EU gaat met Turkije toetreding bespreken BUITENLAND Turken voelen zich uitgekleed Niemand kijkt op van spionage in VN-hoofdkwartier Kamer: 'ronduit positief of 'historische vergissing' Doden door aanvallen Israël in Gazastrook Japanse premier bijt in heet zand Kwestie Cyprus niet duidelijk vastgelegd Mislukking klimaattop dreigt Kroatië wordt 28ste EU-lid Hitier ontdook belasting op grote schaal Bosnisch-Servische premier neemt ontslag uit protest lezing van rootste Belg li - België gaat een ver- g 'Grootste aller Tijden' en. De zoektocht wordt aniseerd door de krant jeuwsblad. Tot de Q bakers behoren onder Adolphe Sax, de uitvinder e saxofoon, wielrenner ik, z Merkx en de koningen ianu )ld I en Boudewijn. taur N, jpe zaterdag l8 december 2oo4 se soldaat kar mishandeld - Een voormalige mili- st bijna 3 miljoen euro 1 engeld van de Britse over ig imdat hij in dienst is ge en verkracht. De 35-jari- ven Nixon zegt dat drie a's hem op een bed vast- de" n, terwijl een vierde hem p ichtte. Later zou hij ook in kfwer of London seksueei lisbruikt. Verder beweert ervan drie kinderen dat ren! m 400 keer is geslagen. lel ontvoerder ;preid bij Aken De politie rond Aken in 11 jisteren een compositie- dnj' ng verspreid van een mo- Jartf; kinderontvoerder. In de aan de grens met Neder- ijn de afgelopen zes we- schljf pogingen gedaan om ten te ontvoeren. De poli- _n et niet of het steeds om de kidnapper gaat. iei malist Wallraff a n hulpje Stasi jrg - De Duitse schrijver hullingsj ournalist er Wallraff is volgens een ank in Hamburg was nedewerker geweest van rmalige Oost-Duitse vei- )nde lsdienst Stasi. Het Duitse anto rardblad Bild had Walraff dragjireven als een 'onofficiële werker'. Volgens Wallraff enkel in Oost-Duitsland :htst iirnalistiek onderzoek te fin DDR-archieven naar rden laüge Nazi-kopstukken. iff schreef in 1978 een sgev Uend verhaal over Bild relal lij undercover werkte, jlijkt enkruisen "joodse graven kan Van onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - In Turkije is lauw gereageerd op het akkoord dat is bereikt over de start van de toetredingsonderhandelingen met de EU. In de ochtend werd het beraad in Brus sel nog met belangstelling gevolgd. Maar toen er berichten kwamen dat premier Er- dogan de besprekingen wilde staken en zou terugkeren naar Ankara, zette menig een de radio en televisie uit. De boodschap was duidelijk voor de Turken. Ook nadat bekend werd dat de onderhandelingen op 3 oktober volgend jaar wél van start gaan, overheersen sceptische gevoelens. Heeft Europa zijn deuren geopend voor Turkije, zoals EU-Commissievoorzitter Ba- rosso zei? De Turken zijn daar niet zo zeker van. De lang verwachte datum staat, maar de feeststemming bleef uit. „Iedereen wacht af', zegt Selehattin özdemir. Op een klein tv-toestel in zijn kruidenierswinkel volgt hij de ontwikkelingen in Brussel. „Ze vragen veel te veel, steeds weer. Erg teleur stellend vind ik dat." Turkije is akkoord gegaan om voor het be gin van de EU-onderhandelingen op 3 ok tober een protocol te ondertekenen over de uitbreiding van de douaneunie tussen de EU enTurkije. Daarmee erkent Turkije indi rect Cyprus. Iets waar de Turkse regering faliekant tegen was. „Moet ik blij zijn om dat het geen directe erkenning is", vraagt özdemir. „Erdogan heeft het slechts voor elkaar gekregen dat het protocol niet van daag is ondertekend. Vandaag of morgen, wat maakt het uit." özdemir vindt dat Erdogan de onderhan delingstafel had moeten verlaten, net zoals premier Yilmaz dat in 1997 deed tijdens de EU-top. „Daarna is het ook goed gekomen. Erdogan had op zijn strepen moeten staan en onze rechten moeten verdedigen. Een erkenning van Cyprus, betekent het einde van Turks-Cyprus. Dat geeft hij zomaar weg. Het is maar goed dat de Europese lei ders hem niet vroegen zijn onderbroek af testaan", aldus özdemir. Over de bereidheid van Ankara