Niemand wil oudere werkloze in dienst nemen ECONOMIE Massaal offensief tegen ongewenste commerciële mail Stelios (easyjet) stapt op gevoel in mobiele telefonie Lag/gpd - Het afscheid fbaan als interimmana- een groot bedrijf was fan- I.Een receptie en diner Jes erop en eraan. Dat is ■els ruim twee jaar gele- IKees Amsterdam (60) Lg geen nieuw werk. Hij Uen dagtaak aan het vin- heen baan. De afgelopen ft hij daarvoor een uitge- werk opgebouwd, •n benaderen, contacten ten uit zijn vroegere werk- n met grote regelmaat al- lubjes frequenteren. „Ik ran overtuigd weer een vinden. Ik wil wel tot ste doorgaan. Ze kunnen t missen!" Mr. Payback' verder rinet eigen leaseclub s HOC 298 maand ac 20 DECEMBER 2004 faa van Beek januari dit jaar zijn zen van 57,5 jaar en ou- plicht tot hun 65ste ten- een keer per week te eren. In hoeverre die sol- iplicht succesvol is, is iar de vraag. Slechts twee ien werkloze 57,5-plus- nd dit jaar een nieuwe lij jongeren tot en met 24 11 dat zes op de tien. anuari dit jaar schom- it aantal werkzoekende ussers constant rond de ruim 11 procent van het iantal werklozen. Een ;der waren dat er nog i.OOO. Volgens het Cen- )or Werk en Inkomen s dat stijgende aantal et gevolg van veel reor- ties bij bedrijven, waarbij oudere werknemers vo- hun baan kwijtraakten, steeg het aantal oudere zen omdat zij tot begin nog niet gedwongen 1 te solliciteren, iks de huidige sollicitatie- daalde hun aantal dit jaar Zelf doen Bij de Stichting TalentPlus helpen hoger opgeleide werkzoekenden van 40 jaar en ouder elkaar bij het vin den van werk. Samen trai nen ze in sollicitatievaar digheden en het maken van een cv. Ook worden er varingen en ideeën uitge wisseld. Verder leren de deelnemers hoe ze een zo groot mogelijk netwerk kunnen opbouwen om hun kansen op werk te vergro ten. De deelnemers hebben allemaal een langdurige carrière achter de rug. Vaak door reorganisaties lava- men ze op straat te staan. Veel deelnemers hebben slechte ervaringen met réïntegratiebedrijven. Die moeten werkzoekenden weer naar de arbeidsmarkt leiden. In de praktijk rich ten de bureaus zich vaak op jongeren en laag opge leiden. De helft van alle deelnemers vond via Ta lentPlus weer een baan. (www.talentplus.nl) niet. Veel heeft het CWI oudere sollicitanten ook niet te bieden. Ze krijgen informatie toege stuurd, kunnen naar een work shop of hulp krijgen van een consulent of reïntegratiebu- reau. Die bureaus zijn vaak niet ingespeeld op oudere sollici tanten en hoger opgeleiden, vindt John de Roij (bijna 58). Na dertig jaar werken in mana gementfuncties stond hij drie jaar geleden na een reorganisa tie op straat. Hij zoekt een baan als interme diair tussen overheid en be drijfsleven. Ook hij denkt daar bij het meeste succes te hebben door een uitgebreid netwerk op te bouwen. ,,De grootste fout die je bij het benaderen van mensen kunt maken, is om werk te vragen. Het mag nooit van één kant komen. Jijzelf moet mensen of bedrijven van dienst kunnen zijn, pas dan ben je ook interessant voor hen." Trouw levert hij elke vier weken zijn werkbriefje in bij het CWI. Daaruit moet blijken dat hij in die periode minstens vier keer heeft gesolliciteerd. „Een zinlo ze activiteit. Mijn leeftijd is voor werkgevers een probleem. En de functie die ik zoek staat in tachtig procent van de gevallen niet in de krant." Niet voor alle 57,5-plussers geldt de sollicita tieplicht. Zo draaide in enkele delen van het land tot oktober een proef met oudere werklo zen die vrijwilligerswerk of mantelzorg verrichtten. Wie dit minimaal 20 uur per week deed, hoefde niet te solliciteren. „Die proef stelde weinig voor", concludeert Willem Bannink van FNV Bondgenoten. „Slechts weinig mensen vroe gen zo'n vrijstelling aan omdat ze dat aantal uren nauwelijks halen. Die verplichte sollicita ties moeten gewoon van tafel. Het is een nodeloze verplich ting. De afgelopen tijd zijn veel ouderen hun baan kwijtgeraakt. Slechts een minimaal aantal vindt weer werk." Het CWI had interimmanager Amsterdam na zijn glanzende carrière nog wel een sollicitatiecursus aangebo den. „De consulente bij het CWI moest er zelf ook om la chen. Ze vroeg zich af of ik zo'n cursus misschien niet beter