ECONOMIE Werkgeversclubs azen op macht SER 0 R 0 0 FL js BIB v 0 Olieproductie Yukos naar onbekende partij 9 Prettige feestdagen Eerst Harrods zien en dan Kerstmis vieren r a 1 IS 5 R' R ft A/rf: R R RJOTj R n n !qJ0 1 1 Mwffir Murdoch zoekt het hogerop 'Consument moet meer geld uitgeven' Helft Sphinx Maastricht verliest baan Minder inwoners verwacht iljoen winst Staalconcern Corus dit jaar een bedrijfsre- 840 miljoen euro oen Britse pond) te be- ze verwachting doet m een mededeling rsoneelsleden. Het esultaat is onder ande- volg van de gestegen en. Vooral vanuit Chi- rraag naar staal groot, eft met succes het af- jaar een aantal prijs- gen weten door te voe- ens de staalonderne- iben de diverse reorga- veneens bijgedragen estatieverbetering. komend jaar wil de nog geen uitspraken in lossen rden af Rusland betaalt de ec'1drie jaar 30 miljard buitenlandse schul- neld terug. Het gaat om itvan de totale bui- e schuld van het land. de Russische minister iciën, Kudrin, bekend Volgens Kudrin e versnelde afbetaling !den Rusland zo'n 800 !uro per jaar aan rente- in. Daarnaast hoopt erop dat crediteuren van-hun vordering zul- ichelden nu Rusland schulden sneller terug maandag 20 DECEMBER 2004 5 procent in 2005 iTON - De regering van igde Staten verwacht onomie volgend jaar •n met 3,5 procent na nt dit jaar. Ondanks ging is de economie de", aldus de voorzit - raad van economi- seurs van het Witte g Mankiw, bij de pre- an de prognoses. De »ktr volgens de Ameri- gering afnemen van Int dit jaar tot 2 pro- 105, vooral door een n de olieprijzen. Het ^fceidsplaatsen stijgt weer 175.000 per 1133,4 miljoen. if-s Idbank naar ter en-Oosten James Wolfensohn, 'an de Wereldbank, ze week een bezoek de Westelijke Jor- r en de Gazastrook. ir het eerst sinds de e opstand van sep- 100 dat de ontwikke- zich daar laat zien. ationale gemeenschap Wereldbank gevraagd ipport over de voor- ie er wordt geboekt bij :n van de juiste om- n den voor economi- usj i in de Palestijnse ge- I ls het klimaat aanlei- tot echte groei van de zal de bank een do- rentie organiseren om nciële toezeggingen alestijnen te krijgen. de maak' Het Amerikaanse itsconcem Exelon jO| i en üeromconcern ack mal de eH ihra >evorderde besprekin de overname van zijn loot P.S.E.&G., zo ierikaanse krant Times gemeld. Het ïbedrag zou in de ide 12 miljard dollar in overname levert het elektriciteitsconcern irenigde Staten op, mzet van ruim 26 ollar en 25.000 werk- -xelon heeft elektri- rales in de staten Illi- ennsylvania. Iers pakken rijen aan lijk! iesl :oïfc .pe olieprijs kan op de ige termijn dalen tot )er vat (159 üter). Dit en van der Veer, be- rzitter van het olie- heil, gezegd in een JU ireh met de Duitse Welt van zaterdag, der Veer gelijk, dan rijs nog een eind om- ag kostte Amerikaan- 1 lm 42 dollar per vat. den haag/gpd - De werkgevers- centrales VNO-NCW en MKB Ne derland voeren een strijd om de macht binnen het adviesorgaan Sociaal Economische Raad (SER). MKB Nederland eist daar meer invloed ten koste van VNO- NCW. De raad heeft een belang rijke functie in de overlegecono mie van ons land. MKB-voorzitter Loek Hermans eist minimaal één zetel van de concurrerende werkgeversclub, omdat hij vindt dat zijn organi satie aan representativiteit heeft gewonnen. MKB Nederland is de afgelopen jaren onder ande re gegroeid in de sectoren kunst en zorg. „In deze sectoren moe ten de organisaties tegenwoor dig leren te ondernemen, en dat kunnen ze bij ons," zegt een woordvoerder. VNO-NCW zegt dat dergelijke nieuwe leden bij haar ook heel welkom zijn. Veel bedrijven in het middensegment hebben overigens een dubbel lidmaat schap. Volgens een ingewijde probeert VNO-NCW, dat tradi tioneel alle grote bedrijven en multinationals in de achterban heeft, met 'onderaanbiedingen' in de contributie uit alle macht