om Cyprus indirect te herkennen, klonken ook positie ve geluiden. Bankmedewerker Görgü Fidan vindt het logisch dat Erdogan de EU tege moet gekomen is. „Ze moeten wel, Cyprus is lid van de unie, daar kan Turkije onmo gelijk omheen." Zonder Europese druk had Turkije nooit zoveel democratische hervor mingen doorgevoerd, meent hij. „We heb ben altijd geroepen dat Europa erop uit was Turkijeuit te buiten, dat we het alleen aankonden. Het is een feit dat we hebben gefaald." Görgü wijst op de erbarmelijke situatie in met name Turks Anatolië en het zuidoos ten van Turkije. „Om dat 'vergeten' deel van het land tot bloei te brengen, is Turkije afhankelijk van Europa. De landbouw zal gemoderniseerd worden en de handel zal bloeien." Maar, zo benadrukt ook hij, het is nog lang niet zeker dat Turkije ooit daad werkelijk EU-lid wordt. Op veel plaatsen heerste het idee dat de be sprekingen in Brussel waren stukgelopen. Veel Turken noemen het 'teleurstellend' en 'vernederend' dat de Europese leiders Tur kije tot ophet laatste moment 'dwars za ten'. „Ik wist niet eens dat er een akkoord was bereikt", zegt özkan Celebi. Op zijn werk had hij nog naar de radio geluisterd. Kwaad zette hij dieuit. „Een datum zegt niks. Ik vertrouw de EU niet. De onderhan delingen hebben een open einde. Het is nu al duidelijk dat Cyprus en de Armeense kwestie roet in het eten zullen gooien. Tur kije staat weer voor een lange en moeilijke weg, die waarschijnlijk dood loopt .Aan het einde van de route kan ons niets meer wachten dan een speciale partnerschap. We hebben 41 jaar gewacht en we zullen weer wachten." den haag/gpd - 'Een goed en noodzakelijk besluit' en een 'historische vergissing'. Tussen die uitersten variëren de reac ties in de Tweede Kamer over het akkoord op de Europese top om onderhandelingen met Tur kije over het lidmaatschap van de EU te beginnen. PvdA en VVD zijn ronduit posi tief. „Dit is precies wat we van tevoren wensten", aldus PvdA- kamerlid Timmermans. „Voor het begin van de onderhande lingen moet Turkije Cyprus er kennen, eventueel de facto. En Turkije wordt pas volwaardig lid als het aan alle voorwaarden op het gebied van mensenrech ten voldoet. Ik feliciteer pre mier Balkenende met deze uit komst." Volgens WD'er Van Baaien moet „de EU nu zelfbe wust de Bosporus over." De WD kan ondanks eerdere twij fels leven met 'dit strenge on derhandelingsregime'. De LPF ziet de opening naar Turkije daarentegen als een 'historische vergissing.' „Balkenende is net als Cham berlain die in 1938 zei dat Tsje chië er niet toe deed. Nu doet Cyprus er blijkbaar niet toe." De Britse premier Chamberlain drong er destijds op aan com promissen te sluiten met nazi- Duitsland. LPF-woordvoerder Herben verwacht dat Turkije een splijtzwam in Europa wordt. „De regering heeft on voldoende antenne voor de cul turele en religieuze verschillen tussen Turkije en Europa en de veiligheidsaspecten waar bur gers zich zorgen over maken." Als Turkije EU-lid wordt, grenst Europa aan „schurkenstaten als Irak, Iran en Syrië." Het CDA neemt een middenpo sitie in. Kamerlid Van Dijk vindt het jammer dat het Balkenende niet gelukt is nu al vast te leg gen dat Turkije bij het begin van de onderhandelingen aan alle politieke criteria voldoet. Die houden in dat Turkije wet ten moet aannemen om de na leving van de mensenrechten te garanderen. „Totdat Turkije daaraan voldoet, kan het geen volwaardig lid van de EU wor den", waarschuwde hij. V tersburg - Veertig gra- een joodse begraaf- in de Russische stad Sint burg zijn beklad met ha- ïisen. Ook de muren van 'an 1 bijgelegen synagoge zijn P'z( iurd met nazi-symbolen n tefisemitische leuzen. In de van 2003 kende Rusland bijbélfvan antisemitisch ge- d de waardoor een aantal canto in gewond raakte. dictator ela ziekelijk aires - De voormalige ijnse dictator Jorge Vide- is opgenomen in een mi- ospitaal in Buenos Aires, edelijk heeft hij een be- gehad. Videla staat sinds nder huisarrest. Hij in 1976 aan het hoofd n militaire staatsgreep. 