi et orbi' (voor de stad en de wereld) uitspreken. De mis in de ochtend van Eerste Kerst dag zal evenwel door een kardi naal worden geleid, waarschijn lijk zonder aanwezigheid van de paus. Bij de traditionele mis rond oud en nieuw zal de paus er wel zijn, maar niet spreken. Woedende sikhs bestormen theater Birmingham - Honderden boze sikhs hebben zaterdagavond in het Britse Birmingham een the ater bestormd omdat daar een stuk werd opgevoerd waarin seksueel misbruik en moord in een tempel centraal staan. Vijf agenten raakten gewond in een poging de menigte onder con trole te brengen, aldus de BBC. Aanslag verijdeld op Kim Jong-nam SEOUL - De Oostenrijkse politie heeft in november een moord aanslag op Kim Jong-nam, een van de zonen van de Noord- Koreaanse leider Kim Jong-il, verijdeld. Dat meldde het Zuid- Koreaanse persbureau Yonhap News gisteren. Het complot te gen Kim Jong-nam zou zijn ge organiseerd door mensen die liever een van de andere zonen van de Noord-Koreaanse leider op de troon zien. De Oosten rijkse inlichtingendienst had een tip ontvangen. Bush persoon van het jaar voor Time new york - Time Magazine heeft de Amerikaanse president George W. Bush uitgeroepen tot persoon van het jaar. Dat maakte het toonaangevende Amerikaanse tijdschrift gisteren bekend. Volgens hoofdredac teur Jim Kelly is de keus op Bush gevallen wegens zijn vast houdendheid en mede ingege ven door zijn winst bij de Ame rikaanse presidentsverkiezin gen van november. Vier jaar ge leden kreeg hij ook al het predi kaat Time-persoon van het jaar.Het blad omschreef hem toen als symbool van het 'ver deelde' Amerika. Arsenicum in soep van Kaila Jakarta - De Indonesische vi ce-president Xussuf Kalla heeft deze week inderdaad een kop soep voorgeschoteld gekregen waarin een kleine hoeveelheid arsenicum zat. Dat heeft poli tieonderzoek uitgewezen, zo berichtten Indonesische media zaterdag. De hoeveelheid gif was zeer minimaal en niet do delijk. Kalla is op Bali voor de jaarvergadering van de politieke partij Golkar, ooit het politieke verhrkel van ex-dictator Soehar- to en nu de grootste fractie in het parlement. Kalla wil de nieuwe leider van de intern sterk verdeelde Golkar worden. Hij zal daarvoor de invloedrijke Akbar Tandjung van de troon moeten stoten. najaf/karbala/anp/rtr - De twee belangrijkste sji'itische heilige steden in Irak, Najaf en Karbala, zijn gisteren getroffen door bloedige zelfmoordaansla gen. In ogenschijnlijk gecoördi neerde acties om dood en ver derf te zaaien onder de sji'ieten, de grootste islamitische stro ming in Irak, kwamen zeker 62 mensen om het leven en vielen er ongeveer 150 gewonden. In Najaf liet de dader de explo sieven in zijn auto ontploffen bij een plein in het drukke cen trum, op ongeveer 300 meter afstand van de Imam Ali-mos- kee. Dat is een heiligdom voor de sji'ieten, omdat de geestelij ke vader van deze tak van de islam, imam Ali, er begraven ligt. Op het moment van de explo sie was het drukker dan anders, omdat een menigte stond te kij ken naar de begrafenisstoet van een sjeik. Door de enorme ont ploffing kwamen zeker 48 men sen mensen om het leven en vielen er ruim negentig gewon den, meldden medische bron nen. Volgens de politie vielen er vooral burgerslachtoffers, maar kwamen ook lijfwachten en agenten die de rouwstoet bege leidden, om. Doordat het re gende, daalde de dikke zwarte rook later als een soort smerige stofregen op de stad neer. Circa twee uur voor de bloedige aanslag in Najaf ontplofte in Karbala, dat nog zuidelijker in Irak ligt, een autobom, die aan zeker veertien mensen het le ven kostte. Naar