'Bankdiensten zijn aan het verschralen' BINNENLAND Nu in de winkel* Geld speelt steeds grotere rol in de voetbalindustrie Conflict over mislukte arrestatie Laakkwartier Politie neemt 1800 kilo vuurwerk in beslag Dickens in Deventer Consumentenbond wil wet voor servicegarantie Kerstboom van kratjes Verwarring over 'verdachte' in moordzaak Van Gogh Inlia stuurt deurwaarder naar Verdonk glamour bijlage van Zadelhoff 'Overheid moet meer wijzen op risico's overmatig lenen' [partij R'dam mysterieus - De toedracht van [partij vrijdag in Rotter- arbij een 28-jarige man (27) en haar twee jü (1 en 3 jaar) verwond- bg niet duidelijk. De jade de vrouw, maar is |r ex-echtgenoot. De kij vond plaats voor de h de woning van de n de Van der Hilst- de Rotterdamse wijk iren. De man verwond- ouw en de kinderen scherp voorwerp, ging hij de woning bin- ir hij zichzelf in de buik oorzaak van de steek- t vermoedelijk in de re- sfeer. immed B. januari voor AM - De eerste zitting ihtszaak tegen Moham- taat gepland voor 26 Het zal gaan om een •n pro forma-zitting, zo ïdvocaat Peter Plas- weet niet of zijn cliënt, i wordt verdacht op 2 er cineast Theo van hebben vermoord, zelf e zitting aanwezig zal irblijft in het gevange- hhuis in Scheveningen. 'vallen MAANDAG 20 DECEMBER 2004 r Bekennen 3000 man door Jan Salden den haag - Niet verstandig. Dat was het eerste wat Frank van den Wall Bake dacht bij het horen van de plannen van PSV om een spelersfonds op te richten. Met behulp van externe financiers wil de Eindhovense club de aankoop van top- spelers financieren. Het rendement hangt af van de opbrengst van diezelfde spelers, wanneer ze verkocht worden. PSV blij, beleggers blij, zo zou je denken. Maar sportmarketingdeskundige Van den Wall Bake heeft grote bedenkingen. „Je dacht toch niet dat externe finan ciers daar voor hun lol in gaan zitten. Ze doen dat uit winstoogmerk. En dus gaan ze spelers verkopen wanneer het hun uitkomt en niet wanneer Guus Hiddink het wil. Niets is zo vergankelijk als de vorm van een speler. Dus ga maar na: als de spits in topvorm is, wordt-ie ver kocht." De Eindhovense plannen voor een spelersfonds, maar ook de dans om de voetbalrechten, tonen eens te meer aan hoe belangrijk de rol van geld in het voetbal is geworden. Sponsoring, mer chandising en de volledig op hol gesla gen transfermarkt hebben van het voet bal een miljardenindustrie gemaakt. Geld regeert het voetbal, maar is dat erg? Het hoeft niet, denkt Harry van Raaij. Hij roept het motto in herinnering dat hij zichzelf gedurende zijn voorzitter schap van PSV acht jaar lang oplegde. 'Leiden als een onderneming, beleven als een club'. Toch is volkssport num mer één ook in het gemoedelijke Eind hoven steeds meer een spel om de knik kers geworden. „Tijden veranderen, dus het voetbal ver andert mee", aldus Van Raaij. „Al die ophef over die televisierechten begrijp ik niet. Iets heeft nu eenmaal zijn waarde. De Mol of Canal+ gaan toch geen bedra gen vragen die geen mens wil betalen? In Engeland betalen ze 866 miljoen euro voor de televisierechten." In Nederland zal het nooit zo ver ko men, denkt Van den Wall Bake en mis schien is dat maar goed ook. Want waakzaamheid is geboden, meent hij. „Het grote gevaar is verzadiging. Als mensen genoeg krijgen van het voetbal, kan het wel eens heel snel gedaan zijn met de waarde van die torenhoge televi sierechten. En dan zitten de clubs met de gebakken peren, want zij hebben contracten en