Zoon Sven overtreft vader Yep Quick Boys gaat het na de winterstop afmaken Adriaanse verdient een standbeeld laaf eerder Ie Kuip :ek wint fgamo jn Ungerer Imet atletiek ter wil idpaal Debutant Kramer wint allroundtitel Sven Kramer verzet zich tegen schaatsbond Achterstand op koploper IJsselmeervogels maar één punt SPORT maandag 20 DECEMBER 2004 - Feyenoord wil Ed- laf al deze winterstop "T[uip halen. De mid- Irvan RBC, die in het litkwam voor zater- lasser FC Lisse, werd i voor vijf jaar vastge- I contract ging deze zo- larbij de 24-jarige iteen weer voor twee jn werd verhuurd aan club. Feyenoord iter een clausule in het fvan De Graaf laten op- 'Tvaarin staat dat hij in iferperiode naar Rot- Jan worden gehaald. Sr Jan Pollemans van J)e Graaf nog niet kwijt, de beste speler is van ■ik Hl - Michaëlla Krajicek ;ren het intemationa- joemooi voor vrouwen bio gewonnen. In de fi- loeg zij haar Russische luister Jekaterina Bisjk- |-4 6-3. Vorige week b-jarige halfzus van pnkampioen Richard jl de beste in de Natio- jers te Rotterdam. In e jaar debuteert zij in Ian Cup in Australië - de van Peter Wessels. no versloeg Krajicek nvolgens de Britse ranes, de Duitse Julia ie tweede was ge- s Tsjechische Katerina i en de Duitse Angelika Sergamo was een ITF- voor vrouwen met een ld van 40.000 euro. Jan den rijn - Sprinter ingerer heeft zijn atle- Ire beëindigd. De 26- let van Leiden Atletiek Ihet afgelopen baansei- tnoop door. „Ik had er neer in", zei de Al- „De motivatie was de i twee jaar minder, zegd is dat bij de pro- ïet het estafetteteam De afgelopen jaren ;rer een aantal maal bij meningsverschil- de later zo gevierde gerer liep in 1999 zijn dop de 100meter jen jaar later pakte hij ndse titel op de b de 60 meter was de printer misschien nog Jsvoller, met een beste 1,65. oor' ip - FIFA-voorzitter er wil de 'schandpaal' ïtbalstadions introdu- preses van de wereld- ind vindt het een goed s die zich op de tri- Idig maken aan racis- begeleiding naar het en en in de midden- publieke vernedering (j&ndergaan. De verbale ie zou moeten gebeu- is een korte onderbre- 'de wedstrijd. De boos- 'ienen tevens een le- stadionverbod voor loveral te krijgen. Blat- IMI Z^n °Pvaüende uit- y|pn de vooravond van van de tuchtcom- |n de FIFA. Het college pch vandaag uit over Jische uitingen door :lijk Spaanse fans bij Ischappelijke interland lanje en Engeland vo id. Blatter toonde zich jk er geen voorstander wedstrijd af te breken |ief van spelers die met en/of discriminatie tribune zijn gecon- Hij vond dat daarvan larlijke precedentwer- fat. door Peter van der Hulst heerenveen - Sven Kramer is niet langer de zoon van, maar Yep gaat voortaan door het le ven als de vader van. De 18-jari- ge Fries zorgde voor een unicum door als debutant de nationale titel allround voor zich op te ei sen. Kramer was het zat om tel kens met zijn vader vergeleken te worden. „Het leek er soms wel eens op of mijn vader had gereden en niet ik." Hij hoeft zich nu niet meer te verdedigen. „Ik heb hem maar meteen overtroffen", aldus de overgelukkige kampioen. Yep heeft op het nationaal all roundkampioenschap een tweede plek als beste prestatie achter zijn naam staan. In 1979 en 1980 moest hij beide keren Hilbert van der Duim voor laten gaan. Zoon Sven zou er in het week einde slechts van mogen dro men, was vooraf de verwach ting. Carl Verheijen gold als de torenhoge favoriet, maar de jonge Fries liet iedereen in ver bazing achter. De schaatser van Jong Oranje bewees dat je geen ervaringsdeskundige hoeft te zijn om een tien kilometer tot een goed einde te brengen. Zo saai als hij het vindt om naar de stayerritten te kijken, zo snel werkte hij zijn eerste lange race van zijn leven af. Achter Bob de Jong klokte hij met 13 minuten en 20,79 seconden een tijd van wereldniveau. Verheijen (twee de in het eindklassement), Mark Tuitert (derde) en Jochem Uytdehaage (vierde) hadden daardoor het nakijken. Kramer, die slechts de laatste twee ron den van zijn laatste concurrent Tuitert aanschouwde sprong een gat in de lucht. „Dit is fan tastisch." „Ik heb me nooit met de titel beziggehouden. Ik wilde een stabiele tien kilometer rijden." Kramer leek echter al na tien