mgeren eugt niet oed nieuws Prinses Maxima leest dat ze zwanger is fflESSo ultaat grote test alarmerend Onder vuur AZ, Kleinsman en Kramer in een roes naar de macht Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 20 december 2oo4 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 f \-,?rv Roy Goodman zet Bachkoor in lichterlaaie Ouick Boys gaat het afmaken na de winterstop xSt'vOverwegend <___J droog I 3/5° zw 3-5 na Straatsma Bijna één op de tien jon- |ie bij een grote test op hun gehoor hebben la- ileren, scoort ronduit :hts 37 procent heeft gehoor. Het Leids Uni- Medisch Centrum is geschrokken van de re- i, mede omdat ook 11- en sn al gehoorschade heb- problemen met het ge in in veel gevallen blij- Ronduit alarmerend", al- de Laat, hoofd van het igisch Centrum van het half april hebben bijna jongeren de internet- orcheck' van het Audio- Centrum gedaan. Tij de gehoortest zijn 27 n tegen een achter van geruis te horen, wordt de deelnemers ;d hoe ze hun gehoor n. rde van de jongeren oed te horen, maar na [blijkt slechts 37 procent dat te kunnen. Tien procent scoort onvoldoende en negen procent scoort ronduit slecht. Gehoorschade komt onder alle leeftijden van jongeren onge veer evenveel voor. Tegen de verwachting in, vallen de testre sultaten onder 11- en 12-jarigen niet beter uit dan die van de oudere deelnemers. „Dat is ver ontrustend, omdat jongeren blijkbaar al op vroege leeftijd schade oplopen aan het ge hoor. Houseparty's voor 12- tot 14-jarigen zijn geen uitzonde ring meer. Laatst had ik hier een jongen van twaalf met voortdurende fluittonen in zijn hoofd, een teken van gehoor schade. Die had hij opgelopen door eindeloos naar zijn mp3- speler te luisteren", aldus De Laat in een rapportage over de test. Het Audiologisch Centrum heeft subsidie gekregen voor een groot onderzoeksprogram ma naar gehoorschade. Vol gend jaar gaat ook een grote voorlichtingscampagne van start. De hoortest op www.oorcheck- .nl is daar een voorproefje van. (advertentie) o jd nieuws voor wie de hele week geabonneerd is op het sch Dagblad: uw abonnement wordt vanaf 1 januari niet der. Reden genoeg dus om ook in het nieuwe jaar het h Dagblad te lezen en zo op de hoogte te blijven van wat ndelijk en regionaal gebeurt. Bent u nog geen abonnee? dan gratis 0800 - 1711 voor een (proef)abonnement! Leidsch ^Dagblad Mijn wereld, mijn krant. COMMENTAAR EUTHANASIE mmissie van de artsenor- e KNMP vindt dat le- aeheid onder strenge tarden reden kan zijn tot asie of hulp bij zelfdo- m dit mogelijk te maken euthanasiewet niet ver hoeven te worden. Wel is ens de commissie zaak idigheid van artsen te n, zodat zij (nog) beter beoordelen wanneer en aan het leven' voor tiënten ondraaglijk en wordt. Met dit ad- rt de KNMP tige bijdrage maatschap- at over het mensen die ongeneeslijk het leven zijn. Daarbij handelt het hoogbejaarden die h kraai hebben. Ze zijn lichamelijk afgetakeld en hun bestaan als een Voor oud-senator Ed- rongersma was dat in 'en om - met medewer- zijn huisarts - uit het stappen. oeheid of 'lijden aan n' zijn geen rechtvaardi- r euthanasie. Dit bleek den haag/gpd - De zondags krant is gisteren door Willem- Alexander en Méxima met bij zondere belangstelling gelezen. 'Zwanger!' tetterde De Telegraaf over bijna de volle breedte van de voorpagina. De foto van Méxima die er bij werd ge plaatst en die bijna de hele bladzijde in beslag nam, liet er geen twijfel over bestaan wie er volgens de krant in verwachting is. Het prinselijk paar kon er thuis in Wassenaar niet om lachen. Het bericht was ook niet beves tigd, maar het ochtendblad had zo zijn betrouwbare bronnen. De Rijksvoorlichtingsdienst zei gisteren „niet te kunnen beves tigen dat prinses Mcixima in verwachting is." De Telegraaf was niet de eerste die de afgelopen dagen melding maakte van een zwangerschap van de prinses. Vrijdag kwamen Radio Noordzee en RTL Boule vard met het 'nieuws'. Fotogra fen toonden na de uitvaart van prins Bemhard met profielfo to's aan dat Méxima in ver wachting zou zijn. De roddel bladen schrijven al sinds de ge boorte van Amalia vorig jaar december dat Maxima weer zwanger is. Vroeg of laat moet het een keer kloppen. Het zijn altijd 'hofkringen' of 'regerings kringen' die het bevestigen. Nooit Willem-Alexander en Mcixima zelf. De prins begon eerder dit jaar zelfs een bijeenkomst met jour nalisten met de expliciete me dedeling dat zijn vrouw niet zwanger was. Die stelligheid ontbreekt nu. Het hof maakt er ook geen gewoonte van elk ge rucht te