schatting zes tig mensen raakten gewond. De ontploffing in Karbala was bij een druk station voor bussen en taxi's. Ongeveer vijftien au to's en passagiersbusjes werden door de explosie verwoest. Vol gens de plaatselijke politie ging het om een zelfmoordaanslag. In Karbala vonden woensdag ook al tien mensen de dood door een bomaanslag. Tiental len anderen raakten gewond, onder wie een afgezant van grootayatollah Ali al-Sistani, die in het nabijgelegen Najaf woont. Deze en eerdere aanslagen lij ken bedoeld om de spanning tussen de sji'ieten en de soeni- tische minderheid in Irak op te voeren. Onder het bewind van Saddam Hussein waren de soe- nieten de belangrijkste machts factor, maar de rollen lijken na de val van Saddam omgedraaid. Het verzet in de aanloop naar de verkiezingen eind volgende maand komt dan ook vooral voort uit de soenitische ge meenschap, die een sji'itische meerderheid in het nieuwe par lement vreest. Onbekenden hebben gisteren ook direct geprobeerd het ver kiezingsproces te verstoren door in Bagdad drie verkie zingsmedewerkers te doden. Volgens een woordvoerder van de nationale kiescommissie werd de auto met de drie man nen klemgereden en werden ze vervolgens doodgeschoten. Uit vrees voor aanslagen heb ben Iraakse christenen kerk diensten tijdens de kerstdagen geschrapt. Ook willen de gelovi gen hiermee hun steun betui gen aan de slachtoffers van re cente aanslagen op kerken in het land. door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - De Turkse premier Erdogan is door een jubelende menigte onthaald op het Kizilayplein in Ankara. Aanhan gers van de AK-partij van Erdogan wachtten hun premier op met Turkse vlaggen en ballonnen. 'Dit is een feest dag', kondigde Erdogan af. Elders in het land bleef de feeststem ming uit. Onder de EU-tegenstanders bleef het rustig. Althans, voorlopig. Voor de ultra-nationalistische Turken van de 'Ülkü öcaklar' (ideaalhaarden) geldt nu slechts 'geduld': 'We hopen dat de woorden in Brussel niet worden omge zet in daden'. De rustige houding van de nationalisten in Turkije kan veranderen, blijkt uit de woorden van de voorzitter van de 'Ülkü öcak. Serdal Turgut: „Er zullen zeker demonstraties komen. We wachten nog af. Alles in Brussel is achter gesloten deuren besproken. We weten te weinig. De onderhandelingen mogen beginnen, maar niet onder de voorwaarden, zoals die nu bestaan. Tot 3 oktober kan nog veel gebeuren." Premier Erdogan maakte het volk bij zijn terugkeer naar Ankara nadrukkelijk dui delijk dat Cyprus niet wordt weggege ven. Maar voor Turgut gaat dat niet op. „Als de regering grond weggeeft, waar het bloed van onze soldaten nog niet eens is opgedroogd, is het hek van de dam. Illegaal of legaal, daar steken wij een stokje voor. Tot onze laatste adem, tot onze laatste druppel bloed." Op de vraag of de Ulkü Ocak bij mach ten is tot zoiets, slaat Turgut met zijn vuist op de tafel. Hij pakt zijn gsm: „Eén telefoontje en 50.000 man staat paraat. Wij willen het Turkije van 81 jaar terug, toen Atatürk na de bevrijding de Turkse staat uitriep. Als het moet heroveren we Anatolië. In 1974 namen we half Cyprus in, als het moet, nemen we heel Cyprus in." door Frits Bloemendaal buenos aires - Het heeft een slapelo ze nacht gekost, maar na 26 uur on afgebroken onderhandelen is de kli maatconferentie in Buenos Aires toch met een akkoord geëindigd. En daar is staatssecretaris van milieu Pieter van Geel, onderhandelaar na mens de EU, blij mee. Want geen ak koord zou het toch al zo broze inter nationale klimaatbeleid in gevaar hebben gebracht. In het zogeheten Kyoto-protocol