ronden stuk te zitten. Zijn coach Peter Kolder: „Zijn heu pen zaten vast, maar Sven heeft zo'n schaatsgevoel dat hij dan vijf centimeter hoger kan gaan zitten. Na vier ronden kon hij weer vol gaan." De Fries perste op weg naar de streep zelfs een rondje 29,5 uit de benen. „Ik bleef aan het einde maar gaan en dat resulteerde in absurde rondes. Toch heb ik mijn titel niet alleen daaraan te danken. Normaal is de 1500 meter mijn mindere afstand. Ik leefde na de eerste dag echter in zo'n roes dat ik daar dit keer niet vanuit ging." Tussen de eerste en laatste volle ronde bedroeg Nederlands kampioen allround Sven Kramer, geflankeerd door Carl Verheijen (links) en Mark Tuitert. Verheijen werd tweede, Tuitert derde. Foto: ANP/Vincent Jannink het verval slechts negentiende van een seconde. Het NK allround mondde voor Kramer uit in een ongekende recordjacht. Zo reed hij op de 500 en 1500 meter een dik per soonlijk record, boekte hij op de vijf kilometer, voor de derde keer dit seizoen, een junioren wereldrecord en verpulverde hij ook nog even het officieuze we reldrecord punten voor jonge ren. Sinds 1987 stond dat op naam van Gerard Kemkers. Voorzichtige vergelijkingen met Johann Olav Koss en Eric Hei den dringen zich al snel op. In ieder geval is nu al duidelijk dat Kramer geen eendagsvlieg is. Zowel als sporter, maar ook als mens oogt de junior uiterst vol wassen. Sinds het NK afstan den, waar hij zich plaatste voor de wereldbekers van Hamar en Berlijn, stonden de media en de commerciële ploegen in de rij om hem te spreken. Het stoor de hem in zijn trainingen, maar hij liet zich er niet door van de wijs brengen. „Ik heb me daar op tijd voor af kunnen sluiten. Ik ben nu weer puur met schaatsen bezig en niet met al lerlei randzaken. Op het laatst werd het zo vervelend. De men sen dachten niet meer in het belang van de sporter. Zij wil den voor mij beslissen. Daarom is het afgelopen. Ik beslis wan neer en naar welke ploeg ik ga. Ik wacht rustig af." Uitstel is ook alleen maar in het belang van Kramer, want met aansprekende resultaten op het EK en wellicht ook het WK all round, stijgt zijn marktwaarde alleen maar. „De Nederlands kampioen hoort ook bij de bes ten van de wereld, maar de schaatssport is de laatste jaren in de breedte sterker gewor den." Kramer ziet naast zijn de buut op het EK vooral het juni oren WK als belangrijke missie. „Vorig jaar was ik tweede en daar ben ik niet tevreden mee." heerenveen/gpd - Sven Kramer (18) vindt dat hij door een regel van de KNSB wordt belemmerd om over zijn toekomst als schaatser te besüssen. De schaatsbond heeft in een over eenkomst met de commerciële teams vastgelegd dat met een schaatser pas na zijn junioren- tijd over een contract mag wor den onderhandeld. Kramer mag volgens de overeenkomst pas na 1 juli 2005 met de com merciële teams om de tafel. Kramer wil na dit seizoen de overstap maken naar een van de drie grote commerciële teams, maar wordt gehinderd in het maken van de juiste keu ze. „Er zijn met de bond moei lijkheden over geweest. Het kan niet zo zijn dat het belang van de sporter ondergeschikt is aan andere belangen", aldus Kra mer. Zijn vader, oud-schaatser Yep Kramer: „Het is absurd dat hij niet mag onderhandelen over een contract voor volgend sei zoen. Sven moet in zijn laatste jaar bij Jong Oranje de ruimte hebben om over zijn toekomst te beslissen." Patrick Wouters, manager van TVM, vindt dat de afspraak niet duidelijk omschreven is. Wou ters: „We weten niet hoe we binnen de spelregels met hem contact moeten opnemen. Bo vendien vraag ik me af hoe de KNSB kan voorkomen dat een meerderjarig persoon met een toekomstige werkgever praat." Sven Kramer wacht af welke oplossing de KNSB aandraagt. Bondsdirecteur Arie Kauffman erkent dat het protocol niet compleet is en in de praktijk op bezwaren stuit. „Ik ga begin ja nuari met de VPS (belangenver eniging van de commerciële teams, red.) opnieuw om de ta fel en dan zullen we dit onder werp bespreken." Hugo van Duijn, keeper van Rijnsburgse Boys, voorkomt een treffer van Ouick-Boysaanvaller Hendrik van Beelen. Foto: Cees van Hoogdalem door Willem Spierdijk rijnsburg - Arjen van der Werf, trainer van