zijn afdeling Middelgrote en Kleine Ondernemingen MKO te versterken. VNO wil niets zeggen over een strijd om de zetels in de SER. „Het gaat ons om het onderne mingsklimaat in Nederland in het algemeen. Wij doen niet mee aan spelletjes," aldus een woordvoerder. MKB-voorzitter Loek Hermans daarentegen vindt dat zijn or ganisatie van kleine en middel grote bedrijven de ruggengraat vormt van de Nederlandse eco nomie en dus meer te zeggen moet krijgen. MKB Nederland vindt ook dat het meer te bie den heeft aan kleinere bedrij ven. Bij VNO zijn 180 branchever enigingen aangesloten met in totaal 115.000 bedrijven (3 mil joen werknemers). MKB verte genwoordigt 134 branches met 178.000 bedrijven (1,7 miljoen werknemers). De toedeling van de zetels in de SER vindt eind volgend jaar plaats. Uitgangs punt daarbij is het aantal aan gesloten bedrijven en het aantal werknemers daarvan, de zoge heten 'maatschappelijke repre sentativiteit'. De interesse in de SER is sinds het sluiten van het sociaal ak koord, afgelopen november, weer toegenomen. In het ak koord is afgesproken dat de SER een belangrijk advies moet Een stropdas voor 45.000 euro door Annelies van Vlaanderen londen - Echte kerstshoppers zijn kerstshophoppers. Neder land is allang te klein om hun kerstshophonger te stillen. Het buitenland heeft veel meer te bieden. Londen, bijvoorbeeld. Harrods, om precies te zijn. 'Harrods zien en dan Kerstmis vieren'. Dat is wel de slogan die de lading dekt van een dagje kerstshoppen in Londen. Heel materialistisch, dat klopt. Maar wat mensen overal ter wereld - van Hongkong tot Huybergen - bindt, is nu eenmaal niet de ge boorte van het kindeke Jezus. Het is shoppen. Daarom is iemand als Rem Koolhaas ook zo geïnteresseerd in het winkelfenomeen en haalt deze roemruchte architect zijn neus niet op voor het ontwer pen van winkels - als ze ten minste van Gucci zijn. Harrods werkt zelf ook elk jaar met een slogan. Dit jaar is dat: 'Cast a spell this Christmas', wat zoiets betekent als 'Maak er een betoverend kerstfeest van'. In de 75 etalages van het fa meuze warenhuis op Brompton Road is de betovering letterlijk uitgebeeld met sprookjestafere len. Sneeuwwitje, Assepoester en aanverwanten nemen elk een raam voor hun rekening om iedereen in verrukking te brengen. 'Kom binnen! Hier is het te doen, hier moet je zijn', lijken ze te smeken. In stijl, dat wel. 'Harrod's Fairytale Christmas' is een sprookje dat binnen uit komt. Het 155 jaar oude waren huis verkoopt alles. Nou ja, niet meer alles. Vroeger gingen er nog vliegtui gen over de toonbank. En in 1967 nog een baby-olifantje aan prins Leka, die het cadeau gaf aan Ronald Reagan. Och ja, het wordt overal minder, ook bij Harrods. Wat overblijft voor de crisisbe- stendige consument is nog niet misselijk. De blikjes kaviaar (circa 350 euro voor 50 gram Beluga XXL) liggen er klaar alsof het om boerenpaté gaat, een traditionele kalkoen van zeven kilo neem je ovenklaar mee voor 100 euro en botoxen kan zonder afspraak voor 300 euro. Een vrouw is met de kerst hele maal af met een rok en bijpas send truitje van Yves Saint Lau rent (4400 euro) en laarzen van bont van Jimmy Choo (2000 eu ro). Een jas van Dolce Gabba- na (6000 euro) erbij hóeft niet, maar kan wel. En als vrouwlief hem echt wil laten concurreren met de kerstboom, moet ze wel even haar Platinum Card te voorschijn halen om de met 55 diamantjes bezaaide stropdas (45.000 euro) af te rekenen. Onvoorstelbaar is de collectie Krone-pennen. Daartoe be hoort de 'Houdini'-pen (1500 euro), waarin materiaal is ver werkt van de sloten die de meester-illusionist ooit ge bruikte; er hoort een doosje bij met uiteraard een dubbele bo dem. Voor 2100 euro heb je de 'Lin coln'- pen, met echt DNA van de oud-president in de top van de top verwerkt; in de doptop van de 'Marilyn