ontkennen. Aan de an dere kant is het gebruikelijk om met een communiqué te wach ten tot ongeveer de dertiende week van de zwangerschap. Of dat nu ook het geval is, kon de RVD niet zeggen. Prinses Méxima (33) kreeg op 7 december vorig jaar haar eerste kind. Volgens de roddelpers was ze toen al twee jaar zwan ger geweest. Prins Willem- Alexander vertelde in juni van dat jaar dat de zwangerschap 'betrekkelijk snel' was geko men. Een volgende zwanger schap zou volgens 'kenners' niet lang op zich laten wachten, omdat het prinselijk paar dan ruim de tijd krijgt de kinderen zelf op te voeden voordat Wil lem-Alexander het werk van zijn moeder overneemt. Beatrix en Claus kregen hun drie zoons snel achter elkaar: in april 1967, september 1968 en oktober 1969. Voor hen waren de jaren die zij tot 1980, toen Beatrix koningin werd, met hun gezin op kasteel Drakensteyn doorbrachten onvergetelijk. Beatrix (66) heeft een paar jaar geleden gezegd Willem-Alexan der en Méxima ook zo'n tijd te gunnen. Binnen de koninklijke familie zijn op dit moment in elk geval al twee baby's op komst. Mabel en Friso verwachten hun eerste kind in april en Maurits en Ma- Prinses Maxima.Foto: ANP rilène hopen in juni voor de derde keer vader en moeder te worden. falluja - Een sergeant van het Amerikaanse leger probeert een dodelijk geraakte ka meraad van de straat te halen, terwijl ze onder vuur liggen in Falluja. Bij de actie raakt de sergeant zelf gewond, waarna hij vervolgens te hulp wordt geschoten door een der de collega. Maar ook deze actie mislukt. De voormalige dictator Saddam Hussein heeft vanuit zijn cel het Iraakse volk opgeroepen tot eenheid en tot omzichtig omgaan met de parlementsverkiezingen eind volgende maand. Dat heeft een woordvoerder van zijn advocatenteam gisteren vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman laten weten. Tijdens de ontmoeting met de advocaat zou Saddam op de hoogte zijn gebracht van de aan staande verkiezingen in Irak. De ex-dictator zou hebben gezegd dat het Iraakse volk 'op zijn hoede moet zijn'. Pagina Buitenland: Bloedige aanslagen in heilige steden Irak. Foto: Reuters toen de Haarlemse huisarts Phi lip Sutorius door de Hoge Raad schuldig werd bevonden aan hulp bij de zelfdoding van Bron- gersma. Eerder was hij door een gewone rechtbank vrijgespro ken. Volgens de Hoge Raad is euthanasie alleen toegestaan op grond van medisch aantoonbare lichamelijke of psychische aan doeningen. Levensmoeheid is geen ziekte, was de eenduidige conclusie van het hoogste rechtscollege. Nederland blinkt uit door liberale wetgeving op het gebied van eutha nasie en hulp bij zelf doding. Maar de eu thanasiewet is niet van elastiek. Beslis singen over leven en dood moeten altijd met de grootst mogelijke voor zichtigheid worden genomen. Hoewel de medische praktijk weerbarstig is en er altijd grens gevallen zijn, is het te vroeg om de bestaande grenzen op te rek ken. Daarvoor bestaat de eutha nasiewet nog te kort, is de tot standkoming te zwaar bevoch ten en is het onderwerp te deli caat. Hugo Schneider heerenveen - De vaderlandse sport stond dit weekeinde in het teken van de machtsover names. In de eredivisie voetbal werd niet het tot voor kort on aantastbaar geachte PSV, maar het Alkmaarse AZ de winter kampioen. Nog sensationeler ging het toe op het Nederlands kampioenschap schaatsen all round. De gevestigde orde werd zowel bij de mannen als de vrouwen naar huis gereden door twee jonge debutanten: Moniek Kleinsman (22) en ju nior Sven Kramer (18). 'In een roes' was Sven Kramer gisterochtend yoor de war- ming-up de baan van het Thi- alfstadion in Heerenveen op gestapt. Hij voelde dat het niet meer stuk kon, een plaats bij de topvier, en dat gevoel bleek terecht. Dat hij 's middags als Nederlands kampioen de baan zou verlaten, had hij echter in de verste verte niet gedacht. Kramer begon aan de tien ki lometer, de eerste in zijn loop baan, met in zijn achterhoofd een plaatsbewijs voor de Euro pese titelstrijd over drie we ken. Hij reed een tijd van 13.20,79, amper drie seconden achter de winnende tijd van specialist Bob de Jong. Kra mers slotronde van 29,5 was imponerend. Volgens deskun digen zal hij die prestatie mis schien wel nooit meer evena ren. Vroeger had hij, thuis op de bank bij de televisie, niet eens het geduld om de tien ki lometer uit te kijken. Zelfs niet als vader Yep er weer eens eentje reed op zijn vele grote kampioenschappen. „Maar het rijden ging fantastisch", sprak de winnaar na afloop. „Ik