Quick Boys, had na afloop van de wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys alleen maar goed nieuws voor zijn collega Gert Aandewiel, die voor een stage in Barce lona verblijft. „De drie punten zijn mee naar Katwijk", meldde hij per mobiele telefoon meteen na de 0-1 overwinning. En dat was nog niet alles. „IJsselmeervo gels heeft verloren van Capelle", kon Van der Werf er aan toevoegen. Het ver schil met de koploper uit Bunschoten bedraagt bij de winterstop maar één punt. Het was aanleiding voor ongebreideld optimisme aan Katwijkse kant. „Nu gaan we het na de winterstop afmaken", klonk het zelfverzekerd in de gelederen van Quick Boys. In Katwijk herinneren ze zich maar al te goed dat de afgelopen twee seizoenen juist na de winterstop de beste resultaten werden behaald. Dat leidde de laatste twee keer tot een kam pioenschap. Quick Boys wil op dezelfde manier naar de derde titel op rij. In het nieuwe jaar gaat de selectie opnieuw op trainingskamp in Tenerife. Daar hoopt de technische staf weer de teamspirit te kweken die de basis moet vormen voor nieuwe successen. Rijnsburgse Boys kreeg nog eens onder de neus gewreven dat de club het 75-ja- rig bestaan niet met een titel gaat vieren. De club heeft respectievelijk negen en acht punten achterstand op de koplo pers met nog elf wedstrijden te gaan. Natuurlijk kan de technische staf stellen dat een plaats bij de topdrie en niet meer dan dat de doelstelling van dit sei zoen is. Toch overheerst het idee dat er meer in deze ploeg zit. Maar er is dit seizoen altijd wat met Rijnsburgse Boys. Als de aanval goed op dreef is en drie keer scoort, dan maakt de tegenpartij er vier. En als de verdedi ging goed sluit, laat de aanval het afwe ten. „We missen te veel kansen en geven onnodig doelpunten weg", zo luidt de analyse van trainer Ted Verdonkschot van het te ruime puntverlies bij Rijns burg. Dat is wel ongeveer alles wat er bij voetbal mis kan gaan. Verdonkschot gaf het zelf aan. „Na vijf minuten moeten we met 2-0 voorstaan", dacht hij na opgelegde kansen voor Jus tin Stuy en Berry Charité. En na een bal van de Rijnsburgse aanvaller Frank Zin- hagel op de lat stond het gewoon 0-0 en het foutje in de verdediging bleef weer niet uit. Nadat Hendrik van Beelen al een mooie kans had gemist (hij stiftte al leen voor de keeper, maar Hugo van Duijn bleef staan), was het in de 35ste minuut wel raak. Van Beelen draaide weg van zijn directe tegenstander Mike Vermolen en schoot hard in de verre hoek raak. Na afloop werd er nogal wat gemopperd op de Rijnsburgse verdedi ger. „We hadden nog zo gezegd dat dit kon gebeuren", foeterde Verdonkschot. Maar Van Beelen nam het voor de ver dediger op. „Hij zag me niet aankomen, hij kon er eigenlijk niet veel aan doen." Vermolen moest even later geblesseerd naar de kant en de 18-jarige Jaap-Jan Zandbergen kreeg een positie centraal in de verdediging. Het vermoeden dat het nu wel snel beslist zou zijn, werd niet bewaarheid. De jongeling speelde een ijzersterke wedstrijd en werd door de Rijnsburgers tot 'man of the match' uitgeroepen. Ook bij Quick Boys dach ten ze idat de beslissing wel zou vallen met het inbrengen van Zandbergen. Van Beelen: „Ik dacht dat er wel kansen zou den komen, maar die jongen speelde een goede partij." Zandbergen toonde weinig ontzag voor de ex-speler van FC Utrecht want hij schoffelde Van Beelen een keer ongena dig onderuit. Van Beelen: „Ik zei tegen 'm: wat doe je nou. Toen mompelde hij iets als: sorry. Toen vond ik het verder wel goed." Pas in de slotfase kreeg Quick Boys de tweede grote kans van de wedstrijd. Al leen voor keeper Van Duyn besloot Van Beelen een fikkie breed te geven op in valler Remco Torken, waarna Dennis Groot de bal kon wegwerken. Rijnsburg se Boys kreeg één mogelijkheid op de gelijkmaker. Joost Kuhlmann schoot op de buitenkant van de paal. RIJNSBURGSE BOYS: Van Duijn; Stuy, Groot, Vermolen (43. Zandbergen), Simons (79. Freke); De Munck (69. Aboikoru), Schnater, Kolder; Zin- hagel, Kuhlman, Charité. QUICK BOYS: Kromhout; Van Dam, Schoneveld, Mussche, Guyt; Van der Plas, Van Beelen, Flaton; Timmermans (84. Bekx), Van Fruchten (81. Tor ken), Bak. door Henri van der Steen