Nederlander viert vakantie Nederlandboert steeds meer over de grens ECONOMIE Zoeken naar goedkopere verzekeringen loont Internet boort nieuwe markten aan in reisbranche 'Oud-topman van Martinair bij DutchBird' Onder de hamer Spotgoedkope hypotheek trekt nauwelijks klanten Fiscus verhoogt rente bestelt ie vliegtuigen II - De KLM heeft twee yigen voor de lange af- besteld die begin 2006 ie vloot worden toege- 1. Met de aanschaf van Öoeings 777 komt het to- antal KLM-toestellen van pe op twaalf. De vliegtui- ;ebben een boekwaarde 69 miljoen dollar, maar de rneming is vermoedelijk joedkoper uit. De lucht- maatschappij zegt te profi- van de 'gunstige markt- Sndigheden'. De KLM (eerder bij concurrent Air es toestellen van het type besteld, die volgend jaar in afgeleverd. De ver- iarkt trekt na drie jaar ignatie weer aan, zo jtdeKLM. ernet sterk eiende sector zaterdag l8 december 2004 idam - De rechtbank in :dam heeft gisteren in de fraudeprocessen twee inaren en een aannemer rdeeld. Voor het aanne- ran cadeaus strafte de beide ambtenaren met akstraf van 240 uur. De mer wordt veroordeeld i boete van 2500 euro iet betalen van de af- sreceptie van een ambte- neken brouwt ks in Indonesië rdam - Heineken heeft entieovereenkomst ge- met de Indonesische Ouwer Multi Bintang, die derlandse bier lokaal rouwen. Nu wordt het ■ïmporteerd in Indonesië, ren, dat 85 procent van delen in Bintang houdt, igt volgens de overeen - mim 7 procent van de van het bier dat in Indo- wordt gebrouwen. De nkomst moet nog wel n goedgekeurd door de elhouders van Bintang. itdecoraties is ontvlambaar - Sommige kerstde- is zijn van uiterst ont- aar en brandbaar materi- naakt. Het gaat om deco- kegels, piramides en rmen die zijn gemaakt staaldraad, bedekt met soms gelakte, vezels. Ze rkrijgbaar met en zonder iche verlichting. De il en Waren Autoriteit ad- geen brandende kaarsen e decoraties te zetten, het beter hen niet in de e hebben van andere ge lijk ontbrandbare mate- ils kerstbomen en gordij- benzine en )l stijgt weer ig - De prijzen van au- istoffen zijn gisteren ïstegen. Marktleider srhoogde de adviesprij- or een liter euro onge- 1 super plus met 1,4 cent. ngelood kost nu 1,199 ir liter en een liter super 253 euro. De prijs van ■tijgt met 2 cent naar 92,9 r liter. De oliemaat- ij verhoogde de advies voor het laatst eind no- am - De werven van and blijven in Neder landen. Het maritieme i verwacht overeen- ng te bereiken over de aan de participatie- lal laPPij van Rabobank en het management Werven. Dat heeft IHC bekendgemaakt. hitDAM- Internet is de ko- Be jaren de sterkst groeien- ttor in het medialand- li. Dat voorspelt Pricewa- luseCoopers (PwC) in een ten gepresenteerd rapport. Joei is vooral te danken ■e stijgende advertentie-in- Iten. Consumenten gaan b vaker internet gebruiken jtikelen te kopen en infor- |tè zoeken, aldus het rap- l)at heeft zijn invloed op fcomsten uit advertenties, ■PwC. pkstraffen in fraudezaak Vanwege de natte zomer heb ben meer Nederlanders het afge lopen jaar hun vakantie in het buitenland gevierd. Het totaal aantal vakantiegangers bleef in de periode i oktober 2003 tot en met 30 september 2004 nage noeg gelijk ten opzichte van een jaar eerder. Het aantal Nederlan ders dat op reis ging in het bui tenland groeide met 4 procent, terwijl de binnenlandse tripjes met 1 procent daalden. Dat blijkt uit het gisteren gepu bliceerde Continu Vakantie On derzoek (CVO) van het Neder lands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC), onder