verplichtingen." KNVB-voorzitter Jeu Sprengers acht de kans op verzadiging klein. De honger naar voetbal is volgens hem niet te stil len. Wel ziet hij de kloof tussen 'arm' en 'rijk' steeds groter worden. „Ik ben vanaf 1980 tien jaar voorzitter van VW ge weest. Toen zat het er nog wel eens in dat we van Ajax wonnen. Die kans is ve le malen kleiner geworden." Ook Foppe de Haan, coach van Jong Oranje, noemt het groter wordende klasseverschil als grootste keerzijde van het geldverslin dende voetbal. „Met de toename van het geld dat in het voetbal omgaat, groeit ook de ongelijkheid tussen clubs." Toch heeft het geld het voetbal niet minder leuk gemaakt, vindt De Haan. Als je de centen wegdenkt, is het het zelfde spelletje als twintig jaar geleden." 'Doemdenker' Van den Wall Bake vindt daarentegen dat het voetbal zijn geloof waardigheid dreigt te verliezen. „Nu al worden er vriendschappelijke wedstrij den gespeeld, waarbij je uitslagen ziet die niet kunnen kloppen. Speelt Brazilië 1-1 tegen Thailand bijvoorbeeld, omdat Nike, de sponsor van Brazilië, de Aziati sche markt wil veroveren. Wint Brazilië met 10-0, dan kan Nike het wel verge ten." Van den Wall Bake zegt er niet aan te moeten denken dat bedrijven als Walt Disney of Time Warner zich op het voet bal gaan storten. „Neem die Beckham. Ziet er goed uit, heeft een leuk wijf en kan nog goed voetballen ook. Maar straks krijg je spelers, die er weliswaar goed uit zien en een leuk wijf hebben, maar geen bal kunnen raken." Accountantskantoor Deloitte Tou che berekent ieder jaar welke voetbal club zich 's werelds rijkste mag noemen. De topdrie van de jaarbegrotingen: 1. Manchester United: 254 miljoen euro 2. Juventus: 220 miljoen euro 3. AC Milan: 202 miljoen euro Best betaalde voetballer in 2004 is Da vid Beckham. Hij heeft dit jaar 22,4 mil joen euro te besteden, blijkt uit onder zoek van France Football: 6,4 miljoen euro salaris, 11,4 miljoen euro reclame inkomsten en 1,5 miljoen euro voor een publiciteitstoemee door Azië. Voor zijn autobiografie krijgt Beckham ruim 3 miljoen euro. De top drie wordt gecom plementeerd door twee Real Madrid- 1. David Beckham: 22,4 miljoen euro 2. Ronaldo: 16,5 miljoen euro 3. Zinedine Zidane: 14 miljoen euro Deventer - Een koor van personages uit de boeken van Charles Dic kens brengt een lied ten gehore tijdens het veertiende Dickens Fes tijn, dat afgelopen weekend in Deventer plaatshad. Meer dan 135.000 bezoekers wandelden door het in Victoriaanse stijl aangekle de Bergkwartier in het centrum van de stad. Foto: ANP/Marcel Antonisse Verkeersongevallen Jit weekeinde aan ten ie personen het leven Winterse buien maak- igen in het noorden en ran het land levensge- Door gladheid vielen itallen gewonden en lerl den: in het Overijsselse aai en in het Drentse Erica, ee imburgse Sint-Joost was en te hoge snelheid oor- 1 de leen ongeval, waardoor ige arige man uit Sittard op igd dood vond. na doden door monoxide fF lui kG - Een 74-jarige vrouw ik [12-jarige kleindochter om aren in een Haagse wo- 1 het leven gekomen olmonoxidevergiftiging. van de slachtoffers ont- twee toen zij bij de 74- bezoek kwamen, noxide, dat vrijkomt bij lige verbranding, werd delijk verspreid door ht werkende geiser. oet politicus o|etiaar lui* c - André Rouvoet is e )a htere alleskunner die 'es eze tumultueuze tijden Pêe :doet aan hypes en 't d spelletjes. Dat vindt de zai ntaire pers, die de frac- 3etf itter van de Christen- in eft uitgeroepen tot