1de gedurende de eerste 3 ir het militaire regime in S# inië. Volgens mensen- norganisaties zijn in die mnd de 30.000 mensen 3s verdwenen. ia: verbod I ifscheiding - China is van plan een te voeren die provincies dt zich af te scheiden van Jederland. Volgens com- toren is de stap bedoeld hereniging met aartsri- iwan te bewerkstelligen, beschouwt Taiwan sinds tsing in 1949 als een.op- ;e provincie. and: scherpe tegen terreur u- Het Russische parle- leeft ingestemd met een rp voor een nieuwe anti- wet die volgens critici den tot misbruik van nrechten. De wet geeft oriteiten de bevoegdheid (aande maatregelen bij dreiging. Zo mogen de eiten al bij een onbeves- rmoeden van terreur- ig ingrijpen. en door zware m in Frankrijk Door een zeer zware met uitschieters tot 130 ter per uur, zijn gisteren ikrijk zeker vier mensen leven gekomen, 's Mid- iten ongeveer 385.000 in Frankrijk zonder Vooral de regio Parijs is letroffen. Ook in Duits- as het slecht weer. Hon- ongevallen waren het van ijzel en natte v. Twee mensen kwamen tientallen anderen raak- 'ls ernstig gewond. Voor- •t zuiden was het slecht toor auto-ongelukken nd veel blikschade. gaza/rafah/anp-afp-rtr - Het Is raëlische leger heeft bij een ac tie in de Palestijnse Gazastrook zeker acht Palestijnen gedood. De Israëlische beschietingen van het zuiden van de Gaza strook begonnen gisterochtend. Het gaat om de bloedigste dag in het slepende Israëlisch-Pa- lestijnse conflict sinds de dood van de Palestijnse leider Arafat op 11 november. De bezettingsmacht zette man schappen, tanks en gevechtshe likopters in. De strijdkrachten spreken over de operatie Oranje Staal. De actie, gericht tegen het Palestijnse verzet, zou naar verluidt enige dagen duren. Aan de grens van de Gazastrook en Egypte kwamen zeker vijf Palestijnen in een tunnel vast te zitten. De nog niet voltooide tunnel onder de grens stortte in de nacht van donderdag op vrijdag in als gevolg van zware regenval. De tunnel was vanuit Rafah gegraven, maar diende volgens Palestijnse zegslieden niet voor wapensmokkel uit Egypte. De onderaardse gang was bedoeld voor een aanslag op de Israëlische militairen. De Israëli's hielpen bij het ber gingswerk. Eerder was gemeld dat de bergers vijf lijken hadden aangetroffen. De 1,3 miljoen Palestijnen in de kleine Gazastrook leven feitelijk in een afgegrendeld getto. Via tunnels naar Egypte smokkelen Palestijnen onder meer wapens en handelswaar, zoals sigaret ten, de strook binnen. De tun nels bleken echter ook een wa pen tegen de bezettingsmacht. Afgelopen zondag ontplofte een grote bom in een 600 meter lange tunnel die de daders on der een Israëlisch militair steuntpunt aan de grens met Egypte hadden gegraven. Vijf Israëlische militairen kwamen daardoor om. ibusuki - Het is minder ernstig dan het lijkt. De Japanse premier Junichiro Koizumi ondergaat hier, ge kleed in een yukata-kimono, een relaxende behandeling in een warm zandbad in het zuiden van Japan. Het 'bad' volgde na een diner met de president van Zuid-Korea, Roh Moo-hyun. Beide leiders ontmoetten elkaar om te praten over Noord-Korea en bij dat land aan te dringen op beëindiging van het nucleaire programma. Foto: Reuters brussel/gpd - Turkije mag op weg naar het lidmaatschap van de Europese Unie. De Turkse pre mier Erdogan is na lang onder handelen akkoord gegaan met de eis dat zijn land Cyprus indi rect moet erkennen, voordat de toetredingsonderhandelingen op 3 oktober 2005 beginnen. „Tur kije heeft de uitgestoken hand aangenomen. Vandaag is ge schiedenis geschreven, al moet deze afspraak de komende jaren nog ingevuld worden", aldus EU- voorzitter Balkenende. Ook Erdogan en Commissie voorzitter Barroso benadrukten het historische karakter van het besluit. De Turkse