Monroe'-pen (7500 euro) vind je een dotje van de rose lipstick uit haar be zit. Jammer alleen dat het geen unieke exemplaren zijn; van elk zijn er zo'n 250 in de omloop. Harrods blijft natuurlijk een on betaalbaar sprookje voor de meesten. Maar 'kijken, kijken en niet kopen' maakt de trip ook dubbel en dwars waard; ze ker voor Hollanders. De por tiers, de Jugendstil-omamen- ten, de trappen, de food-afde- ling, de gigantische tearoom met live pianobegeleiding: het kost allemaal niets om daarvan te genieten. En crisis of niet, het gebeurt ook. Harrods, met een jaarom zet van 800 miljoen euro, telt per dag 70.000 bezoekers. Op een dag als vandaag, een week voor Kerstmis, zijn dat er na tuurlijk nog meer. B P W RUI: A.;::, ifyjusi/ - new york - De gevel van het adres 834 Fifth Ave nue in de stad New York waar mediamogul Rupert Murdoch, topman van de News Corporation, een appartement heeft gekocht uit de nalatenschap van Laurance S. Rockefeller voor 44 miljoen dollar. Dat is de hoogste prijs die ooit op Manhattan voor een particuliere woning is betaald. Het apparte ment bestrijkt de 14de, de 15de en de i6dë verdie ping en meet ongeveer 700 vierkante meter, ver deeld over 20 kamers. Foto: Reuters/ Mike Segar moskou/anp/afp - De divisie olieproductie van het Russische olieconcern Yukos is in handen gekomen van een tot nu toe onbekende partij. Dat is het resul taat van de veiling van de divisie, die gisteren plaats had. De Russische onderneming Baikalfmansgroup was bereid omgerekend 9,34 miljard dollar voor de di visie Yukanskneftegaz neer te tellen. Het Russische energieconcern Gazprom gold als de favoriet voor de overname. De Russische regering had de veiling gelast om een deel van de achterstallige belastingen van Yukos, onge veer 26 miljard dollar, terug te krijgen. Of de veiling rechtsgeldig is, staat nog te bezien. Een woordvoerder van Yukos: „De winnaar van de vei ling krijgt serieuze hoofdpijn. De winnaar, en wie daar achter staan, en degenen die helpen met de financie ring, hebben hun reputatie ernstig beschadigd en lo pen grote juridische risico's." Yukos was vorige week in de Amerikaanse staat Texas, waar het ook actief is, naar de rechter gestapt om uit stel van betaling en zo bescherming tegen zijn schuld eisers te krijgen. De rechter bepaalde naar aanleiding van het surseanceverzoek dat de veiling met tien dagen moest worden uitgesteld, maar de Russische autoritei ten trokken zich daar niets van aan. Waar het geld van Baikalfinansgroup vandaan komt, is niet duidelijk. Evenmin is bekend of deze onderne ming banden heeft met Gazprom of met andere con cerns. Vermoed wordt dat het Russische concern Sur- gutneftegas er achter staat. Sommige analisten zeggen dat het of een staatsonder neming is, of een bedrijf dat nauwe banden heeft met de staat. Ook werd gezegd dat het een schijnonderne- ming is die de belangen van Gazprom tegenover de Amerikaanse justitie moet beschermen. De gedwongen veiling heeft volgens velen een politieke achtergrond. De inmiddels afgetreden topman van Yu kos, Michail Chodorkovsky, zou te grote politieke am bities hebben. Hij werd gearresteerd op verdenking van fraude en belastingontduiking. Bovendien zou president Poetin met de veiling de olieproductie voor een groter deel in staatshanden willen brengen. Batterijen met nikkel um staan op de nomi- 1 erdwijnen. De goedko- nilieubelastende bat- irden waarschijnlijk Milieuministers van iden vergaderen daar Brussel over. Het u niet gelden voor R chting, elektrisch ge- medische appara- j.jt( armsystemen. Het omt van staatssecre- eel (Milieu) als hui- lorzitter. Het wijkt van eerdere ideeën AP T0Pese Commissie en alees Parlement. ziet olieprijs dollar Of het nu dankzij de wedstrijd Eneco Stralend Nederland is of niet, de laatste jaren zijn steeds meer huizen