poli- Pa 11 het jaar 2004. Volgens de journalisten die op we thad gestemd, is het 42- merlid „een lichtpuntje ;re politieke dagen". Als lindigde Wouter Bos, - v(fectieleider. Het wegens ens ngen ondergedoken ka- lyaan Hirsi Ali (WD) )ed irde. lecl delft - Studenten van de faculteit Civiele Techniek van de TU Delft hebben dit weekend een kerstboom van 15.800 bierkratjes voor de Nieu we Kerk op de Markt in Delft gebouwd. Vooraf is precies berekend welke balans het bouwwerk nodig heeft om overeind te blijven. Het ge vaarte is vijftig lagen hoog en weegt circa 95 ton. De 'boom' wordt woensdag weer afgebroken. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Amsterdam - Een speciale wet moet ervoor zorgen dat de I dienstverlening van banken op een acceptabel niveau blijft. Daarnaast moeten banken klan ten een beter inzicht geven in de kosten die zij voor het betalings verkeer vragen. Dat zijn twee aanbevelingen die de Consu mentenbond doet na een inven tarisatie van klachten over ban ken in Nederland. De afgelopen twee maanden ontving de Consumentenbond van ruim 22.000 mensen klach ten over de steeds stijgende kosten voor onder andere bankpassen en rekeningaf schriften en de daartegenover staande verschraalde dienst verlening van banken. Al die protesten worden vandaag on der meer aan de directies van ABN Amro, Rabobank en Post bank aangeboden. Daarbij doet de Consumenten bond ook meteen twee aanbe velingen. Zo moet in wetgeving worden geregeld dat als binnen een straal van drie kilometer minimaal 5000 consumenten wonen, in dat gebied een bank kantoor of servicepunt aanwe zig is. „Wij hebben onvoldoen de vertrouwen in voldoende initiatieven vanuit de markt om een acceptabel niveau van dienstverlening te garanderen. Geen enkele partij voelt zich voldoende verantwoordelijk om het voortouw te nemen," aldus de bond in een toelich ting. Om kosten te besparen hebben banken sinds 2000 steeds meer (kleine) kantoren gesloten. Vol gens de Consumentenbond waren dat er bijna 1200. Het aantal geldautomaten dat er sinds 2000 is bijgekomen, be draagt 4801. Maar die hebben als enige functie de opname van contant geld, aldus de bond. „Dat betekent dat de persoonlijke dienstverlening in haar totaliteit niet op niveau is gebleven." Voor bijvoorbeeld het activeren van een pasje, het afhalen van bestelde vreemde valuta of het ongedaan maken van een onterechte incasso moet de klant vaak verder rei zen dan een paar jaar geleden. Voor oudere mensen is dat vaak een probleem. De Consumentenbond hamert dan ook op de maatschappelij ke functie van de banken. „De betaaldiensten die banken le veren zijn een primaire levens behoefte voor consumenten. Zonder deze diensten is deel name aan het maatschappelijk verkeer onmogelijk." Verder wil de Consumenten bond dat banken meer duide lijkheid geven over de kosten voor b ankhandelingen. Enige uitleg of verantwoording over het prijsbeleid richting consumenten ontbreekt nu vaak. „Consumenten lezen en horen over hoge winsten van banken en ze herinneren zich dat deelnemen aan het beta lingsverkeer zo'n tien jaar gele den geen kosten met zich mee bracht. Daar komt nog bij dat ze veel efficiënter zijn gaan be talen, hetgeen toch tot kosten besparingen voor banken moet hebben geleid." iden - De manifestatie ikennen in het FEC in n> k rden trok gistermiddag latting van de organisa- 3000 bezoekers. Onder n nfen veel jongeren. Het :rende Centrum Tumba publiek op meer kleur men: voor