GESPREK VAN DE DAG Oude gewoontes keren terug bij oud en nieuw Ji-\ CM-- HET IS W£l- üoilv MET JE vvmv MENSELIJK De Duitse hoofdstad Berlijn krijgt een BEJAARDENTEHUIS dat gereserveerd zal zijn voor HOMOSEKSUELEN en lesbiennes. Het gaat hierbij om een Europese primeur. De inrichting ,,zal het voor ons mogelijk maken onze oude dag in waar digheid met gelijken te leven en op een actieve manier te organiseren", aldus de oprichters. Volgens hen zijn er in Berlijn 75.000 homoseksuele 65-plussers. In het homo-lesbische bejaardentehuis komen 150 kamers, een fitnesscentrum en een 'welzijnsruimte'. Het tehuis zal volgens de oprichters ook openstaan voor transseksuelen, ,,onze vrienden en sympathisanten". De opening is gepland voor begin 2006. De POLITIE in Groot-Brittannië gaat agressieve DRONKAARDS hard aan pakken tijdens de kerst- en nieuw jaarsperiode. ledereen die gepakt wordt moet ter plekke een BOETE van 80 pond (120 euro) betalen. ,,De boodschap is eenvoudig maar duidelijk: als je je misdraagt op straat, in een portiek plast of aan de kant van de weg gaat staan overge ven, krijg je onmiddellijk een boe te", aldus minister Richard Caborn. Dronkaards die op straat geweld ge bruiken, voor ongeregeldheden zor gen in bussen en metro en hele buurten ontoegankelijk voor ande ren maken, vormen een groot pro bleem in Groot-Brittannië. Met na me tijdens de feestdagen aan het eind van het jaar en de zomervakan tie veroorzaken ze veel overlast. Af gelopen zomer heeft de politie de harde aanpak al voor het eerst be proefd, naar eigen zeggen met suc ces. In enkele weken tijd werden ruim 4000 lastige dronkelappen be keurd en meer dan 5500 gearres teerd. President Susilo Bambang Yudhoyo- no van Indonesië vindt het niks, tv- shows waarin SCHAARS GEKLEDE vrouwen optreden. Het staatshoofd is er „ERG BEZORGD" over. Dat heeft minister Alwi Shihab van wel zijn gisteren gezegd. De Indonesi sche tv wordt steeds vrijer in haar programmering. Wat voorheen nog taboe was, zoals een kusscène of de navels van wulpse vrouwen, is steeds vaker op het scherm te zien. De president vindt dat echter „te ver afstaan van de culturele waar den in Indonesië", zo laat hij via de minister weten. De Britse voetbalster DAVID BECK HAM en zijn vrouw Victoria hebben als kerstcadeau voor hun zoontje Brooklyn een mini-terreinwagen ge kocht, waarin de vijfjarige zelf kan rijden. Goedkoop is het presentje, een HUMMER - die in de sector 'asobakken' valt - niet: 22.000 pond (bijna 33.000 euro), meldde de krant The Sun zaterdag. Geld speelt in het gezin Beckham niet zo'n belangrijke rol. Vader David kocht namelijk onlangs voor zichzelf een echte Hummer voor een kleine 100.000 euro, hoewel hij al veer tien auto's had. Volgens The Sun moet er een 1500 euro per dag kos tende butler aan te pas komen om de Beckhams en hun kinderen te helpen bij het uitpakken van de ca deaus. De jongens kunnen gaan spelen in het speelgoedfort dat raison van 180.000 euro is opge trokken in de tuin. Brooklyn heeft trouwens al meer auto's. Zijn mini- garage herbergt al een Porsche, een BWM-Z4 en een Ferrari. H. Allen Smith Geen balspel is erg goed, behalve als er mensen aan meedoen die elkaar haten Het overdekte PLOPSALAND IN- DOOR opent in december 2005 in de Belgisch-Limburgse stad Hasselt. Het bevat 18 attracties en dagelijkse shows van Kabouter Klus, Piet Piraat en andere artiesten van Studio 100. Mede-eigenaar Hans Bourlon van Studio 100 heeft dat gisteren be