rond de kerstdagen sfeervol verlicht. Dit kost vanzelfsprekend elektriciteit. Hoeveel, is vaak onduidelijk. Het voorlichtingsbu reau Milieu Centraal heeft een aantal voorbeelden doorberekend. Milieu Cen traal heeft ook tips voor een milieuvrien delijke kerstboom en een energiebewust voedingspatroon. Stel, je hebt een kerstboom met daarin veertig lampjes (50 Watt). En ook nog een kerstster met lampje, dat 25 Watt verbruikt. Buiten versiert een snoer van 40 lampjes een boom in de voortuin (ook 50 Watt). Samen is deze toch rede lijk bescheiden versiering goed voor 125 Watt. Als deze verlichting 21 dagen lang tien uur per dag zou branden, brandt de ver lichting in totaal 210 uur. Dit komt neer op een elektriciteitsverbruik van 26 kWh. Dit is vijf procent van het jaarlijkse ener gieverbruik voor verlichting van een ge middeld huishouden. Dit alles verhoogt de elektriciteitsrekening met ongeveer 4,50 euro per maand. Wie de lampjes dag en nacht laat branden, moet reke nen op 11 euro aan extra elektriciteits- kosten op de maandelijkse rekening. Wie bij Eneco in de prijzen wil vallen, zal waarschijnlijk met heel wat meer voor de dag moeten komen. Zoals in het andere voorbeeld van Milieu Centraal, waar om te beginnen twee snoeren met veertig kerstlampjes in huis en ook twee snoeren in bomen in de tuin hangen (samen 200 Watt). De ge vels worden verlicht met een lichtslang van 20 me ter (328 Watt). Dan zijn er nog kunststof sneeuw poppen en kerstmannen met in totaal zes lampjes erin (samen 150 Watt) en tot slot nog twee verlichte kerststerren (50 Watt). In totaal een verbruik van 728 Watt. Als ook deze verlichting 210 uur brandt, is dat een elektri citeitsverbruik van 153 kWh. Dit komt neer op 27 procent van het jaarlijkse energieverbruik voor ver lichting van een gemid deld huishouden; even veel als de televisie op jaarbasis. De kos ten aan stroom zijn ongeveer 26 euro per maand. Als de lampjes dag en nacht aanstaan, is het energieverbruik gelijk aan dat van een flinke koelkast met vriesvak op jaarbasis. Reken dan op zo'n 62 euro aan stroomkosten! Kerstbomen zijn tegenwoordig ook met EIGEN BEURS Brenda van Dam statiegeld of herplantgarantie verkrijg baar. Deze bomen worden in potten ge teeld en zijn uiteindelijk bedoeld als sierconifeer voor in de tuin. Tijdens de teelt worden ze drie tot vijf keer 'ver huurd' als kerstboom. Deze bomen kosten onge veer 15 euro en bij inlevering krijg je zo'n drie euro statie geld retour. Deze bomen worden nog maar op kleine schaal aangeboden. Wie ge ïnteresseerd is, kan informe ren bij de gemeente, lokale kwekerijen of bij natuur- en milieuorganisaties. Bij Staatsbosbeheer en andere bosbeheerders is het moge lijk om zelf een boom te za gen uit hun bospercelen. Dat kost vijf euro voor een boom tot twee meter; daarboven vijf euro per meter. Wie met of na de feestdagen milieu- en prijsbewust wil eten, moet vooral op de indirecte ener gie van producten letten. Dat is de ener gie die een producent nodig heeft voor het telen, verpakken, koelen en vervoe ren van voedsel. De energie die consu menten zelf verbruiken om etenswaren te vervoeren, bewaren en te bereiden, wordt directe energie genoemd. Voor de indirecte energie krijg je geen rekening thuisgestuurd; de kosten zitten in de prijs verwerkt. Tweederde van het ener gieverbruik van voeding bestaat uit indi recte energie. Wie indirecte energie én geld wil besparen, kan op de volgende zaken letten. Wees bijvoorbeeld matig met dierlijke eiwitten, zoals vlees, kaas en vis. Een ki lo vlees bij de slager heeft twintig keer meer indirecte energie verbruikt dan een kilo groente. Eet regelmatig groente van het seizoen. Kasgroente verbruikt minimaal acht keer meer indirecte ener gie dan groente van de volle grond. Kijk voor meer informatie op de kalen der met