heeft een groot aantal industrielan den vastgelegd dat ze de uitstoot van gassen die opwarming van de aarde veroorzaken, zullen verminderen. Die afspraken lopen tot en met 2012; voor daarna is niets geregeld. Met het akkoord in Buenos Aires wordt een eerste voorzichtige stap gezet voor de periode na dat jaar. Van Geel: „Als deze conferentie was ge klapt, hadden we geen enkel per spectief gehad op vermindering van emissies na 2012. Dan hadden alle inspanningen tot dusver geen gevolg gekregen." Die verdere stappen zijn cruciaal, omdat de huidige afspraken bij lange na niet genoeg zijn om de opwar ming van de aarde te beperken. Het waren keiharde onderhandelingen, zegt Van Geel. De VS wilden niets weten van welke vooruitblik ook, omdat die als begin van onderhan delingen over verdere maatregelen kon worden uitgelegd. En de VS wil zich door niemand iets laten voor schrijven. De regering-Bush wil al leen inzetten op technologische doorbraken. Maatregelen die de eco nomische groei kunnen schaden zijn taboe. Van Geel: „Waarom moet groei de maat van alle dingen zijn? Dan kun je ook geen dijken meer aanleggen, want die dragen niet bij aan de groei en kosten alleen geld. Het is een redenering van niks. De Amerikanen beseffen bovendien on voldoende dat iets als energiebespa ring heel veel bijdraagt aan econo mische groei." Tot verdriet van de EU kregen de Amerikanen steun van grote 'ont wikkelingslanden' als China en In dia. Ook die vrezen voor hun econo mische groei. Laat eerst het rijke Westen maar een stap terug doen, vinden zij. De olieproducerende lan den maakten het monsterverbond compleet; zij vrezen door maatrege len een terugloop van de olie-in komsten. Daar eisten ze compensa tie voor, hetgeen de EU afwees. Ze zijn, zo zei Van Geel 'schatrijk' en kunnen zelf geld reserveren voor economische hervorming. Van dit ingewikkelde belangencon flict dreigden de landen die zeer kwetsbaar zijn voor klimaatverande ring, en arme regio's de dupe te wor den. De klimaatconferentie had af spraken moeten opleveren over steun aan hen. Die steun - waai de EU het meeste zou betalen - 1c uiteindelijk gered, tot opluchtin g Van Geel. Ook is afgesproken d< mei 2005 in Bonn een wetensch 11 pelijk seminar wordt gehouden, waarbij ook naar de periode na tl wordt gekeken. Inclusief een raj tage aan alle betrokken landen. I* was een harde voorwaarde van EU om zo het toekomstige beleiie' toch op de agenda te krijgen. „1 el zeer acceptabel resultaat", vindi Geel. „We hebben echt een stap 2 zet naar de toekomst.u( lit d Geweld in Darfur gaat gewoon door, ook na ultimatum abuja/anp/rtr - De gevechten tussen het Sudanese leger en rebellen in Darfur zijn dit week einde gewoon doorgegaan, on danks een ultimatum van de Afrikaanse Unie (AU) om de vij andelijkheden te staken. Dat heeft een woordvoerder van de Unie gisteren verklaard. Volgens woordvoerder Assane Bo is gisteren bij gevechten in de stad Labado, in het zuiden van de Sudanese regio, een he likopter van de vredesmacht van de AU geraakt. Hij kon niet zeggen welke partij op het toe stel heeft geschoten en of er slachtoffers zijn gevallen. Eerder op de dag had de Suda nese minister van buitenlandse zaken, Mustafa Osman Ismail, juist beloofd dat het offensief tegen de rebellen zou worden gestaakt. De minister vroeg de AU en de Verenigde Naties de rebellen op te roepen eenzelfde stap te zetten. Een algehele te rugtrekking van de Sudanese militairen uit Darfiir is volgens de minister niet aan de orde, omdat de regio „beschermd moet worden". De AU had vrijdagmiddag van de strijdende partijen in Darfur