zélf kon geven. Sindsdien heb ik weinig meer van ze vernomen. Spam, ongewenste commerciële email, veroorzaakt niet alleen veel overlast. Het kost internetaanbieders en consu menten handenvol geld, en vormt zelfs een bedreiging voor de toekomst van de mail, zeggen de kenners. Want het wordt steeds erger. eindhoven/gpd - Hoeveel spammail- tjes de internetgebruikers dagelijks wereldwijd teisteren is onduidelijk, al hoewel sommige providers keurig bij houden wat binnen het totale mailver keer het percentage spam is. De Nederlandse zakelijke internetpro- vider BIT noteerde gisterochtend om tien uur bijvoorbeeld een percentage van maar liefst negentig procent spam, het internetbedrijf Pine Digital Securi ty tachtig. Inhoud van de ongewenste bood schappen: allerhande illegale software en medicijnen, goedkope leningen in de sfeer van 'get rich in one minute', gratis Rolexen en uiteraard seksuele aanbiedingen. „Pure rotzooi", zegt Rejo Zenger van de website spamvrij.nl, die ten strijde trekt tegen het fenomeen. „Want het kost iedereen handenvol geld, zelfs als je geen spam ontvangt. Internetprovi- ders moeten enorme investeringen doen om spam tegen te gaan, investe ringen die op de afrekening van de in ternetgebruiker terechtkomen." Zo moeten dure spamfilters worden geïnstalleerd en slokken de miljoenen onnodige berichten veel digitale capa citeit op. „Naast elke server die een in- ternetprovider in gebruik heeft voor het verwerken van mail, staan er ne gen voor het verwerken van spam. En dat kost geld." Niet voor niets kondigde de Europese Commissie deze week een 45 miljoen euro kostend offensief aan tegen spam. Ook de Nederlandse wetgever neemt spammers op de korrel, met boetes die kunnen oplopen tot 450.000 euro. Sinds mei kunnen particulieren hun spamklachten indienen bij toezicht houder Opta, wat in korte tijd al tot zesduizend reacties leidde. „En we ne men het probleem heel serieus, omdat spam grote economische schade ver oorzaakt", zegt Edwin van de Haar van de Opta. „We hopen de eerste grote vissen snel aan te pakken." Hoe die grote vissen te werk gaan, wordt duidelijk uit het verhaal dat de New York Times optekende uit de mond van spammer Richard Colbert. Hij rekent adverteerders 300 dollar voor het versturen van 100.000 berich ten, en 900 dollar voor een miljoen. Potentiële aanbieders van spam bena dert hij door het rondpompen van wervende teksten. „Na een persoonlijk mailtje heb je zo een paar contracten. In tien maanden tijd haalde ik 130.000 dollar binnen. Ik heb nog nooit zo ge- makkelijk geld verdiend." Zenger: „Ik ken een Nederlandse spammer die per 24 uur 66 miljoen mailtjes verstuurt. Als je dan bedenkt dat maar 1 procent van alle spam van uit Nederland wordt verstuurd, kun je wel voorstellen hoe groot het pro bleem is." En het versturen van spam is relatief goedkoop, stelt intemetpro- vider UPC. „Dus als er maar een hand jevol consumenten iets koopt dat aan geboden wordt door spam, is het al lo nend", zegt UPC-woordvoerder Ro nald van der Aart. Volgens hem is spam te voorkomen door een combinatie van verantwoord gedrag van de internetter, technische blokkades en goede wetgeving. En maatregelen zijn hard nodig, want spammers vinden steeds nieuwe tech nieken om hun pulp rond te sturen. „Het traceren van de spammers kan bijvoorbeeld worden gehinderd door zombienetwerken. Zo kan je computer gekaapt worden zonder dat je het doorhebt. Vervolgens worden er vanaf die computer miljoenen mailtjes ge stuurd zonder dat de echte afzender ooit te achterhalen valt. Het is de ver wachting dat er op die manier in de toekomst alleen nog maar meer spam verstuurd zal worden. Voor achteloze gebruikers wordt het doorploeteren van de mail zo een on mogelijke opgave. „Ik krijg zelf hon derden spammailtjes per dag. Het is dat ik een goed spamfilter heb, want anders zou het voor mij ondoen lijk worden om mail te gebruiken. En dat zou zonde zijn, want email is een handig, belangrijk en goed medium." imans, aanvoerder van alternatieve club: Platform Aande- e.Foto: GPD/Phil Nijhuis Een 57-plusser bekijkt een advertentie bij een uitzendbureau. Foto: GPD/Phil Nijhuis icde Bie ïein - De nieuwe T- ijn al in de maak. Piet