premier leg de het akkoord echter op zijn eigen manier uit en bestreed dat zijn land een stap in de richting van Cyprus zet. „Het onderhandelingsproces zal hel pen om veel geschillen op te lossen", zei hij. Barroso sprak van een 'nieuw begin voor de Europese Unie en voor Turkije'. Hij compli menteerde het 'zeer, zeer effici ënte' Nederlandse voorzitter schap met het bereikte resul taat. Ook de Franse president Chirac en de Britse premier Blair waren vol lof over de wijze waarop Nederland twee dagen De Turkse premier Erdogan (I.) is na lang onderhandelen akkoord ge gaan met de eisen, waaronder erkenning van Cyprus. Volgens pre mier Balkenende is het „geen formele erkenning, maar wel een stap die leidt naar vooruitgang op dit punt". Foto: Reuters lang de onderhandelingen ge leid heeft. Barroso noemde Bal kenende na afloop „één van de hardste onderhandelaars die ik ooit heb meegemaakt." De Europese leiders hebben zich een groot deel van de dag beziggehouden met het vinden van een formulering over de kwestie-Cyprus, die zowel voor Erdogan als voor de Cyprioti sche leider Karamalis aanvaard baar zou zijn. Donderdagnacht en gistermorgen probeerde Bal kenende urenlang vergeefs om door Frits Bloemendaal buenos aires - De VN-confe- rentie over klimaatverandering is uitgelopen op een keiharde botsing tussen de EU enerzijds en de VS, China, India en de grote olieproducerende landen anderzijds. Inzet is het beleid om de opwarming van de aarde ook na 2012 tegen te gaan. De EU wil daar nu afspraken over maken, de andere landen niet. Bij het sluiten van deze editie achtte staatssecretaris Van Geel (milieu) die de EU-delegatie aanvoert, de kans op overeen stemming hoogstens 50 pro cent „en dan ben ik optimis tisch". Er zijn al afspraken over het kli maatbeleid vastgelegd in het zogenoemde Kyoto-protocol. Dat loopt echter in 2012 af. In het protocol staan afspraken over het beperken van de uit stoot van gassen door de indu strie en het verkeer die de op warming van de aarde veroor zaken. Volgens de EU zijn de af spraken bij lange na niet vol doende en moet nu al gespro ken worden over het beleid na 2012. De VS en andere landen verzetten zich daar tegen. Om uit de impasse te komen stelde Van Geel voor om ko mend jaar een aparte conferen tie over de zaak te organiseren. Het verslag daarvan zou bij de uitvoering van de Kyoto-afspra- ken betrokken moeten worden. De VS en zijn medestanders waren daar tegen. „Ze zijn bang dat het wordt uitgelegd als start van onderhandelingen over nieuwe verminderingen van de uitstoot van gassen", aldus Van Geel. Volgens hem mag het naden ken over toekomstige stappen echter niet stoppen. Anders hoef je dit soort bijeenkomsten niet meer serieus te nemen. We zijn in het verleden te redelijk geweest. We gingen altijd door de pomp, en moesten dan thuis met bebloede kop uitleggen dat er weer niet genoeg was be reikt." met Erdogan tot overeenstem ming te komen. „Het is tot het allerlaatste moment spannend gebleven of de Turken het EU- aanbod zouden accepteren of weglopen", aldus staatssecreta ris Nicolaï. De onderhandelingen met Tur kije, die minstens tien jaar gaan duren, worden een proces met een open einde waarvan vol gens de regeringsleiders „de af loop niet kan worden voor speld". Het doel is volledig lid maatschap voor Turkije. Kroatië wordt vrijwel zeker het 28ste lid van de Europese Unie. Tijdens een top in Brussel heb ben de Europese regeringslei ders besloten dat de toetre dingsonderhandelingen met dat land op 17 maart 2005 van start kunnen gaan. Kroatië moet dan wel volledig meewer ken met het Joegoslavië tribu naal in Den Haag. In april 2005 tekent de EU de toetredingsver dragen met Roemenië en Bul garije. Deze twee Balkanlanden kunnen in principe in 2007 lid worden mits ze voldoende voortgang op een aantal terrei nen boeken. Ze moeten met name hun grensbewaking en