zoeksbureau TNS Nipo en het Nederlands Research Instituut voor recreatie en Toerisme (NRIT). Voor het CVO zijn het afgelopen jaar 6500 mensen ondervraagd over hun reisge drag. Het afgelopen jaar ging onge veer 81 procent een of meerde re keren op vakantie, tegen 82 procent een jaar eerder. Geza menlijk trokken de Nederlan ders er 35,2 miljoen keer op uit, schiphol - De impasse rond chartermaatschappij Dutch Bird lijkt voorbij. Oud-topman Aart van Bochove van Martin air is naar voren geschoven als interim-bestuurder. DutchBird raakte de afgelopen dagen in grote moeilijkheden, waarbij de bonden zelfs vrezen voor een faillissement. De Exel Aviation Group van Erik de Vlieger nam DutchBird onlangs over, maar die maat schappij raakte zelf in een be stuurscrisis nadat topman Harm P. op verdenking van af persing en witwassen werd aangehouden. De Vlieger nam de leiding op zich, maar trok zijn handen af van DutchBird omdat hij alle aandacht wil richten op Exel. De bonden dreigden daarop Exel juridisch te dwingen als nog met DutchBird verder te gaan. Onder die druk heeft De Vlieger ingestemd met de mo gelijkheid om Van Bochove aan te stellen. De formele be noeming ligt volgens hem ech ter in handen van Harm P. De vakbonden meldden gister middag dat Harm P. op vrije voeten is gesteld. Zij hebben vandaag een gesprek met hem over de toekomst van Dutch Bird. De Belastingdienst heeft in middels beslag gelegd op een deel van Exel Aviation Group. De maatregel zou te maken hebben met een oplopende schuld en achterstallige af dracht van loonbelasting. Het beslag betreft enkele hon derdduizenden euro's en treft volgens De Vlieger niet de acti viteiten van de luchtvaart maatschappij. Volgens hem heeft de stap van de Belasting dienst ook niets te maken met de aanhouding van P. of de crisis rondom DutchBird. De Vlieger wil zo snel mogelijk met de Belastingdienst in overleg om een einde te ma ken aan de beslaglegging. Hij benadrukte dat de luchtvaart maatschappij Holland Exel ge woon door blijft vliegen. Ook de reisorganisaties TUI en Thomas Cook lieten gisteren weten dat zij gewoon zaken blijven doen met Holland Exel. denfabriek gaat dicht idam - Beddenproducent temational heeft uitstel aling aangevraagd voor rkmaatschappij Dico en n fabriek in Uden. Dat it bedrijf gisteren be- maakt. Door de sluiting fabriek verdwijnt de tie in Nederland. Tussen tig en vijftig banen wor- leschrapt. Eerder al is van de productie over- it naar lageloonlanden •n en Tsjechië. ven Caland in andse handen ofwel 2,8 vakanties per per soon. Zij maakten circa 600.000 meer reizen dan in het voor gaande jaar en die gingen alle maal naar het buitenland. Het aandeel van in het buiten land gevierde vakanties is het afgelopen jaar gestegen van 47 naar 49 procent. Volgens CVO- directeur K. van der Most leek het er begin dit jaar juist op dat meer Nederlanders in eigen land zouden blijven, omdat de mooie zomer van 2003 nog vers in het geheugen lag. „Dit jaar hadden we echter de natste zo mer in ongeveer vijftig jaar, waardoor toch veel mensen halverwege het hoogseizoen kozen voor het buitenland." Ook hebben Nederlandse cam pings, bungalowparken en ho tels volgens Van der Most in toenemende mate last van prijsconcurrentie uit het bui tenland. Hij wijst vooral naar het sterk opkomende vakantie land Turkije, waar reisorganisa ties het afgelopen jaar flink met prijzen hebben gestunt. Vol gens CVO verbleef van de circa 830.000 vakantiegangers die