kendgemaakt. De bouw begint in maart en kost 12,5 miljoen euro. Studio 100 rekent op 300.000 be zoekers per jaar, waarvan bijna de helft Nederlanders. Ook bij het open lucht Plopsaland in Adinkerke ko men veel Nederlandse gezinnen. DANNY DE MUNK is OVERVER MOEID. De zanger zal daarom de ko mende twee weken niet optreden. Dat staat te lezen op de internetpagi na van De Munk (www.dannyde- munk.nl). Door de oververmoeidheid van de zanger kunnen enkele theater shows niet doorgaan! Het gaat om shows in onder meer Almelo en Roo sendaal. De theaters nemen contact op de mensen die al kaarten hadden gekocht, staat op de website. De Munk toert sinds oktober met zijn show door heel Nederland. Foto: GPD Zanger GEORGE BAKER verzorgt de TITELSONG van de actiekomedie VET HARD!. Dat heeft producent San Fu Maltha gisteren bekendge maakt. Het liedje is een remake van de klassieke George Baker-hit Una paloma blanca. Het nummer komt uit onder de naam Una paloma blanca 2005. De single komt medio januari uit tezamen met een video clip die komende week wordt opge nomen. Vet hard! is het speelfilmde buut van de 25-jarige regisseur Tim Oliehoek. De film is een remake van de Deense bioscoophit Old men in new cars. Het verhaal gaat over twee criminele broers die om een nieuwe lever voor hun vader te bekostigen een bankoverval plegen. De hoofd rollen worden vertolkt door Jack Wouterse, Kurt Rogiers en Bracha van Doesburgh. Vet hard! gaat 3 fe bruari in première in de Nederland se bioscopen. DAGELIJKS LEVEN Terwijl er steeds minder echte koei en in onze weides grazen, rukt de kunststof koe op. Als decoratie van het landschap. Toen de plastic koe met het kalfje nog maar net naast hun huis stonden, vlogen automo bilisten prompt op de rem. „Ze dachten dat er bij ons koeien wa ren losgebroken", zegt Annie Oly- slager, ex-boerin uit Zelhem. Maar het voordeel van de nep- koeien is juist: ze staan roerloos langs de weg. ,,En ze hoeven niks te eten", stelt Paul Olyslager vast. „Je hoeft ze ook niet te melken", zegt Annie, die in haar jonge jaren heel wat keren met melkbussen de wei in is gegaan. Ze is de enige in de wijde omgeving met rood- bontkoeien. „Ik vind zwartbont zo dof, deze glimmen mooi", zegt ze terwijl ze goedkeurend door het raam naar haar voortuin kijkt. In de Achterhoek zijn ze op verschil lende adressen te zien: levensgro te koeien van kunststof. Terwijl de levende koe steeds meer uit het landschap verdwijnt, lijkt de nepkoe terrein te winnen. Glanzend, met gezonde, volle ui ers en nog zonder oormerken. „Ik heb ze ook al in Drenthe en Zuid- Holland gezien", zegt socioloog Tjirk van der Ziel. „Misschien dat er mensen zijn die denken: als er geen koe loopt, zet ik er zelf een neer." Al sinds de 15de en 16de eeuw staat de koe symbool voor onze welvaart en zo is ze volgens Van der Ziel in ons collectief geheugen opgeslagen. Nederlanders hebben een speciale band met de koe en dat is volgens Van der Ziel ook te zien aan de verschijning van het polyester exemplaar. In de Gou den Eeuw was ons land de groot ste exporteur ter wereld van room, boter en kaas. De koe is door de eeuwen heen ook een dankbaar onderwerp voor groot meesters van de Hollandse schil derkunst geweest. „De Stier van Paulus Potter", zegt Van der Ziel, „is een soort Nachtwacht". Ook het oude carbidschieten is herontdekt. Foto: GPD Oude tijden herleven op en rond 31 december. De jaarwisseling an no 2004 is meer dan alleen maar vuurwerk afsteken, oliebollen