seizoensproducten op de inter netsite van Milieu Centraal. Probeer be derfelijke producten, zoals zuivel, vlees en fruit niet in al te grote hoeveelheden te kopen. Het gemiddelde huishouden gooit na melijk maar liefst 135 kilo voedsel per jaar ongebruikt in de vuilnisbak. Toch jammer van die 330 euro die zo in de kliko verdwijnt. Meer informatie: www.milieucentraal.nl; tel. 0900 1719 (15 ct/pm); www.stciatsbosbeheer.nl uitbrengen over de hervorming van de werkloosheidswet. Bin nen de SER bezet VNO-NCW zeven zetels, MKB Nederland drie, en LTO (landbouwwerkge- vers) één. Daarnaast zijn er zetels voor de vakbeweging en kroonleden, die door het kabinet worden aangewezen. Elke zetel die MKB Nederland claimt, gaat ten koste van VNO- NCW, omdat het totale aantal werkgeverszetels niet zal wijzi gen. den haag/anp - De Nederland se consumenten hebben met elkaar 180 miljard euro op spaarrekeningen staan en moeten meer gaan besteden om de economie een zet in de goede richting te geven. Om de uitgaven te stimuleren, moet het vertrouwen van de consu ment groter worden. Dit heeft N. Wellink, president van De Nederlandsche bank, gisteren gezegd in het tv-pro- gramma Buitenhof. Volgens hem kan het consumentenver trouwen groter worden als bij voorbeeld het perspectief voor de werkgelegenheid verbetert. In 2001 was er sprake van een sterke inkomensverbetering van 6 a 8 procent. Een groot deel daarvan is op een spaarre kening beland. Dat geld kan nu worden besteed, ook al wor den de lasten zwaarder. Ver trouwen in de toekomst is daarvoor wel nodig. Het kabi net draagt daaraan bij met een een begrotingstekort dat vol gend jaar onder de 3 procent van het bruto binnenlands product blijft. Maastricht/ANP - Sanitairfa- briek Sphinx in Maastricht ont- J slaat meer dan de helft van zijn personeel. Het gaat om 261 me dewerkers. Dat heeft de directie vrijdag in Maastricht bekendge maakt. Bij Sphinx werken nu nog ruim 450 mensen. Maar het bedrijf lijdt onder concurrentie van landen met lage lonen. Volgens de directie is een forse reorga nisatie nodig om overeind te blijven. Na de reorganisatie is er nog plaats voor 194 mede werkers. De fabriek van Sphinx verhuist uit de binnenstad naar indu strieterrein Beatrixhaven. Dat zijn gemeente Maastricht en Sphinx overeengekomen. De productie in de nieuwe fa briek wordt volledig geautoma tiseerd. Er zijn dan hooguit nog negentig mensen nodig. De to tale productie wordt terugge bracht van 750.000 sanitaire ar tikelen nu naar 550.000 vanaf 2007, het jaar waarin de nieuwe fabriek begint. De afslanking verloopt in fases. Sphinx wil ongeveer veertig mensen onderbrengen bij toe leveranciers en nog eens veertig laten afvloeien via een oude- renregeling. Bestuurder H. van Rees van FNV Bondgenoten liet weten onder geen voorwaarde gedwongen ontslagen te accep teren. Hij en zijn collega B. Keulen van de Unie eisen dat overbodige werknemers elders aan een nieuwe baan worden geholpen. Keulen maakt zich zorgen over de toekomst van Sphinx. De productie wordt verlaagd en dat verzwakt de positie van Sphinx binnen moederbedrijf Sanitec, aldus de bestuurder. Bovendien bepaalt de schaal grootte ook de kostprijs. De Unie wil daarom dat het bedrijf investeert in productieverho ging- ECONOMIEWIJZER Ik was voor een conferentie in Duitsland en zette 's avonds in mijn hotel de tv aan. Ik viel midden in een groot gala, het Gala van het Boek en zag tot mijn verrassing Hans-Werner Sinn, directeur van een insti tuut voor economisch onder zoek in München. Hij had een prijs gewonnen voor zijn boek 'Is Duitsland te redden?' Volgens Sinn was Duitsland natuurlijk alleen te redden als zijn recept werd opgevolgd. Hervorming van de arbeids markt, vanzelfsprekend. Maar ook verhoging van het geboor tecijfer. Dat argument stuit me altijd geweldig tegen de borst. Verhoging