in 2004 voor Turkije kozen, een jaar eerder nog eenvijfde in ei gen land. Nederland is nog wel veruit fa voriet met bijna 18 miljoen ge vierde vakanties het afgelopen - jaar. De Noordzee-badplaatsen en de Veluwe hebben samen een kwart van de binnenlandse vakantiemarkt in handen. Bij de buitenlandse bestem mingen prijkt Frankrijk al sinds jaar en dag bovenaan. Het afge lopen jaar hielden Nederlan ders 2,9 miljoen vakanties in Frankrijk. Duitsland behoudt de tweede positie met 2,7 mil joen reizen, België blijft num mer drie met 2,2 miljoen en Spanje staat wederom op de vierde plaats met 1,6 miljoen trips. Turkije is het snelst opko mende land. Het heeft Italië van de zesde plek gestoten. Het aantal ongeorganiseerde vakanties daalde aanzienlijk: met 17 procent ten opzichte van vorig jaar. „Door internet gaat de Nederlander minder op de bonnefooi op vakantie dan vroeger", zegt onderzoeker Van der Most. „Hij regelt het alle maal van tevoren thuis. Maar opvallend is dat hij van achter zijn computer bij het boeken van een ticket of accommodatie uiteindelijk toch vaker bij een reisinstantie terechtkomt." Het aantal vakanties dat op deze manier digitaal werd vastge legd, steeg met 13 procent. De gestage groei van internet hoeft er volgens hem niet toe te leiden dat de reisbranche als geheel omzet delft. Van der Most: „Integendeel, je ziet nu dat de totale markt voor geor ganiseerde vakanties groter is geworden. Internet boort nieu we markten aan." Ruim eenderde (34 procent) van alle vakanties wordt inmid dels via internet geboekt, éen stijging van 7 procent ten op zichte van vorig jaar. Dat gaat vooral ten koste van het reisbu reau dat de afgelopen twee jaar het aantal boekingen met 15 tot 20 procent zag afnemen. Overi gens blijkt uit ruwe schattingen van de branche zelf dat dit jaar zo'n 4 procent (van de 1800) reisbureaus de deuren heeft moeten sluiten. 't slechtst in EU brussel/anp - Nederlandse boeren en tuinders hebben in 2004 veruit de slechtste inko mensontwikkeling van de 25 EU-landen. Het gemiddelde in komen daalde hier 11,5 pro cent. Dat is ver beneden de ge middelde stijging van 3,3 pro cent in de Europese Unie, aldus het Europees statistisch bureau Eurostat. Nederlandse boeren en tuin ders hadden last van lagere prijzen voor hun producten, zoals melk, eieren, planten en bloemen. Ook België (min 8,8 procent) was een uitschieter naar beneden. Boeren in andere EU-landen deden het beter, omdat ze veel al andere producten telen met betere prijzen, zoals wijn, olijf olie en graan. Vooral Oost-Eu- ropese boeren, die sinds 1 mei tot de EU behoren, zien het geld binnenstromen. Zij profi teren nu ook van Europese sub sidies. Het Tsjechische boeren- inkomen steeg het sterkst met 107 procent, in Polen was dat 73 procent. Nederlandse boeren kampen al langer met een teruglopend loon. In geen ander EU-land zijn de agrarische inkomsten sinds 2000 zo hard teruggeval len. Boeren en tuinders krijgen nu nog 82 procent van wat ze toen verdienden. Het Europese gemiddelde toont juist een toe name van 2,7 procent. ■4 j» moskou - Een werknemer van Yuganskneftegaz, een kerndivisie van de Russische oliemaatschappij Yukos, controleert mogelijk voor het laatst het mechanisme van een van de pompinstallaties van de on derneming. Yuganskneftegaz gaat morgen onder de hamer ondanks een Amerikaans vonnis dat uitstel voor een periode van tien dagen gelastte. „We zijn een gespecialiseerde dienst van de overheid en handelen conform de Russische