eten en champagne drinken. In alle regio's in Nederland komen oude gewoontes weer terug, zoals het Sint Thomas luiden, Midwin- 1 terhoornblazen en carbidschie ten. Dat stelt directeur Ineke Strouken van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur (NCV) in Utrecht. Vuurwerk afsteken is voor NCV feitelijk een jonge bezigheid en champagne drinken al helemaal. „Voor vuurwerk krijgen we pas aandacht bij de kroning van Wil- helmina in 1898. Iedereen sprak daar toen over, omdat het zo mooi en bijzonder was. Daarna zie je pas dat het vuurwerk in Ne derland de aandacht krijgt", ver telt Strouken. Champagne komt pas op na de donkere jaren vijftig als de mensen wat meer geld tot hun beschikking hebben. Voor 1900 ging de aandacht veel meer uit naar de hele midwinter tijd, de koudste en meest donkere periode van het jaar. „Men had al een tijdje gevast, dus iedereen had honger. Er kwam weer veel eten en drinken op tafel, vaak met de gezelligheid van visite en kaarslicht, terwijl men normaal altijd erg zuinig was met parafine, want dat was duur." De armen, waarvoor bedelen van levensbelang was, trokken in die tijd langs de deuren om goede kerst en nieuwjaar te wensen en het drie koningenliedje te zingen. Ambachtslieden van verschillende beroepsgroepen gingen ook langs de deur om nieuwjaar te wensen. Zij maakten hun eigen gedicht op een goedkoop stuk papier dat aan de mensen werd overhandigd. „Daar kregen ze dan geld voor. In feite zie je dat de krantenjongen dat nu nog steeds doet. Ook hij komt voor zijn krant nieuwjaars wensen brengen en haalt zodoen de geld op. Vuilnismannen heb ben dat ook nog lang gedaan, ze ker tot in de jaren zeventig." In het verre verleden werd ook veel lawaai gemaakt, het zogehe ten Sint Thomas luiden, men zegt om boze geesten weg te jagen. „Naar mijn idee had dat helemaal geen speciale achtergrond, maar deden mensen dat gewoon voor de lol. Dergelijke rituelen zie je nu weer opbloeien, net als het Mid winterhoornblazen: met een hoom boven een put met water klanken maken die dan heel ver dragen. Sommige muziekscholen geven er weer les in. Je ziet het fe nomeen vooral in Twenthe en de Achterhoek opduiken. Het zijn in middels toeristische attracties ge worden." Hetzelfde is volgens Strouken het geval met carbidschieten. Nu vuurwerk steeds meer aan stren gere regels is gebonden, wordt carbidschieten belangrijker. „Car bid kun je gewoon in je schuur houden." Een traditie die niet re gio gebonden is, is het zogeheten Kerststress Het woord hysterisch wil ik niet in de mond nemen. Dat doet mijn vrouw wel, als ze het verhaal in de da gen daarna vertelt aan iedereen die ook maar een spoor van interesse toont. Licht geagiteerd, zou ikzelf mijn gemoedstoestand willen omsclwijven, als ik me bij het veertiende tuincentrum in een vieze motregen en in het schemerduister een weg baan dooreen woud van aangevreten, slaphangende, zwaarkalende en scheefgegroeide kerstbomen, op zoek naar dat ene volmaakte exemplaar dat in onze huiskamer moet worden opgetuigd. Het kan zijn dat ik - als uitgere kend op dat moment mijn eega belt met de vraag of het nog een beetje lukt - mijn stem enigszins verhef met de uitroep:Volgend jaar nemen we een kunst boom!" Waarna ik de mededeling van mijn weder helft dat ik dan niet meer thuis hoef te komen, voor onverschillige kennisgeving aanneem. De aankoop van de kerstboom is een cadeautje dat ik in de regel bewaar voor de dag na sinterklaas. Maar omdat sinterklaas