SERVICE @Q SPEURDERS Gebakken asperges met roereieren Eerst nog koud Dé oplossing voor uw zoektocht! maandag 20 DECEMBER CD VAN DE DAG Genre: rock/shockabilly Helldorado Director's Cut Glitterhouse Records/ distr Munich GRCD 614 Griezelen - op het witte doek is het een apart genre. De Zweedse band Helldorado presenteert een ideale geluidsversie van het on verwachte genoegen een vampier tegen het lijf te lopen. Denk aan een kruising van The Hives, Stan Ridgeway en The Cramps en ge dempt licht. En dan een gedragen mannenstem die in het ope ningsstuk van dit uitstekende debuutalbum vertelt hoe een ro mantisch treffen bij maanlicht verandert in een bloederige scène waarin de vrouwelijke vampier een houten kruis door..., inder daad. Da's te veel van het goede - en dat is precies het manco van deze aanpak. Waar je in de bioscoop aan een suggestie genoeg hebt om de rillingen over de rug te voelen lopen, zijn de teksten hier te expliciet. Dat is jammer, want de muzikale stiel van dit kwartet wint juist door die rechttoe-rechtaan aanpak. Zo zaagt gi tarist Bard Halsne planken van dik hout in het stompende Payrol- led en zingt Dag S. Vagle de speakers kaduuk in het pakkende rockabillystuk The Snake Girl Song. Bent u op Eurosonic in Gro ningen begin januari? Live zijn deze Zweden uitstekend. BOEK VAN DE DAG Toon Te liegen IWHEOUOF V ft O UW TJ ES André Sollie Genre: verhalen Toon Tellegen Twee oude vrouwtjes ill. André Sollie uitg. Ouerido Prijs: ib,95 Toon Tellegen is 'hot'. Jong en oud genieten van zijn werk, en uit gever Querido bedient de vele fans van de schrijvende en dichten de huisarts natuurlijk op hun wenken. Zo worden zijn 'kale', licht absurdistische (dieren)verhalen met enige regelmaat in een fris jasje gestoken en opnieuw op de markt gebracht. Recent ver scheen ook een feestelijke heruitgave van de inmiddels tien jaar oude Tellegen-klassieker Twee oude vrouwtjes, voorzien van raak getroffen pentekeningetjes van de Belgische illustrator André Sol lie. Ze passen goed bij elkaar - de 42 korte verhaaltjes over de twee oude vrouwtjes die niet met, maar ook niet zonder elkaar blijken te kunnen leven, en de sobere cartooneske krabbels van Sollie. Want voor beide geldt: werkelijk geen streepje te veel. KOKKERELLEN Vegetarisch hoofdgerecht voor 4-6 personen Voor het feestelijke vegetarische gerecht van vandaag is gekozen voor witte asperges die in deze tijd van het jaar volop verkrijg baar zijn. Ingrediënten 11/2 kg verse witte asper ges; schoongemaakt; zout; 2 bosjes waterkers (ca. 60 gram); 1 1/2 dl droge witte wijn, zoals Riesling (Elzas); 11/2 theel. al- lesbinder; witte peper uit de molen; 100 gram boter (waarvan de helft bewaren op de koudste plek in de koelkast); 6 eieren; 3 eetl. melk; eventueel 4- 6 toeven (krul)peterselie en 4-6 kerstomaatjes voor de garnering. Bereiding Snijd de asperges in stuk- jes van ca. 4 cm. Zet ze op met ruim kokend water met zout. Laat ze niet veel langer dan 8 minuten koken en laat ze daarna nog 8 minuten met het deksel op de pan staan. Stort ze daarna in een vergiet en laat de stukken uitlekken, afkoelen en opdrogen. Spoel intussen de waterkers. Pluk de blaadjes van de steeltjes, maak ze droog en houd ze apart. Vlak voor ge bruik in hele sriialle reepjes snijden. Breng de wijn en 1 dl van het asperge-kookvócht aan de kook. Laat het tót 1 dl indam pen. Roer allesbinder erdoor en laat er nog even de kook over gaan. Verhit 35 gram boter in een koekenpan. Als het schuim is weggetrokken de asperges erbij en onder voortdurend om scheppen 3-4 minuten bakken. Klop in een kom eieren en melk los. Voeg zout en pe per toe. Verhit 35 gram boter in een andere koe kenpan. Als het schuim is weggetrokken, het vuur laag zetten, de eie ren in de pan doen en onder voortdurend roe ren en omscheppen la ten stollen. Strooi wa terkersreepjes erover en schep alles nog enkele om. Verdeel 50 gram ijskou de (koelkast) boter in zes stukjes. Klop de stuk jes een voor een door de hete saus. Neem tijdens het kloppen van het laat ste stukje het pannetje van het vuur. Voeg