wetten", aldus een woordvoerder van het Russische federale fonds voor staatseigendommen dat be last is met de verkoop van Yuganskneftegaz. Volgens de Russische regering moet Yukos een belastingschuld van circa 26 miljard dollar betalen. Yukos had eerder deze week surseance aangevraagd in Houston, in de staat Texas. Foto: Reuters door Henk van Ingen en Joris Thomassen den haag - De verzekeringspre mies stijgen volgend jaar weer flink. Steeds meer mensen ver gelijken daarom op internet de premies en stappen over naar de goedkoopste. Maar veel van die websites blijken onbetrouwbaar. December is de maand waarin miljoenen verzekeringspolissen en hypotheken moeten worden verlengd. Steeds meer mensen shoppen daarom tussen de sin terklaas- en kerstboodschap pen door op internet naar lage re premies. Vier miljoen Nederlanders heb ben tot nu toe hun autoverze kering, inboedelverzekering en hypotheek vergeleken op ww- w.independer.nl. De website verwacht dat de komende twee weken nog eens anderhalf tot tweeënhalf miljoen mensen hun ziektekosten- en zieken fondsverzekering vergelijken. Ongeveer tien procent van de bezoekers van Independer stapt daadwerkelijk over naar een an dere aanbieder. „Sinds afgelo pen maandag bieden we die mogelijkheid en binnen vier da gen hebben al 300 duizend mensen de test gedaan", zegt Edmond Hilhorst van Indepen- der.nl. Wie de prijzen vergelijkt, doet vaak de schokkende ont dekking dat op de hypotheek soms tienduizenden euro's te besparen valt. Een autoverzeke ring komt vaak 450 euro per jaar goedkoper uit.Een ziekte kostenpolis afsluiten bij een concurrent scheelt vaak vijf honderd tot duizend euro, bij de ziekenfondspremies loopt het voordeel op tot 300 euro. Hilhorst: „Het loont prijzen te vergelijken. Maar je moet wel op een aantal zaken letten. Wie bijvoorbeeld een hypotheek binnen de looptijd oversluit, betaalt een boete. Door de hoogte van die boete heeft overstappen in 98 procent van de gevallen geen zin." Overi gens komen bij het vergelijken van aanbieders ook zaken zoals kwaliteit van de dienstverlening en de voorwaarden aan bod. De doorslaggevende reden voor het afsluiten van een verzeke ring bij een concurrent is echter de prijs. De Bond van Verzeke raars constateerde dat onlangs nog in een eigen onderzoek. Maar volgens Hennie Zoontjes van de bond moet de consu ment ook goed opletten of hij waar krijgt voor zijn geld. „De prijs is slechts een deel van de informatie. Ook service, afhan deling van declaraties en het aangeboden pakket zijn belang rijke aspecten." Maar ook de verzekeraars zelf kunnen volgens Zoontjes nog een stuk scheutiger met infor matie zijn. Te vaak weet de consument niet wat zijn verze keraar voor hem doet, bijvoor beeld als het gaat om wacht lijstbemiddeling. „Terwijl dat toch belangrijke punten kun nen zijn bij het bepalen van de keuze voor een verzekering." Lukraak zoeken naar prijsverge- lijkers is niet verstandig. Ver schillende verzekeraars bieden op hun eigen website een der gelijke dienst aan. Er rollen dan wel verschillende prijzen uit de 'check', maar alleen van eigen producten, of die van aangeslo ten maatschappijen. De Consu mentenbond raadt iedereen aan alleen af te gaan op testen die worden aangeboden via on afhankelijke sites van bijvoor beeld ministeries of organisa ties die men zelf echt vertrouwt. „Niet elke website is betrouw baar. Ie moet goed uitkijken bij je keuze", aldus Ewald van Kouwen van de Consumenten bond. Overigens komt de bond