juridische systemen verbeteren, corruptie en milieuvervuiling aanpakken en illegale staats steun aan de industrie staken. Mochten Bulgarije of Roemenië naar de zin van Brussel onvol doende vooruitgang boeken, dan worden ze mogelijk pas in 2008 volwaardig lid van de EU. berlijn/anp - De Duitse dictator Adolf Hitier ont dook jarenlang de belasting. Op een gegeven mo ment was hij de Duitse belastingdienst ongeveer 405.000 Reichsmark verschuldigd, omgerekend naar deze tijd zou dat 6,09 miljoen euro zijn. Dat meldde Die Welt gisteren. De beschuldigingen aan het adres van Hitier ko men van een gepensioneerde Beierse notaris, Klaus-Dieter Dubon. Hij heeft de belastingge schiedenis van de Duitse leider opgezocht in de archieven van München. Daaruit bleek dat Hitier alles deed om zo weinig mogelijk belasting te be talen en dit vaak niet eens deed tot in 1935 zijn belastingschuld werd kwijtgescholden. Volgens de 71-jarige Dubon had de Führer bijna een dagtaak met het aanvechten van beslissingen van het belastingbureau. „Hij was tussen 1925 en 1932 constant bezig met zijn inkomstenbelasting. Net als een normale burger", aldus Dubon. Hit- Ier stond als auteur ingeschreven bij de dienst. De oud-notaris kwam erachter dat Hitler in 1933 1,232 miljoen Reichsmark verdiende met zijn boek Mein Kampf. Daarvan moest hij over 600.000 Reichsmark belasting afdragen, maar dat deed de nazi-leider niet. Ook zou hij voortdurend gevraagd hebben om belastingschulden van voorgaande jaren in termijnen te mogen betalen of om de betalingen uit te stellen. Hitier haalde ook allerlei trucjes uit om zijn be lastbare inkomen te verlagen. Hij probeerde zijn nieuwe Mercedes van de belasting af te trekken door te zeggen dat het slechts een dienstauto was. Ook had Hitier geprobeerd om de kosten van zijn bureau, boekenkasten, reiskosten en chauffeur als onkosten te declareren. „Hij be streed de belasting in een volkomen normale manier", meent Dubon. De belastingperikelen van Adolf Hitler kwamen in 1933 abrupt ten einde toen hij werd gekozen tot rijkskanselier van Duitsland. Het belasting kantoor in München besloot in 1934 de kanselier te ontheffen van inkomstenbelasting. Een jaar la ter werd zijn schuld van meer dan 400.000 Reich smark kwijtgescholden. Volgens Dubon is het hoofd van de Münchense belastingdienst, Ludwig Mirre, hiervoor verant woordelijk. Hij zou aan Hitier gevraagd hebben of het goed was dat zijn schuld werd kwijtge scholden. Hitier gaf uiteraard zijn toestemming. Een maand later kreeg Mirre promotie en ging zijn salaris met 40 procent omhoog. „Het is bela chelijk, maar in een dictatuur heeft de dictator altijd gelijk", aldus Dubon. door onze correspondent Bob Kroon genève - In het Palais des Nations, het Eu ropese hoofdkwartier van de Verenigde Naties is bij renovatiewerkzaamheden ge heime afluisterapparatuur ontdekt. Het zendertje was achter een wandpa- neel verborgen in de zogeheten 'Salon Francais' en werd door een werkploeg blootgelegd. De ontdekking is door de Zwitserse televisie wereldkundig ge maakt en later in een korte verklaring door Marie Heuzé, hoofd van de VN In formatiedienst bevestigd. „Het gaat hier om hoogwaardige afluisterapparatuur, en een onderzoek is gaande", aldus Heuzé, die ieder verder commentaar weigerde en woedend uit een persconfe rentie wegliep toen haar werd gewaagd of ook journalisten werden afgeluisterd. De gewraakte apparatuur is volgens technische specialisten van Oost-Euro- pese makelij, maar dat is volgens insi ders nog geen bewijs dat Moskou hier achter zit. De intieme 'Salon Francais' wordt gebruikt door de directeur van het Palais des Nations, de Rus Sergei Ordz- honikidze, voor zijn wekelijkse telefoni sche conferentie met zijn directe baas Kofi Annan in New York. De afluisterapparatuur zou minstens drie tot vier jaar in gebruik zijn geweest, voordat deze werd ontdekt. Dat is in