is, de afgelopen twee /ent voorvechter van ge ide aandelenleasers, )ij de komende rechtsza al 'Payback' meer op |rst staan. De mede-op- van de belangenvereni- ppgestapt en voert in- Is een alternatieve club it Platform Aandelenlea- ick is verworden tot een teerde kat, die heerlijk op sterbank in het zonnetje Japen", zegt Koremans. jarige oud-landmachtof- ilijft daarentegen een kat akzaam is en jaagt. „De ging is te suf gewoïden. lige dat nu in feite ge- is het doorgeven van een innummer van een advo- an een gedupeerde. Maar lor betalen de ruim 2000 iun contributie niet. Zij ,advies, zij willen steun iproblemen, zij willen im richting de politiek e reden werd Payback in iber 2002 ook opgericht, het TROS-programma in maart wees op de ge- van beleggen met ge beld, zoals met het aan- ïase-product Legio Lea- 'en gedupeerden de tg Leaseverlies in het le- amen met de Consumen- od begon die stichting in •02 een juridische actie Dexia Bank, de eigenaar gio Lease. Dat conflict 'og steeds. „Maar Lease- doet alleen de juridische Us er een zaak wordt ge- :B> geldt dat niet voor alle |ers. Er bestaat dan alleen udentie. Daarop kunnen ers dan in hun eigen lie ze zelf moeten aan- en, terugvallen. Payback do eld om die mensen te helpen." ilden ook duidelijk laten ^wat er precies aan de ■vas," vervolgt Koremans, «tvoor 80.000 euro te zijn ■eerd. „Wij zijn namelijk geen beleggers, maar slachtof fers. Wij zijn misleid. Daarom hebben we demonstraties geor ganiseerd en hebben we con tact met politici gezocht. Daar bij vormde ik de spil. Al twee jaar ben ik daar dag en nacht mee bezig. Het bestuur van Pa yback wil echter naar een min der agressief beleid. Naar mijn idee vooral omdat ze zelf geen zin hebben er veel tijd aan te besteden." De opgestapte secretaris gaat nu onder de naam Platform Aandelenlease (PAL) verder met zijn missie: vechten tegen het onrecht dat onwetende beleg gers is aangedaan. „De sociale kant wordt vaak vergeten, maar er zijn mensen die door aande- lenlease-producten nu geen geld meer hebben om op va kantie te gaan. Of die hun kin deren niet met een schoolreisje kunnen meesturen. Ik ga daar om gewoon verder. Wat mij be treft, samen met Payback. We zullen niet tegenover elkaar staan, maar naast elkaar." Volgens Koremans hoeft dat overigens niet lang meer te du ren. „Volgend jaar is de Dexia- zaak afgelopen, schat ik in. De diverse rechters hebben on langs overleg gevoerd en ik merk dat de zaken waarin wordt gevraagd het contract nietig te verklaren omdat de partner niet heeft getekend, nu allemaal worden gewonnen door de gedupeerden. Daar naast speelt het verhaal rond de wet consumentenkrediet (WCK). Dexia had ten tijde van het aanbieden van de produc ten geen WCK-vergunning. In tussenvonnissen hebben de rechters van Arnhem en Almelo al laten weten dat die vergun ning wel verplicht was. Als dat definitief wordt, kan Dexia het wel vergeten." Koremans twijfelt alleen of uit eindelijk iedereen zijn geld te rugkrijgt. „Als je de producten van alle banken bij elkaar op telt, kom je op een bedrag van zes miljard euro. Voor de Ne derlandse bankwereld zou dat een enorme klap zijn. Ik vraag me af of de rechters zover gaan." Stelios Haji-loannou, de man achter easyJet, houdt van vech ten tegen grote bedrijven. Na KLM is nu KPN aan de beurt. De mobiele telefonie krijgt binnen kort te maken met een prijsvech ter. In een taxi op weg naar Schiphol legt Stelios uit op welke manier. door Eric de Bie utrecht - Stelios Haji-loannou (37) moet er zelf ook om la chen. Door een kilometerslange file op weg naar Schiphol mist de oprichter van easyjet, de eerste prijsvechter in de lucht vaart, zijn vlucht naar Londen. Het gevolg is dat hij zich ge woon moet laten overboeken op de volgende easyjet-vlucht. Geen privileges voor de 'foun der', want bij 'zijn' maatschap pij - zo heeft hij bij de oprich ting bepaald - is iedere passa gier gelijk. „De Britten hebben daar een mooie uitdrukking voor: ik moet mijn eigen vergif opdrinken." Met dat 'gifmengsel' heeft Steli os, zoals hij door iedereen ge makshalve wordt genoemd, de afgelopen jaren zijn reputatie als succesvol ondernemer ge vestigd. Zijn handelsmerk is het speuren naar