ging uit van een stabiele race, waarin ik niets had te verliezen. Aan het eind bleek ik het nodige over te hebben." Bij de vrouwen troefde Moniek Kleinsman Renate Groene- wold af. Ireen Wüst, net als Kramer nog junior, legde tot verrassing van iedereen beslag op het brons. AZ dus winterkampioen, net als in 1981. Dat was destijds de inleiding voor de echte titel. Succescoach Cor Adriaanse glom van trots, maar schoof veel eer af richting geldschie ter Dirk Scheringa. AZ versloeg RBC in Roosendaal met 2-0 en profiteerde van de misstap van PSV dat in Eindhoven met de zelfde cijfers klop kr eeg van Roda. Het moet wel gek lopen wil AZ nog last krijgen van Feyenoord, dat verloor van ADO Den Haag. Ajax bleef wel in de race door een 4-0 zege op FC Groningen. Meer over het NK schaatsen en het voetbal op de sportpagina's Moniek Kleinsman en Sven Kramer, twee debutanten, twee verras sende kampioenen. Foto: GPD (advertentie) Bericht aan onze lezers en adverteerders Zaterdag 25 december (Kerstmis) verschijnt het Leidsch Dagblad niet. De krant van vrijdag 24 december wordt i uitgevoerd als een zaterdageditie. Zaterdagabonnees ontvangen daarom volgende week hun krant op vrijdag. De sluittijden voor advertenties voor de krant van vrijdag 24 december en maandag 27 december zijn gewijzigd. Voor informatie daarover kunt u bellen met (071) 5356300. Voor opgave van rubrieksadvertenties belt u (072) 5196 868. (advertentie) Kijk in de krant of kijk op www.leidschdagblad.nl Explosief in motorhandel alphen aan den rijn - De win kel van Maasen Motors aan de Karei Doormanstraat in Alphen aan den Rijn is zwaar bescha digd door een explosief. Onbe kenden gooiden in de nacht van zaterdag op zondag een onbekend voorwerp naar bin nen dat direct daarna ontplofte. De ruiten sprongen en in de winkel werd grote schade aan gericht. Het is nog onbekend wat voor soort explosief bij de winkel naar binnen is gegooid. Maasen Motors is volgens om wonenden eerder al slachtoffer geweest van bedreigingen. De politie stuurde een aantal maanden geleden een brief aan buurtbewoners met daarin de vraag of zij in een bepaalde nacht iets verdachts of opmer kelijks hadden gezien in de om geving van de winkel. Gaslucht: treinen A'dam stilgelegd leiden - Alle treinverkeer van en naar Amsterdam Centraal heeft gistermorgen 35 minuten stil gelegen. Omdat er een ster ke gaslucht hing ter hoogte van Bickerseiland besloten de Ne derlandse Spoorwegen geen ri sico te nemen en treinen tussen 10.25 en 11.00 uur uit de dienstregeling te halen. Nadat een meetwagen had vastgesteld dat de gasconcentratie niet kon ontvlammen door eventuele vonken, werd het treinverkeer hervat. Rond kwart over elf was de dienstregeling weer nor maal. Mogelijk hebben reizigers toch tot een uur vertraging op gelopen, aldus NS Reizigers. Krabbel Rumsfeld komt van machine Washington - De Amerikaanse minister van defensie, Donald Rumsfeld, is opnieuw in op spraak geraakt nu bekend is ge worden dat hij condoleance brieven aan familie van gesneu velde militairen in Irak niet zelf heeft ondertekend. Rumsfeld erkende gisteren dat hij niet zelf zijn krabbel onder de brieven heeft gezet, maar dat heeft laten doen met een machine die zijn handtekening perfect nabootst. In Irak zijn al meer dan duizend militairen om het leven geko men. De minister heeft beloofd de condoleancebrieven voort aan wel zelf te ondertekenen. Zowel Democraten als Republi keinen zijn woedend. „Goeie genade, het minste dat je van een minister van defensie mag verwachten is dat hij zelf die brieven ondertekent." Jongen (15) sterft na steekpartij rotterdam/anp - Een 15-jarige jongen is gisteravond in Rotter dam-Zuid na een woordenwis seling op straat neergestoken. Hij overleed enkele uren later in een ziekenhuis. Een klein uur nadat hij was overleden, hield de politie zes jongeren aan die mogelijk bij het incident be trokken waren. Een politie woordvoerder weet niet waar de woordenwisseling over ging. De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendlen'spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/V Naam: Adres: Postcode piaatsH I Telefoon: Geboortedatum; Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Gratis tel 0800 - 1711 E-mall: lezersservlceehdcnl of surf naar www.leldschdagblad.nl. WIJ gaan zorgvuldig om met persoons gegevens In de colofon van de krant vindt u nadere Informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad i 8 712141 4001 14

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1