van het geboortecijfer om dat aantasting van onze welstand dreigt, ik vind het van een vreselijke platheid. We stikken in onze welvaart, de aarde bezwijkt on der de rotzooi die we aanrichten, de roofbouw op ons paradijs is niet om aan te zien, het grootste probleem dat de mensheid kent is de overbe volking en hoe moet Duitsland worden gered? Met meer kinderen! Voor een paar procent wel vaart! Ik denk dat we wel een stootje kunnen hebben voor we van de honger omkomen. Of zelfs maar weer onze eigen truien moeten breien, ons lunchpakketje klaarmaken en kachelhoutjes-hakken. Als ik denk aan krimpende be volking zie ik toch vooral de voordelen. De voordelen in Ne derland zelf van een minder druk bevolkt land: minder con gestie, minder vervuiling, min der lawaai, meer ruimte om te wonen, te recreëren, te leven. Mondiaal zijn de voordelen nog veel groter. Als de hele we reldbevolking wil gaan leven zoals wij dan komt er een ver vuiling en een ontbossing en een roofbouw op de aarde op gang waarvan het leed niet is te overzien. En als wij al niks wil len inleveren om de wereld om ons heen te redden, wat kun nen we dan verwachten van die landen waar ze zich nog uit echte armoe omhoog moeten werken? Ik zou wel eens een goede schatting willen zien van de minnen die tegenover de plus sen staan als de bevolking te ruggaat naar 10 miljoen. Tien miljoen is het getal dat de stichting van die naam als doelstelling voor Nederland heeft gekozen. Toevallig de be volkingsomvang in het Neder land van net na de oorlog waarin ik zelfben geboren. É>:M Joop Hartog is hoogleraar micro-eco nomie aan de Univer siteit van Amsterdam Het voorstel om de bevolkings groei op peil te houden is kort zichtig en egoïstisch. Landen als Denemarken en Zweden hebben minder dan 10 miljoen inwoners en zijn niet armer. Het inkomen per hoofd is echt niet afhankelijk van het aantal inwoners. Anders zouden im mers grote landen rijk en kleine landen arm zijn. Zouden de Verenigde Staten met hun 200 miljoen inwoners veel rijker moeten zijn dan Canada met zijn 20 miljoen inwoners. Onzin dus. Het probleem van de dalende bevolkingsgroei is een over gangsprobleem, niet een pro bleem van bevol kingsomvang als zodanig. Ik zie twee serieuze ar gumenten: herver- -W deling tussen ge- neraties en dyna miek. Als de be volking groeit zijn er altijd meer jon geren dan oude ren en kun je dus makkelijker de jongeren voor je pensioen laten op draaien. Dat is de kem van de huidi ge pensioenpro- blematiek in Euro pa. In Nederland valt dat nogal mee omdat de aanvullende pensioenen (boven de AOW) uit het opgespaarde geld van de gepensioneerden zelf komt. Het argument van de dynamiek luidt dat een samenleving met meer ouderen uitgeblust raakt. Innovaties en dynamiek moe ten van de hemelbestormende jeugd komen. Persoonlijk kan ik best wat dynamiek missen om dat ik niet alle innovaties jui chend ontvang, maar dat terzij de. Ik zou best eens willen we ten hoe de economische dyna miek samenhangt met de be volkingsopbouw. Is4Ée produc tiviteitsgroei echt groter in lan den met een jonge bevolking? Ook als je er rekening mee houdt dat veel landen met een jonge bevolking (zoals China) een economische achterstand hebben en dat oudere jongeren ook best een achterstand willen inlopen? Is de koerswijziging in China niet in gang gezet door machthebbers van middelbare leeftijd? Ik kan ook zelf wel te genvoorbeelden bedenken, zo als de verkrampte oude Russen die alle dynamiek blokkeerden. Maar voorbeelden zijn nog geen wetmatigheden. Ik zou wel eens willen weten hoeveel materieel voordeel ik zou moe ten opgeven als Nederland te rug zou gaan naar 10 miljoen. En ik ben vast de enige niet die wel wat over heeft voor de wel vaart van toekomstige genera ties.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11