zout en/of pe per naar smaak toe. Presentatie Verdeel de gebakken asperges als bergjes over voorverwarm de borden. Schep de roerei eren met waterkers er rondom. Schep enkele eetlepels saus over de asperges. Schik er als garnering toeven krulpeterselie en gehalveerde kerstomaatjes bij. Dien de rest van de saus, apart in een sauskom, op. Geef er gekookte krieltjes bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 Zwolle - Gro ningen, tussen knooppunt Hattemerbroek en knooppunt Lank- horst en A50 Arnhem - Apeldoorn, tussen knooppunt Waterberg en knooppunt Beekbergen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A6 Joure - Lelystad, tussen Lemmer en Swifterbant en A50 Arnhem - Zwolle, bij Apeldoorn. Dinsdag: A28 Amersfoort - Zwol le, tussen 't Harde en Wezep en A73 Venlo - Nijmegen, bij Venray. HET WEER door Jan Visser Aan de vooravond van kerst is december wat aan he winteren. Onder invloed van een zich versterkende hogedrukzone vriest het tijdens de eerste helft van de week licht tot matig. Woensdag overdag wordt dc koude lucht opgeruimd door uitlopers van de Ijs landdepressie met in het kielzog enkele actieve (rand) storingen. Onder invloed van deze ontwikke ling raakt het kwik donderdag/vrijdag in een anti- winterstemming met waarden tot rond 10 graden. Typerend voor een krachtige maar meanderende hoogtestroming is dat de zachte lucht spoedig plaat maakt voor minder zachte luchtmassa's. Dat lijkt tij dens de kerstdagen te gebeuren maar of dat proces de kansen op sneeuw doet stijgen is twijfelachtig. Vanochtend vriest het, vanmiddag komt het kwik ui op circa 3 graden, aan zee zijn de maxima enkele graden hoger. Het weerbeeld kenmerkt zich door ge regeld zonneschijn, vanaf de Noordzee drijft gelei delijk wel wat meer bewolking het land binnen en hoofdzakelijk in de kustgebieden kan een enkel win ters buitje vallen. De wind gaat uit het zuidwesten waaien. Een zwakke storing veroorzaakt morgen wae meer bewolking en in de kustprovincies is er kans op neerslag. Dat zou best wel eens sneeuw kunnen zijn omdat de atmosfeer door luchtaanvoer uit het zuiden (koud vasteland) nog wat verder verkilt. Dinsdagochtend is lokaal 6 graden vorst mogelijk, de middag komt het kwik niet of nauwelijks boven nul. Tijdens het afgelopen weekeinde kwam het zaterdaj in met name het noorden en noordoosten tot fikse 11 buien met hagel, onweer en sneeuw. Zo werd het onder meer in Roodeschool wit. Terwijl het zuiden van Duitsland te maken kreeg met zware sneeuwvalrl van een nieuwe storing (in Freudenstadt viel gister- ochtend 13 centimeter: om 13 uur een sneeuwdek van 47 cm), kreeg Nederland eindelijk de zon weer eens te zien. Wel bleef het koud: gisterochtend vroo het licht (Soesterberg ruim -3 graden), gistermiddag maxima tot 5-6 graden. j sn&cArep er wi» ntopienoNs tvnM/.«wteNL (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat ui ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. Horizontaal: 1. Verspieder; 4. loodrecht; 7. zachte steetj.. 9. deel van een fuik; 11. gewricht; 12. meertje; 13. korf; 15. zeer warm; 16. bloem; 18. rivier in Frankrijk; 19. te tijd; 20. kantoorbediende; 22. klos; 25. toespraak; 27. zvon 28. vis; 29. varken; 31. wiel; 32. standaardmaat; 34. inv j# orgaan; 35. kleur. es| Verticaal: 1. Optisch instrument; 2. boom; 3. plooi; 4. nu*i' ling; 5. schel; 6. afmeting; 8. bloeiwijze; 10. het kwekeino' kassen; 12. fout; 14. ontkenning; 15. koordans; 17. stuk;)C 20. kerkgezang; 21. opstootje; 23. bedorven; 24. aanvoe 26. tralie; 29. werkelijk; 30. handvat; 32. onheilsgodin; iipii 33. drinkbakje. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Daartoe; 7. Teil; 8. Ebro; 10. rei; 12. oer; 13. iU 16. Ohio; 18. Elbe; 20. kas; 21. knie; 23. twijg; 26. kraai; 28. 30. ega; 32. Pool; 34. omen; 35. knielen. Verticaal: 1. Dee; 2. alibi; 3. al; 4. te; 5. obool; 6. ere; 7. trio; 1 11. fa; 14. roker; 15. Vesta; 17. hen; 19. brij; 21. kaap; 22. ikcx] 24. wieme; 25. gaan; 27. as; 29. pok; 31. gen; 33. li; 34. ol.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14