dit jaar op zondag valt en er in de eerste dagen van de week helemaal niks van komt, is het dit keer al donderdag als ik me voor een eerste - oriënterend - bezoek meld bij mijn favoriete kerstbo menwederverkoper. Vorig jaar was hij de laatste die ik bezocht - na weer zo'n droeve tocht langs allerlei tuincentra - waarna de man onder mijn moedeloze ogen een net losknipte waaruit zich de ideaal gelijnde kerstboom ontvouwde. Maar dit keer wordt zijn plek ingenomen door een vrouw (zijn vrouw?) die me na een eerste, weinig hoopvolle ronde langs de uitgestal de bomen meetroont naar de in netten verpakte exemplaren, en met haar beschermende handschoe nen de één na de ander overeind hijst, openknipt en onder mijn laatdunkende gelaatsuitdrukking weer laat vallen. Na de zevende kerstboom vinden we het allebei tijd voor een pauze. „Nou, hier moet er toch wel eentje bijzitten", zegt de vrouw, al heel wat minder opge wekt dan ze me begroette. Voor de kritische kerstbo menkoper is dit het moeilijkste moment. Ik steek - om tijd te winnen - mijn handen in de zakken van mijn jas en mis daar de vertrouwde aanraking met het leer van mijn portemonnee. Mijn gezicht klaart op. „Portemonnee vergeteti! Ik kom vanmiddag nog wel even langs!" Ze kijkt me na als iemand die een geliefde-voor-één-nacht de deur achter zich ziet dichttrekken. De dag daarop moet ik voor een cursus zo'n zeventig kilometer van onze woonplaats. Op de terugweg ver laat ik halverivege de snelweg, met het vaste voorne men om bij elk tuincentrum dat ik tegenkom even vluchtig te kijken of'mijn' boom erbij staat. Perso neelsleden ontloop ik, of groet ik slechts vluchtig met de mededeling dat ik eerst even rondkijk. Ik ben een man met een missie, en ik heb haast. Wat zoek ik precies? Een boom in een pot, ongeveer net zo groot als ik (1.95 meter) en gelijnd als de klassieke Donald Duck-kerstboom: breed van onderen en dan geleide lijk naar boven lopend in een rechte piek. Het pro bleem zit hem in de pot en in de lengte (de meeste boompjes zijn te klein), maar ook in de opbouw. Een enkel exemplaar dat wel aan de lengte-eis voldoet nieuwjaarsiepen dat weer ii hersteld en je elk jaar op on wachte plaatsen ziet opduil c „De jeugd gaat dan na de ja h seling de straat op om alles e nemen wat nog niet is opge De eigenaren kunnen het d Sj volgende dag op een verzai n plaats ophalen, maar moeti jj vaak wel wat moeite doen c e; tuinset, kar of fiets op te pa j weet Strouken. c De nieuwjaarswisseling we cieel in Nederland in 1575 i voerd. Daarvoor kenden de en de overheid zo hun eigei ej wisselingen. Het gewone vc a( het bij de normale seizoens n lingen. Die werden ook uitt j gevierd. Zo begint het goed' ri zoen met Pasen en het sled zoen met Sint Maarten. Strouken: „De goede voorn zijn eigenlijk iets van Pasen maakte je het hele huis schi ging je biechten en deed je n we kleren aan. Tegen 1900, de komst van het wecken, k mensen hun eten beter goe -c den. In de winter wordt het schil tussen de seizoenen nie groot. Mensen gaan steeds j 31 december en 1 januari al p nieuwe tijd ervaren. De jaai ling wordt dan symbolisch vierd met de elementen die kennen. Goede voornemen ken, zijn eigenlijk afkomstij Pasen en werden dus begin overgeheveld naar de jaarvi ling op 31 december." anp Een kunstkoe kan in deze donkere dagen natuurlijk heel goed worden voorzien van kerstlampjes. Foto: GPD/Siep Albert Venema verkoopt de nep- koeien. Temidden van andere cu riosa grazen