markten met wei nig competitie en dus hoge prijzen, om die vervolgens flink overhoop te gooien. In de Europese luchtvaart, die tegenwoordig 54 zogeheten 'low-costcarriers' telt, lukte dat de eerste keer. Inmiddels is de zoon van een Grieks-Cyprioti sche scheepsmagnaat actief met twaalf bedrijven, variërend van pizzakoeriers tot een crui semaatschappij. Allemaal ope reren ze onder de merknaam Easy. „Als ik ergens instap, is dat vaak op gevoel", bekent Stelios, nerveus kijkend op zijn horloge en naar de rij auto's nen easyjet en ons eerste Easylntemetcafé hebben we in Amsterdam geopend. Daar naast willen Nederlanders graag geld besparen." Het is niet zijn bedoeling de mobiele markt flink te versto ren en een prijzenoorlog te be ginnen, vervolgt hij. Al denkt hij wel aan een marktaandeel van tien procent. „EasyMobile richt zich op gebruikers die voor de grote aanbieders niet rendabel zijn. Dan bedoel ik mensen die weinig bellen en niet gebruik maken van speciale diensten. Die mensen, die vaak aan een te duur abonnement vastzitten, bieden wij uitkomst. Dat is ook een van de kenmerken van de Easy-merknaam. We vechten voor de 'little guy', voor de con sument die weinig heeft te be steden. Easy staat voor lage kosten, maar ook voor gemak, plezier en innovatie." Stelios ziet zichzelf niet als een 'selfmade man'. „In het begin had ik het geld van mijn vader. Dat maakte het voor mij mak kelijker te beginner^Daarna had ik een beetje h^^eluk op het juiste moment op de juiste plaats te zijn. Ik kwam Richard Branson van Virgin tegen en door hem raak te ik geïnteresseerd in lucht vaart. Anders was wellicht nooit easyjet ontstaan." De lucht vaartmaatschappij ziet hij voor alsnog als zijn grootste succes. Net zo gemakkelijk geeft hij toe dat hij bij de internetcafés een verkeerde beslissing heeft ge nomen. „Ik dacht dat internet cafés over heel de wereld als paddestoelen uit de grond zou den schieten. Ik zag een keten a la McDonald's. Veel mensen kregen echter ge woon thuis de beschikking over een snelle internetverbinding. Dat heb ik onderschat. Easylntemetcafé draait nu break-even, maar ik heb er veel geld mee verloren." voor de taxi. „Markten waarop ik denk iets te kunnen verande ren, hebben mijn voorkeur. Maar soms heb ik andere be weegredenen. De keuze voor een pizzakoe riersdienst werd eigenlijk ver oorzaakt door de aanslagen van 11 september 2001. Ik realiseer de me toen dat ik vooral dien sten aanbood die met reizen hebben te maken. Nog een aan slag, dacht ik, en ik kan het wel vergeten. Dus ik ben op zoek gegaan naar iets waarmee ik bij de mensen thuis kom. Dat is pizza geworden." Zijn laatste idee heet EasyMobi le. Bij Stelios ging een lichtje branden toen hij in het week blad The Economist las over de overeenkomsten tussen lucht vaart en telecom. Opeens zag hij op de meestal overvolle markten voor mobiele telefonie ook een mogelijkheid om geld te verdienen. Daarbij denkt hij eveneens aan het aanbieden van tarieven onder die van alle concurrenten. Zijn uitgangspunt daarbij is 'eenvoud'. „We gebruiken het netwerk van andere aanbieders, hebben geen telefoonwinkels en verkopen geen toestellen. Mensen die voor minder geld willen bellen kunnen via onze website een sim-kaart (tele foonkaart met nummer, red.) bestellen. Die wordt via de post opgestuurd. Het beltegoed kan dan via internet of telefonisch worden verhoogd." In Groot-Brittannië sloot hij de ze week een contract met T- Mobile voor gebruik van het netwerk. In maart gaat EasyMo bile daar van start. Andere Eu ropese landen, waaronder Ne derland, volgen in de loop van volgend jaar en 2006. Wanneer hij precies de stap over de Noordzee maakt, wil Stelios niet zeggen. Ook houdt hij nog even voor zich welk netwerk hij in Nederland gaat gebruiken. „Daarover zijn we in gesprek." Nederland zal wel snel aan de beurt zijn, want ondanks de vijf aanwezige aanbieders vindt Stelios de markt interessant. „We kijken ook naar de naams bekendheid van het merk Easy. De meeste Nederlanders ken- Stelios Haji-loannou, oprichter van easyJet, spreekt de zaal toe tijdens een telecomcongres in Utrecht. Foto: GPD/Koen van Weel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13