respect en tremisme. Publieks- vas rapper Ali B. Hij is ten ekend van 'Ik ben je stigWat zou je doen' (het it Marco Borsato). maheli's stil eg voor nacht - Zo gauw het mag, NWB de drie nieuwe ïelikopters van het type iter EC 135 ook 's n. „Wij zijn er klaar ei hoofddirecteur Gui- Voerkom zaterdagmid- lotterdam Airport. De n niet alleen veiliger en abeler, maar vooral ook n daarmee wil de afde- dical Air Assistance van tegemoetkomen aan bezwaren. lienlijk meer es met limiet |cen - Het aantal univer- judies met een plafond jstejaars, de zogenoem- ferus fixus, zal komend ïc stijgen. Vooral psy- jï ligt als studie zo goed arkt dat acht universi- bn limiet willen h ante studiejaar zijn dat er figens een woordvoerder informatie Beheer JBG) is ook sprake van loop op de studie crimi- Ün Leiden, Rotterdam lerdam, en op rechten lichtingendienst AIVD geen mededelingen over de berich ten uit Spanje te doen 'in ver band met lopend onderzoek'. Een woordvoerder van de AIVD wil het bericht bevesti gen noch ontkennen. Op de vraag of El-Haski's vermeende betrokkenheid bij de moord op Van Gogh niet afkomstig is van de Nederlandse politie, maar van de AIVD, antwoordt de zegsman slechts 'dat is een mogelijkheid'. El-Haski, de vermeende leider van een terroristische cel op de Canarische Eilanden, zou tevens betrokken zijn bij de aanslagen in Casablanca in 2003 en de treinaanslagen van 11 maart dit jaar in Madrid. Op dezelfde verdenking zijn drie andere Marokkanen op de Spaanse eilandengroep opge pakt. Na de aanslagen in Ma drid zouden ze naar de eilan den zijn uitgeweken om als een 'logistieke terreurcel' nieuwe aanslagen voor te be reiden. BARCELONA-DEN HAAG/GPD - Justitie in Nederland heeft met verbazing gereageerd op be richten dat de Spaanse politie een nieuwe betrokkene bij de moord op Theo van Gogh heeft gearresteerd. De 41-jari ge Marokkaan Hassan el-Has ki, opgepakt op het Canarische eiland Lanzarote, zou de moord op Van Gogh hebben bevolen of geraamd. Volgens Spaanse kranten heb ben Nederlandse politiemen sen dat laten weten aan Spaanse collega's. Maar vol gens het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam, dat het politieonderzoek naar de moord op Van Gogh leidt, klopt daar niks van. „Deze man is bij ons helemaal niet in beeld. Sterker nog, we weten niet eens wie het is," aldus een woordvoerder. Bij het Lande lijk Parket van het OM, belast met terrorismebestrijding, is de naam Hasan el-Haski even min bekend. Opmerkelijk genoeg zegt in- (adverteritie) Genieten is groningen/anp - Vluchtelin genorganisatie Inlia heeft een deurwaarder naar minister Ver donk gestuurd. Dat heeft directeur J. van Til- borg gisteren gezegd. De be windsvrouw houdt zich volgens Inlia niet aan de uitspraak van een Groningse rechtbank. Deze bepaalde drie weken geleden dat Inlia inzage moest krijgen in de terugkeerprocedures voor vluchtelingen. Verdonk heeft de vluchtelin genorganisatie wel een stapel papieren gestuurd, maar cruci- Margriet met gratis van Nederlands beroemdste visagist ale gegevens zijn met een zwar te stift onleesbaar gemaakt. Het betreft gegevens die de minister volgens de rechtbank wel open baar had moeten maken. Het gaat vooral om contactge gevens van ambassades en con sulaten van landen waar de uit geprocedeerde asielzoekers te rug naar toe moeten. Volgens Van Tilborg kunnen de contact personen in de landen van her komst vaak bevestigen dat te rugkeer van de vluchtelingen niet mogelijk is. De