ze bij zijn antiekzaak in Drempt of liggen er loom op de grond. Hij heeft de beesten ook in hun natuurlijke omgeving geëta leerd: op een kluitje in een wei land, net voorbij Doetinchem. „Een leuke grap, zo'n koe op ware grootte", zegt Venema, die ze voor 450 euro verkoopt. Binnen kort gaat er een naar een Neder landse boer die naar Canada emi greerde. Maar de meeste koeien zet hij af in de wijde regio. Of hij verhuurt ze voor een feestavond in het bejaardenhuis. „Een koe heeft een rustgevende uitstraling", zegt ex-melkveehou der Robert Wassink, eigenaar van speelhal Binnenpret in Lievelde. Hij heeft twee stevige nepkoeien bij de ingang staan en even ver derop nog eentje in het gezel schap van een ezel. Als blikvan ger. „Jammer dat het boeren zo moeilijk wordt gemaakt hun koei en buiten te laten grazen", zegt hij. „Koeien horen gewoon in het N ederlandse landschap „Ik heb iets met koeien", zegt ook wethouder en melkveehouder Fons Hulshof uit Lievelde. Onder de kastanjeboom op zijn erf staat een groene koe op ware grootte met zonnebloemen erop; letterlijk een kunstkoe, want ze is gesig neerd door een kunstenaar. „Ik vind promotie van het platteland belangrijk en als dat niet met ech te koeien kan, mag het ook met kunstkoeien. Maar deze koe pro beert geen kopie te zijn van wat het allermooiste isr een levende koe in de wei." Volgens landbouworganisatie LTO wordt naar schatting 15 pro cent van de melkkoeien in Neder land voortdurend op stal gehou den. Het CDA heeft onlangs voor gesteld om het buiten laten gra zen van koeien financieel interes santer te maken door boeren een premie te geven. De overgrote van Lingen meerderheid van de Nedei hecht in ieder geval zeer a. en in de wei, zo blijkt uit ei PO-enquête. Van der Ziel denkt dat in df koeien twee Hollandse eigt schappen worden verenigt voor de koe en een hang n: kneuterigheid. „Nederlant" hebben decoratiedrang. Ini huizen staan allerhande dingetjes; in Duitsland of Fl rijk zijn de interieurs bedui c kaler. De nepkoe is denk ik pisch Hollandse poging om si landschap op te leuken. Wilma de Cort ziet eruit alsof het al sinds juni op sterk water staat. Op het moment dat mijn eega me voor de tiveede keer belt, ben ik al vijftien kilometer voorbij onze woonplaats gereden, dreigt het pikkedonker te worden, zijn mijn brillenglazen ondoorzichtig van de motregen en mijn handen rood opgezwollen door de langdurige con- f frontatie met scherpe naalden en hars. ..Dan gaan we morgen toch samen, als het nu niet lukt?", zegt ze flemend. Nog steeds vind ik dat ik niet hysterisch klink, als ik uitroep: „Morgen! Dan is het zater dag! Weet je hoe druk het dan is, gek!" Om na haar op verzoenende toon uitgesproken 'Kom nu toch maar naar huis' nog vier keer rond het exemplaar te draaien dat ik geïsoleerd van de rest heb weggezet (in de hoop op nog een betere boom), en dan met de moed der wanhoop naar de kassa te lopen. De dag erop probeer ik mijn eega ervan te overtuigen dat ze de zware pot niet op een hol plastic bord in de rieten mand moet zetten. Eerst in alle rust, maar later met wat meer over redingskracht. En zijn er wel genoeg lichtjes? Wordt het niet ook eens tijd om die oude ballen te vervangen? En zou je die niet... Ik word met mijn dochter naar een basket balwedstrijd in den vreemde gestuurd, met het uitdrukkelijke advies om pas weer thuis te komen als de boom is opgetuigd. Wie is hier nou hysterisch? Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2