den haag - De situatie is mis schien met uniek, maar toch dThJffi S de ploeg SS®™8 de competitie (ge deeld) eerste staat in de eredivi sie, is niet de grootste favoriet p?vt Meerdanblijft PSV kandidaat kampioen te worden. En misschien maakt een no8 betere kans op de 20er)f5nn,he,ftVanhetseizoen £004-2005 is er een van ge fronste wenkbrauwen PSV wer,d de hemel in geprezen, omdat de ploeg qua resultaten beter presteerde dan verwacht na een zomer waarin de hele voorhoede was verkocht. Het doorgaans weinig attractieve, vaak ronduit vervelende voetbal nome™°r kennisSevinS "ange- S.inds zaterdag moet Hiddink kin hC, echt zorgen gaan ma ken. Het nogal smadelijke thuisverlies tegen Roda JC kan ui de competitie best een inci- dent zijn, maar het spel ver- toonde toch weer zoveel feUen. dat je je moet afvragen of PSV dit jaar tot beste ploeg wordt gekroond. Feyenoord lijkt zeker kansloos. Gullit maakt voorals- HL0<;k ?ee' tadruk zijn babbels dan met zijn coaching Ajax liet gisteren tegen FC Gro- ■ungen in elk geval zien wel een concept te hebben. Ajax had en heeft veruit de bes te selectie. Ajax zou daarom wel even kampioen worden, dacht iedereen in augustus. Dat viel tegen; het klikte niet tussen koeman en de spelers en het ShalTïU,SSendespelersen de bal De latente crisis is wei op professionele wijze bezwo- ren en als in de tweede comDe- tiöehelfr al die rare uitbarstin gen uitblijven, kan Ajax wel bifpsVstaan"6 kortste keren AZ is natuurlijk de grote win- d,e eerste competitie- A DJ ploegls door de media tot herfstkampioen' uitgeroe pen, hoewel een gelijk doelsal do m mei gewoon' een beslis singswedstrijd oplevert. Meer gescoorde doelpunten tellen met voor de eindstand AZ speelde het beste en leukste voetbal, maar zal nu onder druk moeten presteren. Het zou ai een sensatie zijn, als A2 een of twee van de drie klassieke topclubs kan voorblijven Co Adriaanse verdient natuur lijk een standbeeld; hij is op nieuw veruit de beste trainer- coach van Nederland gebleken. Elke traimng van AZ is al een bewijs dat Adriaanse nadenkt over zijn vak en zijn spelers be- Statistieken AZ, de verrassende koploper bij het begin van de winter stop, heeft op basis van de statistieken uitstekende per spectieven op de landstitel. In de afgelopen tien jaar kwam het alleen in het sei zoen 2000-2001 voor dat de winterkampioen later niet ook de landstitel veroverde. Feyenoord, koploper tijdens de feestdagen, liet zich des tijds in mei aftroeven door PSV. AZ is ook de eerste ploeg sinds het seizoen 1980-1981 die bij de winter stop de hegemonie van de Grote Drie (Ajax, PSV, Feyen oord) in de eredivisie door breekt. In dat seizoen ging de landstitel naar AZ. ter wil maken. AZ speelt niet al leen aanvallend en volgens een uitgekiend en doorgetraind plan, maar is ook de fitste ploeg van het land. Foppe de Haan denkt ook graag na over het vak. Hij brak afgelo pen week ook een lans voor meer en andere training. „We moeten veel individueler gaan werken, zodat we meer typi sche, zich onderscheidende spelers maken." Goed gespro ken. Fred van der Hoorn, de manager van FC Den Bosch, wil ook wat doen; hij eist straks dat zijn spelers van 9 tot 5 op de club zijn. Werken! Dat is geen overdreven luxe als je het voet bal in de eredivisie ziet. Het ge brek aan techniek en atletisch vermogen is vaak werkelijk stui tend. Koppen? Bijna niemand die het kopspel beheerst. Voet balmiljonairs als Beasley en Castelen kunnen Mg geen cor ner nemen. Wel heel goed zijn de heren profs in het maken van smerige overtredingen. Met gestrekte voet over de bal op het scheen been of de kuit van een tegen stander vliegen, kunnen ze als geen ander. De scheidsrechter moet het geluk hebben dat hij in staat is het misdrijf te zien; meestal is dat niet het geval. De aanklagers in Zeist zouden zich veel meer moeten roeren. De arbitrage heeft het toch al moeilijk genoeg, maar Jaap Ui lenberg mag wel een succesje noteren: dit seizoen is het op vallend hoe neutraal en met lef de scheidsrechters fluiten bij de topclubs. Geen automatische bevoordeling meer. Het is een zegen. Sport 3: Wintertitel voor mooiste voetbal

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17