geëist dat er binnen een dag een einde zou komen aan de weer opgelaaide vijandelijkhe den. De waarschuwing was vooral bedoeld voor het Suda nese regeringsleger, dat frontaal de aanval zou hebben geopend op de rebellen in Labado. Het conflict in Darfur begon begin vorig jaar, toen de rebel lenbewegingen JEM en SLA het Sudanese regeringsleger aan vielen, omdat de regering in Khartum de zwarte boerenbe volking zou uitbuiten. Als antwoord begon het leger de rebellen vanuit de lucht te bombarderen, terwijl Arabische Janjaweed-milities uit het ge bied vooral op de grond werden ingezet. Nadat leger en milities het ver zet van de rebellen de kop had den ingedrukt, begonnen de Janjaweed met etnische zuive ringen in Darfur. Sindsdien zijn zeker 70.000 mensen omgeko men. Ruim een miljoen men sen zijn op de vlucht geslagen. parijs/anp - In 24 departemen ten in het noorden van Frank rijk inclusief de regio Parijs, is ■gisteren 'alarmfase-2' afgekon digd wegens de kou. Die be dreigt het leven van daklozen. In het departement van de Meuse, rond Verdun, is zelfs de maximale alarmfase, nummer 3, ingegaan. Daar werden afge lopen nacht temperaturen ver wacht van rond de -14 graden. Alarmfase-2 geldt bij tempera turen van -5 tot -10 graden. De afkondiging van alarmfasen houdt onder meer in dat de so ciale diensten met bestelwa gens de straten afrijden en pro beren daklozen te overtuigen met hen naar een onderkomen te gaan. Dikwijls lukt dat niet, omdat veel daldozen bang zijn daar te worden beroofd van hun schamele bezittingen. An deren hebben hun hond bij zich die zij niet in de steek wil len laten, of vrezen te worden opgepakt omdat hun papieren niet in orde zijn. De sociale diensten, maar ook de politie, deelt aan hen slaap zakken, dekens, warme koffie en hete soep uit. Zij kunnen de mensen niet dwingen naar een opvangcentrum te gaan. De beschikbare slaapplaatsen in Parijs zijn bovendien zeer onvoldoende. Het aantal daklo zen wordt er geschat op 12.000. Daar komen nog eens 30.000 mensen bij in kraakpanden of mensen met onvoldoende mid delen om zich in hun woning te verwarmen. De prefect van Pa- rome - Een Italiaanse veerboot met ongeveer 500 mensen aan boord is zaterdagavond stuurloos ge raakt door een brand. Die brak uit op het parkeer dek en leidde tot een stroomstoring. Gisterochtend kregen reddingswerkers de stroomvoorziening weer op gang. Ze meerden het vaartuig vervolgens veilig af in de haven van Palermo. Verscheidene passagiers raakten gewond toen ze poogden naar een veilig deel van het schip te gaan, aldus h liaanse persbureau Ansa. De veerboot was o| M van Sicilië naar Napels. Een andere veerboot DS de buurt om opvarenden aan boord te kunm men. De autoriteiten stuurden sleepboten. I dingsoperatie werd bemoeilijkt door het sle<p weer en de ruwe zee. ji Foto: EPA v H< bastogne/anp - In het Belgi sche Bastogne is afgelopen weekeinde uitgebreid de Slag om de Ardennen herdacht, die precies zestig jaar geleden plaatshad. Aan de talrijke her denkingsplechtigheden namen ook enkele honderden Ameri kaanse veteranen deel. Zij kon den rekenen op grote sympa thie van de plaatselijke bevol- king. Het hoogtepunt van de her denking had zaterdagmiddag plaats, toen de Belgische ko ning Albert even buiten Bas togne een krans legde bij het Mardasonne-monument, ter nagedachtenis aan de duizen den bij de Slag om het leven gekomen geallieerde militai ren. De Belgische vorst bracht daarna een bezoek aan het centrum van het Ardeense stadje. Vanaf het balkon van het gemeentehuis gooide hij zakjes noten naar het publiek. De legendarische woorden 