zo verre bedenkelijk, omdat het betrokken zaaltje is gereserveerd voor regeringslei ders en ministers, die het Europese VN- hoofdkwartier bezoeken. Zo vond hier een jaar geleden nog vertrouwelijk over leg plaats over Irak, door de ministers van buitenlandse zaken van de VS, Rus land, China, Groot-Brittannië en Frank rijk. Dit jaar tekende de Franse president Chirac er nog een internationale over eenkomst. De roemruchte salon ligt vlak naast de grote Raadzaal, het domein van de Ont wapeningsconferentie van de VN. De Nederlandse ontwapeningsspecialist, ambassadeur Chris Sanders, toonde zich weinig verrast over de ontdekking. „In de eerste plaats zijn onze vergade ringen niet geheim", aldus Sanders. „En als we al een vertrouwelijk gesprek wil len voeren, doen we dat op de gang en niet in de zaal." Dit is trouwens een gangbare routine bij de Verenigde Na ties, waar het al jaren gonst van de ge ruchten over interne of externe spiona ge- Zo werd vorig jaar zelfs in het kantoor van VN baas Kofi Annan nog afluisterap paratuur ontdekt, die door de Britse ge heime dienst MI 6 zou zijn geïnstalleerd. En vorige week werd bekend dat de Amerikanen gesprekken tussen Moham med El Baradei, het hoofd van het Inter nationale Agentschap voor Atoomener gie in Wenen, en Iraanse regeringsauto riteiten hadden afgeluisterd. Dat de geheime diensten van bepaalde landen grote belangstelling hebben voor de politieke onderonsjes binnen de VN is geen geheim. Maar er zijn ook aanwij zingen dat de VN-leiding zijn eigen per soneel bespioneert. José Campos, een lid van de bond van VN- personeel, diende in juni dit jaar bij de directie van het Palais des Nations een officiële klacht in over 'miniatuur-tv camera's en afluisterapparatuur' die in verschillende kantoren zouden zijn geïnstalleerd door de interne veiligheidsdienst van de VN. Die staat onder leiding van Roland de Stickere, een vroegere Belgische legerko- lonel. De klacht van Campos werd door direc teur Orzhonikidze naar het rijk der fabe len verwezen en de klokkeluider werd door de Stickere uitgemaakt voor een 'ziekelijke fantast'. Desondanks ver klaarden leden van de Stickere's eigen veiligheidsdienst, die anoniem moeten blijven, kort geleden nog in vertrouwen, dat Campo's aantijgingen niet onge grond waren. „Er is bij ons een geheime kast vol geluidsbanden", aldus een van deze veiligheidsbeambten. „De Stickere had dit jaar met pensioen gemoeten, maar ze hebben zijn dienstverband ver lengd, want hij weet gewoon te veel." banja luka-den haag/anp-afp - De Bosnisch-Servische premier Dragan Mikerevic heeft gisteren ontslag genomen uit protest te gen buitenlandse inmenging. Volgens hem nam hij de stap in het belang van de Servische re publiek in Bosnië. Zijn vertrek kwam een dag nadat de inter nationale gemeenschap maat regelen had genomen tegen Bosnisch-Servische agenten en functionarissen, omdat zij de arrestatie van verdachten van oorlogsmisdaden tegenwerken. De Hoge Vertegenwoordiger van de internationale gemeen schap in Bosnië, Ashdown, ont sloeg negen ambtsdragers. Mikerevic zei dat hij niet bereid was bedreigingen en ultima tums van de vertegenwoordiger te accepteren. Hij bestempelde de handelwijze van Ashdown als een grove schending van de grondwet. Eerder donderdag had Mikerevic gezegd dat Ash down zich gedroeg als „dictator zonder precedent". Behalve de nieuwe reeks ont slagen, gelastte De Brit nader onderzoek naar mogelijke da ders van de massaslachting van Srebrenica. Krachtens het vre desakkoord van Dayton dat een einde maakte aan de oorlog in Bosnië (1992/95) heeft de Hoge Vertegenwoordiger vergaande bevoegdheden. Hij kan in het belang van de vrede democra tisch gekozen functionarissen afzetten. De Hoge Vertegen woordiger treedt in Bosnië op namens onder meer de Ver enigde Naties, de Europese Unie en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7