in januari met een eigen pro gramma om zorgverzekeraars te vergelijken. Dat zal uitgebrei der zijn dan Independer. Deskundigen voorspellen dat de rente nog langere tijd laag zal blij ven. Huizenkopers denken daarvan te kunnen profiteren door voor een variabele rente te kiezen, waardoor ze de laagste rentetarieven betalen. Archieffoto: United Photos De Boer den haag/gpd - De hypotheek markt zakt in, ondanks de ex treem lage rente. Huizenbezit ters sluiten nauwelijks nog hy potheken over. Banken vechten om de laatste klant en voeren een onderlinge tarievenoorlog. Wie een huis wil financieren, vlucht steeds vaker in een goed kope variabele rente. Dat is de indruk van banken en tussenpersonen, die op de hy potheekmarkt actief zijn. Ze zien dat de jongste golf van hy potheekrenteverlagingen, mo gelijk gemaakt door dalende rentes op de kapitaalmarkt, geen indruk meer maakt op de consument. De tienjaars euro- landrente, die van groot belang is voor de hypotheekrente, is sinds 1956 niet meer zo laag ge weest. Hypotheekbezitters zouden met het oversluiten van de hy potheek normaal gesproken di rect reageren bij een dergelijke lage rentestand. Het blijft ech ter opvallend stil op de hypo theekmarkt, constateert woord voerder Hans André de la Porie van Vereniging Eigen Huis (VEH). „Mensen die hun hypo theken oversluiten, hebben dat al lang gedaan. „De rente staat al zo lang laag, de hoos van oversluitingen of nieuwe hypo theken is al achter de rug." Ook algemeen directeur Lode- wijk van der Heijden van de Hypotheekshop denkt niet dat de huidige lage rentestand nog invloed heeft op het aantal af te sluiten hypotheken. Wel de hy- potheekvormen veranderen. Hypotheekverstrekkers pinnen zich niet meer vast op vaste vormen, maar bieden de klant een hypotheek die precies aan de wensen en persoonlijke om standigheden van die klant vol doet. „Maar die verandering komt voort uit de moordende concurrentie", aldus Van der Heijden. Deskundigen voorspellen dat de rente nog langere tijd laag zal blijven. Huizenkopers den ken daarvan te kunnen profite ren door voor een variabele rente te kiezen, waardoor ze de laagste rentetarieven betalen. Starters op de huizenmarkt die nu kiezen voor een variabele hypotheek, zijn wel kwetsbaar, waarschuwt de chefeconoom van de Rabobank. „Mensen die met hun variabele lage rente nu tegen de grenzen van hun vermogen aanzitten, moeten die rente direct vastzet ten als er signalen zijn dat de economie aantrekt. Anders kunnen zij zeker in de proble men komen. Als het beter gaat met de economie, zal de rente snel stijgen en nemen hun vas te lasten toe." Enthousiasme over de lage ren te is overigens niet helemaal op zijn plaats, vindt de VEH. De belangenvereniging stelt dat de huizenprijzen minder snel of zelfs helemaal niet zullen dalen, omdat geld lenen weinig kost. „Door de lage rente heb je bo vendien een lagere belastingaf trek", legt De la Porie uit. „Om dat de huizen net op het punt stonden om in prijs te dalen, is het maar de vraag of de huizen koper echt voordeliger uit is met deze lage rentestand. De verwachting is dat de lage rentestand de huizenprijzen voorlopig stabiel houdt. Sinds 2001 ligt het aantal verkochte huizen per kwartaal onveran derd rond de 34.000. Wanneer de economie weer aantrekt, zal niet alleen de rente stijgen. Boonstra verwacht dat de hui zen dan ook weer duurder wor den. „Maar wanneer dat zal zijn, weet ik niet. De lage lange rente is zorgwekkend, want dat betekent dat de