vluchtelingenorganisatie heeft het vonnis de afgelopen week door een deurwaarder van de Hoge Raad laten teke nen. Verdonk moet nu elke dag dat ze de afspraken niet nakomt 250 euro boete betalen. Inlia heeft inmiddels ook de kamer commissie voor Justitie geïnfor meerd dat de minister het von nis niet nakomt. Een woordvoerder van het mi nisterie zei gisteren dat het de partement zal bekijken welke stukken Inlia heeft gehad en dat het deze zal vergelijken met de uitspraak van de rechtbank in Groningen. Rémy Martin VSOP Cognac 70cl GALL GALL Genieten Genieten door Vif Janssen breda - Bij een grootscheepse actie in het zuidelijk grensgebied van Nederland, van Cadzand tot Maastricht, hebben de Neder landse en Belgische politie dit weekeinde 1800 kilo vuurwerk in beslag genomen. Vierendertig mensen werden aangehou den. Van hen zit alleen een 20-jarige man uit Tilburg nog in de cel. Een deel van het vuurwerk werd zaterdag onderschept door vliegende brigades, de rest werd aangetroffen in woningen en be drijfsruimtes in onder meer Oosterhout, Oudenbosch, Rijsbergen en Tilburg. De grootscheepse actie leverde ook Belgisch succes op. In de buurt van Mol werd een illegale opslag met 1200 kilo vuurwerk ont dekt. De gearresteerde man uit Tilburg had 150 kilo vuurwerk uit België opgeslagen in een bedrijfsruimte met daarboven apparte menten. De politie trof onder andere veer tien grote Chinese rollen - 100.000-klap- pers - twee flowerbeds en vier vuurwerk pakketten aan. Bij de voornamelijk op Nederlanders ge richte actie waren 140 opsporingsambte naren betrokken, onder wie twintig Belgi sche. De Nederlandse brigade bestond uit politieagenten, boswachters en medewer kers van VROM (milieu), de Koninklijke Marechaussee, de KPLD en de Inspectie Verkeer en Waterstaat. De Belgen postten bij verkooppunten van vuurwerk en gaven de kentekens van Nederlandse auto's door. De Nederlandse overheid doet de laatste maanden van het jaar veel moeite om de illegale handel, het transport en de opslag van vuurwerk bestrijden. Er is dit jaar al 90.000 kilo in beslag genomen. „Dat is absoluut geen kwestie van burger tje pesten", bezweert politiewoordvoerder Jeroen Steenmeijer. „We zijn in de eerste plaats scherp om redenen van veiligheid. Bovendien is er sprake van enorme con currentievervalsing. In België mag het hele jaar door vuurwerk verkocht worden, in Nederland alleen de drie laatste dagen van het jaar. En we stellen we hier veel eisen aan de verkopers: hoge kwaliteit van het vuurwerk, een gedegen gebruiksaanwij zing als bijsluiter en een veilige opslag met een sprinklerinstallatie." Juist bij het afsteken van professioneel vuurwerk gebeuren veel ongelukken, weet Steenmeijer, omdat er veel meer springstof in zit. Hij laat er een klein rekensommetje op los. „Eenzesde deel van het vuurwerk bevat explosief materiaal, knalvuurwerk zelfs een derde. Als je 1800 kilo in beslag neemt, beschik je dus over driehonderd ki lo springstof." Nederlanders die een bewijs van inschrij ving bij de Kamer van Koophandel kunnen laten zien, kunnen zonder problemen over de grens professioneel vuurwerk kopen. Het grootste probleem is dat mensen de gevaren van vuurwerk onderschatten, stelt Steenmeijer. „Ze vervoeren in een bestel busje honderden kilo's te gelijk. In een beetje bestelbus stop je zó zeshonderd ki lo. Eén vonkje en de ramp is niet te over zien. Stel dat je een aanrijding krijgt." Maar ook de opslag brengt de nodige ge varen