'nuts', hetgeen naast noten ook zoveel wil zeggen als gek, werden in 1944 uitgesproken door de Amerikaanse bevel hebber in Bastogne McAuliffe, op de vraag van de Duitsers of hij zich wilde overgeven. Daar mee wilde hij zeggen dat hij niet gek was en nooit aan een overgave dacht. McAuliffe en de bevelhebber van het Amerikaanse Derde Leger Patten werden zaterdag ochtend al herdacht. Daaraan nam ook Pattens kleindochter Helen deel. Zondag sprongen zeventien parachutisten nog vanuit een vliegtuig naar het Mardasonne-monument. Daarna volgde nog een défilé van oude legervoertuigen. De Slag om de Ardennen was in de vroege winter van 1944 een laatste stuiptrekking van de Duitse troepen onder lei ding van generaal Von Man- teuffel. Daarbij werden Bastog ne en enkele andere omliggen de stadjes ruim een week ge- isoleerd van het al bevrijde deel van de Ardennen. rijs heeft aangekondigd d eventueel gymzalen kunn m worden gevorderd voor dl vang van mensen die ond '2 kou lijden. De bevolking is opgeroepi sociale diensten te waarst iei wen als zij ergens iemand straat ziet slapen. Daarvoifj geldt een speciaal telefoo n nummer: 115. lai Xavier Emmanuelli, oud-i en ter en oprichter van de S!\ er Social - de sociale eerste l )q dienst die zich inspant da zen onderdak te geven -1 - zich vooral ongerust over If toename van hele familie 1 nachts in Parijs rondzwei Hoe langer hoe meer zijn mensen met schoolgaand I deren, die wel werken, m niet eens het minimum-li verdienen en dus geen ge hebben om huur te betali Frankrijk zouden zo'n zei miljoen mensen leven on armoedegrens (ongeveer 1 euro per maand). Dit jaar zijn al twee daklo gestorven wegens de kou ge week een clochard in e boerenschuur bij Amiens het afgelopen weekeinde 60-jarige man op straat in Saint-Denis bij Parijs. De zware storm van afgeli a, weekeinde is een bijkomi [s' probleem. Veel elektricite M bels zijn omgewaaid en n steeds 9000 huizen hebbe geen stroom, vooral in he? noordwestelijke Normanl Picardië. |f| pau/parijs/anp/afp - De Franse minister van volksgezondheid, Philippe Douste-Blazy, heeft dringend maatregelen geëist na twee gruwelijke moorden zater dag in een psychiatrisch zie kenhuis in de Zuid-Franse stad Pau. Douste-Blazy hield gisteren cri sisberaad in Parijs en heeft om een onmiddellijke stopzetting van de vermindering van het aantal bedden in psychiatrische ziekenhuizen gevraagd. In de nacht van vrijdag op zon dag werden twee verpleegkun digen, beiden vrouwen met kinderen, gruwelijk om het le ven gebracht. Een van hen is onthoofd. Het hoofd bleek op een televisietoestel te zijn gezet. Een van de collega's van de vrouwen zei dat hij het idee had midden in een verschrikkelijke horrorfilm te zijn terechtgeko men. Collega's ontdekten de lij ken zaterdagochtend. De politie hield vijf per' aan, maar deze arrestr? vier lokale dronkaards ex-patiënt van de klinief01 zondag weer vrijgelaten. De politie tast kennelijk p het duister over de dadeil de afdeling waar de mij zijn gepleegd, is een rui geslagen. Het personeel van het f trische ziekenhuis in Pa al sinds augustus actie bezuinigingen en teg slechte kwaliteit van de heidszorg door vooral 1 brek aan personeel. In I kenhuis moesten vol ge plannen bovendien 54 1110 banen verdwijnen korten te dekken. Dit ook met onmiddellijke bevroren. Douste-Blazy is zaterdi vanuit zijn woonplaats I naar het ziekenhuis gegf toonde zich diep gescholL Tijdens de herdenkingsbijeenkomst trok gisteren door de straten van Bastogne een historische parade met onder meer Amerikaanse vetera nen. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6