grote financiële instanties weinig vertrouwen hebben in de Europese econo mie." BELASTING BELICHT De belastingdienst wil - net zo als iedere andere schuldeiser - zo snel mogelijk z'n geld heb ben. Vandaar het systeem van de voorlopige aanslagen. De volgende maand zullen ze voor het belastingjaar 2005 weer in de brievenbus liggen. Deze voorlopige aanslagen zijn ge baseerd op de cijfers van de laatste jaren, die bij de belas tingdienst, lees: de computer van de belastingdienst, bekend zijn. De computer 'spuugt' de aanslagen er automatisch uit. En, zoals gebruikelijk bij com puters, gaat dat ge regeld fout. Niet al leen worden soms volledig onjuiste of heel oude cijfers ge bruikt, maar ook verzuimt de compu ter van de belasting dienst regelmatig een voorlopige aan slag op te leggen. Dat laatste lijkt aar diger dan het is. Want vroeg of laat valt die aanslag toch in de bus. En dan meestal verhoogd met een bedrag aan heffingsrente. Heffingsrente wordt berekend als de vastge stelde belastingschuld na af loop van het betreffende jaar leidt tot een te betalen bedrag. Omgekeerd vergoedt de fiscus heffingsrente als u na afloop van het jaar geld terug krijgt. Dus een te betalen aanslag over het belastingjaar 2004, die wordt opgelegd né 1 januari 2005 wordt verhoogd met ren te en wel over de periode 1 ja nuari 2005 tot dagtekening aanslag. Op dit moment wordt uitge gaan van een rentepercentage dat 1,5 procentpunt hoger ligt dan het aan de basisherfinan- cieringstransacties of aan het rendement op de staatslenin gen gerelateerde rentepercen tage. Dat komt op dit moment uit op 3,5%. Maar dit gaat ver anderen in het voordeel van de schatkist. De Tweede Kamer vond dat op deze wijze geen marktconform rentetarief werd gehanteerd. De opslag van 1,5 procentpunt zal dan ook wor den verhoogd tot een opslag van 3 procentpunt. De rente gaat dus gewoon met 1,5 omhoog! Dat geldt ook voor de zogenoemde invorderingsren te. Dat is de rente, die de belas tingdienst berekent bij uitstel van betaling, bijvoorbeeld als u een bezwaarschrift indient. Maar het blijft niet bij een ren teverhoging alleen. Ook de pe riode waarover de rente wordt berekend gaat veranderen, zij het niet direct per 1 januari 2005. Voor tijdvakken, die aanvan gen op of na 1 ja nuari 2006 wordt de heffingsrente voor de inkom stenbelasting be rekend vanaf het midden van het belastingtijdvak en dus niet meer vanaf het einde van het tijdvak. Kortom de rente gaat omhoog én de periode waar over de rente wordt berekend wordt langer. Als u het betalen van heffingsrente wilt voorko men, moet u op tijd een voor lopige aanslag vragen of een nadere voorlopigeaanslag als de eerste voorlop^e aanslag te laag is vastgesteld. Ondernemers krijgen voorlopi ge aanslagen aan de hand van de schattingsformulieren, die zij jaarlijks voor 1 augustus moeten indienen. Daarop staan de inkomensgegevens over zowel het lopende als het afgelopen jaar. Een tijdige betaling kan een bijkomend voordeel opleveren in box 3, de zogenoemde ver- mogensrendementsheffing. Bij de bepaling van het inko men in box 3 mag geen reke ning worden gehouden met belastingschulden of belasting vorderingen. Alleen een betaal de aanslag verlaagt het inko men in box 3. Dus, als u nog aanslagen heeft liggen die pas in 2005 betaald moeten wor den, kunt u die beter nog dit jaar overmaken. Hoe raar dat ook klinkt. Peter Constandse Belastingadviseur te Bussum r'^nuNc [maketaari

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9