met zich mee, zeker in woningen. Volgens de politiewoordvoerder gaan de controles onverminderd door. Een aantal mensen kan de komende dagen zelfs nog politiebezoek aan huis verwachten. den haag/gpd - De mislukte ar restatie van twee terrorismever dachten in Den Haag, waarbij vorige maand vier agenten ge wond raakten, is inzet van een heftig conflict. Mede door af luisterapparatuur in de woning van de verdachten was voor de arrestatiepoging in de nacht van 9 november bekend hoe gevaarlijk de verdachten waren. In een onderzoek naar zaak zou nu zijn gesuggereerd dat de po litie bij de aanhouding een 'in schattingsfout' heeft gemaakt. Bij betrokkenen in politiekrin gen heerst echter grote twijfel of het arrestatieteam van tevo ren wel van alle risico's op de hoogte is gesteld. Dat bevesti gen diverse bronnen. De Haagse politie staat in het conflict lijnrecht tegenover in lichtingendienst AIVD, het Lan delijk Parket van het openbaar ministerie en de Landelijke Re cherche. Het arrestatieteam van de politieregio Haaglanden dreigt de zwartepiet toege speeld te krijgen. De planners van het arrestatieteam zouden slechts te horen hebben gekre gen dat het om verdachten ging die zijdelings te maken hadden met terrorisme. Ook meldden AIVD, Nationale Recherche en het Landelijk Parket van het openbaar ministerie niets over explosieven. Vlak voor de inval gooide een van de verdachten een granaat, die vier agenten verwondde. Volgens het gehei me onderzoek zou vooraf wel zijn gemeld dat de verdachten, Ismail A. en Jason W., een ji- hadtraining in Pakistan hadden gehad. Informatie over een kans op een gewelddadige zelf moordactie tegen politie en omwonenden zou bij de politie echter pas een paar uur na de mislukte arrestatie zijn binnen gekomen. Toen was inmiddels de buurt ontruimd en de Bij zondere Bijstand Eenheid (BBE) ingeschakeld. Volgens ingewijden zijn betrok kenen binnen de Haagse poli tie, leden van het arrestatie team in het bijzonder, 'pislink'. Er is grote woede over de sug gestie dat de verantwoordelij ken bij de politie Haaglanden onverantwoorde risico's heb ben genomen. Volgens deskun digen hadden er bij arrestatie net zo goed doden kunnen val len. Justitie en de AIVD willen niet ingaan op de aanwezigheid van afluisterapparatuur in de wo ning noch op het conflict. .Af luisterapparatuur is operatio nele informatie. Daar doen we nooit mededelingen over", al dus een woordvoerder van de AIVD. Volgens een woordvoer der van justitie was er vooraf gaand aan de aanhoudingspo ging door het ^restatieteam geen informatie voorhanden over explosieven. rotterdam/anp - De overheid moet consumenten duidelijker wijzen op de risico's van geld lenen. Dat zegt de Utrechtse wethouder Spekman (Sociale Zaken, PvdA) in het Algemeen Dagblad. Aanleiding is dat steeds meer mensen in financi ële problemen komen door le ningen die ze niet meer kunnen afbetalen. Spekman wijst op overheidscampagnes over bij voorbeeld de gevolgen van slechte voeding. „Dat moeten ze ook bij lenen doen. Zo van: dat is een gevaarlijk product", zegt Spekman. In de eerste zes maanden van dit jaar sprak de rechter ruim 6600 schuldsane ringen uit. Dat was bijna 30 procent meer dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Staatssecretaris Van Hoof van sociale zaken vindt het in eerste instantie de verantwoordelijk heid van de mensen zelf, laat zijn woordvoerster in een reac tie weten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3